Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , Alexia arap είπε:

Μου είπε κάθε μέρα να συμπληρώνω κάτι τι να βάλω αυριο πάτατα καρότο κρεμμύδι και τι άλλο να τεριαζει κολοκύθα δεν έχω θα πάρω την Δευτέρα; 

μαιντανο,ανηθο,κολοκυθακι,πιπερια,φρεσκο κρεμμυδακι,πρασο

μπροκολο,αρακα,φασολακι,ντοματα(,σκορδο μονο στο βρασιμο,το αφαιρουσα μετα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

παιδιά σκέτη κολοκύθα! τίποτε άλλο! ποιόςείπε ότι πρέπει σωνει και καλά να συνηθίσει από τώρα σε όοοοολες αυτές τις γευσεις?  

ποιός ορίζει ότι το ανθρώπινο είδος πρέπει να έχει 3 λαχανικά στο κάθε γεύμα του ή στο κάθε βρεφικό γεύμα?

 

εγώ απλώς την έβραζα και την πολτοποιούσα. σκέτη και με λίγο λαδάκι ή και εντελώς , σκέτη!

το έτρωγε μονορούφι! δεν την ενδιέφερε, δεν της έλειπε κάτι και δεν το έφτυσε ποτέ. οπότε το κράτησα! ;-)

πηγαινε δες πο΄σες θρεπτικες ουσίες έχει, δεν έχει σχεδόν τιποτα που να της λείπει. !! 

είναι πολύ ήπιο είδος διατροφής. 

το τι ταιριάζει δεν μπορεί να το προδιαγράψεις  ως γεύση...

πχ εάν γνώριζες τον άντρα σου θα μπορούσες να του μαγειρέψεις κάτι ως αγαπημένο γεύμα πριν μάθεις ποιές γεύσεις του αρέσουν? 

σε κάποια παιδιά αρέσουν οι γλυκές γεύσεις σε άλλα οι ξινές σε άλλα οι αλμυρές  (στα λαχανικά!)...σε άλλα το κρέας - ?  εμένα πχ το καρότο ΠΟΤΕ δεν της άρεσε βραστό.

άρχισε να της αρέσει όταν το δοκίμασε στα 2 έτη σε φρέσκια σαλάτα τριμμένο με λεμόνι κ μήλο και λάδι! 

(που να το ξερα!)... της άρεσαν μια χαρά όμως η κολοκύθα, οι φακές και τα μαυρομάτικα τα οποία ήταν κάθε μέρα  γεύματά της.  (βρασμένα κατεψυγμένα σε κυβάκια και μετά ζεσταμένο σε μπρίκι ,   2 κυβακια /παγάκια κολοκύθα με 1 κρέας και 1 φακή,    ή    αντίστοιχα με μαυρομάτικα. 

η κολοκύθα ήταν όμως must - κάθε μέρα στον 4ου -5ου 6ου μήνα. 

 

στο εξωτερικό πολλές μητέρες κάνουν αυτή την λύση.

Τα μωρά (εκτος και εάν το θέλει κάποια φυσικά), δεν χρειάζονται αποκλειστικό μάγειρα για να χορτάσουν ή να αναπτυχθούν :-)

Σκεφτείτε και το εξής - είναι εν τέλει και ένα προσωπικό άγχος που τελικά μεταφέρεται και στο παιδί , γιατί βλέπει όλους αγχωμένους για το εάν θα φάει, τι θα φάει, εάν του αρέσει ο συγκεκριμένος συνδυασμός... 

..να σας πω κατι ? όσες φίλες γύρω μου είχαν λεπτομερή και προσεγμένη διατροφή για τα μωρά τους (όλα φρεσκομαγειρεμένα, όλα ας πούμε, υπολογισμένα)  σε αυτές τις ηλικίες στην εισαγωγή των τροφών και το πρώτο 1 -2 χρόνια, είδα ότι τώρα στα 4-5-6-7-8-9 έχουν όλες πρόβλημα με τα παιδιά τους. ή δεν τρώνε τότε, ή δεν τρώνε αυτό, ή έχουν παχυσαρκία / βουλιμία ή είναι πολύ πιο αδυνατα. και όμως οι μητέρες τους έκαναν ΤΑ ΠΑΝΤΑ" κατά οδηγία παιδιατρου " και με "συνταγές" κλπ κλπ. ... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , belleblue είπε:

παιδιά σκέτη κολοκύθα! τίποτε άλλο! ποιόςείπε ότι πρέπει σωνει και καλά να συνηθίσει από τώρα σε όοοοολες αυτές τις γευσεις?  

ποιός ορίζει ότι το ανθρώπινο είδος πρέπει να έχει 3 λαχανικά στο κάθε γεύμα του ή στο κάθε βρεφικό γεύμα?

 

εγώ απλώς την έβραζα και την πολτοποιούσα. σκέτη και με λίγο λαδάκι ή και εντελώς , σκέτη!

το έτρωγε μονορούφι! δεν την ενδιέφερε, δεν της έλειπε κάτι και δεν το έφτυσε ποτέ. οπότε το κράτησα! ;-)

πηγαινε δες πο΄σες θρεπτικες ουσίες έχει, δεν έχει σχεδόν τιποτα που να της λείπει. !! 

είναι πολύ ήπιο είδος διατροφής. 

το τι ταιριάζει δεν μπορεί να το προδιαγράψεις  ως γεύση...

πχ εάν γνώριζες τον άντρα σου θα μπορούσες να του μαγειρέψεις κάτι ως αγαπημένο γεύμα πριν μάθεις ποιές γεύσεις του αρέσουν? 

σε κάποια παιδιά αρέσουν οι γλυκές γεύσεις σε άλλα οι ξινές σε άλλα οι αλμυρές  (στα λαχανικά!)...σε άλλα το κρέας - ?  εμένα πχ το καρότο ΠΟΤΕ δεν της άρεσε βραστό.

άρχισε να της αρέσει όταν το δοκίμασε στα 2 έτη σε φρέσκια σαλάτα τριμμένο με λεμόνι κ μήλο και λάδι! 

(που να το ξερα!)... της άρεσαν μια χαρά όμως η κολοκύθα, οι φακές και τα μαυρομάτικα τα οποία ήταν κάθε μέρα  γεύματά της.  (βρασμένα κατεψυγμένα σε κυβάκια και μετά ζεσταμένο σε μπρίκι ,   2 κυβακια /παγάκια κολοκύθα με 1 κρέας και 1 φακή,    ή    αντίστοιχα με μαυρομάτικα. 

η κολοκύθα ήταν όμως must - κάθε μέρα στον 4ου -5ου 6ου μήνα. 

 

στο εξωτερικό πολλές μητέρες κάνουν αυτή την λύση.

Τα μωρά (εκτος και εάν το θέλει κάποια φυσικά), δεν χρειάζονται αποκλειστικό μάγειρα για να χορτάσουν ή να αναπτυχθούν :-)

Σκεφτείτε και το εξής - είναι εν τέλει και ένα προσωπικό άγχος που τελικά μεταφέρεται και στο παιδί , γιατί βλέπει όλους αγχωμένους για το εάν θα φάει, τι θα φάει, εάν του αρέσει ο συγκεκριμένος συνδυασμός... 

..να σας πω κατι ? όσες φίλες γύρω μου είχαν λεπτομερή και προσεγμένη διατροφή για τα μωρά τους (όλα φρεσκομαγειρεμένα, όλα ας πούμε, υπολογισμένα)  σε αυτές τις ηλικίες στην εισαγωγή των τροφών και το πρώτο 1 -2 χρόνια, είδα ότι τώρα στα 4-5-6-7-8-9 έχουν όλες πρόβλημα με τα παιδιά τους. ή δεν τρώνε τότε, ή δεν τρώνε αυτό, ή έχουν παχυσαρκία / βουλιμία ή είναι πολύ πιο αδυνατα. και όμως οι μητέρες τους έκαναν ΤΑ ΠΑΝΤΑ" κατά οδηγία παιδιατρου " και με "συνταγές" κλπ κλπ. ... 

 

 

Αυτο είπα και εγώ όλα αυτά τα λαχανικά που μου είπε η παιδίατρος  να βάλω μαζί θα βγει μια αηδία η γεύση δεν ταιριάζουν. Μέχρι στιγμής μου το τρωει όλο το φαγητό θα δοκιμάσω και κολοκυθα. Όσπρια ποτέ της τα ξεκινάμε; 

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2018 at 10:33 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Στον 5ο μηνα (εγω το εκανα στους 5,5) μου ειχε πει ο παιδιατρος να του δινω να δοκιμαζει κανενα φρουτο, περισσοτερο να το κραταει ολοκληρο και να γλειφει για να γευεται. Αλλα να τρωει κανονικα αρχισε οταν μπηκε στον 6ο. Νομιζω πως οταν λενε 6ο, δεν εννοουνε στο τελος του 6ου αλλα μολις κλεισει και τον 5ο.

 

Όχι, εννοούν με το που κλείσουν τον 6ο. Σε συνάρτηση με τα σημάδια ετοιμότητας πάντα.

 

On 17/11/2018 at 10:14 ΜΜ, Alexia arap είπε:

Μου είπε κάθε μέρα να συμπληρώνω κάτι τι να βάλω αυριο πάτατα καρότο κρεμμύδι και τι άλλο να τεριαζει κολοκύθα δεν έχω θα πάρω την Δευτέρα; 

 

Θα μπορούσες να κάνεις εισαγωγή κρεατάκι που είναι πιο πλούσιο σε σίδηρο και μετά να συνεχίσεις με άλλη εισαγωγή σε λαχανικό. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κανενας λόγος για κανενα περιορισμο σε είδος διατροφής. το μονο που δεν επιτρεπεται ειναι μέλι. 

αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι όλα τα άλλα εχουν αναιρεθεί ως οδηγίες, και απλώς κάποιοι παιδιατροι εδώ αρνούνται να ανοίξουν ένα βιβλίο ή να διαβάσουν τις νέες οδηγίες... 

απλώς δίνεις να δοκιμάσει σιγά σιγά, ένα ένα τα πράγματα από γευστικής απόψεως και να ξέρεις /να καταλάβεις εάν σε κάποιο από αυτά υπάρχει μια δυσανεξία

ιοπότε δεν ξαναδίνεις το τροφιμο αυτο τους επόμεν ους μήνες.

εμένα πχ είχε θέμα με το αβοκάντο. μια κουταλιά, της προκαλούσε ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ κολικούς. παρότι της άρεσε.  1 χρόνο μετα, τα ίδια. 2 χρόνια μετά , τα ίδια , 4 χρόνια μετά , τα ίδια. 

 άλλα παιδιά δεν εχουν κανενα πρόβλημα. 

δεν έπαθε κάτι, απλώς δοκιμάζεις μικρές ποσότητες και αν δείς ότι αρεσει και δεν προκαλεί κάποια αλλαγή στο γαστρεντερικό, 

είσαι μια χαρά...!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολες σας!Σε 1 βδομαδα ο μπεμπης μου κλεινει τους 5 μηνες κ εχει γινει 1 θηριακι 8 κιλών κ 70 εκατοστών...θηλαζουμε αποκλειστικά τους τελευταιους 3 μηνες!Ο παιδίατρος ειπε ότι θα ξεκινήσουμε τροφές σε 1 βδομαδα κ χωρίς να μου εχει πει τιποτα ο άνθρωπος φουρκιζομαι μην προτείνει να ξεκινησουμε με ρυζαλευρο...εχω αποφασισει ν αρνηθω παση θυσια!Πως λετε να το θεσω;Επισης,η μπισκοτοκρεμα ειναι της ιδιας κατηγορίας διατροφικά;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Polina87 είπε:

Καλησπερα σε ολες σας!Σε 1 βδομαδα ο μπεμπης μου κλεινει τους 5 μηνες κ εχει γινει 1 θηριακι 8 κιλών κ 70 εκατοστών...θηλαζουμε αποκλειστικά τους τελευταιους 3 μηνες!Ο παιδίατρος ειπε ότι θα ξεκινήσουμε τροφές σε 1 βδομαδα κ χωρίς να μου εχει πει τιποτα ο άνθρωπος φουρκιζομαι μην προτείνει να ξεκινησουμε με ρυζαλευρο...εχω αποφασισει ν αρνηθω παση θυσια!Πως λετε να το θεσω;Επισης,η μπισκοτοκρεμα ειναι της ιδιας κατηγορίας διατροφικά;

 

Να σου ζήσει το θηριάκι!

 

Ναι, μπισκοτόκρεμα, έτοιμα σκευάσματα τύπου Γιώτης κλπ είναι όλα το ίδιο. Επίσης όλα έχουν τροποποιημένο αγελαδινό γάλα (φόρμουλα δλδ). Είναι αστείο αν το σκεφτείς, να έχεις καταφέρει να θηλάζεις αποκλειστικά και να σου προτείνουν γεύμα με φόρμουλα. Anyway... Πριν την επίσκεψη στον παιδίατρο, διάβασε καλά τον Εθνικό διατροφικό οδηγό και τις συστάσεις του Υπουργείου Υγείας (υπάρχουν και σε σχετική ανάρτηση) για να είσαι προετοιμασμένη και τύπωσέ τες. Αν σου αρχίσει τα περί έτοιμων σκευασμάτων, μπορείς πολύ ευγενικά να τον ρωτήσεις για ποιο λόγο να μην ακολουθήσεις τον οδηγό (και δώστου την εκτύπωση) που σου φαίνεται πιο υγιής. Προσωπικά το πρώτο που θα ρωτούσα είναι γιατί να  ξεκινήσει το μωρό στους 5 μήνες, αφού όλοι οι οδηγοί και οι παιδιατρικές ενώσεις λένε στους 6. Τι θα κερδίσει από αυτό; υπάρχει συγκεκριμένος λόγος για το δικό σου παιδί να ξεκινήσει νωρίτερα;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Καλησπερα σε ολες σας!Σε 1 βδομαδα ο μπεμπης μου κλεινει τους 5 μηνες κ εχει γινει 1 θηριακι 8 κιλών κ 70 εκατοστών...θηλαζουμε αποκλειστικά τους τελευταιους 3 μηνες!Ο παιδίατρος ειπε ότι θα ξεκινήσουμε τροφές σε 1 βδομαδα κ χωρίς να μου εχει πει τιποτα ο άνθρωπος φουρκιζομαι μην προτείνει να ξεκινησουμε με ρυζαλευρο...εχω αποφασισει ν αρνηθω παση θυσια!Πως λετε να το θεσω;Επισης,η μπισκοτοκρεμα ειναι της ιδιας κατηγορίας διατροφικά;

Εγω αντί για ρυζάλευρο της φτιάχνω βρωμη και κεχρί με φρούτο μέσα η αχλαδι η μήλο η ότι άλλο βλέπω ότι της αρέσει. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Να σου ζήσει το θηριάκι!

 

Ναι, μπισκοτόκρεμα, έτοιμα σκευάσματα τύπου Γιώτης κλπ είναι όλα το ίδιο. Επίσης όλα έχουν τροποποιημένο αγελαδινό γάλα (φόρμουλα δλδ). Είναι αστείο αν το σκεφτείς, να έχεις καταφέρει να θηλάζεις αποκλειστικά και να σου προτείνουν γεύμα με φόρμουλα. Anyway... Πριν την επίσκεψη στον παιδίατρο, διάβασε καλά τον Εθνικό διατροφικό οδηγό και τις συστάσεις του Υπουργείου Υγείας (υπάρχουν και σε σχετική ανάρτηση) για να είσαι προετοιμασμένη και τύπωσέ τες. Αν σου αρχίσει τα περί έτοιμων σκευασμάτων, μπορείς πολύ ευγενικά να τον ρωτήσεις για ποιο λόγο να μην ακολουθήσεις τον οδηγό (και δώστου την εκτύπωση) που σου φαίνεται πιο υγιής. Προσωπικά το πρώτο που θα ρωτούσα είναι γιατί να  ξεκινήσει το μωρό στους 5 μήνες, αφού όλοι οι οδηγοί και οι παιδιατρικές ενώσεις λένε στους 6. Τι θα κερδίσει από αυτό; υπάρχει συγκεκριμένος λόγος για το δικό σου παιδί να ξεκινήσει νωρίτερα;

Σ ευχαριστω!Εχεις πολυ δικιο...κ εγω προβληματιστηκα για το πρωιμο του πραγματος,αλλα δεν ειχα την ευκαιρια να τον ρωτησω.Μας το πεταξε καθως φευγαμε...Υπαρχει περιπτωση να μου το προτεινε λογω αναπτυξης;Γιατι η αληθεια ειναι οτι με ξεζουμιζει,τρωω παρα πολυ κ καλα αλλα εχω αδυνατισει κιολας...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Polina87 είπε:

Σ ευχαριστω!Εχεις πολυ δικιο...κ εγω προβληματιστηκα για το πρωιμο του πραγματος,αλλα δεν ειχα την ευκαιρια να τον ρωτησω.Μας το πεταξε καθως φευγαμε...Υπαρχει περιπτωση να μου το προτεινε λογω αναπτυξης;Γιατι η αληθεια ειναι οτι με ξεζουμιζει,τρωω παρα πολυ κ καλα αλλα εχω αδυνατισει κιολας...

Οσο θηλάζεις, θα αυξάνονται οι θερμίδες που καις μέχρι περίπου το μέγιστο στο χρόνο, όπου είναι γύρω στις 500. Έτσι κι αλλιώς και να μπουν στερεά, είτε τώρα είτε σε 1 ή 2 μήνες, το γάλα θα είναι η κυρια τροφή. Αν νιώθεις ότι χάνεις πολύ βάρος, προσπάθησε να αναζητήσεις τροφές με περισσότερες θερμίδες, γιατί έχεις δρόμο μπροστά σου αν δεν σκοπεύεις να δώσεις φόρμουλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 4/12/2018 at 4:42 ΜΜ, Polina87 είπε:

Καλησπερα σε ολες σας!Σε 1 βδομαδα ο μπεμπης μου κλεινει τους 5 μηνες κ εχει γινει 1 θηριακι 8 κιλών κ 70 εκατοστών...θηλαζουμε αποκλειστικά τους τελευταιους 3 μηνες!Ο παιδίατρος ειπε ότι θα ξεκινήσουμε τροφές σε 1 βδομαδα κ χωρίς να μου εχει πει τιποτα ο άνθρωπος φουρκιζομαι μην προτείνει να ξεκινησουμε με ρυζαλευρο...εχω αποφασισει ν αρνηθω παση θυσια!Πως λετε να το θεσω;Επισης,η μπισκοτοκρεμα ειναι της ιδιας κατηγορίας διατροφικά;

Κ εμας ετσι.εμας μας είχε πει κ μάρκα(θα παίρνει την μίζα του)

Πες του την γνωμη σου κ πρότεινε του να ξεκινήσετε με φρούτα.ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του.

Δεν μπορεί να σου επιβάλλει κάνεις τι θα δώσεις στο μωρό σου.εγω άλλαξα παιδιατρο επειδή δεν συμφωνούσα μαζι του στο κομματι διατροφη.κ εμείς θηλάζουμε αποκλειστικά 9 μήνες τώρα κ εγώ δεν θέλω να τρώει το μωρό μου ζάχαρες κ όλα αυτά τα έτοιμα που κυκλοφορούν.

Απτήν άλλη υπάρχει κ η θεωρία του"κ εμείς που μεγαλώσαμε με φαριν λακτε τι πάθαμε;"

Η καινούργια γιατρός είναι των άλλων άκρων, βιολογικά,σπιτικές κρέμες,super foods.

υπαρχουν κ βιολογικές κρέμες χωρίς ολα αυτά που έχουν οι κοινές.

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν ξέρω εάν έχει συζητηθεί αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής, το αγοράκι μου είναι 5,5 μηνών και ξεκινήσαμε με λαχανικά (καριτι κολοκύθι πατάτα) αρχικά 4 κουταλάκια μετά 8 , 15 ,20 και πλέον 200ml τροφή περίπου . Στην αρχή με συμπλήρωμα γάλα το οποίο όσο αυξανόταν η ποσότητα φαγητού μειωνόταν . Το πρόβλημα μου είναι ότι μετά το φαγητό ενώ του δίνω νεράκι δείχνει να μην το θέλει σαν να τον ξαφνιάζει η «γεύση» δεν ξέρω απλά γυρίσει το κεφάλι και δεν πίνει νερό . Τι μπορώ να κάνω ; 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Evouni είπε:

Κοριτσια δεν ξέρω εάν έχει συζητηθεί αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής, το αγοράκι μου είναι 5,5 μηνών και ξεκινήσαμε με λαχανικά (καριτι κολοκύθι πατάτα) αρχικά 4 κουταλάκια μετά 8 , 15 ,20 και πλέον 200ml τροφή περίπου . Στην αρχή με συμπλήρωμα γάλα το οποίο όσο αυξανόταν η ποσότητα φαγητού μειωνόταν . Το πρόβλημα μου είναι ότι μετά το φαγητό ενώ του δίνω νεράκι δείχνει να μην το θέλει σαν να τον ξαφνιάζει η «γεύση» δεν ξέρω απλά γυρίσει το κεφάλι και δεν πίνει νερό . Τι μπορώ να κάνω ; 

20 κουταλακια 5,5 μηνων;;;; Εμενα ουτε τωρα μπορει να φαει τοσο που ειναι 3 χρονων. Μηπως να προσφερεις το νερο αργοτερα; ισως να χορταινει τοσο που να μην θελει να πιει.

 
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Evouni είπε:

Κοριτσια δεν ξέρω εάν έχει συζητηθεί αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής, το αγοράκι μου είναι 5,5 μηνών και ξεκινήσαμε με λαχανικά (καριτι κολοκύθι πατάτα) αρχικά 4 κουταλάκια μετά 8 , 15 ,20 και πλέον 200ml τροφή περίπου . Στην αρχή με συμπλήρωμα γάλα το οποίο όσο αυξανόταν η ποσότητα φαγητού μειωνόταν . Το πρόβλημα μου είναι ότι μετά το φαγητό ενώ του δίνω νεράκι δείχνει να μην το θέλει σαν να τον ξαφνιάζει η «γεύση» δεν ξέρω απλά γυρίσει το κεφάλι και δεν πίνει νερό . Τι μπορώ να κάνω ; 

 

Θηλάζει ή πίνει φόρμουλα; Αν θηλάζει, μη σε ανησυχεί τόσο γιατί ενυδατώνεται με συχνούς θηλασμούς. Αν όχι, ενδεχομένως να είναι χορτασμένος. Δοκίμασε ενδιάμεσα στο φαγητό, ή με άλλους τρόπους. Εμάς μας βόλεψε πολύ το ποτήρι της muchkin που δεν έχει στόμιο (είναι σαν κανονικό). Της άρεσε και επειδή έχει εντονο χρώμα, της ανακούφιζε τα δόντια και της άρεσε περισσότερο η ροή του (άσε που έμαθε έτσι να πίνει και κατευθείαν από ποτήρι).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , vtgian είπε:

 

Θηλάζει ή πίνει φόρμουλα; Αν θηλάζει, μη σε ανησυχεί τόσο γιατί ενυδατώνεται με συχνούς θηλασμούς. Αν όχι, ενδεχομένως να είναι χορτασμένος. Δοκίμασε ενδιάμεσα στο φαγητό, ή με άλλους τρόπους. Εμάς μας βόλεψε πολύ το ποτήρι της muchkin που δεν έχει στόμιο (είναι σαν κανονικό). Της άρεσε και επειδή έχει εντονο χρώμα, της ανακούφιζε τα δόντια και της άρεσε περισσότερο η ροή του (άσε που έμαθε έτσι να πίνει και κατευθείαν από ποτήρι).

Έχω σταματήσει τον θηλασμό εδώ και 20 μέρες περίπου μου σταμάτησε δηλαδή από μόνο του οποτε πίνει μόνο συμπλήρωμα πλέον . Θα το κοιτάξω και αυτό το ποτηράκι που λες εγώ δοκιμάζω με μπιμπερό και όταν το βλέπει μάλλον περιμένει ότι έχει γάλα και τον ξαφνιάζει ότι είναι κάτι άλλο ... αυτό το ποτηράκι που λες τι ροη έχει θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει ή θα τον πνίξει ; 

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

20 κουταλακια 5,5 μηνων;;;; Εμενα ουτε τωρα μπορει να φαει τοσο που ειναι 3 χρονων. Μηπως να προσφερεις το νερο αργοτερα; ισως να χορταινει τοσο που να μην θελει να πιει.

Κανονικά το τρώει όλα και μπορώ να πω του αρέσει πολύ !! Είμαστε 67 εκατοστά και 8.300 βάρος .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Evouni είπε:

Κοριτσια δεν ξέρω εάν έχει συζητηθεί αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής, το αγοράκι μου είναι 5,5 μηνών και ξεκινήσαμε με λαχανικά (καριτι κολοκύθι πατάτα) αρχικά 4 κουταλάκια μετά 8 , 15 ,20 και πλέον 200ml τροφή περίπου . Στην αρχή με συμπλήρωμα γάλα το οποίο όσο αυξανόταν η ποσότητα φαγητού μειωνόταν . Το πρόβλημα μου είναι ότι μετά το φαγητό ενώ του δίνω νεράκι δείχνει να μην το θέλει σαν να τον ξαφνιάζει η «γεύση» δεν ξέρω απλά γυρίσει το κεφάλι και δεν πίνει νερό . Τι μπορώ να κάνω ; 

Για το νερό δεν ξέρω να σου πω μιας κ εμείς θηλάζουμε κ ξεδιψά έτσι.δεν σου είπε ο γιατρός να δίνεις φρούτα κ λαχανικά εποχής;;;

Το κολοκύθι δεν είναι εποχής.δωσε κολοκύθα, μπρόκολο, σπανάκι

Link to comment
Share on other sites

Μπέμπαρος!

Σπανάκι όχι ακόμα καλύτερα. Επειδή περιέχει νιτρώδη, είναι νωρίς. Μετά τον 9ο. Αλλά κολοκύθα, μπρόκολο, πράσο ή λάχανο άνετα δίνεις.

Το ποτήρι αυτό συνίσταται από 6 μηνών. Μοιάζει με κανονικό ποτηρι μόνο που έχει ένα καπάκι σιλικόνης που το σφραγίζει. Ανοίγει μόνο όταν ασκήσει πίεση με τα χείλη του το μωρό. Έχει ενσωματωμένη βαλβίδα ροής, οπότε δεν μπορεί να τρέξει με πίεση το νερό στο στόμα του και δεν χύνεται όταν δεν το ακουμπάς στα χείλη.

Δες στο youtube video με το πως λειτουργεί (γράψε munchkin miracle 360)

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Μπέμπαρος!

Σπανάκι όχι ακόμα καλύτερα. Επειδή περιέχει νιτρώδη, είναι νωρίς. Μετά τον 9ο. Αλλά κολοκύθα, μπρόκολο, πράσο ή λάχανο άνετα δίνεις.

Το ποτήρι αυτό συνίσταται από 6 μηνών. Μοιάζει με κανονικό ποτηρι μόνο που έχει ένα καπάκι σιλικόνης που το σφραγίζει. Ανοίγει μόνο όταν ασκήσει πίεση με τα χείλη του το μωρό. Έχει ενσωματωμένη βαλβίδα ροής, οπότε δεν μπορεί να τρέξει με πίεση το νερό στο στόμα του και δεν χύνεται όταν δεν το ακουμπάς στα χείλη.

Δες στο youtube video με το πως λειτουργεί (γράψε munchkin miracle 360)

Πήγα και το πήρα και η όλη του φιλοσοφία με έχει ενθουσιάσει !! Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή !! Μόλις του το έδειξα το άρπαξε αμέσως και το έβαλε στο στόμα !! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!Τελικα ο παιδίατρος μου προτεινε να ξεκινησω με ρυζαλευρο κ να συνεχισω με φρουτα...οποτε εγω πέρασα κατευθειαν στη 2η επιλογη ενημερωνοντας τον.Ξεκινησα με αχλαδι κ μετα απο 2 μερες εβαλα μπανανα κ στο τέλος μετς απο αλλες 2 μερες μηλο.Το θεμα μου είναι οτι απο χτες το πρωι δεν έχει κάνει κακα του!Κ ο παιδιατρος μου χε πει οτι αν ξεκινουσα με φρουτα θα υπηρχε θεμα δυσκοιλιοτητας.Ισχυει αυτο;Αλλαξαν υφη τα κακα του,εγιναν πιο στερεα αλλα οχι σκληρα.Πρωτη φορα τοσο καιρο που θηλαζει κανει 1 μερα να ενεργηθει!

Link to comment
Share on other sites

Όντως μπορεί να κάνει δυσκοιλιότητα, λίγο η εισαγωγή στα στερεά λίγο το μήλο. Εμένα το αβοκάντο κάνει δουλειά. Επισης του δινω και μπρόκολο το μεσημερι. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Καλησπέρα!Τελικα ο παιδίατρος μου προτεινε να ξεκινησω με ρυζαλευρο κ να συνεχισω με φρουτα...οποτε εγω πέρασα κατευθειαν στη 2η επιλογη ενημερωνοντας τον.Ξεκινησα με αχλαδι κ μετα απο 2 μερες εβαλα μπανανα κ στο τέλος μετς απο αλλες 2 μερες μηλο.Το θεμα μου είναι οτι απο χτες το πρωι δεν έχει κάνει κακα του!Κ ο παιδιατρος μου χε πει οτι αν ξεκινουσα με φρουτα θα υπηρχε θεμα δυσκοιλιοτητας.Ισχυει αυτο;Αλλαξαν υφη τα κακα του,εγιναν πιο στερεα αλλα οχι σκληρα.Πρωτη φορα τοσο καιρο που θηλαζει κανει 1 μερα να ενεργηθει!

γενικα με την εισαγωγη στερεων μπορει να κανει λιγο δυσκοιλιοτητα μεχρι να συνηθισει,δ φταινε τα φρουτα ακριβως.θα μπορουσε να συμβει κ με το ρυζαλευρο,δ το ξερει ο παιδιατρος;

δωσε αρκετο αχλαδι.κ η μπανανα κ το μηλο στουμπωνουμ.μπορεις να βαλεις λιγο μηλο κ βρασμενο.αλλιως αβοκαντο,ακτινιδιο,δαμασκηνα,σιγα σιγα κ αργοτερα κ βρωμη

στο μεσημεριανο μας βοηθουσε πολυ λαδακι,μπαμιες,φασολακια,μπροκολο,κολοκυθακι κ σπανακι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια!Εδω ειμαι κ παλι με ανησυχιες για τον μπεμπακλα...2 εβδομαδες με φρουτοκρεμα περασαν ευκολα κ ευτυχως μετα το στουμπωμα που κατα λαθος του προκαλεσαμε δεν ειχαμε αλλο προβλημα.Χτες δοκιμασαμε για πρωτη φορά λαχανικα...κ μιλαμε για παταγωδη αποτυχια!Του έδωσα πατατα,καρότο,κολοκυθι με λιγο λαδακι κ στην πρωτη κουταλια εμπηξε κατι φωνες!Δεν το εχει ξανακανει με τη φρουτοκρεμα...την πάτησα λετε που ξεκινησα με γλυκιες γευσεις;Τι να κανω;Σημερα του ξαναδωσα αφοτου τον αφησα πιο πεινασμενο απο γαλα κ καπως καλυτερα πηγε,αλλα με γκρινια κ παλι...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!Εδω ειμαι κ παλι με ανησυχιες για τον μπεμπακλα...2 εβδομαδες με φρουτοκρεμα περασαν ευκολα κ ευτυχως μετα το στουμπωμα που κατα λαθος του προκαλεσαμε δεν ειχαμε αλλο προβλημα.Χτες δοκιμασαμε για πρωτη φορά λαχανικα...κ μιλαμε για παταγωδη αποτυχια!Του έδωσα πατατα,καρότο,κολοκυθι με λιγο λαδακι κ στην πρωτη κουταλια εμπηξε κατι φωνες!Δεν το εχει ξανακανει με τη φρουτοκρεμα...την πάτησα λετε που ξεκινησα με γλυκιες γευσεις;Τι να κανω;Σημερα του ξαναδωσα αφοτου τον αφησα πιο πεινασμενο απο γαλα κ καπως καλυτερα πηγε,αλλα με γκρινια κ παλι...

Εμάς μας είχαν ξεκινήσει με λαχανικά αλλά δε νομίζω ότι έχει σημασία αυτό !! Κι εγώ πατάτα καρότο κολοκύθι δίνω αλλά δεν ενθουσιάζεται ... δυο πράγματα με βοήθησαν εμένα το πρώτο είναι να βάλει και λίγο λεμονακι ώστε να πάρει γεύση και το δεύτερο να αντικαταστήσεις την πατατα με γλυκοπατάτα !! Εγώ αυτό έκανα και πάει καλά ..όχι σαν τα φρούτα βέβαια αλλά τουλάχιστον το τρώει !! Καλή επιτυχία !! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Evouni είπε:

Εμάς μας είχαν ξεκινήσει με λαχανικά αλλά δε νομίζω ότι έχει σημασία αυτό !! Κι εγώ πατάτα καρότο κολοκύθι δίνω αλλά δεν ενθουσιάζεται ... δυο πράγματα με βοήθησαν εμένα το πρώτο είναι να βάλει και λίγο λεμονακι ώστε να πάρει γεύση και το δεύτερο να αντικαταστήσεις την πατατα με γλυκοπατάτα !! Εγώ αυτό έκανα και πάει καλά ..όχι σαν τα φρούτα βέβαια αλλά τουλάχιστον το τρώει !! Καλή επιτυχία !! 

Θα το δοκιμάσω!Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!Εδω ειμαι κ παλι με ανησυχιες για τον μπεμπακλα...2 εβδομαδες με φρουτοκρεμα περασαν ευκολα κ ευτυχως μετα το στουμπωμα που κατα λαθος του προκαλεσαμε δεν ειχαμε αλλο προβλημα.Χτες δοκιμασαμε για πρωτη φορά λαχανικα...κ μιλαμε για παταγωδη αποτυχια!Του έδωσα πατατα,καρότο,κολοκυθι με λιγο λαδακι κ στην πρωτη κουταλια εμπηξε κατι φωνες!Δεν το εχει ξανακανει με τη φρουτοκρεμα...την πάτησα λετε που ξεκινησα με γλυκιες γευσεις;Τι να κανω;Σημερα του ξαναδωσα αφοτου τον αφησα πιο πεινασμενο απο γαλα κ καπως καλυτερα πηγε,αλλα με γκρινια κ παλι...

Μην βγαζεις συμπερασμα με την πρωτη φορα, ειναι ακομη περιοδος γνωριμιας με τις γευσεις και προσαρμογης στα νεα γευστικα δεδομενα. Συνεχισε να προσφερεις, δινε του μαλακα (πχ κολοκυθι ή πατατα) κομματια ή λιγο λιωμενα και αστον να τα επεξεργαστει μεχρι να τα βαλει μονος του στο στομα. Οταν τους δινεται πρωτοβουλια οι αντιδρασεις τους μπορει να διαφερουν πολυ :)

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...