Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Γιατι κοιμαται. Μια φορα την ημερα πχ απόγευμα ή βραδυ θελει και πιο συχνα και την βαζω οσο θελει. Αλλα τις υπολοιπες ωρες δεν ξυπναει πριν το 3ωρο. Είναι ανησυχητικο?? Η παιδίατρος μου λεει είναι οκ αφου παιρνει βαρος. Να την ξυπναω? Μια φορα την ημερα επισης κανει πολύ εμετο. Σημαινει πως εχει φαει πολύ?

Ζυγίσεις:

Γένηση 26/05: 2680

Εξοδος 29/05: 2470

04/06 : 2640

07/06 : 2750

 

Αφού δεν εχεις βάλει προγράμμα και το μωρό εχει ήδη το βάρος γέννησης μην την ξυπνάς.

 

 

Δεν κακομαθαινουν τα νεογέννητα! Μπορει να εχει κανει τη νύχτα μέρα γι αυτό θηλαζει συχνά το βραδυ. Θα αλλάξει γρήγορα αυτό!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μην αγχώνεσαι για το Zinadol! Όπως ξέρεις, ανήκει στα ακίνδυνα. Ανεξάρτητα από το μωρό, σαν πολλές μέρες δεν το παίρνεις; Είναι ήδη 10 και θα συνεχίσεις για πόσες ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι για το Zinadol! Όπως ξέρεις' date=' ανήκει στα ακίνδυνα. Ανεξάρτητα από το μωρό, σαν πολλές μέρες δεν το παίρνεις; Είναι ήδη 10 και θα συνεχίσεις για πόσες ακόμα;[/quote']

 

Πραγματικα δεν ξερω. Δυστυχώς εχω πρόβλημα από την καισαρικη αλλα δεν είναι του τοπικ. Σιγουρα μεχρι το Σαββατο που θα με δει ο γιατρος. Ισως για παντα ή μεχρι να πεθανω... ποιος ξερει :(.

 

Επισης μιας και σε βρηκα :P ηθελα να σε ρωτησω και για το flagyl. To πηρα 5 μερες αλλα μετα που ειδα ότι δεν είναι ακίνδυνο, ζητησα και το σταματησα. Εχω εμμονη μηπως εχει παθει ηδη κατι το μωρο. Επισης το μωρο κανει κατι περιεργα. Δλδ εκει που είναι ηρεμη, ξαφνικα πεταγεται σαν να τρομαζει, ή κανει πολύ γρηγορες ανασες, ή κανει 1-2 βηχες σαν να πνίγεται ή να βρυχάται ή κανει ένα δυνατο κλαμα μερικων δευτερολεπτων. Είναι φυσιολογικα όλα αυτά? Γιατι η πρωτη μου κορη δεν τα εκανε. Πιο πολύ αυτό με το βηχα με φοβιζει. Αυριο απόγευμα θα την παω στην παιδιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Το Flagyl είναι ακίνδυνο! Τα φάρμακα τα τσεκάρουμε στο http://www.e-lactancia.org (αλλάζεις τη γλώσσα σε αγγλικά.πάνω δεξιά, που λέει "idioma").

 

Τα υπόλοιπα που περιγράφεις, φυσιολογικά μου φαίνονται! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Flagyl είναι ακίνδυνο! Τα φάρμακα τα τσεκάρουμε στο www.e-lactancia.org (αλλάζεις τη γλώσσα σε αγγλικά.πάνω δεξιά' date=' που λέει "idioma").

 

Τα υπόλοιπα που περιγράφεις, φυσιολογικά μου φαίνονται! :)[/quote']

 

Ναι το ειδα, αλλα μετα μπηκα και στο http://whqlibdoc.who.int/hq/2002/55732.pdf και το κοιταξα με την δραστικη ουσια και γραφει

metronidazole Avoid if possible. Animal data suggest it may be carcinogenic.

Επισης κοιταξα και στο βιβλιο της Πατσουρου με την δραστικη ουσια παλι και λεει το ιδιο και μπερδευτικα. Εχω πει και στην παιδιατρο να το κοιταξει και δεν ξερω και τι άλλο θα χρειαστει να παρω. Μπορει 2 πηγες να λενε τοσο διαφορετικα ή κατι κοιταζω λαθος? Απλα για να ξερω και για το μελλον ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κοιτάζεις είναι παλιά πηγή. Υποτίθεται πως η πιο up to date ενημέρωση γίνεται από το e-lactancia και από το toxnet (το οποίο δε λαμβάνει σαφή θέση, αλλά παρέχει επιστημονικά στοιχεία, ώστε να λάβει την απόφαση ο επαγγελματίας υγείας).

 

Στο toxnet αναφέρει αυτό που διάβασες, ότι, δηλαδή, κάποιοι ερευνητές προτείνουν διακοπή του θηλασμού για 12-24 ώρες μετά από μεμονωμένη δόση μετρονιδαζόλης. Όμως, τα υπόλοιπα στοιχεία που παραθέτει, μάλλον αθώωνουν το flagyl.

http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~617teY:1

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κοιτάζεις είναι παλιά πηγή. Υποτίθεται πως η πιο up to date ενημέρωση γίνεται από το e-lactancia και από το toxnet (το οποίο δε λαμβάνει σαφή θέση' date=' αλλά παρέχει επιστημονικά στοιχεία, ώστε να λάβει την απόφαση ο επαγγελματίας υγείας).

 

Στο toxnet αναφέρει αυτό που διάβασες, ότι, δηλαδή, κάποιοι ερευνητές προτείνουν διακοπή του θηλασμού για 12-24 ώρες μετά από μεμονωμένη δόση μετρονιδαζόλης. Όμως, τα υπόλοιπα στοιχεία που παραθέτει, μάλλον αθώωνουν το flagyl.

http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~617teY:1[/quote']

 

Ναι το ειχα δει και το toxnet αλλα είναι ακριβως αυτό που λες και δεν μπορουσα να αξιολογισω τα στοιχεια. Σε ευχαριστω πολύ με βοήθησες παρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα

 

Η μικρή μου σε 6 μερες γινεται 2 μηνων. Εχει εδώ και καποιες μερες που κοιμαται σερι από τις 10 το βραδυ μεχρι τις 5 το πρωι. Εχω ανησυχία γιατί δεν ξερω αν είναι καλο που μενει τοσες ωρες ανενεργο το στηθος ειδικα τις νυχτερινες ωρες. Μαλιστα πολλες φορες τρωει μονο από το ένα στηθος, οποτε οι ωρες γινονται ακομα πιο πολλες. Την ημερα θηλαζει κάθε 2 ωρες αλλα μπορει και πιο συχνα ή λιγοτερα συχνα. Μεσο ορο θηλαζει 8 φορες το 24ωρο. Μεχρι στιγμης εχει παρει 2 κιλα συν 200 γρ που ειχε χασει μετα την γεννηση.

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλικία που είναι δεν υπάρχει πρόβλημα αν δε θηλάζει τη νύχτα. Το στήθος σου σιγά σιγά θα προσαρμοστεί και δε θα πετρώνει τη νύχτα. Πρόσφερε τη μέρα όσο συχνά θέλει το μωρό σου και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα

 

Η μικρή μου σε 6 μερες γινεται 2 μηνων. Εχει εδώ και καποιες μερες που κοιμαται σερι από τις 10 το βραδυ μεχρι τις 5 το πρωι. Εχω ανησυχία γιατί δεν ξερω αν είναι καλο που μενει τοσες ωρες ανενεργο το στηθος ειδικα τις νυχτερινες ωρες. Μαλιστα πολλες φορες τρωει μονο από το ένα στηθος, οποτε οι ωρες γινονται ακομα πιο πολλες. Την ημερα θηλαζει κάθε 2 ωρες αλλα μπορει και πιο συχνα ή λιγοτερα συχνα. Μεσο ορο θηλαζει 8 φορες το 24ωρο. Μεχρι στιγμης εχει παρει 2 κιλα συν 200 γρ που ειχε χασει μετα την γεννηση.

 

Δε χρειαζεται να ξυπνάς εσυ το μωρό να θηλαζει το βραδυ. Αν σε ενοχλεί το στήθος μεσα στην νύχτα βγάλε λιγο γαλα στον νιπτήρα ίσα ίσα να ανακουφιστείς.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις :).

 

Θελω να ρωτησω επισης, αν υπαρχει καποιος αριθμος θηλασμων που ειναι απαραιτητος για να μην μειωθει το γαλα. Δεν ξερω αν ειναι χαζη ερωτηση αλλά το μωρακι μου μαλλον εχει χαλαρωσει και μου κοιμαται πολυ. Εκτος απο το βραδυνο 7ωρο, μετα μου κανει και κανα 2 τετραωρα το πρωι και θυμαται να φαει πιο συχνα απο το μεσημερι-απογευμα μεχρι το βραδυ, αλλα δύσκολα θα φτασουμε τα 8 γευματα. Επειδη διαβαζω πως πρεπει να τρωει 8-12 φορες το 24ωρο.

 

Αν την αφησω ελευθερη πεφτει στα 6 γευματα και αμεσως νιωθω το στηθος να υπολειτουργει. Αυτες τις μερες την εβαζα στο στηθος απο μονη μου και λογω της ζεστης, αλλα δεν επινε παντα με ορεξη ή επινε πολυ λιγη ώρα. Τι να πω ισως και να χορταινει γιατι αυτην την εβδομαδα πηρε 230 γρ. Παντως μετα το let down πινει πολυ λιγο ενω παλιοτερα επινε και 2-3 let down. Δεν ξερω αν χορταινει ή αν εχει μειωθει το γαλα.

 

Συγνωμη αν τα γραφω μπερδεμενα απλα εχω αγχωθει γιατι δεν θελω να χαλασει ο θηλασμος. Νιωθω το στηθος μου σαν ξεφουσκωτο σακουλι και με τρομαζει. Μαλιστα μερικες φορες το μωρο δυσκολευεται να το πιασει. Γιατι συμβαινει αυτο????

 

Α να πω οτι ειμαστε 2 μηνων και 12 ημερων και εως τωρα εχει παρει 2730.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις :).

 

Θελω να ρωτησω επισης, αν υπαρχει καποιος αριθμος θηλασμων που ειναι απαραιτητος για να μην μειωθει το γαλα. Δεν ξερω αν ειναι χαζη ερωτηση αλλά το μωρακι μου μαλλον εχει χαλαρωσει και μου κοιμαται πολυ. Εκτος απο το βραδυνο 7ωρο, μετα μου κανει και κανα 2 τετραωρα το πρωι και θυμαται να φαει πιο συχνα απο το μεσημερι-απογευμα μεχρι το βραδυ, αλλα δύσκολα θα φτασουμε τα 8 γευματα. Επειδη διαβαζω πως πρεπει να τρωει 8-12 φορες το 24ωρο.

 

Αν την αφησω ελευθερη πεφτει στα 6 γευματα και αμεσως νιωθω το στηθος να υπολειτουργει. Αυτες τις μερες την εβαζα στο στηθος απο μονη μου και λογω της ζεστης, αλλα δεν επινε παντα με ορεξη ή επινε πολυ λιγη ώρα. Τι να πω ισως και να χορταινει γιατι αυτην την εβδομαδα πηρε 230 γρ. Παντως μετα το let down πινει πολυ λιγο ενω παλιοτερα επινε και 2-3 let down. Δεν ξερω αν χορταινει ή αν εχει μειωθει το γαλα.

 

Συγνωμη αν τα γραφω μπερδεμενα απλα εχω αγχωθει γιατι δεν θελω να χαλασει ο θηλασμος. Νιωθω το στηθος μου σαν ξεφουσκωτο σακουλι και με τρομαζει. Μαλιστα μερικες φορες το μωρο δυσκολευεται να το πιασει. Γιατι συμβαινει αυτο????

 

Α να πω οτι ειμαστε 2 μηνων και 12 ημερων και εως τωρα εχει παρει 2730.

 

Το βάρος ειναι σούπερ!

 

Το στήθος ειναι φυσιολογικό να μην ειναι πρησμένο πια, εχει ρυθμιστεί η παραγωγή!

 

Το 8-12 γεύματα ειναι μια γενική οδηγία, απο εκεί και πέρα κάθε δίδυμο μαμάς και μωρού ειναι διαφορετικό κι εχει διαφορετικές ανάγκες. Απο τη στιγμή που τα πάτε τόσο καλα δεν υπάρχει λογος να αλλάξεις κατι!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και παλι.

Ειμαι παρα πολυ στεναχωρημενη γιατι εγινε η ανατροπη.

Ενω το μωρο μεχρι τωρα έπαιρνε παραπανω απο ικανοποιητικο βαρος 180γρ μεσο ορο ανα βδομαδα, ξαφνικα σημερα στην εβδομαδιαια μετρηση που του κανω στο σπιτι, ειδα πως εχασε σε μια βδομαδα 80 γρ.

 

Δεν ξερω τι εγινε. Εχω φρικαρει. Η παιδιατρος μου ειπε να δωσω συμπληρωμα αλλα δεν θελω.

 

Τα γευματα που κανει το μωρο ειναι 6-8. Στα απογευματινα γευματα εχει αρκετη γκρινια, δεν πινει πολυ ωρα και συνεχως πιανει και αφηνει την θηλη. Αυtο σημαινει πως εχει λιγο γαλα? Δεν ειναι ομως διατεθημενη να προασπαθησει παραπανω και κλαιει. Μετα ομως ρευεται κανονικα, βγαζει και γαλα και κανει και κακα. Δλδ εγω νομιζα πως απλα εχει χορτασει και δεν θελει αλλο.

 

Τι αλλο μπορει να συμβαινει?? Να εχει κατι παθολογικο?

 

Δοκιμασα να της δωσω και με μπιμπερο δικο μου γαλα αλλα δεν επινε. δαγκωνε τη θηλη και γελουσε.

 

Προσπαθησα να της προσφερω πιο συχνα αλλα γκρινιαζε πιο πολυ. Η παιδιατρος μου ειπε να μην δινω συχνα αλλα να την αφηνω να πεινασει.

 

Δεν ξερω τι να κανω και τι φταιει. Εχετε κατι να με συμβουλεψετε? ή καποια αναλογη εμπειρια?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Να ρωτήσω κάτι που ακούγεται χαζό: είσαι 100% σίγουρη για τις 2 μετρήσεις; Έχει τύχει (το έχω κάνει και εγώ) να διαβάζουμε π.χ. 3450 και να σημειώνουμε 3480.

 

Τώρα, αν οι μετρήσεις είναι σίγουρα σωστές: πόσες είναι οι βρεγμένες πάνες του μωρού; Έχεις δει καθόλου ροζ κρυστάλλους μέσα στις πάνες; Το κυριότερο: το μωρό είναι ζωηρό και ευδιάθετο; Δείχνει συνέχεια πεινασμένο ή αφήνει μόνο του το στήθος ικανοποιημένο;

 

Η λύση του ξένου γάλακτος (εκτός και αν μιλάμε, πια, για μωρό αφυδατωμένο, νωθρό κτλ) δεν είναι και η καλύτερη, καθώς, σε ένα μωρό που χάνει βάρος, σκεφτόμαστε, εκτός των άλλων, και την αλλεργία στο αγελαδινό γάλα, οπότε το ξένο θα κάνει ζημιά.

 

Η απώλεια βάρους παραπέμπει σε 3 αίτια, συνήθως:

-Σιτιστικά. Φυσικά και ΔΕΝ ενθαρρύνουμε τη μαμά να αφήσει το μωρό να πεινάσει. Αντιθέτως, όπως μόνη σου είπες, συστήνουμε συχνότερους θηλασμούς. Μπορείς, επίσης, να δώσεις για λίγες ημέρες 3 γεύματα των 60mL αντλημένο γάλα, επιπλέον του θηλασμού (καλύτερα όχι με μπουκάλι, αλλά με σύριγγα, κουταλάκι ή ανοιχτό ποτηράκι).

-Ουρολοίμωξη. Μια γενική και κ/α ούρων μας δίνει απάντηση.

-Αλλεργία στο γάλα. 3 διαδοχικές Mayer κοπράνων (που ανιχνεύουν μη ορατό αίμα) συνήθως δίνουν απάντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την μετρηση ειμαι σιγουρη.

 

To μωρο τις τελευταιες μερες δεν πολυθέλει να θηλασει ειδικα απο το μεσημερι εως το βραδυ. Αρχικα δεν ηταν πολυ εντονο και νομιζα πως απλα εχει χορτασει. Και οταν γκρινιαζε την εβαζα για υπνο με την πιπιλα της νομιζοντας οτι νυσταζει κι επειδη παντα έπαιρνε πολυ βαρος δεν την πιεσα. Εκει νομιζω εγινε το λαθος και εχασε βαρος. Απο διαθεση εχει καλη αλλα κοιμαται και πολυ. Ομως παντα κοιμοταν πολυ. Πανες δεν μετρουσα ποτε επειδη επερνε πολυ βαρος, αλλα ειχε παντα πολλες.

 

Χθες με καλυτερη παρατηρηση αφου χαμπαριασα οτι κατι δεν παει καλα, επεμεινα στον θηλασμο οταν δεν ηθελε και παρολαυτα γκρινιαζε ή εκρινα πως ειχε να φαει πολυ ωρα. Δεν ηθελε με τπτ την θηλη. Μολις την καταλαβαινε εκλαιγε. Οταν την έπαιρνε τελικα βογκαγε, εκανε το σωμα της πανω κατω και κουνουσε χερια ποδια. Μετα αφηνε το στηθος και εκλαιγε με σπαραγμο. Οταν πιεζα την θηλη πεταγοταν γαλα. Αφου ηρεμουσε γινοταν παλι αυτο και τελικα οταν δεχοταν να θηλασει επινε φουλ δλδ καταπινε πολυ ωρα. Μετα εβγαζε πολλες γουλιες και κοιμοταν πολυ ανησυχα. Το απογευμα δεν ειχε πολλες πανες, ηταν ελαχιστα υγρες και εκανε μικρες κενωσεις.

 

Το βραδυ εβαλα ξυπνητηρι και την ταισα 3 φορες τελειως κοιμισμενη. Ετρωγε μιση ωρα καθε φορα και απο τα 2 στηθη. Γεμισε 4 πανες 2 με πολλα τσισα και 2 με πολλα κακα. Οταν ξυπνησε εγινε παλι το ιδιο σκηνικο. Μεσα στην ημερα εχει φαει 2 φορες ικανοποιητικα μετα απο μια ωρα μαχης και αλλες 2 χωρις επιτυχια. Εχει κανει αλλες 4 πανες 2 κακα 2 τσισα πιο μικρης ποσοτητας.

 

Τωρα κοιμαται και τρεμω το επομενο γευμα τι θα τραβηξουμε.

 

Δεν ξερω τι την ενοχλει εσυ απο την εμπειρια σου τι καταλαβαινεις? Κατι την ενοχλει. Νομιζω πως εχω γαλα. Την ζυγισα και σε 24 ωρες μετα το φουλ ταισμα της νυχτας πηρε 60 γρ. Ειναι πιθανο?? Δεν ξερω παντως απο πανες εσκισε που λεμε και απο ανυσηχια επισης.

 

Χθες το απογευμα πανω στην απελπισια μου εδωσα 2 φορες μπιμπερο με δικο μου γαλα που ειχα στην καταψυξη. Δεν επινε δεν εδειξε κανενα ενδιαφερον. Δεν ηξερε πως να το χειριστει ουτε καν προσπαθησε. Προσπαθησα και με συριγκα αλλα παλι πνιγοταν η γελουσε.

 

Η παιδιατρος επιμενει στο συμπληρωμα αλλα δεν ξερω αν αυτο ειναι το προβλημα. Εξετασεις δεν παιζει να κανει μου ειπε ειναι απιθανο να εχει κατι. Να την αφησω να πεινασει λεει να φαει με ορεξη !!!

 

Ειμαι χαλια δεν εχω κοιμηθει ολη νυχτα απο την αγωνια μου.

 

Γιατι δεν θελει το στηθος? Δεν εχω γαλα? Εχει κατι το μωρο? Τι εγινε ξαφνικα? Πριν την εβδομαδα που εχασε, προηγηθηκαν 2 εβδομαδες που ειχε παρει 230 και 180 γρ.

 

Ξεκινησα να κανω και λιγο θηλαστρο μετα το γευμα της για επιπλεον ερεθισμα.

 

Κρυσταλους δεν εχω δει ποτε. Κοιμαται λιγο παραπανω και θελει πιο πολυ την πιπιλα. Ξυπναει ανυσηχη ή κλαει ή τιναζεται ενω κοιμαται. Επισης ειδα μια μικρη κενωση μουσταδη σαν μυξα και μερικες πολυ μικρες πρασινες αλλα εχει ξαναγινει αυτο μερικες φορες παλιοτερα.

 

Συγνωμη για το τεραστιο μην αλλα ηθελα να ειμαι ακριβης

Link to comment
Share on other sites

Για την μετρηση ειμαι σιγουρη.

 

To μωρο τις τελευταιες μερες δεν πολυθέλει να θηλασει ειδικα απο το μεσημερι εως το βραδυ. Αρχικα δεν ηταν πολυ εντονο και νομιζα πως απλα εχει χορτασει. Και οταν γκρινιαζε την εβαζα για υπνο με την πιπιλα της νομιζοντας οτι νυσταζει κι επειδη παντα έπαιρνε πολυ βαρος δεν την πιεσα. Εκει νομιζω εγινε το λαθος και εχασε βαρος. Απο διαθεση εχει καλη αλλα κοιμαται και πολυ. Ομως παντα κοιμοταν πολυ. Πανες δεν μετρουσα ποτε επειδη επερνε πολυ βαρος, αλλα ειχε παντα πολλες.

 

Χθες με καλυτερη παρατηρηση αφου χαμπαριασα οτι κατι δεν παει καλα, επεμεινα στον θηλασμο οταν δεν ηθελε και παρολαυτα γκρινιαζε ή εκρινα πως ειχε να φαει πολυ ωρα. Δεν ηθελε με τπτ την θηλη. Μολις την καταλαβαινε εκλαιγε. Οταν την έπαιρνε τελικα βογκαγε, εκανε το σωμα της πανω κατω και κουνουσε χερια ποδια. Μετα αφηνε το στηθος και εκλαιγε με σπαραγμο. Οταν πιεζα την θηλη πεταγοταν γαλα. Αφου ηρεμουσε γινοταν παλι αυτο και τελικα οταν δεχοταν να θηλασει επινε φουλ δλδ καταπινε πολυ ωρα. Μετα εβγαζε πολλες γουλιες και κοιμοταν πολυ ανησυχα. Το απογευμα δεν ειχε πολλες πανες, ηταν ελαχιστα υγρες και εκανε μικρες κενωσεις.

 

Το βραδυ εβαλα ξυπνητηρι και την ταισα 3 φορες τελειως κοιμισμενη. Ετρωγε μιση ωρα καθε φορα και απο τα 2 στηθη. Γεμισε 4 πανες 2 με πολλα τσισα και 2 με πολλα κακα. Οταν ξυπνησε εγινε παλι το ιδιο σκηνικο. Μεσα στην ημερα εχει φαει 2 φορες ικανοποιητικα μετα απο μια ωρα μαχης και αλλες 2 χωρις επιτυχια. Εχει κανει αλλες 4 πανες 2 κακα 2 τσισα πιο μικρης ποσοτητας.

 

Τωρα κοιμαται και τρεμω το επομενο γευμα τι θα τραβηξουμε.

 

Δεν ξερω τι την ενοχλει εσυ απο την εμπειρια σου τι καταλαβαινεις? Κατι την ενοχλει. Νομιζω πως εχω γαλα. Την ζυγισα και σε 24 ωρες μετα το φουλ ταισμα της νυχτας πηρε 60 γρ. Ειναι πιθανο?? Δεν ξερω παντως απο πανες εσκισε που λεμε και απο ανυσηχια επισης.

 

Χθες το απογευμα πανω στην απελπισια μου εδωσα 2 φορες μπιμπερο με δικο μου γαλα που ειχα στην καταψυξη. Δεν επινε δεν εδειξε κανενα ενδιαφερον. Δεν ηξερε πως να το χειριστει ουτε καν προσπαθησε. Προσπαθησα και με συριγκα αλλα παλι πνιγοταν η γελουσε.

 

Η παιδιατρος επιμενει στο συμπληρωμα αλλα δεν ξερω αν αυτο ειναι το προβλημα. Εξετασεις δεν παιζει να κανει μου ειπε ειναι απιθανο να εχει κατι. Να την αφησω να πεινασει λεει να φαει με ορεξη !!!

 

Ειμαι χαλια δεν εχω κοιμηθει ολη νυχτα απο την αγωνια μου.

 

Γιατι δεν θελει το στηθος? Δεν εχω γαλα? Εχει κατι το μωρο? Τι εγινε ξαφνικα? Πριν την εβδομαδα που εχασε, προηγηθηκαν 2 εβδομαδες που ειχε παρει 230 και 180 γρ.

 

Ξεκινησα να κανω και λιγο θηλαστρο μετα το γευμα της για επιπλεον ερεθισμα.

 

Κρυσταλους δεν εχω δει ποτε. Κοιμαται λιγο παραπανω και θελει πιο πολυ την πιπιλα. Ξυπναει ανυσηχη ή κλαει ή τιναζεται ενω κοιμαται. Επισης ειδα μια μικρη κενωση μουσταδη σαν μυξα και μερικες πολυ μικρες πρασινες αλλα εχει ξαναγινει αυτο μερικες φορες παλιοτερα.

 

Συγνωμη για το τεραστιο μην αλλα ηθελα να ειμαι ακριβης

 

Καλησπερα.καλο ειναι να εχει 6 βρεγμενες πανες κ να θηλαζει τουλ 6-8 φορες.θα σου προτεινα να μη δινεις πιπιλα.ολο αυτον τον καιρο δεν εδινες Συμπληρωμα η τσαι η νερο;αλλαξε παιδιατρο.κανε εξετασεις.η ανησυχια κτ δειχνει.κ παρατηρησε για βλεννα κ πρασινα κακα.μπορει να δειχνουν ιωση η αλλεργια.η scrate σιγουρα ξερει καλυτερα απο μενα κ θα σου απαντησουν κ αλλες κοπελες με μεγαλυτερη εμπειρια

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δωσει ποτε συμπληρωμα τσαι νερο κτλ

Πιπιλα εδωσα μετα τον δευτερο μηνα οταν ειδα οτι το βαρος ηταν καλο επειδη δεν αποκοιμιοταν με τπτ ουτε με στηθος γιατι την ενοχλουσε το γαλα. η αληθεια ειναι οτι την θελει πολυ την πιπιλα αλλα τι να κανω? Δεν δεχεται το στηθος πλεον για πιπιλα. πως να το αλλαξω αυτο?

επισης δεν εχω χρονο να την νανουριζω με τις ωρες καθως δεν εχω βοηθεια στο σπιτι και εχω και αλλο ενα παιδακι.

 

τωρα το απογευμα την ταισα παλι κοιμισμενη εφαγε 2 λεπτα ηρεμα μισοκοιμισμενη και αλλα 2 λεπτα πολυ ανησυχη. Μετα τελος. την εβαλα και απο το αλλο αλλα δεν το ηθελε. μετα εκατσε ηρεμη στο ριλαξ καμμια ωρα χωρις πιπιλα. αν πεινουσε δεν θα γινοταν αυτο νομιζω. οταν αρχισε να γκρινιαζει μετα απο μια ωρα, την ξαναεβαλα, ηπιε απο το αλλο μονο 1 λεπτο πολυ ανυσηχα και μετα αρχισε να βγαζει γαλα και την αφησα την προσπαθεια. Της εβαλα πιπιλα και ξεραθηκεστον υπνο.

 

τι θα κανω? είμαι πολύ χαλια. πως θα συνεχιστεί ο θηλασμος αν δεν θελει το στηθος ή αν υποφερει? να συνεχισω να την ταιζω το βραδυ? πανω που κοιμομασταν κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Α επισης να πω ότι με το θηλαστρο δεν βγαζω καθολου γαλα. Δεν ενεργοποιείται το let down. Γιατι συμβαινει αυτό? Μηπως δεν εχω γαλα? Μηπως δεν εχω γαλα και το μωρο βρησκει μονο το βραδυ που η ροη είναι αυξημενη? Γιατι είναι τοσο ανυσηχο στο στηθος? Δεν θελει να φαει? Δεν πιναει? Δεν εχει αρκετο γαλα? Εχει πολύ γαλα? Εχει κατι το μωρο? Γιατι κοιμισμενο πινει ενώ ξυπνιο γινεται μαχη? Εκει που θηλαζαμε παντου, τωρα ουτε μια βολτα δεν μπορούμε να παμε...... ΘΑ ΣΚΑΣΩ.

 

Σκέφτομαι επισης μηπως εχει παθει συγχηση θηλων από την πιπιλα αλλα θα προτιμουσενα μην φαει? Δεν θα εκλαιγε ολη μερα από την πεινα?

 

Επισης το ότι ιδρωνει πολύ από την ζεστη μπορει να παιζει ρολο στο βαρος?

Link to comment
Share on other sites

Α επισης να πω ότι με το θηλαστρο δεν βγαζω καθολου γαλα. Δεν ενεργοποιείται το let down. Γιατι συμβαινει αυτό? Μηπως δεν εχω γαλα? Μηπως δεν εχω γαλα και το μωρο βρησκει μονο το βραδυ που η ροη είναι αυξημενη? Γιατι είναι τοσο ανυσηχο στο στηθος? Δεν θελει να φαει? Δεν πιναει? Δεν εχει αρκετο γαλα? Εχει πολύ γαλα? Εχει κατι το μωρο? Γιατι κοιμισμενο πινει ενώ ξυπνιο γινεται μαχη? Εκει που θηλαζαμε παντου, τωρα ουτε μια βολτα δεν μπορούμε να παμε...... ΘΑ ΣΚΑΣΩ.

 

Σκέφτομαι επισης μηπως εχει παθει συγχηση θηλων από την πιπιλα αλλα θα προτιμουσενα μην φαει? Δεν θα εκλαιγε ολη μερα από την πεινα?

 

Επισης το ότι ιδρωνει πολύ από την ζεστη μπορει να παιζει ρολο στο βαρος?

Έχετε πολυ ζέστη στο σπιτι;

Link to comment
Share on other sites

Συγχηση μονο απο την πιπιλα περιεργο μου φαινεται.κ αυτο που τρωει κοιμισμενη το κανουν στην απεργια θηλασμου.εχεις τη δυνατοτητα να μιλησεις με συμβουλο θηλασμου;να σας δει απο κοντα;καταλαβαινω οτι δυσκολευεσαι λογω κ του μεγαλου σου παιδιου,αν εχεις μαρσιπο να τη βαζεις για να θηλαζει κ να αποκοιμιεται.δινε την πιπιλα αφου εχει φαει καλα κ δ μπορει να κοιμηθει αλλιως κ μολις κοιμηθει παρ'την.προσπαθησε να την κοιμισεις διαφορετικα.κουνημα,καροτσι,χαδακια.μαλλον κτ την ενοχλει.ισως κ η ζεστη.παιζει κ αυτο ρολο στο βαρος

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με νεα δεδομενα. Τωρα το βραδυ την ζυγισα και ειχε αποκλιση 70 γρ με το πρωι. Δλδ οντως δεν τρωει και χανει το απογευμα γιατι δεν εχω γαλα?? Αλλα πως κοιμαται τοτε? Επισης μειωνονται τα τσισα και δεν κανει κακα εδω και 2 μερες απο το απογευμα και μετα. Την εβαλα να πιει στις 21.30 αγουροξυπνημενη. Μετα απο 2 λεπτα τραβουσε με δυναμη το κεφαλι προς τα πισω μαζι με την θηλη και πονουσα. Μετα την μασουσε. Μετα κοιμηθηκε. Πως θα αυξηθει το γαλα αν δεν θηλαζει? Αλλα δεν διαμαρτυρεται ενω δεν βαζει βαρος? Εχω καταμπερδευτει.

Link to comment
Share on other sites

Συγχηση μονο απο την πιπιλα περιεργο μου φαινεται.κ αυτο που τρωει κοιμισμενη το κανουν στην απεργια θηλασμου.εχεις τη δυνατοτητα να μιλησεις με συμβουλο θηλασμου;να σας δει απο κοντα;καταλαβαινω οτι δυσκολευεσαι λογω κ του μεγαλου σου παιδιου,αν εχεις μαρσιπο να τη βαζεις για να θηλαζει κ να αποκοιμιεται.δινε την πιπιλα αφου εχει φαει καλα κ δ μπορει να κοιμηθει αλλιως κ μολις κοιμηθει παρ'την.προσπαθησε να την κοιμισεις διαφορετικα.κουνημα,καροτσι,χαδακια.μαλλον κτ την ενοχλει.ισως κ η ζεστη.παιζει κ αυτο ρολο στο βαρος

 

Δεν αποκοιμιεται με στηθος με τπτ. Δεν θελει. Μακαρι να ηθελε. Αν νυσταζει θελει πιπιλα αλλιως εχει φοβερη υπερενταση. Στο στηθος κλαιει. Δεν ξερω τι γινεται.το βραδυ αν κοιμηθει της την παιρνω. Την μερα ομως την ψαχνει.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου είναι τώρα 7 μηνών, αλλά θυμάμαι ότι όταν ήταν 2 μηνών περίπου μου έκανε κι αυτή νερά για κάτι μέρες, η κατάσταση όμως βελτιώθηκε από μόνη της. Δεν τη ζύγιζα, οπότε δεν ξέρω αν εκείνες τις ημέρες έχασε βάρος.

 

Αυτό που μπορώ εγώ να σου πω είναι ότι ίσως το στήθος σου γεμίζει με γάλα και ψιλοπετρώνει εφόσον δε θηλάζει συχνά, οπότε σε αυτή την περίπτωση χύνεις γάλα (πχ στο νιπτήρα) πριν θηλάσεις.

 

Επίσης, εγώ θυμάμαι τη θήλαζα για μισή ώρα κάθε φορά και μετά από 2 ώρες διάλειμμα την ξαναθήλαζα. Ένα μαστό κάθε φορά φυσικά, για να μη βγαίνουν πράσινες οι κενώσεις.

 

Ίσως κιόλας να την ενοχλούν τα ούλα της. Γι' αυτό εγώ της έδινα μια πλαστική κουδουνίστρα και καμιά φορά το δάχτυλό μου και το μασούλαγε.

 

Πάντως αν το βράδυ θηλάζει καλά, εγώ θα τη θήλαζα συχνά το βράδυ, απ' το ολότελα καλή κι η Παναγιώτενα. Το πρόγραμμα είναι κάτι που χαλάει και ξαναφτιάχνει ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...