Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Δεν έχω αδιαθετησει ακόμη.

Τρώει κάθε 2-3 ωρες μέσα στη μερα και στη νυχτα κ απο βάρος είναι 6,58 κιλά. Τις τελευταιες δυο εβδομαδες πηρε 190 γραμμαρια και το προβλημα με το γαλα το εχω 5 μερες τωρα. Πρέπει να βρέχει γύρω στις έξι πάνες τη μερα.

Μου κάνει φοβερή εντύπωση το ποσο λίγο γάλα βγάζω με το θήλαστρο σε σχέση με όλον τον καιρο πριν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

didi&k Το μωρό έχει ανάγκη από γάλα και όχι άλλα αφεψήματα που θ α είναι μείον για την παραγωγή σου.

Μπορεί να περνάτε και άλμα ανάπτυξης οπότε για λίγο καιρό θα είναι "σκούρα" τα πράγματα.

Μη πτοείσαι, πήγα κομμωτήριο με τη μικρή όταν γίναμε 4 μηνών... γκρίνιαξε λίγο αλλά οκ τα καταφέραμε!

Δώσε λίγο χρόνο και όλα θα γίνουν!

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αδιαθετησει ακόμη.

Τρώει κάθε 2-3 ωρες μέσα στη μερα και στη νυχτα κ απο βάρος είναι 6,58 κιλά. Τις τελευταιες δυο εβδομαδες πηρε 190 γραμμαρια και το προβλημα με το γαλα το εχω 5 μερες τωρα. Πρέπει να βρέχει γύρω στις έξι πάνες τη μερα.

Μου κάνει φοβερή εντύπωση το ποσο λίγο γάλα βγάζω με το θήλαστρο σε σχέση με όλον τον καιρο πριν!

 

Προσωπικά χρησιμοποίησα θήλαστρο μόνο τον 1ο μήνα αλλά έχω διαβάσει από άλλες κοπέλες ότι η πόσότητα που βγάζουν με το θήλαστρο μειώνεται όσο πλησιάζεις και όταν ξεπεράσεις τον 6ο μήνα.

Δε νομίζω ότι έχεις λόγο να αγχώνεσαι, 4ο-5ο και 5ο-6ο τα μωρά παίρνουν αρκετα λγότερο βάρος από πριν;)

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αδιαθετησει ακόμη.

Τρώει κάθε 2-3 ωρες μέσα στη μερα και στη νυχτα κ απο βάρος είναι 6,58 κιλά. Τις τελευταιες δυο εβδομαδες πηρε 190 γραμμαρια και το προβλημα με το γαλα το εχω 5 μερες τωρα. Πρέπει να βρέχει γύρω στις έξι πάνες τη μερα.

Μου κάνει φοβερή εντύπωση το ποσο λίγο γάλα βγάζω με το θήλαστρο σε σχέση με όλον τον καιρο πριν!

 

καλημερα!μηπως κανεις διαιτα?γιατι παρομοια φαση περασαμε κ εμεις οτανξεκινησα μια διατροφη.τωρα βεβαια ενω συνεχιζω την διατροφη επανηλθαμε.πινε πιο πολλα υγρα.βεβαια οσον αφορα την προσληψη βαρους κ εμενα απο τον 3 στον 4 εβαλε 500γρ κ απο τον 4 στον 5 σχεδον 300γρ.αλλα ειναι αρκετα βαρυς για την ηλικιαα του οποτε ο γιατρος δεν ανησυχησε.

οσο για τον θηλαστρο στον 1ο γιο μ που αντλησα αοκλειστικα 3 μηνες εβγαζα μεχρι που σταματησα πολυ γαλα οποτε δεν ξερω εαν οντως μειωνεται το γαλα που αντλεις οπως ανεφερε η miss caramel.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αδιαθετησει ακόμη.

Τρώει κάθε 2-3 ωρες μέσα στη μερα και στη νυχτα κ απο βάρος είναι 6,58 κιλά. Τις τελευταιες δυο εβδομαδες πηρε 190 γραμμαρια και το προβλημα με το γαλα το εχω 5 μερες τωρα. Πρέπει να βρέχει γύρω στις έξι πάνες τη μερα.

Μου κάνει φοβερή εντύπωση το ποσο λίγο γάλα βγάζω με το θήλαστρο σε σχέση με όλον τον καιρο πριν!

 

Δηλαδή θηλαζει οσο και πριν ή μειώθηκαν οι θηλασμοί;

 

Οι πάνες ειναι σούπερ πάντως. Το ιδιο και τα κιλα (αν γεννήθηκε 3-3,5 κιλα πχ έχει ήδη διπλασιάσει το βάρος γέννησης που θα μπορούσε να γίνει 6 μηνών!).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα τα καταφερεις μια χαρα διοτι ο οργανισμος της καθε γυναικας παραγει το γαλα που χρειαζονται τα μωρα..ειτε 1 ειτε 2 ...ρωτησε καποιον συμβουλο θηλασμου η καποια μαια να σε ανημερωσει σχετικα,γιατι κατι που μπορει να κανει για μενα σε σενα να μην εχει αποτελεσμα!σου ευχομαι να παν ολα καλα!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Το γαλα απο διαφορετικες αντλησεις θα το βαζεις στο ψυγειο και μπορεις να τα ενωνεις οταν ερθουν στην ιδια θερμοκρασια.

Στη συντηρηση διατηρειται 3 ημερες, στην καταψυξη 3 μηνες.

Για λεπτομερειες δες εδω:

Διατήρηση μητρικού γάλακτος

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24675&highlight=%E4%E9%E1%F4%E7%F1%E7%F3%E7&page=11

 

Κομμωτηριο μετα το εξαμηνο...

 

didi&k Το μωρό έχει ανάγκη από γάλα και όχι άλλα αφεψήματα που θ α είναι μείον για την παραγωγή σου.

Μπορεί να περνάτε και άλμα ανάπτυξης οπότε για λίγο καιρό θα είναι "σκούρα" τα πράγματα.

Μη πτοείσαι, πήγα κομμωτήριο με τη μικρή όταν γίναμε 4 μηνών... γκρίνιαξε λίγο αλλά οκ τα καταφέραμε!

Δώσε λίγο χρόνο και όλα θα γίνουν!

 

ευχαριστω κοριτσια

αποφασισα να βγαζω καθε βραδυ γαλα κατα τις 12 και μετα νανι αφου ο μικρος μετα τις 9 κοιμαται τον βαθυ του υπνο και ξυπναει σχεδον παντα στις 3 τη νυχτα

ετσι με αυτο τον τροπο ενεργοποιω και το στηθος για να αδειαζει στο 3

ωρο και οχι στο 6ωρο

 

δεν ξερω αν ειμαι εκτος θεματος αλλα ο μικρος γεννηθηκε προωρος 2470 και πριν 2 εβδομαδες ηταν 5300

εχουμε διπλασιασει τα κιλα της γεννας και ο γιατρος μου ειπε την νυχτα να μην τον ξυπναω

πειραζει που χανει ενα γευμα ? (το γευμα που θα βγαζω με θηλαστρο στις 12 τη νυχτα αφου κοιμαται βαθια-δηλαδη απο τις 8-9 το βραδυ πινει ξανα 3 την νυχτα)

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια

αποφασισα να βγαζω καθε βραδυ γαλα κατα τις 12 και μετα νανι αφου ο μικρος μετα τις 9 κοιμαται τον βαθυ του υπνο και ξυπναει σχεδον παντα στις 3 τη νυχτα

ετσι με αυτο τον τροπο ενεργοποιω και το στηθος για να αδειαζει στο 3

ωρο και οχι στο 6ωρο

 

δεν ξερω αν ειμαι εκτος θεματος αλλα ο μικρος γεννηθηκε προωρος 2470 και πριν 2 εβδομαδες ηταν 5300

εχουμε διπλασιασει τα κιλα της γεννας και ο γιατρος μου ειπε την νυχτα να μην τον ξυπναω

πειραζει που χανει ενα γευμα ? (το γευμα που θα βγαζω με θηλαστρο στις 12 τη νυχτα αφου κοιμαται βαθια-δηλαδη απο τις 8-9 το βραδυ πινει ξανα 3 την νυχτα)

 

Αν δε ξυπνάει μόνο του το μωρό να σου το ζητήσει άστο να κοιμηθεί... θα αναπληρώσει μέσα στη μέρα αν και όσο θέλει;)

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ελπιζω να γραφω στο σωστο θεμα και να παρω καποια απαντηση...

λοιπον εχω ενα μωρακι 3 μηνων και επεμενα απο την αρχη για αποκλειστικο θηλασμο το οποιο και πετυχα. δεν του εδωσα ποτε συμπληρωμα ουτε τσαι ουτε τπτ αλλα επειδη ειμαι εκπαιδευτικος μετα τις 20 μερες ξεκινησα τα μαθηματα μου κανονικα , το καλο ειναι οτι οι μαθητες μου πλεον ερχονατ σπιτι και ετσι τον θηλαζα λιγο πριν το μαθημα και πειναγε ξανα μετα το μαθημα και ολα μια χαρα λιγες φορες εβγαλα και με το θηλαστρο αλλα δεν βγαζω πολυ το πολυ 60-90 μλ γιατι ο μικρος καθε 2- 3 ωρες τρωει απο εμενα , μονο τα βραδυα μπορω να βγαλω παραπανω που κοιμαται μερικες φορες σερι απο τις 9-3 την νυχτα και ετσι εγω κατα τις 12 που και που βγαζω για να εχω για το μαθημα

αλλα για να μην τα πολυλογω να μπω στο θεμα μου: τις τελευταιες 10 μερες ο μικρος με το που ξυπνα θελει να φαει και αν εγω εχω μαθημα χαλαει το κοσμο κλαιει τοσο πολυ μεχρι να σκασει δεν μπορει πλεον ουτε ο πατερας του να τον ηρεμησει μολις τον πιασω εγω αμεσως ηρεμει και ψιλοκλαψουριζει με παραπονο

αυτη την εβδομαδα ετυχε να παω εγω 2 φορες για μαθημα και μεχρι να ερθω σπιτι ο μικρος ειχε πλανταξει οποτε σκεφτηκα να παρω κιντερτε να του δινει τουλαχιστον να του ξεγελασει τη διψα μεχρι να ερθω σπιτι

αλλα το συζητησα με καποιες αλλες μαμαδες και μου ειπαν οτι το κιντερτε εχει καταργηθει να το δινουν και να βγαζω με το θηλαστρο αλλα δεν προλαβαινω παντα να βγαλω με το θηλαστρο κι αν βγαλω μπορει να μην βγαλω αρκετη ποσοτητα (οπως ειπα πριν μερικες φορες βγαζω και μονο 60 μλ)

επισης αν βγαλω το μεσημερι και μετα το βραδυ μπορω να το συμπληρωσω στο σακουλακι του μεσημεριου το γαλα το βραδυνο για να ειναι πιο πολλα τα μλ ? ποσες μερες μπορω να το φυλλαω στη συντηρηση?

αν το φυλλαξω στη συντηρηση μια μερα και μετα αν τελικα δεν το χρειαστω μπορω να το βαλω καταψυξη?

 

χιλια συγνωμη για το τεραστιο μηνυμα αλλα εχω πελαγωσει λιγο (ουτε κομμωτηριο δεν μπορω να παω)

 

Σύμφωνα με την παιδίατρο μου ..μπορείς να φυλάξεις το γάλα μέχρι 24 ώρες στην συντήρηση και μέχρι 3 μήνες στην κατάψυξη...τώρα όσο για την ποσότητα προσπάθησε να πίνεις πολλά υγρά, να τρως σωστά και να συνεχίσεις τις αντλήσεις με το θήλαστρο όσο μπορείς... εγώ τουλάχιστον έτσι το έκανα και έχω καταφέρει να θηλάζω αποκλειστικά τον μικρό μου μέχρι και σήμερα που γίνεται ενός χρόνου σε λίγες μέρες. ΑΑΑΑ!!!Και πολύ βασικό ...όχι άγχος...καλή συνέχεια...

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

 

Αν θέλω να πάω βόλτα με το μωρό μου και δεν θέλω να το θηλάσω σε εξωτερικό χώρο πως μπορώ να χρησιμοποιήσω γαλατάκι από την τράπεζά μου?

 

Άντε και το μεταφέρω με ισοθερμικό δοχείο, πως θα το ζεστάνω λίγο πριν το δώσω στο παιδί?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!!!

 

Αν θέλω να πάω βόλτα με το μωρό μου και δεν θέλω να το θηλάσω σε εξωτερικό χώρο πως μπορώ να χρησιμοποιήσω γαλατάκι από την τράπεζά μου?

 

Άντε και το μεταφέρω με ισοθερμικό δοχείο, πως θα το ζεστάνω λίγο πριν το δώσω στο παιδί?

Μια καλή λύση είναι να βρασεις λίγο νερό να το βάλεις σε θερμός (αν έχεις μικρό βολεύει) και πάρε μαζί σου και ένα μικρό σκεύος να χωράει το μπιμπερό, βάλε νερό στο σκευος και ζεστανε το.Επισης το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρει φρεσκοαντλημένο γάλα και να το βάλεις κατευθείαν στο ισοθερμικό δοχείο, διατηρεί την θερμοκρασία που το έχεις αντλησει με την προυποθεση να το δωσεις στο μωρό εντός 5 ωρών.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαρίστω για τις απαντήσεις σας κορίτσια. Όντως, απο βάρος ο μικρός είναι μια χαρα. Γεννήθηκε 3100 και είναι ήδη 6600. Απλα είσαι περίεργο να βλέπεις ξαφνικα εκει που είχες άπειρο γάλα (σε 3-4 λεπτα έβγαζα 150ml) ξαφνικα να βγάζεις 20-30 και ίσα ίσα να γεμίζει ο πατος του θήλαστρου. Θα δείξει. Προς το παρον συνεχίζω να κάνω πολυ θήλαστρο και γάλακταγώγά μήπως και επανέλθω λίγο γιατι για να βγάλω ενα γεύμα (μιας και πάω δουλεια) πρεπει πλεον να κάνω 5-6 αντλησεις τη μερα απο 20ml τη φορα. Θα δείξει..... Ποιος ξέρει? ίσως και να μου έρχεται περίοδος σιγά σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαρίστω για τις απαντήσεις σας κορίτσια. Όντως, απο βάρος ο μικρός είναι μια χαρα. Γεννήθηκε 3100 και είναι ήδη 6600. Απλα είσαι περίεργο να βλέπεις ξαφνικα εκει που είχες άπειρο γάλα (σε 3-4 λεπτα έβγαζα 150ml) ξαφνικα να βγάζεις 20-30 και ίσα ίσα να γεμίζει ο πατος του θήλαστρου. Θα δείξει. Προς το παρον συνεχίζω να κάνω πολυ θήλαστρο και γάλακταγώγά μήπως και επανέλθω λίγο γιατι για να βγάλω ενα γεύμα (μιας και πάω δουλεια) πρεπει πλεον να κάνω 5-6 αντλησεις τη μερα απο 20ml τη φορα. Θα δείξει..... Ποιος ξέρει? ίσως και να μου έρχεται περίοδος σιγά σιγά...

Καλημέρα. Επειδή και εγώ τα ίδια προβλήματα αντιμετωπιζα αυτό που έχω να σου προτείνω εγώ είναι να κάνεις πρωινές αντλήσεις μέχρι το απογευμα.Το πρωι πάντα έχουμε περισσότερο γάλα.Εγώ πλεον έχω σταματήσει την βραδινή άντληση γιατί το αποτελεσμα ήταν απογοητευτικό.Αντλώ από το πρωι μεχρι το απογευμα μετά σταματώ.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπηρε μπρος το στηθοοοοος!!!!!! Μετα απο πέντε μερες αντιλήψεων συνέχεια, milk thistle, fenugreek και, κυρίως, ζουμιου απο κριθαρι έχω παλι φουλ γάλα! Τωρα χρειάζομαι ύπνο γιατι αντλούμε μετα απο καθε θηλασμο, ακόμα και 2-3 φορές μεσα στη νύχτα!

Έχω πάντως να πω, για οσες τύχει να εχουν το ίδιο θέμα, ότι απ'ολα τα ματζούνια αυτο που είδα να έχει πιο άμεσα αποτελέσματα ήταν το ζουμί απο βρασμενο κριθαρι με fennel seeds.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπηρε μπρος το στηθοοοοος!!!!!! Μετα απο πέντε μερες αντιλήψεων συνέχεια, milk thistle, fenugreek και, κυρίως, ζουμιου απο κριθαρι έχω παλι φουλ γάλα! Τωρα χρειάζομαι ύπνο γιατι αντλούμε μετα απο καθε θηλασμο, ακόμα και 2-3 φορές μεσα στη νύχτα!

Έχω πάντως να πω, για οσες τύχει να εχουν το ίδιο θέμα, ότι απ'ολα τα ματζούνια αυτο που είδα να έχει πιο άμεσα αποτελέσματα ήταν το ζουμί απο βρασμενο κριθαρι με fennel seeds.

 

Μπράβοοοοοοοοο :D

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξαναπηρε μπρος το στηθοοοοος!!!!!! Μετα απο πέντε μερες αντιλήψεων συνέχεια, milk thistle, fenugreek και, κυρίως, ζουμιου απο κριθαρι έχω παλι φουλ γάλα! Τωρα χρειάζομαι ύπνο γιατι αντλούμε μετα απο καθε θηλασμο, ακόμα και 2-3 φορές μεσα στη νύχτα!

Έχω πάντως να πω, για οσες τύχει να εχουν το ίδιο θέμα, ότι απ'ολα τα ματζούνια αυτο που είδα να έχει πιο άμεσα αποτελέσματα ήταν το ζουμί απο βρασμενο κριθαρι με fennel seeds.

 

μπραβο κι απο εμενα!

απο κριθαρι δεν γινεται η μπυρα?

εγω πινω πολλες μπυρες (το πολυ 1 τη μερα δεν μπεκρουλιαζω κιολας ;) ) και τρωω και τραχανα

μπορει να μην ξεχυλιζει παντα τ στηθος αλλα τουλαχιστον χορτενει ο μπεμπης και βαζει κιλα :D

 

καλη συνεχεια με το θηλασμο

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

 

Αν θέλω να πάω βόλτα με το μωρό μου και δεν θέλω να το θηλάσω σε εξωτερικό χώρο πως μπορώ να χρησιμοποιήσω γαλατάκι από την τράπεζά μου?

 

Άντε και το μεταφέρω με ισοθερμικό δοχείο, πως θα το ζεστάνω λίγο πριν το δώσω στο παιδί?

 

Ειναι πολυ μεγαλύτερη ταλαιπωρία το να μεταφέρεις το τσαντακι με τις παγοκυστες, να ζεστάνεις το γάλα απο το να θηλασεις απλα. Σίγουρα θα βρεις ενα μέρος για να θηλασεις.

Γενικώς καλο ειναι να μην δίνει η μαμα μπουκάλι στο μωρο, μπερδεύεται, δεν καταλαβαίνει γιατι η μαμα δεν ειναι διαθέσιμη για θηλασμο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, θα ήθελα να βοηθήσετε κι εμένα αν μπορείτε! Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Θηλάζω αποκλειστικά τον 66 ημερών μπέμπη μου, όμως έχω περισσότερο γάλα στο δεξί στήθος απ'ότι στο αριστερό (δεν ξέρω αν έκανα εγώ κάτι λάθος, όμως ακολούθησα τις οδηγίες των μαιών, εναλλαξ για 15-20 μέρες απο δεκαπέντε λεπτά στο καθένα και μετά ένα στήθος τη φορά. Αν πεινούσε σε λιγότερο απο 3 ώρες έδινα το ίδιο στήθος).

Όπως είπα λοιπόν το δεξί είχε πολύ πιο πολύ γάλα, πέτρωνε πολύ περισσότερο και κατ'επέκταση με πονούσε. Για το λόγο αυτό τις τελευταίες δέκα περίπου μέρες αντί να τον θηλάζω ενναλάξ τον θήλαζα δυο απο δεξί μια απο αριστερό (για να ξεπετρώνει και να με ανακουφίζει, δεν ξέρω αν το εξηγώ σωστά), π.χ. χτές

7.00 αριστερό, 11.00 δεξί, 14.00 δεξί, 18.00 αριστερο, 21.00 δεξί, 00.00 δεξί. Επίσης μου έχει ερεθίσει, αν όχι πληγώσει, τη θηλή τη δεξιά. Δεν ξέρω τι να κάνω, να πάρω θήλαστρο? Να σας πώ την αλήθεια δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργεί το θέμα θήλαστρο, αφού αν τραβάω δεν θα παράγεται ακόμα περισσότερο? (μου είπε η παιδίατρος ότι οσο πιο πολύ γάλα θηλάζεις τόσο πιο πολύ παράγεται).

Και μια ερώτηση, υπάρχει περίπτωση να είναι μαστίτιδα μόνο απ΄το ένα στήθος?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Α. 40+6

Β. αγόρι

Γ. φυσιολογικός

Δ. χωρίς επισκληρήδιο

Ε. max 17,8 μπήκε για 24 ώρες στη λάμπα, κατέβηκα 6 φορές να τον θηλάσω και πήγε 12,1 σε 24 ώρες

 

1.Βαρος γεννησης 09/02/13: 3550

10 ημερών 3610

20 ημερών 4010

31 ημερών 4500

61 ημερών 5450

 

2. 6-7 γευματα

 

3. ολα απο θηλασμο

 

4. οχι συμπλήρωμα

 

5. οχι συμπλήρωμα

 

6. δεν έχω θήλαστρο

 

7. δεν αντλώ

 

8. αλλάζω 5-6 πανες την ημέρα και είναι όλες λερωμένες (και τσίσα και κακά)

 

9. 5-6 κενώσεις

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βλέπω εγώ , θα σου πουν βέβαια και οι πιο έμπειρες.Βγάζε λίγο με το χέρι σου από το στήθος που σε ενοχλεί και το μωρό να θηλάζει με το πιγούνι να κοιτά το σημείο που έχει πετρώσει το στήθος.Ασε το μωρό στο κάθε στηθος μέχρι να δείξει ότι αδιαφορεί ή δυσφορεί σ'αυτό.Μην το πας με 15λεπτα , καλύτερα να αδειάζει το ένα , του προσφέρεις το άλλο και αν θέλει θα πιεί.Το θήλαστρο άστο προς το παρόν γιατί μπορεί να σε οδηγήσει σε υπερπαραγωγή.Οσο θα βγάζεις με το θήλαστρο τόσο να παράγεται και είναι φαύλος κύκλος.Τα γεύματα του να είναι πιο συχνά.Προσπαθησε να κάνεις περισσότερους θηλασμούς ισως γι'αυτό έχεις και ενοχλήσεις.Εγώ τον ξυπνούσα για να καταφέρω να φτάσω τους 10-11 θηλασμούς και τότε ηρεμησα λιγο από πετρώματα κτλ.Αν πινει πιο συχνά ,δεν θα πίνει λαιμαργα, ούτε θα ασκεί μεγάλη πιεση στις θηλές σου.Να σου ζησει!!

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, να χαιρεσαι κι εσύ το μωρό σου! Όχι δεν θηλάζω 15' στο κάθε στήθος, αυτό το έκανα για τις πρώτες 20 μέρες όπως μου είχαν πεί οι μαίες. Από 'κεί και μετά έδινα ένα στήθος τη φορά (κι αν ζητούσε κι άλλο πρίν τις 3 ώρες, ξαναέδινα το ίδιο στήθος). Ίσως ακούγονται λίγα τα γεύματα αλλά μόνος του έφτιαξε πρόγραμμα, επί 50 και βάλε μέρες του έδινα πολύ συχνότερα συν τη νύχτα (προχτές κοιμήθηκα το πρώτο 5ωρο μετα τη γέννα). Εννοείται οτι βγάζω μόνη μου, και να μην ήθελα δηλαδη, όταν κάνω μπάνιο μου τρέχει έτσι κι αλλιώς.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, να χαιρεσαι κι εσύ το μωρό σου! Όχι δεν θηλάζω 15' στο κάθε στήθος, αυτό το έκανα για τις πρώτες 20 μέρες όπως μου είχαν πεί οι μαίες. Από 'κεί και μετά έδινα ένα στήθος τη φορά (κι αν ζητούσε κι άλλο πρίν τις 3 ώρες, ξαναέδινα το ίδιο στήθος). Ίσως ακούγονται λίγα τα γεύματα αλλά μόνος του έφτιαξε πρόγραμμα, επί 50 και βάλε μέρες του έδινα πολύ συχνότερα συν τη νύχτα (προχτές κοιμήθηκα το πρώτο 5ωρο μετα τη γέννα). Εννοείται οτι βγάζω μόνη μου, και να μην ήθελα δηλαδη, όταν κάνω μπάνιο μου τρέχει έτσι κι αλλιώς.

 

Οι οδηγίες για 3ωρο στο ιδιο στήθος ή γεύμα-στήθος δίνονται σε μαμάδες που έχουν υπερπαραγωγή κι ειναι τεχνικές μείωσης παραγωγής.

 

Όταν η παραγωγη ειναι κανονική, δίνεις το ενα στήθος μέχρι να το αφήσει μόνο του το μωρο και μετα προσφέρεις το δεύτερο στήθος.

 

Τα 3ωρα κενά μεταξύ θηλασμων ειναι μεγάλο διάστημα για μικρο μωρο, καλο ειναι να υπενθυμίζεις στο μωρο οτι είσαι διαθέσιμη. Ειναι πολυ συχνό σε αυτήν την ηλικία να μη ζητούν να θηλάσουν επειδη ξεχνιούνται απο τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος. Αυτο έχει συνέπεια να χάνουν κάποια γεύματα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Νina-nana σ'ευχαριστώ κι εσένα για την απάντηση. Δεν ξέρω πώς μετριέται η υπερπαραγωγή, θεωρω όμως οτι έχω, για τους εξής λόγους: 1) στο μπάνιο μου χύνεται να το πώ έτσι γύρω στα 20-30 ml απο καθε στήθος 2) καθε φορά που θηλάζω μου τρέχει γάλα για 2'-3' και απο το άλλο στήθος (εννοείται χωρίς να το πιέσω, αν το πιέσω βγάζει συνέχεια) και 3) μου τρέχει πανω στα επίθεματα αρκετές φορές μέσα στη μέρα. Αυτό που γράφεις να αφήσει μόνο του το μωρό το στήθος δε μου έχει συμβει εως τώρα.

 

Θέλω να ρώτησω αν ξέρει κάποια κοπέλα, αν πρέπει να συνεχίσω να θηλάζω δυο φορές απ'το δεξί - μια απ το αριστερό οπως κάνω τις τελευταίες 10 περίπου μέρες για να ανακουφίζομαι απ'το δεξί (ξεπετρώνει να το πώ έτσι), ή το κάνω χειρότερα?? Ευχαριστώ.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νina-nana σ'ευχαριστώ κι εσένα για την απάντηση. Δεν ξέρω πώς μετριέται η υπερπαραγωγή, θεωρω όμως οτι έχω, για τους εξής λόγους: 1) στο μπάνιο μου χύνεται να το πώ έτσι γύρω στα 20-30 ml απο καθε στήθος 2) καθε φορά που θηλάζω μου τρέχει γάλα για 2'-3' και απο το άλλο στήθος (εννοείται χωρίς να το πιέσω, αν το πιέσω βγάζει συνέχεια) και 3) μου τρέχει πανω στα επίθεματα αρκετές φορές μέσα στη μέρα. Αυτό που γράφεις να αφήσει μόνο του το μωρό το στήθος δε μου έχει συμβει εως τώρα.

 

Θέλω να ρώτησω αν ξέρει κάποια κοπέλα, αν πρέπει να συνεχίσω να θηλάζω δυο φορές απ'το δεξί - μια απ το αριστερό οπως κάνω τις τελευταίες 10 περίπου μέρες για να ανακουφίζομαι απ'το δεξί (ξεπετρώνει να το πώ έτσι), ή το κάνω χειρότερα?? Ευχαριστώ.

 

Όταν θηλαζεις περισσότερες φορές απο το ενα στήθος αυξάνεις την παραγωγη του και μειωνεις του αλλου στήθους!!!! Δηλαδή αν συνεχίσεις ετσι σε λίγο καιρο θα έχει γάλα μόνο απο το δεξι στήθος (αφου αυτο έχει περισσότερο γάλα και το ενισχύεις θηλαζοντας κυρίως απο εκει).

 

Πρέπει να αρχίσεις να αντέχεις το γάλα στο στήθος για να ισορροπήσεις την παραγωγη σου. Όταν πρηζεται ή πετρωνει βγάζε λίγο με το χέρι ίσα ίσα να ανακουφιστεις.

 

Τα κακά του μωρού τι χρώμα ειναι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τα κακά είναι μουσταρδί, όλα καλά όπως μας λέει η παιδίατρος και δεν μας έκανε και καθόλου κολικούς, καθώς ότι τρώει το βγάζει κατευθείαν με τις κενώσεις.

 

Το ήξερα αυτό που λές, να'ναι καλά το parents που το έχω λιώσει τα βράδια της εγκυμοσύνης. Απλά δεν καταλαβαίνω αφήνοντας το γάλα μέσα δεν κινδυνεύω από μαστίτιδΑ???

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα κακά είναι μουσταρδί, όλα καλά όπως μας λέει η παιδίατρος και δεν μας έκανε και καθόλου κολικούς, καθώς ότι τρώει το βγάζει κατευθείαν με τις κενώσεις.

 

Το ήξερα αυτό που λές, να'ναι καλά το parents που το έχω λιώσει τα βράδια της εγκυμοσύνης. Απλά δεν καταλαβαίνω αφήνοντας το γάλα μέσα δεν κινδυνεύω από μαστίτιδΑ???

 

Αν είχες υπερπαραγωγή τα κακα θα ηταν πράσινα σαν διάρροια. Έχεις αυξημένη παραγωγή αλλα όχι τόσο ώστε να δημιουργεί προβλημα στο εντέρο του παιδιού.

Συνέχισε να θηλαζεις κανονικα χωρις να κρατάς 3ωρα κενά μεταξύ θηλασμων απο το ιδιο στήθος. Αν τα κακα γίνουν πράσινα ή το μωρο πνίγεται στο θηλασμο ή έχει πολλα αέρια, ενοχλήσεις κτλ τοτε θα δίνεις ενα στήθος σε κάθε γεύμα. Αλλα προς το παρόν πρόσφερε και τα δυο στήθη σε κάθε γεύμα. Αν το μωρο δε θελει να θηλασει απο το δεύτερο στήθος τοτε δεν υπάρχει προβλημα. Την επόμενη φορα που θα θηλασει θα προσφέρεις το δεύτερο στήθος.

 

Κινδυνευεις απο μαστιτιδα αν σήμερα δε βγάλεις καθόλου γάλα απο το στήθος και μειώσεις απότομα τους θηλασμούς. Παρακολουθα το στήθος σου μέχρι να προσαρμοστεί και κανε την μετάβαση χαλαρά. Σε λίγες μέρες θα είσαι σε θέση να αντέχεις το γάλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...