Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Καλημέρα σας!έχω ένα αγοράκι 40 ημερών σήμερα..γεννηθηκε 21/5 3.490 κ βγηκαμε 3.350..20 ημερών που τον ζυγισαμε στη παιδιατρο ήταν 3.900 κ εχθές 40 ημερών 4.800..το θέμα μου είναι πως πιστεύω ότι τα κιλα του είναι μια χαρά κ το γάλα μου το "πιάνει" το μωρο..η παιδίατρος όμως επιμένει να του δίνω ενδιάμεσα κ ξένο γάλα κ αυτό γιατί ενώ το βράδυ τρώει καλα ανά 3ωρο ή 4ωρο τη μέρα με ταλαιπωρεί λίγο ανά μια με μιάμιση ώρα κ λέει πως το κάνει γιατί δε προλαβαίνει να πυκνώσει το γάλα μου κ το μωρο δε χορταίνει..τί να κάνω;εντάξει με κουράζει όλη μέρα αυτό γιατί έχω κ ένα αγοράκι ακόμα 2,5 χρονων που δε προλαβαίνω να το ταΐσω...αλλα θα στρώσει..ετσι δεν είναι;ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!:D

 

Να σου ζησει!!!

Mε τετοια ζεστη και σου λεει να το ταιζεις πιο αραιά???? Εμενα μεχρι και η δικη παιδιατρος που δεν ηταν και πολυ του θηλασμου, επειδη γεννησα και τα 2 παιδια μου καλοκαιρι, μου ελεγε να τα βαζω συχνα στο στηθος γιατι πρεπει να ικανοποιησω οχι μονο την πεινα, αλλα και την διψα τους. Ειναι πολυ μικρο ακομα. Μην διακινδυνευεις με τοση ζεστη να του βαλεις προγραμμα. Θα το φτιαξει μονο του σταδιακα οσο μεγαλωνει αναλογα με τις αναγκες του. Απο βαρος ειστε παρα πολυ καλα. Οσο για την κουραση με τον θηλασμο και τα 2 παιδακια θελει λιγο υπομονη. Κι εγω δυσκολευομουν αλλα θα περασει κι αυτο πολυ γρηγορα.

 

καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας!έχω ένα αγοράκι 40 ημερών σήμερα..γεννηθηκε 21/5 3.490 κ βγηκαμε 3.350..20 ημερών που τον ζυγισαμε στη παιδιατρο ήταν 3.900 κ εχθές 40 ημερών 4.800..το θέμα μου είναι πως πιστεύω ότι τα κιλα του είναι μια χαρά κ το γάλα μου το "πιάνει" το μωρο..η παιδίατρος όμως επιμένει να του δίνω ενδιάμεσα κ ξένο γάλα κ αυτό γιατί ενώ το βράδυ τρώει καλα ανά 3ωρο ή 4ωρο τη μέρα με ταλαιπωρεί λίγο ανά μια με μιάμιση ώρα κ λέει πως το κάνει γιατί δε προλαβαίνει να πυκνώσει το γάλα μου κ το μωρο δε χορταίνει..τί να κάνω;εντάξει με κουράζει όλη μέρα αυτό γιατί έχω κ ένα αγοράκι ακόμα 2,5 χρονων που δε προλαβαίνω να το ταΐσω...αλλα θα στρώσει..ετσι δεν είναι;ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!:D

 

Καταρχάς το βάρος ειναι σούπερ!

 

Βασικά δεν υπάρχει κατι άλλο, τα κανεις όλα τέλεια!

 

Αυτό ειδικά με την πύκνωση ειναι φοβερός αυτοσχεδιασμός της παιδιάτρου!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα .....μετραμε 1 εβδομαδα ζωης σημερα και χθες αναγκαστηκα και εδωσα σημπληρωμα 30 ml.η μικρη την ημερα κοιματε πολυ με δυσκολια την ξυπναω για να φαει ανα 3 ωρο και κοιματε συνεχως στο στηθος.μετα της 9 το βραδυ που την κανω και μπανιο ξυπναει καλα και τρωει 10 λεπτα κοιματε 2 ξανα το ιδιο για ωρες μεχρι που αδειαζει και τα δυο στηθη και κλαιει παρα πολυ.δεν θελω να δωσω σημπληρωμα αλλα ουτε να χασει κι αλλο αυριο παμε να ζυγιστει ξανα .εχει χασει ηδη 250 γραμμαρια.πως γίνεται να τελιωνει το γαλα μου δεν θα πρεπε να φτανει για τις αναγκες του μωρου μου;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας λοιπον κ απο μενα ειμαι καινουρια στο forum και κανω βολτες στα θεματα..Ιωαννα απο την δικια μ εμπειρία το μονο που καταλαβα λιγο αργα βεβαια ειναι οτι το σωμα μας παραγει οσο γαλα θελει το μωρακι μας δηλαδη εκτος του οτι δεν τελειώνει ποτε κατα την διάρκεια του θηλασμού δηλαδή την ωρα που το μωρο κανει θηλαστικες κινησεις ακομα και οπως λες οταν νιωθεις αδειο το στηθος σου εκεινο παραγει εκεινη την ωρα για να τραφει το μωρο το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να το βαζεις οσο πιο πολυ μπορεις στο στηθος σου για να αυξηθεί η παραγωγη σου για θηλαστρο δεν σου λεω γιατι την πατησα εγω...μηπως το μωρο χορταινει και θελει μετα πχ απλα να πιπιλισει για να ηρεμισει και γιαυτό ειναι ανησυχη?εγω του εδινα και πιπιλα και στηθος και δεν επαθε καμια συγχιση οπως λενε εδω μεσα ισα ισα του εδινα πιπιλα μεχρι να ετοιμαστω για να τον θηλασω...σορρυ για το μεγαλο ποστ ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .....μετραμε 1 εβδομαδα ζωης σημερα και χθες αναγκαστηκα και εδωσα σημπληρωμα 30 ml.η μικρη την ημερα κοιματε πολυ με δυσκολια την ξυπναω για να φαει ανα 3 ωρο και κοιματε συνεχως στο στηθος.μετα της 9 το βραδυ που την κανω και μπανιο ξυπναει καλα και τρωει 10 λεπτα κοιματε 2 ξανα το ιδιο για ωρες μεχρι που αδειαζει και τα δυο στηθη και κλαιει παρα πολυ.δεν θελω να δωσω σημπληρωμα αλλα ουτε να χασει κι αλλο αυριο παμε να ζυγιστει ξανα .εχει χασει ηδη 250 γραμμαρια.πως γίνεται να τελιωνει το γαλα μου δεν θα πρεπε να φτανει για τις αναγκες του μωρου μου;

 

Πόσες ώρες δηλαδή κοιμάται το 24ωρο; Πάνω από 15; Μήπως έχει ίκτερο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχουν λυσσάξει στο νοσοκομειο που γέννησα, οι παιδίατροι και η οικογενεια μου να δωσουμε ξένο γάλα! Μα τι εχουν πάθει ολοι;;;;; Περιττό να πω οτι στο νοσοκομειο με ΠΑΛΑΒΩΣΑΝ!!!! Μου έπιαναν τη ΘΗΛΗ και την έβαζαν στο στομα του μωρού, μου εφεραν θηλαστρο να μου αποδείξουν οτι δεν επαρκεί το γάλα μου (έβγαζα σταγονιτσες) και επειδη μου ειπαν τη δευτερη μερα οτι το παιδι θα αρρωστήσει αν δεν πιει ξένο γάλα γιατι κιτρίνιζε με έψησε η μανα μου να υπογράψω για να του δωςουν. Την επομενη μερα το πηραν για εξι ωρες για να το δουν παιδίατροι, πηγα το ζητούσα γιατι το στηθος μου με πονουσε και οταν μου το εφεραν τελικα, το παιδι με το που το εβαλα στο στηθος εκανε εμετο. Φώναξα τη νοσοκόμα και τη ρωτηςα αν εχει φαει και μου ειπε κατηγορηματικά οχι. Την τελευταια μερα τάιζα τη μικρη πεντε ωρες κοιμόταν ξυπνούσε ετρωγε ξανα κοιμόταν κοκ (μαραθώνιο) και ηρθε η ιδια νοσοκόμα και μου λεει απαξιωτικά "η μπεμπα πεινάει" και δώστου παλι κλάματα εγω και δώστου παλι συμπλήρωμα η μικρη γιατι η μανα μου φώναζε... Έφερα και μια γιατρο στο σπίτι, πριν καν δει το μωρο, το βαρος του, εμενα, μου μίλησε για τα οφέλη του ξένου γάλακτος σαν συμπληρωμα δλδ περισσότερες βιταμίνες, ευχάριστο οχτάωρο υπνο για τη μαμα και οτι η μαμα μπορει να ζησει τη ζωή της γιατι ειναι κι αυτη ανθρωπος... Ειμαςτε στις δέκα μερες, κι ακομα παλευω με τους δικούς μου για την πιπίλα.... "Δωσε του παιδιού πεινάει, δωσε του παιδιού πιπίλα να κοιμηθείς, για σενα το κανουμε". Εχω φταςει στα όρια μου οχι εξαιτίας του παιδιού αλλα εξαιτίας ολων αυτων που ακουω απο τους γυρω μου!!! Έλεος πια!

 

Α η παιδίατρος μου ειπε οτι ο μητρικός θηλασμός ειναι πλεον μοδα....

K7r0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες δηλαδή κοιμάται το 24ωρο; Πάνω από 15; Μήπως έχει ίκτερο;

 

Δεν εχει ικτερο και μαλιστα πηρε τα γραμμαρια που ειχε χασει μεσα σε 5 μερες μονο με το δικο μου γαλα.αλλα συνεχιζει να κοιματε το πρωι και μετα τις 8 με 9 το βραδυ τρωει συνεχια και μετα αρχιζει και κλαιει και στο στηθος .νιωθω το στηθος μου να αδειαζει.....και εχω ολους να μου λενε δωστου ξενο δεν χορταινει.Εχω κουραστει πολυ και εχω και την μεγαλη μου να γκρινιαζει που δεν αφιερωνω χρονο σαυτην.

Link to comment
Share on other sites

ΦΥΣΙΚΑ και φτάνει το γάλα μας για το μωρό μας! Ξέρει τι κάνει η φύση και γιαυτό είμαστε πλασμένες! ΙΩΑΝΝΑ και Chryssanthoula μπράβο που το παλεύετε και μην ακούτε κανέναν παρά μόνο το ένστικτό σας! Είναι ντροπή οι γιατροί να αποκαλούν "μόδα" το θηλασμό! Πάρτε τα αγκαλίτσα, θηλάστε όσο θέλουν κι όλα θα πάνε καλά!

:D
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ικτερο και μαλιστα πηρε τα γραμμαρια που ειχε χασει μεσα σε 5 μερες μονο με το δικο μου γαλα.αλλα συνεχιζει να κοιματε το πρωι και μετα τις 8 με 9 το βραδυ τρωει συνεχια και μετα αρχιζει και κλαιει και στο στηθος .νιωθω το στηθος μου να αδειαζει.....και εχω ολους να μου λενε δωστου ξενο δεν χορταινει.Εχω κουραστει πολυ και εχω και την μεγαλη μου να γκρινιαζει που δεν αφιερωνω χρονο σαυτην.

 

Μπορείς να ασχοληθείς με την μεγάλη οσο θηλάζεις! Βιβλία, παιχνίδια! Πάρε κι ενα σλινγκ θα σου λύσει τα χέρια.

Ίσως εχει μπερδέψει τη μέρα με τη νύχτα, σε λιγο καιρο θα προσαρμοστεί.

Πάντως στα σπίτια με φασαρία ή που υπάρχουν κι αλλα παιδια, εχει παρατηρηθεί οτι τα νεογέννητα κοιμούνται την μέρα και ξυπνούν τη νύχτα για να έχουν τη μαμά τους διαθέσιμη σε αποκλειστικότητα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα θα στρώσει και το γάλα σου και το ωράριο! Ενας μήνας ειναι, θα περασει... Επειδη εχεις και τη μικρη σου και μονο για αυτο μηπως να δοκιμάζες συμπληρωμα για το βραδυ μηπως και κοιμηθει λιγο παραπανω; Εγω δεν θελω ουτε να το ακουω το ξένο αλλα εγω δεν δουλεύω και δεν εχω αλλο παιδακι... Ζύγισε τα κΑι αν θες δοκίμασε το. Μονο για το βραδυ... Παιζει και με το συμπληρωμα να κοιμαται μονο δυο ωρες οποτε θα παρεις την απαντηση σου... Καντο κρυφά απο τους υπόλοιπους που σε δηλητηριάζουν...

K7r0p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω διαβασει τοσα ασχημα για το αγελαδινο γαλα τα τελευταία χρονια και θελω να κανω υπομονη απλα ειμαι πολυ κουρασμενη αδυναμη εχω χαμηλο αιματοκριτη και σιδηρο και ζαλιζομαι και το οτι δεν κοιμαμε το χειροτερευει.ελπιζω να στρωσει για να μην δωσω καθολου ξένο ετσι και για ολους αυτους που δεν στηριζουν τις μητερες και αποκαλουν μοδα τον θηλασμο οπως ακουσα και γω απο τον δικο μου γυναικολογο.ζητησα να μου το δωσουν κατευθείαν στο στηθος οταν γεννηθει και μου απαντησε αυτο.ευτυχως οι μαιες το κανανε ητανε υπερ του θηλασμου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει τοσα ασχημα για το αγελαδινο γαλα τα τελευταία χρονια και θελω να κανω υπομονη απλα ειμαι πολυ κουρασμενη αδυναμη εχω χαμηλο αιματοκριτη και σιδηρο και ζαλιζομαι και το οτι δεν κοιμαμε το χειροτερευει.ελπιζω να στρωσει για να μην δωσω καθολου ξένο ετσι και για ολους αυτους που δεν στηριζουν τις μητερες και αποκαλουν μοδα τον θηλασμο οπως ακουσα και γω απο τον δικο μου γυναικολογο.ζητησα να μου το δωσουν κατευθείαν στο στηθος οταν γεννηθει και μου απαντησε αυτο.ευτυχως οι μαιες το κανανε ητανε υπερ του θηλασμου.

 

 

Να τρως καλα, να φροντίσεις να καταναλώνεις τροφές με αιμικο σίδηρο (κρέας, συκώτι και γενικώς εντόσθια), περιόρισε τα πολλα δημητριακά που δε βοηθούν στην απορρόφηση του και σκέψου μήπως αρχίσεις μουρουνέλαιο.

 

Φανταζομαι θηλάζεις ξαπλωμένη ετσι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θηλάζω αποκλειστικά 4μήνες τώρα.

 

Ο πρώτος μήνας ήταν ιδιαίτερα επίπονος και έλεγα κάθε μέρα πως την επόμενη θα τα παρατήσω. Μέρα με τη μέρα όμως άρχισα να ανέχομαι τον πόνο και τώρα είναι απλά θηλασμός.

 

Πλέον τρώει συνήθως εύκολα και το απολαμβάνει. Πολύ συχνά όμως αποσπάται η προσοχή της από κάποιο θόρυβο ή ομιλίες στον χώρο και τραβιέται απότομα από το στήθος να δει από που προκύπτει ο ήχος. Κάποιες άλλες φορές πάλι, είναι εκνευρισμένη και τραβάει το στήθος (πιάνει-ξαναφήνει) πολλές φορές, μέχρι να μείνει εκεί και να ολοκληρώσει τελικά το γεύμα της. Αυτές οι καταστάσεις συνεχίζουν να είναι επίπονες αλλά κυρίως εκνευριστικές για μένα.

 

Οι συμβουλές των μαμάδων και θειάδων είναι συνήθως για κλαματα (φάε πριν θηλάσεις να κατεβάσεις γάλα, δε κοιμάται γιατί δε χορταίνει, έχεις μικρό στήθος-πώς έχεις γάλα, γιατί τρώς αυτό, φάε κρέας, δώσε και το άλλο στήθος κ.α. πολλά). Τον πρώτο καιρό λοιπόν απλά έκλεινα τα αυτια μου και έκανα αυτό που μπορούσα, όπως μπορούσα. ΠΟΤΕ όμως μην αμφησβητείς ότι μπορείς να θρέψεις το παιδί σου με το γάλα σου. Είσαι φτιαγμένη γι'αυτό και ικανότατη!.

 

Υπομονή.

Μονάχα υπομονή και επιμονή.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, τα "χειρότερα" για το αγελαδινό ισχύουν.

 

Όντας ένα παιδί με πολλές δερματικές ευαισθησίες, πρόσφατα με ενημέρωσε η μητέρα μου πως οι δερματοπάθειες μου άρχισαν μετά τον 6ο μήνα, που σταμάτησε να με θηλάζει κι άρχισε το αγελαδινό. Περιττό να πω, πως είχε δοκιμάσει πάνω μου τα χίλια μύρια γιατροσόφια και φαρμακευτικά σκευάσματα για τον κατευνασμό των εκζεμάτων και συγκαμάτων κ.α. αλλά ποτέ δεν σκέφτηκε ότι μπορεί να φταίει το γάλα για όλα αυτά.

 

Συνεχίζω να παλεύω με εκζέματα ακόμη και σήμερα και λύση δεν έχω βρει .

Link to comment
Share on other sites

Α η παιδίατρος μου ειπε οτι ο μητρικός θηλασμός ειναι πλεον μοδα....

 

Αυτό το ακούω πολυ συχνά τελευταία. Μεχρι κι ο πεθερός μου, μου το είπε επειδή θηλάζω ακόμη τον 16 μηνων γιο μου. Μα δε σκέφτονται το εξής απλό... Πως γινεται να ειναι μόδα μια φυσιολογική για τον ανθρώπινο οργανισμό διαδικασία. Μήπως μόδα ήταν το ξένο γάλα, το μπιμπερό και οι πιπίλες; Και τωρα που οι περισσότερες μαμάδες φροντίζουν να ενημερώνονται και επιστρέφουν στο μητρικό θηλασμό, ξαφνικά πέφτουν θύματα μιας ανεξήγητης μόδας;

 

Και άντε να στο λένε πεθερό μαμάδες που δε θήλασαν, αλλά να στο λένε και επαγγελματίες υγείας όπως γιατροί και μαίες ειναι τουλάχιστον αντιδεοντολογικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από ανθρώπινη ανάγκη, μόδα. Πάντως κι εμένα η μαμά μου λόγω μόδας δε με θήλασε, μιας και ήταν της μόδας το ξένο γάλα όταν γεννήθηκα εγώ. Η γιαγιά μου πάλι που δεν ήξερε από μόδες, θήλασε τέσσερα παιδιά και παράλληλα τρία ανήψια ως τα τρία τους χρόνια. Κι εγώ θηλάζω πέντε μήνες το πρώτο μου παιδάκι, κι ελπίζω να συνεχίσουμε όσο θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,εχω μια κορουλα 4 μηνων και τη θηλαζω αποκλειστηκα,θα ηθελα να ρωτησω εαν καποια απο εσας μπορει να με βοηθησει σε αυτο..ειμαι απο τις τυχερες,προς το παρον τουλαχιστον,που η μικρουλα μου απο τον τριτο μηνα και μετα κοιμαται τα βραδυα απο τις 21.00 που θα την βαλω για υπνο και σηκωνεται συνηθως κατα τις 7.00-7.30...απο τη στιγμη που βαζει κανονικα κιλα δεν την ξυπναω για να την ταισω αλλα επειδη οι ωρες ειναι πολλες φοβαμαι μηπως αρχισει να ελλατωνεται δραματικα το γαλα και μηπως μου κοπει κιολας....υπαρχει τετοια περιπτωση?γνωριζει καποια να μου πει?...μεσα στην ημερα την ταιζω συχνα και οποτε ζητησει..

ere8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,εχω μια κορουλα 4 μηνων και τη θηλαζω αποκλειστηκα,θα ηθελα να ρωτησω εαν καποια απο εσας μπορει να με βοηθησει σε αυτο..ειμαι απο τις τυχερες,προς το παρον τουλαχιστον,που η μικρουλα μου απο τον τριτο μηνα και μετα κοιμαται τα βραδυα απο τις 21.00 που θα την βαλω για υπνο και σηκωνεται συνηθως κατα τις 7.00-7.30...απο τη στιγμη που βαζει κανονικα κιλα δεν την ξυπναω για να την ταισω αλλα επειδη οι ωρες ειναι πολλες φοβαμαι μηπως αρχισει να ελλατωνεται δραματικα το γαλα και μηπως μου κοπει κιολας....υπαρχει τετοια περιπτωση?γνωριζει καποια να μου πει?...μεσα στην ημερα την ταιζω συχνα και οποτε ζητησει..

Καλημέρα!

Όχι, από τη στιγμή που δεν έχεις βάλει πρόγραμμα στο τάισμα είστε ok.

Είσαι πολύ τυχερή, σου εύχομαι να συνεχίσετε έτσι για καιρό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,εχω μια κορουλα 4 μηνων και τη θηλαζω αποκλειστηκα,θα ηθελα να ρωτησω εαν καποια απο εσας μπορει να με βοηθησει σε αυτο..ειμαι απο τις τυχερες,προς το παρον τουλαχιστον,που η μικρουλα μου απο τον τριτο μηνα και μετα κοιμαται τα βραδυα απο τις 21.00 που θα την βαλω για υπνο και σηκωνεται συνηθως κατα τις 7.00-7.30...απο τη στιγμη που βαζει κανονικα κιλα δεν την ξυπναω για να την ταισω αλλα επειδη οι ωρες ειναι πολλες φοβαμαι μηπως αρχισει να ελλατωνεται δραματικα το γαλα και μηπως μου κοπει κιολας....υπαρχει τετοια περιπτωση?γνωριζει καποια να μου πει?...μεσα στην ημερα την ταιζω συχνα και οποτε ζητησει..

 

Θα σου ελλατωθει, αλλα οχι δραματικα. Και σε εμας κοιμοταν συνεχομενα απο τον τριτο μηνα και εξακολουθουσα να τη θηλαζω αποκλειστικα εως που ξεκινησαμε τις τροφες. Και θα συνεχιζα να την θηλαζω χωρις συμπληρωμα, αλλα ηθελα σιγα σιγα να την σταματησω. Τωρα ειμαστε στον 9ο και ακομα την θηλαζω μια φορα την ημερα .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,εχω μια κορουλα 4 μηνων και τη θηλαζω αποκλειστηκα,θα ηθελα να ρωτησω εαν καποια απο εσας μπορει να με βοηθησει σε αυτο..ειμαι απο τις τυχερες,προς το παρον τουλαχιστον,που η μικρουλα μου απο τον τριτο μηνα και μετα κοιμαται τα βραδυα απο τις 21.00 που θα την βαλω για υπνο και σηκωνεται συνηθως κατα τις 7.00-7.30...απο τη στιγμη που βαζει κανονικα κιλα δεν την ξυπναω για να την ταισω αλλα επειδη οι ωρες ειναι πολλες φοβαμαι μηπως αρχισει να ελλατωνεται δραματικα το γαλα και μηπως μου κοπει κιολας....υπαρχει τετοια περιπτωση?γνωριζει καποια να μου πει?...μεσα στην ημερα την ταιζω συχνα και οποτε ζητησει..

 

Μην ανησυχείς...! το γάλα μας δεν κόβεται έτσι εύκολα... Ξέρουν τα μωράκια πότε πεινούν και πότε να το ζητούν το φαγητό τους και αυτό να παράγεται φρέσκο!

Και καλά κάνεις που δεν τη ξυπνάς για τάϊσμα εφόσον παίρνει και τα κιλά της οκ. Ούτε κι εγώ τον ξυπνάω και κοιμάται τις ίδιες ώρες με εσένα. Βέβαια κοιμόμαστε παρέα και μέσα στον ύπνο του θηλάζει (self service) xιχι.

Η γνώμη μου είναι ότι, εκτός ιατρικών παραμέτρων, πρέπει να ακούμε και να υπακούμε στο πρόγραμμα των μωρών μας. Εκείνα ξέρουν πολλά...:wink:!

Να σου ζήσει!!!

:D
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια βοηθεια!!! Ειμαστε 55 ημερων θηλαζω αποκλειστικα αλλα ενω ολη την ημερα το μωρο δειχνει να χορταινει μετα τις 7 το απογευμα καταλαβαινω οτι αδειαζει και τα δυο στηθη και κλαιει γιατι δεν υπαρχει αλλο γαλα.σημερα της εδωσα σημπληρωμα δεν αντεχα να την βλεπω ετσι την κρατουσα αγκαλια και με ετρωγε τον ωμο μου.τι να κανω; αν κανω αντλησεις θα βοηθησει ;και αν ναι ποτε πρεπει να γινονται ;εχω το medela swing.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βοηθεια!!! Ειμαστε 55 ημερων θηλαζω αποκλειστικα αλλα ενω ολη την ημερα το μωρο δειχνει να χορταινει μετα τις 7 το απογευμα καταλαβαινω οτι αδειαζει και τα δυο στηθη και κλαιει γιατι δεν υπαρχει αλλο γαλα.σημερα της εδωσα σημπληρωμα δεν αντεχα να την βλεπω ετσι την κρατουσα αγκαλια και με ετρωγε τον ωμο μου.τι να κανω; αν κανω αντλησεις θα βοηθησει ;και αν ναι ποτε πρεπει να γινονται ;εχω το medela swing.

 

Βαθειες αναπνοες, ηρεμία και υπομονή :) Αυτό που συμβαίνει είναι φυσιολογικό. Συμβαίνει τουλάχιστον με τις μισές μαμάδες και μωρά, και δεν είναι ένδειξη ότι δεν έχεις γάλα ούτε ότι το μωρό πεθαίνει τις πείνας. Τα βράδια, πολλά μωρά είναι "γκρινιάρικα", και συνήθως αυτό κρατάει μεταξύ του 2ου και 4ου μήνα. Επειδή το μωρό που θηλάζει, όταν δυσαναχετεί θέλει να θηλάσει, εκείνες τις ώρες, θα θηλάζει συνέχεια και το στήθος θα σου μοιάζει άδειο. Μην ανησυχείς, το μωρό είναι μια χαρά. Όσο παράλογο και αν φαίνεται, αυτός ο θηλασμός για ώρες το βράδυ, σου κάνει καλό, γιατί σε βοηθά να παράγεις περισσότερο γάλα, ακριβώς την περίοδο που το μωράκι το χρειάζεται.

 

Ιδανικά, φτιάξε μια άνετη γωνιά στον καναπέ, ή στο κρεβάτι, με τηλεόραση, λαπτοπ, κινητό, περιοδικά ή ό,τι άλλο σου αρέσει, έχε δίπλα νερό και κανένα σνακ και άσε το μωρό να θηλάσει, εναλλάσσοντας τα στήθη όποτε "τα παίρνει". Χωρίς υπερβολή, και 3-4 ώρες να περνάτε έτσι, είναι φυσιολογικό, ειδικά τις περιοδους που αναπτύσσεται απότομα.

 

Επειδή λογικά κάποια στιγμή θα θες διάλειμμα, μία καλή λύση είναι να βγάζει το πρωί με το θήλαστρο λίγο γάλα (π.χ 20-30 ml, δε θες παραπάνω), και αφού έχει θηλάσει καμιά ώρα το βράδυ και έχεις κλατάρει, του δίνεις αυτό, για να μην μπλεχτείς με ξένα γάλατα που μπορεί να του φέρουν κολικούς αν πίνει μόνο μία στις τόσες (άσε που θα πετάξεις και τα λεφτά σου, γιατί το κουτί δε θα τελειώσει ποτέ με αυτό το ρυθμό και απλά θα λήξει).

 

Σε τόσο μικρό μωρό, που τρώει κανονικά, άσε το θήλαστρο στην ησυχία του την υπόλοιπη μέρα. Μόνο κακό μπορεί να κάνει. Και θα σε εξοντώσει, και θα καταλήξεις με υπερπαραγωγή γάλακτος. Το ξέρω ότι δεν ακούγεται σαν πρόβλημα, αλλά αν θηλάζεις αποκελιστικά και έχεις και το θήλαστρο για να βγάζει έξτρα από το φόβο σου, καταλήγεις μετά απο λίγο καιρό να εχεις τεράστεια ποσότητα γάλακτος και το μωρό να πνίγεται και να κάνει αναγούλες.

 

Είσαι στην πιο δύσκολη περίοδο του θηλασμού. Συνήθως στο τρίμηνο οι μαμάδες πανικοβαλόμαστε ότι το βράδυ δε φτάνει το γάλα, αρχίζουμε τα συμπληρωματα, και σιγά σιγά, θηλασμός τέλος. Αλήθεια σου λέω, ξέρω ακριβώς πώς νιώθεις, κάνε υπομονή κανένα μήνα ακόμη. Θα έχεις τα βράδια ένα μωρό κρεμασμένο στο στήθος συνέχεια, αλλά υγιέστατο, ΔΕΝ λιμοκτονεί, μην το σκέφτεσαι ούτε για πλάκα, είσαι μία χαρά. Σε λίγο καιρό, που το γάλα θα έχει ρυθμιστεί, και το μωράκι θα έχει ξεπεράσει τη γκρινιάρικη φάση, θα είστε μία χαρά. Δεν έχω ακούσει ποτέ αυτή η φάση τα βράδια να κρατά μετά τον 4ο μήνα το πολύ.

 

Για να καταλάβεις, ο μικρός μου σε αυτή τη φάση μπορεί να θήλαζε απο 2 ως και 5 ώρες με διαλέιμματα τα βράδια. Αυτό το διάστημα 6-7 μεχρι μεσάνυχτα, ήθελα να τον πνίξω, είχα πανικοβληθεί, νόμιζα ότι πεθαίνει τις πείνας. Ευτυχώς είχα μία εξαίρετη παιδίατρο, ειδικευμένη σε προβλήματα θηλασμού που μου έλεγε ωμα "γκρίνια είναι, αν δε θήλαζε θα τρέχατε πάνωψ κατω με πιπίλες και καρότσια μπας και ηρεμήσει". Ε, λίγες βδομάδες αργότερα, το ίδο μωρό τελείωσε σε 10 λεπτά! Υπμονή :)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βοηθεια!!! Ειμαστε 55 ημερων θηλαζω αποκλειστικα αλλα ενω ολη την ημερα το μωρο δειχνει να χορταινει μετα τις 7 το απογευμα καταλαβαινω οτι αδειαζει και τα δυο στηθη και κλαιει γιατι δεν υπαρχει αλλο γαλα.σημερα της εδωσα σημπληρωμα δεν αντεχα να την βλεπω ετσι την κρατουσα αγκαλια και με ετρωγε τον ωμο μου.τι να κανω; αν κανω αντλησεις θα βοηθησει ;και αν ναι ποτε πρεπει να γινονται ;εχω το medela swing.

Ωραία στα'γραψε η ΑγγεΚ, να την ακούσεις!

Δεν είναι όλες οι γκρίνιες, γκρίνιες πείνας.

Ούτε το στήθος είναι κριτήριο για το αν έχεις ή δεν έχεις γάλα, το στήθος θα πρήζεται και θα ξεπρήζεται...

Βάρος και πάνες να παρακολουθείς μόνο, θα σας τα έχει πει και ο παιδίατρος.

Το 1ο 2μηνο-3μηνο είναι brutal, μετά βελτιώνεται η κατάσταση.

Άντε, να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κορίτσια.Και γω πιστευα οτι μπορει να ειναι και η γκρινια γιατι γενικα ειναι πολυ φωνακλου χθες κοιμηθηκε απο της 7 το απογευμα που ξυπνησε στις 3 πμ και ξαναξυπνησε στις 5.εχει και γαστροφαγικη παλινδρομηση η καημενουλα.βγαζει συνεχια γαλα.να ρωτησω και κατι αλλο επειδη εχω μπερδευτει γαλακτοκομικα ο γιατρος μου ειπε να μην τρωω για τους κολικους η την παλινδρομιση ;γιατι κολικους δεν βλεπω αλλο να εχει και γω δεν ξερω τι να φαω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...