Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Χρυσουλιτσα είπε:

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες για τις απαντησεις σας τελικα πηρα ειδικη ζυγαρια για μωρακια για να δω ποσο τρωει απο εμενα και τρωει περιπου 100 και κατι ml απλα μαλλον απο τα δοντακια δεν εχει υπομονη και νευριαζει τωρα προσπαθω να τον βαζω στο στηθος πρωτα να τρωει και μετα αν δεν χορτασει του δινω και εξτρα.

Πως μπορείς να ξέρεις την ποσότητα που ήπιε απ το στήθος? Το ζύγισμα πριν κ μετά το θηλασμό αποδίδει? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας

σε ελεύθερη μετάφραση της παρακάτω δημοσιευμένης έρευνας με πλήθος βιβλιογραφίας

 

Το ζύγισμα προς έλεγχο της πρόσληψης μητρικού γάλακτος μετά από θηλασμό, στα νεογνά, είναι μια ανακριβής μέθοδος. Αυτό οφείλεται μάλλον εξαιτίας του ότι οι βρεφοζυγοί δεν είναι αρκετά ευαίσθητοι έτσι ώστε να αναγνωρίσουν τις μικρές αυξήσεις του βάρους του νεογνού μετά το θηλασμό. Εξαιτίας της αναξιοπιστίας αυτής της μεθόδου, δεν θα πρέπει αυτή να χρησιμοποιείται . 

 

Test weighing is an imprecise method for assessing milk intake in young infants. This is probably because infant weighing scales are not sensitive enough to pick up small changes in an infant's weight after feeding. Because of its unreliability, test weighing should not be used in clinical practice.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2672832/

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα κορίτσια!! Είμαι νέα στο forum, ελπίζω να γράφω σε σωστή ενότητα το θέμα!! 

Γέννησα ένα κοριτσάκι στις 05/05 με βάρος 2400kg (36εβδομαδες). Απο το μαιευτήριο φύγαμε 2250kg. Λόγω προωρότητας έδινα τις πρώτες μέρες και συμπλήρωμα το οποίο σταδιακά το έκοψα(σε 15 μέρες) και θηλάζω αποκλειστικά. Αφού εμφάνισε αλλεργία στα γαλακτοκομικά, τα έβγαλα από τη διατροφή μου.

Αυτο που με ανησυχεί είναι ότι ενώ έπαιρνε καλό βάρος τους πρώτους μήνες, τον τελευταίο μήνα έπεσε στο μισό. Ο παιδίατρος μου είπε να δώσω συμπλήρωμα υπό αλλεργικό το οποίο όμως δεν πίνει κανένα ( τα έχω δοκιμάσει όλα!) Έπειτα μου είπε να βγάλω δυο μέρες μόνο με θηλαστρο για να δει την παραγωγή μου, αλλά εγώ δεν μπορώ να βγάλω πάνω από 50 ml μπορεί και καθόλου. Τι θα κάνω;;;

οι ζύγισεις της είναι:

05/05:2400

10/05:2250

01/06:3120

21/06:3540

12/07:4080

13/08:4720

13/09:5120

οσον αφορά το ύψος παίρνει 3-4 πόντους κάθε μήνα. Επίσης και στο κεφάλι! 

Συγγνωμη για το μεγάλο ποστ! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

 

Link to comment
Share on other sites

Το τι βγάζεις με το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό της παραγωγής σου. Δυστυχώς, όπως φαίνεται ο γιατρός σας είναι ακόμα ένας παιδίατρος που δεν έχει γνώσεις περί θηλασμού. 

Τα μωρά δεν παίρνουν όσο παίρνουν στην αρχή. Φαντάζεσαι να παίρνει κι από ένα κιλό ΚΑΘΕ μήνα? :) 
Το σημαντικό είναι να ακολουθεί τις καμπύλες του. Έχει πέσει καμπύλη? Πάνες βρέχει?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Από τη γέννηση ήταν πάντα λίγο πιο πάνω από την κατώτερη καμπύλη και συνεχίζει έτσι δεν έχει πεσει (μεταξύ 3-15%) σε βάρος. Στο ύψος έχει ανεβεί μια καμπύλη  και στο κεφάλι δυο. Την ημέρα έχει 5-6 βαριές πάνες.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mignonne είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Είμαι νέα στο forum, ελπίζω να γράφω σε σωστή ενότητα το θέμα!! 

Γέννησα ένα κοριτσάκι στις 05/05 με βάρος 2400kg (36εβδομαδες). Απο το μαιευτήριο φύγαμε 2250kg. Λόγω προωρότητας έδινα τις πρώτες μέρες και συμπλήρωμα το οποίο σταδιακά το έκοψα(σε 15 μέρες) και θηλάζω αποκλειστικά. Αφού εμφάνισε αλλεργία στα γαλακτοκομικά, τα έβγαλα από τη διατροφή μου.

Αυτο που με ανησυχεί είναι ότι ενώ έπαιρνε καλό βάρος τους πρώτους μήνες, τον τελευταίο μήνα έπεσε στο μισό. Ο παιδίατρος μου είπε να δώσω συμπλήρωμα υπό αλλεργικό το οποίο όμως δεν πίνει κανένα ( τα έχω δοκιμάσει όλα!) Έπειτα μου είπε να βγάλω δυο μέρες μόνο με θηλαστρο για να δει την παραγωγή μου, αλλά εγώ δεν μπορώ να βγάλω πάνω από 50 ml μπορεί και καθόλου. Τι θα κάνω;;;

οι ζύγισεις της είναι:

05/05:2400

10/05:2250

01/06:3120

21/06:3540

12/07:4080

13/08:4720

13/09:5120

οσον αφορά το ύψος παίρνει 3-4 πόντους κάθε μήνα. Επίσης και στο κεφάλι! 

Συγγνωμη για το μεγάλο ποστ! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

 

Απ τις ζυγισεις δεν βλέπω πρόβλημα βάρους. Δεν υπάρχει στασιμότητα ούτε μείωση τους τρεις τελευταίους μήνες. 

  Δεν ξέρω το λόγο που σου συνεστησε συμπλήρωμα... 

 

  Έχει υπόψη σου πως το θηλαστρο μπορεί να μπερδέψει την παραγωγή σου και να σε οδηγήσει σε υπερπαραγωγή. 

 

Όλα τα παιδιά που θηλάζουν δεν παίρνουν το ίδιο βάρος. Αλλά είναι πια αδύνατα και άλλα πιο αφρατουλικα όπως και με το ξένο γάλα. Είναι θέμα γονιδίων πολλές φορές. 

 

   Αν ανησυχείς, μπορείς να βοηθήσεις το μωρό αλλάζοντας τον τρόπο που θηλάζει. Δηλαδή, πρόσφερε ένα στήθος ανά γεύμα ώστε να προσλαμβάνει περισσότερο απ το λιπαρό γάλα που βρίσκεται στο τέλος.

 

  Εγώ με τα δεδομένα που μας δίνεις στην θέση σου δεν θα ανησυχούσα. Άλλωστε μετά το πρώτο τρίμηνο τα μωρά δεν παιρνουν βάρος με το ρυθμό που συνήθιζαν.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την μαρακιζ

εχετε ηδη διπλασιασει το βαρος γεννησης

3-6μ παιρνουν περιπου 125γρ την εβδομαδα

αλλα παντα ενας παιδιατρος κοιταει κ την υπολοιπη αναπτυξη κ εικονα του μωρου

αν βρεχετε πανες κ κανετε τουλ 8θηλασμους ειστε οκ.αν δινεις πιπιλα προσεχε μην χανει γευμα,κ δοκιμασε γευμα κ στηθος που λεει κ η μαμα ανεστη αν δ το κανεις

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!! Μακάρι να είναι ένα αδύνατο κοριτσάκι!!! Ο παιδίατρος μας είπε ότι έχει πολύ καλή ψυχοκινητική ανάπτυξη, γενικά είναι χαρούμενο μωρό, γελάει συνέχεια και κάνει αυτά που πρέπει για την ηλικία της!! Αν ωστόσο συνεχίζει να μην παίρνει καλό βαρος( κατά τον παιδίατρο), θα κάνουμε μια σειρά από εξετάσεις για σίδηρο αποτι κατάλαβα κ.α. Για ουρολοίμωξη κάναμε και ήταν αρνητική. 

Δεν μπορώ κιόλας να καταλάβω αν πεινάει. Τώρα τη θηλάζω ανα δυο ωρεσ σε σχέση με περίπου ανα τρίωρο πριν. Εκτος από το βράδυ που ξυπναει ανα τεσσερισ ώρες. Αν πεινούσε, θα γελούσε ή θα κοιμόταν; 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mignonne είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!! Μακάρι να είναι ένα αδύνατο κοριτσάκι!!! Ο παιδίατρος μας είπε ότι έχει πολύ καλή ψυχοκινητική ανάπτυξη, γενικά είναι χαρούμενο μωρό, γελάει συνέχεια και κάνει αυτά που πρέπει για την ηλικία της!! Αν ωστόσο συνεχίζει να μην παίρνει καλό βαρος( κατά τον παιδίατρο), θα κάνουμε μια σειρά από εξετάσεις για σίδηρο αποτι κατάλαβα κ.α. Για ουρολοίμωξη κάναμε και ήταν αρνητική. 

Δεν μπορώ κιόλας να καταλάβω αν πεινάει. Τώρα τη θηλάζω ανα δυο ωρεσ σε σχέση με περίπου ανα τρίωρο πριν. Εκτος από το βράδυ που ξυπναει ανα τεσσερισ ώρες. Αν πεινούσε, θα γελούσε ή θα κοιμόταν; 

 

Αν πεινουσε θα έκλαιγε! Τα πρωιμα σημάδια πεινας είναι ανησυχία, χέρια στο στομα, ανοιγοκλεινει το στοματακι σαν να ψαχνει, γκρινιάζει. Μία χαρά είναι το διωρο την μέρα κ το βράδυ θήλαζε την όταν ξυπνάει.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια έχω και εγώ πρόβλημα. 

Η μικρή γεννήθηκε 6/6 με βάρος 2635. Πολύ αδυνατουλα. Έκανε ίκτερο, την αναμέτρηση εισαγωγή και εκεί έδωσα λίγο συμπληρωμα για να αποφύγω τον ίκτερο. Φανταζομαι και στο μαιευτήριο δίνανε φουλ.

Όταν ξεμπερδέψαμε κάνει αποκλειστικό θηλασμό.  Τις προάλλες την ζύγισα και είχε χάσει σε 3 μερες 60 γραμμάρια.  Η παιδιατρος μου είπε να βγάλω με το θήλαστρο και να της δώσω ένα έξτρα γεύμα. Να κάνει δηλαδή σύνολο 9. Είμαι στην δεύτερη μέρα που το προσπαθώ. Τώρα το βαρος της είναι γύρω στα 5100. Τι λετε?  Μου είπε η παιδίατρος το παρακολουθεις και αν δεν πάρεις ξένο.  Στην καμπυλη είμαστε στην προτελευταία σταθερά. Θα ήθελα την γνώμη σας!  

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι σταθερή στην καμπύλη της είναι καλό, το ότι έχασε βάρος όχι. Μην αγχώνεσαι, μπορεί σε 3 μέρες να πάρει, απλά σίγουρα πρέπει να το παρακολουθείς. Εγώ αυτό που θα έκανα είναι να πάω σε παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού και να με καθοδηγήσει σωστά. Δεν κατανοώ γιατί να δίνεις έξτρα γάλα με μπιμπερό κι όχι απευθείας από το στήθος.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , katsif είπε:

Κορίτσια έχω και εγώ πρόβλημα. 

Η μικρή γεννήθηκε 6/6 με βάρος 2635. Πολύ αδυνατουλα. Έκανε ίκτερο, την αναμέτρηση εισαγωγή και εκεί έδωσα λίγο συμπληρωμα για να αποφύγω τον ίκτερο. Φανταζομαι και στο μαιευτήριο δίνανε φουλ.

Όταν ξεμπερδέψαμε κάνει αποκλειστικό θηλασμό.  Τις προάλλες την ζύγισα και είχε χάσει σε 3 μερες 60 γραμμάρια.  Η παιδιατρος μου είπε να βγάλω με το θήλαστρο και να της δώσω ένα έξτρα γεύμα. Να κάνει δηλαδή σύνολο 9. Είμαι στην δεύτερη μέρα που το προσπαθώ. Τώρα το βαρος της είναι γύρω στα 5100. Τι λετε?  Μου είπε η παιδίατρος το παρακολουθεις και αν δεν πάρεις ξένο.  Στην καμπυλη είμαστε στην προτελευταία σταθερά. Θα ήθελα την γνώμη σας!  

Καλημέρα! Όπως διάβασες και παραπάνω, και εμείς αντιμετωπίζουμε ένα πρόβλημα με το βάρος. Επειδή και εμένα είναι μικρούλα και τη ζυγίζω σχεδόν κάθε μέρα (ενώ ξέρω πτι δεν είναι αξιόπιστο) μπορεί κάποιες φορές να φαινόταν ότι έχανε 20-30gr αλλά μετά τα ξαναεπαιρνε. Παίζει ρόλο αν έχει κάνει κακά, αν έχει φάει κτλ. Αν μπορείς κρατά ημερολόγιο με το βάρος της ανα εβδομάδα και εκεί θα δεις ποσό παίρνει ή αν έχασε. Και εγώ προσπαθώ να τη θηλάσω για όσο περισσότερο καιρό μπορώ και κάποιες φορές αγχώνομαι παρά πολύ όταν βλέπω για κάποιες μέρες στασιμότητα βάρους.

Επισης δεν βλέπω το λόγο να δωσεισ από το θηλαστρο και όχι κατευθείαν. Μήπως η παιδίατρος σου φοβάται μήπως το παιδί δεν θηλάζει σωστά; Ελπίζω να σε βοήθησα όπως μπορώ, γιατί δεν έχω και πολλή εμπειρία όπως αλλά κορίτσια εδώ!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την μαρακιζ

θα αυξανα θηλασμους,οχι πιπιλα

απο πανες πως πατε;δινεις γευμα κ στηθος η κ τα δυο καθε φορα;

αν θελεις βαλε κ τις αλλες ζυγισεις

δ προτεινε εξεταση για ουρολοιμωξη;

χαλινο εχετε ελεγξει;

βοηθαει πολυ στον θηλασμο να κανεις μαλαξεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου είπε να δώσω μπιμπερο κι να βγάλω με θήλαστρο για να ξέρουμε ποσότητα.  Ναι μου είπε για ουρολοιμωξη. Πιπίλα δεν θέλει ούτως ή άλλως.

Δίνω γεύμα και στήθος.  Κορίτσια κάνω κάτι λάθος?  Δεν θέλω να είμαι εμμονικη. ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , katsif είπε:

Μου είπε να δώσω μπιμπερο κι να βγάλω με θήλαστρο για να ξέρουμε ποσότητα.  Ναι μου είπε για ουρολοιμωξη. Πιπίλα δεν θέλει ούτως ή άλλως.

Δίνω γεύμα και στήθος.  Κορίτσια κάνω κάτι λάθος?  Δεν θέλω να είμαι εμμονικη. ...

Από πάνες πως πάτε? Κάθε πότε θηλαζεις μερα-νυχτα? Οι υπόλοιπες ζυγισεις σας για να έχουμε μία εικόνα? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, katsif είπε:

Μου είπε να δώσω μπιμπερο κι να βγάλω με θήλαστρο για να ξέρουμε ποσότητα.  Ναι μου είπε για ουρολοιμωξη. Πιπίλα δεν θέλει ούτως ή άλλως.

Δίνω γεύμα και στήθος.  Κορίτσια κάνω κάτι λάθος?  Δεν θέλω να είμαι εμμονικη. ...

 

Όπως έγραψα και πιο πάνω, το γάλα που βγάζεις με το θήλαστρο ΔΕΝ είναι ενδεικτικό της παραγωγής σου. Είναι λάθος οδηγία. Για ουρολοίμωξη είπε, κάνατε την εξέταση? Χαλινό κοίταξε?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, katsif είπε:

Μου είπε να δώσω μπιμπερο κι να βγάλω με θήλαστρο για να ξέρουμε ποσότητα.  Ναι μου είπε για ουρολοιμωξη. Πιπίλα δεν θέλει ούτως ή άλλως.

Δίνω γεύμα και στήθος.  Κορίτσια κάνω κάτι λάθος?  Δεν θέλω να είμαι εμμονικη. ...

η ευκολη απαντηση

το τι θα βγαλεις ομως δ αντιπροσωπευει τι πινει το μωρο

καλυτερο συμπερασμα βγαζεις με εβδομαδιαια μετρηση κ φυσικα κοιτας κ την υπολοιπη εικονα του μωρου(οχι εμεις,ο παιδιατρος)

να κανετε την εξεταση για ουρολοιμωξη κ να ελεγξετε για χαλινο αν δ το εχετε κανει

πανες βρεχει;

κανει 8θηλασμους;αν αφου σταματησει δ θελει κ απο το αλλο δ χρειαζεται να επιμεινεις

το μωρο να θηλαζει οποτε κ για οσο θελει,βοηθαει να αλλαζεις κ στασεις θηλασμου

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια οι συμβουλέςσας είναι πολύ χρήσιμες.  Χαλί νο είμαστε οκ το είχαν κοιτάξει στο μαιευτήριο. Ζυγίσει θα σας στείλω αλλά μπαίνω στο forum όταν την ταιζω και είναι μακριά το βιβλιαριο......

Σήμερα πάντως την ζύγισα και έχει πάρει σε 2 μερες 100 gr πράγμα ολυ καλό! 

Από τσισα και πανες είμαστε φουλ, νομίζω γύρω στις 9 πανες την μερα καρατιγκα και από κακά δύο με τρεις φορές. 

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτησω...ποιες ειναι οι ενδειξεις της υπερπαραγωγης;Εχω 1 μπεμπακο 2,5 μηνων που τελευταια εμφανιζει δυσφορια κατα τον θηλασμο δαγκωνοντας κ τραβωντας τη θηλη,ενω πολλες φορες σταματαει κ εκτοξευεται πιδακας γαλακτος ειδικα απο το δεξι στηθος...Γενικά εχει παρει γρηγορα αρκετο βαρος(6,5 κιλα) κ εχει καλο αριθμο πανων...Να σημειωσω οτι το δεξι στηθος παντα "τρεχει" οταν τον βαζω στο αριστερο...Ειναι θεμα υπερπαραγωγης τελικα;Κ αν ναι τι να κανω;Παει ο καημενος για πιπίλα κ πνίγεται στο γαλα!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Polina87 είπε:

Ήθελα να ρωτησω...ποιες ειναι οι ενδειξεις της υπερπαραγωγης;Εχω 1 μπεμπακο 2,5 μηνων που τελευταια εμφανιζει δυσφορια κατα τον θηλασμο δαγκωνοντας κ τραβωντας τη θηλη,ενω πολλες φορες σταματαει κ εκτοξευεται πιδακας γαλακτος ειδικα απο το δεξι στηθος...Γενικά εχει παρει γρηγορα αρκετο βαρος(6,5 κιλα) κ εχει καλο αριθμο πανων...Να σημειωσω οτι το δεξι στηθος παντα "τρεχει" οταν τον βαζω στο αριστερο...Ειναι θεμα υπερπαραγωγης τελικα;Κ αν ναι τι να κανω;Παει ο καημενος για πιπίλα κ πνίγεται στο γαλα!

εκτος απο τα γαλατα που τρεχανε,η κορη μου ειχε κ αφρωδεις,εκρηκτικες κ πρασινες κενωσεις

θηλαζεις σε καθε γευμα κ απο τα δυο;

μπορεις πριν του δωσεις να βγαλεις λιγο γαλα με το χερι για να μην εχει πιδακα

η να θηλαζεις με το μωρο ορθιο,η εσυ ξαπλωμενη ανασκελα κ το μωρο μπρουμυτα πανω σου

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Να σημειωσω οτι το δεξι στηθος παντα "τρεχει" οταν τον βαζω στο αριστερο.

Aυτο ειναι το αντανακλαστικο εκροης γαλακτος απο το στηθος που δεν θηλαζεις, το οποιο δεν ειναι θεμα υπερπαραγωγης. Παρ'ολα αυτα θα συμφωνησω με την @vicky86 σε οτι εγραψε.

 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Ήθελα να ρωτησω...ποιες ειναι οι ενδειξεις της υπερπαραγωγης;Εχω 1 μπεμπακο 2,5 μηνων που τελευταια εμφανιζει δυσφορια κατα τον θηλασμο δαγκωνοντας κ τραβωντας τη θηλη,ενω πολλες φορες σταματαει κ εκτοξευεται πιδακας γαλακτος ειδικα απο το δεξι στηθος...Γενικά εχει παρει γρηγορα αρκετο βαρος(6,5 κιλα) κ εχει καλο αριθμο πανων...Να σημειωσω οτι το δεξι στηθος παντα "τρεχει" οταν τον βαζω στο αριστερο...Ειναι θεμα υπερπαραγωγης τελικα;Κ αν ναι τι να κανω;Παει ο καημενος για πιπίλα κ πνίγεται στο γαλα!

Δεν είναι υπερπαραγωγή απαραίτητα, αλλά έντονη ροή. Ασε τον να ρουφά μια δυο φορές, βγάζε τον, άσε το γάλα να τρέξει όσο να μην πετάγεται και μετά θήλασε κανονικά. Προσπάθησε να  θηλάσεις στο κρεβάτι, στο πλάι, κοιλιά με κοιλιά. Είναι λίγο δυσκολο στην αρχή, αλλά βοηθά και βολεύει πολύ όταν είσαι κουρασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...