Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θα επιλέγατε? - Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?


Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?  

1.341

  1. 1. Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?

    • Φυσιολογικα
      1846
    • Καισαρικη
      580


Recommended Posts

Όταν είναι δύο γιατροί, ακούς τον πιο αρμόδιο ή/και αυτόν στον οποίο έχεις τη μεγαλύτερη εμπιστοσύνη. Αν είχες επιμείνει για φτ και είχε πάει κάτι στραβά, τι θα έλεγες τώρα; Δεν πειράζει που έχασα το μωρό, τουλάχιστον δεν έκανα καισαρική και το σώμα μου θα συνέλθει αμέσως; Γιατί συνέβει σε μια φίλη μου αυτό, και μπορώ να σε διαβεβαιώσω, δε νιώθει καμία ικανοποίηση που δεν έφαγε μαχαίρι, μόνο θλίψη που δεν κράτησε μωρό στην αγκαλιά της.

 

Εκ του ασφαλούς μπορούμε να λέμε ό,τι θέλουμε, το θέμα είναι να μην μας συμβεί η στραβή....

Sorry αλλά ο αρμόδιος πάνω σ αυτό είναι είναι ο νευρολόγος και όχι ο γυναικολόγος.Ο νευρολόγος γνωρίζει πολύ καλά αν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για κρίση στον τοκετό παρά ο γυναικολόγος μιας απο γυναίκα σε γυναίκα αυτό αλλάζει.Εγώ γεννάω εξωτερικό δίδυμα και με επιληψία και κανένας δεν με υποχρεώνει μέχρι τώρα να κάνω προγραμματισμένα καισαρική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 928
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γενικά η φυσική μέθοδος είναι η καλύτερη.

 

Το θέμα είναι ότι ακόμα και όταν μια γυναίκα θελήσει να γεννήσει φυσιολογικά, δεν πρέπει να πιέσει τον γιατρό να γίνει αυτό γιατί μπορεί να υπάρξουν επιπλοκές και για τη μαμά αλλά και για το μωρό.

 

Ο γιατρός και μόνο αυτός πρέπει εκείνη την στιγμή ανάλογα την κατάσταση να πάρει αυτή την απόφαση. Το μόνο που μπορεί να κάνει μια γυναίκα είναι να επιλέξει καλό γυναικολόγο, και αυτό συνήθως γίνεται όταν της τον συστήσει κάποια άλλη γυναίκα. Υπάρχουν και γυναικολόγοι που κάνουν εύκολα καισαρικές.

 

Σίγουρα η καισαρική είναι κανονική εγχείρηση και τις επόμενες μερες πονάς πολύ. Όσες ώρες και να κρατήσει ο φυσιολογικός τοκετός, κάποια στιγμή θα χαλαρώσεις, θα σηκώνεσαι από το κρεββάτι και ας πονάς λίγο από τα ράμματα.

 

Στην καισαρική εκτός από τον αφόρητο πόνο τις επόμενες μέρες, είσαι ξάπλα με τον καθετήρα και τον ορό στο χεράκι και δεν μπορείς καλά καλά να πάρεις μόνη σου το παιδί από το κρεβατάκι του. Εμένα μου το δίναν στο χέρι. Αλλά και τις επόμενες μέρες πονάς αρκετά και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα από δουλειές μέσα στο σπίτι...

Εγω επειδή μένω στον 3ο όροφο χωρις ασανσερ δεν μπορούσα να ανεβοκατέρβω τόσες σκάλες και ήμουν σχεδόν 1 μήνα κλεισμένη στο σπίτι!!!

 

Το θέμα είναι ότι το παιδί μου γεννήθηκε υγιέστατο χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Πάντως πιστεύω ότι πολλές γυναίκες ίσως να φοβούνται για την υγεία του παιδιού τους και γι αυτό να θέλουν καισαρική.

Εμείς στο σόι έχουμε ένα τέτοιο παράδειγμα και η μάνα μου είχε μεγάλη φοβία για το πως θα γεννήσω. Δεν έλεγε κουβέντα βέβαια για να μην με τρομάξει, αλλά σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου δεν ήταν καθόλου η "χαρούμενη γιαγιά".

Όταν δε, την ημέρα που γέννησα ο άντρας μου βγήκε έξω για να ανακοινώσει ότι θα έμπαινα χειρουργείο, έβαλε τα κλάματα παρασύρωντας και την πεθερά μου που ήταν μαζί. Αυτόν που λυπήθηκα ήταν τον πατέρα μου. Επιδή ήταν πιο μακρυά, τις είδε και τις 2 να κλαίνε και μέχρι να του εξηγήσουν, παραλίγο να πάθει εγκεφαλικό ο άνθρωπος. Βέβαια μετά μου είπε ότι ήταν κλαμα ανακούφισης γιατί φοβόταν μηπως με τον φυσιολογικό τοκετό το παιδί έβγαινε προβληματικό.

Φαντάζομαι ότι γυνάικες με τέτοιες φοβίες, δεν πρέπει να δίνουν και άλλη επιλογή στον γιατρό τους. Οπότε εαν αυτός δεν δεχθεί, μπορούν να επιλέξουν και άλλο γιατρό.

συμφωνω απολυτα και οι μαμαδες μας μοιαζουν:oops:πολυ ομως! μετα απο ενα φυσιολογικο και μια καισαρικη ψηφιζω φυσιολογικο γιατι πονας μονο την ωρα της γεννας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

...ήταν ο φυσιολογικός τοκετός με επισκλυρίδιο που βίωσα προ 3 μηνών ακριβώς. Και εξηγώ φυσικά το γιατί: πρώτον γιατί ήταν πλάι μου σε όλην τη διάρκεια ο σύντροφος της ζωής μου και πατέρας του παιδιού μου και μου κράταγε σφιχτά το χέρι, μου έλεγε πόσο με λατρεύει και οι στιγμές αυτές θα μείνουν για πάντα χαραγμένες στο μυαλό μας, ειδικά η στιγμή που αντικρύσαμε το μονάκριβό μας. Δεύτερον, γιατί μπόρεσα και μπήκα σε φυσιολογικούς ρυθμούς μέσα σε 2 ώρες μετά τον τοκετό, περπάτησα, κάθησα σε -μαλακό- καναπέ, σηκώθηκα, έκανα μπάνιο, κλπ. Τρίτον, γιατί με την επισκληρίδιο δεν πόνεσα καθόλου παρά μόνο στους αρχικούς πόνους από το σπίτι μέχρι και το μαιευτήριο που κράτησαν μεν 5-6 ώρες αλλά που μπορούσα να τους αντέξω.

Συνεπώς, μόνο θετικά μπορώ να βρω στο φυσιολογικό τοκετό εφόσον φυσικά δεν υπάρξουν επιπλοκές ή σημαντικοί λόγοι που να καθιστούν επικίνδυνο το φυσιολογικό τοκετό για το παιδί και τη μητέρα.

 

Μην προτιμάτε την καισαρική κορίτσια: ακόμα και το παιδί αντιδρά πιο σωστά με τον Φ.Τ. αφού παίρνει καλύτερες ανασούλες και ζορίζεται περισσότερο να βγει οπότε βάζει σε λειτουργία το αναπνευστικό του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
με φυσιολογικο μου φαινεται ποιο ευκολο κ ποιο ανωδυνο

 

Έτσι είναι. Η καισαρική είναι εγχείρηση όπως και να το κάνουμε. Η αναρωση είναι πολύ πιο δύσκολη και πέρνει περισότερο χρόνο. Ότι γίνετε με φυσιολογικό τρόπο φυσικά είναι καλύτερο σε όλα τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα με καισαρικη κατα επιλογη και θα το ξανακανα..μπορει να ειναι λιγο δυσκολα μετα αλλα παλι καισαρικη..αποψη μου παντα.απλα δεν βρισκω το λογω να ταλαιπωρω το παιδι πανω απο δυο ωρες για να πω οτι γεννησα φτ

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η φύση τα έχει κάνει όλα για ένα σκοπό.

Όταν γέννας φυσιολογικά η αναρωση γίνετε πιο γρήγορα, πιο εύκολα και γενικά όλα επανερχοντε στο σώμα σου πιο γρήγορα. Επίσης είναι πιο επικυνδινος τρόπος η καισαρική διώτη είναι εγχείρηση, πολλά συμβαίνουνε στο χειρουργείο. Όπως επίσης αν δεν προσέξεις μετά την καισαρική μπορεί να ανοίξει η πληγή. Επίσης το μωρό έρχετε στο κόσμο μια στιγμή όταν αυτό είναι έτοιμο. Και πολλά αλλά επιστημονικά που είναι δύσκολα να τα εξηγήσει κανείς με απλά λόγια, που έχουνε σχέση με ορμόνες, ροή του αίματος, εντολές εγκεφάλου που παίζουνε ρόλο φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα με καισαρικη κατα επιλογη και θα το ξανακανα..μπορει να ειναι λιγο δυσκολα μετα αλλα παλι καισαρικη..αποψη μου παντα.απλα δεν βρισκω το λογω να ταλαιπωρω το παιδι πανω απο δυο ωρες για να πω οτι γεννησα φτ

 

Όπως ακριβώς το λες... Άποψη σου!!!! Ειδικά όμως για το σημείο όπου αναφέρεις ότι ταλαιπωρείται το παιδί κατά τη διαδιακασία της γέννας του:confused::confused::confused:, θα σου έλεγα να ενημερωθείς λίγο καλύτερα:!:

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει κ τα δύο. Σαφώς κ προτιμώ τον φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδιο.Και να φανταστείς ότι φοβόμουν κ παρακαλούσα τη γιατρό να μου κάνει καισαρική. Ευτυχώς που δεν με άκουσε. Δεν πόνεσα καθόλου κ όταν η γιατρός είπε ότι γεννάω, ο άντρας μου, που για δικούς μου λόγους δεν ήθελα να είναι μέσα, δεν πρόλαβε να κατέβει στο ισόγειο (εγώ ήμουν στον 2ο όροφο) κ τον φώναξαν οι νοσοκόμες ότι η κόρη μας βγήκε. Οσο για το μετα είναι σαν να μην έχει γίνει τίποτα. Σηκώνεσαι αμέσως, κάνεις μπάνιο μόνη σου, τρως, κ γενικά είσαι μια χαρά. Πριν μία εβδομάδα δοκίμασα κ την καισαρική λόγω τρίδυμης κύησης. Καμία σχέση. Το πάλεψα κ σηκώθηκα από την 1η μέρα, αλλά ακόμα κ σήμερα, 7 μέρες μετά, με πονάει (χωρις να σημαινει ότι δεν το αντέχω), δεν τολμάω να βήξω, να γελάσω, προσέχω μην πέσει απότομα η κόρη μου πάνω μου, κ γενικά προσέχω τα πάντα. Αυτά από την εμπειρία μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ εγω ειμαι υπερ του φυσιολογικού τοκετού.ξέρω απο πολλές οτι ταλαιπωρηθηκαν με την καισαρική-κ η μάνα μου όταν γέννησε εμένα.ο γιατρός μου επίσης λέει πως το καλύτερο είναι ο φυσιολογικός κ πως μόνο εαν υπάρχει πρόβλημα προχωράμε σε καισαρική.κ συμφωνώ μαζί του...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα επέλεγα ποτέ καισαρική άν μπορούσα, ήμουν πάντα υπέρ του φυσιολογικού αλλά τελικά χρειάστηκε να κάνω καισαρική στην πρώτη μου κόρη μετά από 12 ώρες γιατί δέν κατέβαινε και ήταν με το πρόσωπο πρός τα πάνω. Ένα πράγμα θα πώ, στην δεύτερη κόρη έκανα πάλι καισαρική λόγο προηγούμενης καισαρικής και ενώ ήταν όλα φυσιολογικά μέχρι την ώρα της γέννας, έπαθε παροδική ταχύπνοια και έμεινε στην ΜΕΝΝ για μία εβδομάδα λόγο της καισαρικής!

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς το λες... Άποψη σου!!!! Ειδικά όμως για το σημείο όπου αναφέρεις ότι ταλαιπωρείται το παιδί κατά τη διαδιακασία της γέννας του:confused::confused::confused:, θα σου έλεγα να ενημερωθείς λίγο καλύτερα:!:

 

καλημερα συμφωνω οτι εινΙ ποψη μου..ειχα ενημερωθει αρκετα καλα και ολοι ηταν κατα τις καισαρικης αλλα μεσα μου ειχα ενα προαισθημα οτι εαν γεννουσα φυσιολογικα κατι θα γινοταν..και οντως παλι καλα που εκανα καισαρικη γιατι δεν θα μπορουσα να το γεννησω ..δεν ειναι θεμα πονου γιατι εχω τραβηξει χειροτερους ..οσο για το μετα εγω ημουν καλαδεν ποναγα τοσο οσο περιμενα αλλα ο πονος ειναι υποκειμενικος..προσ θεου σεβομαι την αποψη σου οπως και ολων αλλα ηθελα να πω την αποψη μου δεν συστηνω την καισαρικη εαν δεν συντρεχει λογος αλλα οπως και οι δυο τροποι εχουν τα κατα και τα υπερ.

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σαν το φυσιολογικο τοκετο δεν υπαρχει.Αλλη αισθηση.Αλλα σε περιπτωση που δεν μπορει μια γυναικα να το κανει λογω αλλων προβληματων τοτε αναγκαστικα καισαρικη.Εγω εκανα μια γεννα φυσιολογικη το κοριτσακι μου εινα 2 χρονων και οσα παιδια και να κανω φυσιογικο τοκετο επιλεγω.Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιες μελλοντικες μαμαδες επιλεγουν κατευθειαν καισαρικη μολις μαθαινουν οτι κυοφορουν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

παρ'όλο που είμουνα υπέρ του φτ, χρειάστηκε να γεννήσω με καισαρική. Δεν είχα κανένα πρόβλημα, δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου, δεν πόνεσα καθόλου και σηκώθηκα και την ίδια μέρα. Οπωτε συμφωνώ σε όλα τα υπόλοιπα αλλά όχι στο θέμα ότι η καισαρική έχει πόνους ή δεν συνέρχεσε γρήγορα. Ούτε σε αυτά που λένε για την τομή, η οποιά είναι τόοοοσο πολύ χαμηλά που δεν φαίνεται ούτε από το πιο κοντό μαγιό. Άποψη μου πάντα, και ίσως να είναι και θέμα γιατρού φυσικά..

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η ανάρρωση απο την καισαρίκη είναι θέμα οργανισμού κοριτσια γιατι είναι χειρουργείο. Εγώ έκανα για λόγους υγειας καισαρική και στα 2 μου παιδάκια και η αλήθεια είναι οτι ταλαιπωρήθηκα πολύ. Εννοείται ότι θα επέλεγα αν μπορούσα φυσιολογικό τοκέτο. Και μαλίστα ο γιος μου λόγω καισαρικης ηταν στην Θερμοκοιτιδα με τα προωρα για μια εβδομαδα με αντιβιωση λόγω αναπνευστικου προβλήματος. Και σερνόμουν δεν μπορουσα να πάω να τον δω....Ασε χαλια...Τον είδα την 2η μερα!!!!Πολυ κλαμα....

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω δεν ήξερα τι ήθελα είχα διάβαση τόσα και για τα δυο που είχα μπερδεύτηκε τι ειναι πιο καλο για το μωρο μου τελικά επέλεξε εκείνο με καισαρικη αλλα ολα πήγαν μια χαρά δόξα τον Θεό αν και πήγαμε θερμοκιτιδα για 3 μέρες λόγο προχωρούν τοκετού μόλις είχαμε μπει στον 9 ο....μετα ήμουν με παυσιπονες ένεσεις απο τον πόνο αλλα θα το ξανα περνά 1000 φορές για χάρη του...

O γιος μου η ζωή μου ο έρωτας μου....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΕΝΕΣΕΙΣ,ΟΥΤΕ ΤΟΜΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ..ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΛΕΥΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΕΡΘΟΥΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ...ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΕΝΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΩΡΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΕΤΣΙ.ΕΧΩ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ.ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟΝ 5ο ΜΗΝΑ ΚΙ ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΟΣΟ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ....

Link to comment
Share on other sites

εγω φυσιολογικό ήθελα επειδη τη φοβόμουν την καισαρική κ δεν την ήθελα.κ γέννησα φυσιολογικά κ πιστέψτε με αμα ξαναμείνω έγκυος πάλι φυσιολογικά θέλω να γεννήσω!!!πραγματικά απίστευτη εμπειρία!!!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα με φυσιολογικο αλλα ταλαιπωρθηθηκα παρα πολυ ειχα δυσκολο τοκετο και πολλα ραμματα αργησα παρα πολυ να συνελθω τωρα ειμαι εγκυος και τρεμω τον τοκετο!!

Δήμητρα!! 10/07/2007

Μπουμπουνουλα!! 13/12/2012

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα με καισαρικη αλλα θα προτιμουσα σιγουρα με φυσιολογικο τοκετο για χιλιους δυο λογους...τεσπα σημασια εχει να πανε ολα καλα για την μητερα και το μωρακι της...απο την αλλη ενας γνωστος μου γιατρος απο το εξωτερικο μου ειπε οτι οι περισσοτερε γυναικες γυναικολογοι που γνωριζει θελουν να γεννανε συνειδητα με καισαρικη γιατι πιστευουν πως ειναι καλυτερο για την ασφαλεια του μωρου.....δεν ξερω αν ισχυει παντως υπαρχει και αυτη η αποψη....

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εγω γεννησα με καισαρικη αλλα θα προτιμουσα σιγουρα με φυσιολογικο τοκετο για χιλιους δυο λογους...τεσπα σημασια εχει να πανε ολα καλα για την μητερα και το μωρακι της...απο την αλλη ενας γνωστος μου γιατρος απο το εξωτερικο μου ειπε οτι οι περισσοτερε γυναικες γυναικολογοι που γνωριζει θελουν να γεννανε συνειδητα με καισαρικη γιατι πιστευουν πως ειναι καλυτερο για την ασφαλεια του μωρου.....δεν ξερω αν ισχυει παντως υπαρχει και αυτη η αποψη....

Είναι πιο εύκολο για τους ίδιους, ξεμπερδεύουν πιο γρήγορα...

Κι εγώ φυσιολογικό ψηφίζω!

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα με καισαρικη κατα επιλογη και θα το ξανακανα..μπορει να ειναι λιγο δυσκολα μετα αλλα παλι καισαρικη..αποψη μου παντα.απλα δεν βρισκω το λογω να ταλαιπωρω το παιδι πανω απο δυο ωρες για να πω οτι γεννησα φτ

 

θα πω ένα παραδειγμα για να καταλάβεις αυτό που υποστηρίζεις...

 

πόση ώρα σου χρειάζεται για να κάνεις κακά σου;

εμένα 10 λεπτά, στην αδερφή μου όμως χρειάζεται 1 λεπτό...

σύμφωνά με την άποψή σου, δεν υπάρχει κανένας λόγος να "ταλαιπορούμαι" πάνω από 1 λεπτό για να κάνω κακά...

 

άρα κάνω κλίσμα μετά το ένα λεπτό....

 

πως σου φαίνεται η άποψή μου; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...