Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Περισσότερο τσιμπολογα παρά τρώει. Για δύο τρεις μπουκιες με βούτυρο η μισό σπιρτόκουτο φέτα. Για τέτοιες ποσότητες μιλάω. Απλως δεν ήξερα αν ενδείκνυται για την ηλικία τής. Αν έδωσαν δηλαδή και άλλες μαμάδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 11/10/2018 at 1:15 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Κοίταξε θεωρητικά κ μία φορά να θηλάζει ένα μωρό άνω του έτους γάλα βρίσκει. Επειδή όμως εσένα είναι μόνο 7 μηνών με καθαρή προτίμηση στο άλλο στήθος που έχει γρήγορη ροή κ περισσότερο γάλα δεν μπορώ να είμαι σίγουρη πως θα είναι αρκετό για την διατήρηση του γάλακτος. Σταδιακά ίσως να μην κάθεται καθόλου σε αυτό το στήθος. 

   Όπως μου είπα αν συνεχίζει να θηλάζει μία -δυο φορές θα βρισκει γάλα αλλά λιγότερο. 

  Όταν ήταν μηνών κ ο δικός μου έδειξε προτίμηση για το ένα αλλά επειδή φοβόμουν για την παραγωγή παλεψα να θηλάζει και απ τα δυό. Ένα κόλπο που έκανα ήταν να τον θηλαζω περπατώντας ώστε να ξεχνιέται. Είχα και την υπόνοια πως ίσως ενοχλουταν πχ πονουσε το αυτί του ή τα δόντια του απ την πλευρά αυτή. Για να το διαπίστωσω όπως ήταν ξαπλωμένος κ θήλαζε απ το αριστερό του έδωσα το δεξί μετακινώντας τον ελαφρά χωρίς να τον "τουμπαρω". Αμέσως ανασηκώθηκε.

  Ο γιος μου είναι 21 μηνών έχει ακόμα προτίμηση αλλά τον θηλάζω και απ τα δυο.

Ξαπλωμένη πάω να την ξεγελάσω κ εγώ αλλάζοντας στήθος χωρίς να της αλλάξω μεριά,πίνει λίγο κ μόλις το καταλάβει το αφήνει κ αν είναι μισοκοιμησμενη κάθεται κ πιπιλαει δεν μπαίνει στον κόπο να ρουφήξει

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Ψωμί με βούτυρο και μαρμελάδα χωρίς ζάχαρη από ποτέ αρχίσατε να προσφέρετε στο μικρό σας; Μολις δει είτε εμάς είτε την γιαγιά /παππού να τρώνε κάνει σαν τρελή... Έχω περιοριστεί να της δώσω να γλείψει λίγη μαρμελάδα βερίκοκο αλλά όχι φέτα αλειμμένη... Είναι 14 μηνών. 

Επίσης τυρί φέτα από πότε ξεκινήσατε; Προς το παρόν τρώει μόνο ανθότυρο και κατικι.

την φετα ξαλμυρισμενη την επετρεπε η γιατρος απο πριν το χρονο,παντα μικρη ποσοτητα.αλλα φυσικα αν τρωει ανθοτυρο κ κατικι προτιμησε εκεινα.αλλα αν ετρωγα εγω εδινα εννοειται

κ ψωμι με βουτυρο κ μαρμελαδα μετα τον χρονο,ειναι σπιτικες οι μαρμελαδες

καποια στιγμη πριν τον χρονο που δ ετρωγε φρουτα του τα εβραζα  σαν κομποστα μηλο-αχλαδι με κανελα κ σταφιδες,κ καποιε φορες το ελειωσα κ σαν αλλειμμα στο ψωμι

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2018 at 5:51 ΜΜ, Lele_ είπε:

Ξαπλωμένη πάω να την ξεγελάσω κ εγώ αλλάζοντας στήθος χωρίς να της αλλάξω μεριά,πίνει λίγο κ μόλις το καταλάβει το αφήνει κ αν είναι μισοκοιμησμενη κάθεται κ πιπιλαει δεν μπαίνει στον κόπο να ρουφήξει

 

Και το πιπιλισμα είναι σημαντικό στην διατήρηση της παραγωγής. Το καλό είναι πως δέχεται και το άλλο στήθος και κάποια στιγμή θα πιει. 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις στερεές τροφές. Πήγαμε σήμερα στη παιδίατρο και μας είπε να ξεκινήσουμε τα φρούτα και ρυζάλευρο το ρυζαλευρο έχω ακούσει κάνει δυσκοιλιότητα έχουμε και ένα θέματακι εμείς με αυτό. Θα μπορούσατε να μου δώσετε καμία ιδέα εκτός από ρυζάλευρο τι μπορω να δώσω; εσάς τι σας έχει δώσει εσάς να τρώτε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H νέα κατεύθυνση, και σε αυτό συμφωνούν και οι τελευταίες οδηγίες του υπουργείου υγείας, είναι τα μωρά να μπορέσουν να χτίσουν τις αποθήκες σιδήρου το συντομότερο δυνατό. Με αυτό το σκεπτικό, δίνουν βάση πρώτα στην εισαγωγή τροφών πλούσιων σε σίδηρο όπως το κρέας. Μπορείς λοιπόν να ξεκινήσεις αρχικά (και ανάλογα με το πόσο δεκτικό είναι το μωρό στις τροφές) με ζωμούς από κρέας (κοτόπουλο ή μοσχάρι) με κάποιο λαχανικό. 

Πχ. πρώτη ημέρα μόνο ζωμό που έχει βράσει λιπαρό κρέας. Έπειτα προσθέτεις κάποιο λαχανικό (πχ καρότο). Και συνεχίζεις σταδιακά.

 

Κάποιες μαμάδες ξεκινούν πρώτα έτσι και μετά βάζουν τα φρούτα. Εγώ προτίμησα πρώτα τα φρούτα και μετά τα λαχανικά. Ρυζάλευρο δεν έδωσα ποτέ.

 

Μπορείς να διαβάσεις και να συζητήσεις με την παιδίατρό σου το νέο διατροφικό οδηγό του υπουργείου και να ακολουθήσεις τις οδηγίες του. Θα σε ταγκάρω σχετικά στο αντίστοιχο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δ μπορω να καταλαβω οταν υπαρχουν συγκεκριμενες οδηγιες γτ ο καθε παιδιατρος μενει κολλημενος στις παλιες του αποψεις

κ δ μπορει τουλ να δει κ καποιες επιμερους αναγκες του καθε μωρου.πχ εσεις λες οτι εχετε καποιο θεμα με δυσκοιλιοτητα.γτ να σου βαλει οι ρυζαλευρο;γενικα δ ειναι απαραιτητο να φαει ποτε ενα μωρο.καποια στιγμη θα βαλεις ρυζι στο μεσημεριανο αν δ σας δυσκολεψει

μπορεις να ξεκινησεις με φρουτα,λαχανικα η ζωμο κρεατος.πχ δινεις φρουτα.ενα ενα για 3-4μερες,μικρη ποσοτητα στην αρχη 1-2κουταλακια

μετα απο 1-2εβδομαδες που θα συνηθισει το ενα γευμα βαζεις κ δευτερο.αρχικα το δεκατιανο κ το μεσημεριανο

το τριτο γευμα αν θηλαζεις μπορεις να το βαλεις κ στον ενατο

γενικα με δυσκοιλιοτητα βοηθανε το αχλαδι,ακτινιδιο,δαμασκηνο,αβοκαντο.κ.στα λαχανικα αρκετο λαδι,κολοκυθακι,αρακα,φασολακια,μπαμιες,σπανακι.κ αργοτερα βρωμη

μπανανα,μηλο,πατατα με μετρο γτ δυσκολευουν

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , vicky86 είπε:

πραγματικα δ μπορω να καταλαβω οταν υπαρχουν συγκεκριμενες οδηγιες γτ ο καθε παιδιατρος μενει κολλημενος στις παλιες του αποψεις

κ δ μπορει τουλ να δει κ καποιες επιμερους αναγκες του καθε μωρου.πχ εσεις λες οτι εχετε καποιο θεμα με δυσκοιλιοτητα.γτ να σου βαλει οι ρυζαλευρο;γενικα δ ειναι απαραιτητο να φαει ποτε ενα μωρο.καποια στιγμη θα βαλεις ρυζι στο μεσημεριανο αν δ σας δυσκολεψει

μπορεις να ξεκινησεις με φρουτα,λαχανικα η ζωμο κρεατος.πχ δινεις φρουτα.ενα ενα για 3-4μερες,μικρη ποσοτητα στην αρχη 1-2κουταλακια

μετα απο 1-2εβδομαδες που θα συνηθισει το ενα γευμα βαζεις κ δευτερο.αρχικα το δεκατιανο κ το μεσημεριανο

το τριτο γευμα αν θηλαζεις μπορεις να το βαλεις κ στον ενατο

γενικα με δυσκοιλιοτητα βοηθανε το αχλαδι,ακτινιδιο,δαμασκηνο,αβοκαντο.κ.στα λαχανικα αρκετο λαδι,κολοκυθακι,αρακα,φασολακια,μπαμιες,σπανακι.κ αργοτερα βρωμη

μπανανα,μηλο,πατατα με μετρο γτ δυσκολευουν

Γειά σου βικη εγώ δεν ξέρω είναι το πρώτο μου παιδάκι. Μου είπε από φρούτα αχλάδι, μήλο, μπανάνα, χυμό από πορτοκαλί η ρόδι και την 7 μέρα να βάλω και πτι μπερ μέσα στη κρέμα τα μπισκότα δεν κατάλαβα γιατί μου τα έδωσε δεν νομίζω να της προσφέρουν κάτι εσύ τι λες; να πάρω να της πω ότι θα βάλω άλλα φρούτα η να το κάνω μόνη μου; τι θηλάζω κιόλας αλλά δεν μου περνει πολύ βάρος αυτό το μήνα είχε πάρει μόνο 320 γραμμάρια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Alexia arap είπε:

Γειά σου βικη εγώ δεν ξέρω είναι το πρώτο μου παιδάκι. Μου είπε από φρούτα αχλάδι, μήλο, μπανάνα, χυμό από πορτοκαλί η ρόδι και την 7 μέρα να βάλω και πτι μπερ μέσα στη κρέμα τα μπισκότα δεν κατάλαβα γιατί μου τα έδωσε δεν νομίζω να της προσφέρουν κάτι εσύ τι λες; να πάρω να της πω ότι θα βάλω άλλα φρούτα η να το κάνω μόνη μου; τι θηλάζω κιόλας αλλά δεν μου περνει πολύ βάρος αυτό το μήνα είχε πάρει μόνο 320 γραμμάρια. 

Στην αρχή εγώ ήμουν πελαγωμενη. Νόμιζα πως αν παράλειψω ή κάνω κάτι διαφορετικό απ τα προτεινόμενα θα πάθει κάτι το μωρό μου. Έγινε μία συζήτηση για ρυζαλευρο αλλά είπα αμέσως στην γιατρό πως δεν το προτιμώ και μου έδωσε επόμενη οδηγία τα φρούτα. Μπανανα, αχλαδι, μήλο και έπειτα ότι ήθελα. Εγώ έδωσα νεκταρίνι, ήταν και καλοκαίρι. Εν τέλη κατάλαβα πως δεν υπάρχει συγκεκριμένη σειρά και ξεκινάς με ότι θες αρκεί να κρατάς τριήμερη εισαγωγή για να διαπιστώσεις αλλεργίες αν υπάρχουν. Πλέον αν είχα τις τωρινές μου εμπειρίες θα ξεκινούσα με λαχανικά για να δώσω σύντομα κρέας μιας και τα θηλαζοντα μωρά έχουν περισσότερο ανάγκη από σίδηρο γύρω στο εξάμηνο.

 

Link to comment
Share on other sites

@Alexia arap πίστεψε με όλες στο πρώτο παιδί έτσι αγχωμενες είμαστε, καμιά δεν είναι χαλαρή. Πάρε μια ανάσα και χαλάρωσε, τα πας μια χαρά.

Στο θέμα σου τώρα, τι ηλικία έχει το μωρό σου και πόσο βάρος έχει πάρει από τη γέννηση; θηλαζει αποκλειστικά; βλέπεις να είναι έτοιμο να δοκιμάσει να φάει; έχουν όλα τη σημασία τους και σε ρωτάω. Ένα ανώριμο μωρό για παράδειγμα, αν το πιέσεις να φάει πριν την ώρα του ίσως σου βγάλει αντίδραση. 

Διάβασε όποτε μπορείς τον διατροφικό οδηγό, με ηρεμία και θα καταλάβεις μόνη σου τι είναι σωστό για το μπεμπε σου. Πχ ο οδηγός λέει ότι αποφεύγουμε τη ζάχαρη. Έτσι, τα πτι μπερ δεν έχουν καμία θέση στη διατροφή ενός μωρού (ούτε νηπιου θα έλεγα). Απορω ειλικρινά με κάποιους παιδιατρους, σε άλλο κόσμο ζούνε; 

Το κλειδί είναι φυσικές τροφές, φρέσκο μαγειρεμένο φαγάκι, σιγά σιγά όλες οι τροφές και μέχρι τον πρώτο χρόνο όχι αλάτι, ζάχαρη, μέλι και φρέσκο γάλα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Alexia arap είπε:

Γειά σας ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις στερεές τροφές. Πήγαμε σήμερα στη παιδίατρο και μας είπε να ξεκινήσουμε τα φρούτα και ρυζάλευρο το ρυζαλευρο έχω ακούσει κάνει δυσκοιλιότητα έχουμε και ένα θέματακι εμείς με αυτό. Θα μπορούσατε να μου δώσετε καμία ιδέα εκτός από ρυζάλευρο τι μπορω να δώσω; εσάς τι σας έχει δώσει εσάς να τρώτε; 

Ο παιδιατρος μας, μου ειχε πει απο τους 5,5 μηνες να αρχισω να του δινω να κραταει ολοκληρα φρουτα, περισσοτερο για να δοκιμαζει γλειφοντας. Απο τον εκτο αρχισα να του δινω-κομματια ή πατημενα με το πιρουνι ή σπανιοτερα σε μορφη πουρε- φρουτα εποχης (καλοκαιρι ηταν και εφαγε συκα, καρπουζι, πεπονι, ροδακινο κλπ για πρωτα φρουτα) και απο τον 7ο πηρα το οκ να του δινω απο το φαγητο που τρωμε κι εμεις. Τα παντα εκτος απο αυτα που αναφερθηκαν οτι απαγορευονται τον πρωτο χρονο (ζαχαρη, αλατι κλπ). Ετσι, ετρωγε μαγειρεμενα φαγητα (λαδερα, ψητα στο φουρνο, οσπρια, ψαρια κα) με τα αρωματικα τους (μαιντανο, σκορδο, ανηθο κλπ), χωρις αλατι και πολλα μπαχαρικα για κυριως (1 γευμα) και φρουτα ή γιαουρτακι (οχι παιδικο επιδορπιο, αλλα το φρεσκο κατσικισιο ή προβειο) για πρωι και βραδυ.

Δεν εκανα 3ημερες εισαγωγες, καθως μου ειχε πει οτι δεν χρειαζεται αν δεν υπαρχει ιστορικο αλλεργιων στην οικογενεια. Ρυζαλευρο δεν εχει φαει ποτε και πτι μπερ εφαγε πρωτη φορα μετα τα 2χρ (κι αυτο επειδη του το προσφεραν, μιας που δεν τα τρωμε ουτε εμεις). Εκτος της ζαχαρης,  περιεχουν διογκωτικες υλες, συντηρητικα και αλλα ωραια, που καλο θα ηταν να τα αποφευγουμε και εμεις οι ενηλικες. 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Alexia arap είπε:

Γειά σου βικη εγώ δεν ξέρω είναι το πρώτο μου παιδάκι. Μου είπε από φρούτα αχλάδι, μήλο, μπανάνα, χυμό από πορτοκαλί η ρόδι και την 7 μέρα να βάλω και πτι μπερ μέσα στη κρέμα τα μπισκότα δεν κατάλαβα γιατί μου τα έδωσε δεν νομίζω να της προσφέρουν κάτι εσύ τι λες; να πάρω να της πω ότι θα βάλω άλλα φρούτα η να το κάνω μόνη μου; τι θηλάζω κιόλας αλλά δεν μου περνει πολύ βάρος αυτό το μήνα είχε πάρει μόνο 320 γραμμάρια. 

συμφωνω με την μαμα ανεστη αλλα κ τις υπολοιπες

ποσο ειναι το μωρο σου;

τα φρουτα σου ειπε ενα ενα;σιγα σιγα θα βαλετε κ οτι αλλο υπαρχει,ειναι δυσκολη εποχη για φρουτα.απλα αν εχετε θεμα δυσκοιλιοτητας λιγο λιγο η μπανανα κ το μηλο

αλλα σε καμια περιπτωση δ θα εβαζα μπισκοτο.γτ να βαλεις;

μην ξεχναμε οτι τον πρωτο χρονο η βασικη τροφη ειναι το γαλα,ειτε μητρικο ειτε σκονη.σκοπος μας ειναι να γνωρισει το μωρο γευσεις κ υφες.κ να χτισει καλες διατροφικες συνηθειες θα το κανει με το πτι μπερ;

μαλλον δ μπορεις να βασιστεις στον γιατρο σας για διατροφικες συμβουλες.υπαρχουν πολλα να ψαξεις στο ιντερνετ.μπορεις να παρεις κ το βιβλιο του παπαβεντση προικισμενα μωρα εμπνευσμενοι γονεις για μια αλλη προσχολικη διατροφη

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

συμφωνω με την μαμα ανεστη αλλα κ τις υπολοιπες

ποσο ειναι το μωρο σου;

τα φρουτα σου ειπε ενα ενα;σιγα σιγα θα βαλετε κ οτι αλλο υπαρχει,ειναι δυσκολη εποχη για φρουτα.απλα αν εχετε θεμα δυσκοιλιοτητας λιγο λιγο η μπανανα κ το μηλο

αλλα σε καμια περιπτωση δ θα εβαζα μπισκοτο.γτ να βαλεις;

μην ξεχναμε οτι τον πρωτο χρονο η βασικη τροφη ειναι το γαλα,ειτε μητρικο ειτε σκονη.σκοπος μας ειναι να γνωρισει το μωρο γευσεις κ υφες.κ να χτισει καλες διατροφικες συνηθειες θα το κανει με το πτι μπερ;

μαλλον δ μπορεις να βασιστεις στον γιατρο σας για διατροφικες συμβουλες.υπαρχουν πολλα να ψαξεις στο ιντερνετ.μπορεις να παρεις κ το βιβλιο του παπαβεντση προικισμενα μωρα εμπνευσμενοι γονεις για μια αλλη προσχολικη διατροφη

Το μωράκι μου είναι 5 μηνών και 7 μέρες το βάρος της το έχει διπλάσιασει από την γεννήσει αλλά δεν εχει ανέβει πιο πολύ. Γεννήθηκε 2870.μου είπε 1 και 2 μέρα μισό αχλάδι + γάλα, 3και4 μέρα μίσο αχλάδι +μισό μηλο+γαλα 5 και 6μερα μισό αχλάδι μισό μήλο μιση μπανανα+γαλα6μερα μισό αχλάδι μισό μηλο μισή μπανάνα και χυμό από μισό πορτοκαλί η ροδι7μερα μισό αχλάδι μισο μήλο μισή μπανάνα χυμό και 2 πτι μπερ αυτά μου είπε για το δεκατιανο. Το απόγευμα μου είπε ρυζάλευρο αλλά της είπα πως δεν θα το δω δώσω για τι δυσκοιλιότητα που έχουμε και μου είπε δώστεις πάλι γάλα. Δεν την θηλαζω αποκλειστικά γιατί βλέπω τρώει τρώει και δεν χορταίνει και με το ξενο κάπως χορτενει μην φαντάζεστε. Δεν το πεινει όλο θέλει συνέχεια από λίγο έτσι από το μαιευτήριο. Νομίζω πως είναι έτοιμη να μπει στις στερεές τροφές το μισό αχλάδι εχθές το έφαγε όλο αμέσως. Μήπως τα έβαλε τα πτι μπερ για να παχύνει δεν ξέρω τι να πω; να σας πω πως είναι τόσο υπέρκινητικη που δεν κάθετε σε ησυχία όλη μέρα μπορεί να μην κοιμηθεί καθόλου η αν κοιμηθεί θα είναι για μισή ώρα. Μόνο το βράδυ κοιμάτε. Δεν ξέρω έχω προβληματιστη από τι μια σκέφτομαι να κάνω αυτά που μου είπε από την άλλη μου λέει η αδελφή μου μην κάνεις  τα ίδια λάθη με εμένα που υποτηθετε είχε αλλεργία το μικρό και της τα έκοψε όλα αλά δεν είχε και τελικά είναι 2 χρόνων και δεν τρώει σχεδόν τίποτα μόνο γάλα. Τι να κάνω βρε κορίτσια δεν ξέρω; 

 

Καλημέρα ξεχάστηκα τελείως! 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Alexia arap είπε:

Το μωράκι μου είναι 5 μηνών και 7 μέρες το βάρος της το έχει διπλάσιασει από την γεννήσει αλλά δεν εχει ανέβει πιο πολύ. Γεννήθηκε 2870.μου είπε 1 και 2 μέρα μισό αχλάδι + γάλα, 3και4 μέρα μίσο αχλάδι +μισό μηλο+γαλα 5 και 6μερα μισό αχλάδι μισό μήλο μιση μπανανα+γαλα6μερα μισό αχλάδι μισό μηλο μισή μπανάνα και χυμό από μισό πορτοκαλί η ροδι7μερα μισό αχλάδι μισο μήλο μισή μπανάνα χυμό και 2 πτι μπερ αυτά μου είπε για το δεκατιανο. Το απόγευμα μου είπε ρυζάλευρο αλλά της είπα πως δεν θα το δω δώσω για τι δυσκοιλιότητα που έχουμε και μου είπε δώστεις πάλι γάλα. Δεν την θηλαζω αποκλειστικά γιατί βλέπω τρώει τρώει και δεν χορταίνει και με το ξενο κάπως χορτενει μην φαντάζεστε. Δεν το πεινει όλο θέλει συνέχεια από λίγο έτσι από το μαιευτήριο. Νομίζω πως είναι έτοιμη να μπει στις στερεές τροφές το μισό αχλάδι εχθές το έφαγε όλο αμέσως. Μήπως τα έβαλε τα πτι μπερ για να παχύνει δεν ξέρω τι να πω; να σας πω πως είναι τόσο υπέρκινητικη που δεν κάθετε σε ησυχία όλη μέρα μπορεί να μην κοιμηθεί καθόλου η αν κοιμηθεί θα είναι για μισή ώρα. Μόνο το βράδυ κοιμάτε. Δεν ξέρω έχω προβληματιστη από τι μια σκέφτομαι να κάνω αυτά που μου είπε από την άλλη μου λέει η αδελφή μου μην κάνεις  τα ίδια λάθη με εμένα που υποτηθετε είχε αλλεργία το μικρό και της τα έκοψε όλα αλά δεν είχε και τελικά είναι 2 χρόνων και δεν τρώει σχεδόν τίποτα μόνο γάλα. Τι να κάνω βρε κορίτσια δεν ξέρω; 

 

Καλημέρα ξεχάστηκα τελείως! 

Κατ'αρχην καλο ειναι να γνωριζεις τα σημαδια ετοιμοτητας του μωρου για στερεες. Το οτι σου φαινεται να μην χορταινει δεν ειναι απο μονο του προϋποθεση για να ξεκινησεις στερεες, μιας που οπως αναφερθηκε το πρωτο χρονο η κυρια τροφη ειναι το γαλα και ειναι λιγο απιθανο να μην χορταινει με αυτο. Δηλαδη αν σου εδειχνε οτι δεν χορταινει στους 3 μηνες, θα αρχιζες στερεες; 

Τα σημαδια ειναι τα εξης: 

  • Έχει ωριμάσει το έντερό τους στην πέψη και απορρόφηση θρεπτικών στοιχείων (οπωσδήποτε μετά τους 4 μήνες)
  • Έχουν τουλάχιστον διπλασιάσει το βάρος τους από τη γέννηση
  • Μπορούν να κρατήσουν όρθιο το κεφάλι τους και να κάτσουν με υποστήριξη
  • Μπορούν να συντονίσουν τη μάσηση και την κατάποση
  • Μπορούν να κινήσουν τη γλώσσα τους πίσω-μπρος, δεξιά-αριστερά και άρα δέχονται την τροφή που τους δίνετε με το κουταλάκι και δεν τη βγάζουν βίαια με τη γλώσσα
  • Προσπαθούν και καταφέρνουν να πιάσουν διάφορα αντικείμενα
  • Δε φαίνονται απόλυτα ευχαριστημένα μόνο με το γάλα
  • Διεγείρονται από τη μυρωδιά ή την όψη των φαγητών στο τραπέζι
  • Σε ορισμένα μωρά (νευρολογικά προβλήματα, εντέρου, γαστρεντερίτιδες, αλλεργιες) ο παιδίατρος θα συστήσει η εισαγωγή στερεών τροφών να γίνει αργότερα

Αν πιστευεις οτι τηρει τις προϋποθεσεις αυτες τοτε μπορεις να ξεκινησεις στερεες.

 

Τωρα, οσον αφορα το οτι νιωθεις μπερδεμενη, διαβασε λιγο τις διεθνεις συστασεις. Το οτι σου ειπε ο γιατρος να ακολουθησεις ενα πλανο, δεν σημαινει οτι ειναι αυθεντια και αλανθαστος. Πολλοι παιδιατροι δυστυχως δεν προχωρανε με τα νεα δεδομενα (γενικως, οχι μονο με την διατροφη του βρεφους). Προσωπικα, θα ακολουθουσα αυτο που μου λεει το ενστικτο μου και η λογικη απο αυτα που εχω διαβασει: φυσικη διατροφη (οχι επεξεργασμενα και συσκευασμενα τροφιμα, πχ μπισκοτα, επιδορπια γιαουρτιου κλπ), μικρες ποσοτητες αρχικα (δηλαδη 1/2 φρουτο και οσο φαει) και σταδιακη αυξηση της ποσοτητας σε βαθος εβδομαδων και μηνων οχι ημερων (εχε στον νου σου οτι η μπουνιτσα τους ειναι οσο το στομαχι τους, μεγαλωνει η μπουνιτσα μεγαλωνει το στομαχι). Ασε το παιδι να σου δειξει τον δρομο. Ξερω οτι ειναι κατι πρωτογνωρο, νομιζω πως ολοι νιωσαμε λιγο αγχος στην εισαγωγη στερεων, αν τρεφεται επαρκως κλπ. Εσυ θα προσφερεις υγιεινες επιλογες και ασε το μωρο να αποφασισει ποτε, πως, ποσο και αν θελει να φαει. Ξερει τις αναγκες του και τον οργανισμο του καλυτερα απο τον καθενα γιατρο. Μονο δινοντας πρωτοβουλια, υγιεινες και ποικιλες επιλογες θα αποκτησει καλες διατροφικες συνηθειες και θα τρωει απο ολα. Φυσικα, το παραδειγμα σας ειναι υψιστης σημασιας.

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Κατ'αρχην καλο ειναι να γνωριζεις τα σημαδια ετοιμοτητας του μωρου για στερεες. Το οτι σου φαινεται να μην χορταινει δεν ειναι προϋποθεση για να ξεκινησεις στερεες, μιας που οπως αναφερθηκε το πρωτο χρονο η κυρια τροφη ειναι το γαλα και ειναι λιγο απιθανο να μην χορταινει με αυτο. Δηλαδη αν σου εδειχνε οτι δεν χορταινει στους 3 μηνες, θα αρχιζες στερεες; 

Τα σημαδια ειναι τα εξης: 

Να μπορεί να κάθεται καλά χωρίς στήριξη

Να μην έχει το αντανακλαστικό ώθησης της γλώσσας και δεν βγάζει αυτόματα με τη γλώσσα του, τα στερεά από το στόμα του

Να είναι έτοιμο και πρόθυμο να μασάει

Να πιάνει τα αντικείμενα μεταξύ του αντίχειρα και του δείκτη

Να είναι πρόθυμο να συμμετάσχει στο οικογενειακό γεύμα και να προσπαθεί να αρπάξει τα τρόφιμα και να τα βάλει στο στόμα του

 

Αν πιστευεις οτι τηρει τις προϋποθεσεις αυτες τοτε μπορεις να ξεκινησεις στερεες.

 

Τωρα, οσον αφορα το οτι νιωθεις μπερδεμενη, διαβασε λιγο τις διεθνεις συστασεις. Το οτι σου ειπε ο γιατρος να ακολουθησεις ενα πλανο, δεν σημαινει οτι ειναι αυθεντια και αλανθαστος. Πολλοι παιδιατροι δυστυχως δεν προχωρανε με τα νεα δεδομενα (γενικως, οχι μονο με την διατροφη του βρεφους). Προσωπικα, θα ακολουθουσα αυτο που μου λεει το ενστικτο μου και η λογικη απο αυτα που εχω διαβασει: φυσικη διατροφη (οχι επεξεργασμενα και συσκευασμενα τροφιμα, πχ μπισκοτα, επιδορπια γιαουρτιου κλπ), μικρες ποσοτητες αρχικα (δηλαδη 1/2 φρουτο και οσο φαει) και σταδιακη αυξηση της ποσοτητας σε βαθος μηνων οχι ημερων (εχε στον νου σου οτι η μπουνιτσα τους ειναι οσο το στομαχι τους, μεγαλωνει η μπουνιτσα μεγαλωνει το στομαχι). Ασε το παιδι να σου δειξει τον δρομο. Ξερω οτι ειναι κατι πρωτογνωρο, νομιζω πως ολοι νιωσαμε λιγο αγχος στην εισαγωγη στερεων, αν τρεφεται επαρκως κλπ. Εσυ θα προσφερεις υγιεινες επιλογες και ασε το μωρο να αποφασισει ποτε, πως, ποσο και αν θελει να φαει. Ξερει τις αναγκες του και τον οργανισμο του καλυτερα απο τον καθενα γιατρο. Μονο δινοντας πρωτοβουλια, υγιεινες και ποικιλες επιλογες θα αποκτησει καλες διατροφικες συνηθειες και θα τρωει απο ολα. Φυσικα, το παραδειγμα σας ειναι υψιστης σημασιας.

 

Να σου πω την αλήθεια τον τέταρτο μήνα μου έκανε τα ίδια της έδινα δικό μου δεν ήθελε της έδινα ξενο τα ίδια από λίγο και αντε πάλι. Την πήρα τηλ και της το είπα και  που είπε να πάρω να της δώσω υπό αλλεργική κρέμα ρυζάλευρο φυσικά δεν της έδωσα. Δεν ξέρω τι να κάνω εδώ στη περιοχή μας οι παιδίατροι που υπάρχουν έχουν αυτό την νοοτροπία την παλιά. Τα είπα στη μαμά μου εχθές αυτά που μου έδωσε να τρώει και μου είπε ιδια έδειχνα και σε εσάς πριν 30 χρονια. Αυτά που μου είπες τα κάνει όλα. αυτή δεν μου είπε τίποτα από εσένα τα ακουω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Alexia arap είπε:

Να σου πω την αλήθεια τον τέταρτο μήνα μου έκανε τα ίδια της έδινα δικό μου δεν ήθελε της έδινα ξενο τα ίδια από λίγο και αντε πάλι. Την πήρα τηλ και της το είπα και  που είπε να πάρω να της δώσω υπό αλλεργική κρέμα ρυζάλευρο φυσικά δεν της έδωσα. Δεν ξέρω τι να κάνω εδώ στη περιοχή μας οι παιδίατροι που υπάρχουν έχουν αυτό την νοοτροπία την παλιά. Τα είπα στη μαμά μου εχθές αυτά που μου έδωσε να τρώει και μου είπε ιδια έδειχνα και σε εσάς πριν 30 χρονια. Αυτά που μου είπες τα κάνει όλα. αυτή δεν μου είπε τίποτα από εσένα τα ακουω 

Μπορει κατα τ'αλλα να ειναι μια καλη παιδιατρος οσον αφορα τις διαγνωσεις κα. Αλλα μπορεις στο θεμα της διατροφης να της ξεκαθαρισεις την σταση σου και να της πεις οτι προτιμας να ακολουθησεις τις διεθνεις συστασεις, μιας που ταιριαζουν περισσοτερο και στα δικα σου πιστευω. Μπορεις να διαβασεις και τα προηγουμενα σχολια τωρα που εκαναν την μεταφορα της συζητησης σε θεμα που υπηρχε ηδη, μηπως βοηθηθεις κι αλλο.

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Μπορει κατα τ'αλλα να ειναι μια καλη παιδιατρος οσον αφορα τις διαγνωσεις κα. Αλλα μπορεις στο θεμα της διατροφης να της ξεκαθαρισεις την σταση σου και να της πεις οτι προτιμας να ακολουθησεις τις διεθνεις συστασεις, μιας που ταιριαζουν περισσοτερο και στα δικα σου πιστευω. Μπορεις να διαβασεις και τα προηγουμενα σχολια τωρα που εκαναν την μεταφορα της συζητησης σε θεμα που υπηρχε ηδη, μηπως βοηθηθεις κι αλλο.

Θα δω και τα άλλα σχόλια και θα αποφασίσω. Είναι κολλημένη σε κάποια πράγματα μπορεί να σου κάνει εμετό μια φορά το παιδί και να σου δώσει υπό αλλεργικό γάλα υποτίθεται. Κάτι βιολογικά γάλα που δεν υπάρχουν πουθενά δεν υπάρχει βιολογικό στιςμερες μας.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Alexia arap είπε:

Το μωράκι μου είναι 5 μηνών και 7 μέρες το βάρος της το έχει διπλάσιασει από την γεννήσει αλλά δεν εχει ανέβει πιο πολύ. Γεννήθηκε 2870.μου είπε 1 και 2 μέρα μισό αχλάδι + γάλα, 3και4 μέρα μίσο αχλάδι +μισό μηλο+γαλα 5 και 6μερα μισό αχλάδι μισό μήλο μιση μπανανα+γαλα6μερα μισό αχλάδι μισό μηλο μισή μπανάνα και χυμό από μισό πορτοκαλί η ροδι7μερα μισό αχλάδι μισο μήλο μισή μπανάνα χυμό και 2 πτι μπερ αυτά μου είπε για το δεκατιανο. Το απόγευμα μου είπε ρυζάλευρο αλλά της είπα πως δεν θα το δω δώσω για τι δυσκοιλιότητα που έχουμε και μου είπε δώστεις πάλι γάλα. Δεν την θηλαζω αποκλειστικά γιατί βλέπω τρώει τρώει και δεν χορταίνει και με το ξενο κάπως χορτενει μην φαντάζεστε. Δεν το πεινει όλο θέλει συνέχεια από λίγο έτσι από το μαιευτήριο. Νομίζω πως είναι έτοιμη να μπει στις στερεές τροφές το μισό αχλάδι εχθές το έφαγε όλο αμέσως. Μήπως τα έβαλε τα πτι μπερ για να παχύνει δεν ξέρω τι να πω; να σας πω πως είναι τόσο υπέρκινητικη που δεν κάθετε σε ησυχία όλη μέρα μπορεί να μην κοιμηθεί καθόλου η αν κοιμηθεί θα είναι για μισή ώρα. Μόνο το βράδυ κοιμάτε. Δεν ξέρω έχω προβληματιστη από τι μια σκέφτομαι να κάνω αυτά που μου είπε από την άλλη μου λέει η αδελφή μου μην κάνεις  τα ίδια λάθη με εμένα που υποτηθετε είχε αλλεργία το μικρό και της τα έκοψε όλα αλά δεν είχε και τελικά είναι 2 χρόνων και δεν τρώει σχεδόν τίποτα μόνο γάλα. Τι να κάνω βρε κορίτσια δεν ξέρω; 

 

Καλημέρα ξεχάστηκα τελείως! 

στο θεμα που σε εκανε tag η vtgian θα διαβασεις τις διεθνεις συστασεις(για τις οποιες θα επρεπε να εχει ενημερωθει τουλ)

το αλλο που με ενοχλει ειναι που αυτο το προγραμμα καρμπον εχω δει να το δινουν κ αλλοι παιδιατροι σε αλλα μωρα

σε καμια περιπτωση δ κρινω εσενα,αλλα λιγο τους παιδιατρους οσον αφορα τη διατροφη

αν πιστευεις οτι το μωρο σου ειναι ετοιμο για στερεες ξεκινα,αν ομως δ δειξει ενδιαφερον δ πειραζει να ξεκινησετε κ 1μηνα μετα

το πτι μπερ βγαλ'το τελειως απο το πλανο.δωσε αχλαδι κ δες μηπως αλλαξεις λιγο τη σειρα των φρουτων.αν κ μπορει να μην σαν φερουν δυσκοιλιοτητα

γενικα εφοσον θηλαζεις δ ειναι απαραιτητο να αντικαταστησεις θηλασμο με γευμα,ακομη κ αν φαει ολα τα φρουτα,μπορει να θελει λιγο γαλα.αλλα κ αν δ φαει ολην την ποσοτητα δ υπαρχει λογος ανησυχιας

υπαρχουν κ αλλα τροφιμα,καταλληλα για μωρο οπως αβοκαντο,που μπορεις να δωσεις για καλα λιπαρα.κ μπεργκερ και τουρτα αν το ταισεις θα παχυνει,αλλα δ νομιζω να το κανεις.κ δ σου μιλαω χωρις επειρια,ο μικρος μου ειναι ενα πολυ αδυνατο παιδακι,σκεψου με αποκλειστικο θηλασμο ηταν 6μ κοντα 7κιλα κ πλεον 23μ 9,5

διαβασε τις διεθνεις συστασεις,κ αρθρα του παπαβεντση στο ιντερνετ για τη διατροφη

Link to comment
Share on other sites

Τα πτι μπερ δεν είχα σκοπό να τα δώσω γιατί δεν προσφέρουν κάτι και μπορεί μετά να μην τρώει και τα φρούτα μόνα τους. Όπως και εμείς αν μας δώσεις γλυκό και φρούτο θα θέλουμε το γλυκό έτσι και αυτή πυστευω αν της δώσω τα πτι μπερ μετά δεν θα μου φαΐ τα φρούτα σκέτα. Διαβασα τις διεθνεις συστασεις και μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέρον. Εκεί πυστευω θα κοιμανθουμε και εμείς στα κιλά μπορεί και λιγότερα. Πριν της έδωσα μισό αχλάδι τι έφαγε όλο και ήπιε και γάλα μετά. Σκέφτομαι να μην βάλω μπανάνα να βάλω ακτινίδιο η να βάλω λιγότερη; και να το αλλάζω το φρούτο ανά 3 ημέρες η δύο; μετά σκέφτομαι και το χυμό ρόδι νομίζω και αυτό κάνει δυσκοιλιότητα έχω και εγώ πρόβλημα και φοβαμε για την μικρη. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Ο παιδιατρος μας, μου ειχε πει απο τους 5,5 μηνες να αρχισω να του δινω να κραταει ολοκληρα φρουτα, περισσοτερο για να δοκιμαζει γλειφοντας. Απο τον εκτο αρχισα να του δινω-κομματια ή πατημενα με το πιρουνι ή σπανιοτερα σε μορφη πουρε- φρουτα εποχης (καλοκαιρι ηταν και εφαγε συκα, καρπουζι, πεπονι, ροδακινο κλπ για πρωτα φρουτα) και απο τον 7ο πηρα το οκ να του δινω απο το φαγητο που τρωμε κι εμεις. Τα παντα εκτος απο αυτα που αναφερθηκαν οτι απαγορευονται τον πρωτο χρονο (ζαχαρη, αλατι κλπ). Ετσι, ετρωγε μαγειρεμενα φαγητα (λαδερα, ψητα στο φουρνο, οσπρια, ψαρια κα) με τα αρωματικα τους (μαιντανο, σκορδο, ανηθο κλπ), χωρις αλατι και πολλα μπαχαρικα για κυριως (1 γευμα) και φρουτα ή γιαουρτακι (οχι παιδικο επιδορπιο, αλλα το φρεσκο κατσικισιο ή προβειο) για πρωι και βραδυ.

Δεν εκανα 3ημερες εισαγωγες, καθως μου ειχε πει οτι δεν χρειαζεται αν δεν υπαρχει ιστορικο αλλεργιων στην οικογενεια. Ρυζαλευρο δεν εχει φαει ποτε και πτι μπερ εφαγε πρωτη φορα μετα τα 2χρ (κι αυτο επειδη του το προσφεραν, μιας που δεν τα τρωμε ουτε εμεις). Εκτος της ζαχαρης,  περιεχουν διογκωτικες υλες, συντηρητικα και αλλα ωραια, που καλο θα ηταν να τα αποφευγουμε και εμεις οι ενηλικες. 

Με αφορμή το ποστ σου που αναφέρεις πως τρώει το παιδί σου τα πάντα από 7 μηνών, θελω να ρωτησω: μετά το χρόνο δώσατε θαλασσινά , καλαμάρια , χταπόδι, γαρίδες? Ή δική μου παιδίατρος με συμβούλεψε να τα καθυστερησω μέχρι τα δύο ώσπου να κάνει κ το εμβόλιο της ηπατίτιδας Α.

Link to comment
Share on other sites

εμεις φαγαμε θαλασσινα νομιζω γυρω στους 15μ.ηταν λιγο δυσκολο στο μασημα γτ τρωει κομματια

το μονο που μου ειπε να μην δωσω μετα τον χρονο ειναι ζαχαρη,κακαο κ ξηρους καρπους(τους οποιους ομως δινω)

2 ώρες πρίν, Alexia arap είπε:

Τα πτι μπερ δεν είχα σκοπό να τα δώσω γιατί δεν προσφέρουν κάτι και μπορεί μετά να μην τρώει και τα φρούτα μόνα τους. Όπως και εμείς αν μας δώσεις γλυκό και φρούτο θα θέλουμε το γλυκό έτσι και αυτή πυστευω αν της δώσω τα πτι μπερ μετά δεν θα μου φαΐ τα φρούτα σκέτα. Διαβασα τις διεθνεις συστασεις και μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέρον. Εκεί πυστευω θα κοιμανθουμε και εμείς στα κιλά μπορεί και λιγότερα. Πριν της έδωσα μισό αχλάδι τι έφαγε όλο και ήπιε και γάλα μετά. Σκέφτομαι να μην βάλω μπανάνα να βάλω ακτινίδιο η να βάλω λιγότερη; και να το αλλάζω το φρούτο ανά 3 ημέρες η δύο; μετά σκέφτομαι και το χυμό ρόδι νομίζω και αυτό κάνει δυσκοιλιότητα έχω και εγώ πρόβλημα και φοβαμε για την μικρη. 

πολυ σωστα τα σκεφτεσαι,κ εκει αναρωτιεμα λιγη κοινη λογικη δ εχουν οι παιδιατροι;

μικρη διαφορα κανει ανα 2η3μερες.οτι θελεις

δ νομιζω ο χυμος ροδι να κανει δυσκοιλιοτητα.ασε την μπανανα,δωσε αβοκαντο,πορτοκαλι,ροδι,βανιλιες,σταφυλι,ακτινιδιο κ μετα μπανανα κ μηλο μικρη ποσοτητα.πχ ενα τεταρτο κ οχι μισο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαστε στην χορτόσουπα, (κοντά 7 μηνών) θέλω να σας ρωτήσω σε ποια μορφή σας βγαίνει; Εμένα με την πολτοποίηση προκύπτει ένας παχύρρευστος χυλός. Δεν ξέρω μήπως πρέπει να είναι διαφορετικό το αποτέλεσμα, γιατί το μπλέντερ, αλλιώς δεν το δουλεύει. 

Link to comment
Share on other sites

To ρόδι ναι κάνει δυσκοιλιότητα (είχε η κόρη μου και το ξέρω από πρώτο χέρι). Αν σου τρώει αχλαδι, μπορείς και μπανάνα αρκεί να είναι καλά γινομενη (να έχει γεμίσει μαύρα στίγματα εξωτερικά). Επίσης μπορείς να βράσεις λίγο μήλο (ώστε να εξουδετερωσεις την πηκτινη) και να του το δώσεις πολτοποιημενο. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις στην πολτοποιηση και ξερά δαμάσκηνα (καλά λιωμένα). Τη δική μου την πήραμε 2700, τώρα 3 χρόνων και τα 15 κιλά δε τα έχει πιάσει ακόμα. Είναι παιδί που έτρωγε πάντα λίγο και συχνά, στους μήνες σας είχε πάρει 400 γρ. αλλά όπως εσείς είχε διπλασιάσει βάρος. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Με αφορμή το ποστ σου που αναφέρεις πως τρώει το παιδί σου τα πάντα από 7 μηνών, θελω να ρωτησω: μετά το χρόνο δώσατε θαλασσινά , καλαμάρια , χταπόδι, γαρίδες? Ή δική μου παιδίατρος με συμβούλεψε να τα καθυστερησω μέχρι τα δύο ώσπου να κάνει κ το εμβόλιο της ηπατίτιδας Α.

Να σου πω την αληθεια, γενικως δεν ειμαστε πολυ φαν των θαλασσινων περα των ψαριων, οποτε δεν αναρωτηθηκα ποτε, ουτε μου ειπε κατι ο παιδιατρος. Αν θυμαμαι καλα γυρω στους 18 μηνες εφαγε μυδια και γυρω στα 2 χταποδι. Αλλα να ηταν 3-4 φορες ολες κι ολες.

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...