Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θα επιλέγατε? - Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?


Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?  

1.341

  1. 1. Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?

    • Φυσιολογικα
      1846
    • Καισαρικη
      580


Recommended Posts

Να εξηγήσω ότι δεν θεωρώ φυσιολογική την εξέλιξη του τοκετού μου και σε καμία περίπτωση δεν είναι έτσι οι συνήθεις φ.τ. (τουλάχιστον σύμφωνα και με γυναικολόγους που επισκέφθηκα αργότερα), οποτε μην τρομάζετε όσες περιμένετε να γεννήσετε.

Απλά στη δική μου περίπτωση άλλος γυναικολόγος θα έκανε τελικά καισαρική μη ρισκάροντας διάφορα που θα μπορούσαν να έχουν πάει στραβά (αλλά ευτυχώς δεν πήγαν).

D2KPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 928
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοιτα εγώ νομίζω ότι πρεπει πάντα να ακούς τον γιατρό σου. Οτι και να λέμε εδώ αυτός σε ξέρει και εσύ ξέρεις τον εαυτό σου.

Εντάξει, εγώ ζορίστηκα στο πρωτο μου, αλλά ο δεύτερος βγήκε πιο γρήγορα και πιο εύκολα.

Το περπατημα βοήθησε παρα πολυ.

 

Τι να σου πω και εγώ δεν ήξερα και δεν ξέρω. Απλά πιστεύω ότι όσο πιο λίγα φάρμακα βάζεις στον οργανισμό σου τόσο καλύτερα για σένα και το μωρό. Αν δεν αντέχεις κάνε αναισθησία. Αν έχεις επιπλοκές και το αποφασίσει ο γιατρός σου θα κάνεις καισαρική. Απλά εγώ δεν θα επέλεγα καισαρική μόνο και μόνο για να μην πονάω.

 

Αντε με το καλό, σε πιο μήνα είσαι? Μην αγχώνεσαι πάντως όλα θα πάνε ρολόι:P

 

Διαβασε το τόπικ από την αρχή. Λένε και άλλα πράγματα που εγώ δεν μπορώ να υποστηρίξω τώρα γιατί δεν τα ξέρω. Οπότε, ανα θες, επικοινώνησε με τα άτομα που γράφουν τις απόψεις που σε ενδιαφέρουν να σου πουν περισσότερα.

 

Πάντως νομίζω οτι το πως θα γεννήσεις τελικά, θα καθοριστεί εκείνη τη στιγμή, από το πως νιώθεις, μέχρι το πως "κατεβαίνει" το μωρό. Για την καθεμιά μας είναι διαφορετική κατάσταση, οπότε θα αποφασίσεις με τον γιατρό σου τι θα κάνεις, οκ? Καλά να πάνε όλα!

 

ειμαι 16η εβδομαδα, ειναι νωρίς ακομα για μενα. κατα καιρους παρακολουθώ το θεμα, ειμαι υπερ του φτ και το εχω ξαναγραψει, αλλά αν ο γιατρός μου πει ότι υπαρχει θεμα και πρεπει να παμε με καισαρική, δε θα το ρισκαρω. Εχω διαβητη κυησης και με δεδομένο ότι σιγουρα θα μου παρουν το παιδι νωρίτερα λόγω του πλακούντα, σκεφτομαι ότι ισως δεν την γλυτώσω - αν και ίσως η απλή πρόκληση μπορεί να κανει τη δουλειά. Απλά μου εκανε εντυπωση αυτό που εγραψες για την επισκληρίδιο, ποτε δεν ειχα φανταστεί ότι θα μπορούσε να βλαπτει το μωρό.

Σε ευχαριστώ πολύ!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Εν κατακλείδι, ευτυχώς που υπάρχει η επισκληρίδειος, ευτυχώς που γίνονται καισαρικές σε κάποιες περιπτώσεις και δυστυχώς μερικές φορές γινόμαστε ύπερβολικοί υπέρ του φ.τ. χωρίς λόγο.

Τα είπες όλα! Κι εμένα ο γιατρός μου είναι υπέρ του φ.τ. αλλά και εγώ και μια φίλη μου που έχει τον ίδιο γιατρό, όταν χρειαστήκαμε καισαρική δεν δίστασε να το προτείνει (σε αυτήν) και να το επιβάλλει (σε μένα). Και οι δύο λέμε ευτυχώς, γιατί δεν ταλαιπωρηθήκαμε (αυτή περισσότερο απ' ό,τι έπρεπε κι εγώ καθόλου).

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο.

Αν μπορούσα να ''επιλέξω'' πάλι τον φυσιολογικό τοκετό θα επέλεγα.

 

Βέβαια σε περίπτωση που υπάρχει κίνδυνος για τη μητέρα ή το μωρό, η καισαρική μπορεί να αποδειχθεί σωτήρια.

3zKtp2.png

S0Tjp2.png

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 16η εβδομαδα, ειναι νωρίς ακομα για μενα. κατα καιρους παρακολουθώ το θεμα, ειμαι υπερ του φτ και το εχω ξαναγραψει, αλλά αν ο γιατρός μου πει ότι υπαρχει θεμα και πρεπει να παμε με καισαρική, δε θα το ρισκαρω. Εχω διαβητη κυησης και με δεδομένο ότι σιγουρα θα μου παρουν το παιδι νωρίτερα λόγω του πλακούντα, σκεφτομαι ότι ισως δεν την γλυτώσω - αν και ίσως η απλή πρόκληση μπορεί να κανει τη δουλειά. Απλά μου εκανε εντυπωση αυτό που εγραψες για την επισκληρίδιο, ποτε δεν ειχα φανταστεί ότι θα μπορούσε να βλαπτει το μωρό.

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Στο τοπικ αυτό κάπου αναφέρονται σε άπνια και οξύ αναπνευστικό σύνδρομο, αλλα δεν ξέρω αν σχετιζεται με την επισκληρίδιο. Πρεπει να είναι σελ. 9 ή 10. Αν βρω ευκαιρία θα κοιτάξω και αλλου για λεπτομέρειες.

Σου στελνω πμ για να μη μακρυγορώ στο τοπικ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται πως θέλω να γεννησω με φυσιολογικό τοκετο.

Μακάρι να με αξιωσει ο Θεός να το ζήσω αυτο το τελευταίο και σημαντικότερο κομμάτι της εγκυμοσύνης μου!! Μέχρι στιγμής ολα προς τα εκει δείχνουν.... Για να δούμε!!

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ έχω ακόμα 8 μέρες ως την ΠΗΤ και παρόλο που ο μπέμπης έχει γυρίσει κανονικά και ο γιατρός μου έιναι πολύ υπέρ του φ.τ, συζητήσαμε και το ενδεχόμανο καισαρικής λόγω σκληρού τράχηλου και μικρής λεκάνης. Παρόλα αυτά ελπίζω σε φ.τ, γιατί όπως και να το κάνουμε η καισαρική είναι εγχείρηση και με τρομοκτατεί και μόνο η ιδέα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα φυσιολογικά μεν, με πρόκληση κ επισκληρίδιο δε. Ο λόγος είναι η πολύ υψηλή μυωπία-9-9,5. Κ ενώ μέχρι τον 7ο-8ο το είχα δεδομένο ότι θα κάνω καισαρική λόγω μυωπίας, ενημερώθηκα καλύτερα, ήταν σύμφωνος κ ο γιατρός οπότε το τολμήσαμε. Έπρεπε όμως να κάνω επισκληρίδιο(την πρόκληση ίσως θα μπορούσα να την αποφύγω) για να μη ζοριστώ κ πάθω ζημιά στα μάτια. Κ παρόλο που έκανα 2,5 μήνες να συνέλθω από τα ράμματα(μάλλον δεν είμαι πολύ ανεκτική στον πόνο) πάλι φυσιολογικό θα δοκιμάσω. Ααα, είχα οξυγόνο ανά διαστήματα, οι μαίες ήταν εκεί όλες τις ώρες, με γυρίζανε δεξιά-αριστερά κλπ, κ το μωρό βγήκε μετά από 9 περίπου ώρες χωρίς να χρειαστεί το παραμικρό, πχ οξυγόνο

gZufp3.png

1fKrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια δεν ξερω τι ειναι καλυτερο και τι οχι το θεμα ειναι η μητερα και το παιδι να ειναι υγειεις μετα τον τοκετο οποτε ειναι θεμα εμπιστοσυνης στον / στην ιατρο σου!

Εγω προσωπικα γεννησα φυσιολογικα υστερα απο 18 ωρες τοκετου και χωρις επισκληριδιο αλλα ηταν δικη μου αποφαση να το βιωσω με βοηθησε πολυ η μαια μου και η γυναικολογος μου καθ ολη την διαρκεια του τοκετου επισημενω οτι ειχα 18 ωρες πονους λεπτου και απλα δεν ειχα διαστολη και το μωρο ηταν ψηλα και κατεβαινε με το πρωσοπο !η παρουσια του αντρα μου στην αιθουσα με βοηθησε αρκετα γιατι δεν ηταν αγχωμνενος και ηταν γελαστος μου ελεγε ποσο με αγαπαει και διαφορα ανεκδοτα!

Η ολη εμπειρια ηταν σαν να ημουν σε ενα παρτυ αν εκανα 2ο παιδι θα ηταν για τον τοκετο!

Οι πονοι ηταν αφορητοι δεν θα πω οχι αλλα η σκεψη οτι θα τον εχω σε λιγο αγκαλια με ηρεμουσε σκεφτητε οτι ο καρδιοτοκογραφος δεν κατεγραφε τπτ αλλο παρα παρατεταμενους πονους με κλασματα δευτερολεπτου διακοπη η γυναικολογος μου με παρακαλαγε να μου κανει επισκληριδιο και δεν ηθελα!

Το μονο που με ενοιαζε ειναι να ειναι καλα το μωρο!1 ωρα πριν γεννησω η γυναικολογος μου μου ειπε οτι αν δεν εκανα διαστολη στην επομενη ωρα θα εμπαινα για καισαρικη!

Ολα πηγαν καλα τελικα βιωσα τον τοκ,ετο ετσι οπως ηθελα και ειμαι χαρουμενη για αυτο!

Πανω απο ολα δεν πρεπει να δημιουργουμε τυψεις στις μανουλες που καναν καισαρικη !Ισα Ισα παλι καλα που υπαρχει αυτη η μεθοδος διοτι θα ειχαμε μεγαλη θνησιμοτητα!

Πανω απο ολα μετραει η υγεια της μαμας και του μνωρου!

Δεν χρειαζονται κοντρ4ες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ειχα παρα πολυ καλη πρωτη εμπειρια φ.τ. οποτε εαν κανουμε δευτερο παιδακι (αν συνελθουμε απο αυτην την κριση...) θελω να ζησω παλι το ιδιο.ξεχασα να πω με επισκληριδιο που στην αρχη δεν την ηθελα...οταν ομως εφτασα στο 5 διαστολη φωναξα να ερθει αναισθησιολογος τρεχοντας...:rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τη λογική λέω ναι στην καισαρική. Αλλά με την καρδιά λέω ότι και πάλι με φτ θα ήθελα να γεννήσω! Αυτό που αισθανθηκα με τον τοκετό, τη στιγμή ακριβώς που βγήκε το παιδί μου, νομίζω ότι είναι τόσο συγκλονιστικό που αξίζει να το ζήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Φ.Τ. με επισκληρίδιο δυστυχώς με πρόκληση :-( 39w5d, φοβόταν και καλά ο γιατρός γιατί η μικρή στις μετρήσεις της ήταν πάντα 2,5 εβδ παραπάνω, μου έλεγε ότι θα είναι πάνω από 4 κιλά, τελικά βγήκε το παιδάκι μου 3.450γρμ και 54εκ. Έκλεισα 38w εχθές,περιμένω τη δεύτερη κόρη μου, έχω αλλάξει γιατρό γιατί ο τοκετός ήταν πραγματικό θρίλερ, και πιστεύω ότι ήταν καθαρά λάθος του προγούμενου γιατρού και αποτέλεσμα της επιμονής του να το βγάλει το παιδάκι προγραμματισμένα και μια ωρα αρχύτερα, μη του χαλάσουμε το πρόγραμμα:mad::mad::mad:. Εκτός του ότι έραβε μετά τη γέννα για πάνω από 1 ώρα, δημιούργησε προβλήματα που εμφανίστηκαν αργότερα και θα χρειαστεί τώρα μετά τη δεύτερη γέννα να κάνω χειρουργείο για να διορθώθει η κατάσταση!!:-(

 

Φ.Τ. με επισκληρίο επιλέγω και πάλι η μεγάλη διαφορά είναι ότι θα περιμένω να με πιάσουν οι πόνοι! Σήμερα το πρωί είδα τον γιατρό μου και μου είπε 99% θα τις φάμε όλες τις μέρες γιατί ο τράχηλος είναι θεόκλειστος . Παρʼόλο που έχω προβλήματα σε αυτή την εγκυμοσύνη με τη μέση μου σε σημείο που να μην κοιμάμαι τα βράδια αποκλείω καισαρική ή πρόκληση αν δεν φτάσω να ξεπεράσω τη Π.Η.Τ. Από τη στιγμή που δεν συντρέχει λόγος υγείας δικής μου ή του παιδού μου θα αφήσω τη φύση να κάνει τη δουλειά της :wink:

Aιτείτε και Δοθήσεται..

as1cA1R-O7-0000Nzc3MTIxZHwzMDY2MDBkfEVsbGllIGlz.gif

SSx4p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας, είναι το πρώτο μου post στο forum και αισθάνθηκα την ανάγκη να λάβω μέρος στη συζήτηση, γιατί πολλές φορές η μέλλουσα μητέρα επιλέγει φυσιολογικό τοκετό, αλλά συνήθως, πάντα σύμφωνα με το γιατρό, η κατάσταση απαιτεί καισαρική τομή...

Θεωρώ πως οι περισσότεροι γυναικολόγοι, θέλουν να ξεμπερδεύουν με τη γέννα

και σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να περιμένουν τις ώρες που απαιτεί ο φυσιολογικός τοκετός...

Ο πρώτος γυναικολόγος στον οποίο απευθύνθηκα, ήταν δυστυχώς αυτής της σχολής και δεν άκουγε κουβέντα, καθώς δεν ήθελε να με υποβάλλει σε "αυτή την ταλαιπωρία" όπως είπε και αυτός! Η φίλη μου την οποία παρακολουθούσε για χρόνια, γέννησε με καισαρική ενώ δεν υπήρχαν καθόλου επιπλοκές και όλα πήγαιναν καλά, γιατί ο καλός μας ο γιατρός, εκείνη τη μέρα είχε πολύ φορτωμένο πρόγραμμα!

Εννοείται πως έχω αλλάξει γιατρό και μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένη, καθώς σέβεται την επιθυμία μου να γεννήσω όπως θέλω,το ποσοστό του σε φυσιολογικούς τοκετούς είναι super! Έχει κάνει λιγότερες από 5 καισαρικές μέχρι τώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πανω απο ολα δεν πρεπει να δημιουργουμε τυψεις στις μανουλες που καναν καισαρικη !Ισα Ισα παλι καλα που υπαρχει αυτη η μεθοδος διοτι θα ειχαμε μεγαλη θνησιμοτητα!

Πανω απο ολα μετραει η υγεια της μαμας και του μνωρου!

Δεν χρειαζονται κοντρ4ες!

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!!!Το πιο σημαντικό είναι να ειναι γερό το παιδάκι.Είναι πολύ εγωιστικό να ρισκάρεις την ακεραιότητα του παιδιού σου για να γεννήσεις φυσιολογικά.Εχω γνωστή που σε κάθε ευκαιρια μου την λεει που γέννησα με καισαρική (τέλεια διαστολή αλλά εκανε αλλοίωση παλμών)και η ιδια ρίσκαρε (αλλοιώσεις,αποκόλληση πλακούντα και αμνιακο με μηκώνιο) προκειμενου να γεννησει φυσιολογικά.Ωραίος ο φυσιολογικός τοκετός αλλά τι να τον κάνω αν το μωρό μου δεν είναι υγιές!Γερό να ναι και ας ερθει όπως θέλει!!!!

[URL="http://tickers.cafemom.com/"][IMG]http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0MbC0MFayBlwwFY0C1g,,16.png[/IMG][/URL][[URL="http://tickers.cafemom.com/"][IMG]http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0MbC0MFCyBlwwFYQC0w,,34.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

ΕΓΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ... ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΓΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΟΥΤΕ ΑΥΤΑ ΟΥΤΕ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ... ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΦΤ ΟΠΟΥ ΚΙΝΔΥΝΕΨΑ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ, ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΓΕΝΝΑ ΙΔΙΑ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΘΕΛΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΩ ΟΣΑ ΠΕΡΑΣΑ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς....το ζητούμενο είναι να γεννιούνται γερά παιδιά και να παραμένουν οι μαμάδες υγιείς.....οπότε δεν ψηφίζω καν....κατά περίπτωση ο αρμόδιος να αποφασίζει είναι ο γιατρός και μόνο ο γιατρός......

Link to comment
Share on other sites

το ερώτημα είναι, κατά τη γνώμη μου, άτοπο. η γυναίκα δεν μπορεί και δεν πρέπει να αποφασίζει για το είδος του τοκετού. εννοείται πως ο μόνος που είναι σε θέση να πάρει την απόφαση είναι ο γιατρός. όλοι μας θέλουμε υγιή παιδάκια και τοκετό με ελάχιστο κίνδυνο για τη μητέρα και το παιδί. αρκεί ο γιατρός να είναι, πάνω από όλα, σωστός επιστήμονας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια και χρονια πολλα.Ειμαι εγκυος και θελω να γεννησω φυσιολογικα το μονο που με φοβιζει ειναι οτι στο νοσοκομειο που θα γεννησω δεν κανουν επισκλιρηδιο!!!!!!!!Δυστυχως η ευτυχως δεν ξερω αλλα θα ημουν πιο ηρεμη αν εκαναν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ! Σου εύχομαι με το καλό το μωρό σου!! Μπορεί να μην είμαι η ειδική στο συγκεκριμένο θέμα, καθώς γέννησα με καισαρική, αλλά άμα κάνεις μαθήματα ανώδυνου τοκετού/ψυχοπροφυλακτικής (βλακείες γράφω? Δεν θυμάμαι πώς λέγονται!) πιστεύω θα σε βοηθήσουν πολύ! Πολλές γκαστρούλες έκαναν αυτά τα μαθήματα κ με τον σωστό χειρισμό της αναπνοής γέννησαν το μωράκι τους κ μάλιστα διηγούνται αυτή τους την εμπειρία ως Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ έχουν βιώσει στην ζωή τους, χωρίς πόνο και άγχος!!

Ψάξε στα συγκεκριμένα θέματα του φόρουμ, ρώτα και όλες σου οι απορίες και τα άγχη θα ξεπεραστούν!!

Σου εύχομαι τα καλύτερα κορίτσι μου!!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια και χρονια πολλα.Ειμαι εγκυος και θελω να γεννησω φυσιολογικα το μονο που με φοβιζει ειναι οτι στο νοσοκομειο που θα γεννησω δεν κανουν επισκλιρηδιο!!!!!!!!Δυστυχως η ευτυχως δεν ξερω αλλα θα ημουν πιο ηρεμη αν εκαναν.

να χαίρεσαι που δεν κάνουν...ελπίζω να μη σου βάλουν ούτε τεχνητούς πόνους, όλα αυτά έχουν πολλές παρενέργειες που τις έχω βιώσει στο 1ο παιδάκι μου. στο 2ο γέννησα εντελώς φυσιολογικά και ήταν υπέροχη εμπειρία. με βοήθησε βέβαια πολύ η μαία μου που ήταν εμπειρότατη κυρία 65 ετών (η πρόκληση τοκετού έγινε με το χέρι). οι αναπνοές όντως βοηθάνε πολύ, όπως και η όρθια στάση. σου εύχομαι να αποκτήσεις ένα υγιέστατο μωράκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν έρθει δεύτερο παιδάκι θα ήθελα πάλι φυσιολογικό τοκετό όπως και στο πρώτο μου. Δεν πονάει πάντα ο φυσιολογικός τοκετός. Δεν πήρα κανένα είδους παυσίπονο και πόνεσα λιγότερο από όσο πονάω όταν έχω περίοδο!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς....το ζητούμενο είναι να γεννιούνται γερά παιδιά και να παραμένουν οι μαμάδες υγιείς.....οπότε δεν ψηφίζω καν....κατά περίπτωση ο αρμόδιος να αποφασίζει είναι ο γιατρός και μόνο ο γιατρός......

 

Οταν ειναι δυο γιατροι? διοτι ο νευρολογος μου λεγε να παω για φυσιολογικο οτι πολλες γεννησαν ετσι καθοτι εχω επιληψια και ο γυναικολογος μου ελεγε το αντιθετο να μην το ρισκαρω... Προσωπικα δεν ηθελα με τπτ καισαρικη και ειμαι κατα βαθος θυμωμενη που επελεξε την ευκολη μεθοδο ακομα και τωρα αν και δεν ειχε κατεβει κ το μωρο ηταν ψηλα πιστευω μια χαρα θα τα πηγαινα κ ας ταλαιπωριομουν. Οποτε ΦΤ και παλι ειμαι υπερ... το σωμα μου ακομα να συνελθει και ουτε προκειτε:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι δυο γιατροι? διοτι ο νευρολογος μου λεγε να παω για φυσιολογικο οτι πολλες γεννησαν ετσι καθοτι εχω επιληψια και ο γυναικολογος μου ελεγε το αντιθετο να μην το ρισκαρω... Προσωπικα δεν ηθελα με τπτ καισαρικη και ειμαι κατα βαθος θυμωμενη που επελεξε την ευκολη μεθοδο ακομα και τωρα αν και δεν ειχε κατεβει κ το μωρο ηταν ψηλα πιστευω μια χαρα θα τα πηγαινα κ ας ταλαιπωριομουν. Οποτε ΦΤ και παλι ειμαι υπερ... το σωμα μου ακομα να συνελθει και ουτε προκειτε:twisted:

Όταν είναι δύο γιατροί, ακούς τον πιο αρμόδιο ή/και αυτόν στον οποίο έχεις τη μεγαλύτερη εμπιστοσύνη. Αν είχες επιμείνει για φτ και είχε πάει κάτι στραβά, τι θα έλεγες τώρα; Δεν πειράζει που έχασα το μωρό, τουλάχιστον δεν έκανα καισαρική και το σώμα μου θα συνέλθει αμέσως; Γιατί συνέβει σε μια φίλη μου αυτό, και μπορώ να σε διαβεβαιώσω, δε νιώθει καμία ικανοποίηση που δεν έφαγε μαχαίρι, μόνο θλίψη που δεν κράτησε μωρό στην αγκαλιά της.

 

Εκ του ασφαλούς μπορούμε να λέμε ό,τι θέλουμε, το θέμα είναι να μην μας συμβεί η στραβή....

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι δυο γιατροι? διοτι ο νευρολογος μου λεγε να παω για φυσιολογικο οτι πολλες γεννησαν ετσι καθοτι εχω επιληψια και ο γυναικολογος μου ελεγε το αντιθετο να μην το ρισκαρω... Προσωπικα δεν ηθελα με τπτ καισαρικη και ειμαι κατα βαθος θυμωμενη που επελεξε την ευκολη μεθοδο ακομα και τωρα αν και δεν ειχε κατεβει κ το μωρο ηταν ψηλα πιστευω μια χαρα θα τα πηγαινα κ ας ταλαιπωριομουν. Οποτε ΦΤ και παλι ειμαι υπερ... το σωμα μου ακομα να συνελθει και ουτε προκειτε:twisted:

 

 

Η επιληψια ειναι κατι πολυ σοβαρο κ σωστα σου ελεγε κ ο γιατρος σου...Αν γενουσες με φ.τ. κ παθαινες επεισοδιο κ χανοταν το παιδι τι θα εκανες?Μηνυση στον αναισθησιολογο?:rolleyes:Οπως κ να χει μη θυμωνεις...εχεις κ δευτερη ευκαιρια για φτ στο επομενο αν θελεις επομενο.Να ανι γερο το παιδακι σου κολα τα αλλα ξεχνιουνται....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...