Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

σε ευχαριστώ για την καίρια απάντησή σου

όχι δεν έχω σκοπό να αποθηλάσω τουλάχιστον όχι πριν τον 13ο με 14ο μήνα!

θα αφήσω την μικρή μου να επιλέγει όπως ακριβώς το γράφεις ;)

μάλον λάθος είχα καταλάβει, βάσει οδηγιών και συμβουλών νόμιζα ότι ο θηλασμός πρέπει να περιοριστεί στο πρωί και στο βράδυ, όχι κατά την διάρκεια της ημέρας. λάθος πληροφόρηση...

 

Σε πρωί και βραδυ πρέπει να περιοριστεί το γάλα μόνο για τα παιδια που τρέφονται με φόρμουλα η οποία επιβαρύνει τα νεφρα. Για το μητρικό ισχύει αυτο που σου έγραψε η miriki.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πόσο γεννήθηκε το μωρο και πόσο ζυγίζει τώρα; Τα κακα πως ειναι; Ειναι μαλακά ή σκληρά;

 

 

 

Η μικρή γεννήθηκε 3120γρ, βγήκαμε 3010γρ απο το μαιευτήριο, και τώρα είναι 6500γρ.

Τα κακά της είναι πολύ μαλακά, δεν είναι σχηματισμένα, και δεν ζορίζεται καθόλου όταν τα κάνει.

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

Η μικρή γεννήθηκε 3120γρ, βγήκαμε 3010γρ απο το μαιευτήριο, και τώρα είναι 6500γρ.

Τα κακά της είναι πολύ μαλακά, δεν είναι σχηματισμένα, και δεν ζορίζεται καθόλου όταν τα κάνει.

 

Τα κιλά της είναι πολύ καλά, έχει ήδη διπλασιάσει το βάρος γέννησης. Το να μην παίρνει βάρος με τον ίδιο ρυθμό όπως στους πρώτους μήνες είναι λογικό.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Dolorita εχεις δικιο.Προσπαθω να μην κοιταζω καθολου προγραμμα ομως ειναι λιγο δυσκολο.Λεμε οτι ο θηλασμος δεν εχει ωραριο όμως σε σελιδα για τον θηλασμο το αναφερουν("ανα μια ωρα").Επίσης και εδω στο φορουμ πολλες κοπέλες αναφερουν οτι τρωνε ανα διωρο ή τριωρο κτλ.Εγω προσφερω το στηθος οποτε το ζητησει η μικρη χωρις περιορισμους ομως αγχωνομαι και λίγο για το αν θα αραιωσουν τα γευματα μας γιατι ειναι δεμενα τα χερια μου, δεν μπορω να κανω τιποτα σχεδον εκτος σπιτιου και αν το επιχειρησω ειμαι μετην ψυχη στο στομα.

 

Θα έρθει και αυτή η ώρα μην ανησυχείς! Είναι μικρούλα ακόμα. Θα δεις που πολύ σύντομα θα γίνουν πολύ πιο 'απλά' τα πράγματα!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα έρθει και αυτή η ώρα μην ανησυχείς! Είναι μικρούλα ακόμα. Θα δεις που πολύ σύντομα θα γίνουν πολύ πιο 'απλά' τα πράγματα!

Ναι το βλέπω οτι γινονται σιγά σιγά.Μεσα σε μια βδομάδα αρχισε να στηρίζεται στους αγκωνες και να στηριζει το κεφαλάκι της και 1-2φορές μου γυρισε στο πλάι. 'Εχει αρχισει να της αρέσει πολύ αυτό γιατί βλέπει τον κόσμο με άλλα μάτια τώρα:P οπότε έχει αποκοπεί λίγο και από το πολύ πιπιλισμα στο στήθος και τρώει πάνω κάτω στο 2ωρο. Μάλλον ημουν λίγο ανυπόμονη:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την ωρα που θηλαζω, με το ενα χερι μου πιανω το μωρο μου και με το αλλο πιεζω "ζουλαω" το στηθος μου πιστευοντας οτι ετσι βγαινει περισσοτερο ή καλυτερα το γαλα στο παιδι μου. ειναι σωστος ή λαθος π τροπος μου. Μηπως δεν πρεπι να το κανω και να αφηνω μονο το παιδι να ρουφάει?

Link to comment
Share on other sites

Την ωρα που θηλαζω, με το ενα χερι μου πιανω το μωρο μου και με το αλλο πιεζω "ζουλαω" το στηθος μου πιστευοντας οτι ετσι βγαινει περισσοτερο ή καλυτερα το γαλα στο παιδι μου. ειναι σωστος ή λαθος π τροπος μου. Μηπως δεν πρεπι να το κανω και να αφηνω μονο το παιδι να ρουφάει?

 

Καλά κάνεις. Σε μένα αυτό το είχε προτείνει η σύμβουλος θηλασμού και το προτείνει και η Πατσούρου στο βιβλίο της

Link to comment
Share on other sites

Geia sas kopeles,

 

Ti mou kanete?. emeis sinexizoume me apokleistiko thilasmo kai sta 2 mora. kapoies meres einai poli diskola ta prgmata klaine poli dioti exoun aeria k theloun na einainsto stithos sinexeia kapoies alles einai pio isixa. tpus dino infacol, colief k gripe water... ta dokimase kamia alli kopela? o gripe water me sirigga to dinete? kamia alli simvouli?

 

tespa auto pou ithela na rotiso einai, posa gr prepei na pernoun ti vdomada ta mora p thilazoun apokleistika? emena epernan 270-300gr o kathe enas alla auti ti fora o enas pire mono 160 (se 6 meres)... na anisixso? giati ksafnika pinei to miso sxedon? episis tora einai 7 vomadon tha sinexisoun na vazoun varos me auto to rithmo? kanena website p dixnei ta sxetika exete na protinete?

 

euxaristo!

 

filia xxxx

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Geia sas kopeles,

 

Ti mou kanete?. emeis sinexizoume me apokleistiko thilasmo kai sta 2 mora. kapoies meres einai poli diskola ta prgmata klaine poli dioti exoun aeria k theloun na einainsto stithos sinexeia kapoies alles einai pio isixa. tpus dino infacol, colief k gripe water... ta dokimase kamia alli kopela? o gripe water me sirigga to dinete? kamia alli simvouli?

 

tespa auto pou ithela na rotiso einai, posa gr prepei na pernoun ti vdomada ta mora p thilazoun apokleistika? emena epernan 270-300gr o kathe enas alla auti ti fora o enas pire mono 160 (se 6 meres)... na anisixso? giati ksafnika pinei to miso sxedon? episis tora einai 7 vomadon tha sinexisoun na vazoun varos me auto to rithmo? kanena website p dixnei ta sxetika exete na protinete?

 

euxaristo!

 

filia xxxx

η παιδιατρος μου ειχε πει 100γραμ καθε 3 μερες τουλαχιστον να παιρνουν μεχρι περιπου 3 μηνων

Link to comment
Share on other sites

η παιδιατρος μου ειχε πει 100γραμ καθε 3 μερες τουλαχιστον να παιρνουν μεχρι περιπου 3 μηνων

 

???????? O μέσος όρος πρόσληψης βάρους το πρώτο τρίμηνο είναι 750 γρ. / μήνα. Ο μέσος όρος. Πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχουν μωρά που θα βάλουν περισσότερο από αυτό και μωρά που θα βάλουν λιγότερο. 100 γρ κάθε 3 μέρες τουλάχιστον, σημαίνει μήνας και κιλό τουλάχιστον. Ναι, κάποια μωράκια θα το κάνουν αυτό, ενώ κάποια άλλα όχι, χωρίς να σημαίνει ότι δεν αναπτύσσονται σωστά. Επίσης, τα μωρά δεν είναι ρομποτάκια, δεν παίρνουν κάθε μέρα το ίδιο, κάθε βδομάδα το ίδιο, ακόμα και κάθε μήνα το ίδιο.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω αν είναι δυνατόν ένα μωρό 5+ μηνών να τρέφεται μόνο 5 φορές τη μέρα με μητρικό γάλα χωρίς καθόλου ξένο (ανά 4 ώρες τη μέρα ακριβώς, λες κ έχει ρολόι λένε, και 7-8 ώρες ύπνο το βράδυ). Υπάρχουν 2 μωρά λίγο μικρότερα απ'τον δικό μου, αγόρια και τα 2, το ένα απ'την ευρύτερη οικογένεια του άντρα μου (δεύτερο ξαδερφάκι του γιού μου) και το άλλο γιός του αφεντικού του άντρα μου, των οποίων οι γυναίκες διατείνονται το αυτό.

 

Ζητάω μια δεύτερη γνώμη καθώς η δική μου γνώμη είναι οτι δεν γίνεται, κρίνοντας απ'το γιό μου κιόλας που ειδικά τον 5ο μήνα με γονάτισε, 10 με 12 θηλασμούς. Θα μου πείς τι σε νοιάζει? Καμία καούρα δεν θα είχα αν η πεθερά δεν επέμενε οτι γίνεται, για το ξαδερφάκι, χωρίς καθόλου συμπλήρωμα να θηλάζει 5 φορές τη μέρα καλοκαιριάτικο. (εγώ που το είδα το είδα με 2 πιπίλες και σαλιάρα).

Πραγματικά απο περιέργεια ρωτάω. Δεν έχω κάποια φίλη στο περιβάλλον μου που να θηλάζει να ρωτήσω. Θα ρωτήσω μεθαύριο και την παιδίατρο. Ευχαριστώ.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω αν είναι δυνατόν ένα μωρό 5+ μηνών να τρέφεται μόνο 5 φορές τη μέρα με μητρικό γάλα χωρίς καθόλου ξένο (ανά 4 ώρες τη μέρα ακριβώς, λες κ έχει ρολόι λένε, και 7-8 ώρες ύπνο το βράδυ). Υπάρχουν 2 μωρά λίγο μικρότερα απ'τον δικό μου, αγόρια και τα 2, το ένα απ'την ευρύτερη οικογένεια του άντρα μου (δεύτερο ξαδερφάκι του γιού μου) και το άλλο γιός του αφεντικού του άντρα μου, των οποίων οι γυναίκες διατείνονται το αυτό.

 

Ζητάω μια δεύτερη γνώμη καθώς η δική μου γνώμη είναι οτι δεν γίνεται, κρίνοντας απ'το γιό μου κιόλας που ειδικά τον 5ο μήνα με γονάτισε, 10 με 12 θηλασμούς. Θα μου πείς τι σε νοιάζει? Καμία καούρα δεν θα είχα αν η πεθερά δεν επέμενε οτι γίνεται, για το ξαδερφάκι, χωρίς καθόλου συμπλήρωμα να θηλάζει 5 φορές τη μέρα καλοκαιριάτικο. (εγώ που το είδα το είδα με 2 πιπίλες και σαλιάρα).

Πραγματικά απο περιέργεια ρωτάω. Δεν έχω κάποια φίλη στο περιβάλλον μου που να θηλάζει να ρωτήσω. Θα ρωτήσω μεθαύριο και την παιδίατρο. Ευχαριστώ.

 

εγω ακουσα για μωρο ημερων οτι θηλαζει ανα 4 ωρες.Κατα ποσο ισχυουν αυτα δεν ξερω.Η δικια μου που ειναι τωρα 3 μηνων τρωει ανα 2 ωρο και καποιες φορες ανα ωρα τωρα που ειναι και καλοκαιρι χωρια τις φορες που θελει στηθος για να κοιμηθει.Ισως να ειναι και στο μωρο ομως ξερω εγω.Ας πουν κοπελες με παρομοια εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω αν είναι δυνατόν ένα μωρό 5+ μηνών να τρέφεται μόνο 5 φορές τη μέρα με μητρικό γάλα χωρίς καθόλου ξένο (ανά 4 ώρες τη μέρα ακριβώς, λες κ έχει ρολόι λένε, και 7-8 ώρες ύπνο το βράδυ). Υπάρχουν 2 μωρά λίγο μικρότερα απ'τον δικό μου, αγόρια και τα 2, το ένα απ'την ευρύτερη οικογένεια του άντρα μου (δεύτερο ξαδερφάκι του γιού μου) και το άλλο γιός του αφεντικού του άντρα μου, των οποίων οι γυναίκες διατείνονται το αυτό.

 

Ζητάω μια δεύτερη γνώμη καθώς η δική μου γνώμη είναι οτι δεν γίνεται, κρίνοντας απ'το γιό μου κιόλας που ειδικά τον 5ο μήνα με γονάτισε, 10 με 12 θηλασμούς. Θα μου πείς τι σε νοιάζει? Καμία καούρα δεν θα είχα αν η πεθερά δεν επέμενε οτι γίνεται, για το ξαδερφάκι, χωρίς καθόλου συμπλήρωμα να θηλάζει 5 φορές τη μέρα καλοκαιριάτικο. (εγώ που το είδα το είδα με 2 πιπίλες και σαλιάρα).

Πραγματικά απο περιέργεια ρωτάω. Δεν έχω κάποια φίλη στο περιβάλλον μου που να θηλάζει να ρωτήσω. Θα ρωτήσω μεθαύριο και την παιδίατρο. Ευχαριστώ.

 

Κι εγώ νομίζω ότι δεν γίνεται να διατηρηθεί ο αποκλειστικός θηλασμός με 5 φορές την μέρα και όχι νύχτα. Θυμάμαι το αντίστοιχο διάστημα θήλαζα τουλάχιστον 8 φορές το 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω αν είναι δυνατόν ένα μωρό 5+ μηνών να τρέφεται μόνο 5 φορές τη μέρα με μητρικό γάλα χωρίς καθόλου ξένο (ανά 4 ώρες τη μέρα ακριβώς, λες κ έχει ρολόι λένε, και 7-8 ώρες ύπνο το βράδυ). Υπάρχουν 2 μωρά λίγο μικρότερα απ'τον δικό μου, αγόρια και τα 2, το ένα απ'την ευρύτερη οικογένεια του άντρα μου (δεύτερο ξαδερφάκι του γιού μου) και το άλλο γιός του αφεντικού του άντρα μου, των οποίων οι γυναίκες διατείνονται το αυτό.

 

Ζητάω μια δεύτερη γνώμη καθώς η δική μου γνώμη είναι οτι δεν γίνεται, κρίνοντας απ'το γιό μου κιόλας που ειδικά τον 5ο μήνα με γονάτισε, 10 με 12 θηλασμούς. Θα μου πείς τι σε νοιάζει? Καμία καούρα δεν θα είχα αν η πεθερά δεν επέμενε οτι γίνεται, για το ξαδερφάκι, χωρίς καθόλου συμπλήρωμα να θηλάζει 5 φορές τη μέρα καλοκαιριάτικο. (εγώ που το είδα το είδα με 2 πιπίλες και σαλιάρα).

Πραγματικά απο περιέργεια ρωτάω. Δεν έχω κάποια φίλη στο περιβάλλον μου που να θηλάζει να ρωτήσω. Θα ρωτήσω μεθαύριο και την παιδίατρο. Ευχαριστώ.

Θα τσεκαρετε τις πανες που βρεχει για να δειτε αν ειναι ενταξει.

Κι εγω πολυ αμφιβαλλω αν ειναι σωστο, ειδικα τωρα που ειναι καλοκαιρι. Νομιζω οτι σε αυτες τις περιπτωσεις τα μωρα αναγκαζονται να προσαρμοζονται στο προγραμμα που τους βαζει η μαμα και τρωνε οποτε τους προσφερει κανοντας μεγαλυτερα γευματα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω αν είναι δυνατόν ένα μωρό 5+ μηνών να τρέφεται μόνο 5 φορές τη μέρα με μητρικό γάλα χωρίς καθόλου ξένο (ανά 4 ώρες τη μέρα ακριβώς, λες κ έχει ρολόι λένε, και 7-8 ώρες ύπνο το βράδυ). Υπάρχουν 2 μωρά λίγο μικρότερα απ'τον δικό μου, αγόρια και τα 2, το ένα απ'την ευρύτερη οικογένεια του άντρα μου (δεύτερο ξαδερφάκι του γιού μου) και το άλλο γιός του αφεντικού του άντρα μου, των οποίων οι γυναίκες διατείνονται το αυτό.

 

Ζητάω μια δεύτερη γνώμη καθώς η δική μου γνώμη είναι οτι δεν γίνεται, κρίνοντας απ'το γιό μου κιόλας που ειδικά τον 5ο μήνα με γονάτισε, 10 με 12 θηλασμούς. Θα μου πείς τι σε νοιάζει? Καμία καούρα δεν θα είχα αν η πεθερά δεν επέμενε οτι γίνεται, για το ξαδερφάκι, χωρίς καθόλου συμπλήρωμα να θηλάζει 5 φορές τη μέρα καλοκαιριάτικο. (εγώ που το είδα το είδα με 2 πιπίλες και σαλιάρα).

Πραγματικά απο περιέργεια ρωτάω. Δεν έχω κάποια φίλη στο περιβάλλον μου που να θηλάζει να ρωτήσω. Θα ρωτήσω μεθαύριο και την παιδίατρο. Ευχαριστώ.

 

κι ομως!εμενα ειναι διδυμακια 5 μηνων παρα κατι και εχουμε 5-6 θηλασμους χωρις συμπληρωμα ανα 3-4 ωρες και υπνο περιπου 7-8 ωρες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα τσεκαρετε τις πανες που βρεχει για να δειτε αν ειναι ενταξει.

Κι εγω πολυ αμφιβαλλω αν ειναι σωστο, ειδικα τωρα που ειναι καλοκαιρι. Νομιζω οτι σε αυτες τις περιπτωσεις τα μωρα αναγκαζονται να προσαρμοζονται στο προγραμμα που τους βαζει η μαμα και τρωνε οποτε τους προσφερει κανοντας μεγαλυτερα γευματα.

 

Σωστό! Το έχω δει κι εγώ, θηλασμός ανά 4ωρο και το βράδυ 8ωρο, τουτέστιν 5 θηλασμοί τη μέρα. Το πρόγραμμα το είχε επιβάλλει η μαμά, αλλά ήταν πολύ τυχερή γιατί το μωρό έπαιρνε βάρος και με το παραπάνω.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις. Απ'ότι βλέπω οι αποψεις διίστανται. Τι να πώ, μπορεί και να γίνεται. (διατηρώ όμως τις επιφυλάξεις μου για το ξαδερφάκι καθώς όπως είπα το είδα με 2 πιπίλες και σαλιάρα)

 

κι ομως!εμενα ειναι διδυμακια 5 μηνων παρα κατι και εχουμε 5-6 θηλασμους χωρις συμπληρωμα ανα 3-4 ωρες και υπνο περιπου 7-8 ωρες

 

Αυτό το 5 μηνών παρά κάτι με 6 μιση που είναι τώρα έκανε τη διαφορά στην περίπτωσή μας! 2,5 μηνών έως 5 κοιμόνταν 8ωρο σερί ο δικός μου, είχε τύχει να κοιμηθεί και 9 ώρες κ 20 λεπτα! Κι απο τότε ξυπνάει 1, 2 και 3 φορές μες τη νύχτα!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 5 μηνών παρά κάτι με 6 μιση που είναι τώρα έκανε τη διαφορά στην περίπτωσή μας! 2,5 μηνών έως 5 κοιμόνταν 8ωρο σερί ο δικός μου, είχε τύχει να κοιμηθεί και 9 ώρες κ 20 λεπτα! Κι απο τότε ξυπνάει 1, 2 και 3 φορές μες τη νύχτα!

 

Ετοιμάζεται για δοντάκια μάλλον γι'αυτό χάλασε τον ύπνο του. Το ίδιο ακριβώς πάθαμε και μεις στην αντίστοιχη ηλικία. Από 8ωρο σερί ξύπναγε 3 φορές μέσα στην νύχτα. Υπομονή! 'Εχει πολλά σάλια?

 

Η σαλιάρα στο ξαδερφάκι δεν σημαίνει κάτι απαραίτητα, μπορεί να έχει πολλά σάλια, κι εμείς τότε όλο σαλιάρα του είχαμε γιατί μούσκευε τις μπλούζες του με σάλια. Τώρα για τις πιπίλες δεν ξέρω να σου πω, συνήθως τα παιδιά που θηλάζουν δεν τις θέλουν αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια τα προβλήματα δεν έχουν τέλος...

 

Επαθα μαστιτιδα με αποτέλεσμα να μειωθεί η παραγωγη παρα πολύ, και σε 12 μέρες ο ένας μου γιος έβαλες 200 και ο άλλος μόνο 80γρ... Είναι τώρα 2,5 μηνών..

 

Τι να κάνω? είναι συνέχεια πάνω στο στήθος μου μπάς και γίνει τπτ, αλλά δεν βρίσκουν κατι και αποκοιμιουνται και πάω να τα αφήσω και κλαίνε... Προσπαθώ να βγάζω και με το θηλαστρο πολύ λίγο βέβαια βγάζω 40μλ, και τα μωρα επειδή κλαίνε και πεινάνε μπορεί να τα βάλω και αμέσως μετά την άντληση... Βρισκουν τίποτα η άδικα τα βάζω?

 

Δεν το πιστεύω πως βασανίζομαι μέρα νύχτα να θηλαζω συνέχεια και τα μωρα να μη βάζουν βάρος. Είμαι πολύ απογοητευμένη... Κακάκια και τσιτσα έχουν υπερικανοποιητικα, σε σημείο που διερωτώμαι αν είναι υπερβολικά κι έχουν κάποιο πρόβλημα! Γίνεται να βρεχουν μια χαρά πάνες και να μη βάζουν βάρος? θα τρελαθω...

 

Ξεκίνησα και τα fenugreek έχει 5 μέρες... Δεν μπορώ να πω ότι είδα διάφορα. Θα πάω την άλλη Τετάρτη να ξαναζυγιστουμε. Ο παιδιατρος είπε πως αν δε βαλουν βαρος θα ξεκινήσω φόρμουλα...

 

Δε θέλω, τόσος κόπος να είναι ματαιος....

 

Κορίτσια οποίαδηποτε συμβουλή, θα την εκτιμούσα....

 

Ευχαριστώ

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα προβλήματα δεν έχουν τέλος...

 

Επαθα μαστιτιδα με αποτέλεσμα να μειωθεί η παραγωγη παρα πολύ, και σε 12 μέρες ο ένας μου γιος έβαλες 200 και ο άλλος μόνο 80γρ... Είναι τώρα 2,5 μηνών..

 

Τι να κάνω? είναι συνέχεια πάνω στο στήθος μου μπάς και γίνει τπτ, αλλά δεν βρίσκουν κατι και αποκοιμιουνται και πάω να τα αφήσω και κλαίνε... Προσπαθώ να βγάζω και με το θηλαστρο πολύ λίγο βέβαια βγάζω 40μλ, και τα μωρα επειδή κλαίνε και πεινάνε μπορεί να τα βάλω και αμέσως μετά την άντληση... Βρισκουν τίποτα η άδικα τα βάζω?

 

Δεν το πιστεύω πως βασανίζομαι μέρα νύχτα να θηλαζω συνέχεια και τα μωρα να μη βάζουν βάρος. Είμαι πολύ απογοητευμένη... Κακάκια και τσιτσα έχουν υπερικανοποιητικα, σε σημείο που διερωτώμαι αν είναι υπερβολικά κι έχουν κάποιο πρόβλημα! Γίνεται να βρεχουν μια χαρά πάνες και να μη βάζουν βάρος? θα τρελαθω...

 

Ξεκίνησα και τα fenugreek έχει 5 μέρες... Δεν μπορώ να πω ότι είδα διάφορα. Θα πάω την άλλη Τετάρτη να ξαναζυγιστουμε. Ο παιδιατρος είπε πως αν δε βαλουν βαρος θα ξεκινήσω φόρμουλα...

 

Δε θέλω, τόσος κόπος να είναι ματαιος....

 

Κορίτσια οποίαδηποτε συμβουλή, θα την εκτιμούσα....

 

Ευχαριστώ

 

Καλησπερα christine1012.Καταρχην καλό κουραγιο και συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου.Και μεχρι εδω που εφτασες ειναι μεγαλη υποθεση με διδυμα!Νομιζω οτι τα 200γρ σε 12 μερες δεν ειναι ασχημα.Ειναι 16γρ την ημερα.Τα 80 ειναι ομως λιγα.Παρολα αυτα ομως καλο ειναι να τα ζυγιζεις μια φορα το μηνα για να εχεις ολοκληρωμενη εικονα.Μπορει τις επομενες μερες μεσα στο μηνα να παρουν καλυτερο βαρος.

Τωρα σε περιπτωση που δεν ειναι ικανοποιητικο το βαρος κοιταμε μηπως ειναι αλλεργια σε κατι,ουρολοιμωξη ή καμια ιωση.Αν παλι οντως μειωθηκε τοσο η παραγωγη σου και δεν καλυπτονται οι αναγκες τους μην αγχωνεσαι σιγα σιγα θα την αυξησεις παλι βαζοντας τα στο στηθος συνεχεια.Και δεν τα βαζεις αδικα γιατι το γαλα παραγεται εκεινη την ωρα δεν γεμιζει το στηθος πιο πριν.

Αυτα!Ας μιλησουν και οι πιο εμπειρες βεβαια μην λεω μπαρουφες

Link to comment
Share on other sites

Ο κόπος σου καθόλου δεν είναι μάταιος, κάθε σταγόνα γάλα σου που πίνουν είναι τεράστιο κέρδος. Πολλές διδυμαμάδες δίνουν ένα στήθος στο ένα μωρό και ένα στο άλλο. Για να ξέρουν τι τρώνε, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρη. Ψάξτο λίγο στο kellymom.com που έχει έγκυρες συμβουλές. Επίσης τα μωρά μπορεί να είναι σε άλμα ανάπτυξης και γιαυτό ζητάνε πολύ γάλα.

 

Εφόσον βρέχουν ικανοποιητικές πάνες, τσέκαρε λίγο την ποιότητα στα κακά τους, αν είναι ανήσυχα και θα σου πρότεινα να μιλήσεις έστω με σύμβουλο γαλουχίας. Ο αποκλειστικός θηλασμός κάποιες φορές είναι δύσκολη υπόθεση, πόσο μάλλον με δίδυμα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αφού λες ότι κακά και τσίσα κάνουν μπόλικα, άρα σε όγκο τουλάχιστον παίρνουν αρκετό γάλα.

 

Βάρος δεν βάζουν τα μωρά με τον ίδιο ρυθμό συνεχώς. Δεν είναι πολλά μωράκια που βάζουν τρακοσάρια την εβδομάδα στις πρώτες εβδομάδες, όπως έγραψες ότι έβαζαν τα δικά σου.

 

Υπάρχει το λεγόμενο παχύ γάλα, που βγαίνει προς το τέλος του θηλασμού και δεν ειμαι σίγουρη με δύο παιδιά και με συχνούς θηλασμούς πότε μπορεί να βγαίνει τελικά. Γενικά ήταν και δική μου απορία αυτή η ιστορία με το παχύ γάλα. Μήπως τελικά τα παιδιά είναι εξαντλημένα επειδή σε αυτή την ηλικία δεν τους καλύπτει να είναι πολύ συχνά στο στήθος και έχουν ανάγκη να κοιμηθούν περισσότερο;

 

Νομίζω καλό είναι να συμπληρώσεις το κλασικό ερωτηματολόγιο, σχετικά με το βάρος γέννησης, πόσα γεύματα, και όλα τα σχετικά και πιστεύω να σου απαντήσει κάποια μαμά.

 

Γενικά όμως δεν θα ανησυχούσα τρομερά. Ο γιατρός που σου προτείνει ξένο γάλα, ξέρει πολλά μωρά που έπαιρναν τρακοσάρια με ξένο γάλα ή και με μητρικό γάλα στην ηλικία που είστε τώρα; Γενικά είναι γνωστό ότι υπάρχουν παιδίατροι που περιμένουν στη γωνία να δώσουν ξένο, αν και από την αρχή ισχυρίζονται ότι ο θηλασμός είναι το ό,τι καλύτερο. Εννοούν ο θηλασμός μέχρι να τελειώσει η λοχεία, αλλά δεν το λένε αυτό ξεκάθαρα.

 

Πέραν τούτων, καλό είναι να έχεις το νου σου. Αλλά αυτό που γράφεις για τις μπόλικες πάνες ακούγεται καλο καταρχήν. Ό,τι μπαίνει μέσα, βγαίνει κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Εχουν δικιο τα κοριτσια.Αν εχουν μπολικες πανες μην αγχωνεσαι.Αλλωστε τον πρωτο καιρο επαιρναν πολυ καλο βαρος.200-300γρ την βδομαδα αν θυμαμαι καλα.Η δικια μου αργησε να παρει μπρος.Αρχισε να βαζει δειλα δειλα μετα τις 25 μερες.Ο παιδιατρος που ειχα ομως ηθελε να την ζυγιζουμε καθε βδομαδα σχεδον και μου ελεγε οτι δεν παιρνει ικανοποιητικο βαρος και μου συνεστησε συμπληρωμα. Στο τελος του μηνα ομως ειχε βαλει τελικα 800γρ που ηταν πολυ καλα.Τον τελευταιο μηνα εβαλε μονο 400γρ, ομως η νεα παιδιατρος στην οποια αφησα να εννοηθει οτι ειμαι πολυ υπερ του θηλασμου δεν αγχωθηκε αφου βρεχουμε και λερωνουμε πανες.Απλα καναμε μια εξεταση για ουρολοιμωξη που ομως βγηκε καθαρη.Που θελω να καταληξω:Μην σε αγχωνει το ζυγισμα εφοσον ενεργουνται καλα.Δεν πινουν ξενο γαλα για να βαζουν καθε μηνα 800γρ.Ασε που στο τελος του μηνα μπορει τελικα να εχουν παρει και με το παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που συνδύασα το άφθονες πάνες με λίγο βάρος, άρα πιθανόν αραιό γάλα, μπορεί να έχει να κάνει με το ότι ξανάπιασε ζέστη...

 

Breastmilk is itself mostly water. When it's hot, babies tend to feed more often, for short periods of time. This way they get extra foremilk, which is thinner and more refreshing than the fat-rich hindmilk, which comes at the end of a feed. Letting your baby have as many extra feeds as he wishes when it is hot means that he will get plenty of water.

 

http://www.babycenter.com.au/x554860/do-breastfed-babies-need-water-in-hot-weather#ixzz2el21UoWf

 

Μην το δένεις και κόμπο, είναι πάνω στην κουβέντα. Μου πέρασε όμως από το μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα προβλήματα δεν έχουν τέλος...

 

Επαθα μαστιτιδα με αποτέλεσμα να μειωθεί η παραγωγη παρα πολύ, και σε 12 μέρες ο ένας μου γιος έβαλες 200 και ο άλλος μόνο 80γρ... Είναι τώρα 2,5 μηνών..

 

Τι να κάνω? είναι συνέχεια πάνω στο στήθος μου μπάς και γίνει τπτ, αλλά δεν βρίσκουν κατι και αποκοιμιουνται και πάω να τα αφήσω και κλαίνε... Προσπαθώ να βγάζω και με το θηλαστρο πολύ λίγο βέβαια βγάζω 40μλ, και τα μωρα επειδή κλαίνε και πεινάνε μπορεί να τα βάλω και αμέσως μετά την άντληση... Βρισκουν τίποτα η άδικα τα βάζω?

 

Δεν το πιστεύω πως βασανίζομαι μέρα νύχτα να θηλαζω συνέχεια και τα μωρα να μη βάζουν βάρος. Είμαι πολύ απογοητευμένη... Κακάκια και τσιτσα έχουν υπερικανοποιητικα, σε σημείο που διερωτώμαι αν είναι υπερβολικά κι έχουν κάποιο πρόβλημα! Γίνεται να βρεχουν μια χαρά πάνες και να μη βάζουν βάρος? θα τρελαθω...

 

Ξεκίνησα και τα fenugreek έχει 5 μέρες... Δεν μπορώ να πω ότι είδα διάφορα. Θα πάω την άλλη Τετάρτη να ξαναζυγιστουμε. Ο παιδιατρος είπε πως αν δε βαλουν βαρος θα ξεκινήσω φόρμουλα...

 

Δε θέλω, τόσος κόπος να είναι ματαιος....

 

Κορίτσια οποίαδηποτε συμβουλή, θα την εκτιμούσα....

 

Ευχαριστώ[/quote

 

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου!!

 

Κάνε υπομονή και μόνο κέρδος θα έχεις και εσύ και τα μωράκια! όσο αυτά ζητάνε τόσο εσύ θα παράγεις! Άστα λοιπόν να κάνουν τη δουλειά τους και εσύ προσπάθησε να ηρεμήσεις!

 

Το εάν τα μικρά βάζουν βάρος και εάν αυτό είναι ικανοποιητικό αυτό θα το κρίνει μόνο ο παιδίατρος μετρώντας τα στη καθιερωμένη επίσκεψη! Νωρίτερα είναι λίγο μάταιο να τα μετράς και να βγάζεις λάθος συμπεράσματα που σου προκαλούν αναίτιο άγχος..

 

Το οτι αποκοιμίζονται στο στήθος σου δεν πάει να πει οτι δεν βρίσκουν κάτι να φάνε, πιο πιθανό ειναι να σημαίνει πως απλά χορτάσανε και ρίχνουν ένα υπνάκο στην αγκαλιά της μαμάς! Οσο για το οτι τα αφήνεις κάτω και κλαίνε που είναι το παράξενο? Ολα τα μωράκια την μαμά θέλουν δε θέλουν τη κούνια!

 

Να σε ανησυχούσε εαν παρόλο που τα έχεις με την ώρα στο στήθος αυτά κλαίνε πάνω σου! Οσο για τις πάνες είναι ακόμα μια απόδειξη οτι τρέφονται ικανοποιητικα!

Οπως και να έχει μίλα και με τον παιδίατρο σου!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...