Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω κάτι αν μπορεί κάποια κοπέλα να μου απαντήσει.

Έχω μία μπέμπα 33 ημερών σήμερα. Είχαμε βάρος γέννησης 16/03 3120γρ.

και το Σάββατο που μας πέρασε 13/04 ζυγίζαμε 4280γρ. Είναι κάνα δυο μέρες που κοιμάται καλύτερα η μικρούλα μου, τόσο το βράδυ όσο και την ημέρα.Δηλαδή το βράδυ μου κάνει 3-3 1/2, μπορεί και 4 ώρες και την ημέρα μου χτυπάει κάτι 2 ωρακια εκεί που αντίπροχθες ήταν κυριολεκτικά όοοοοοολη την ημέρα στο στήθος. Οι πάνες που λερώνει είναι όσες πρέπει και με το παραπάνω!Δεν λέω πως δεν μου αρέσει, αλίμονο, αλλά μήπως θα έπρεπε να την ξυπνάω ανά κάποιες ώρες για να την ταίζω, με δεδομένο ότι ούτε καν έχουμε σαραντίσει??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποια κοπέλα μου απαντήσει...!

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω κάτι αν μπορεί κάποια κοπέλα να μου απαντήσει.

Έχω μία μπέμπα 33 ημερών σήμερα. Είχαμε βάρος γέννησης 16/03 3120γρ.

και το Σάββατο που μας πέρασε 13/04 ζυγίζαμε 4280γρ. Είναι κάνα δυο μέρες που κοιμάται καλύτερα η μικρούλα μου, τόσο το βράδυ όσο και την ημέρα.Δηλαδή το βράδυ μου κάνει 3-3 1/2, μπορεί και 4 ώρες και την ημέρα μου χτυπάει κάτι 2 ωρακια εκεί που αντίπροχθες ήταν κυριολεκτικά όοοοοοολη την ημέρα στο στήθος. Οι πάνες που λερώνει είναι όσες πρέπει και με το παραπάνω!Δεν λέω πως δεν μου αρέσει, αλίμονο, αλλά μήπως θα έπρεπε να την ξυπνάω ανά κάποιες ώρες για να την ταίζω, με δεδομένο ότι ούτε καν έχουμε σαραντίσει??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποια κοπέλα μου απαντήσει...!

 

Αν έχει εδραιωθεί ο θηλασμός τότε αστη να κοιμάται, διαφορετικά ταϊσμα ανά 3 ώρες τη μέρα και 4 το βράδυ μάξιμουμ.

Το οτι είναι όλα μέρα στο στήθος να μη σε ανησυχεί.. μπορεί να είναι άλμα ανάπτυξης ή κάτι να την ενοχλεί...

Ακολούθα το μωρό σου και πρόσφερε το στήθος όποτε το ζητάει για να ρυθμίζει το ίδιο την παραγωγή ;)

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω κάτι αν μπορεί κάποια κοπέλα να μου απαντήσει.

Έχω μία μπέμπα 33 ημερών σήμερα. Είχαμε βάρος γέννησης 16/03 3120γρ.

και το Σάββατο που μας πέρασε 13/04 ζυγίζαμε 4280γρ. Είναι κάνα δυο μέρες που κοιμάται καλύτερα η μικρούλα μου, τόσο το βράδυ όσο και την ημέρα.Δηλαδή το βράδυ μου κάνει 3-3 1/2, μπορεί και 4 ώρες και την ημέρα μου χτυπάει κάτι 2 ωρακια εκεί που αντίπροχθες ήταν κυριολεκτικά όοοοοοολη την ημέρα στο στήθος. Οι πάνες που λερώνει είναι όσες πρέπει και με το παραπάνω!Δεν λέω πως δεν μου αρέσει, αλίμονο, αλλά μήπως θα έπρεπε να την ξυπνάω ανά κάποιες ώρες για να την ταίζω, με δεδομένο ότι ούτε καν έχουμε σαραντίσει??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποια κοπέλα μου απαντήσει...!

 

Εφόσον οι πάνες και το βάρος (κι αν δεν παιρνει πιπιλα στον ύπνο φυσικα) ειναι οκ αστην να κοιμάται το βραδυ. Ετσι κι αλλιώς οι 4 ώρες δεν ειναι και μεγάλο διάστημα.

Την ημέρα όμως μην την αφήνεις να κοιμάται με τις ώρες χωρις θηλασμο και χάνει πολλα γεύματα.

Φυσικα αν κάτι σε ανησυχήσει επεμβαίνεις!

 

Να σου ζησει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον οι πάνες και το βάρος (κι αν δεν παιρνει πιπιλα στον ύπνο φυσικα) ειναι οκ αστην να κοιμάται το βραδυ. Ετσι κι αλλιώς οι 4 ώρες δεν ειναι και μεγάλο διάστημα.

Την ημέρα όμως μην την αφήνεις να κοιμάται με τις ώρες χωρις θηλασμο και χάνει πολλα γεύματα.

Φυσικα αν κάτι σε ανησυχήσει επεμβαίνεις!

 

Να σου ζησει!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις και σε κάτι άλλο?

Γιατί σήμερα θηλάζει λίγη ώρα, και όταν προσπαθώ να της ξαναβάλω το στήθος στο στόμα, κάνει σαν να αηδιάζει, αναγουλιάζει...Τι μπορεί να σημαίνει αυτό?

Επίσης κοκκινίζει, σφίγγται ταυτόχρονα και γενικά είναι ανήσυχη..

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις και σε κάτι άλλο?

Γιατί σήμερα θηλάζει λίγη ώρα, και όταν προσπαθώ να της ξαναβάλω το στήθος στο στόμα, κάνει σαν να αηδιάζει, αναγουλιάζει...Τι μπορεί να σημαίνει αυτό?

Επίσης κοκκινίζει, σφίγγται ταυτόχρονα και γενικά είναι ανήσυχη..

 

Τώρα το είδα αυτο! Δεν μπορω να καταλάβω σε τι οφείλεται, αλλα αν συνεχιστεί το ξανασυζηταμε.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις και σε κάτι άλλο?

Γιατί σήμερα θηλάζει λίγη ώρα, και όταν προσπαθώ να της ξαναβάλω το στήθος στο στόμα, κάνει σαν να αηδιάζει, αναγουλιάζει...Τι μπορεί να σημαίνει αυτό?

Επίσης κοκκινίζει, σφίγγται ταυτόχρονα και γενικά είναι ανήσυχη..

Ακριβώς τα ίδια σύμπτωματα ειχε και ο δικός μου απ'οτι δυόμιση μήνες και μετα αρκετές φορές όταν θηλαζε- οχι πάντα. Τελικα φάνηκε ότι ήταν λόγω των γαλακτοκομικών που έτρωγα που του έκαναν μα μορφή ήπιας παλινδρομησης. Μετα τα πρώτα λεπτα θηλασμου που άρχιζε να χωνεύει το γάλα άρχιζε αυτοτο γκλουπ, σα να πνιγόταν ή να μη μπορούσε να κατεβάσει άλλο γάλα κάτω και έκλαιγε. τρεις μέρες αφου έκοψα τα γαλακτοκομικά και τη σόγια σταμάτησε εντελώς. Με το που ξανακδοκιμάζω ή το ενα ή το άλλο το ξαναπαθαινει το καημένο :-(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεχομαι συγχαρητηρια:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Μετα απο 10 μηνες θηλασμου, τωρα εμαθα να θηλαζω!

Σχεδον απο την αρχη, οταν το μωρο μου αφηνε το ενα στηθος, εγω το παταγα κι εβλεπα οτι εβγαζε γαλα -αλλωστε αυτο το αδειασμα του στηθους δεν το ενιωσα σχεδον ποτε- οποτε την ξαναεβαζα στο ιδιο στηθος να θηλασει προκειμενου να πιει και το λιπαρο γαλα. Το μωρο ομως δεν καθοταν και ετσι νομζα οτι ολοκληρωθηκε ο θηλασμος.Εδω κι ενα μηνα ξεκινησα στο ασχετο να προσφερω και το δευτερο στηθος. Παρατηρω οτι λοιπον το μωρο συνεχιζει να θηλαζει απο το δευτερο κανονικα για αρκετη ωρα! ενω αν προσφερα το πρωτο δεν συνεχιζε το θηλασμο.

Τωρα με εχουν πιασει τυψεις γιατι κι ολα αυτα τα θεματα που ειχαμε με το βαρος της θα τα ειχαμε αποφυγει αν θηλαζα σωστα. Απο κουτοπονηρια και την πολλη μελετη περι θηλασμου την πατησα - το εξυπνο πουλι απο τη μυτη πιανεται.:cry::evil::cry::evil::cry:

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεχομαι συγχαρητηρια:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Μετα απο 10 μηνες θηλασμου, τωρα εμαθα να θηλαζω!

Σχεδον απο την αρχη, οταν το μωρο μου αφηνε το ενα στηθος, εγω το παταγα κι εβλεπα οτι εβγαζε γαλα -αλλωστε αυτο το αδειασμα του στηθους δεν το ενιωσα σχεδον ποτε- οποτε την ξαναεβαζα στο ιδιο στηθος να θηλασει προκειμενου να πιει και το λιπαρο γαλα. Το μωρο ομως δεν καθοταν και ετσι νομζα οτι ολοκληρωθηκε ο θηλασμος.Εδω κι ενα μηνα ξεκινησα στο ασχετο να προσφερω και το δευτερο στηθος. Παρατηρω οτι λοιπον το μωρο συνεχιζει να θηλαζει απο το δευτερο κανονικα για αρκετη ωρα! ενω αν προσφερα το πρωτο δεν συνεχιζε το θηλασμο.

Τωρα με εχουν πιασει τυψεις γιατι κι ολα αυτα τα θεματα που ειχαμε με το βαρος της θα τα ειχαμε αποφυγει αν θηλαζα σωστα. Απο κουτοπονηρια και την πολλη μελετη περι θηλασμου την πατησα - το εξυπνο πουλι απο τη μυτη πιανεται.:cry::evil::cry::evil::cry:

 

γιατί θήλαζες μόνο από το ένα;πως να χορτάσει 10 μηνών μόνο με το ένα στήθος;

ακόμη και τώρα 13 μήνες μετά κι από τα δυο θηλάζει,κι αν χρειαστεί πάλι εναλλαγή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο λεω, τωρα καταλαβα οτι το εκανα λαθος!

 

ΔΕΝ έκανες λάθος! ΔΕΝ ταλαιπωρήθηκε το μωρο!

Μετα απο την μελέτη θα θυμάσαι οτι πάντα λέμε οτι δεν υπάρχει σωστο και λάθος στο θηλασμο, υπάρχουν τόσοι σωστοί και διαφορετικοί τρόποι όσα και τα ζευγάρια μαμάς και μωρού!

 

Ο γενικός κανόνας ειναι να δίνει η μαμα και τα δυο στήθη γιατι πολυ απλα δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην το κάνει! Και φυσικα ενα νεογέννητο κρατιέται σε μεγαλύτερο ενδιαφέρον με αυτόν τον τροπο. Αυτο ΔΕΝ σημαίνει οτι αν η μαμα δεν εφαρμόσει αυτόν τον τροπο κάνει λάθος, ούτε οτι το μωρο δε χορταινει με το ενα στήθος, ούτε οτι πίνει λιγότερο γάλα. Το στήθος συνηθίζει στον τροπο θηλασμου.

 

Κάτι που οδήγησε σε 10 μηνες θηλασμου δεν μπορει να ειναι λάθος.

Θα δεις οτι το μωρο θα αλλάξει κι άλλες φορές τον τροπο που θηλαζει. Σε λίγο καιρο μπορεί να αφήνει το πρώτο στήθος που ακόμα θα στάζει γάλα και να σου ζητάει το άλλο και μετα ξανα το πρώτο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω, τωρα καταλαβα οτι το εκανα λαθος!

 

Μην το λες και κυρίως μην έχεις τύψεις. Κι εμείς στην ηλικία σας ξεκινήσαμε να θέλουμε και τα δύο στους περισσότερους θηλασμούς. Και τώρα κάνει κι αυτό που λέει η Νίνα-Νάνα, μία το ένα, μετά το άλλο, ξανά το πρώτο και πάει λέγοντας!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η Μπουρμπούρ1 έχει αυτοπεποίθηση και φαίνεται από τον τρόπο με τον οποίο μας μεταφέρει την εμπειρία της και τη διαπίστωσή της!έτσι το εκλαμβάνω εγώ τουλαχιστον!επομενως δε χρειάζεται κάποια στήριξη!έκανε εκείνο που νομιζε σωστό είδε ή έμαθε ή διαπίστωσε πως δεν είναι και το μεταφέρει σε νέες μανούλες μην κανουν το ίδιο!τώρα όσον αφορά το μωρό,προφανώς και ταλαιπωρήθηκε αφού δεν έπαιρνε βάρος!αλλά σε σημαίνει κάτι αυτό!κι εμάς η δικιά μας το καλοκαίρι που εγώ είχα αφυδατωθεί δεν έπαιρνε όσο έπρεπε!και;γκρίνιαζε λίγο παραπάνω!έμαθε να διεκδικεί λοιπόν!;)

κι εγώ έχω διαπιστώσει πως αρκετά από αυτά που λέγονται και γράφονται είναι λάθος στο δικό μου παιδί.η μάνα ξέρει!;)

Link to comment
Share on other sites

Η Μπουρμπούρ1 έχει αυτοπεποίθηση και φαίνεται από τον τρόπο με τον οποίο μας μεταφέρει την εμπειρία της και τη διαπίστωσή της!έτσι το εκλαμβάνω εγώ τουλαχιστον!επομενως δε χρειάζεται κάποια στήριξη!έκανε εκείνο που νομιζε σωστό είδε ή έμαθε ή διαπίστωσε πως δεν είναι και το μεταφέρει σε νέες μανούλες μην κανουν το ίδιο!τώρα όσον αφορά το μωρό,προφανώς και ταλαιπωρήθηκε αφού δεν έπαιρνε βάρος!αλλά σε σημαίνει κάτι αυτό!κι εμάς η δικιά μας το καλοκαίρι που εγώ είχα αφυδατωθεί δεν έπαιρνε όσο έπρεπε!και;γκρίνιαζε λίγο παραπάνω!έμαθε να διεκδικεί λοιπόν!;)

κι εγώ έχω διαπιστώσει πως αρκετά από αυτά που λέγονται και γράφονται είναι λάθος στο δικό μου παιδί.η μάνα ξέρει!;)

 

 

Ntemi μου δεν έγραψα ο,τι έγραψα για να στηρίξω την Μπουρμπουρ. Γράφω γιατι αν διαβάζει μια νέα μαμα ή μια μέλλουσα μαμα θα θεωρήσει οτι ειναι λάθος το να θηλαζει απο το ενα στήθος. Γι αυτο λέμε και ξαναλέμε ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΩΣΤΟ Η ΛΑΘΟΣ η κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική!!!!!!!

 

Για την μη ικανοποιητική πρόσληψη βάρους ευθύνονται πολλοί παράγοντες και κανεις δεν ξέρει αν θα ευθύνεται ένας συγκεκριμένος τρόπος θηλασμου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ntemi μου δεν έγραψα ο,τι έγραψα για να στηρίξω την Μπουρμπουρ. Γράφω γιατι αν διαβάζει μια νέα μαμα ή μια μέλλουσα μαμα θα θεωρήσει οτι ειναι λάθος το να θηλαζει απο το ενα στήθος. Γι αυτο λέμε και ξαναλέμε ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΩΣΤΟ Η ΛΑΘΟΣ η κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική!!!!!!!

 

Για την μη ικανοποιητική πρόσληψη βάρους ευθύνονται πολλοί παράγοντες και κανεις δεν ξέρει αν θα ευθύνεται ένας συγκεκριμένος τρόπος θηλασμου.

 

συμφωνώ!και με την ευκαιρία αυτή θέλω να πω στις νέες μανούλες να μην αρκούνται μόνο στο φόρουμ αλλά να παίρνουν γνώμες και από το γιατρό τους και από σύμβουλο θηλασμού και να αποφασίζουν!πάνω απ'όλα ομως να αφουγκράζονται το παιδί!πάντα στέλνουν μηνυματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το λαθος μου ηταν τεχνικο -κι αδικιολογητο αν σκεφτει κανεις το διαβασμα που εχω ριξει.Κακως δεν προσφερα το δευτερο στηθος, αν το προσφερα και το παιδι αρνιοταν ηταν οκ. Εγω ομως με τις βλεψεις του λιπαρου γαλακτος ουσιαστικα επενεβαινα στον θηλασμο, ενω πρεπει το παιδι να καθοριζει το πως θα θηλασει.

Δεν θεωρω οτι ταλαιπωρησα το παιδι μου, αν το αφηνα πεινασμενο θα γρινιαζε. Για το βαρος ευθυνεται και η αλλεργια. Απλως σκεφτομαι οτι σε φασεις που ηθελα να ωθησω το παιδι να τρωει περισσοτερο το να θηλαζει κι απο τα δυο στηθη ισως ηταν τελικα πιο ωφελιμο.

Χαιρομαι που λετε οτι δεν ηταν τοσο λαθος τελικα, πραγματικα αισθανομαι καλυτερα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

 

Α. 40+6

Β. αγόρι

Γ. φυσιολογικός

Δ. χωρίς επισκληρήδιο

Ε. max 17,8 μπήκε για 24 ώρες στη λάμπα, κατέβηκα 6 φορές να τον θηλάσω και πήγε 12,1 σε 24 ώρες

 

1.Βαρος γεννησης 09/02/13: 3550

10 ημερών 3610

20 ημερών 4010

31 ημερών 4500

61 ημερών 5450

 

2. 6-7 γευματα

 

3. ολα απο θηλασμο

 

4. οχι συμπλήρωμα

 

5. οχι συμπλήρωμα

 

6. δεν έχω θήλαστρο

 

7. δεν αντλώ

 

8. αλλάζω 5-6 πανες την ημέρα και είναι όλες λερωμένες (και τσίσα και κακά)

 

9. 5-6 κενώσεις

 

Καλημέρα κορίτσια, εχω ξαναγράψει εδώ πρίν λίγο καιρό και θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής: Έχει 3 μέρες τώρα που ο μπέμπης (2 μηνων 25 ημερών σήμερα) κοιμάται 8 ωρες παρά 10'(κοιμάται περίπου 12, ξυπνάει περίπου 7.30-7.45). Τι να κανω? Να τον αφήνω? Πρίν απ'αυτο είχε καμιά δεκαπενταριά μέρες και μου χτύπαγε πεντάωρο. Τους πρώτους 2 μήνες έτρωγε κανονικά στο 3ωρο, βαριά 3 μιση τη νύχτα.

 

Θηλάζουμε αποκλειστικά και απ'την 20η περίπου μέρα μόνο με το ένα στήθος για να μη μου τρέχει επιπλέον γάλα. (nina-nana είχαμε μιλήσει, τα κακά είναι μεν μουσταρδί αλλα στις 2 μέρες σίγουρα θα έχει κάνει και πράσινα - δηλαδή 1 στις 10 πάνες περίπου. Υπάρχει λόγος να το ξεκινήσω απ΄τη στιγμή που είναι καλά απο κιλά και πάνες με το ένα? 9 μαιου έχουμε ξανά ραντεβού στη γιατρό αλλα υπολογίζω να είναι πάνω απο 6 κιλά σίγουρα).

Ευχαριστώ πάρα πολυ.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, εχω ξαναγράψει εδώ πρίν λίγο καιρό και θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής: Έχει 3 μέρες τώρα που ο μπέμπης (2 μηνων 25 ημερών σήμερα) κοιμάται 8 ωρες παρά 10'(κοιμάται περίπου 12, ξυπνάει περίπου 7.30-7.45). Τι να κανω? Να τον αφήνω? Πρίν απ'αυτο είχε καμιά δεκαπενταριά μέρες και μου χτύπαγε πεντάωρο. Τους πρώτους 2 μήνες έτρωγε κανονικά στο 3ωρο, βαριά 3 μιση τη νύχτα.

 

Θηλάζουμε αποκλειστικά και απ'την 20η περίπου μέρα μόνο με το ένα στήθος για να μη μου τρέχει επιπλέον γάλα. (nina-nana είχαμε μιλήσει, τα κακά είναι μεν μουσταρδί αλλα στις 2 μέρες σίγουρα θα έχει κάνει και πράσινα - δηλαδή 1 στις 10 πάνες περίπου. Υπάρχει λόγος να το ξεκινήσω απ΄τη στιγμή που είναι καλά απο κιλά και πάνες με το ένα? 9 μαιου έχουμε ξανά ραντεβού στη γιατρό αλλα υπολογίζω να είναι πάνω απο 6 κιλά σίγουρα).

Ευχαριστώ πάρα πολυ.

 

Να τον αφήνεις να κοιμάται. Απλα μέσα στην ημέρα θα προσφέρεις στήθος εσυ άσχετα αν έχει ζήτησε ή όχι ώστε να βγαίνουν 8-12 γεύματα την ημέρα.

 

Εννοείς οτι θηλαζεις απο το ενα στήθος σε κάθε γεύμα;

Αν σε βόλεψε αυτός ο τρόπος και το μωρο ειναι ικανοποιημένο συνέχισε ετσι. Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις κάτι που δούλεψε καλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να τον αφήνεις να κοιμάται. Απλα μέσα στην ημέρα θα προσφέρεις στήθος εσυ άσχετα αν έχει ζήτησε ή όχι ώστε να βγαίνουν 8-12 γεύματα την ημέρα.

 

Εννοείς οτι θηλαζεις απο το ενα στήθος σε κάθε γεύμα;

Αν σε βόλεψε αυτός ο τρόπος και το μωρο ειναι ικανοποιημένο συνέχισε ετσι. Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις κάτι που δούλεψε καλα.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ναι ένα στήθος ανα γεύμα, πάνες σίγουρα 6 όλες λερωμένες με κακά, και απο κιλά θα ξέρω σε καμια βδομάδα αλλά δεν τον αναγνωρίζω (και σε ύψος και σε βάρος έχει ξεπεταχτεί πολύ). Σίγουρα, παρατήρησα οτι πεινάει συχνότερα έτσι, αλλά 8-12 δε μου βγαίνουν με τίποτα. 8 ίσως, ναι. (όπως γράφω παραπάνω παλιά έτρωγε 6-7).

 

Βέβαια αμέσως μόλις έκανα την ερώτηση εδώ, θυμήθηκα οτι σήμερα φεύγουμε για την πόλη μου για 5 μέρες, πρώτο μας ταξίδι, όποτε μάλλον θα χαλάσει το πρόγραμμά του, άλλο σπίτι, άλλη κούνια, άλλο περιβάλλον, σωστα? (είναι το πρώτο μου και δεν έχω ιδέα!). Σου εύχομαι Καλό Πάσχα.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ναι ένα στήθος ανα γεύμα, πάνες σίγουρα 6 όλες λερωμένες με κακά, και απο κιλά θα ξέρω σε καμια βδομάδα αλλά δεν τον αναγνωρίζω (και σε ύψος και σε βάρος έχει ξεπεταχτεί πολύ). Σίγουρα, παρατήρησα οτι πεινάει συχνότερα έτσι, αλλά 8-12 δε μου βγαίνουν με τίποτα. 8 ίσως, ναι. (όπως γράφω παραπάνω παλιά έτρωγε 6-7).

 

Βέβαια αμέσως μόλις έκανα την ερώτηση εδώ, θυμήθηκα οτι σήμερα φεύγουμε για την πόλη μου για 5 μέρες, πρώτο μας ταξίδι, όποτε μάλλον θα χαλάσει το πρόγραμμά του, άλλο σπίτι, άλλη κούνια, άλλο περιβάλλον, σωστα? (είναι το πρώτο μου και δεν έχω ιδέα!). Σου εύχομαι Καλό Πάσχα.

 

Τι εννοείς δε σου βγαίνουν; Αν υποθέσουμε οτι τρώει κάθε 2 ώρες κατα τη διάρκεια της ημέρας και κοιμάται 8 ώρες το βραδυ τοτε βγαίνουν τουλαχιστον 8.

 

Μπορει να αλλάξει συνήθειες πράγματι. Κάποια μωρα αντιδρούν λίγο περίεργα στις αλλαγές σχετικά με το θηλασμο πχ ξεχνούν να θηλάσουν ή δε συγκεντρώνονται και χαζευουν την ωρα του θηλασμου.

 

Καλη Ανάσταση!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας.Εχω μια απορία.Εδώ και 1 μηνα περίπου έχω ξεκινήσει δουλειά.Εκανα μια αντληση στις αρχες αλλά πλέον το στηθος μου δεν πρίζεται όσο είμαι εκει.Δεν αντλησα την τελευταια εβδομάδα.Υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρω την παραγωγή μου επειδή δεν αντλώ στην δουλειά ή συνηθισε και απλά δεν πριζεται? Οταν γυρνάω σπίτι θηλάζω κανονικά, τώρα ίσως και πιο συχνά από πριν καθώς δεν ξεκολλάει ο μικρός απο πάνω μου.Το βράδι που τον βάζω για υπνο κάνω μια αντληση για την τράπεζα αλλά τα αποτελεσματα είναι απογοητευτικά.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.Εχω μια απορία.Εδώ και 1 μηνα περίπου έχω ξεκινήσει δουλειά.Εκανα μια αντληση στις αρχες αλλά πλέον το στηθος μου δεν πρίζεται όσο είμαι εκει.Δεν αντλησα την τελευταια εβδομάδα.Υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρω την παραγωγή μου επειδή δεν αντλώ στην δουλειά ή συνηθισε και απλά δεν πριζεται? Οταν γυρνάω σπίτι θηλάζω κανονικά, τώρα ίσως και πιο συχνά από πριν καθώς δεν ξεκολλάει ο μικρός απο πάνω μου.Το βράδι που τον βάζω για υπνο κάνω μια αντληση για την τράπεζα αλλά τα αποτελεσματα είναι απογοητευτικά.

 

Δεν έχω καταλάβει, το μωρο τι γάλα πίνει όταν λείπεις;

Πόσες ώρες λείπεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει, το μωρο τι γάλα πίνει όταν λείπεις;

Πόσες ώρες λείπεις;

Από την τράπεζα που ευτυχώς είχα προνοήσει να ξεκινησω νωρίς να φτιάχνω.Η ποσότητα που συγκεντρωσα ήταν ικανοποιητική και με καλύπτει και τώρα που δυσκολευομαι στην άντληση.Το γάλα που αντλούσα στην δουλειά στις αρχες το πετούσα έτσι και αλλιώς γιατί η άντληση γινόταν στο wc( κοινόχρηστο) που οι συνθηκες μέσα εκεί είναι άθλιες.Λειπω 7 ώρες.Νιώθω ότι γενικά κάτι δεν παει καλά .

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Από την τράπεζα που ευτυχώς είχα προνοήσει να ξεκινησω νωρίς να φτιάχνω.Η ποσότητα που συγκεντρωσα ήταν ικανοποιητική και με καλύπτει και τώρα που δυσκολευομαι στην άντληση.Το γάλα που αντλούσα στην δουλειά στις αρχες το πετούσα έτσι και αλλιώς γιατί η άντληση γινόταν στο wc( κοινόχρηστο) που οι συνθηκες μέσα εκεί είναι άθλιες.Λειπω 7 ώρες.Νιώθω ότι γενικά κάτι δεν παει καλά .

 

Μπορείς να κανεις μια άντληση στη δουλεια για 1-2 μηνες ακομα και να κρατάς το γάλα;

Θα προσεχεις να μην ακουμπάς το θηλαστρο σε επιφάνειες και αμέσως θα βάζεις το γάλα μέσα σε ισοθερμική τσάντα με παγοκυστες ή ακόμα καλύτερα σε ψυγείο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...