Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Το μωρό μου γεννήθηκε τελειόμηνο στις 39+4! Είχα ΦΤ με επισκληρίδιο αλλά ζορίστηκα στη γέννα παρόλα αυτά αφού το μωρό ήταν 4 κιλά! 'Οταν γεννήθηκε του έδωσαν ξένο γιατί δεν είχα γάλα κι ήταν μεγάλο το μωρό κ μου είπαν απαγορεύεται,πρέπει να το ταΐσεις.Βέβαια είπα όχι αλλά το μωρό έκλαιγε,δεν καθόταν στο στήθος κτο λυπόμουν κ του έδωσα ξένο!:(

Δυστηχώς στην κλινική έμαθε και πιπίλα! Μέσα σε μια μέρα,που την έπιασε 2 φορές!!

είμαστε τώρα 7 ημερών περίπου και δεν πιάνει το στήθος γιατί είναι ανυπόμονη κ βαριέται να πιάσει τη θηλή και να αντλεί ενώ με το μπουκάλι το γάλα ρέει άφθονο!'Ετσι αντλώ με θήλαστρο κ προσπαθώ να το κάνω εγκαίρως για να μην πάρει ξένο.Απο χτες όμως δεν προλαβαίνω,βγάζω λίγο κ παίρνει κ λίγο ξένο.Δεν ξέρω τι να κάνω.Αμα τη βάλω στο στήθος σπαράζει!Δυο φορές έκατσε μόνο!Είμαι πολύ λυπημένη!Περιμένω συμβουλές....!!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ βρε Λουλαμπάκι μου, κι συ βρε παιδί μου ασχολιόσουν πρίν τη γέννα με την άλλη την κακούργα, αν είχες αφιερώσει χρόνο να διαβάσεις 2-3 πράγματα για το θηλασμό που λέγαμε θα ήσουν πιο ενημερωμένη και κάθετη στο μαιευτήριο και θα κάνατε καλύτερη αρχή, να μη ζορίζεσαι και αγχώνεσαι τώρα...

Ομως δεν έχεις κι άδικο να μη τα ψάξεις, μεταξύ μας ό,τι είναι να γίνει θα γίνει, άμα είναι να πιάσει θα πιάσει, εδώ εμείς πόσα κάναμε πρίν και μετά και αποτέλεσμα 0.

Είναι να σου κάτσει πως το λένε.

Ο φυσικός και ανεμπόδιστος θηλασμός υπήρχε όταν γεννούσαν στα χωράφια, που πέθαιναν και πόσα παιδάκια και μανάδες.

Δες τώρα να είσαι εσύ καλά και να μην επενδύεις πολλά στο θηλασμό, κι άμα κάτσει έκατσε.

Εμάς αφού και δεν έπιανε μας είπαν ήταν τελειωμένη υπόθεση, αλλά πρίν δε στο λένε μη σε αποκαρδιώσουν. Τί να πώ!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

loylampi μπερδεύτηκα με τα φόρουμ και στο έγραψα δίπλα, μια λύση που ήρθε στο μυαλό είναι να αντλείς λίγο με το θήλαστρο, να αρχίσει να ρέει το γάλα σου και στο καπάκι να βάζεις το παιδί στο στήθος. Καλή συνέχεια κούκλα!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μου γεννήθηκε τελειόμηνο στις 39+4! Είχα ΦΤ με επισκληρίδιο αλλά ζορίστηκα στη γέννα παρόλα αυτά αφού το μωρό ήταν 4 κιλά! 'Οταν γεννήθηκε του έδωσαν ξένο γιατί δεν είχα γάλα κι ήταν μεγάλο το μωρό κ μου είπαν απαγορεύεται,πρέπει να το ταΐσεις.Βέβαια είπα όχι αλλά το μωρό έκλαιγε,δεν καθόταν στο στήθος κτο λυπόμουν κ του έδωσα ξένο!:(

Δυστηχώς στην κλινική έμαθε και πιπίλα! Μέσα σε μια μέρα,που την έπιασε 2 φορές!!

είμαστε τώρα 7 ημερών περίπου και δεν πιάνει το στήθος γιατί είναι ανυπόμονη κ βαριέται να πιάσει τη θηλή και να αντλεί ενώ με το μπουκάλι το γάλα ρέει άφθονο!'Ετσι αντλώ με θήλαστρο κ προσπαθώ να το κάνω εγκαίρως για να μην πάρει ξένο.Απο χτες όμως δεν προλαβαίνω,βγάζω λίγο κ παίρνει κ λίγο ξένο.Δεν ξέρω τι να κάνω.Αμα τη βάλω στο στήθος σπαράζει!Δυο φορές έκατσε μόνο!Είμαι πολύ λυπημένη!Περιμένω συμβουλές....!!

 

Να σου ζησει!

 

Σε ποια πόλη μένεις; Ρωτάω μήπως θα μπορούσε να σε δει σύμβουλος θηλασμου.

 

Με τι θηλαστρο αντλεις; Πόσες αντλησεις κανεις και κάθε ποτε;

 

Τι μπουκάλι χρησιμοποιείς; Θα μπορούσες να πάρεις το calma της medela μήπως σε βοηθήσει; Ο τρόπος που πίνει το μωρο απο εκεί είναι όπως όταν πίνει απο το στήθος.

 

Την πιπιλα καλύτερα να την κόψεις γιατι θα δημιουργήσει μεγαλύτερη σύγχιση θηλων. Όταν βλέπεις το μωρο ανήσυχο βάζε το στο στήθος για να μην χρειάζεται την πιπιλα.

 

Βάζε το μωρο στο στήθος πριν πεινασει πολυ για να μην είναι εκνευρισμενο! Όταν δυσανασχετει αλλαξε στήθος, στάση θηλασμου ή θηλασε περπατώντας. Αύξησε τη σωματική επαφή δέρμα με δέρμα, κάντε ένα μπάνιο μαζί και δοκιμασε μήπως πιάσει στήθος. Κοιμηθειτε μαζί και επιδίωκε θηλασμο όταν είναι μισοκοιμισμενη ή αγουροξυπνημενη.

 

Αν η παραγωγή σου είναι πολυ μειωμένη όμως, δύσκολα θα συνεργαστεί στο στήθος γι αυτο απαντησε όταν μπορέσεις αυτά που ρώτησα πιο πάνω.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

dimmaki μου ενημερώθηκα μια χαρά πριν,συνέχεια διάβαζα!Απλά άλλο η θεωρία άλλο η πράξη συμφωνείς?? Αυτό με το θήλαστρο το δοκίμασα,μάλιστα το στήθος έτρεχε ποτάμι,έπεσε γάλα μέχρι και στη μούρη της (!!!) και σημασίιιιιια η κυρία δεν έδωσε!!

nina nina επικοινώνησα με σύμβουλο θηλασμού.Μου είπε να κόψω την πιπίλα,το μπιμπερό κ να τη βάζω συνέχεια στο στήθος.Στην προσπάθεια είμαι! Αντλώ με το θήλαστρο 7 φορές την ημέρα,προς το παρόν κάθε 3 ώρες,δεν προλαβαίνω παραπάνω.Αντλώ περίπου 500γρ τη μέρα.Καλά δεν είναι?Και πίνει και 190γρ περίπου ξένο μες τη μέρα σαν συμπλήρωμα.Γιατί καμιά φορά δεν προλαβαίνω να αντλήσω αρκετό.Δεν κοιμάμαι κι όλας (βλέπεις στο θηλασμό ξοδεύεις το μισό χρόνο,εγώ τον χρόνο που κοιμάται αυτή,αντλώ!)

Μπουκάλια έχω πολλά,έχω όμως και 2 σαν αυτά που λες.

Αναρωτιέμαι πάντως..μήπως είναι και να σου κάτσει?

Πάντως στο στήθος μου δεν ηρεμεί καθόλου :( νευριάζει κ μόνο που το βλέπει! Σήμερα έκλαιγα,με πήρε το παράπονο..περίμενα πολύ καιρό αυτή τη στιγμή!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dimmaki ποιος σου είπε οτι είναι χαμένη υπόθεση??Ο σύμβουλος??

Αν είναι να παρατήσω την προσπάθεια κ απλά να βρω τρόπο να αντλώ on time κι όσο αντέξω! Θέλω το καλύτερο για το μωρό μου!

'Εχουμε μπει πάντως σε ψιλοπρόγραμμα,αντλώ ανα 2 ώρες,αυτή τρώει ανα 3,5 απο 100 γρ δικό μου και φαίνεται ευχαριστημένη.Την προλαβαίνω πριν το κλάμα κι έτσι δεν χρειαστήκαμε πιπίλα για σήμερα-cross your fingers να κρατήσει! Την βάζω στο στήθος πριν της δώσω το αντλημένο αλλά δεν χαμπαριάζει-πωπω να σας πω την αμαρτία μου,νιώθω φοβερή απόρριψη!:(:(:(

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

dimmaki μου ενημερώθηκα μια χαρά πριν,συνέχεια διάβαζα!Απλά άλλο η θεωρία άλλο η πράξη συμφωνείς?? Αυτό με το θήλαστρο το δοκίμασα,μάλιστα το στήθος έτρεχε ποτάμι,έπεσε γάλα μέχρι και στη μούρη της (!!!) και σημασίιιιιια η κυρία δεν έδωσε!!
τότε δεν είχες την πυγμή να διεκδικήσεις όσα έμαθες ότι ισχύουν?

Τα κλασσικά χαζά σου έλεγαν στο μαιευτήριο και σένα.

Ο,τι έγινε έγινε, δες τί θα κάνεις τώρα. Να μη σε παίρνει αποκάτω να το παλέψεις, εμένα όλα καλά μου ακούγονται, θα τα πάτε μια χαρά. Τελειωμένη υπόθεση έχουν τα θήλαστρα γιατί σου λέει πόσο θα αντέξει αν 2-3 ώρες άντληση.

Μην το επιδιώκεις όταν μπορείς να έχεις απευθείας θηλασμό.

Το γάλα σου άλοιβε το στο στήθος σου να το μυρίζει, μη της το πετάς καλέ στο μούρη :P

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

nina nina επικοινώνησα με σύμβουλο θηλασμού.Μου είπε να κόψω την πιπίλα,το μπιμπερό κ να τη βάζω συνέχεια στο στήθος.Στην προσπάθεια είμαι! Αντλώ με το θήλαστρο 7 φορές την ημέρα,προς το παρόν κάθε 3 ώρες,δεν προλαβαίνω παραπάνω.Αντλώ περίπου 500γρ τη μέρα.Καλά δεν είναι?Και πίνει και 190γρ περίπου ξένο μες τη μέρα σαν συμπλήρωμα.Γιατί καμιά φορά δεν προλαβαίνω να αντλήσω αρκετό.Δεν κοιμάμαι κι όλας (βλέπεις στο θηλασμό ξοδεύεις το μισό χρόνο,εγώ τον χρόνο που κοιμάται αυτή,αντλώ!)

Μπουκάλια έχω πολλά,έχω όμως και 2 σαν αυτά που λες.

Αναρωτιέμαι πάντως..μήπως είναι και να σου κάτσει?

Πάντως στο στήθος μου δεν ηρεμεί καθόλου :( νευριάζει κ μόνο που το βλέπει! Σήμερα έκλαιγα,με πήρε το παράπονο..περίμενα πολύ καιρό αυτή τη στιγμή!

 

Τι θηλαστρο χρησιμοποιείς; Είναι νοσοκομειακο;

 

Δοκιμασε να θηλασεις περπατώντας ή με το μωρο μέσα σε έναν μαρσιπο αγκαλιας πχ ring sling.

 

Σίγουρα είναι το αν θα σου κάτσει, για την ακρίβεια είναι συνδυασμός πραγμάτων. Μπορεί να έχεις όλη την καλή πρόθεση κι ενημέρωση αλλα το μωρο να μην συνεργάζεται (ειδικά άμα στα στραβωσουν απο το μαιευτήριο). Το μωρο σου είσαι μικρό ακόμα οπότε όλα διορθώνονται. Χρειάζεται όμως υπομονή και κουράγιο! Να θυμάσαι ότι η σωματική επαφή κατα τη διάρκεια του θηλασμου είναι αυτή που θα "νικήσει" τη μάχη με το μπουκάλι ώστε να ξαναγυρίσει στο στήθος.

 

Θα μπορούσες να πάρεις και χάπια μαγιας μπύρας, αν θέλεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κάτι γίνεται σήμερα!

Να ρωτήσω κάτι θελω!

Η σύμβουλος θηλασμού μου είπε να "φοράω" το μωρό με μάρσιπο συνεχώς.Τη ρώτησα "κι όταν κοιμάται?" και μου είπε να κοιμάμαι με το μωρό μαζί. Εγώ το τηρώ κ ολα καλύτερα,δεδομένου οτι "παρακολουθώ" το μωρό συνεχώς.'Ομως το μωρό σπάνια μένει ξύπνιο για πάνω απο 15 λεπτά μες τη μέρα οπότε τι εννοεί,μήπως να το έχω μέσα στο μάρσιπο και κοιμισμένο μες τη μέρα?Ξέρει καμιά να μου πει?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάτι γίνεται σήμερα!

Να ρωτήσω κάτι θελω!

Η σύμβουλος θηλασμού μου είπε να "φοράω" το μωρό με μάρσιπο συνεχώς.Τη ρώτησα "κι όταν κοιμάται?" και μου είπε να κοιμάμαι με το μωρό μαζί. Εγώ το τηρώ κ ολα καλύτερα,δεδομένου οτι "παρακολουθώ" το μωρό συνεχώς.'Ομως το μωρό σπάνια μένει ξύπνιο για πάνω απο 15 λεπτά μες τη μέρα οπότε τι εννοεί,μήπως να το έχω μέσα στο μάρσιπο και κοιμισμένο μες τη μέρα?Ξέρει καμιά να μου πει?

 

Αν το φοράς στο μαρσιπο συνεχώς θα κοιμάται συνέχεια. Η ζέστη κι η κίνηση τα νανουριζει τα μωρα οπότε δε θα το πρότεινα για συνέχεια. Όλα με μετρο!!! :wink:

Σημασία έχει να αυξήσεις την σωματικη επαφη, όχι να είσαι όλη την ημέρα με το μωρο πάνω σου (και για πρακτικούς λόγους δλδ).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά ισως πρέπει να δεχτώ οτι το μωρό μου είναι λίγο ιδιόρρυθμο!

Δεν της άρεσε καθόλου ο μάρσιπος,ζεσταίνεται υποθέτω,κι είναι τόσο μα τόσο ωραίο αυτός που πήρα!:(

Επίσης χθες έγινε το εξής κουφό..ξύπνησε κ πεινούσε,χωρίς πολλή γκρίνια όμως.'Εβαλα τον άντρα μου να ζεστάνει το δικό μου που είχα αντλήσει για να της το δωσω.Και μου λέει, "βρε δεν δοκιμάζεις το στήθος έτσι για πλάκα μέχρι να σου φτιάξω γάλα?" και την βάζω κι έκατσε στο στήθος 40 λεπτά παρακαλώ!!!! (και στα 2,ενναλάξ) κ μετά δεν ήθελε άλλο κ πέταξα το συμπλήρωμα αλλά ΄χαλάλι.Τελείωσε το γεύμα κ αποκοιμήθηκε στο στήθος μου!:P:p:p αλλά λίγο κράτησε πάλι η χαρά..'Οταν ξαναξύπησε για το επόμενο,πια γεύμα,έκανε άλλα 15 λεπτά στο στήθος μεν αλλά απο τότε δεν ξαναέκατσε,χτυπιέται!Το φτύνει λες και της φραίει το καημένο το βυζί :shock: και σκέφτομαι..μήπως μας μάτιασαν??Γιατί όταν τελεικά έπιασε θηλή ήταν εδώ μια ψυχή....:rolleyes::rolleyes::rolleyes: (άλήθεια οι σύμβουλοπι θηλασμού πιστεύουν στο ματιασμένο στήθος??!!:lol:)

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Δοκιμασε να θηλασεις περπατώντας ή με το μωρο μέσα σε έναν μαρσιπο αγκαλιας πχ ring sling.

 

Θέλω να δω κάποια να το καταφέρνει, γιατί εμένα δε με βολεύει με τίποτα. Καταρχήν στο sling ζεσταίνεται πολύ το παιδί και κλαίει. Επίσης επειδή έχω πολύ μεγάλο στήθος, το καπακώνει το μωρό, του σκεπάζει τελείως το πρόσωπο και το πνίγει κι αυτό δεν μπορεί να αντιδράσει κι εκνευρίζεται και κλαίει. Άσε που δεν μπορώ να θηλάσω στο όρθιο και κάνοντας δουλειές, εδώ καθιστή/ξαπλωτή και δυσκολεύομαι. Βάλτε ένα tutorial! :lol:

 

Τελικά ισως πρέπει να δεχτώ οτι το μωρό μου είναι λίγο ιδιόρρυθμο!

Δεν της άρεσε καθόλου ο μάρσιπος,ζεσταίνεται υποθέτω,κι είναι τόσο μα τόσο ωραίο αυτός που πήρα!:(

Επίσης χθες έγινε το εξής κουφό..ξύπνησε κ πεινούσε,χωρίς πολλή γκρίνια όμως.'Εβαλα τον άντρα μου να ζεστάνει το δικό μου που είχα αντλήσει για να της το δωσω.Και μου λέει, "βρε δεν δοκιμάζεις το στήθος έτσι για πλάκα μέχρι να σου φτιάξω γάλα?" και την βάζω κι έκατσε στο στήθος 40 λεπτά παρακαλώ!!!! (και στα 2,ενναλάξ) κ μετά δεν ήθελε άλλο κ πέταξα το συμπλήρωμα αλλά ΄χαλάλι.Τελείωσε το γεύμα κ αποκοιμήθηκε στο στήθος μου!:P:p:p αλλά λίγο κράτησε πάλι η χαρά..'Οταν ξαναξύπησε για το επόμενο,πια γεύμα,έκανε άλλα 15 λεπτά στο στήθος μεν αλλά απο τότε δεν ξαναέκατσε,χτυπιέται!Το φτύνει λες και της φραίει το καημένο το βυζί :shock: και σκέφτομαι..μήπως μας μάτιασαν??Γιατί όταν τελεικά έπιασε θηλή ήταν εδώ μια ψυχή....:rolleyes::rolleyes::rolleyes: (άλήθεια οι σύμβουλοπι θηλασμού πιστεύουν στο ματιασμένο στήθος??!!:lol:)

 

Kι εμένα έτσι κάνει, τη μια το θέλει και την άλλη όχι. Άστο, μην μπαίνεις στη λογική του ματιάσματος. Απλά συνέχισε να προσπαθείς και να βάζεις το μωρό στο στήθος. Όσες φορές το πιάσει και θηλάσει, κέρδος είναι.

Link to comment
Share on other sites

Απο τι ύφασμα είναι τα σλινγκ σας κορίτσια; Μήπως είναι χοντρό βαμβακερό ύφασμα; Τώρα το καλοκαίρι ένα ελαφρύ ύφασμα θα είναι πιο δροσερό.

 

Newbie όταν η κόρη μου ήταν λίγων ημερών με έσωσε το να θηλαζω περπατώντας σε σλινγκ.

 

Lullaby δεν βάζεις το μωρο πρώτα στο στήθος; Με μπερδεψες!

Δε χρειάζεται να πετάς το μητρικο γάλα ακόμα κι αν έχει ζεσταθει. Μπορείς να το βάζεις στο ψυγείο μέχρι το επόμενο γεύμα, αντέχει μέχρι 5 ώρες (το μωρο σου δεν είναι πρόωρο ε? ).

Αν ήταν εκει μια ψυχή τότε ξεματιαστε το μωρακι :P Όχι για το θηλασμο, γενικώς δεν βλάπτει ένα ξεματιασμα!!! :D

 

Όταν έχεις χρόνο περιέγραψε πως ακριβώς συμπεριφέρεται. (και οι δυο σας αν θέλετε)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

newbie G συμφωνώ μαζί σου, sling και μεγάλο στήθος δεν πανε παρέα.

εχω 3-4 sling αχρησιμοποίητα, και από το αστερακι πήρα και slingEzee πήρα με dvd και tutorial και απ' όλα... δυστυχώς το δικό μου συμπερασμα ειναι ότι απλά... δεν γινεται.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

newbie G συμφωνώ μαζί σου, sling και μεγάλο στήθος δεν πανε παρέα.

εχω 3-4 sling αχρησιμοποίητα, και από το αστερακι πήρα και slingEzee πήρα με dvd και tutorial και απ' όλα... δυστυχώς το δικό μου συμπερασμα ειναι ότι απλά... δεν γινεται.

 

Στο βιβλίο της Πατσουρου έχει μια μαμα με τεράστιο στήθος που θηλαζει ένα νεογέννητο σε mei tai σε όρθια θέση. Αυτο βολεύει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν τη βάζω στο στήθος αλλά όταν κλαίει πάρα πολύ απλά ζεσταίνω το αντλημένο όσο πιο γρήγορα μπορώ!Μου είχαν πει οτι άμα το βγάλω απο το ψυγείο μετά είναι άχρηστο!Εσύ λες μπορώ να το ξαναβάλω ψυγείο???

Πώς συμπεριφέρεται?'Οταν τη βάζω στο στήθος (συνήθως)γκρινιάζει κ δεν το θέλει.Οπότε της δίνω το αντλημένο.Τώρα που σου μιλάω ας πούμε έχει πιάσει!Αναλαμπή!Τώρα σκέφτομαι να αντλήσω?'Ανοιξα κ μια κούτα ξένο που χρειάστηκε μια φορά κ τώρα όσο αντέξει,θα το πετάξω αλλά χαλάλι.

Επίσης το μωρό έχει πολλά αέρια κ φαίνεται λες κ πονάει πολλές φορές!:confused:

Σε μπέρδεψα?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Απο τι ύφασμα είναι τα σλινγκ σας κορίτσια; Μήπως είναι χοντρό βαμβακερό ύφασμα; Τώρα το καλοκαίρι ένα ελαφρύ ύφασμα θα είναι πιο δροσερό.

 

Το δικό μου είναι λινό. Δεν πρόκειται να αγοράσω άλλο πάντως. Δεν θα χρειαστεί. Έχουμε κάνει μεγάλη πρόοδο. Χθες βράδυ θήλασα στο κρεβάτι από τις 3 ως τις 7! Δεν έδωσα συμπλήρωμα παρά μονο μια φορά στις 10 το πρωί. Και τώρα πάλι θηλάζει! Δεν το πιστεύω σου λέω! Κανονικά θα είχα δώσει συμπλήρωμα 4 φορές ως τώρα κι έδωσα μόνο μία. Αφού δεν γκρινιάζει, σημαίνει ότι χορταίνει, σωστά; Βέβαια τώρα πρέπει να σταματήσω για να μαγειρέψω και λογικά θ' αρχίσει να τσιροκοπάει. Ευχηθείτε μου να τον πάρει ο ύπνος, μπας και φάμε σήμερα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τη βάζω στο στήθος αλλά όταν κλαίει πάρα πολύ απλά ζεσταίνω το αντλημένο όσο πιο γρήγορα μπορώ!Μου είχαν πει οτι άμα το βγάλω απο το ψυγείο μετά είναι άχρηστο!Εσύ λες μπορώ να το ξαναβάλω ψυγείο???

 

Το μητρικό γάλα αντέχει άνετα 24 ώρες στο ψυγείο. Και παραπάνω αντέχει, αλλά εγώ δεν το αφήνω πάνω από μια μέρα. Εκείνο που δεν μπορείς να κάνεις, είναι να το βγάλεις, να το ζεστάνεις και να το ξαναβάλεις στο ψυγείο. Οπότε φύλαγέ το σε μικρές ποσότητες, γιατί ή θα το πιει ή θα το πετάξεις.

 

 

Πώς συμπεριφέρεται?'Οταν τη βάζω στο στήθος (συνήθως)γκρινιάζει κ δεν το θέλει.Οπότε της δίνω το αντλημένο.Τώρα που σου μιλάω ας πούμε έχει πιάσει!Αναλαμπή!Τώρα σκέφτομαι να αντλήσω?'Ανοιξα κ μια κούτα ξένο που χρειάστηκε μια φορά κ τώρα όσο αντέξει,θα το πετάξω αλλά χαλάλι.

Επίσης το μωρό έχει πολλά αέρια κ φαίνεται λες κ πονάει πολλές φορές!:confused:

Σε μπέρδεψα?

 

Μήπως έχει κολικούς;

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι λινό. Δεν πρόκειται να αγοράσω άλλο πάντως. Δεν θα χρειαστεί. Έχουμε κάνει μεγάλη πρόοδο. Χθες βράδυ θήλασα στο κρεβάτι από τις 3 ως τις 7! Δεν έδωσα συμπλήρωμα παρά μονο μια φορά στις 10 το πρωί. Και τώρα πάλι θηλάζει! Δεν το πιστεύω σου λέω! Κανονικά θα είχα δώσει συμπλήρωμα 4 φορές ως τώρα κι έδωσα μόνο μία. Αφού δεν γκρινιάζει, σημαίνει ότι χορταίνει, σωστά; Βέβαια τώρα πρέπει να σταματήσω για να μαγειρέψω και λογικά θ' αρχίσει να τσιροκοπάει. Ευχηθείτε μου να τον πάρει ο ύπνος, μπας και φάμε σήμερα. :rolleyes:

 

Συγχαρητήρια!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!ειμαι εγκυος 5 1/2 μηνων στο 2ο μωρακι μου κ παρατηρησα πως οι θηλες μ εκτος του εχουν σκουρυνει, που γνωριζω οτι ειναι φυσιολογικο, εχουν αρχισει να ξεφλουζιζουν στη θηλαια αλω κ πανω ακριβως στη θηλη εχουν σκληρυνει κ εχει καποια ξερα κομματακια τα οποια αν τα τραβηξω φυεγουν χωρις πονο κ μενει ροζ δερμα.

σε παρομοια φαση ηταν οι θηλες μ κ περυσι οταν αποθηλασα κ σταματησα τις αντλησεις.(θηλαζα αποκλειστικα 2 μηνες κ αντλησα αποκλειστικα 3 1/2).ο αποθηλασμος εγινε φυσικα χωρις χαπι.

επειδη πραγματικα θα ηθελα κ στο 2ο να θηλασω αποκλειστικα κ να αποφυγω το θηλαστρο υπαρχει κατι να κανω στις θηλες?να απευθνθω στο γυναικολογο?προς το παρον οταν πρωτο ειδα οτι ξεφλουδιζουν εβαλα αμυγδαλελαιο κ bepanthol αλοιφη.αλλα παραμενουν αυτα τα κομματια.

σορυ αν ειμαι οφ τοπικ αλλα στο αλλο τοπικ που ποσταρα δεν μ απαντησε καποια μανουλα κ λιγακι με εχει αγχωσει αυτη η κατασταση..

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τη βάζω στο στήθος αλλά όταν κλαίει πάρα πολύ απλά ζεσταίνω το αντλημένο όσο πιο γρήγορα μπορώ!Μου είχαν πει οτι άμα το βγάλω απο το ψυγείο μετά είναι άχρηστο!Εσύ λες μπορώ να το ξαναβάλω ψυγείο???

Πώς συμπεριφέρεται?'Οταν τη βάζω στο στήθος (συνήθως)γκρινιάζει κ δεν το θέλει.Οπότε της δίνω το αντλημένο.Τώρα που σου μιλάω ας πούμε έχει πιάσει!Αναλαμπή!Τώρα σκέφτομαι να αντλήσω?'Ανοιξα κ μια κούτα ξένο που χρειάστηκε μια φορά κ τώρα όσο αντέξει,θα το πετάξω αλλά χαλάλι.

Επίσης το μωρό έχει πολλά αέρια κ φαίνεται λες κ πονάει πολλές φορές!:confused:

Σε μπέρδεψα?

 

Αν το γάλα είναι φρεσκοαντλημενο κι ήταν στο ψυγείο (δλδ όχι απο την κατάψυξη) μπορει να κρατήσει στο ψυγείο για τουλάχιστον 4-5 ώρες ακόμη ακόμα κι να έχει ζεσταθει. Διάβασε εδώ: http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/10/blog-post_30.html στο σημείο που λέει Ζέσταμα μητρικου γάλακτος, 5η παράγραφος.

 

Αχ, Θύμησέ μου τι μπουκάλι χρησιμοποιείς. Συγνώμη αν σε βάζω να γράφεις ξανά τα ίδια!!! Δεν τα θυμάμαι! :oops:

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ακριβως το ιδιο ειχα κ εγω ακριβως ομως και μολις γεννηθηκε ο μικρος μου και μπηκε στο στηθος αρχισε να ρουφαει φυγαν αυτα τα κομματακια τα ξερα εμεινε το ροζ και αρχισε να ματωνει τρελα.......και ετσι περιμενα να σταματησει το αιμα και μετα ξεκινησα να θηλαζω και πλαι με ψευδοθηλες για αρχη....

 

Λοιπον με εσωσε χλιαρο χαμομηλι εβρεχα γαζες και τις αφηνα πανω χλιαρο ομως οχι καυτο και να παρεις την κρεμα την purelan κανει θαυματα μου ειπαν να τη παρω οι μαιες στην κλινικη και μεσα σε 1 μερα οι θηλες μου γιναν μια χαρα και ξεκινησα να θηλαζω κανονικα......με το καλο ευχομαι

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι λινό. Δεν πρόκειται να αγοράσω άλλο πάντως. Δεν θα χρειαστεί. Έχουμε κάνει μεγάλη πρόοδο. Χθες βράδυ θήλασα στο κρεβάτι από τις 3 ως τις 7! Δεν έδωσα συμπλήρωμα παρά μονο μια φορά στις 10 το πρωί. Και τώρα πάλι θηλάζει! Δεν το πιστεύω σου λέω! Κανονικά θα είχα δώσει συμπλήρωμα 4 φορές ως τώρα κι έδωσα μόνο μία. Αφού δεν γκρινιάζει, σημαίνει ότι χορταίνει, σωστά; Βέβαια τώρα πρέπει να σταματήσω για να μαγειρέψω και λογικά θ' αρχίσει να τσιροκοπάει. Ευχηθείτε μου να τον πάρει ο ύπνος, μπας και φάμε σήμερα. :rolleyes:

 

Συγχαρητήρια κι απο μένα! :D

Για να καταλάβεις αν χορταινει, εκτός φυσικα απο τη συμπεριφορά του μωρου, θα μετράς βρεγμενες πάνες!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Newbie μην πετάς το αντλημενο γάλα απο το ψυγείο. Αντέχει τουλάχιστον 2 24ωρα κι αν είναι πίσω πίσω στο ψυγείο που έχει 1-4 βαθμούς αντέχει και περισσότερο.

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/10/blog-post_30.html

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24675

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!

 

Συγχαρητήρια κι απο μένα! :D

Για να καταλάβεις αν χορταινει, εκτός φυσικα απο τη συμπεριφορά του μωρου, θα μετράς βρεγμενες πάνες!

 

Ευχαριστώ. :-)

 

Newbie μην πετάς το αντλημενο γάλα απο το ψυγείο. Αντέχει τουλάχιστον 2 24ωρα κι αν είναι πίσω πίσω στο ψυγείο που έχει 1-4 βαθμούς αντέχει και περισσότερο.

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/10/blog-post_30.html

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24675

 

Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, γιατί δεν έχω περίσσευμα αντλημένου γάλακτος. Μόλις μαζέψω 100-120 γρ του τα δίνω και τα πίνει. Κρατώ τη συμβουλή όμως γι αργότερα. Είμαι πολύ αισιόδοξη ε; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...