Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Εγώ ρώτησα το γιατρό για το ρόδι πριν 2 μήνες και μου είπε όχι ακόμα. Και είχαμε περάσει το χρόνο τότε... Κάνε μια ερώτηση στο δικό σας γιατρό καλού κακού.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα :) σήμερα ξεκινήσαμε κοτόπουλο. Πόσες φορές την εβδομάδα θα τρώει; μέχρι στιγμής έτρωγε μόνο χορτόσουπα.

Πήρα μόνο στήθη και έβρασα και μου έχουν περισσέψει, τι να κάνω; να τα βάλω ψυγείο και να βγάζω από λίγο ή να τα βάλω κατάψυξη χωριστά το κάθενα και να βγάζω από κει; ή να τα πολτοποιήσω όλα και να τα χωρίσω έτσι σε μεριδούλες και να τα βάλω κατάψυξη; άλλη ιδέα δεν μου'ρχεται..:mrgreen:

Να σας πω τι κάνω και με τα λαχανικά: βράζω 1 πατάτα 2 καρότα και 2 κολοκύθια τα πολτοποιώ μαζί και μετά όσο δεν φάει -που ακόμη τρώει λίγο από αυτό- το βάζω στο ψυγείο για την επόμενη, τα κρατάω μέχρι 3 μέρες είναι οκ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρώτησα το γιατρό για το ρόδι πριν 2 μήνες και μου είπε όχι ακόμα. Και είχαμε περάσει το χρόνο τότε... Κάνε μια ερώτηση στο δικό σας γιατρό καλού κακού.

Ο κάθε γιατρός τελικά έχει τα δικά του! Εγώ την ρώτησα προχτές για το ρόδι και μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα ίσα ίσα πως είναι πολύ θρεπτικό και θα της έκανε καλό:!:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!Εμεις σημερα κλεισαμε το 4ο μηνα κι εχθες ηρθε ο γιατρος για το εμβολιακι μας κ μου ειπε σε ενα μηνα ξεκιναμε στερεες.Εχω διαβασει εδω οτι οταν θηλαζουμε αποκλειστικα καλα ειναι να ξεκιναμε οτι αλλο μετα τον 6ο δηλαδη μολις κλεισει τον εκτο μηνα και παει για 7ο,σωστα?Τι να κανω?Θελω να κανω οτι καλυτερο για τον μικρο μου κι αντεχω το θηλασμο,τι ειναι καλυτερο?:rolleyes:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα :) σήμερα ξεκινήσαμε κοτόπουλο. Πόσες φορές την εβδομάδα θα τρώει; μέχρι στιγμής έτρωγε μόνο χορτόσουπα.

Πήρα μόνο στήθη και έβρασα και μου έχουν περισσέψει, τι να κάνω; να τα βάλω ψυγείο και να βγάζω από λίγο ή να τα βάλω κατάψυξη χωριστά το κάθενα και να βγάζω από κει; ή να τα πολτοποιήσω όλα και να τα χωρίσω έτσι σε μεριδούλες και να τα βάλω κατάψυξη; άλλη ιδέα δεν μου'ρχεται..:mrgreen:

Να σας πω τι κάνω και με τα λαχανικά: βράζω 1 πατάτα 2 καρότα και 2 κολοκύθια τα πολτοποιώ μαζί και μετά όσο δεν φάει -που ακόμη τρώει λίγο από αυτό- το βάζω στο ψυγείο για την επόμενη, τα κρατάω μέχρι 3 μέρες είναι οκ;

 

καμιά συμβουλή για μένα κορίτσια; το κοτόπουλο περιμένει στο ψυγείο να μάθει τι θα απογίνει :mrgreen::mrgreen:

Λένα αφού θηλάζετε αποκλειστικά, ναι να κλείσετε τους 6 και μετά, δεν υπάρχει βιασύνη ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καμιά συμβουλή για μένα κορίτσια; το κοτόπουλο περιμένει στο ψυγείο να μάθει τι θα απογίνει :mrgreen::mrgreen:

Λένα αφού θηλάζετε αποκλειστικά, ναι να κλείσετε τους 6 και μετά, δεν υπάρχει βιασύνη ;)

 

 

Souzi201, δύστυχως μόλις σήμερα είδα το μήνυμά σου και φαντ'αζομαι ότι το κοτοπουλάκι δεν υπάρχει πια.

Πάντως θα σου πω τι προτείνει και ο Παπαβέντσης στο βιβλίο του και το εφαρμόζω και γω.

Ετοιμάζεις το φαγάκι και το πολτοποιείς κανονικά με λίγο ζουμάκι και έπειτα το βάζεις σε καθαρές παγοθήκες στην κατάψυξη, κλεισμένες σε σακουλίτσες και ξεπαγώνεις παγάκια κάθε φορά για το γεύμα του μωρού. Εγώ προτιμώ να τα αποθηκεύω χωριστά πχ παγάκια καρότου, κολοκυθιού κλπ και έτσι ξεπαγώνω και τα συνδυάζω διαφορετικά κάθε φορά για να μην είναι μονότονη η γεύση.

Τα βγάζω 2 ώρες νωρίτερα να ξεπαγώσουν, ζεσταίνω σε ανοξείδωτο σκεύος σε μπεν μαρί και προσθέτω το λάδι εκείνη τη στιγμή. Πολλές φορές βράζω εκείνη την ώρα ρυζάκι ή κινοά και προσθέτω τα παγάκια μου μέσα, ωστε να ζεσταθούν μαζί. Αυτά....

Καλή σας όρεξη :):)

iCNap3.png
Link to comment
Share on other sites

Souzi201, δύστυχως μόλις σήμερα είδα το μήνυμά σου και φαντ'αζομαι ότι το κοτοπουλάκι δεν υπάρχει πια.

Πάντως θα σου πω τι προτείνει και ο Παπαβέντσης στο βιβλίο του και το εφαρμόζω και γω.

Ετοιμάζεις το φαγάκι και το πολτοποιείς κανονικά με λίγο ζουμάκι και έπειτα το βάζεις σε καθαρές παγοθήκες στην κατάψυξη, κλεισμένες σε σακουλίτσες και ξεπαγώνεις παγάκια κάθε φορά για το γεύμα του μωρού. Εγώ προτιμώ να τα αποθηκεύω χωριστά πχ παγάκια καρότου, κολοκυθιού κλπ και έτσι ξεπαγώνω και τα συνδυάζω διαφορετικά κάθε φορά για να μην είναι μονότονη η γεύση.

Τα βγάζω 2 ώρες νωρίτερα να ξεπαγώσουν, ζεσταίνω σε ανοξείδωτο σκεύος σε μπεν μαρί και προσθέτω το λάδι εκείνη τη στιγμή. Πολλές φορές βράζω εκείνη την ώρα ρυζάκι ή κινοά και προσθέτω τα παγάκια μου μέσα, ωστε να ζεσταθούν μαζί. Αυτά....

Καλή σας όρεξη :):)

Εμεις δεν εχουμε ακομα ξεκινήσει, αλλά...... δεν χάνουν τα υλικά εντελώς τις βιταμίνες τους με τον τρόπο αυτό?

Η παιδιατρος μου ειπε να διατηρω στο ψηγειο το μαγειρεμενο φαγητο το πολύ 2 μερες και αφού το βγαλω να το πολτοποιω.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα:) ευχαριστώ για τις απαντήσεις! το κοτόπουλο τελικά το χώρισα μεριδούλες και το έβαλα κατάψυξη χωρίς να το πολτοποιήσω. τα σκέτα λαχανικά όσο δεν φάει το αφήνω ψυγείο για την επομένη -μέχρι 2 μέρες- και δεν παθαίνουν κάτι. dp78 το έχω το βιβλίο, αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι κάνει για να μην είναι εκτεθειμένα τα παγάκια.. βάζουμε κάθε παγοκύστη σε σακουλάκι φαγητού; και επίσης με προβληματίζει και μένα αυτό που λέει η madrid05 για τις βιταμίνες.. :?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν εχουμε ακομα ξεκινήσει, αλλά...... δεν χάνουν τα υλικά εντελώς τις βιταμίνες τους με τον τρόπο αυτό?

Η παιδιατρος μου ειπε να διατηρω στο ψηγειο το μαγειρεμενο φαγητο το πολύ 2 μερες και αφού το βγαλω να το πολτοποιω.

 

 

Η απώλεια βιταμινών και θρεπτικών στοιχείων λόγω κατάψυξης είναι μαλλον αμελητέα. Δείτε και εδώ, μια σελίδα που βρήκα στα γρήγορα και εξηγεί κάποια πράγματα.

http://www.eufic.org/article/el/food-safety-quality/safe-food-handling/artid/freezing-foods-quality-safety/

 

Η πολτοποίηση είτε γίνει πριν είτε μετά δεν έχει σημασία νομίζω, όπως σας βολεύει. Και γω πολλές φορες τα καταψύχω ολόκληρα και τα πολτοποιώ μετα.

iCNap3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dp78, για την καταψυξη θα συμφωνήσω μαζι σου, αλλά για την πολτοποίηση θα επιμείνω....Οσο πιο μικρα κομματακια μοιραζεις μια τροφη και απομακρύνεται ο χρόνος που θα καταναλωθεί ,τόσο χανει την θρεπτικη του αξια.Πχ ενας φρεσκοστιμμένος χυμός δεν εχει την ιδια αξία με εναν που εχεις στίψει πριν 3 ωρες.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις παγοκύστες souzi, όπως το λες είναι. Βάζεις κάθε παγοκύστη σε σακκουλάκι φαγητού και το κλείνεις.

 

Α, ωραία dp78 ευχαριστώ! :) Μήπως όμως για την πολτοποίηση έχει δίκιο η madrid, τουλάχιστον το κρεατάκι σκέφτομαι μήπως το βάζω έτσι σε μεριδούλες και τα πολτοποιώ μετά. Ίσως είναι και τι βολεύει την κάθε μανούλα..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κορίτσια οι πολτοποιημένες τροφές χάνουν γρηγορότερα τη θρεπτική τους αξία. Αλλά όταν καταψυχθούν άμεσα, η διαδικασία αυτή αναστέλεται. Δεν είναι σαν να το αφήσαμε εκτεθιμένο στον αέρα σε θερμοκρασία δωματίου.

 

Γενικά και γω καταψύχω τα λαχανικά και το κρεας απλά σε κομματάκια, αλλά είναι πολλές φορές που περισσεύει πολτοποιημένο γεύμα (όχι μεσα από το πιατάκι της εννοείται!!!) και το καταψύχω έτσι. Σίγουρα το ολόφρεσκο είναι πάντα καλύτερο, αλλά όταν δεν υπάρχει άνεση χρόνου ή πρόκειται να πεταχτεί επειδή περίσσεψε, είναι προτιμότερο να καταψυχθεί.

 

Και βέβαια κάθε μανούλα κάνει ό,τι την βολεύει καλύτερα. Απλά, αφού είναι ένας πρακτικός τρόπος που προτείνεται και από κάποιον αξιόπιστο ειδικό (Παπαβέντσης) τον ακολουθώ πολλές φορές.

iCNap3.png
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κορίτσια οι πολτοποιημένες τροφές χάνουν γρηγορότερα τη θρεπτική τους αξία. Αλλά όταν καταψυχθούν άμεσα, η διαδικασία αυτή αναστέλεται. Δεν είναι σαν να το αφήσαμε εκτεθιμένο στον αέρα σε θερμοκρασία δωματίου.

 

Γενικά και γω καταψύχω τα λαχανικά και το κρεας απλά σε κομματάκια, αλλά είναι πολλές φορές που περισσεύει πολτοποιημένο γεύμα (όχι μεσα από το πιατάκι της εννοείται!!!) και το καταψύχω έτσι. Σίγουρα το ολόφρεσκο είναι πάντα καλύτερο, αλλά όταν δεν υπάρχει άνεση χρόνου ή πρόκειται να πεταχτεί επειδή περίσσεψε, είναι προτιμότερο να καταψυχθεί.

 

Δίκιο έχεις αυτό δεν το είχα σκεφτεί, κι εγώ για να μην το πετάω το τρώω εγώ :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις αυτό δεν το είχα σκεφτεί, κι εγώ για να μην το πετάω το τρώω εγώ :mrgreen::mrgreen:

 

 

Και εγω μια απο τα ίδια . Αν δεν το φάει η μπεμπα το τρώω εγω . ;)

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kaλημέρα σας...

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το βάρος της μπέμπας μου (το μόνο και μόνιμό μου άγχος!!!). Παραθέτω τις 3 τελευταίες ζυγισεις της:

7/10 5.150

16/11 5.700 (από τότε ξεκινήσαμε στερεες τροφές)

17/12 6.000

Στις 16/11 ξεκινήσαμε ρυζάλευρο και φρουτόκρεμα. Το ρυζάλευρο αποφάσισα να το δώσω περισσότερο μπας και πάρει κανα γραμμάριο. Και βλέπω οτι στον τελευταίο μήνα (και κάτι) αποκλειστικού θηλασμού πήρε 550 γραμ. ενώ με την εισαγωγή των στερεών έπεσε στα 300. Το πρόβλημά μου είναι ότι τρώει συνέχεια. Δηλ. το πρωι πίνει 2 φορές γάλα (6.30 και 9.00) στις 11.00 φρούτα (μισό αχλάδι, μισό μήλο, μισή μπανάνα τα αδειάζει) κατά τις 1.30 τώρα μπήκε χορτόσουπα που επίσης την τρώει αρκετά καλά, το απόγευμα γάλα ή ρυζάλευρο ανάλογα με το αν λείπω, και μετά θα τη θηλάσω στις 9.00 και θα ξυπνήσει άλλες 2-3 φορές μέσα στο βράδυ.

Εξετάσεις κάναμε δε συντρέχει κάποιος παθολογικός λόγος που δε βάζει βάρος. Το άγχος μου όμως είναι ότι δε μπορώ να της προσθέσω τίποτα σε αυτά που ήδη έχει. Τι μπορώ να κάνω? Με αγχώνει το οτι είναι τόσο μικρούλα αλλά πάλι δε θέλω να έχει αντίκτυπο αυτό στις διατροφικές της συνήθειες...

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

300 γραμμάρια σε ενα μήνα είναι πάρα πολύ καλά νομίζω για την ηλικία της . Για να είσαι σίγουρη κοίτα στο βιβλιάριο σου τις καμπύλες βάρους . Τα μωράκια βάζουν λιγότερο βάρος μετά τον 6ο μήνα .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σαν νούμερο από μόνο του καλό είναι. Αλλά το βάρος της είναι πολύ χαμηλό (κ΄τω από την 5η κλίμακα) και έλεγα αν μπορώ να κάνω κάτι για να το αλλάξω. Γιατί αν συνεχίσουμε έτσι μας βλέπω να βγαίνουμε εκτός ορίων!!!!

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kaλημέρα σας...

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το βάρος της μπέμπας μου (το μόνο και μόνιμό μου άγχος!!!). Παραθέτω τις 3 τελευταίες ζυγισεις της:

7/10 5.150

16/11 5.700 (από τότε ξεκινήσαμε στερεες τροφές)

17/12 6.000

Στις 16/11 ξεκινήσαμε ρυζάλευρο και φρουτόκρεμα. Το ρυζάλευρο αποφάσισα να το δώσω περισσότερο μπας και πάρει κανα γραμμάριο. Και βλέπω οτι στον τελευταίο μήνα (και κάτι) αποκλειστικού θηλασμού πήρε 550 γραμ. ενώ με την εισαγωγή των στερεών έπεσε στα 300. Το πρόβλημά μου είναι ότι τρώει συνέχεια. Δηλ. το πρωι πίνει 2 φορές γάλα (6.30 και 9.00) στις 11.00 φρούτα (μισό αχλάδι, μισό μήλο, μισή μπανάνα τα αδειάζει) κατά τις 1.30 τώρα μπήκε χορτόσουπα που επίσης την τρώει αρκετά καλά, το απόγευμα γάλα ή ρυζάλευρο ανάλογα με το αν λείπω, και μετά θα τη θηλάσω στις 9.00 και θα ξυπνήσει άλλες 2-3 φορές μέσα στο βράδυ.

Εξετάσεις κάναμε δε συντρέχει κάποιος παθολογικός λόγος που δε βάζει βάρος. Το άγχος μου όμως είναι ότι δε μπορώ να της προσθέσω τίποτα σε αυτά που ήδη έχει. Τι μπορώ να κάνω? Με αγχώνει το οτι είναι τόσο μικρούλα αλλά πάλι δε θέλω να έχει αντίκτυπο αυτό στις διατροφικές της συνήθειες...

 

 

Γεια σου Mafalda. Δεν είμαι και ιδιαίτερα έμπειρη στο θέμα, αλλά πιστεύω πως αν ανησυχείς για το βάρος πρέπει να αυξήσεις του θηλασμούς.

Να ξέρεις πως οι στερεές τροφές δεν έχουν τόσες θερμίδες όσες το γάλα μας και είναι πάντα φυσιολογικό να μειώνεται η πρόσληψη βάρους με την εισαγωγή τους.

 

Αν κατάλαβα καλά, από τις 9 το πρωι δεν ξαναθηλάζει μέχρι το απόγευμα και αυτό αν είσαι σπίτι, αλλιώς τρωει κρέμα και θηλάζει ξανα στις 9 το βράδυ; Γιατί; Λείπεις;

Μεταξύ φρουτόκρεμας και μεσημεριανού πρόσφερέ της ακόμα έναν θηλασμό αν μπορείς. Τα φρουτάκια που τρώει μου φαίνονται αρκετά σαν ποσότητα, αλλά να ξέρεις πως το μητρικό γάλα εχει σίγουρα περισσότερες θερμίδες. Μπορείς να μειώσεις ίσως την ποσότητα της φρουτόκρεμας για να πιει και λίγο γαλατάκι ακόμα.

Και μετά το μεσημεριανό μπορείς να ξαναπροσφέρεις λίγο γάλα. Πως κοιμάται; δεν ζητάει να θηλάσει για ύπνο;

Βέβαια, αν λείπεις και την προσέχει κάποιος άλλος, ίσως μπορείς να αφήνεις αντλημένο γάλα για να της δίνει.

 

Θα σου πουν και οι πιο έμπειρες μανούλες πιστεύω. Καλή συνέχεια :)

iCNap3.png
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω επίσης ότι τα 3 γεύματα μου φαίνονται πολλά για την ηλικία σας. Μπορείς να τα μειώσεις σε 2. Δηλαδή αν πρόκειται να λείπεις το απόγευμα κ να φάει ρυζάλευρο, μην της δώσεις το πρωί φρουτόκρεμα, ώστε να θηλάσει περισσότερο από πρωι μέχρι μεσημέρι.

iCNap3.png
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να απαντήσω το μεσημέρι αλλά κάποιο πρόβλημα με τον server δε δημοσίευσε την απάντησή μου οπότε απαντώ τώρα.

Από χθες που μπήκε η χορτόσουπα στη διατροφή μας αποφάσισα να κόψω το ρυζάλευρο. Απλά το αναφέρω σε περιπτώσεις που χρειαστεί να λείψω - έχω άλλα 2 παιδάκια που χρειάζονται και αυτά ενίοτε να κάνουμε κάτι μαζί - μπορεί να της δίνω. Δεν έχει γίνει ακόμα και αν γίνεται θα συμβαίνει 2-3 φορές το μήνα.

Η μικρή τώρα αναφέρω ενδεικτικά το σημερινό της πρόγραμμα. Αφού έφαγε το βράδυ 11.οο, 2.30, 5.30 ξύπνησε στις 8 και δεν ήθελε επουδενί να θηλάσει (παρεπιπτόντως τι μπορώ να κάνω σε τέτοιες φάσεις?) . Γκρίνιαζε για ύπνο και την έβαλα στο κρεββάτι όπου κοιμήθηκε μέχρι τις 10.00 περίπου. Στις 10 τη θήλασα, στις 11 έφαγε φρούτα, στις 12 δοκίμασα να τη θηλάσω αλλά δεν ήθελε, στις 1.30 έφαγε χορτόσουπα και μετά ύπνο. Τώρα ξύπνησε και ετοιμάζομαι να τη θηλάσω. Υποθέτω θα ξαναφάει άλλες 2 φορές μέχρι το βράδυ και μετά τη νύχτα... Τα μεσημέρια κοιμάται μόνη της, απλά τη βάζω στο κρεβάτι και νανουρίζεται με μια κουδουνιστρούλα (είμαι τυχερή το ξέρω)! Τα βράδυα μόνο θέλει στήθος για να κοιμηθεί. Μπορείς να βρεις κάποια άλλη στιγμή που μπορώ να προσφέρω στήθος? Εγώ πραγματικά δε μπορώ... Πόσο πιο εύκολα θα ήταν όλα αν είχε 1 κιλάκι παραπάνω!!!! αχχχχ!

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να δοκιμάσεις να της δίνεις μικρότερες ποσότητες στα γεύματα; Ίσως να χορταίνει και γι αυτό να μη θέλει να θηλάσει στις 12.

Μην αγχωθείς πάντως και την πιέσεις με το θηλασμό και το δει στραβά. Μπορεί σε 1-2 μέρες να στρώσουν τα πράγματα. ξέρεις πως είναι τα μικρούλια. Μια μέρα έτσι μια αλλιώς...Μείωσε τις ποσότητες των γευμάτων και δώσε της λίγο χρόνο.

iCNap3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια μαγειρευω για τον μικρο καθε 2 μερες τα πολτοποιω , τη μιση ποσοτητα την τρωει και την αλλη μιση σε γυαλινο μπολ και στο ψυγειο για τη επομενη μερα. καθε 2 μερες αλλαζω φαγητο, μοσχαρι με λαχανικα π.χ. ολα μαζι στη χυτρα ταχυτητας 10-12 λεπτα και ετοιμο για πολτοποιηση. τελος προσθετω 1 κουταλακι λαδι,2-3 σταγονες φρεσκοκομμενο λεμονι και..... μαμ.

Το θεμα μου ειναι αλλο τωρα, μπηκαμε στα οσπρια και τις φακες ουτε που να τις πλησιασει. Υπαρχει κανενας μαγικος τροπος που εχετε δοκιμασει μπας και φαει και ο δικος μου?:(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ γλυκια Palladin! και γω ταχα διαβασει για φραουλα κλπ αλλα μου ειπε "εσυ προσφερεις και ο,τι θελει το παιδι..." , δεν πειραζει καποια απο αυτα που ενημερωθηκα δεν θα τα προσφερω ;) !!!

Eliza μου για κρεας μου ειπε πως ειναι νωρις ακομα, "δεν ειναι απαραιτητο ακομα" μου ειπε...απο Σεπτεμβρη, στον 9ο δηλαδη, τοτε θα ξαναπαω κ μαλλον θα μου το πει...ισως γιατι του ειπα οτι τρωει ελαχιστα κ απο αυτα...

Σας ευχαριστω παντως!!! Με καθυσηχασατε!!! :D

αναρωτιεμαι γιατι υπαρχει τοσο μεγαλη διαφωνεια μεταξυ των γιατρων σε σχεση με το κρεας,η μια παιδιατρος μας συνεστησε το κοτοπουλο μετα ΤΟΝ ΔΕΚΑΤΟ ΜΗΝΑ ,το μοσχαρι το αποκλεισαμε γιατι το παιδι ειχε πιθανη αλλεργια στο αγελαδινο γαλα,τελικα το μωρο μεχρι και 10 μηνων δεν θα ετρωγε κρεας ο αλλος παιδιατρος καθημερινα κρεας (κοτοπουλο η μοσχαρι μετα τον 7ο μηνα

εγω ειχα αποφασισει να του δωσω το κοτοπουλο πιο νωρις και φυσικα οχι καθημερινα

δεν καταλαβαινω την επιμονη με την καθημερινη προσληψη του κρεατος και ειδικα σε μωρα που θηλαζουν.

 

 

 

Παλαιότερα οι γιαγιάδες/προγιαγιάδες μας που δεν είχανε μπλεντεράκια κτλ μασούσανε οι ίδιες τις τροφές πριν τις δώσουνε στα μικρά τους, έτσι δεν υπήρχε η έλλειψη στοματικών ενζύμων όπως υπάρχει με τις αλεσμένες τροφές.

Αυτό ακόμη γίνεται σε πολλές παραδοσιακές κοινωνίες.

 

τραγικο

 

 

Ο κάθε γιατρός τελικά έχει τα δικά του! Εγώ την ρώτησα προχτές για το ρόδι και μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα ίσα ίσα πως είναι πολύ θρεπτικό και θα της έκανε καλό:!:

 

το ροδι ειναι πλουσιο σε σιδηρο και πολυ καλο ως αντιοξειδτικο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...