Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Eirinako,

πρώτα από όλα...προσπάθησε να μην αγχώνεσαι!

 

Οι καθημερινές μετρήσεις δε βοηθούν σε τίποτα, πίστεψέ με! Επιπλέον, πέσαμε και σε καύσωνα, οπότε μπερδευόμαστε και στο θέμα των ούρων...

 

Αν γίνεται υπερβολική χρήση πιπίλας, πράγματι ενδέχεται να μειωθεί η παραγωγή. Δε ζητούν όλα τα μωρά να φάνε, αν δεν έχουν χορτάσει. Μερικά βολεύονται με λίγο ικανοποιημένο στομαχάκι και το ρίχνουν στον ύπνο.

 

Από τις περιγραφές σου, ένα πιθανό σενάριο είναι ότι το μωρό δε βρίσκει μεγάλη ροή, στην αρχή, και εγκαταλείπει την προσπάθεια. Επίσης, κάποιες φορές (εκεί που λες ότι τρώει και μετά τα βγάζει)ίσως θέλει να πιπιλισει για να κοιμηθεί, αλλά του έρχεται γάλα και δυσανασχετεί.

 

Όπως και να'χει, εσύ δοκίμασε να τον θηλάζεις σε φάση που δεν κινδυνεύει να χάσει την υπομονή του (μισοξυπνιο, ας πούμε), με ηρεμία δική σου. Συμφωνώ απόλυτα για το μάρσιπο, γιατί συνδυάζει τέλεια την εγγύτητα που βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις, με την ελευθερία κινήσεων που απαιτεί το μεγαλύτερο παιδάκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι αρκετη. Εγω ειμαι ολη μερα ιδρωμενη.

Πιστευω οτι η ζέστη παίζει μεγαλο ρόλο στην όρεξη της την ημερα.Την νύχτα ειναι πιο υποφερτα και τρωει ισως για αυτο καλυτερα.Παντως προσωπικά αν εχει πολυ ζέστη μπορω να μην φάω τιποτα ολη μερα και τα παιδάκια ειναι κι αυτα μικρα ανθρωπάκια με τις ιδιαιτερότητες τους.Δεν υπαρχει δυνατότητα κληματισμου στο σπιτι; Μήπως φάει καλυτερα σε μια ωραια ατμόσφαιρα;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ ολες για τις απαντησεις σας. Η αληθεια ειναι οτι εχω σαλταρει καπως κσι αυτο δεν βοηθαει.

Πριν λιγο την ταισα εφαγε μια χαρα. Η πανα ομως τελειως στεγνη. Ισως θελει πιο μεγαλη ροη και ξενερωνει την ημερα, γιατι παλια ειχα μεγαλυτερη, αλλα τωρα πως θα αυξηθει αν δεν θελει στηθος?

Το θηλαστρο με εχει πληγωσει λιγο σε συνδιασμο με τα δαγκωματα του μωρου και φοβαμαι μην εχουμε άλλα.

Τωρα για το μαρσιπο τι να τον κανω αφου δεν θηλαζει? Ασε που νομιζω θα σκασουμε τελειως απο τη ζεστη.

Τι να κανω ?

Θα προσπαθησω αυριο με λιγοτερη πιπιλα και δροσια.

Απλα ειναι και λιγο φαυλος κυκλος γιατι οταν προσφερω συχνα νευριαζει ισως λογω μειωμενης ροης(εγω πιστευα οτι δεν πεινουσε) οταν προσφερω πιο αραια μειωνεται η παραγωγη πιο πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Ισως μια προσεχτικη χρηση τσαγιου για το θηλασμο η μαγια μπυρας να βοηθησει την παραγωγη σου.αλλα καλυτερα να συμβουλευτεις συμβουλο θηλασμου μην δημιουργησεις αλλα προβληματα.κ συχνες εναλλαγες στηθους.βοηθαει κ να μενει λιγο παραπανω το μωρο.καταλαβαινω το αγχος σου τα ειχαμε περασει κ μεις.προσπαθησε να ηρεμησεις.οταν περασει ολο αυτο μη τη ζυγιζεις τοσο συχνα.μπορει να την ενοχλουν κ τα δοντια

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και παλι.

 

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερων. Συνεχιζω και ελπιζω να μην γινομαι κουραστικη. το μωρο απο χθες το βραδυ κατα τις 22.00 δεν εκανε αλλα ουρα μεχρι τις 04.30 τη νυχτα εκτος αν καποια μικρη ποσοτητα στεγνωσε μιας και ειχε πολυ ζεστη. Κακα ειχε να κανει απο το μεσημερι με εξαιρεση 2 μικρες πρασινες κενωσεις-λεκεδες. Την ταισα κοιμησμενη ανα 2 ωρες δλδ περιπου στις 2, 4,6,8,10. Αλλες φορες ηπιε αρκετα και αλλες λιγο αλλα συνεχεια καταπινε. Το πρωι ειχε και 2-3 πανες με τσισα και κακα.

 

Μετα κοιμηθηκε απο 11.30 μεχρι 13.00 και οταν ξυπνησε αμεσως στην εβαλα στο στηθος. Ηπιε πολυ λιγο μερικες γουλιες απο το καθε στηθος και μετα δεν ηθελε αλλο αλλα δεν εκλαιγε κιολας. εφαγε παλι ανυσηχη και τεντωνε παλι το κεφαλι πισω. χορτασε? δεν ειχε αλλο γαλα? δεν ξερω στεναχωρηθηκα πολυ γιατι ημουν πολυ ηρεμη και ειχα πιο θετικη διαθεση. Εβαλα και κλιματισμο, τωρα δεν της εχω δωσει πιπιλα και φωναζει.

 

Δλδ οτι φαει ειναι το βραδυ. Και ολη μερα με μικρογουλιες.....κοριτσια φοβαμαι μην παθει τπτ. Να προσπαθησω παλι για συμπληρωμα??

 

θα μου κοπει και το γαλα στο τελος

 

παρολαυτα, συνεχεια ρευεται? να εχει το στομαχακι της???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιση ωρα μετα απο αυτο το λιγο θηλασμο ξεκινησε σπαρακτικο κλαμα. Πηγα να την θηλασω και δεν ηθελε με τπτ στην κλασικη σταση θηλασμου. Με το που πηγανα την βαλω ουρλιαζε. Την εβαλα τελικα ξαπλα, αντικριστα οπως οταν κοιμομαστε, ηπιε παλι και απο τα 2, λιγο παραπανω αυτη την φορα, παλι ανυσηχη, ειναι το ιδιο ανυσηχη και οταν εχει γαλα και οταν δεν εχει, και τωρα παλι γκρινιαζει και τεντωνεται. αν δεν ειχε το θεμα του βαρους θα ελεγα πως δεν θελει αλλο γαλα. τωρα θελει μαλλον να κοιμηθει. θα της δωσω την πιπιλα και μολις αποκοιμηθει θα την παρω, ειναι παρα πολυ ανησυχη.

Σκεφτομαι τι θα κανω αυριο που θα ειναι ο αντρας μου στη δουλεια πως θα το κανω ολο αυτο με αλλο ενα παιδι..

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να τη θηλαζεις σε διαφορες στασεις κ ορθια ενω περπατας.θα το εψαχνα για παθολογικα αιτια προσωπικα.κ καλυτερα σε παιδιατρο συμβουλο θηλασμου

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να τη θηλαζεις σε διαφορες στασεις κ ορθια ενω περπατας.θα το εψαχνα για παθολογικα αιτια προσωπικα.κ καλυτερα σε παιδιατρο συμβουλο θηλασμου

 

Ναι κι εγω θα ηθελα να το αποκλεισω οτι εχει κατι για να ξερω πως βαδιζουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μολις τα εκανε,αρα κατι εφαγε. Ειμαι τραγικη. περιμενω πανω απο την πανα. Ο αντρας μου μου λεει να την παμε στο νοσοκομειο. Με κοροιδευει δλδ :-(

Αυτό το άγχος για το ποτε θα κανει κακά....φοβερό!

Αφού σκεφτομουνα να ανοίξω στο τουιτερ προφίλ και να κανω αναρτήσεις επιτέλους τα κάναμε! Μαζί με τα ντοκουμέντα.. Θα είχαμε τρελούς φολοουερς...

Κάθε φορά που τον αλλάζει ο άντρας μου παω και εγω απο πίσω να δω τι έκανε...

Έκανε πολλα? έκανε λίγα? τι χρωμα εχουν?

Θα μας τρελάνουν τελικά αυτά τα μικρά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μολις τα εκανε,αρα κατι εφαγε. Ειμαι τραγικη. περιμενω πανω απο την πανα. Ο αντρας μου μου λεει να την παμε στο νοσοκομειο. Με κοροιδευει δλδ :-(

 

Είσαι αγχωμένη και δε βοηθάει για να κάτσει το μωρό στο στήθος. Προσπάθησε να χαλαρώσεις. Το καταλαβαίνω εγώ που σε διαβάζω και αγχώνομαι, το μωρό σου πως θα συνεργαστεί αφού το εισπράττει;;;

Για 24 ωρες κλείδωσε τη ζυγαριά σε ενα δωμάτιο, κρύψε σε ενα συρτάρι το ρολόι για να μην κοιτάς ποσά λεπτά θηλαζει, μην μετράς πάνες και μην προσφέρεις συνεχεια στήθος. Πάρε βαθιές ανάσες, αν εχεις κανει διαλογισμό προσπάθησε να τον εφαρμόσεις!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nαι το ξερω 2 βδομαδες πηγα να πεθανω. Εχασα και 2 κιλα. :P

 

Ηρθε τελικα παιδιατρος-συμβουλος θηλασμου και μας ειδε. Πολυ καλη και ευχαριστω το μελος που μου την συστησε. Το μωρο εχει πολυ μεγαλη κρυφη και φανερη ΓΟΠ και ισοφαγητιδα. Καναμε και υπερηχο. Σε καποια φαση σχεδον σταματησε να τρωει. Με φυσικο επακολουθο και την μειωση την παραγωγης μου. Δημιουργηθηκε ενας φαυλος κυκλος που εως ενα σημειο παραμενει. Πονος- κλαμα -μειωση παραγωγης - πεινα - κλαμα.

Εχω ξεκινησει epadoren, αποχη απο τα γαλακτοκομικα και αντλησεις.

Το μωρο ειναι καπως καλυτερα δλδ δεν κλαιει τοσο αλλα δεν ειναι πολυ προθυμο να θηλασει. Γενικα ο θηλασμος ειναι λιγο βασανο πλεον. Δεν ξερω αν πειναει αν ποναει τι θελει. Απλα περιμενω να περασει ο καιρος μηπως βελτιωθει η κατασταση.

Το χειροτερο ειναι οτι παραμενω αγχωμενη και δεν εχουμε καλη συνεργασια. Το μωρο δεν θελει καθολου το στηθος. Αν πειναει θα πιει λιγο και μετα θα κοιμηθει και παντα προτιμαει την πιπιλα αλλιως δεν ηρεμει με τπτ.

 

Δεν ξερω πως θα διατηρηθει το γαλα και με κουραζει και μονο η σκεψη να ειμαι συνεχεια με το θηλαστρο.

 

Δεν ξερω αν εχετε κατι να μου πειτε πανω σε αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Nαι το ξερω 2 βδομαδες πηγα να πεθανω. Εχασα και 2 κιλα. :P

 

Ηρθε τελικα παιδιατρος-συμβουλος θηλασμου και μας ειδε. Πολυ καλη και ευχαριστω το μελος που μου την συστησε. Το μωρο εχει πολυ μεγαλη κρυφη και φανερη ΓΟΠ και ισοφαγητιδα. Καναμε και υπερηχο. Σε καποια φαση σχεδον σταματησε να τρωει. Με φυσικο επακολουθο και την μειωση την παραγωγης μου. Δημιουργηθηκε ενας φαυλος κυκλος που εως ενα σημειο παραμενει. Πονος- κλαμα -μειωση παραγωγης - πεινα - κλαμα.

Εχω ξεκινησει epadoren, αποχη απο τα γαλακτοκομικα και αντλησεις.

Το μωρο ειναι καπως καλυτερα δλδ δεν κλαιει τοσο αλλα δεν ειναι πολυ προθυμο να θηλασει. Γενικα ο θηλασμος ειναι λιγο βασανο πλεον. Δεν ξερω αν πειναει αν ποναει τι θελει. Απλα περιμενω να περασει ο καιρος μηπως βελτιωθει η κατασταση.

Το χειροτερο ειναι οτι παραμενω αγχωμενη και δεν εχουμε καλη συνεργασια. Το μωρο δεν θελει καθολου το στηθος. Αν πειναει θα πιει λιγο και μετα θα κοιμηθει και παντα προτιμαει την πιπιλα αλλιως δεν ηρεμει με τπτ.

 

Δεν ξερω πως θα διατηρηθει το γαλα και με κουραζει και μονο η σκεψη να ειμαι συνεχεια με το θηλαστρο.

 

Δεν ξερω αν εχετε κατι να μου πειτε πανω σε αυτα...

 

Aχ eirinako....πήρα χαμπάρι το θέμα σου σήμερα και διαβάζοντάς το από την αρχή, πριν ακόμα φτάσω στο τελευταίο σου ποστ, σκέφτηκα : "Κοίτα να δεις που το μωρό έχει ΓΟΠ".

 

Από θηλασμό δεν ξέρω, ξέρω όμως από ΓΟΠ, καθώς ταλαιπωρήθηκα γύρω στον ένα χρόνο με τον γιο μου. Ο δικός μου δεν έχασε ποτέ βάρος, αλλά έπαιρνε τον πρώτο καιρό πολύ λίγο παρόλο που έπινε ξένο, καθώς έκανε συνέχεια εμετούς. Διαβάζοντας την συμπεριφορά της μικρής σου, θυμήθηκα ακριβώς τα δικά μας, απλά όπου στήθος βάλε μπιμπερό!

 

Τα άλλα έμπειρα περί θηλασμού κορίτσια θα σου δώσουν πιστεύω καλές συμβουλές για το πώς είναι καλύτερα να θηλάζεις, ο δικός μου πάντως, ο οποίος τις πρώτες σαράντα μέρες θήλαζε παράλληλα με το συμπλήρωμα, καθόταν ήρεμα να θηλάσει μόνο στην θέση ράγκμπυ, δηλαδή με το σώμα του κάτω από την μασχάλη μου και σχεδόν καθιστός. Πιστεύω ότι και η σύμβουλος μπορεί να σου δείξει κάποιες στάσεις που βολεύουν.

 

Θέλω να σου πω υπομονή και ψυχραιμία...δεν είναι ευχάριστη κατάσταση αλλά δεν είναι και τίποτα το αξεπέραστο. Πιστεύω ότι το epadoren θα κάνει την δουλειά του (εμάς μας βοήθησε πολύ, το παιδί σταμάτησε να υποφέρει) και έτσι κι αλλιώς το μητρικό γάλο είναι το απόλυτο φάρμακο για τον ισοφάγο και το στομαχάκι της.

 

Κουράγιο κορίτσι μου!

Link to comment
Share on other sites

Aχ eirinako....πήρα χαμπάρι το θέμα σου σήμερα και διαβάζοντάς το από την αρχή, πριν ακόμα φτάσω στο τελευταίο σου ποστ, σκέφτηκα : "Κοίτα να δεις που το μωρό έχει ΓΟΠ".

 

Από θηλασμό δεν ξέρω, ξέρω όμως από ΓΟΠ, καθώς ταλαιπωρήθηκα γύρω στον ένα χρόνο με τον γιο μου. Ο δικός μου δεν έχασε ποτέ βάρος, αλλά έπαιρνε τον πρώτο καιρό πολύ λίγο παρόλο που έπινε ξένο, καθώς έκανε συνέχεια εμετούς. Διαβάζοντας την συμπεριφορά της μικρής σου, θυμήθηκα ακριβώς τα δικά μας, απλά όπου στήθος βάλε μπιμπερό!

 

Τα άλλα έμπειρα περί θηλασμού κορίτσια θα σου δώσουν πιστεύω καλές συμβουλές για το πώς είναι καλύτερα να θηλάζεις, ο δικός μου πάντως, ο οποίος τις πρώτες σαράντα μέρες θήλαζε παράλληλα με το συμπλήρωμα, καθόταν ήρεμα να θηλάσει μόνο στην θέση ράγκμπυ, δηλαδή με το σώμα του κάτω από την μασχάλη μου και σχεδόν καθιστός. Πιστεύω ότι και η σύμβουλος μπορεί να σου δείξει κάποιες στάσεις που βολεύουν.

 

Θέλω να σου πω υπομονή και ψυχραιμία...δεν είναι ευχάριστη κατάσταση αλλά δεν είναι και τίποτα το αξεπέραστο. Πιστεύω ότι το epadoren θα κάνει την δουλειά του (εμάς μας βοήθησε πολύ, το παιδί σταμάτησε να υποφέρει) και έτσι κι αλλιώς το μητρικό γάλο είναι το απόλυτο φάρμακο για τον ισοφάγο και το στομαχάκι της.

 

Κουράγιο κορίτσι μου!

 

Καλη μου εισαι μεσα στο μυαλο μου.

 

Εδω και μερες θελω να σου γραψω στα θεματα του υπνου και δεν εχω βρει χρονο με τον χαμο. Σε ευχαριστω για το ενδιαφερων.

 

Ναι !!!!!!!! Μονο στη θεση αυτη δεχεται να θηλασει. Μου το ειπε και η συμβουλος αλλα δεν της εδωσα πολυ σημασια γιατι σκεφτηκα οτι δεν θα με βολευει, αλλα τελικα λειτουργει. Θα την ξαναρωτησω.

 

Κατα τα αλλα το μωρο ειναι πολυ ανορεχτο και με ριχνει ψυχολογικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.ευχομαι συντομα να το ξεπερασετε κ αυτο.προσωπικη εμπειρια δεν εχω.προσπαθησε αυτη τη θεση θηλασμου κ ορθια.καντε συχνα μικρα γευματα.κρατα αρκετη ωρα το μωρο ορθιο μετα το φαγητο.προσπαθησε με το θηλαστρο.εχεις νοσοκομειακο;παρε μαγια για αυξηση παραγωγης(σε συνενοηση με τον παιδιατρο συμβουλο).δωσε λιγο χρονο ακομη.κανα δυο βδομαδες.θα σταματησει ο πονος με το φαρμακο κ θα τρωει με μεγαλυτερη ορεξη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια βοηθηστε και μενα ο μικρος μου ειναι 3 εβδομαδων.επειδη ηταν προωρακι η παιδιατρος μου συνεστησε μαζι με το θηλασμο και συμπληρωμα σε καθε γευμα λογω το οταν γυρισαμε σπιτι ο μικρος εχασε βαρος και ανεβασε ικτερο.συνηθισε ομως στο μπουκαλι και δυσκολευτηκα πολυ να ξαναπιασει το στηθος.τον θηλαζω ολημερα μερα και την νυχτα του δινω δυο γευματα ξενο.χθες ηπιε 150 ml ξενο μονορουφι και αναρωτιεμαι μηπως το παιδι δεν χορταινει απο μενα και ειναι τοσο πεινασμενος?και σημερα δεν μου πιανει το στηθος κλαιει με νευρο φαινεται οτι πειναει αλλα δεν εχει υπομονη να περιμενει.τι να κανω;ειμαι σε απογνωση;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βοηθηστε και μενα ο μικρος μου ειναι 3 εβδομαδων.επειδη ηταν προωρακι η παιδιατρος μου συνεστησε μαζι με το θηλασμο και συμπληρωμα σε καθε γευμα λογω το οταν γυρισαμε σπιτι ο μικρος εχασε βαρος και ανεβασε ικτερο.συνηθισε ομως στο μπουκαλι και δυσκολευτηκα πολυ να ξαναπιασει το στηθος.τον θηλαζω ολημερα μερα και την νυχτα του δινω δυο γευματα ξενο.χθες ηπιε 150 ml ξενο μονορουφι και αναρωτιεμαι μηπως το παιδι δεν χορταινει απο μενα και ειναι τοσο πεινασμενος?και σημερα δεν μου πιανει το στηθος κλαιει με νευρο φαινεται οτι πειναει αλλα δεν εχει υπομονη να περιμενει.τι να κανω;ειμαι σε απογνωση;

 

Καλησπερα.να σου ζησει.θα σου απαντησουν κοπελες που τα ξερουν πολυ καλυτερα απο εμενα αλλα γραψε καποια στοιχεια παραπανω;ξεπερασατε τον ικτερο;οι ζυγισεις του μωρου αναλυτικα;ποσα γευματα ξενο κανει τη μερα;ποσα μλ συνολικα;χρησιμοποιεις θηλαστρο;καλυτερα θα ηταν να δινεις συμπληρωμα μητρικο κ οχι με μπιμπερο.δινεις πιπιλα;μπορεις να ερθεις σε επικοινωνια με συμβουλο θηλασμου;

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος βγηκε 2800 απο το νοσοκομειο και 5 μερες που ηρθε η παιδιατρος ηταν 2,790 και με ικτερο 14 γι αυτο συνεστησε συμπληρωμα απο τοτε δεν εχει ερθει ξανα οποτε δεν εχω μετρησβ.εχω θηλαστρο το βγαζω αλλα του το δινω με μπιμπερο υπαρχει και αλλος τροπος;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βοηθηστε και μενα ο μικρος μου ειναι 3 εβδομαδων.επειδη ηταν προωρακι η παιδιατρος μου συνεστησε μαζι με το θηλασμο και συμπληρωμα σε καθε γευμα λογω το οταν γυρισαμε σπιτι ο μικρος εχασε βαρος και ανεβασε ικτερο.συνηθισε ομως στο μπουκαλι και δυσκολευτηκα πολυ να ξαναπιασει το στηθος.τον θηλαζω ολημερα μερα και την νυχτα του δινω δυο γευματα ξενο.χθες ηπιε 150 ml ξενο μονορουφι και αναρωτιεμαι μηπως το παιδι δεν χορταινει απο μενα και ειναι τοσο πεινασμενος?και σημερα δεν μου πιανει το στηθος κλαιει με νευρο φαινεται οτι πειναει αλλα δεν εχει υπομονη να περιμενει.τι να κανω;ειμαι σε απογνωση;

Μετα τα 150 δεν σου τα έβγαλε? νομίζω ειναι πολύ μικρό για τέτοια ποσότητα.

Το οτι το πίνει μονορούφι μπορει να σημαινει οτι δεν ξέρει το μπιμπερο και ίσως να μην το ξέρεις και εσυ.

Δλδ...θα παρεις τις πιπίλες με το πιο μικρό νούμερο, το μηδέν που ειναι για νερό.

Δεν θα του δίνεις πάνω απο 120, αν ειναι, απλά θα πεινάσει πιο νωρίς, θα τον σταματάς στα 60 μλ να ρευτεί, μπορει να κλαίει, αλλα θα το υποστείς, και μετα θα συνεχίσεις αν θελει και άλλο,

Την νύχτα να τον βάζεις στο στηθος για να μην χάσεις την παραγωγή σου, οι πιο κρισιμοι θυλαςμου ειναι στις 4 με 6 το πρωι. Και εσυ έχεις πολύ γαλα εκείνη την ωρα. Υπάρχει η λύση του sns όπου δεν θα χρησημοποιεις καθόλου μπιμπερο και δεν θα έχεις θέμα να μην θελει το στηθος σου, και η λύση του θυλαστρου για να βγάζεις το γαλα που σου περισσεύει το πρωι και να το δίνεις συμπλήρωμα το βράδυ.

Γενικά πως ειναι? πονάς στον θυλασμο? τον ακούς να καταπίνει?

Παντα...μια παντα θα δίνεις στηθος πρώτα και μετα συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι το ξερω 2 βδομαδες πηγα να πεθανω. Εχασα και 2 κιλα. :P

 

Ηρθε τελικα παιδιατρος-συμβουλος θηλασμου και μας ειδε. Πολυ καλη και ευχαριστω το μελος που μου την συστησε. Το μωρο εχει πολυ μεγαλη κρυφη και φανερη ΓΟΠ και ισοφαγητιδα. Καναμε και υπερηχο. Σε καποια φαση σχεδον σταματησε να τρωει. Με φυσικο επακολουθο και την μειωση την παραγωγης μου. Δημιουργηθηκε ενας φαυλος κυκλος που εως ενα σημειο παραμενει. Πονος- κλαμα -μειωση παραγωγης - πεινα - κλαμα.

Εχω ξεκινησει epadoren, αποχη απο τα γαλακτοκομικα και αντλησεις.

Το μωρο ειναι καπως καλυτερα δλδ δεν κλαιει τοσο αλλα δεν ειναι πολυ προθυμο να θηλασει. Γενικα ο θηλασμος ειναι λιγο βασανο πλεον. Δεν ξερω αν πειναει αν ποναει τι θελει. Απλα περιμενω να περασει ο καιρος μηπως βελτιωθει η κατασταση.

Το χειροτερο ειναι οτι παραμενω αγχωμενη και δεν εχουμε καλη συνεργασια. Το μωρο δεν θελει καθολου το στηθος. Αν πειναει θα πιει λιγο και μετα θα κοιμηθει και παντα προτιμαει την πιπιλα αλλιως δεν ηρεμει με τπτ.

 

Δεν ξερω πως θα διατηρηθει το γαλα και με κουραζει και μονο η σκεψη να ειμαι συνεχεια με το θηλαστρο.

 

Δεν ξερω αν εχετε κατι να μου πειτε πανω σε αυτα...

Εύχομαι να το ξεπεράσετε γρήγορα.

Κάποια στιγμή θα φύγει αυτό έτσι δεν ειναι? κάπου είχα διαβάσει οτι ειναι απλά ανώριμο το σύστημα τους αλλα όσο μεγαλώνουν φτιάχνει,

Μην αγχώνεσαι και ξεκινά τις αντλήσεις να διατηρήσεις την παραγωγή σου, να είσαι έτοιμη όταν περάσουν ολα αυτά. Το καλυτερο που έχεις να του δώσεις ειναι το γαλα σου και θα γιατρευτεί πιο γρήγορα απο την εισοφαγητιδα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.συμφωνω με οσα σου εγραψε η αλλη κοπελα.δοκιμασε αλλο τροπο σιτισης.μπορεις να παρεις κ κτ να αυξησεις την παραγωγη σου.δεν ξερω αν ειναι πολλα τα μλ.ισως να κανατε ενα ζυγισμα να δεις που ειστε.εχεις νοσοομειακο θηλαστρο?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βοηθηστε και μενα ο μικρος μου ειναι 3 εβδομαδων.επειδη ηταν προωρακι η παιδιατρος μου συνεστησε μαζι με το θηλασμο και συμπληρωμα σε καθε γευμα λογω το οταν γυρισαμε σπιτι ο μικρος εχασε βαρος και ανεβασε ικτερο.συνηθισε ομως στο μπουκαλι και δυσκολευτηκα πολυ να ξαναπιασει το στηθος.τον θηλαζω ολημερα μερα και την νυχτα του δινω δυο γευματα ξενο.χθες ηπιε 150 ml ξενο μονορουφι και αναρωτιεμαι μηπως το παιδι δεν χορταινει απο μενα και ειναι τοσο πεινασμενος?και σημερα δεν μου πιανει το στηθος κλαιει με νευρο φαινεται οτι πειναει αλλα δεν εχει υπομονη να περιμενει.τι να κανω;ειμαι σε απογνωση;

150ml με τη μια τα ήπιε;

Πρόσεχε για σύγχυση θηλων.Δωσε το συμπλήρωμα με σύριγγα η κουταλάκι και προσπαθησε να θηλαζεις αμεςως μόλις ξυπνήσει η μισοκοιμησμενο.Μην τον αφήνεις να πειναει γιατι δεν θα εχει την υπομονη για να θηλασει.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα σας!έχω ένα αγοράκι 40 ημερών σήμερα..γεννηθηκε 21/5 3.490 κ βγηκαμε 3.350..20 ημερών που τον ζυγισαμε στη παιδιατρο ήταν 3.900 κ εχθές 40 ημερών 4.800..το θέμα μου είναι πως πιστεύω ότι τα κιλα του είναι μια χαρά κ το γάλα μου το "πιάνει" το μωρο..η παιδίατρος όμως επιμένει να του δίνω ενδιάμεσα κ ξένο γάλα κ αυτό γιατί ενώ το βράδυ τρώει καλα ανά 3ωρο ή 4ωρο τη μέρα με ταλαιπωρεί λίγο ανά μια με μιάμιση ώρα κ λέει πως το κάνει γιατί δε προλαβαίνει να πυκνώσει το γάλα μου κ το μωρο δε χορταίνει..τί να κάνω;εντάξει με κουράζει όλη μέρα αυτό γιατί έχω κ ένα αγοράκι ακόμα 2,5 χρονων που δε προλαβαίνω να το ταΐσω...αλλα θα στρώσει..ετσι δεν είναι;ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!έχω ένα αγοράκι 40 ημερών σήμερα..γεννηθηκε 21/5 3.490 κ βγηκαμε 3.350..20 ημερών που τον ζυγισαμε στη παιδιατρο ήταν 3.900 κ εχθές 40 ημερών 4.800..το θέμα μου είναι πως πιστεύω ότι τα κιλα του είναι μια χαρά κ το γάλα μου το "πιάνει" το μωρο..η παιδίατρος όμως επιμένει να του δίνω ενδιάμεσα κ ξένο γάλα κ αυτό γιατί ενώ το βράδυ τρώει καλα ανά 3ωρο ή 4ωρο τη μέρα με ταλαιπωρεί λίγο ανά μια με μιάμιση ώρα κ λέει πως το κάνει γιατί δε προλαβαίνει να πυκνώσει το γάλα μου κ το μωρο δε χορταίνει..τί να κάνω;εντάξει με κουράζει όλη μέρα αυτό γιατί έχω κ ένα αγοράκι ακόμα 2,5 χρονων που δε προλαβαίνω να το ταΐσω...αλλα θα στρώσει..ετσι δεν είναι;ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!:D

 

καλημέρα κ να χαιρεσαι κ τα δυο παιδακια σου!μια χαρα τα πατε,ακου το ενστικτο σου.θα στρωσει όπως λες κ συ..ισως απλα να διψαει κ με τη ζεστη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!έχω ένα αγοράκι 40 ημερών σήμερα..γεννηθηκε 21/5 3.490 κ βγηκαμε 3.350..20 ημερών που τον ζυγισαμε στη παιδιατρο ήταν 3.900 κ εχθές 40 ημερών 4.800..το θέμα μου είναι πως πιστεύω ότι τα κιλα του είναι μια χαρά κ το γάλα μου το "πιάνει" το μωρο..η παιδίατρος όμως επιμένει να του δίνω ενδιάμεσα κ ξένο γάλα κ αυτό γιατί ενώ το βράδυ τρώει καλα ανά 3ωρο ή 4ωρο τη μέρα με ταλαιπωρεί λίγο ανά μια με μιάμιση ώρα κ λέει πως το κάνει γιατί δε προλαβαίνει να πυκνώσει το γάλα μου κ το μωρο δε χορταίνει..τί να κάνω;εντάξει με κουράζει όλη μέρα αυτό γιατί έχω κ ένα αγοράκι ακόμα 2,5 χρονων που δε προλαβαίνω να το ταΐσω...αλλα θα στρώσει..ετσι δεν είναι;ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!:D

 

Ή αλλάζεις παιδίατρο ή σταματάς να τη συμβουλεύεσαι για το θηλασμό. Απλό.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...