Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θα επιλέγατε? - Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?


Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?  

1.341

  1. 1. Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?

    • Φυσιολογικα
      1846
    • Καισαρικη
      580


Recommended Posts

δεν απομονωσα μια προταση.ηταν μια προταση!αν ελεγε μια γυναικα που γεννησε με φτ οτι αυτες που γεννησανε με καισαρικη να πανε στα σφαγεια θα την πετροβολουσατε.τωρα που ειπε μια οτι οσες θελουν να γεννησουν φυσιολογικα να πανε στα χωραφια μου λετε οτι απομονωσα μια προταση.

αυτο ειπε καθαρα και αυτο καθαρα μεταφερω.

δε μπορω να καταλαβω γενικα γιατι οταν μια μανα λεει πως το καλυτερο γαλα ειναι το μητρικο βγαινει μια αλλη ολο ειρωνια και λεει ναι σιγα γιατι εγω που εφαγα σκονη τι επαθα.και το μητρικο γαλα δεν εχει σιδηρο δεν εχει ασβεστιο και ενα σωρο αλλα.

το ιδιο γινεται και με τις γεννες.οι κοπελες που λενε οτι γεννησανε φυσιολογικα και οτι αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος οταν προκειται για εναν ομαλο τοκετο ,ερχονται αλλες 10 που κανανε καισαρικη και λενε ναι και εμεις καναμε καισαρικη και τιποτα δεν παθαμε και η καισαρικη ειναι πιο καλη απο τον φτ.

και πιο ασφαλης .το μωρο δεν στρεσσαρεται(ενω οταν το αρπαζουν μεσα στην ησυχια του απο την κοιλια της μανας του δεν στρεσσαρεται καθολου το μωρο)

και τα περισσοτερα μωρα που εχουν τρομο ειναι τα μωρα της καισαρικη σε σχεση με αυτα του φτ αλλ αυτο δε το βλεπουμε οχι ειναι καλυτερη η καισαρικη.

εγω το ειπα οτι συμφωνω με την καισαρικη μονο αν κινδυνευει η μανα η το μωρο και οχι οτι αν υπηρχε κινδυνος δεν θα χτυπιομουν να γεννησω φυσιολογικα.

ομως μη λεμε οτι αναμεσα σαυτα τα 2 η καισαρικη ειναι ο καλυτερος τροπος.

και μην υποβιβαζουν τις γυναικες που γεννησαν φισιολογικα λεγοντας πως αυτες ειναι για τα χωραφια μονο και μονο για να νιωσουν οι ιδιες ανωτερες που γεννησαν με ραντεβου κτ

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 928
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγχαρητήρια στις μανούλες που γέννησαν φυσιολογικά είναι άξιες...μπράβο!!

Εμεις οι υπόλοιπες να πάμε για φούντο παρακαλώ!!!!

Μη σας πω ότι εγώ θήλασα και μόνο 40 μέρες...και θέλω να λέγομαι και μάνα...φτου μου! και ξανα φτού μου! Ντροπή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μενα θα πω την προσωπικη μου εμπειρια και γνωμη(διευκρινιζω για να μην παρεξηγηθω).Γεννησα τον γιο μου το 2009 με καισαρικη τομη.Μπήκα με προκληση στις 38 και κατι εβδομάδες μήπως μπορουσα να γεννησω φυσιολογικα λόγω πολαπλης περιτυλιξης του μωρου με τον λώρο και γιατι ήδη ήταν αρκετα μεγαλος για τον δικο μου σωματοτυπο. Εκανα προκληση στις 1 το μεσημέρι και στις 11:30 το βράδι χάσαμε τους παλμούς του μωρού και μπήκα εσπευσμένα στο χειρουργείο. Με πειραξε πολύ τοτε και περισσοτερο γιατι οπως και να το κάνουμε είναι εγχείρηση αλλά προέχει η ασφάλεια και η υγεία του μωρού πρωτα και φυσικα της μαμας. Οταν το μηχανημα αρχισε να σφυρίζει και μπήκαν όλοι πανικόβλητοι και η γιατρός μου πιεζε εντονα και "χτυπούσε την κοιλια" μου τα ειδα όλα σημείωση η γιατρος μου είναι πολύ υπερ του φ.τ και όπως είπαν και οι μαιες στην μητέρα μου έχει τρομερη υπομονη. Μολις επαναφεραν τους παλμους πιο αδυναμοι βεβαια μου λεει "Ελενιτσα μου το προσπαθήσαμε αλλα δεν, μπαινουμε αμέσως για καισαρικη και μολις πήγα να πω "μα.." μου λεει δεν θα το κανουμε οπως μερικοι μερικοι προεχει η ασφαλεια και η υγεια του μωρου οχι με πιο τροπο θα το γεννησεις". Στο χειρουργειο δεν μπορω να πω ότι ειναι κάτι τρομερο και στην δικη μου περιπτωση όπως είπε ο χειρουργος που ήταν μαζι με την γιατρο μου "πρωτη φορα βλέπω παιδι να βγαινει τόσο δυσκολα ακόμη και με καισαρικη" και γυρισε και μου είπε "αν τον αφηναμε να γεννηθει φυσιολογικά ουτε τα Χριστουγεννα δεν θα εβγαινε!"Το μωρό το κρατησα κατευθειαν αγκαλίτσα. Πηγα στο δωμάτιο κατα τις 2 π.μ και 9 το πρωι έβγαλα και τον καθετήρα της νάρκωσης και σηκώθηκα κατευθειαν. ό πόνος ήταν υποφερτος ακόμη και χωρίς παυσιπονα. το μεσημέρι εβγαλα ορο και καθετήρα και όλα κάλα. Το χειρότερο για μένα ήταν το φαγητό. Τα ράματα τα έβγαλα πριν βγω από την κλινικη.Στο σπιτι όλα καλα μόνο που επειδη δεν πρόσεχα και όταν το μωρό πήγαινε να κλάψει πεταγόμουν πάνω πονουσα λίγο εκεινη την στιγμη.Στις 20 μέρες γυρισα στην δουλεια (δικη μας δουλεια που ειμαι απαραιτητη) και πάλι δεν με επηρέασε κάπου.

 

Εν κατακλείδι έχω βαρεθεί να ακουω και να βλέπω έναν "ρατσισμο"και μια ξινίλα όταν λέω ότι γεννησα με καισαρικη από γυναικες που γεννησαν φυσιολογικά λες και είναι κα εγώ δεν ξερω τι. Αν ήξερα από την αρχη ότι -για μένα- δεν είναι τιποτα θα είχα πάει χαλαρά με ραντεβου χωρις να ρισκάρω κατι.

Επισης δεν με κάνει χειρότερη ούτε βέβαια καλυτερη μάνα ο τρόπος που έφερα στο κόσμο το παιδι μου, το ακουσα και αυτο.

Επισης αν ειχα επιμείνει ίσως ειχα γεννησει φυσιολογικα αλλα το κόστος θα ήταν πολύ μεγάλο. Και για να προλάβω κακοθελητές ξέρω τέτοιες περιπτωσεις στον ευρυ κοινωνικο μου περιγυρο.

Κοριτσια πάντα το αποτελεσμα μετραει αλλα όσες γεννησατε φυσιολογικα μπραβο σας αλλα σταματηστε επιτελους να αντιμετωπιζεται την καισαρικη σαν πανάκεια.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στις μανούλες που γέννησαν φυσιολογικά είναι άξιες...μπράβο!!

Εμεις οι υπόλοιπες να πάμε για φούντο παρακαλώ!!!!

Μη σας πω ότι εγώ θήλασα και μόνο 40 μέρες...και θέλω να λέγομαι και μάνα...φτου μου! και ξανα φτού μου! Ντροπή.

 

να μου επιτρεψεις κανεις δεν ειπε οσες κανανε κτ να πανε για φουντο

αντιθετως ακουστηκε οσες γεννανε φυσιολογικα να πανε να γεννησουν στα χωραφια:rolleyes:

μονες σας το δημιουργητε ολο αυτο μολις ακουσετε καποια να λεει οτι για την αισθηση τπυ φτ την ωρα που νιωθεις το μωρο σου να βγαινει απο μεσα σου και για την ''συνεργασια'' μανας-μωρου για να το φερει στη ζωη

εν κατακλειδι γιατι οι περισσοτερες που γεννανε με κτ λενε

-τι εμεις δεν ειμαστε μανες?(ενω κανεις δεν ειπε οτι δεν ειναι μανες)

-τι εμεις ειμαστε κατωτερες?(ενω καμια που γεννησε με φτ δεν ειπε οτι ειναι ανωτερη)

διακρεινω μια ανασφαλεια??γιατι αναρωτιεστε?

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Anastasia1981 σε μενα προσωπικα όλα όσα λες μου τα εχουν πει.Μανα γίνεσαι την στιγμη που βγαινει το μωρο απο μεσα σου με τον καλο παραδοσιακο τροπο" ειπε καποια.

Αν δεν το ζησεις αυτό εχεις νοιώσει την μιση μητροτητα ειπε κάποια αλλη κτλ.Στην αρχη ντρεπομουνα να πω ότι γεννησα με καισαρικη.Οταν μια γνωστη μου που γεννησε φυσιολογικα και που το παιδακι της ειχε καποιο προβλημα που πιθανοτατα προκληθηκε στην γεννηση μου ειπε την ιστορια της και "μπραβο" που δεν υπεκυψα στην πλυση εγκεφαλου ότι οι καισαρικες γινονται για να βγαλουν περισσοτερα οι γιατροι κτλ όπως την πάτησε η ίδια φωναζω δυνατα ότι γεννησα με καισαρικη και ειμαι περηφανη που το εκανα και έχω ενα γερο και δυνατο παιδι και δεν επεμεινα κρινοντας την γιατρο μου για την αποφαση της μονο και μονο για να γεννησω φυσιολογικα.Ολα τα νομισματα εχουν δυο οψεις

Ανασφαλεια λοιπον δεν υπαρχει υπάρχει ο "φοβος" του πως θα σε δουν και θα σε κρινουν οι ναλλοι ειδικα όταν δεν γνωριζουν την καθε περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

να μου επιτρεψεις κανεις δεν ειπε οσες κανανε κτ να πανε για φουντο

αντιθετως ακουστηκε οσες γεννανε φυσιολογικα να πανε να γεννησουν στα χωραφια:rolleyes:

μονες σας το δημιουργητε ολο αυτο μολις ακουσετε καποια να λεει οτι για την αισθηση τπυ φτ την ωρα που νιωθεις το μωρο σου να βγαινει απο μεσα σου και για την ''συνεργασια'' μανας-μωρου για να το φερει στη ζωη

εν κατακλειδι γιατι οι περισσοτερες που γεννανε με κτ λενε

-τι εμεις δεν ειμαστε μανες?(ενω κανεις δεν ειπε οτι δεν ειναι μανες)

-τι εμεις ειμαστε κατωτερες?(ενω καμια που γεννησε με φτ δεν ειπε οτι ειναι ανωτερη)

διακρεινω μια ανασφαλεια??γιατι αναρωτιεστε?

 

Να σε ρωτήσω κάτι (με κίνδυνο να φάω κάρτα)....Εσύ γέννησες με ΦΤ οκ, το πρόβλημά σου πού είναι?? Γιατι μόνο εσύ απαντάς με τόσο σθένος, εγώ ούτε το όνομά σου ανέφερα, ούτε quote σου έκανα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στις μανούλες που γέννησαν φυσιολογικά είναι άξιες...μπράβο!!

Εμεις οι υπόλοιπες να πάμε για φούντο παρακαλώ!!!!

Μη σας πω ότι εγώ θήλασα και μόνο 40 μέρες...και θέλω να λέγομαι και μάνα...φτου μου! και ξανα φτού μου! Ντροπή.

Κουνελίτσα το μόνο που σου μένει είναι να βρεις ένα γκρεμό και να πέσεις, σαν νέα Σουλιώτισσα.

 

Από πίσω σου ακολουθώ κι εγώ :-P

Link to comment
Share on other sites

μωρο ειναι οχι ο ρομποκοπ .θελει χρονο για να γινει η διαδικασια αυτη.αν ειναι ετσι μολις γεννιοταν θα γινοταν και 1.5 μετρο γιατι εκ των πραγματων πρεπει να ειναι μικρο για να χωραει μεσα στην κοιλια.

Γι' αυτό νομίζεις ότι δεν κλείνει η πηγή αμέσως; Επειδή το παιδί δεν είναι ο ρομποκόπ; :eek::shock::?

 

Πραγματικά δεν αξίζει να συνεχίζουμε αυτή τη συζήτηση, τα έχουμε ακούσει όλα πλέον!

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι (με κίνδυνο να φάω κάρτα)....Εσύ γέννησες με ΦΤ οκ, το πρόβλημά σου πού είναι?? Γιατι μόνο εσύ απαντάς με τόσο σθένος, εγώ ούτε το όνομά σου ανέφερα, ούτε quote σου έκανα!!!!!

Έλα ντε... αυτή την απορία την έχω κι εγώ (που της έκανα quote, αλλά μόνο και μόνο για να μην είναι ξεκάρφωτη η απάντησή μου).

 

φωναζω δυνατα ότι γεννησα με καισαρικη και ειμαι περηφανη που το εκανα και έχω ενα γερο και δυνατο παιδι και δεν επεμεινα κρινοντας την γιατρο μου για την αποφαση της μονο και μονο για να γεννησω φυσιολογικα.Ολα τα νομισματα εχουν δυο οψεις.

Ελένη ποτέ μα ποτέ μην ντραπείς να πεις ότι γέννησες με καισαρική! Και το ίδιο ισχύει για τις κοπέλες που έκαναν εξωσωματική ή υιοθέτησαν. Τα παιδάκια σας πάνω απ' όλα και όποιος έχει πρόβλημα, ξύδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να μου επιτρεψεις κανεις δεν ειπε οσες κανανε κτ να πανε για φουντο

αντιθετως ακουστηκε οσες γεννανε φυσιολογικα να πανε να γεννησουν στα χωραφια:rolleyes:

μονες σας το δημιουργητε ολο αυτο μολις ακουσετε καποια να λεει οτι για την αισθηση τπυ φτ την ωρα που νιωθεις το μωρο σου να βγαινει απο μεσα σου και για την ''συνεργασια'' μανας-μωρου για να το φερει στη ζωη

εν κατακλειδι γιατι οι περισσοτερες που γεννανε με κτ λενε

-τι εμεις δεν ειμαστε μανες?(ενω κανεις δεν ειπε οτι δεν ειναι μανες)

-τι εμεις ειμαστε κατωτερες?(ενω καμια που γεννησε με φτ δεν ειπε οτι ειναι ανωτερη)

διακρεινω μια ανασφαλεια??γιατι αναρωτιεστε?

Όλο αυτό που έκανα quote, είναι μια ατελείωτη παράφραση και διαστρέβλωση όσων έχουν γράψει εδώ κατά καιρούς!!! Ουδέποτε εκφράστηκε τέτοια άποψη!!!!!

Κανείς δεν είπε πως όσες γεννάνε φυσιολογικά να πάνε στα χωράφια, έτσι αντέδρασε κάποια και απάντησε σε κάτι άλλο!! Αυτό που κάνεις είναι απομόνωση φράσης!!!! Για δες σε τι απάντησε η κοπέλα!!!! Γράφουμε σελίδες διαστρεβλώνοντας μια άποψη και μετά όποια προσπαθεί να παρακολουθήσει το θέμα θα καταλάβει αυτό που γράφεις για τα χωράφια! ΟΥΔΕΠΟΤΕ γράφτηκε κάτι τέτοιο!!!!

Ποτέ δεν ειπώθηκε τπτ ότι δεν είμαστε μάνες ή ότι είμαστε κατώτερες - τουλάχιστον σε αυτό το τόπικ!!! Πού τα είδες καλέ αυτά??????? Και σε παρακαλώ να μην απομονώσεις πάλι λέξεις, φράσεις κλπ!!!

Και αυτός πια ο πληθυντικός (εμείς, εσείς) χειρότερα τα κάνει!! Κανείς δεν αντιμετωπίζει έτσι την άλλη, μόνο εσύ!!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από' μένα.

Γέννησα κ θα δυό μου παιδιά με ΦΤ χωρίς επισκληρίδιο από επιλογή. Ημουν πολύ καλά σχετικά γρήγορα κ δεν μετανιώνω για την επιλογή να γεννήσω χωρίς αναισθησία

Φανταζομαι ότι όταν πας και για σφραγισμα στον οδοντιατρο δεν κάνεις αναισθησια για τον πόνο

Τί σχέση έχει αυτό;;; Εγώ στο οδοντίατρο αν γινόταν θα του ζητούσα ολική για ένα σφράγισμα, παρόλα αυτά τις γέννες μου ήμουν σίγουρη ότι θα ανέξω μέχρι το τέλος όπως κ έγινε.

Μακάρι οι γυναίκες να μην επέλεγαν τόσο επιπόλαια και να μειώνονταν τα ποσοστά καισαρικών στη χώρα μας. Ειναι κρίμα.

Δεν θα κρίνω όσες κάνουν καισαρική από επιλογή αφού η καθεμιά μας είναι ελέυθερη να κάνει ότι θέλει με το σώμα αλλά εξαγριώνομαι με τους γιατρούς που είναι γι'αυτόυς μια τόσο εύκολη λύση κ στενοχωριέμαι για όλες εκείνες που έφαγαν το μαχαίρι χωρίς προφανή λόγο. Θα ήμουν κ εγώ μια από αυτές αν δύο ημέρες πριν γεννήσω δεν είχα αλλάξει γιατρό (ο οποίος θεωρούσε ότι στα 70κ. θα ήταν ΑΔΥΝΑΤΟ να έχω μια καλή γέννα κ όπως μου είχε πει "δεν σε βλεπω καλά"

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κρίνω όσες κάνουν καισαρική από επιλογή αφού η καθεμιά μας είναι ελέυθερη να κάνει ότι θέλει με το σώμα αλλά εξαγριώνομαι με τους γιατρούς που είναι γι'αυτόυς μια τόσο εύκολη λύση κ στενοχωριέμαι για όλες εκείνες που έφαγαν το μαχαίρι χωρίς προφανή λόγο. Θα ήμουν κ εγώ μια από αυτές αν δύο ημέρες πριν γεννήσω δεν είχα αλλάξει γιατρό (ο οποίος θεωρούσε ότι στα 70κ. θα ήταν ΑΔΥΝΑΤΟ να έχω μια καλή γέννα κ όπως μου είχε πει "δεν σε βλεπω καλά"

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο που ειπωθηκε για τρομο στα μωρα της καισαρικης δε το ηξερα....αρα ειμαι απειρα τυχερη και παω να παιξω κι αλλο τζοκερ... Ο μπεμπης μου γελαει απο 20 ημερων, ηταν απο τα λιγα μωρακια που δε τσιριζε οταν το τραβολογουσε ο παιδιατρος στο νοσοκομειο πριν βγουμε, ακομα και στους κολικους που περασαμε μουγριζαμε αφου λεω αυτο το παιδι δε θα πλανταξει στο κλαμα ποτε ν΄ανοιξουν τα πνευμονια του, ακομα και τωρα που ειναι 5 μηνων και βγαζει το πρωτο του δοντακι, απλα σε φασεις μουγκριζει οταν ματωνει το ουλακι του και μετα μου σκαει χαμογελα,αφου το παρατσουκλη του ειναι χαχας μονο γελαει αυτο το παιδι. εκτος αν ειναι παρενεργεια της επισκληριδιου που εκανα, ναι ναι μου το εχει πει αυτο μανουλα που γεννησε φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο.....

Link to comment
Share on other sites

 

Εν κατακλείδι έχω βαρεθεί να ακουω και να βλέπω έναν "ρατσισμο"και μια ξινίλα όταν λέω ότι γεννησα με καισαρικη από γυναικες που γεννησαν φυσιολογικά λες και είναι κα εγώ δεν ξερω τι.

Eγω παλι βαρεθηκα να ακουω "κι εγω καισαρικη εκανα!!!":lol::lol::lol:

Ισως ειναι στον δικο μου περιγυρο αλλα οι 7στις 10 καισαρικη καναμε!Τυχαιο???Δεν νομιζω!

Χαιρομαι πολυ που εκανα 2 υγιεστατα αγορακια,θα ημουν ομωςπιο ικανοποιημενη αν τουλαχιστον προσπαθουσα να γεννησω με φ.τ.!Πηγα κατευθειαν μ ρντβ και αυτο καπως δεν μπορω να το χωνεψω.Βεβαια ο δευτερος επελεξε μονος του ποτε θα ερθει και με χαρηκα πολυ(αφου πρωτα με επιασε πανικος)!

Ειχα 2 τελειως διαφορετικες εμπειριεςη πρωτη τελεια αφου μου αφησαν το καθετηρακι της επισκληριδιο και δεν ενιωσα σχεδον καθολου πονο!Η δευτερη ηταν να ΔΡΑΜΑ!ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΝΟ!

Το θεμα ειναι οτι εχω μια τραγικα μεγαλη τομη(να ναι καλα ογιατρος μου οχασαπης)οπου εκανε και χειλωειδες(καλοηθης ογκος οπως μου ειπε η δερματολογος προχτες:()και ειναι η κοιλιτσα μου ενα χαλι.

επισης απ οτι μου ειπανε λογω καισαικης το μωρο το 2ο εκανε υπογλυκαιμια και πανικοβληθηκαν οι μαιες και τρομαξα κι εγω!Τωρα ολα οκ.Δεν ρωτησα κλαν αν δενβ το προλαβαιναμε τι $θα γινοταν!Εξεταση σακχαρου εκανε τυχαια για αλλο λογω!

Το μωρακι της κουμπαρας μου εμεινε 2 24ωρα στη μοναδα λογω ταχυπνοιας απο την καισαρικη!Μια χαρα ειναι τωρατο παιδακι 4 χρονων αλλα η μανουλα του μονο ξερει τι περασ 2 μερες!

νταξει...δν επαθα και τπτ απο την καισαικη αλλα...

 

η τομη μου ειχε ανοιξει οταν πηγα να γεννησω το μωρακι μου το δευτερο.ο γιατρος μου ειπε οτι αν καθυστερουσα(ιχα συσπασεις με πονο αλλα το καθυστερουσα μπας και ηταν η ιδεα μου)τα πραγματα θα ηταν παρα πολυ επικυνδυνα για τη ζωη μας και για τους 2!2 μερες πριν γννησω ειχε πεθανει μια κοπελα στη κομοτηνη νομιζω απο ρηξη μητρας λογω προηγουμενης καισαρικης και πολυ κακου συστηματος υγειας!Αν ημουν επαρχια θα μπορουσε να συμβει και σε μενα!

http://www.tsantiri.gr/ellada/sok-pethane-32chroni-egkios-apo-emorragia.html

 

Οπως βλεπετε ειμαι πολυ τυχερη που επεζησα(οπως με ειρωνια αναφερθηκ πιο πανω)...η που εχω ακομη μητρα...

Βεβαια το κοριτσακι της κουμπαρας μου σωθηκε απο την καισαρικη μιας που σταματησε η καρδουλα του την ωρα του τοκετου!

 

Οποτε μην το ψαχνετε!η φυση ξερει...αλλα και η επιστημη πρεπει να βοηθαει(οταν χρειαζεται)!οχι να βοηθαει βαση του προγραματος του καθε αηδιαστικου γιατρου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι δεν βλέπω τη διαφορά... αν κάνεις καισαρική και πάνε όλα καλά, τι σημασία έχει αν την έκανες από επιλογή ή από ανάγκη; Το ίδιο ισχύει αν δεν πάνε όλα καλά. Είτε από ανάγκη έγινε η εγχείρηση είτε από επιλογή, το αποτέλεσμα είναι που μετράει.

 

Το ίδιο ισχύει για τον φυσιολογικό τοκετό. Όσες μανούλες έχασαν τα παιδιά τους γενώντας με φ.τ. είμαι σίγουρη ότι δεν παρηγοριούνται από το γεγονός ότι οι γιατροί τους δεν είναι "καισαρικάκηδες".

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια προς τι ο αλληλοσπαραγμος?

 

να σημειωσω πως διαβασα τις 2 τελευταιες σελιδες.

 

Μανουλες ειμαστε ολες,ασχετα πως γεννησαμε.... ΜΑΝΟΥΛΕΣ ειναι ακομα και οι κοπελες που δεν γεννησανε αλλα μεγαλωνουν τα παιδακια τους με αγαπη....

 

Προσωπικα γεννησα φυσιολογικα και τα δυο το ενα με επισκληριδιο, στο αλλο δεν προλαβαμε... δεν ξερω αν το πρωτο ηταν καλυτερα να γενννηθει με καισαρικη γιατι ταλαιπωρηθηκαμε και οι δυο παρα πολυ. Χρησιμοποιησαν βεντουζα κι εγω ενα μηνα μετα δεν μπορουσα να κατσω.

 

Στο δευτερο δεν προλαβα να κανω επισκληριδιο, ηταν ομως τοσο γρηγορος ο τοκετος που δεν πηρα ειδηση τιποτα...σηκωθηκα μονη μου απ το κρεβατι του χειρουργειου...

 

Επειδη στο ενα πονεσα και στο αλλο οχι τα αγαπαω διαφορετικα? Για μενα το σημαντικοτερο ειναι να γεννιουνται γερα παιδια, ολα τα αλλα ειναι για να γεμιζουμε σελιδες,κατα την ταπεινη μου αποψη...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε παιδιά όλη αυτή η διαφωνία όλες αγαπάμε τα παιδιά μας το ίδιο είτε γεννησαμε με καισαρικη είτε φυσιολογικά δεν έχει σημασία πως γέννησε η καθεμιά.

Link to comment
Share on other sites

Μανουλες ειμαστε ολες,ασχετα πως γεννησαμε.... ΜΑΝΟΥΛΕΣ ειναι ακομα και οι κοπελες που δεν γεννησανε αλλα μεγαλωνουν τα παιδακια τους με αγαπη....

 

συμφωνω 1000%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε παιδιά όλη αυτή η διαφωνία όλες αγαπάμε τα παιδιά μας το ίδιο είτε γεννησαμε με καισαρικη είτε φυσιολογικά δεν έχει σημασία πως γέννησε η καθεμιά.

:!::!::!:

 

ακριβώς αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να κάνω καισαρική με τίποτα. Όταν ο γιατρός μου προσπάθησε να μου εξηγήσει τα καλά του φυσιολογικού τοκετού, του είπα δεν χρειάζεται να πείσεις άνθρωπο που ήδη το έχει αποφασίσει !!! Τέτοιο σθένος !!!

 

Λοιπόν, αλλιώς τα σκέφτεσαι και αλλιώς βγαίνουν. Μπήκα στην 40η εβδομάδα να γεννήσω την μικρή, δεν είχα καθόλου διαστολή. Πρόκληση ωδινών. Τίποτα. Μια ελάχιστη διαστολή και μετά τίποτα. Από τις 6.30 το πρωί στο μαιευτήριο. Ώρες ώρες ο παλμογράφος χτύπαγε κόκκινο. Το θυμάμαι εφιαλτικά. Παρόλο που με είχε προετοιμάσει ο γιατρός ότι αυτό συμβαίνει γιατί δεν μπορεί να περιμένεις σταθερούς παλμούς από το έμβρυο, εκείνη την ώρα ένιωθα ότι πεθαίνω. Θυμάμαι ακόμα εφιαλτικά τον παλμογράφο να χτυπά έντονα και να μπουκάρουν στο δωμάτιο μαίες και νοσοκόμες. Σημειωτέον ο γιατρός μου και η μαία του παρόντες εξ αρχής, δεν έφυγαν καθόλου από δίπλα μου. Μου έσπασε τα νερά ο γιατρός μου. Και πάλι τίποτα. Από ένα σημείο και μετά ήμουν με οξυγόνο. Φοβερός συνδυασμός, κλάμα και οξυγόνο, δεν τον συνιστώ, δεν μπορείς να αναπνεύσεις. Ο γιατρός να προσπαθεί να γυρίσει την μικρή αλλά με τίποτα. Να πώ ότι τον εμπιστεύομαι πλήρως και ολοκληρωτικά, δεν έχω ακούσει για πολλούς γιατρούς που προσπαθούν να πείσουν για κανονικό τοκετό, ή να κάθονται σε όλη την διαδικασία του τοκετού δίπλα σου, ή να έρχονται κάθε μέρα στο μαιευτήριο να σε δούν και να σου μεταφέρουν νέα για το μωρό.

 

Γύρω στις 6 το απόγευμα πλεόν, μου λέει 'Μαράκι πάμε για καισαρική ? Δεν έρχεται το μωρό'. Τον ρωτάω αν εξαντλήσαμε όλες τις πιθανότητες φυσιολογικού τοκετού και μου λέει ναι. Αν υπήρχαν, θα καθόμουν εννοείται.

 

Γύρω στις 7.30 γεννήθηκε η κοριτσάρα μου. Έκλαιγα ακατάπαυστα, από τρελή χαρά.

 

Τα μετά της καισαρικής είναι τα γνωστά σε όσες έχουν κάνει. Εντάξει υπήρχε πόνος και δυσκολία, για 15 μέρες το πολύ. Δεν είναι κάτι τραγικό αλλά δεν θα το επέλεγα ποτέ.

 

Στον πιτσιρίκο δεν υπήρχε επιλογή, τα παιδιά έχουν διαφορά 2 έτη και 3 μήνες. Προγραμματισμένη καισαρική. Θα έλεγα ότι ήταν πιο δύσκολα μετά την επέμβαση. Πάρα πολύ αίμα, πιθανολογούσαν μια μετάγγιση (την οποία δεν ήθελα καθόλου και ευτυχώς πάλι ο γιατρός μου τους σταμάτησε), περισσότερος πόνος και ένας κολικός όταν γύρισα στο σπίτι (ο φοβερός πόνος !!!!).

 

Ο γιατρός μου μου είπε ότι αν θέλω 3ο παιδί να κάνω ... αγρανάπαυση για 4 χρόνια, γιατί αλλιώς κινδυνεύω με αποκολλήσεις, περιδέσεις, ξάπλωμα στο κρεβάτι κλπ.

 

Εν κατακλείδι και μετά από διπλή εμπειρία, έχω να πώ ότι η καισαρική είναι κάτι που βολεύει 100% τους γιατρούς και 50% την μητέρα (αν γίνεται κατ' επιλογή). Ακολουθεί ένα μετά που δεν είναι και Γολγοθάς αλλά δεν είναι και piece of cake !!!! Αν πρέπει να γίνει, δεν το συζητώ καθόλου, να γίνει.

 

Δεν μπορεί να περιμένουμε τα πράγματα να μείνουν στον καιρό των προγιαγιάδων μας. Υπάρχουν πολλά μέσα τώρα και επωφελούνται πολλές γυναίκες και τα μωρά τους, που ίσως σε άλλες περιπτώσεις να χάνονταν. Από την άλλη όμως, η φύση έχει προνοήσει τον φυσιολογικό τοκετό και κάποιο λόγο θα έχει για αυτό. Ήρεμα πράγματα. Απλές αποφάσεις.

 

Να ζήσουν τα παιδάκια μας 426821albff8f48j.gif

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να κάνω καισαρική με τίποτα. Όταν ο γιατρός μου προσπάθησε να μου εξηγήσει τα καλά του φυσιολογικού τοκετού, του είπα δεν χρειάζεται να πείσεις άνθρωπο που ήδη το έχει αποφασίσει !!! Τέτοιο σθένος !!!

 

Λοιπόν, αλλιώς τα σκέφτεσαι και αλλιώς βγαίνουν. Μπήκα στην 40η εβδομάδα να γεννήσω την μικρή, δεν είχα καθόλου διαστολή. Πρόκληση ωδινών. Τίποτα. Μια ελάχιστη διαστολή και μετά τίποτα. Από τις 6.30 το πρωί στο μαιευτήριο. Ώρες ώρες ο παλμογράφος χτύπαγε κόκκινο. Το θυμάμαι εφιαλτικά. Παρόλο που με είχε προετοιμάσει ο γιατρός ότι αυτό συμβαίνει γιατί δεν μπορεί να περιμένεις σταθερούς παλμούς από το έμβρυο, εκείνη την ώρα ένιωθα ότι πεθαίνω. Θυμάμαι ακόμα εφιαλτικά τον παλμογράφο να χτυπά έντονα και να μπουκάρουν στο δωμάτιο μαίες και νοσοκόμες. Σημειωτέον ο γιατρός μου και η μαία του παρόντες εξ αρχής, δεν έφυγαν καθόλου από δίπλα μου. Μου έσπασε τα νερά ο γιατρός μου. Και πάλι τίποτα. Από ένα σημείο και μετά ήμουν με οξυγόνο. Φοβερός συνδυασμός, κλάμα και οξυγόνο, δεν τον συνιστώ, δεν μπορείς να αναπνεύσεις. Ο γιατρός να προσπαθεί να γυρίσει την μικρή αλλά με τίποτα. Να πώ ότι τον εμπιστεύομαι πλήρως και ολοκληρωτικά, δεν έχω ακούσει για πολλούς γιατρούς που προσπαθούν να πείσουν για κανονικό τοκετό, ή να κάθονται σε όλη την διαδικασία του τοκετού δίπλα σου, ή να έρχονται κάθε μέρα στο μαιευτήριο να σε δούν και να σου μεταφέρουν νέα για το μωρό.

 

Γύρω στις 6 το απόγευμα πλεόν, μου λέει 'Μαράκι πάμε για καισαρική ? Δεν έρχεται το μωρό'. Τον ρωτάω αν εξαντλήσαμε όλες τις πιθανότητες φυσιολογικού τοκετού και μου λέει ναι. Αν υπήρχαν, θα καθόμουν εννοείται.

 

Γύρω στις 7.30 γεννήθηκε η κοριτσάρα μου. Έκλαιγα ακατάπαυστα, από τρελή χαρά.

 

Τα μετά της καισαρικής είναι τα γνωστά σε όσες έχουν κάνει. Εντάξει υπήρχε πόνος και δυσκολία, για 15 μέρες το πολύ. Δεν είναι κάτι τραγικό αλλά δεν θα το επέλεγα ποτέ.

 

Στον πιτσιρίκο δεν υπήρχε επιλογή, τα παιδιά έχουν διαφορά 2 έτη και 3 μήνες. Προγραμματισμένη καισαρική. Θα έλεγα ότι ήταν πιο δύσκολα μετά την επέμβαση. Πάρα πολύ αίμα, πιθανολογούσαν μια μετάγγιση (την οποία δεν ήθελα καθόλου και ευτυχώς πάλι ο γιατρός μου τους σταμάτησε), περισσότερος πόνος και ένας κολικός όταν γύρισα στο σπίτι (ο φοβερός πόνος !!!!).

 

Ο γιατρός μου μου είπε ότι αν θέλω 3ο παιδί να κάνω ... αγρανάπαυση για 4 χρόνια, γιατί αλλιώς κινδυνεύω με αποκολλήσεις, περιδέσεις, ξάπλωμα στο κρεβάτι κλπ.

 

Εν κατακλείδι και μετά από διπλή εμπειρία, έχω να πώ ότι η καισαρική είναι κάτι που βολεύει 100% τους γιατρούς και 50% την μητέρα (αν γίνεται κατ' επιλογή). Ακολουθεί ένα μετά που δεν είναι και Γολγοθάς αλλά δεν είναι και piece of cake !!!! Αν πρέπει να γίνει, δεν το συζητώ καθόλου, να γίνει.

 

Δεν μπορεί να περιμένουμε τα πράγματα να μείνουν στον καιρό των προγιαγιάδων μας. Υπάρχουν πολλά μέσα τώρα και επωφελούνται πολλές γυναίκες και τα μωρά τους, που ίσως σε άλλες περιπτώσεις να χάνονταν. Από την άλλη όμως, η φύση έχει προνοήσει τον φυσιολογικό τοκετό και κάποιο λόγο θα έχει για αυτό. Ήρεμα πράγματα. Απλές αποφάσεις.

 

Να ζήσουν τα παιδάκια μας 426821albff8f48j.gif

Χατζικακι, τα ιδια και απο δω. Ημουν υπερμαχος του φτ, δεν ηθελα να ακουσω για καισαρικη. Σπασαν τα νερα στις 2μιση τα ξημερωματα, χαρα εγω, παμε νοσοκομειο. Μεχρι τις 12μιση το μεσημερι πονουσα με ολους τους μεγαλους πονους του φτ, χωρις να εχω την παραμικρη διαστολη. Μετα με λυπηθηκαν και μου καναν επισκληριδιο, γιατι βλεπαν τους πονους. Μεχρι τις 5 ημουν με το παυσιπονο, αλλιως θα ειχα πεθανει, ειμαι σιγουρη. Μεχρι τοτε καμια διαστολη. Ο γιατρος μου συνεχεια διπλα μου, να μου εξηγει τα παντα. Να μου λεει οτι θα το τραβηξουμε μεχρι τελους, αρκει να μην εχει προβλημα το μωρο (και η μαμα). Τον πιεζαν και οι υπολοιποι γιατροι "να τελειωνουμε" γιατι δεν μπορουσαν να περιμενουν εμενα να γεννησω!! Εκεινος δεν συμφωνησε (ευτυχως). Οπως και ναχει, 5 μπηκα για καισαρικη, στις 6 ειχα τον γιο μου αγκαλια...

Ημουν τρομερα στενοχωρημενη για το θεμα της καισαρικης. Εκλαιγα και ολοι νομιζαν οτι εκλαιγα απο χαρα... Ακομη δεν μου εχει περασει

Αλλα σκεφτομαι οτι χαιρομαι που υπηρχε και αυτη η εναλλακτικη, γιατι τωρα εχω αγκαλια εναν μικρο ταλιμπαν:D.

Οπως λεει και η χατζικο, να χαιρομαστε τα παιδακια μας, οπως και να εχουν ερθει στον κοσμο..

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τί σχέση έχει αυτό;;; Εγώ στο οδοντίατρο αν γινόταν θα του ζητούσα ολική για ένα σφράγισμα, παρόλα αυτά τις γέννες μου ήμουν σίγουρη ότι θα ανέξω μέχρι το τέλος όπως κ έγινε

Το εξήγησα πιο κάτω τι εννοούσα....

Από την άλλη εγώ αντέχω το σφράγισμα με τοπική νάρκωση. Τους πόνους της γέννας (από πρόκληση) όμως δεν τους άντεξα και ζήτησα καισαρική μετά από 2-3 ώρες. Πιστεύω όμως πως θα έκανα το ίδιο αν δεν έκανα πρόκληση αλλά ο φτ δεν προχωρούσε.

 

Εν κατακλείδι και μετά από διπλή εμπειρία, έχω να πώ ότι η καισαρική είναι κάτι που βολεύει 100% τους γιατρούς

Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί η κτ να τους βολεύει, αλλά πιστεύω πως και πολλοί γιατροί προτιμούν μια καισαρική από έναν δύσκολο φτ τοκετό που μπορεί να διαρκέσει ώρες και να επιφυλάσσει δυσάρεστες "εκπλήξεις" και για την μητέρα αλλά και για το μωρό

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί η κτ να τους βολεύει, αλλά πιστεύω πως και πολλοί γιατροί προτιμούν μια καισαρική από έναν δύσκολο φτ τοκετό που μπορεί να διαρκέσει ώρες και να επιφυλάσσει δυσάρεστες "εκπλήξεις" και για την μητέρα αλλά και για το μωρό

 

Ο γιατρός δεν μπορεί να ξέρει εκ των προτέρων, εκτός από ορισμένες περιπτώσεις, πως θα εξελιχθεί ένας τοκετός. Εξαρτάται και από το τι θεωρεί κανείς δύσκολο φτ.

 

Είπα ότι ήθελα φτ αλλά δεν είχα και σκοπό να σφαδάζω από τους πόνους για 1000 ώρες !!!! Μόλις ξεκινούσε η διαστολή, θα έκανα επισκληρίδιο. Από όσο ξέρω από φίλες μου που το έκαναν αυτό, γέννησαν με φτ και χωρίς ιδιαίτερους πόνους. Τι να γίνει, δεν μου βγήκε το business plan :rolleyes::rolleyes::rolleyes: Δεν έχασε και η Βενετιά βελόνι. 8-):cool:

 

Συμφωνώ ότι πρέπει να αποφεύγονται 'δυσάρεστες' εκπλήξεις. Π.χ. η μικρή μου ενώ κατέβαινε κανονικά ήταν τυλιγμένη στον λώρο της στον λαιμό ..... πάλι καλά που ήταν ελαφριά, εμπιστευόμουν τον γιατρό, προσπάθησε 12 ώρες να την γυρίσει αλλά δεν. Στον πιτσιρίκο, δεν υπήρχει περιθώριο, έχουν 2 χρόνια και 3 μήνες διαφορά. Άσε που κατέβαινε ισχιακός, οπότε και να την είχα γλυτώσει στην μικρή, θα την έκανα σε εκείνον. Ο οποίος, για την ιστορία, είχε επίσης τυλιχθεί στον λώρο του, στο πόδι και το χέρι όμως.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός δεν μπορεί να ξέρει εκ των προτέρων, εκτός από ορισμένες περιπτώσεις, πως θα εξελιχθεί ένας τοκετός. Εξαρτάται και από το τι θεωρεί κανείς δύσκολο φτ.

Σίγουρα αλλά ίσως κάποιοι γιατροί (όπως και κάποιες γυναικες σαν την αφεντιά μου) να μην θέλουν να ρισκάρουν έστω και την απειροελάχιστη πιθανότητα να πάει κάτι στραβά. Μπορεί να φοβάμαι πάρα πολύ τις εγχειρήσεις (μα πάρα πολύ όμως :oops:), αλλά θα φοβόμουν πολύ περισσότερο το ενδεχόμενο να πάει κάτι στραβά

 

Είπα ότι ήθελα φτ αλλά δεν είχα και σκοπό να σφαδάζω από τους πόνους για 1000 ώρες !!!! Μόλις ξεκινούσε η διαστολή, θα έκανα επισκληρίδιο. Από όσο ξέρω από φίλες μου που το έκαναν αυτό, γέννησαν με φτ και χωρίς ιδιαίτερους πόνους. Τι να γίνει, δεν μου βγήκε το business plan :rolleyes::rolleyes::rolleyes: Δεν έχασε και η Βενετιά βελόνι. 8-):cool:

Χαχαχαχαχαχα συμφωνώ απόλυτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...