poukis

καφε- μπεζ κηλιδες (κηλιδα cafe au lait)

Recommended Posts

κοριτσακι μου, ξερω εχει περασει καιρος αλλα αν δεις το μηνυμα θα με ενδιεφερε η συνεχεια. Τι εγινε με τα σημαδακια του μικρου; Εχει κι η κορη μου 2 τετοια. Το ενα ειναι 2 εκατοστα. Ανησυχησα κι εγω, το εχει καιρο φυσικα αλλα με τρωει να μαθω τι ειναι.

Καπησπερα,

αργησα να απαντησω γιατι τωρα το ειδα το μηνυμα,πριν απο κανενα διμηνο που ειδε η παιδιατρος τα σημαδακια μας ειπε οτι τα 2 απο τα 3 μεγαλωσαν.

Μας ειπε οτι δεν ειναι κατι το ανησυχητικο(ακομη) κ πρεπει να το παρακολουθουμε μεχρι να γινει 18χρονων.Αν γινουν πανω απο 6εκατοστα κ στο συνολο πανω απο 6σημαδια θα πρεπει να κανουμε καποιες εξετασεις.Η "ασθεινεια" αυτη προσβαλει τα ματια.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Διαφημίσεις

Καλημέρα ξανά,

Τα δικά μας σημάδια που περιέγραψα, για να μην παρεξηγηθώ, ιατρικά ομομάζονται cafe au lait!!!.Τουλάχιστον όλοι οι γιατρόι έτσι μας τα λένε. Το μογκολοειδές κηλίδωμα που αναφέρει η demi7 είναι νομίζω διαφορετικό, γιαυτο και φεύγει περίπου στα 2. Climentine ξέρω ότι δεν θα σε καθυσηχάσω αν σου πω να μην αγχώνεσαι, αλλά τουλάχιστον σκέψου λογικά...Σταμάτα να διαβάζεις βλακείες στο net, δεν έχετε καν 6 σημαδάκια (τα 2 είπαμε δεν σημαίνουν τίποτα!!!) οπότε νομίζω ότι κανένας σοβαρός γιατρός δεν θα έκανε εξετάσεις σε ένα μωρό χωρίς τουλάχιστον κάποιες ενδείξεις. αν παρόλλα αυτά θες είσαι σίγουρη ρώτα την παιδίατρο σου για την ειδικότητα του γιατρού που χρειάζεται και πήγαινε μια επίσκεψη στα εξωτερικά ενός Παίδων...Από τώρα σου λέω ότι θα σε κοιτάξουν με το κλασικό βλέμμα "είστε τρελή;;;" :wink:

τι γνωρίζετε για τα αιμαγγειώματα? εχει ξεκινήσει μια μέθοδος το λαίζερ σε συνδυασμό με το φάρμακο ιντεράλ. γνωρίζετε κάτι?

W2Hqp2.png

Γειά σας,

θέματα που αφορούν τα αιμαγγειώματα υπάρχουν επίσης κι εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=34912&highlight=%C1%E9%EC%E1%E3%E3%E5%DF%F9%EC%E1\

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=33745&highlight=%C1%E9%EC%E1%E3%E3%E5%DF%F9%EC%E1

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25429&highlight=%C1%E9%EC%E1%E3%E3%E5%DF%F9%EC%E1

παρακαλούμε συνεχίστε /επαναδημοσιεύστε τα κείμενα της ερώτησής σας ή

άλλες πληροφορίες στο θέμα που παραθέτουμε έτσι ώστε οι πληροφορίες

να είναι όλες συγκεντρωμένες

Παρακαλούμε πριν την δημοσίευση νέων θεμάτων, αναζητήστε την ύπαρξη

ίδιων θεμάτων ή κάντε χρήση της υπηρεσίας "Αναζήτηση".

Περισσότερες πληροφορίες για την καλύτερη χρήση της εδώ:

http://parents.org.gr/news/a309

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

...διαβαζοντας στο google για την κηλιδα cafe au lait ειδα οτι και εδω υ[ηρχε σχετικο θεμα...και μιας και ειμαι μελος μπηκα σαν τρελλη να διαβασω κι εγω απο άλλες μανουλες τις εμπειριες τους..

Εμενα η κορουλα μου εκλεισε τον 5 μηνα πριν 2 εβδομαδες..και στην επισκεψη της παιδιατρου αυτο το μηνα παρατηρησαμε ενα σημαδακι στο μπρατσο της πιο μπεζ απο το δερμα της. Ειναι σχετικα μεγαλο( να πω την αληθεια δεν το εχω μετρησει αλλα θα το κανω). Κατι μου ειπε και μενα η παιδιατρος για τα σχετικα που αναφερατε και εσεις..αλλα μου εγραψε να παω να της κανω ενα υπερηχο κατω κοιλιας... μπαινοντας και διαβαζοντας εχω αρχισει και τρελλαινομαι...τι λετε να σημαινει αυτη η κηλιδα...??? για να ειναι σημαδι γεννησης που λεμε..δεν θα το ειχαμε προσεξει 6 μηνες τωρα??..πραγματικα ανησυχω κι εγω..και αν παρουσιαστουν πανω απο 6 σημαδια που λετε σε τι μπορει να κανει κακο στο παιδι???... προσβαλλει τα ματια?? δηλαδη μια απλη μυωπια η τιποτα χειροτερο??...αν εχετε νεοτερα για το θεμα αυτο σας παρακαλω ενημερωστε κι εμενα...ευχαριστω..

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα