Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και κάτι άλλο!!!

ξαφνικά ξυπνάει περισσότερο το βράδυ,για να θηλάσει.Μήπως σημαίνει οτι δεν χορταίνει πια με το γάλα μου??? μήπως δεν έχω αρκετό?? έτσι μου λένε.

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο!!!

ξαφνικά ξυπνάει περισσότερο το βράδυ,για να θηλάσει.Μήπως σημαίνει οτι δεν χορταίνει πια με το γάλα μου??? μήπως δεν έχω αρκετό?? έτσι μου λένε.

 

ΟΧΙ! Δε σημαίνει αυτο! Έχει 1002 λόγους για να ξυπνάει, γατί πρέπει να φταίει το γάλα σου; Η κόρη μου ειναι 2 χρόνων κι ακόμα ξυπνάει, δεν ειναι θέμα γάλακτος όμως αυτο, αφου τρώει μέσα στην ημέρα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλά γκρινιάζει,θηλάζει και δεν νιώθω να κατεβαίνει γάλα..!Επίσης νιώθω το στήθος μου σαν να...συρρικνώθηκε!:oops:

'Εχω κόψει το κρέας για τη σαρακοστή,υπάρχει περίπτωση να παίζει κάποιο ρόλο??

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι αυτο.υπαρχουν γυναικες υποσιτισμενες που θηλαζουν μια χαρα.το στηθος προσαρμοζεται ατην ζητηση.Απλως προσπαθησε να πινεις αρκετα υγρα

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και κάτι άλλο!!!

ξαφνικά ξυπνάει περισσότερο το βράδυ,για να θηλάσει.Μήπως σημαίνει οτι δεν χορταίνει πια με το γάλα μου??? μήπως δεν έχω αρκετό?? έτσι μου λένε.

 

Το αν πίνει αρκετό γάλα το βλέπεις όπως πάντα από τις πάνες. Όλα τ'άλλα για μένα είναι άσχετα με την παραγωγή σου, που λίγο δύσκολο μετά από 9 μήνες θηλασμού και εφόσον ανταποκρίνεσαι πάντα στις ανάγκες του μωρού να παρουσιάσει πρόβλημα. Επίσης θα σου πω πως κι εμένα έκανε πάρα πολύ ανήσυχο ύπνο από 6 μηνών μέχρι περίπου 10, που έβγαλε 4 δόντια. Υπήρχαν νύχτες που πραγματικά είχα την εντύπωση πως θήλαζε όλη την ώρα. Επίσης, σε αυτή την ηλικία είναι πολύ έντονο το άγχος αποχωρισμού και είναι λογικό, αν δεν κοιμάστε μαζί, να νιώθει ανασφάλεια και να σε αποζητά. Μην ακούς αυτά που σου λένε, κυρίως αν αυτοί που στα λένε δεν έχουν θηλάσει τόσο καιρό, γιατί αλήθεια δεν ξέρουν.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

'Οχι,κοιμόμαστε μαζί.Αλλά όντως παρατήρησα οτι έχει αυτό το άγχος αποχωρισμού τελευταία,πολύ περισσότερο απο πριν.Το βράδυ πάντως είναι πολύ ανήσυχη,θέλει στήθος συνεχώς αλλά ίσα να πιπιλίσει κ μετά το αφήνει.Το θετικό είναι οτι σταμάτησε να δαγκώνει :D:D:D

Πάνες μετράω περίπου 5-η μία (πρωινή) βαρυά. Καμιά φορά έχει κ λιγότερες.Επίσης παρατηρώ δυσκοιλιότητα και παρόλο που κάνει κάθε μέρα κακά,είναι λίγα.Βασικά απο τότε που αρχίσαμε στέρεες δεν έχω βρει τους ρυθμούς μου.Μία θέλει μόνο γάλα και προβληματίζομαι που δεν τρώει φαγητό και μία παρατηρώ μείωση της παραγωγής και μειωμένους θηλασμούς μες τη μέρα.'Ακρη δεν βγάζω.

Κάτι άλλο.Δεν θυμάμαι αν σας ρώτησα για τα συμπληρώματα σιδήρου-ασβεστίου.Τα έκοψα μόνη μου μετά τον τρίτο.Μήπως τελικά να τα ξανα αρχίσω?Και η αποχή απο το κρέας είναι επικίνδυνη για 40 μέρες?

Ευχαριστώ!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

'Οχι,κοιμόμαστε μαζί.Αλλά όντως παρατήρησα οτι έχει αυτό το άγχος αποχωρισμού τελευταία,πολύ περισσότερο απο πριν.Το βράδυ πάντως είναι πολύ ανήσυχη,θέλει στήθος συνεχώς αλλά ίσα να πιπιλίσει κ μετά το αφήνει.Το θετικό είναι οτι σταμάτησε να δαγκώνει :D:D:D

Πάνες μετράω περίπου 5-η μία (πρωινή) βαρυά. Καμιά φορά έχει κ λιγότερες.Επίσης παρατηρώ δυσκοιλιότητα και παρόλο που κάνει κάθε μέρα κακά,είναι λίγα.Βασικά απο τότε που αρχίσαμε στέρεες δεν έχω βρει τους ρυθμούς μου.Μία θέλει μόνο γάλα και προβληματίζομαι που δεν τρώει φαγητό και μία παρατηρώ μείωση της παραγωγής και μειωμένους θηλασμούς μες τη μέρα.'Ακρη δεν βγάζω.

Κάτι άλλο.Δεν θυμάμαι αν σας ρώτησα για τα συμπληρώματα σιδήρου-ασβεστίου.Τα έκοψα μόνη μου μετά τον τρίτο.Μήπως τελικά να τα ξανα αρχίσω?Και η αποχή απο το κρέας είναι επικίνδυνη για 40 μέρες?

Ευχαριστώ!

 

Εσύ προσφέρεις στήθος μέσα στη μέρα ή περιμένεις να ζητήσει;

Εγώ από συμπληρώματα πήρα κανα 2 βδομάδες στην αρχή σίδηρο, ουσιαστικά τελείωσα το κουτί από την εγκυμοσύνη, ασβέστιο δεν παίρνω παρόλο που απέχω από τα γαλακτοκομικά. Το θέμα με την αποχή από το κρέας δεν είναι η παραγωγή είναι εσύ μην εξαντληθείς.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

'Οχι,κοιμόμαστε μαζί.Αλλά όντως παρατήρησα οτι έχει αυτό το άγχος αποχωρισμού τελευταία,πολύ περισσότερο απο πριν.Το βράδυ πάντως είναι πολύ ανήσυχη,θέλει στήθος συνεχώς αλλά ίσα να πιπιλίσει κ μετά το αφήνει.Το θετικό είναι οτι σταμάτησε να δαγκώνει :D:D:D

Πάνες μετράω περίπου 5-η μία (πρωινή) βαρυά. Καμιά φορά έχει κ λιγότερες.Επίσης παρατηρώ δυσκοιλιότητα και παρόλο που κάνει κάθε μέρα κακά,είναι λίγα.Βασικά απο τότε που αρχίσαμε στέρεες δεν έχω βρει τους ρυθμούς μου.Μία θέλει μόνο γάλα και προβληματίζομαι που δεν τρώει φαγητό και μία παρατηρώ μείωση της παραγωγής και μειωμένους θηλασμούς μες τη μέρα.'Ακρη δεν βγάζω.

Κάτι άλλο.Δεν θυμάμαι αν σας ρώτησα για τα συμπληρώματα σιδήρου-ασβεστίου.Τα έκοψα μόνη μου μετά τον τρίτο.Μήπως τελικά να τα ξανα αρχίσω?Και η αποχή απο το κρέας είναι επικίνδυνη για 40 μέρες?

Ευχαριστώ!

 

Η αποχη απο το κρέας για έναν υγιή οργανισμό δεν ειναι επικίνδυνη για 48 μέρες (τόσες ειναι στη νηστεία του Πάσχα).

Κανένα συμπλήρωμα δεν χρειάζεται παρα μόνο αν υπάρχει διαπιστωμένη έλλειψη!

 

Νερό δεν πίνει το παιδι μέσα στην ημέρα;

 

Ακόλουθα το παιδι στο πόσο φαγητο θα φάει.

Να προσφέρεις στήθος μέσα στην ημέρα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

'Οχι,κοιμόμαστε μαζί.Αλλά όντως παρατήρησα οτι έχει αυτό το άγχος αποχωρισμού τελευταία,πολύ περισσότερο απο πριν.Το βράδυ πάντως είναι πολύ ανήσυχη,θέλει στήθος συνεχώς αλλά ίσα να πιπιλίσει κ μετά το αφήνει.Το θετικό είναι οτι σταμάτησε να δαγκώνει :D:D:D

Πάνες μετράω περίπου 5-η μία (πρωινή) βαρυά. Καμιά φορά έχει κ λιγότερες.Επίσης παρατηρώ δυσκοιλιότητα και παρόλο που κάνει κάθε μέρα κακά,είναι λίγα.Βασικά απο τότε που αρχίσαμε στέρεες δεν έχω βρει τους ρυθμούς μου.Μία θέλει μόνο γάλα και προβληματίζομαι που δεν τρώει φαγητό και μία παρατηρώ μείωση της παραγωγής και μειωμένους θηλασμούς μες τη μέρα.'Ακρη δεν βγάζω.

Κάτι άλλο.Δεν θυμάμαι αν σας ρώτησα για τα συμπληρώματα σιδήρου-ασβεστίου.Τα έκοψα μόνη μου μετά τον τρίτο.Μήπως τελικά να τα ξανα αρχίσω?Και η αποχή απο το κρέας είναι επικίνδυνη για 40 μέρες?

Ευχαριστώ!

Κι εμας ετσι ειναι τα βραδυα μας εδω και καιρο, πολυ ανησυχα, δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι απο δοντια η κατι αλλο.Τη μια θηλαζει πολυ την αλλη λιγο -και το βραδυ και την ημερα. Τη μια τρωει αρκετα, την αλλη καθολου.Δυσκοιλιοτητα οπως το περιγραφεις ζοριζεται και κανει ελαχιστα καθε φορα.Νομιζω οτι τις ημερες που ζοριζεται πολυ απο το εντερο της δεν θελει να φαει.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλησπερα!ο μικρουλης μ θηλαζε αποκλειστικα μεχρι τωρα.εχουμε αρχισει στερεες εδω κ 2 εβδομαδες.την φρουτοκρεμα την τρωει με πολυ μεγαλη ευχαριστηση, μηλο μπανανα πορτοκαλι, κ εκεινη την ωρα μετα δεν θηλαζει. το απογευμα ετρωγε ρυζαλευρο μεχρι που το σαββατο αποφασισε να μην το ξαναφαει.οποια αλλη κρεμα δοκιμασα δεν την εφαγε,σημερα δοκιμασα να του δωσω κ γιαουρτακι ουτε αυτο το εφαγε.επισης κ η σουπα δεν μας αρεσει καθολου κ ισα που θα φαει καμια -2 κουταλιες με κολπα κ παιχνιδια.

το μωρο θηλαζει σε ολα τα υπολοιπα γευματα, πιανει κ πιπιλα αλλα μπιμπερο δεν πιανει για νερο.

τι αλλα μπορω να δωσω για απογευματινο?ή τη σουπα πως μπορω να την τροποποιησω να γινει λιγο πιο νοστιμη?

να πω επισης πως ειναι ετοιμα να σκασουν τα 2 πρωτα δοντακια, κ πως ειμαστε 9.300 απο βαρος κ 73 ποντους υψους. δλδ δεν παιζει να υποσιτιζεται ο μπεμπης...

καμια ιδεα??

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!ο μικρουλης μ θηλαζε αποκλειστικα μεχρι τωρα.εχουμε αρχισει στερεες εδω κ 2 εβδομαδες.την φρουτοκρεμα την τρωει με πολυ μεγαλη ευχαριστηση, μηλο μπανανα πορτοκαλι, κ εκεινη την ωρα μετα δεν θηλαζει. το απογευμα ετρωγε ρυζαλευρο μεχρι που το σαββατο αποφασισε να μην το ξαναφαει.οποια αλλη κρεμα δοκιμασα δεν την εφαγε,σημερα δοκιμασα να του δωσω κ γιαουρτακι ουτε αυτο το εφαγε.επισης κ η σουπα δεν μας αρεσει καθολου κ ισα που θα φαει καμια -2 κουταλιες με κολπα κ παιχνιδια.

το μωρο θηλαζει σε ολα τα υπολοιπα γευματα, πιανει κ πιπιλα αλλα μπιμπερο δεν πιανει για νερο.

τι αλλα μπορω να δωσω για απογευματινο?ή τη σουπα πως μπορω να την τροποποιησω να γινει λιγο πιο νοστιμη?

να πω επισης πως ειναι ετοιμα να σκασουν τα 2 πρωτα δοντακια, κ πως ειμαστε 9.300 απο βαρος κ 73 ποντους υψους. δλδ δεν παιζει να υποσιτιζεται ο μπεμπης...

καμια ιδεα??

 

Καλησπερα...δωσε λιγη κρεμα δημητριακων η λιγο βρωμη με κατι αλλο μαζι....γλυκοπατατα και κολοκυθι επισης μπορεις να δωσεις....τραχανα επιπλεον....κατι απο ολα αυτα θα του αρεσει....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ ευχαριστω για την απαντηση!!!την βρωμη να την αλεσω κ να τι να της προσθεσω???με βραστο νερακι να την κανω??κρεμα δημητριακων την ετοιμη ειδα οτι γραφει απο 8 μηνων...γλυκοπατατα δεν ειχα σκεφετι καλη ιδεα!!!σημερα εβρασα πατατα κ καροτακι να κανω σαν πουρε.μπορω να προσθεσω λιιιιγο τυρακι???ή βουτυρο??κ τραχανα με τι να τον κανω?

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ ευχαριστω για την απαντηση!!!την βρωμη να την αλεσω κ να τι να της προσθεσω???με βραστο νερακι να την κανω??κρεμα δημητριακων την ετοιμη ειδα οτι γραφει απο 8 μηνων...γλυκοπατατα δεν ειχα σκεφετι καλη ιδεα!!!σημερα εβρασα πατατα κ καροτακι να κανω σαν πουρε.μπορω να προσθεσω λιιιιγο τυρακι???ή βουτυρο??κ τραχανα με τι να τον κανω?

 

Λοιπον επειδη καθε παιδιατρος δαιφερει στις αποψεις του και στις οδηγιες που δινει θα σου πω τι μου ειπε να κανω ο δικος μου και ποτε....δεν θελω να σε οαρω στο λαιμο μου.....απλα αυτα ακολουθησα εγω που εχω μωρακι 9 μηνων....

 

Την σκετη βρωμη σε σκονη μπρεις να την βρασεις με νερακι και αν την φαει σκετη καλως, διαφορετικα προσθεσε λιγη βρωμη στις υπολοιπες κρεμες που τρωει....ολες οι κρεμες δημητριακων νουνου τρωγονται απο τον 6 μηνα....και η μπισκοτοκρεμα με δημητριακα αλλα και η μπισκοτοκρεμα με μπανανα...αυτο που εκανες με την πατατα και το καροτο καλη ιδεα αλλα χρειαζεται μπλεντερ γιατι ο πουρες μπορει να κολησει στο λαρυγγατου μωρου....τυρακι εγω δεν εχω δωσει μεχρι τωρα γιατι δεν αφηνει ο γιατρος.....ουτε βουτυρο παρα μονο ενα κουταλακι του γλυκου ελαιολαδο....χωρις αλατι φυσικα.....τωρα οσο για τον τραχανα που εμεις τον τρωμε απο νωρις....φταιχνει η γιαγια μυ σπιτικο και απλα τον αλεθω στο μπλεντερμε λιγο λαδακι και χωρις αλατι επισης....

 

Αυτα που σου εγραψαπιο πανω τα ακολουθω απο νωρις....αυτα μου συστησε ο παιδιατρος και αυτα δινω στο μωρο.....και νερο αρχισαμε τωρα...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 μηνων κ 10 ημερων..ο τραχανας δεν εχει αυγο;εννοειται οτι θα επικοινωνησω κ με τον γιατρο, απλα ελεγα μηπως εχει καμια μαμα καμια ιδεα να δωσει!ευχαριστω κ παλι!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια κι απο εμένα! Ο μικρός μου έφτασε 5μιση μηνών και πριν απο έξι μερες ξεκινησαμε τη δοκιμή με στερεές τροφές. Ο παιδιατρος είπε ρυζαλευρο τυπου nestle για 15 μερες και μετα μήλο-αχλαδι αλλά εγω του έδωσα ρυζαλευρο χωρις ζαχαρη κλπ της holle για 4 μερες - εκανε ομως δυσκοιλιοτητα (έχει να κάνει τρεις μερες κακά). Προλο που του αρεσε παρα πολυ είπα 1) την επόμενη φορα που θα δώσω κρέμα να δώσω κεχρι και 2) να περάσω σε άλλες τροφές προς το παρόν για να μπορέσει να κάνει κακα. Είπα όμως να μη δώσω ακομη φρούτα ωστε να μη "γλυκαθει" ο μικρός και μετα δε θέλει λαχανικα. Έδωσα λοιπόν κολοκυθι, μετα πατάτα και μετα και τα δυο μαζι και δεν του άρεσε τίποτα απο αυτα :). Εχετε καμία ιδέα τι λαχανικό να δώσω που να βοηθήσει στα κακα και που μπορει να του αρεσει? δεν ειναι και το καροτο κάπως δυσκοιλιο? ποια είναι η γνώμη σας για την καθυστέρηση των φρούτων? μήπως να του δώσω φρουτάκια την επόμενη φορα? δεν είναι "σφιχτηκό" και το μήλο και η μπανάνα όμως?? (Θέλω να δώσω και γλυκοπατάτα αλλά δεν έχω βρει βιολογική και δε θέλω να δίνω "ρίζες" μη βιολογικές γιατι αυτές υποτίθεται ότι απορροφούν τα περισσότερα φυτοφάρμακα)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

 

Η δυσκοιλιοτητα στην αρχη ειναι φυσιολογικη, μιας και για τοσους μηνες το μωρακι σου τρεφοταν μονο με υγρα. Οτιδηποτε σε στερεα τροφη θα του φερει δυσκοιλιοτητα.

 

Δωσε στο μωρακι σου 30-60μλ αποστειρωμενο νερο σε θερμοκρασια δωματιου.

 

Οσο αφορα τα φρουτα και λαχανικα, μπορεις να ξεκινησεις οποτε θελεις αρκει να κανεις το τεστ αλλεργιας με καθε τροφη και να συστυνεις μια καινουρια τροφη τη φορα, ωστε αν σου παρουσιασει αλλεργια/δυσανεξια να ξερεις ποια τροφη ηταν.

 

Καλη τυχη!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

 

Η δυσκοιλιοτητα στην αρχη ειναι φυσιολογικη, μιας και για τοσους μηνες το μωρακι σου τρεφοταν μονο με υγρα. Οτιδηποτε σε στερεα τροφη θα του φερει δυσκοιλιοτητα.

 

Δωσε στο μωρακι σου 30-60μλ αποστειρωμενο νερο σε θερμοκρασια δωματιου.

 

Οσο αφορα τα φρουτα και λαχανικα, μπορεις να ξεκινησεις οποτε θελεις αρκει να κανεις το τεστ αλλεργιας με καθε τροφη και να συστυνεις μια καινουρια τροφη τη φορα, ωστε αν σου παρουσιασει αλλεργια/δυσανεξια να ξερεις ποια τροφη ηταν.

 

Καλη τυχη!

 

Συμφωνω απλα εμενα δεν παρουσιασε καθολου δυσκιλιοτητα.....

Το ρυζαλευρο της holee προκελεσε δυσκιλιοτητα στο μωρακι σου...

Οσο για τα φρουτα εμεις τρωμε καθε μερα εδω και 4 μηνες μπανανα αχλαδι μηλο ακτινιδιο και πορτοκαλι μεχρι προτεινως και δεν ειχαμε την παραμικρη δυσκολια.....εχεις δικιο να σκεφτεσαι οτι μηλο μπανανα μπορει να προκαλεσουν δυσκιλιοτητα αλλα γιαυτο μπαινει το αχλαδι για να μην προκληθει....οποτε οσο προλαβαινεις ακομα δωσε αχλαδιααααααα

Δεν θα γλυκαθει ισα ισα θα το ξελαφρωσει το αχλαδι.....

Απο λαχανικα μπορεις να βαλεις οτι θελεις....πατατα, καροτο, πιπερια, κουνουπιδι, μπροκολο, σεληνο, φασολακια, αρακα.......εκτος μελιτζανα και μπαμια λογω σπορων που εχουν μεσα τους.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ολα τα μωρα ίδια, όπως δεν ειναι όλοι οι μεγάλοι ίδιοι.

Δεν ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να παρουσιασει δυσκοιλιοτητα, αλλα αν συμβει, τοτε ειναι φυσιολογικο.

 

Προσφερε νερό σε καθε γευμα. Ειναι απαραίτητο, και τωρα με αυτη τη ζεστη, το χρειαζονται ακομη περισσοτερο.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

6 μηνων κ 10 ημερων..ο τραχανας δεν εχει αυγο;εννοειται οτι θα επικοινωνησω κ με τον γιατρο, απλα ελεγα μηπως εχει καμια μαμα καμια ιδεα να δωσει!ευχαριστω κ παλι!

 

Ουπς!!!! Τωρα ειδατο μηνυμα σου....υπαρχει τραχανας και ζυμαρικα χωρις αυγα...εχω παρει εγω!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ουπς!!!! Τωρα ειδατο μηνυμα σου....υπαρχει τραχανας και ζυμαρικα χωρις αυγα...εχω παρει εγω!!!!!!

 

από τον 6ο μπορούν να τρώνε τα δικά μας ζυμαρικά.

στην Ιταλία καθε μέρα μακαρονάδες τρώνε :P

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

από τον 6ο μπορούν να τρώνε τα δικά μας ζυμαρικά.

στην Ιταλία καθε μέρα μακαρονάδες τρώνε :P

 

Ναι παιδι μου απλα το ανεφερα σε περιπτωση που για καποιο λογο θελει να αποφυγει το αυγο....αλλα βασικα δεν ξερω εαν τα κλασικα ζυμαρικα εχουν αυγα...απλα εγω ειχα παρει γιουφκαδες χωρις αυγα.....τοτε!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια κι απο εμένα! Ο μικρός μου έφτασε 5μιση μηνών και πριν απο έξι μερες ξεκινησαμε τη δοκιμή με στερεές τροφές. Ο παιδιατρος είπε ρυζαλευρο τυπου nestle για 15 μερες και μετα μήλο-αχλαδι αλλά εγω του έδωσα ρυζαλευρο χωρις ζαχαρη κλπ της holle για 4 μερες - εκανε ομως δυσκοιλιοτητα (έχει να κάνει τρεις μερες κακά). Προλο που του αρεσε παρα πολυ είπα 1) την επόμενη φορα που θα δώσω κρέμα να δώσω κεχρι και 2) να περάσω σε άλλες τροφές προς το παρόν για να μπορέσει να κάνει κακα. Είπα όμως να μη δώσω ακομη φρούτα ωστε να μη "γλυκαθει" ο μικρός και μετα δε θέλει λαχανικα. Έδωσα λοιπόν κολοκυθι, μετα πατάτα και μετα και τα δυο μαζι και δεν του άρεσε τίποτα απο αυτα :). Εχετε καμία ιδέα τι λαχανικό να δώσω που να βοηθήσει στα κακα και που μπορει να του αρεσει? δεν ειναι και το καροτο κάπως δυσκοιλιο? ποια είναι η γνώμη σας για την καθυστέρηση των φρούτων? μήπως να του δώσω φρουτάκια την επόμενη φορα? δεν είναι "σφιχτηκό" και το μήλο και η μπανάνα όμως?? (Θέλω να δώσω και γλυκοπατάτα αλλά δεν έχω βρει βιολογική και δε θέλω να δίνω "ρίζες" μη βιολογικές γιατι αυτές υποτίθεται ότι απορροφούν τα περισσότερα φυτοφάρμακα)

 

Η δυσκοιλιοτητα δεν ειναι φυσιολογικη! Δείχνει οτι το έντερο του μωρού δεν ειναι έτοιμο να επεξεργαστεί τη στερεά τροφη. Επίσης μπορει να δείχνει αλλεργία σε κάτι.

Καμία τροφη δεν προκαλεί ιδιαίτερα δυσκοιλιοτητα (εκτός αν το παρακάνει) σε ενα υγιές έντερο.

Μπορείς να δώσεις όποιο λαχανικο ή φρούτα εποχής θέλεις αρκεί να κρατήσεις απόσταση 3-4 ημερών μεταξύ κάθε νέας τροφής που εισάγεις.

 

Άλλο πράγμα ειναι η απουσία κενωσεων κι άλλο η δυσκοιλιοτητα!

Η δυσκοιλιοτητα ειναι με σκληρα κακα. Τι απο τα δυο έχει; Όταν ενεργείται τα κακα ειναι σκληρα ή σαν μους;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...