Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Αν θέλεις την πιπίλα για τόσο λίγη χρήση είσαι οκ.

 

Για το σλινγκ δες βιντεάκια στο YouTube για να δεις πως θα θηλάζεις. Αλλιώς μπορώ να σου δείξω εγώ αν θέλεις :P Θέμα εξάσκησης ειναι, μετά ειναι παιχνιδάκι!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν θέλεις την πιπίλα για τόσο λίγη χρήση είσαι οκ.

 

Για το σλινγκ δες βιντεάκια στο YouTube για να δεις πως θα θηλάζεις. Αλλιώς μπορώ να σου δείξω εγώ αν θέλεις :P Θέμα εξάσκησης ειναι, μετά ειναι παιχνιδάκι!

 

Έχω δει το video απο τα αστεράκια γιατι τέτοιο sling πηρα αλλά δεν τα κατάφερα κατι κάνω λάθος οταν βαζω το μωρο κςι μετα το μαζεύω για να σταθεροποιηθεί. Δεν εχω δοκιμάσει κάναν τη θεση θηλασμου γιατι δεν καταφερα τη βασική θεση.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις Αστεράκι, μπορείς να πας από κοντά, να σου δείξει η Στέλλα ή να συνδεθείς μαζί της, μέσω Skype (όλα δωρεάν, φυσικά). Εναλλακτικά,, μπες στην αντίστοιχη σελίδα στο Facebook. Πολλές μαμάδες ανεβάζουν φωτογραφίες και ζητούν συμβουλές και διορθώσεις (γράφω κι εγώ, πού και πού!).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Διαβαζω που λετε οτι το μωρο κοιμαται στο μαρσιπο και χαιρομαι.

Θελω και εγω να το προσπαθησω αλλα εχω ενα θεμα.

Μου δανεισε η κουμπαρα μου οσο καιρο θα λειπει (μια εβδομαδα) ενα μαρσιπο mothercare αλλα ο μικρος δεν καθετε.

Αντε να μεινει μεσα κανενα 10λεπτο και μετα γκρινια.

Τι να κανω?

Εχουν κουραστει πολυ τα χερια μου απο την αγκαλια και θα ηθελα να κανω πιο ευκολα καποιες δουλειες.

Ξεχασα να πω οτι ο μικρος ειναι 2,5 μηνων.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Να χαίρεσαι το μωρό σου.

 

Στο τέλος θα με κατηγορήσουν για διαφήμιση, αλλά...:

καμία σχέση οι μάρσιποι του εμπορίου (με εξαίρεση το-πανάκριβο-stokke babycarrier), με τους μάρσιπους τύπου sling, που λέμε. Οι μάρσιποι Asteraki slings (http://www.babywearing.gr) φτιάχνονται από τη μοναδική, στην Ελλάδα, πιστοποιημένη σύμβουλο babywearing. Για να μην αδικήσουμε και άλλους κατασκευαστές, όμως, τέτοιους μάρσιπους βρίσκεις στο ntanta.gr, pantoumazi.gr και αλλού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια σας!

Γέννησα στις 25/04 το δεύτερο κοριτσάκι μου.Παρόλο που θήλασα τη μεγάλη μου για 2,5 χρόνια με τη μικρή δεν έκανα καλή αρχή καθώς φοβόμουν λόγω του ζαχάρου που έκανα στην εγκυμοσύνη.Επίσης τη μέρα που άφησα την κλινική είχε λίγο ίκτερο,στο 5,8.

Ηδη απο την κλινική το μωρό ήταν λιγόφαγο,το έβαζα στο στήθος κ απλά πιπίλιζε κ κοιμόταν.Απο φόβο μου μην μου κάνει υπογλυκαιμίες του έδωσα συμπλήρωμα που και αυτό έτρωγε χωρίς όρεξη.

Τώρα στο σπίτι κοιμάται αρκετά,σχεδόν δεν ξυπνάει για φαγητό αν δεν την ξυπνήσω.Το πρόβλημα είναι οτι όταν τη βάζω στο στήθος βαριέται να θηλάσει με αποτέλεσμα να της δίνω με μπιμπερό δικό μου αντλημένο.οταν δοκιμάζω μόνο να θηλάσω θηλάζει ελάχιστα κ μετά κλαίει σπαρακτικά αν δεν της δωσω μπουκάλι.Τι να κάνω για να εδραιώσουμε το θηλασμό αλλά να μαι σίγουρη οτι σιτίζεται επαρκώς??

 

Α-39 εβδ

Β-κοριτσάκι

Γ-ΦΤ

Δ-επισκληρίδιος

Ε-5,8 μέχρι τώρα

δεν νοσηλεύτηκε

1.25/04:3575

27/04:3470

2.μέσο όρο 7 γεύματα

3.τη βάζω στο στήθος σε όλα αλλά θηλάζει το πολύ σε ένα,στα υπόλοιπα απλά γλύφει κ μετα κλαίει για μπουκάλι

4.συνήθως αντλώ δικό μου,σπάνια παίρνει συμπλήρωμα,και πίνει 50ml

5.ξένο πλέον δεν πίνει καθόλου αλλά όλα τα γεύματα είναι απο μπουκάλι.

6.medela mini electric

7.αντλώ ανα τρεις ωρες με τέσσερις ώρες την ημέρα.

αντλώ 10-15 λεπτά απο το κάθε στήθος

το βραδυ 12-6 κανω δυο αντλήσεις.

8.υπολογίζω γύρω στις 5-6.

9.κενώσεις 2-3

 

τέλος να πω οτι το στήθος μου έχει ήδη "πήξει" σε μερικά σημεία και παρόλες τις κομπρέσες και τις αντλήσεις πονάει και δεν αποσυμφορίζεται εντελώς!Τι κάνω??

Ευχαριστώ για όλα!!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου (και τα δύο, δηλαδή! :D)

 

Δεδομένου ότι έχεις εμπειρία από προηγούμενο μωρό και ότι είσαι πάρα πολύ κοντά στον τοκετό, η κατάσταση είναι πλήρως αναστρέψιμη.

 

Νομίζω ότι είναι πάρα πολύ σημαντικό να απαλλαγείτε εντελώς από το μπουκάλι. Είναι φοβερό το πώς έχει επιβληθεί, ως συνηθέστερος, ο χειρότερος τρόπος σίτισης ενός βρέφους, η μητέρα του οποίου επιθυμεί να θηλάσει!

 

Τα μωρά μαθαίνουν να θηλάζουν, θηλάζοντας. Το καλύτερο (και όχι τόσο δύσκολο, όσο ακούγεται), λοιπόν, είναι να παίρνει το αντλημένο γάλα με σωληνάκι, την ώρα που είναι ΠΑΝΩ στο στήθος. Έτσι, το στήθος θα ενεργοποιείται, το μωρό θα μάθει να θηλάζει και, φυσικά, δε θα μένει πίσω από φαγητό.

 

Τα σωληνάκια αυτά τα πουλάνε στα μαγαζιά με ιατρικό εξοπλισμό (ο Χαρμάνης, στην Ομόνοια, τα έχει με 70 λεπτά το ένα). Ο τρόπος είναι αυτός:

https://www.youtube.com/watch?v=tkvxKl5F1-M.

 

Υπάρχει και η πιο επαγγελματική και ακριβή λύση, το SNS της MEDELA

http://klinikum.gr/product/supplemental-nursing-system/

 

Τέλος, αν δεις ότι μειώνεται το γάλα που αντλείς με το mini-electric, ίσως χρειαστείς το Symphony (το ενοικιαζόμενο).

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το δεύτερο κοριστάκι μου τις πρώτες μέρες ήταν αυτό που περιγράφεις: βαριόταν να θηλάσει, το έπαιρνε ο ύπνος πριν πιει αρκετό γάλα αλλά μετά από 10 λεπτά έκλαιγε γιατί πεινούσε. έτσι πέρασαν τ απρώτα εικοσιτετράωρα ζωής του προσπαθώντας να θηλάσει όλη μέρα κι όλη νύχτα.

 

Νομίζω αυτό που λέει η Scratee είναι σωστό. Τα μωρά μαθαίνουν να θηλάζουν θηλάζοντας.

 

Εμένα με είχαν βοηθήσει πάρα πολύ οι μαλάξεις. Μόλις πιάσει το παιδί τη θηλή, για όση ώρα θηλάζει να συμπιέζεις το στήθος σου για να τρέχει το γάλα με πιο έντονη ροή στο στόμα του. Οι μαλάξεις την ώρα που θηλα΄ζει το μωρό (ή την ώρα που αντλείς) θα βοηθήσουν να σου φύγουν και τα σκληρά σημεία από το στήθος.

 

Αν το παιδί κοιμηθεί στο στήθος, άλλαξέ του την πάνα για να ξυπνήσει (ακόμα κι αν δε θέλει άλλαγμα η πάνα του, το να το ξεντύσεις είναι καλός τρόπος για να ξυπνήσει.) και δώσε του και το άλλο στήθος. Προσπάθησε να περάσει τουλάχιστον 10 λεπτά σε κάθε στήθος θηλάζοντας. (Θηλάζοντας καλά όμως, όχι μόνο πιπιλώντας. Αν κοιμάται να το ξυπνάς ή να κάνεις μαλάξεις για να το ακούς να καταπίνει). Όταν τελειώσεις το θηλασμό άφησέ το στο κρεβατάκι του και με το πρώτο του κλάμα βάλε το πάλι στο στήθος. Mπορεί να έχει περάσειμόνο ένα 10λεπτο. Δεν πειράζει. Βάλε το πάλι. Αν κοιμάται, ξύπνα το στις 2 με 2.30 ώρες.

 

το μπιμπερό προσπάθησε να το περιορίσεις και βάλε ως στόχο να το σταματήσεις. κράτησέ το μόνο σε στιγμές που θα είσαι πολύ κουρασμένη από τους συχνούς θηλασμούς, αν και η καλύτερη λύση είναι η μέθοδος σίτισης που προτείνει η Scratee.

 

Μπορεί να παέι έτσι για καμιά εβδομάδα, να θηλάζεις κάθε μισή ώρα, αλλά μετά θα στρώσει θα δεις.Ττ μωράκι σου αφενός θα είναι πιο μεγάλο και θα του είναι πιο εύκολο να μένει ξύπνιο και σε εγρήγορση και αφετέρου θα έχει μάθει να θηλάζει αποτελεσματικά.

 

Για να καταλαβαίνεις αν σιτίζεται ικανοποιητικά θα παρακολουθείς τις πάνες του. Μέχρι ενός μηνός περίπου θα πρέπει να κάνει τουλάχιστον τρεις κενώσεις (όταν λέμε τρεις εννοούμε κάθε κένωση ποσότητα όσο περίπου μία κουταλιά τςη σούπας). και επίσης θα παρακολουθείς και το βάρος του, όποτε το ζυγίζεις στον παιδίατρο.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νέα..

Δεν έχω προμηθευτεί ακόμα το σωληνάκι αλλά θα το πάρω αύριο. opal έκανα ακριβώς όσα έγραψες εδώ.Πιέζοντας το στήθος άρχισε επιτέλους η μικρή να θηλάζει.'Εκανε έτσι μερικά γεύματα και είπα επιτέλους τελειώσαμε απο αυτό!Στο τελευταίο γεύμα όμως έκλαιγε σπαρακτικά κ δεν ήθελε το στηθος.Εγώ επέμενα γιατι είπα κρίμα αφού έπιασε να της ξαναδώσω μπουκάλι.Αρχισε να κλαίει υστερικά.Την εβαλα στο στήθος και πίεσα αρκετά ώστε να βγει ποσότητα και να της δώσω κίνητρο να θηλάσει.Εκείνη δεν συνεργαζόταν,μπούκωσε και πήγε να μου πνιγεί :shock::shock::shock::shock::shock: έπαθα σοκ κορίτσια,τη φύσαγα είχε μείνει το μωρό!!μόλις συνήλθε συνέχισε το κλαμα κι εγώ τρέμοντας της έφτιαξα ένα μπουκάλι ξένο γάλα :(

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω αν είναι σωστό αυτό που θα σου πω, θα έλεγα να μην την πιέζεις πολύ για να μην πάρει από φόβο το στήθος και το συνδυάσει αρνητικά. Πιστεύω θα το κόψετε το μπουκάλι πολύ σύντομα, αλλά αν είναι σε φάση που δε συνεργάζεται καθόλου, δε χάθηκε ο κόσμος να της δώσεις ένα μπουκάλι παραπάνω.

 

Αυτό που πνίγεται, μου έχει συμβεί πάαααρα πολλές φορές (έχω λίγο πρόβλημα με έντονη ροή). Με τις μαλάξεις αυξάνεις τη ροή οπότε θέλει λίγο προσοχή, γιατί μπορεί να πέσει πολύ γάλα στο στόμα του μωρού και να δυσκολεύεται να το διαχειριστεί. Κι εγώ τρόμαζα τις πρώτες φορές. Άκουγα ένα μεγάλο "γκλουκ" εκεί που κατάπινε το μωρό τη μεγάλη γουλιά γάλα, μετά άφηνε απότομα τη θηλή, κρατούσε για δύο τρία, ατελείωτα δευτερόλεπτα την ανάσα του και μετά έκλαιγε τσιρίζοντας. Το συνήθισα όμως. Από ένα σημείο και μετά το συνήθισε και το μωρό. και πάλι κρατούσε την αναπνοή του και με άγχωνε αλλά δεν έκλαιγε μετά

 

Αν, όμως, δεν έχεις τάση για έντονη ροή, δε θα έχεις πρόβλημα. Απλά λίγο προσοχή με τις μαλάξεις.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα!!

είχαμε αρχίσει να θηλάζουμε μόνο.Αλλά ξεκίνησαν πάλι τα ίδια.Δεν καταλαβαίνω τι κάνω λάθος.Θηλάζει αρκετή ώρα και μετά κλαίει και δεν σταματάει,την πιάνει υστερία.Σταματάει μόνο αν της δώσω το μπουκάλι με το συμπλήρωμα (δικο μου που έχω αντλήσει) και πίνει 60ml.Τι πίνει τόση ώρα δηλαδή??Επίσης έχω πολύ γάλα,με θηλάζει (βέβαια αντιλαμβάνομαι οτι δεν με αδειάζει τελείως) και μετά αντλώ και 150-200 ml γάλα!

Να σημειώσω οτι χθες είχαμε πολλή υπνηλία,την ξυπνάω πολύ δύσκολα για να φάει,σήμερα κοιμήθηκε σερί 7 ώρες,με εμένα να προσπαθώ στο ενδιάμεσο να την ξυπνήσω να φάει,και τα κακά μας ήταν κ λίγο πράσινα.

Ξέρει κανείς πόσο πρέπει να τρώει σε αυτη τη φάση στο περίπου?

Εχω ανησυχήσει,πήρα τον παιδίατρο κ αύριο πάμε έκτακτα για ζύγισμα,κι αν δεν έχει πάρει βάρος θα κάνουμε εξετάσεις :-( Εμένα όμως μου φαίνεται καλή στο χρώμα και στο βάρος.

Nina-Nina πώς είσαι??με είχες βοηθήσει πολύ και στο πρώτο μου παιδάκι,εκείνο δεν έπιανε καθόλου θηλή μέχρι 24 ημερών αλλά μετά θηλάσαμε 2,5 χρόνια!!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

χάσαμε άλλα 100 γρ τελικά :-( ωστόσο ο γιατρός είπε οτι δεν ανησυχεί,είναι σύνηθες να χάνουν μέχρι και 200 γρ τα βρέφη την πρώτη εβδομάδα.Μου συνέστησε να θηλάζω όσο περισσότερο μπορώ,αλλά να δίνω κ δικό μου αντλημένο σε συμπλήρωμα αν βλέπω οτι δεν συνεργάζεται μέχρι 15 ημερών κ μόλις ανακτήσουμε το βάρος γέννησης να δίνω μόνο στήθος.

Το πόρισμα είναι οτι κάθεται μεν στο στήθος αλλά δεν το αδειάζει γιατί αφού πέσει το πολύ γάλα κουράζεται μετά να κάνει την προσπάθεια θηλάζοντας καλά (αφού λαχανιάζει κι όλας το μικρούλι!) και κλαίει για μπουκάλι οπότε κ της δίνω εκεί 50-60 ml δικό μου συμπλήρωμα.

Φοβάμαι μήπως χάσω το παιχνίδι-να σημειώσω οτι έχω πρόβλημα με τη μεγάλη μου λόγω ζήλιας κ όσο να ναι μου τρώει το χρόνο που θα αφιέρωνα για περισσότερη προσπάθεια :(

κάναμε και εξετάσεις για ουρολοίμωξη δεν έχει.

καμμιά ιδέα?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι η δικιά μου είχε ίκτερο και η μόνη λύση ήταν οι συχνοί θηλασμοί, δηλαδή το πολύ 2 ώρες διάλειμμα ανάμεσα στους θηλασμούς. Την ώρα που τη θήλαζα συχνά αποκοιμιόταν και έκανα τα πάντα για να την ξυπνήσω να συνεχίσει, γιατί αλλιώς ο ίκτερος ανεβαίνει. Κι όταν λέω τα πάντα, εννοώ ότι τη σήκωνα στον αέρα, τη χάιδευα στη σπονδυλική στήλη (ενώ την είχα στον αέρα), της κούναγα χεράκια και ποδαράκια.

 

Τότε φοβόμουν να χρησιμοποιήσω μπουκάλι κι έτσι δεν έβγαζα το γάλα μου με το θήλαστρο, αλλά είδα κι έπαθα να της ρίξω τον ίκτερο. Μέχρι και εισαγωγή στο νοσοκομείο κάναμε για να τη βάλουν στη λάμπα και τελευταία στιγμή την αποφύγαμε. Αλλά στο νοσοκομείο ταλαιπωρήθηκε πολύ, κάθε λίγο και λιγάκι την τσίμπαγαν για να της πάρουν αίμα. Γνώμη μου είναι να έχεις στο ψυγείο κάποια ml δικό σου γάλα, έτσι ώστε αν σε κάποιο θηλασμό δεν έχεις το κουράγιο να επιμείνεις, να της το δώσεις.

 

ΥΓ: Πρέπει να κάνει τουλάχιστον 8 κανονικούς θηλασμούς το 24ωρο. Κι όταν λέω κανονικούς, εννοώ τουλάχιστον 20 λεπτά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ είχα και το διαβήτη κύησης και γενικά φοβόμουν να το αφήσω ατάιστο.Τώρα πιάνει όλο και λιγότερο το στήθος,άντε σε δύο γεύματα τη μέρα.είμαι πολύ στεναχωρημένη!Δεν το περίμενα μετά απο 2,5 χρόνια θηλασμού στη μεγάλη μου.Κι όχι μόνο αυτό,έχοντας κι ένα μεγαλύτερο παιδακι μόνο ευκολία δεν ειναι να αποστειρώνω,να ζεσταίνω γάλα και να κάνω αντλήσεις.:roll::(:(:(

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Σωληνάκια πήρες τελικά; Θα ήταν η ιδανικότερη λύση νομίζω.

 

Μου φαίνεται πολύ καλό το πρόγραμμα που σου είπε να ακολουθήσεις ο γιατρός. Θα το δεις και μόνη σου δηλαδή. καθώς μεγαλώνει από μέρα σε μέρα θα της είναι όλο και λιγότερο δύσκολος ο θηλασμός και θα καταφέρνει να τρώει περισσότερο, οπότε θα σε καθοδηγήσει το ίδιο το παιδί για το πότε θα είναι έτοιμο να κόψει το συμπλήρωμα. Από τη στιγμή που είναι δικό σου το γάλα που της δίνεις, δε χρειάζεται να ανησυχείς για την παραγωγή. Το μόνο θέμα είναι η σύγχυση θηλών. Αυτό μπορείς να το αποφύγεις με τα σωληνάκια. Αν παραμείνεις στο μπουκάλι και πάλι δε νομίζεις να έχεις μεγάλο πρόβλημα γιατί το θέμα με τη μπέμπα σου δεν είναι ότι ξέχασε να πιάνει σωστά το στήθος αλλά ότι την κουράζει ο θηλασμός. Αυτό θα λυθεί μόνο του σιγά σιγά με υπομονή.

 

Για τη μεγάλη σου δοκίμασε όσο ασχολείσαι με το μωρό να της διαβάζεις παραμύθια. Αυτό έκανα και κάνω κι εγώ με τα δικά μου. ή παίζουμε κούκλες ενώ θηλάζω. Πάντως ότι και να κάνω με το μωρό, με τις μεγάλες είναι που μιλάω και ασχολούμαι, οποτε πλέον βλέπουν το μωρό περισσότερο ως προέκταση του σώματός μου, όχι ως άλλο παιδί που τους κλέβει την προσοχή από τη μαμά.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι η μικρή σου δεν εχει αρκετή δύναμη ακομα και θελει λιγο βοήθεια για να θηλασει πιο αποτελεσματικά.Ζεστη κομπρεσσα πρην τον θηλασμο και μαλαξεις κατα την διάρκεια ισως να βοηθούσαν.Να πιέζεις ελαφρά το στηθος με τον αντίχειρα προς το στοματάκι του μωρου για να πίνει ετσι περισσοτερο γαλα.Η λυση με το σωλινακι ειναι επισης πολυ καλή,καλυτερη απο το μπουκάλι σιγουρα.Και σύντομα θα ειστε μια χαρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

σήμερα θα τα πάρω,αλλά για να μαι ειλικρινής μου φαίνεται δύσκολο :roll: Γενικά το μωρό τρώει αργά.Και με το μπουκάλι για να καταλάβετε της παίρνει ,ώωωωωρες για να το πιει.

Επίσης κοιμάται στο στήθος και δεν ξυπνάει με τίποτε.Σήμερα την ξύπνησα στις 6 εγώ για να φάει (τελευταίο γεύμα στις 1),την έβαλα στο στήθος,δεν αντιδρούσε.Την άλλαξα,την κούνησα,της χάιδευα τα αυτάκια και τα πατουσάκια,τίποτε.Ετρεχε το στήθος πάνω της,τίποτε.Της δίνω το μπιμπερό,άρχισε κι έπινε μες τον ύπνο της :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: Τα νεύρα μου!!

Θα περιμένω να ανακτήσει το βάρος γέννησης κ μετά θα δοκιμάσω να την αφήνω να κλαίει μέχρι αντανακλαστικά πια να φάει.Λέτε να ναι αργά?

Ουφ!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο. Μην κοιτάς που κοιμάται στο στήθος, τώρα. Όταν νιώθει τη ροή από το σωληνακι, δε θα κουράζεται!

 

Πάρε πρώτα τα φτηνά σωληνάκια. Αν την κουράζουν (χρειάζεται κάποια στοιχειώδης αρνητική πίεση που πρεπει να κάνει με το στόμα της) δοκίμασε το sns Medela, όπου το γάλα τρέχει χωρίς καμία προσπάθεια από το μωρό.

 

Σκέψου και το ενδεχόμενο να καλεσεις σύμβουλο θηλασμού.

 

Δεν είναι καλή ιδέα να αφήσεις τομωρό να κλάψει, για να πεινάσει. Όταν το μωρό φτάνει στο ύστατο σημείο πείνας, είναι τόσο εκνευρισμένο που δεν μπορεί να πιάσει καλά το στήθος. Αντίθετα, αν του προσφέρεις το στήθος με τα πρώτα σημάδια πείνας, θα έχετε και οι δύο το χρόνο και την ηρεμία να θηλασετε σωστά.

Link to comment
Share on other sites

κάλεσα σύμβουλο θηλασμού και με ρώτησε αν το παιδί έχει κοντό χαληνό ή κάπως έτσι τέλος πάντων,όντως έτσι είναι,μου το είπαν στο μαιευτήριο αλλά μου είχαν πει δεν θα χει πρόβλημα σε τίποτε.Απο ό,τι φαίνεται όμως δημιουργεί στο θηλασμό!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

κάλεσα σύμβουλο θηλασμού και με ρώτησε αν το παιδί έχει κοντό χαληνό ή κάπως έτσι τέλος πάντων,όντως έτσι είναι,μου το είπαν στο μαιευτήριο αλλά μου είχαν πει δεν θα χει πρόβλημα σε τίποτε.Απο ό,τι φαίνεται όμως δημιουργεί στο θηλασμό!

 

Αυτο ήθελα να σε ρωτήσω αλλα επειδή φαινεται όσες ρώτησα εδω καμμια δεν το εχει η δεν ξέρουν τι ειναι είπα αστο... Να το κόψετε οπωσδήποτε και να ρωτήσεις τι ασκήσεις να κανεις στο μωρο ώστε να μην ξανά δημιουργηθεί

Του δικού μας 4 φορές το κόψαμε πάμε για πέμπτη!!!

Κοψε το και θα δείς μεγαλη διάφορα:-)

Link to comment
Share on other sites

By the way αυτοί που σου είπαν οτι δεν δημιουργεί πρόβλημα σε τιποτα ειναι γελοίοι!! Μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα μέχρι και στις στέρεες εξαρτάται ποςο περιορίζει τις κινήσεις της γλώσσας!! Το ίδιο και στην ομιλία!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...