Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Αχ τι έπαθα η καψερή!Καλά να πάθω!

Χθες ήταν πάλι μες τη γκρίνια,ξημερώματα.'Ηθελε συνέχεια στήθος.Λέω,μπορεί να μην χορταίνει.Και της δίνω το αντλημένο που είχα στο ψυγείο με το μπιμπερό..ε δεν ξανάπιασε θηλή μέχρι τώρα το βράδυ!:(:(:( μακακία έκανα!'Αστε που μπερδεύτηκα,ο γιατρός μου λέει όχι πάνω απο 4 ώρες νηστική,όσοι έκαναν παιδιά μου λένε μην την ξυπνάς,εγώ άφησα και 5ωρο-6ωρο,άμα κοιμόταν τι να έκανα?? Δεν έχει κάνει κ κακά 2 μέρες..ο γιατρός λέει μπορεί να μην σιτίζεται αρκετά :shock:

τί μπιμπερό έχεις? Το calma?

Να κάνεις ο,τι σου λέει ο γιατρός, αν δε σιτίζεται αρκετά το παιδί ποιός θα πάρει την ευθύνη, οι φίλες σου?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Σ'ευχαριστώ πολύ!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

όντως βοηθά πολύ αυτό στην αύξηση της παραγωγής, το έβλεπα με το θήλαστρο...

Θυμηθηκα κι αυτό με το τετράωρο το βράδυ, ξυπνούσαμε το μωρό, προσπάθεια να θηλασει, άντληση, τάισμα

Τελικά όταν τα κάνεις δεν τα θυμάσαι 1 μήνα μετά, μόνο αν τύχει κουβέντα επανέρχονται μνήμες. Πόσο βαθυά τα έθαψα?

Η λύπη που δεν θήλασε φεύγει ποτέ άραγε?

 

Τώρα το είδα αυτο! Καλε κορίτσι μου, είναι δυνατόν να ρωτάς τέτοια πράγματα; Εννοείται ότι φεύγει! Η μάλλον απο εσένα εξαρτάται το ποτε θα φύγει, το θέμα είναι ότι δεν έχεις λόγο να λυπασαι, αν είναι δυνατόν! Το παιδάκι σου θα είναι ευτυχισμένο άσχετο με τι γάλα πίνει! Μην αμφισβητήσεις ποτε (και μην αφήσεις κανέναν να αμφισβητήσει) ότι δεν προσπάθησες αρκετά ή ότι δεν έκανες οτι καλύτερο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα αυτο! Καλε κορίτσι μου, είναι δυνατόν να ρωτάς τέτοια πράγματα; Εννοείται ότι φεύγει! Η μάλλον απο εσένα εξαρτάται το ποτε θα φύγει, το θέμα είναι ότι δεν έχεις λόγο να λυπασαι, αν είναι δυνατόν! Το παιδάκι σου θα είναι ευτυχισμένο άσχετο με τι γάλα πίνει! Μην αμφισβητήσεις ποτε (και μην αφήσεις κανέναν να αμφισβητήσει) ότι δεν προσπάθησες αρκετά ή ότι δεν έκανες οτι καλύτερο!
μακάρι, πολλές φορές σκέφτομαι ότι κρίμα είναι, έστω και λίγο να έπιανε έστω και λίγο, θα μπορούσα να τον ακολουθήσω στην παραγωγή-ζήτηση με τις αντλήσεις. Δεν ερέθιζε το στήθος καθόλου από ένα σημείο και μετά. Λες και...παραιτήθηκε! Πως να φύγει αυτό από το μυαλό?

Το κάλμα μια χαρά το θηλάζει ο άτιμος! :lol: Τεσπα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ντίμι είσαι ακόμη υπό την επήρρεια των ορμονών σου. Τα πάντα φαίνονται πιο.... οτιδήποτε. Ενημερωμένη πια είσαι μπορείς να προσβλέπεις στο επόμενο μωρό. Να είσαι ευτυχής που αυτό το μωρό το κάλμα το θηλάζει μια χαρά.... Το μωράκι σου τρώει με όρεξη και μεγαλώνει. Σύντομα θα αρχίσουν τα χαμόγελα, τα νάζια, τα κόλπα και ίσως ένα μικρό αγκαθάκι να σου μείνει αλλά θα το προσπερνάς με ευκολία γιατί τα σημαντικά είναι αλλού.

 

Γιαυτά που πέρασαν δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι μόνο να μάθουμε από αυτά για τον εαυτό μας. Γιαυτά που έρχονται όμως μπορούμε να επενδύσουμε ενθουσιασμό κι αγάπη....

 

Κάτσε να περάσει κι αυτή η φρικερή περίοδος της αλλοφροσύνης και όλα θα μπουν στη θέση τους.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αυτό το πράγμα με τις ορμόνες μετά τον τοκετό δεν παλεύεται! Κατά την εγκυμοσύνη ήμουνα cool και τώρα έχω τρελαθεί! Κλαίω με το παραμικρο! Έλεος αισθάνομαι εντελώς ηλίθια! Lol

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωμένη ήμουν και πρίν μιρικι μου, και τί κατάλαβα...τεσπα!

Και το επόμενο δε θα θηλάσει, αφενός γιατί δεν θα υπάρξει επόμενο, αφετέρου γιατί με τέτοια ήττα που έφαγα με το πρώτο πολύ δύσκολα θα έχω υπομονή την επόμενη φορά.

Αν πιάνει και αρμέγει καλώς...έστω και το ένα στήθος (ίσα για να αντλώ), δε σου βάζω μέσα το άλλο που έχει τεράστια ρόγα και ίσως το δυσκολεύει.

Αλλά το ένα γιατί να μη το ερεθίζει που είχε καλύτερη θηλή από την ψευδοθηλή και το κάλμα?

Τεσπα δεν έχει σημασία πια. Οπως μου είπε και η σύμβουλος, αν ήταν άλλο παιδί θα σε είχε αδειάσει. Ομως δεν είναι άλλο παιδί, και ξέρεις έχει τόσα καλά που δεν θα τα άλλαζα με το να θηλάσει τελικά ;)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αυτό το πράγμα με τις ορμόνες μετά τον τοκετό δεν παλεύεται! Κατά την εγκυμοσύνη ήμουνα cool και τώρα έχω τρελαθεί! Κλαίω με το παραμικρο! Έλεος αισθάνομαι εντελώς ηλίθια! Lol

είστε ακόμα φρέσκοι μωρέ από τη γέννα, λογικό είναι. Κι εμείς χάλια είμασταν! Κλάμα κλάμα, όλους τους έκλαψα :lol:

Το παιδί μην ανησυχείς γελαστό θα βγεί :lol::lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

είστε ακόμα φρέσκοι μωρέ από τη γέννα, λογικό είναι. Κι εμείς χάλια είμασταν! Κλάμα κλάμα, όλους τους έκλαψα :lol:

Το παιδί μην ανησυχείς γελαστό θα βγεί :lol::lol:

 

Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί που λένε! :D

Καλά ναι με τόσο γελοίους γονείς δύσκολα να βγει κατηφής ο μικρός. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί που λένε! :D

Καλά ναι με τόσο γελοίους γονείς δύσκολα να βγει κατηφής ο μικρός. :D

κλάψε που σου λέω, ξεσπάς, και βγες έξω. Εξω! Ναι σου ακούγεται μακρυνό αλλά υπάρχει και ο έξω κόσμος και θα σου κάνει πολύ πολύ καλό!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

κλάψε που σου λέω, ξεσπάς, και βγες έξω. Εξω! Ναι σου ακούγεται μακρυνό αλλά υπάρχει και ο έξω κόσμος και θα σου κάνει πολύ πολύ καλό!

 

Πράγματι μου ακούγεται πολύ μακρυνό!

Δυστυχώς μετά τον τοκετό έπαθα και ουρολοίμωξη την οποία άργησα και να καταλάβω (νόμιζα ότι έτσουζε λόγω του καθετήρα που μου είχανε βάλει). Χθές ξεκίνησα αντιβίωση και μόλις αισθανθώ λίγο καλύτερα θα κάνουμε βολτούλα :D

Προς το παρόν ανακτώ δυνάμεις κλεισμένη σαν την Ραπουνζέλ ένα πράγμα, :lol: αφού δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου.

 

Αχ ονειρεύομαι βόλτες στην θάλασσα!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι μου ακούγεται πολύ μακρυνό!

Δυστυχώς μετά τον τοκετό έπαθα και ουρολοίμωξη την οποία άργησα και να καταλάβω (νόμιζα ότι έτσουζε λόγω του καθετήρα που μου είχανε βάλει). Χθές ξεκίνησα αντιβίωση και μόλις αισθανθώ λίγο καλύτερα θα κάνουμε βολτούλα :D

Προς το παρόν ανακτώ δυνάμεις κλεισμένη σαν την Ραπουνζέλ ένα πράγμα, :lol: αφού δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου.

 

Αχ ονειρεύομαι βόλτες στην θάλασσα!

κι γω με αντιβίωση ήμουν πρίν και μετά τη γέννα, η δήθεν ουρολοίμωξη μου στέρησε 2 μέρες το παιδί μου από κανονισμό του Λητώ.

Και λέω δήθεν γιατί δεν είχα κανένα σύμπτωμα, πρέπει να είχε κάνει λάθος το μικροβιολογικό στην Αθήνα, όπως έκανε και σε άλλες εξετάσεις μου ακριβώς πρίν τη γέννα :(

Περαστικά κορίτσι και μη τρελαίνεσαι αν δε νιώθεις καλύτερα σύντομα, μετά το μήνα θα δείς φως (ψυχολογικά).

Σωματικά τουλάχιστο εγώ δεν είχα θέμα, ίσως επειδή ήμουν χάλια ψυχολογικά και μόνο το σώμα δε σκεφτόμουν :rolleyes:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι μου ακούγεται πολύ μακρυνό!

Δυστυχώς μετά τον τοκετό έπαθα και ουρολοίμωξη την οποία άργησα και να καταλάβω (νόμιζα ότι έτσουζε λόγω του καθετήρα που μου είχανε βάλει). !

 

και εγω το εχω αυτο κ πιστευω κ εγω πως ειναι απο τον ουροκαθετηρα σαν πιεση σαν μουδιασμα στην ουρηθρα.....μπας κ ειναι κ μενα ουρολοιμοξη??:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

κι γω με αντιβίωση ήμουν πρίν και μετά τη γέννα, η δήθεν ουρολοίμωξη μου στέρησε 2 μέρες το παιδί μου από κανονισμό του Λητώ.

Και λέω δήθεν γιατί δεν είχα κανένα σύμπτωμα, πρέπει να είχε κάνει λάθος το μικροβιολογικό στην Αθήνα, όπως έκανε και σε άλλες εξετάσεις μου ακριβώς πρίν τη γέννα :(

Περαστικά κορίτσι και μη τρελαίνεσαι αν δε νιώθεις καλύτερα σύντομα, μετά το μήνα θα δείς φως (ψυχολογικά).

Σωματικά τουλάχιστο εγώ δεν είχα θέμα, ίσως επειδή ήμουν χάλια ψυχολογικά και μόνο το σώμα δε σκεφτόμουν :rolleyes:

 

Όχι ρε γμτ τί κρίμα! Γιατί σου στερήσανε το παιδί σου?

Πάντως ρώτησα τον παιδίατρό μου και τον γυναικολόγο μου και οι δύο μου έδωσαν αντιβίωση (κατ' όπιν αντιβιωγράμματος) ελαφριά οπότε ευτυχώς συνεχίζω να θηλάζω κανονικά :).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω το εχω αυτο κ πιστευω κ εγω πως ειναι απο τον ουροκαθετηρα σαν πιεση σαν μουδιασμα στην ουρηθρα.....μπας κ ειναι κ μενα ουρολοιμοξη??:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Μην αγχώνεσαι βρε! :)

Συνήθως η αίσθηση είναι τσούξιμο-πόνος κατά την ούρηση. Αν θέλεις να είσαι σίγουρη πάντως η εξέταση είναι πανεύκολη ;) Απλά κατουράς σε ένα κυπελάκι ;)

 

Πάθαινα ουρολοιμώξεις από πολύ μικρή και φαίνεται ακόμα είμαι επιρρεπής

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι βρε! :)

Συνήθως η αίσθηση είναι τσούξιμο-πόνος κατά την ούρηση. Αν θέλεις να είσαι σίγουρη πάντως η εξέταση είναι πανεύκολη ;) Απλά κατουράς σε ένα κυπελάκι ;)

 

Πάθαινα ουρολοιμώξεις από πολύ μικρή και φαίνεται ακόμα είμαι επιρρεπής

Περαστικα να ειναι..και να μην ξαναρθουν:P:p να σου ζησει και το μωρακι σου...!!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

μακάρι, πολλές φορές σκέφτομαι ότι κρίμα είναι, έστω και λίγο να έπιανε έστω και λίγο, θα μπορούσα να τον ακολουθήσω στην παραγωγή-ζήτηση με τις αντλήσεις. Δεν ερέθιζε το στήθος καθόλου από ένα σημείο και μετά. Λες και...παραιτήθηκε! Πως να φύγει αυτό από το μυαλό?

Το κάλμα μια χαρά το θηλάζει ο άτιμος! :lol: Τεσπα.

 

Να φύγει Dimmi μου απο το μυαλό, γιατι να μη φύγει;

Σκέψου ότι εδω ενήλικες και παραιτουμαστε συνέχεια απο διάφορα πράγματα, το μωρο δε δικαιούται μια παραίτηση;

Στην τελική και τι έγινε; Τι σημασία έχει;

 

Ενημερωμένη ήμουν και πρίν μιρικι μου, και τί κατάλαβα...τεσπα!

Και το επόμενο δε θα θηλάσει, αφενός γιατί δεν θα υπάρξει επόμενο, αφετέρου γιατί με τέτοια ήττα που έφαγα με το πρώτο πολύ δύσκολα θα έχω υπομονή την επόμενη φορά.

Αν πιάνει και αρμέγει καλώς...έστω και το ένα στήθος (ίσα για να αντλώ), δε σου βάζω μέσα το άλλο που έχει τεράστια ρόγα και ίσως το δυσκολεύει.

Αλλά το ένα γιατί να μη το ερεθίζει που είχε καλύτερη θηλή από την ψευδοθηλή και το κάλμα?

Τεσπα δεν έχει σημασία πια. Οπως μου είπε και η σύμβουλος, αν ήταν άλλο παιδί θα σε είχε αδειάσει. Ομως δεν είναι άλλο παιδί, και ξέρεις έχει τόσα καλά που δεν θα τα άλλαζα με το να θηλάσει τελικά ;)

 

Ποτε μην λες ποτε για επόμενο! :D

 

Κορίτσι, μην κάθεσαι και το ψειρίζεις γιατι δε θα φεύγει απο το μυαλό σου! Δεν είναι άλλο παιδι, είναι το δικό σου παιδι και ας σεβαστούμε την προσωπικότητά του! Ο,τι έγινε έγινε! Ξεχνα το!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

τί μπιμπερό έχεις? Το calma?

Να κάνεις ο,τι σου λέει ο γιατρός, αν δε σιτίζεται αρκετά το παιδί ποιός θα πάρει την ευθύνη, οι φίλες σου?

Δεν έχω βρε το calma ακόμα,το παρήγγειλα όμως!

'Εχεις δίκιο!Ζυγιστήκαμε όμως,πήραμε σχεδόν 400 γρ σε 9 ημέρες οπότε καλά πάμε!Μου είπε τώρα λοιπόν να μην την ξυπνάω το βράδυ παρά μόνο μες τη μέρα όχι πάνω απο 4 ώρες νηστική.

λουλαμπι γιατι δε βαζεις το παιδι διαρκως στο στηθος? δεν θες αποκλειστικο θηλασμο?

dimmi μου την βάζω αλλά είναι με τα φεγγάρια της.Υπάρχει φορά που θα πιάσει το στήθος,θα κάτσει 40 λεπτά και θα κοιμηθεί χορτασμένη με χαμόγελο στα χείλη :D Υπάρχει όμως και φορά που θα ξυπνήσει μαύρη απο το κλάμα,του στυλ ΘΕΛΩ ΦΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΝΑ ΡΕΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΩ! Και τη βάζω στο στήθος και το..φτύνει στην κυριολεξία λες και της έδωσα σκ@τά να φάει!!:shock::shock::shock: 'Οπως καταλαβαίνεις πρέπει να έχω πάντα γάλα εύκαιρο,δικό μου αντλημένο,αλλιώς θα πρέπει να της δώσω ξένο!

Εσύ ρε θύμισέ μου,πότε το σταμάτησες?Σταμάτησε να σου βγαίνει γάλα?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρε το calma ακόμα,το παρήγγειλα όμως!

'Εχεις δίκιο!Ζυγιστήκαμε όμως,πήραμε σχεδόν 400 γρ σε 9 ημέρες οπότε καλά πάμε!Μου είπε τώρα λοιπόν να μην την ξυπνάω το βράδυ παρά μόνο μες τη μέρα όχι πάνω απο 4 ώρες νηστική.

 

dimmi μου την βάζω αλλά είναι με τα φεγγάρια της.Υπάρχει φορά που θα πιάσει το στήθος,θα κάτσει 40 λεπτά και θα κοιμηθεί χορτασμένη με χαμόγελο στα χείλη :D Υπάρχει όμως και φορά που θα ξυπνήσει μαύρη απο το κλάμα,του στυλ ΘΕΛΩ ΦΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΝΑ ΡΕΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΩ! Και τη βάζω στο στήθος και το..φτύνει στην κυριολεξία λες και της έδωσα σκ@τά να φάει!!:shock::shock::shock: 'Οπως καταλαβαίνεις πρέπει να έχω πάντα γάλα εύκαιρο,δικό μου αντλημένο,αλλιώς θα πρέπει να της δώσω ξένο!

Εσύ ρε θύμισέ μου,πότε το σταμάτησες?Σταμάτησε να σου βγαίνει γάλα?

 

Μπράβο για το βάρος!

 

Προσπάθησε να τη βάζεις στο στήθος πριν πεινασει πολυ, μόλις δεις τα πρώτα σημάδια πείνας για να μην είναι εκνευρισμενη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μανουλες,θα ηθελα τη βοηθεια σας,εχω ενα κοριτσακι 48 ημερων που δυστυχως δεν εχω τοσο γαλα για αποκλειστικο θηλασμο......τωρα η μπεμπα μου εχει μαλλον γοπ. λεω μαλλον μια που η παιδιατρος ακομα το ψαχνει,τρεχαμε χθες νυχτιατικα στην ευρωκλινικη και καναμε υπερηχογραφημα οισοφαγου στομαχου αλλα δεν εδειξε τπτ ,οτι συμπληρωμα πινει το βγαζει το δικο μου ομως δεν της φτανει την εχω ολη μερα στο στηθος ομως τπτ δεν γινεται,ξερετε κανενα συμπληρωμα για να μπορω να αυξησω το γαλα????δεν περνει τα γραμμαρια και εχω απελπιστει,δεν ξερουμε πως να την βοηθησουμε κλαιει και υποφερει το μωρακι μου χωρια τους κολικους που εχει να αντιμετωπισει και ολα αυτα εξετιας μου!!οποια μπορει ας με βοηθησει μανουλες ειστε και καταλαβαινετε την κατασταση μου!!

Link to comment
Share on other sites

λουλαμπάκι το έκοψα στις 30 μέρες, δεν μπορούσα να τον ακολυθήσω στην παραγωγή, δεν ερέθιζε κανένα στήθος πια...στην αρχή κάτι γινόταν που και πού, μετά τίποτε!

Ετσι έδινα σκόνη αναγκαστικά, είχαν τελειώσει τα αποθέματα της κατάψυξης πολύ πρίν τις εκλογές (οι άλλοι έψαχναν τί θα ψηφίσουν κι γω σκεφτόμουν τί θα κάνω με το γάλα :lol:)

Αυτό που σου λέει η Νανά είναι πολύ σημαντικό, ταίζεις σε φάση ηρεμίας, πρίν προλάβει να τσιρίξει και δεν είναι συνεργάσιμο. Αγουρυξυπνημένο ή μισοκοιμισμένο μπορείς ακόμη να δοκιμάσεις, να ξυπνά στο στήθος, έχει και γέλιο να δείς με τη μανία θα τρώει! (εσένα που πιάνει, εμάς απλά προσπαθούσε με μανία, άσχετα που ούτε έτσι έπιανε)

 

Σονια δεν φταίς εσύ σε τίποτε! Θα σε συμβουλέψουν οι γνώστριες! Μπορώ όμως να σου υπογράψω ότι δεν φταίς!

Ειλικρινά δεν οβηθά να το βλέπεις έτσι σε τίποτε, γιατί δεν είναι έτσι κι είναι κρίμα!

 

Νανα σε ευχαριστώ γιια την ψυχολογική υποστήριξη!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μανουλες,θα ηθελα τη βοηθεια σας,εχω ενα κοριτσακι 48 ημερων που δυστυχως δεν εχω τοσο γαλα για αποκλειστικο θηλασμο......τωρα η μπεμπα μου εχει μαλλον γοπ. λεω μαλλον μια που η παιδιατρος ακομα το ψαχνει,τρεχαμε χθες νυχτιατικα στην ευρωκλινικη και καναμε υπερηχογραφημα οισοφαγου στομαχου αλλα δεν εδειξε τπτ ,οτι συμπληρωμα πινει το βγαζει το δικο μου ομως δεν της φτανει την εχω ολη μερα στο στηθος ομως τπτ δεν γινεται,ξερετε κανενα συμπληρωμα για να μπορω να αυξησω το γαλα????δεν περνει τα γραμμαρια και εχω απελπιστει,δεν ξερουμε πως να την βοηθησουμε κλαιει και υποφερει το μωρακι μου χωρια τους κολικους που εχει να αντιμετωπισει και ολα αυτα εξετιας μου!!οποια μπορει ας με βοηθησει μανουλες ειστε και καταλαβαινετε την κατασταση μου!!

 

Σονια να σου ζησει!

 

Εμφάνισε γοπ απο την αρχη ή όταν ξεκίνησες το συμπλήρωμα;

 

Πρέπει να γράψεις λίγα στοιχεία ακόμα για να έχουμε μια εικόνα.

Κανε αντιγραφή επίκολληση τις ερωτήσεις που θα βρεις εδω: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40798

και απαντησε τες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σονια να σου ζησει!

 

Εμφάνισε γοπ απο την αρχη ή όταν ξεκίνησες το συμπλήρωμα;

 

Πρέπει να γράψεις λίγα στοιχεία ακόμα για να έχουμε μια εικόνα.

Κανε αντιγραφή επίκολληση τις ερωτήσεις που θα βρεις εδω: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40798

και απαντησε τες.

σε ευχαριστω πολυ Νινα Νανα

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 40

Β. Το φύλο του βρέφους κοριτσακι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ολικη αναισθησια

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. οχι δεν αμφανισε

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

γεννηθ. 2980 γρ. 7.5.2012

απο το μαιευτηριο βγηκε 2800

22.5 3090γρ

29/5 3360

6/6 3470γρ

13/6 3660γρ

20/6 3880γρ

24/6 4040 γρ

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.την εχω παρα πολλες ωρες στο στηθος οπου κοιμαται και πιπιλαει και δεν εχουμε στανταρ γευματα

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

σε ολα θηλαζει

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Τωρα πια κλαιει πολυ οποτε προσπαθουμε να την ταισουμε με το μπιμπερο συνολικα το 24 ωρο δεν υπερβαινει τα 200 μλ,

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) δεν εχει στανταρ ποσοτητα,λογο της γοπ.δυσκολευετε πολυ να φαει,γι.αυτο και καποιες μερες νιωθει λιγο καλυτερα τρωει λιγο παραπανω τις τελευταιες 3-4 μερες το πολυ να φαει 100 μλ.ολη μερα

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. οχι

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 9-10

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

1 την ημερα καποιες φορες 1 καθε 2 μερες

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Πιπιλαει παρα πολλες ωρες το στηθος μεχρι που το απογευμα επειδη προφανος δεν εχω γαλα και το μωρο πειναει εχει ενα εντονο εκνευρισμο,πιανει και αφηνει συνεχεια τη θηλη και βαζει τα κλαματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...