Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θα επιλέγατε? - Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?


Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?  

1.341

  1. 1. Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?

    • Φυσιολογικα
      1846
    • Καισαρικη
      580


Recommended Posts

κι εγω πιστευω οτι ειναι σαφως καλυτερα και για τους δυο ο φυσιολογικος τοκετος.

τωρα, αν υπαρχουν ενδειξεις και επιπλοκες αναγκαστηκα κανεις την καισαρικη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 928
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kατά τη γνώμη μου, καλό είναι με οποιο τρόπο και αν γεννήσει κανείς , να στηρίζεται σε ιατρικά κριτήρια. Κάθε μέθοδος έχει τις ενδείξεις της και στους 2 τρόπους μπορούν να συμβούν επιολοκές. δεν βρίσκω λογικό ούτε να πάει μια γυναίκα για καισσαρική γιατί το γιατρός της θέλει να λείπει το ΣΚ ή γιατί έτσι εξυπηρετείται ή για τις διακοπές του (δεν είναι ιατρικό κριτήριο αυτό), ούτε όμως και οι γυναίκες να εμμένουν στο φυσιολογικό τοκετό αν υπάρχει κίνδυνος για το μωρό (υπαρκτός) και να πηγαίνουν ενάντια σε όλες τις υποδείξεις των γιατρών "γιατί ΕΤΣΙ θέλουν πχ, γιατί ΑΥΤΕΣ θα γεννήσουν φυσιολογικά κλπ)...Γιατί έχει συμβεί και αυτό, γυναίκες να τους συστήνουν καισσαρική και αυτές να εμμένουν αδικαιολόγητα σε προσπάθεια για ΦΤ και στο τέλος, αφού η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο και το μωρό στο παρά 5, καταφευγουν στην καισσαρική επειγόντως και καταλογίζουν στην καισσαρική τα "σπασμένα" και όχι στο δικό τους μυαλό...

Γι αυτό χρειάζεται οι μητέρες να είναι ενήμερες για 5 πραγματάκια, να πληροφορούνται από έγκυρες πηγές και να αποφασίζουν σωστά οταν έρθει η ώρα.Ο φανατισμός δεν είναι καλός σύμβουλος γενικά...

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που θελω να πω και να επιμεινω ειναι οτι η καισαρικη δεν πρεπει να γινεται απο επιλογη αλλα απο αναγκη, απο κει και περα ομως δεν πρεπει να δαιμονοποιουμε την καισαρικη και να τρομαζουμε κοπελες οπως εγω που ενω πηγαινουν για φτ κατι μπορει να παει στραβα και να οδηγηθουν στην καισαρικη,

 

Και για να ελαφρυνω λιγο το κλιμα, στο νοσοκομειο που γεννησα οσες κοπελες ηταν απο φτ περπατουσαν λιγο μ΄ανοιχτα τα ποδια και εμεις απο καισαρικη λιγο καμπουριασμενες και κοιτουσαμε η μια την αλλη και γελουσαμε, αλλα ολες ειχαμε ζωγραφισμενη την ευτυχια στο προσωπο, την ευτυχια του να φερνεις το παιδι σου στον κοσμο με οποιο τροπο κι αν γινει αυτο!

 

Συμφωνώ απόλυτα! :)

Link to comment
Share on other sites

Kατά τη γνώμη μου, καλό είναι με οποιο τρόπο και αν γεννήσει κανείς , να στηρίζεται σε ιατρικά κριτήρια. Κάθε μέθοδος έχει τις ενδείξεις της και στους 2 τρόπους μπορούν να συμβούν επιολοκές. δεν βρίσκω λογικό ούτε να πάει μια γυναίκα για καισσαρική γιατί το γιατρός της θέλει να λείπει το ΣΚ ή γιατί έτσι εξυπηρετείται ή για τις διακοπές του (δεν είναι ιατρικό κριτήριο αυτό), ούτε όμως και οι γυναίκες να εμμένουν στο φυσιολογικό τοκετό αν υπάρχει κίνδυνος για το μωρό (υπαρκτός) και να πηγαίνουν ενάντια σε όλες τις υποδείξεις των γιατρών "γιατί ΕΤΣΙ θέλουν πχ, γιατί ΑΥΤΕΣ θα γεννήσουν φυσιολογικά κλπ)...Γιατί έχει συμβεί και αυτό, γυναίκες να τους συστήνουν καισσαρική και αυτές να εμμένουν αδικαιολόγητα σε προσπάθεια για ΦΤ και στο τέλος, αφού η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο και το μωρό στο παρά 5, καταφευγουν στην καισσαρική επειγόντως και καταλογίζουν στην καισσαρική τα "σπασμένα" και όχι στο δικό τους μυαλό...

Γι αυτό χρειάζεται οι μητέρες να είναι ενήμερες για 5 πραγματάκια, να πληροφορούνται από έγκυρες πηγές και να αποφασίζουν σωστά οταν έρθει η ώρα.Ο φανατισμός δεν είναι καλός σύμβουλος γενικά...

 

Eπίσης συμφωνώ!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρίν γεννήσω έλεγα πως προτιμώ φυσιολογικό τοκετό (όπως και έγινε) αλλά αν οι καταστάσεις το απαιτούσαν, θα δεχόμουν θετικά και την καισαρική, προκειμένου να είναι καλά το μωρό μου.

Link to comment
Share on other sites

Να καταλάβουμε βέβαια ότι γράφουμε στο τόπικ Τι θα επιλέγατε? - Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος? , οπότε καλά κάνουν και όσες θέλουν επιλέγουν καισαρική ή φτ. Δεν είμαστε στο τόπικ: τι είναι καλύτερο: καισαρική ή φτ!!!!

Πολλές γέννησαν με καισαρική και επέλεξαν τον φτ, άλλες το αντίθετο, διαβάστε από την αρχή το τόπικ για να δείτε γιατί καταλήξαμε εδώ να τσακωνόμαστε!!

Όποια ξυπνάει στραβά αρχίζει τα κηρύγματα γιατί να επιλέγουμε τον φτ, και απαπα τι καλός που είναι και γι' αυτό γεννηθήκαμε!! Έχω άλλη άποψη γι' αυτό! Στο κάτω κάτω άλλη λεκάνη είχαν οι γυναίκες παλιά, άλλη τώρα. Άποψή μου!!! Δεν είναι η σωστή, είναι η δική μου όμως, αλλά και ούτε αυτό το θέμα είναι το καλύτερο για να το αναλύσω! Θα είμαι off topic!!! Γι' αυτό πολύ πριν γεννήσω είχα επιλέξει στο παρόν θέμα ότι επιλέγω την καισαρική! Kαι για άλλους λόγους κυρίως επειδή έβλεπα γνωστές μου μετά από φτ και άλλες μετά από καισαρική.

Εννοείται πως ο φτ είναι καλύτερος, αλλά είπαμε: μην δαιμονοποιούμε την καισαρική και σίγουρα τα παραδείγματα με σφαγμένες γυναίκες και πόνους που σφαδάζουν κλπ σίγουρα θα υπάρχουν μετά από την καισαρική, κυρίως αν πέσεις σε τζιμάνι γιατρό. Όπως επίσης αν ο ίδιος γιατρός-τζιμάνι ξεγεννήσει φυσιολογικά μια γυναίκα, μπορεί να της κάνει 800.000 βλακείες και να υποφέρει πολύ!

Και σίγουρα δεν χρειάζεται να δικαιολογείται κάποια που γέννησε με καισαρική από επιλογή, Ήμαρτον δλδ!! Χούντα έχουμε και πρέπει ΟΟΟΟΟΟΟΟΛΕΣ να είμαστε υπέρ του φτ??? Εγώ ουδέποτε ήμουν, φοβόμουν! Τέλος!! Ααααααααααααααααα!!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Να καταλάβουμε βέβαια ότι γράφουμε στο τόπικ Τι θα επιλέγατε? - Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος? , οπότε καλά κάνουν και όσες θέλουν επιλέγουν καισαρική ή φτ. Δεν είμαστε στο τόπικ: τι είναι καλύτερο: καισαρική ή φτ!!!!

Πολλές γέννησαν με καισαρική και επέλεξαν τον φτ, άλλες το αντίθετο, διαβάστε από την αρχή το τόπικ για να δείτε γιατί καταλήξαμε εδώ να τσακωνόμαστε!!

Όποια ξυπνάει στραβά αρχίζει τα κηρύγματα γιατί να επιλέγουμε τον φτ, και απαπα τι καλός που είναι και γι' αυτό γεννηθήκαμε!! Έχω άλλη άποψη γι' αυτό! Στο κάτω κάτω άλλη λεκάνη είχαν οι γυναίκες παλιά, άλλη τώρα. Άποψή μου!!! Δεν είναι η σωστή, είναι η δική μου όμως, αλλά και ούτε αυτό το θέμα είναι το καλύτερο για να το αναλύσω! Θα είμαι off topic!!! Γι' αυτό πολύ πριν γεννήσω είχα επιλέξει στο παρόν θέμα ότι επιλέγω την καισαρική! Kαι για άλλους λόγους κυρίως επειδή έβλεπα γνωστές μου μετά από φτ και άλλες μετά από καισαρική.

Εννοείται πως ο φτ είναι καλύτερος, αλλά είπαμε: μην δαιμονοποιούμε την καισαρική και σίγουρα τα παραδείγματα με σφαγμένες γυναίκες και πόνους που σφαδάζουν κλπ σίγουρα θα υπάρχουν μετά από την καισαρική, κυρίως αν πέσεις σε τζιμάνι γιατρό. Όπως επίσης αν ο ίδιος γιατρός-τζιμάνι ξεγεννήσει φυσιολογικά μια γυναίκα, μπορεί να της κάνει 800.000 βλακείες και να υποφέρει πολύ!

Και σίγουρα δεν χρειάζεται να δικαιολογείται κάποια που γέννησε με καισαρική από επιλογή, Ήμαρτον δλδ!! Χούντα έχουμε και πρέπει ΟΟΟΟΟΟΟΟΛΕΣ να είμαστε υπέρ του φτ??? Εγώ ουδέποτε ήμουν, φοβόμουν! Τέλος!! Ααααααααααααααααα!!!

 

Πάντως ανεξαρτήτως ξυπνήματος, ο οποιοσδήποτε μπορεί να υποστηρίξει ότι θα επέλεγε ΦΤ ή ΚΤ γιατί το θεωρεί καλύτερο για τους χ,ψ λόγους...

 

αλλά συμφωνώ ότι παλιά είχαν άλλες λεκάνες και τώρα έχουμε πλυντήρια :-D

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μην παραβλέπουμε τη σημασία που έχει να περάσει το μωρό από τον κόλπο της μητέρας, όπου η πίεση που του ασκείται βοηθά τους πνεύμονες να αποβάλλουν το υγρό τους και να προετοιμαστούν για την αναπνοή, καθώς επίσης και το βρέφος αποικίζεται από βακτήρια του κόλπου που είναι από τα πρώτα ερεθίσματα που παίρνει το ανοσοποιητικό του. Τίποτε δεν είναι τυχαίο :wink:

να προσθεσω και κατι αλλο.

το κεφαλι του μωρου γιατι εχει ανοιχτες τις κρανιακες πλακες?ειναι τυχαιο νομιζετε?

αυτο γινεται για να μπορει να γινει η συγκλιση των πλακων κατα τη διαρκεια του τοκετου ωστε να εξελθει πιο ευκολα απο τον κολπο.κατα την οποια συγκλιση των πλακων ο εγγεφαλος ερχεται στη σωστη θεση.

η καισαρικη ειναι ενας βιαιος τροπος για να γεννηθει ενα μωρο.φαντασου εκει που κοιμασαι να ερθουν να σε αρπαξουν και να σε παρουν σηκωτη.το ξεφωλιαζουν απο την κοιλια της μητερας του

με τον φτ το μωρο προετοιμαζεται καθως και το ιδιο συνεισφερει στο να γεννηθει. εγω κοριτσια εχω και τις 2 εμπειριες και αν και θα θελαμε και 4ο παιδακι δεν προκειται να το κανω γιατι θα αναγκαστω να ξανακανω καισαρικη εφοσον εκανα ετσι τις 2 τελευταιες.ο μονος λογος που δε χαριζω στα παιδια μου ενα ακομα αδερφακι ειναι αυτος:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας

ειμαι 34 ετων και εχω 3 παιδακια ηλικιας 4,5 2 και 6 μηνων

θα προσπαθησω να ειμαι συντομη αν και ειναι παρα πολλα αυτα που θελω να πω.

εχω βιωσει εναν φυσιολογικο τοκετο και 2 καισαρικες.οι οποιες και ηταν φρικτες.

το πρωτο μου παιδι το εκανα φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο .η γεννα ηταν ουτε ευκολη ουτε δυσκολη.ο τοκετος κρατησε περιπου 5 ωρες.

αμεσως μολις γεννησα το ιδιο λεπτο περασαν ολα.δεν ενιωθα τιποτα.ουτε τον ελαχιστο πονο.ενιωθα τοσο αναλαφρη και κρατησα το μωρο μου αγκαλια η απεραντη ευτυχια!

εφοσον μου κανανε ελαχιστα ραμματα(3 μονο απο οτι θυμαμαι) πηγα στο δωματιο δεν ενιωθα οτι ειχα γεννησει.δεν ηξερα πως ειναι μετα τη γεννα πρωταρα κιολας νομιζα οτι δε θα μπορω να περπαταω δε θα μπορω να κουνηθω και αλλα τετοια.(ακουγα και εγω κατι ιστοριες με τερατα απο φυσιολογικους τοκετους.ξερουν καλα να φοβιζουν κοσμο μερικοι)

τουαλετα κανονικα,μπανιο κανονικα,ουτε πονος κατω ουτε τιποτα.θηλασα με επιτυχια το μωρο μου για 1 χρονο σχεδον.

μενω εγκυος στο 2ο παιδι και ειχα μια ομαλη εγκυμοσυνη ουτε καν εμετους ουτε ζαλαδες τιποτα.πηγαινω τελευταια επισκεψη στο γιατρο μου(κορυφαιο ονομα!) στις 39 εβδ και 6 ημερες. μου λεει πρεπει να παρουμε το παιδι με καισαρικη γιατι ειναι παρα πολυ μεγαλο και αν θα υπαρχει προβλημα στον φυσιολογικο τοκετο.

ποσο μεγαλο δηλαδη ρωταω?μου λεει πανω απο 4.200!!!γιατρε του λεω μηπως να περιμενουμε 4-5 ημερες ακομα.

οχι επεμενε πρεπει να κανεις καισαρικη γιατι θα κινδυνεψει το παιδι.

φοβηθηκα και εγω και ετσι συμφωνησα.

2 μερες μετα μπαινω για καισαρικη με μερικη ναρκωση.

την ωρα της επεμβασης ξαφνηκα βλεπω τους γιατρους να παιρνουν τηλεφωνα να μιλανε με μισολογα για να μην ακουσω να ειναι γενικως πανικοβλητοι και μου λενε θα πρεπει να κανεις ολικη.

εγω δε προλαβα καν να αντιδρασω και μετα το χαος.

τι εγινε?αιμοραγια ,ακαταστατη αιμοραγια που δε μπορουσαν με τιποτα να τη σταματησουν που χρειαστικα φιαλες με αιμα που ο αντρας μου απεξω ειχε πεσει στα πατωματα και παρακαλουσε να με σωσουν κανεις δε του ελεγε αν ειναι ολα καλα η οχι.δεν ηξεραν τι να πουνε.μονο που εγω αιμοραγουσα συνεχως απο θαυμα σωθηκα.το μωρο μου με υποβοηθουμενη αναπνοη 3 24αωρα(και τελικα βγηκε 3.620 και οχι πανω απο 4200!!) εγω τεζα με ορους επι 24ωρα να παρακαλαω να δω το μωρο μου εστω 1 δευτερολεπτο.να ρωταω πως παει και να μου λενε απλα ενα μην ανησυχεις κοιτα εσυ να ξεκουραστεις.

ουτε λεπτομεριες ουτε τιποτα.

ο πονος αφορητος ανασαινα και πονουσα τα παυσιπονα δε μου εκαναν τιποτα.και αν με επιαναν καμια φορα μετα απο 1 ωρα το πολυ ο πονος παλι ερχοταν.ηθελα να ουρλιαξω δαγκωνα τα μαξηλαρια εσφιγγα τα δοντια και τα χερια.ημουν με παπια και δε μπορουσα ουτε για μπανιο να σηκωθω ετσι με επλεναν με πανια.και το παιδι μου δε μπορεσα να το θηλασω.εφοσον ημουν σε ακινησια και αυτο ηταν σε οξυγονο εμεινε 3 24ωρα μακρια μου.δε δεχοταν το στηθος μου και εγω πονουσα παρα πολυ για να το προσπαθησω περισσοτερο.

αλλαξα γιατρο οταν εμεινα εγκυος στο 3ο παιδι .

αναγκαστηκα θα εκανα καισαρικη .παλι με μερικη ναρκωση και ενω ολα πηγαν καλα κατα τη διαρκεια της επεμβασης(ευτυχως).το μετα ηταν ενα μαρτυριο.

παλι πονος παλι να μη μπορω να παρω ανασα ,να μιλαω και να ποναω,να βηχω και να νιωθω τη σαρκα μου να ξεσκιζεται.το παιδι ουτε λογος δε μπορεσα να το παρω αγκαλια.το θηλασα μονο 10 μερες και αυτες με κλαμα πονο και ενοχες που παλι δε θα τα καταφερω.

τα ραμματα ανοιξαν και οχι δεν ηταν λιπος οπως ειπε μια κοπελα πιο πανω.ηταν κανονικο πυον .σε εκεινο το σημειο ειχα πριστει και το δερμα εκει γυρω ηταν γυαλιστερο και κιτρινωπο και απο καποια σημεια ετρεχε κιτρινο υγρο.πηγα στο νοσοκομειο οπου μου ειπαν πως πρεπει να βγαλουν το πυον απο μεσα.με τοπικη αναισθησια.οταν τελειωσε αυτο και πηγα σπιτι το ιδιο βραδυ ανεβασα πυρετο 40 με πηγαινει νοσοκομειο ο αντρας μου και μου λενε επιτοπου εισαγωγη καθοτι επαθα μολυνση απο την πληγη .

εχουν περασει 6 μηνες απο τη γεννα και ακομα καποιες στιγμες εκει κατω νιωθω τσιμπηματα και επισης δεν αισθανομαι 100% το δερμα εκει γυρω.

γιαυτο λοιπον μην θεοποιητε τοσο πολυ την καισαρικη.ενταξει αν υπαρχει σοβαρη αιτια αλλα οχι για ψιλου πηδημα.

το σωμα μας ειναι φτιαγμενο για να τα βγαλει περα σε μια τετοια κατασταση.και αν παρουσιαστει κυνδινος τοτε παρεμβαινει η επιστημη.

σε ολες τις χωρες του εξωτερικου ο τοκετος γινεται μονο παρουσια μαιας και δεν υπαρχει γιατρος μεσα.μονο σε επειγον περιστατικο καλειται.

αυτα απο εμενα και συγνωμη αν σας κουρασα.καμια γυναικα να μη ζησει οσα περασα εγω.καμια...

 

:-( Πολλή ταλαιπωρία... Και ο γιατρός για ξύλο....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το θέμα της δαιμονοποίησης ορισμένων πραγμάτων (πχ γάλα σκόνη, καισαρρική, επισκληρίδιος κλπ)...το έχω παρατηρήσει όχι μόνο στο φόρουμ αλλά και σε συζητήσεις με άτομα του περιβάλλοντος μου.Νομίζω πως δεν αποδίδει κάποια τετοια προσέγγιση, γιατί αρκετά από αυτά τα οποία δαιμονοποιούνται ΔΕΝ βρίσκονται στον αποκλειστικό έλεγχο των ατόμων : πχ το αν θα πας για καισσαρική ή οχι δεν εχει να κάνει μόνο με την προτίμηση σου, αλλά και με την κατάσταση τη δική σου και του μωρού...Η καισσαρική είναι μια επέμβαση και όπως όλες έχει τις επιπλοκές της και τις συγκεκριμένες της ενδείξεις (όπως πχ η χολοκυστεκτομή). Αλλά και ο ΦΤ έχει σοβαρές επιπλοκές. Οπότε, το "καλύτερο" είναι διαφορετικό για κάθε γυναίκα, με βάση την κατάσταση της και το ιστορικό της...

Και να προσθέσω πως δεν θεωρώ λογκό να συγκρινόμαστε με τις γυναίκες της παλιάς εποχής, που γεννούσαν κάτω από την ελιά και δούλευαν στα χωράφια ως λίγο πριν τον τοκετό. Εμείς (γενια των 35 όπως εγώ πχ) ζούμε εκτεθειμένες από τη γέννηση μας σε ένα σωρό χημικές ουσίες, τεκνοποιούμε σε μεγαλύτερη ηλικία λόγω σπουδών, καριέρας κλπ, άλλες κάνουν ένα σωρό εξετάσεις και εξωσωματικές για να κάνουν ενα μωρό και πολλές περνουν την εγκυμοσύνη καθηλωμένες στο κρεβάτι...Τι ψάχνουμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τη hasta. Και να προσθέσω το εξής: η πεθερά μου ήταν 30 χρόνια μαία στην επαρχία. Μου έχε διηγηθεί απίστευτες ιστορές με γυναίκες που γεννούσαν στα χωράφια, κάτω από άθλιες συνθήκες υγειινής χωρίς ιατρικές εξετάσεις και μοναδικά εργαλεία ένα χωνί - ο υπέρηχος της εποχής- και 2 κουτάλες. Γυναικολόγος δεν υπηρχε, πήγαιναν μόνο αν προλάβαιναν, σε περίπτωση επιπλοκής. Απώλειες υπήρχαν δυστυχώς εδικά αν σκεφτείτε ότι η φύση προστατεύει το νεοσσό, ακόμα κι αν η μάνα είναι 16 χρονών. Ευτυχώς από τότε τα πράγματα άλλαξαν κι ευτυχώς υπάρχει η καισαρική για τις δύσκολες περιπτώσεις. Άλλωστε τώρα όπως λένε πολλοί, τα παιδιά είναι πιο πολύτιμα απ' ότι παλιά, γιατί παλιά οι γυναίκες έκαναν 10 παιδιά ενώ τώρα πολλές σταματούν στο 1.

Το πρόβλημα είναι ότι οι γυναικολόγοι μυρίστηκαν γρήγορα τη "μπίζνα" γιατί περί "μπίζνας" πρόκειται και κανονίζουν τους τοκετούς, δηλ. τις κτ, Παρασκευές πρωί, ποτέ Χριστούγεννα, Πάσχα και 15Αύγουστο.

Προσωπικά είμαι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, θεωρώ κουτό να υποβληθεί μία γυναίκα σε χειρουργική επέμβαση χωρίς λόγο και τέλος, θεωρώ τους γιατρούς απαράδεκτους που παραμυθιάζουν τις γυναίκες σε μία τόσο κρίσιμη στιγμή της ζωής τους με χίλιες δυο μπούρδες για να τις πείσουν να κάνουν κτ (μιλώ για τις περιπτώσεις που φυσικά η κτ δεν είναι επιβεβλημένη για λόγους υγείας) και τελικά να χρεώσουν πολύ περισσότερο και πάντα σε συνάρτηση με την τιμή του δωματίου !!!

Πάντως πολύ θα ήθελα τη γνώμη ενός μαιευτήρα, εάν διαβάζει όσα γράφουμε.

βετα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το θέμα της δαιμονοποίησης ορισμένων πραγμάτων (πχ γάλα σκόνη, καισαρρική, επισκληρίδιος κλπ)...το έχω παρατηρήσει όχι μόνο στο φόρουμ αλλά και σε συζητήσεις με άτομα του περιβάλλοντος μου.Νομίζω πως δεν αποδίδει κάποια τετοια προσέγγιση, γιατί αρκετά από αυτά τα οποία δαιμονοποιούνται ΔΕΝ βρίσκονται στον αποκλειστικό έλεγχο των ατόμων : πχ το αν θα πας για καισσαρική ή οχι δεν εχει να κάνει μόνο με την προτίμηση σου, αλλά και με την κατάσταση τη δική σου και του μωρού...Η καισσαρική είναι μια επέμβαση και όπως όλες έχει τις επιπλοκές της και τις συγκεκριμένες της ενδείξεις (όπως πχ η χολοκυστεκτομή). Αλλά και ο ΦΤ έχει σοβαρές επιπλοκές. Οπότε, το "καλύτερο" είναι διαφορετικό για κάθε γυναίκα, με βάση την κατάσταση της και το ιστορικό της...

Και να προσθέσω πως δεν θεωρώ λογκό να συγκρινόμαστε με τις γυναίκες της παλιάς εποχής, που γεννούσαν κάτω από την ελιά και δούλευαν στα χωράφια ως λίγο πριν τον τοκετό. Εμείς (γενια των 35 όπως εγώ πχ) ζούμε εκτεθειμένες από τη γέννηση μας σε ένα σωρό χημικές ουσίες, τεκνοποιούμε σε μεγαλύτερη ηλικία λόγω σπουδών, καριέρας κλπ, άλλες κάνουν ένα σωρό εξετάσεις και εξωσωματικές για να κάνουν ενα μωρό και πολλές περνουν την εγκυμοσύνη καθηλωμένες στο κρεβάτι...Τι ψάχνουμε τώρα...

 

Kλαπ-κλάπ-κλαπ! (χειροκρότημα!!!)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και εγώ έχω γεννήσει με φτ 2 κοριτσάκια χωρίς επισκληριδιο και αν και ήταν παρά πολλές οι ώρες 32 στην μεγάλη (τις 24 στο σπίτι) και 8 στην μικρή με τεχνιτους δεν θα το άλλαζα με τίποτα αυτό που ένιωσα όταν γεννήθηκαν ,την δικαίωση που ένιωσα μετά τον πόνο την λαχτάρα ,την χαρά. Δεν συγρινονται αυτές οι στιγμές με τίποτα στον κόσμο.

Θεωρώ ότι καισαρικη πρέπει να γίνεται μόνο σε περίπτωση ανάγκης .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με το θέμα της δαιμονοποίησης ορισμένων πραγμάτων (πχ γάλα σκόνη, καισαρρική, επισκληρίδιος κλπ)...το έχω παρατηρήσει όχι μόνο στο φόρουμ αλλά και σε συζητήσεις με άτομα του περιβάλλοντος μου.Νομίζω πως δεν αποδίδει κάποια τετοια προσέγγιση, γιατί αρκετά από αυτά τα οποία δαιμονοποιούνται ΔΕΝ βρίσκονται στον αποκλειστικό έλεγχο των ατόμων : πχ το αν θα πας για καισσαρική ή οχι δεν εχει να κάνει μόνο με την προτίμηση σου, αλλά και με την κατάσταση τη δική σου και του μωρού...Η καισσαρική είναι μια επέμβαση και όπως όλες έχει τις επιπλοκές της και τις συγκεκριμένες της ενδείξεις (όπως πχ η χολοκυστεκτομή). Αλλά και ο ΦΤ έχει σοβαρές επιπλοκές. Οπότε, το "καλύτερο" είναι διαφορετικό για κάθε γυναίκα, με βάση την κατάσταση της και το ιστορικό της...

Και να προσθέσω πως δεν θεωρώ λογκό να συγκρινόμαστε με τις γυναίκες της παλιάς εποχής, που γεννούσαν κάτω από την ελιά και δούλευαν στα χωράφια ως λίγο πριν τον τοκετό. Εμείς (γενια των 35 όπως εγώ πχ) ζούμε εκτεθειμένες από τη γέννηση μας σε ένα σωρό χημικές ουσίες, τεκνοποιούμε σε μεγαλύτερη ηλικία λόγω σπουδών, καριέρας κλπ, άλλες κάνουν ένα σωρό εξετάσεις και εξωσωματικές για να κάνουν ενα μωρό και πολλές περνουν την εγκυμοσύνη καθηλωμένες στο κρεβάτι...Τι ψάχνουμε τώρα...

Χειροκρότημα κι από μένα!!!

 

Όποια θέλει να γεννήσει όπως η γιαγιά της, εκεί είναι τα χωράφια και καλή της τύχη!

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω και κατι αλλο.

το κεφαλι του μωρου γιατι εχει ανοιχτες τις κρανιακες πλακες?ειναι τυχαιο νομιζετε?

αυτο γινεται για να μπορει να γινει η συγκλιση των πλακων κατα τη διαρκεια του τοκετου ωστε να εξελθει πιο ευκολα απο τον κολπο.κατα την οποια συγκλιση των πλακων ο εγγεφαλος ερχεται στη σωστη θεση.

Αν ήταν αυτός ο λόγος, δεν θα έκλεινε η πηγή μόλις το παιδί γεννιόταν και όχι μετά από ένα χρόνο;;;

Link to comment
Share on other sites

θεωρειτε δηλαδη οτι οι γυναικες που γεννησαν φτ και χωρις φαρμακα ειναι ντεμοντε?πως να το πω. οπισθοδρομικες?οτι ειναι για τα χωραφια?

μπραβο ωραιος τροπος σκεψης και επιπεδο

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν αυτός ο λόγος, δεν θα έκλεινε η πηγή μόλις το παιδί γεννιόταν και όχι μετά από ένα χρόνο;;;

 

μωρο ειναι οχι ο ρομποκοπ .θελει χρονο για να γινει η διαδικασια αυτη.αν ειναι ετσι μολις γεννιοταν θα γινοταν και 1.5 μετρο γιατι εκ των πραγματων πρεπει να ειναι μικρο για να χωραει μεσα στην κοιλια.

αυτο που ειπε η σαντρα αληθευει .για ψαξτο και θα δεις

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

 

Η φύση έχει προνοήσει για τα πάντα. Μπορούμε να αντέξουμε τέτοιους πόνους, μονο λίγη καλή θέληση να υπάρχει και περπάτημα.

Ολοένα οι ειδικοί μιλάνε για τα θέματα αυτά.

 

Αναφέρομαι στο quote...

Εγώ έμεινα κυριολεκτικά απο τον πόνο και ευτυχώς με επανέφεραν..."μας" επανέφεραν! Μαλλον εγώ δεν είμαι φυσιολογική, όπως τα λες, γιατί δεν άντεξα τους πόνους.

 

Δεν αναφέρομαι στο quote....

Δεν είμαστε όλοι ίδιοι και καλό είναι να μη μιλάμε κι εμεις σαν ειδικοι. Το έχω ξαναπεί και σε άλλο ποστ μου...ας μην κάνουμε το γιατρό, μάθαμε όλοι με δύο αναζητήσεις στο ίντερνετ και γίναμε γιατροί!

Link to comment
Share on other sites

θεωρειτε δηλαδη οτι οι γυναικες που γεννησαν φτ και χωρις φαρμακα ειναι ντεμοντε?πως να το πω. οπισθοδρομικες?οτι ειναι για τα χωραφια?

μπραβο ωραιος τροπος σκεψης και επιπεδο

 

Προσωπικά, θεωρώ οτι καθεμια μπορεί να γεννήσει με όποιο τρόπο της επιτρέπει η υγεία της, το προηγούμενο ιστορικό της και λοιποί ιατρικοί παράγοντες. Κανένας τρόπος δεν θεωρώ οτι έχει προβάδισμα ή είναι ανώτερος, καθε τρόπος έχει ενδείξεις και επιπλοκές. Εξέφρασα την άποψη οτι δεν είναι πλέον δόκιμη η σύγκριση με την παλιά εποχή, καθώς έχουν αλλάξει τόσα στο περιβάλλον και τον οργανισμό μας. Μην ξεχνάμε την παλιά εποχή οι γυναίκες έκαναν 10-12 παιδιά και όποιο ήταν "τυχερό" ζούσε, τα άλλα πέθαιναν από ασθένειες που τώρα μπορεί να είναι πανευκολη θεραπεία, ή πέθαινε και η ίδια η μητέρα στη γέννα. Το σχόλιο αυτό το έκανα γιατί έχω παρατηρήσει οτι συχνά γίνεται αναφορά στην "παλιά καλή εποχή", που όλα ήταν όμορφα, αγνά κλπ κλπ, και ΄τότε πως μπορούσαν"...Αυτός ήταν ο λόγος που διατύπωσα το σχόλιο αυτό, το οτι αντιτίθεμαι στην ωραιοποίηση μερικών πραγμάτων και στη "δαιμονοποίηση " κάποιων άλλων.Δεν ξέρω πως κατάληξες στο συμπέρασμα σου περί τρόπου σκέψης και επιπέδου, πάντως εδώ γίνεται συζήτηση και είναι όλες οι απόψεις δεκτές στα πλαίσια του διαλόγου.Ελπίζω να κατανόησες κάπως καλύτερα.Θα μας πουν και οι άλλες κοπέλες τη γνώμη τους πάνω σε αυτό φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

οταν βγαινεις και λες οποια θελει να γεννησει σαν τις γιαγιαδες(δηλαδη φτ χωρις φαρμακα)οριστε τα χωραφια εκει ειναι

ΠΩΣ θελεις να το εκλαβουμε δηλαδη:shock:

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να έγραψα κάτι τέτοιο εγώ...Ούτε έχει ιδιαίτερη σημασία και ποιός το έγραψε.μπήκα στη διαδικασία να απαντήσω για να διευκρινήσω τη δική μου θέση, που προφανώς εξακολουθεί να μην γίνεται αντιληπτή.Για εμένα πάντως, ένδειξη χαμηλού επιπέδου δεν είναι μια άποψη που μπορεί να εκφράσει κάποιος ή μια τοποθέτηση, αλλά το να μην είναι σε θέση να μιλάει με επιχειρήματα και να συζητάει και τις αντίθετες απόψεις...:cool:

Link to comment
Share on other sites

ναι συγνωμη δεν εννοουσα οτι το ειπες εσυ.

και να λες(οχι εσυ) οτι οσες γεννανε με φυσικο τροπο να πανε στα χωραφια να γεννησουν δεν ειναι τοποθετηση!!ειναι κακια και απορω απο που προερχεται:rolleyes:

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να μην διαβάζουμε κάθετι που γράφει κάποια, υπό το πρίσμα της καχυποψίας. Ούτε να απομονώνουμε 3 λέξεις ή μία πρόταση από την τοποθέτηση κάποιας άλλης! Όταν κάποια γράφει κάτι, εννοεί αυτό που γράφει, δεν υποννοεί κάτι άλλο!

Επίσης, αν τριγυρνάμε με το ζωνάρι λυμμένο, έτοιμες για τσακωμό, δεν θα βγάλουμε άκρη...

Υπενθυμίζω ότι όλος ο χαμός και ο αλληλοσπαραγμός ξεκίνησε από τις λίστες της "κατάρας" που αναφέρουν τα δεινά που προκαλεί η καισαρική. Εκεί είπα και εγώ την άποψή μου, όπως και πολλές άλλες γυναίκες.

 

Συμφωνούμε, η καισαρική είναι χειρουργείο!

Συμφωνούμε, δεν συμπαθούμε τους καισαρικάκηδες που φλομώνουν με ψέμματα την κάθε επίτοκο με σκοπό να την ξεπετάξουν-ξεγεννήσουν.

Διαφωνούμε με τα ποσοστά που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα με τα δεινά της καισαρικής, καθώς τόσο που έχουν αυξηθεί οι καισαρικές στην χώρα μας (καλώς ή κακώς, δεν είναι αυτό το θέμα), τότε θα έπρεπε κάθε σπίτι να κλαίει από τουλάχιστον ένα μωρό πεθαμένο ή από μία μαμά νεκρή.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...