Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Ας λέει η Αγλαΐα (?!) και η κάθε Αγλαΐα ό,τι θέλει στο μπλογκ της!

 

Το σημαντικό στον σίδηρο είναι η απορρόφηση! Και μια σούβλα κοκκορέτσι να καταπιεί στο μωρό, αν δεν φάει τις τροφές που πραγματικά έχει ανάγκη, τίποτε δεν θα απορροφήσει. "Δώρον" άδωρον.

 

Την κοινή λογική να βάλετε κάτω, δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να εκθέσει κανείς ένα βρέφος 5 μηνών σε τόσο λίπος, ακαθαρσίες, χοληστερίνη, και να βάλει στις παρθένες αρτηρίες του γκολ απ' τα αποδυτήρια...!

Κατά την γνώμη μου είναι έγκλημα, και ώφειλα στον εαυτό μου να το πω.

 

Από εκεί και πέρα, ο καθένας είναι υπεύθυνος για το παιδί του και την συνείδησή του.

Νίπτω τας χείρας μου και την δική μου συνείδηση.

 

Μπορεί όποιος νομίζει να εξακολουθεί να πιστεύει οτι ένα μωρό έχει ανάγκη εντόσθια. Αλλά δε μπορεί πια να πει οτι δεν του είχε πει κανείς.

JX77p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορείς να δείς εδώ τι προτείνεται σαν πρώτη τροφή του βρέφους http://aglaiaslab.wordpress.com/2013/02/05/iron_hc/

 

stroumfitaki το σίδηρος που θα πάρει ένα μωρό στην αρχή με 3-10 κουταλιές φαγητού από βαθυπράσινα φυλλώδη λαχανικά που αναφέρεις είναι ελάχιστος για τις ανάγκες του.

Μη ξεχνάμε ότι τα μωρά άνω των 6 μηνών δεν είναι σαν κι εμάς που διατηρούμε σιλουέτα, αλλά αναπτύσσονται ραγδαία. Για αυτό και ενώ εμείς στο βραστό κοτόπουλο θα φάμε το στήθος τα μωρά θα πρέπει να τρώνε τα μπουτια και τις φτερούγες όχι επειδή φυσικά είναι πιο νόστιμα αλλά και πιο λιπαρά.

Τα εντόσθια δεν απαγορεύονται αλλά συνιστώνται.

 

Διαβασα πιστευω πολυ προσεχτικα νομιζω αυτα που γραφει η Αγλαια και λεει για τροφες οπως κρεας,πουλερικα,ψαρι,δημητριακα κ.τ.λ. πουθενα για εντοσθια...νομιζω οτι ειναι υπερβολη και μαλλον επικίνδυνο...

Link to comment
Share on other sites

βασικα εγω ρωτησα μονο εαν θεωρειται λιγο το βαρος του μωρου που εβαλε σε αυτον τον μηνα.κ ναι κ εγω εντοσθια ΔΕΝ θα εδινα στο μωρο ασχετα εαν το γραφει κανεις.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

βασικα εγω ρωτησα μονο εαν θεωρειται λιγο το βαρος του μωρου που εβαλε σε αυτον τον μηνα.κ ναι κ εγω εντοσθια ΔΕΝ θα εδινα στο μωρο ασχετα εαν το γραφει κανεις.

 

νομίζω πως το βάρος που έβαλε το μωρό σου αυτόν τον μήνα είναι μια χαρά από την στιγμή που το συνολικό του βάρος είναι πάρα πολύ καλό! Ομοίως και ο δικός μου ο μπεμπάκος τον 5ο μήνα που επισκεφτήκαμε την παιδίατρο είχε βάλει μόνο 250 γραμμάρια και το συνολικό του βάρος ήταν 8 κιλά. Εγώ ανησύχησα φυσικά γιατί όταν έχεις συνηθίσει να βάζει 1 κιλό περίπου τον μήνα τα 250 γραμμάρια είναι λίγα. Αλλά η παιδίατρος ήταν καθησυχαστική και μου είπε πως πάμε πολύ καλά και δεν έχει σημασία αν δεν έβαλε πολύ βάρος αυτόν τον μήνα. Ούτως ή άλλως νομίζω ότι από κάποιο μήνα και μετά φρενάρουν ειδικά αν τους πρώτους μήνες παίρνουν πολύ βάρος. Είστε τέλειοι συνεχίστε έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Ας λέει η Αγλαΐα (?!) και η κάθε Αγλαΐα ό,τι θέλει στο μπλογκ της!

 

Το σημαντικό στον σίδηρο είναι η απορρόφηση! Και μια σούβλα κοκκορέτσι να καταπιεί στο μωρό, αν δεν φάει τις τροφές που πραγματικά έχει ανάγκη, τίποτε δεν θα απορροφήσει. "Δώρον" άδωρον.

 

Την κοινή λογική να βάλετε κάτω, δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να εκθέσει κανείς ένα βρέφος 5 μηνών σε τόσο λίπος, ακαθαρσίες, χοληστερίνη, και να βάλει στις παρθένες αρτηρίες του γκολ απ' τα αποδυτήρια...!

Κατά την γνώμη μου είναι έγκλημα, και ώφειλα στον εαυτό μου να το πω.

 

Από εκεί και πέρα, ο καθένας είναι υπεύθυνος για το παιδί του και την συνείδησή του.

Νίπτω τας χείρας μου και την δική μου συνείδηση.

 

Μπορεί όποιος νομίζει να εξακολουθεί να πιστεύει οτι ένα μωρό έχει ανάγκη εντόσθια. Αλλά δε μπορεί πια να πει οτι δεν του είχε πει κανείς.

 

 

Το κομμάτι που βρισκεται στο blog είναι μετάφραση των οδηγιών του health canada κι όχι μια προσωπική άποψη.

 

Το τι κάνει ο καθένας με το παιδί του είναι προσωπική του υπόθεση.

 

Η δηλητηρίαση που μπορείς να πάθεις από το συκώτι είναι η λεγόμενη υπερβιταμίνωση Α. Ο φόβος για υπερβιταμίνωση υπάρχει για όλες τις λιποδιαλυτές βιταμίνες.

 

Ο άνθρωπος είναι παμφάγο. Αυτό σημαίνει ότι και το κρέας είναι αναπόσπαστο κομμάτι της διατροφής του.

Για τη σημασία του στην ανάπτυξη των παιδιών διάβασε:

 

[/url]

 

http://www.healthylivingnyc.com/article/117

 

http://www.nature.com/news/2005/050221/full/news050221-5.html

 

Και μια έρευνα http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15572888

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!!!το σαββατο ο μπεμπακος μ εκλεισε αισιως τους 5 μηνες!!!μεχρι στιγμης θηλαζουμε αποκλειστικα.ο παιδιατρος μ ειπε να ξεκινησω φρουτα, αλλα του ειπα οτι θελω μεχρι κ τον 6 να θηλασω αποκλειστικα, κ μ ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα.βαρος βαλαμε περιπου στα 360 γρ.αυτον τον μηνα, εχει παει 8.860.ειναι λιγο το βαρο που εβαλε?σαν παιδακι ξερω οτι ειναι μεγαλοσωμο αλλα ακομα κ σαν μεγαλο μωρο ειναι λιγα τα 360γρ?τον παιδιατρο δεν τον ανησυχησε παντως.

 

Έχετε παιδικό βιβλιάριο που έχει τις καμπύλες? Όλα τα μωρά παίρνουν πολύ βάρος τους 4 πρώτους μήνες και μετά οι καμπύλες δεν είναι τόσο έντονες. Μπορεί να παίρνουν λιγότερα γραμμάρια αλλά να ακολουθούν μια χαρά την "καμπύλη τους"

 

Αυτός ειναι ο πίνακας κατά ΠΟΥ και ειστε μια χαρά ψηλά!

 

figure3.jpg

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Η καμπυλη αναπτυξης στο βιβλιαριο υγειας του μωρου μου ειναι διαφορετικη απο αυτην....με βαση του βιβλιαριου μου, ο γιος μου ειναι ακριβως στο μεσο ορο λαι με βαση αυτην που παραθετεις ειναι στο 25% :confused:

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το κομμάτι που βρισκεται στο blog είναι μετάφραση των οδηγιών του health canada κι όχι μια προσωπική άποψη.

 

Το τι κάνει ο καθένας με το παιδί του είναι προσωπική του υπόθεση.

 

Η δηλητηρίαση που μπορείς να πάθεις από το συκώτι είναι η λεγόμενη υπερβιταμίνωση Α. Ο φόβος για υπερβιταμίνωση υπάρχει για όλες τις λιποδιαλυτές βιταμίνες.

 

Ο άνθρωπος είναι παμφάγο. Αυτό σημαίνει ότι και το κρέας είναι αναπόσπαστο κομμάτι της διατροφής του.

Για τη σημασία του στην ανάπτυξη των παιδιών διάβασε:

 

[/url]

 

http://www.healthylivingnyc.com/article/117

 

http://www.nature.com/news/2005/050221/full/news050221-5.html

 

Και μια έρευνα http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15572888

 

H health Canada δεν αναφέρει τίποτα για εντόσθια. Επίσης αν πρόσεξες λέει κρέας, ή τόφου ή όσπρια. Οπότε όχι το κρέας δεν είναι απαραίτητο, αλλά και πάλι, κανείς δεν είπε να μη δώσει στο μωρό κρέας. Οπως είπες κι εσύ ο καθένας μπορεί να κάνει με το παιδί του ό,τι διατροφή θέλει, αρκεί βέβαια να φροντίζει να καλύπτει όλα τα θρεπτικά συστατικά.

 

Όσο για τη σημασία του κρέατος στην ανάπτυξη των παιδιών, και τις έρκευνες που έβαλες, υπάρχουον τόσες κι άλλες τόσες έρευνες που λένε ακριβώς το αντίθετο. Άπειρα παιδιά χορτοφάγων ανα τον κόσμο, χορτοφάγοι απ'τη σύλληψη ακόμα αποδεικνύουν οτι μια χαρά μεγαλώνει ένα παιδί χωρίς κρέας, αλλά αυτό είναι άσχετο απ'το τόπικ, και δεν καταλαβαίνω γιατί έθιξες ένα τέτοιο θέμα. Οπως είπα και πιο πάνω, κανείς δεν είπε σε κανέναν να μη δώσει στο παιδί του κρέας. Κάποιοι απλά είχαν μια αντίρρηση στα εντόσθια.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε παιδικό βιβλιάριο που έχει τις καμπύλες? Όλα τα μωρά παίρνουν πολύ βάρος τους 4 πρώτους μήνες και μετά οι καμπύλες δεν είναι τόσο έντονες. Μπορεί να παίρνουν λιγότερα γραμμάρια αλλά να ακολουθούν μια χαρά την "καμπύλη τους"

 

Αυτός ειναι ο πίνακας κατά ΠΟΥ και ειστε μια χαρά ψηλά!

 

figure3.jpg

 

σε ευχαριστω πολυ!!!:)

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

... Ο άνθρωπος είναι παμφάγο. Αυτό σημαίνει ότι και το κρέας είναι αναπόσπαστο κομμάτι της διατροφής του....

 

Ο άνθρωπος ΔΕΝ ειναι παμφάγο...

 

523604_346849438748559_1368671291_n.jpg

 

... αλλά ακόμη κι αν το παραβλέψουμε αυτό, εγώ δεν μίλησα για υπερβιταμίνωση Α, ούτε για κρέας γενικά, αλλά συγκεκριμένα για την επικινδυνότητα των εντοσθίων.

 

Δε λέω οτι μια φορά θα το σκοτώσει, όμως κι ένα τσιγάρο δεν σε σκοτώνει άμεσα, αλλά δεν θα το έδινες σε ένα 5χρονο.

 

Να σας υπενθυμίσω οτι η κατανάλωση εντοσθίων ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ από το νόμο, άλλο που οι Έλληνες κάνουν την πάπια.

JX77p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

 

Θα ήθελα και εγώ να ζητήσω την βοήθεια σας! Έχω ένα κοριτσάκι 16 ημερών. Γέννησα με καισαρική, στις 39 +6 ημέρες, με ολική αναισθησία. Οι μετρήσεις μας έχουν ως εξής: 16/03 3120

20/03 3010

23/03 3100

30/03 3540

Δεν έχει πάρει καθόλου συμπήρωμα, κάνουμε και εγώ δεν ξέρω πόσα γεύματα την ημέρα (πολλά εννοώ),δεν χρησιμοποιώ καθόλου θήλαστρο. Το παιδί εμφάνισε ίκτερο 8,5 - 10,5. Δεν νοσηλεύτηκε. Βρέχει σίγουρα παραπάνω από 6 πάνες την ημέρα, στις περισσότερες μαζί με κακά. Τα κακά τις πρώτες μέρες ήταν (και είναι ακόμα δηλαδή) πολύ νερουλά, κίτρινα, με σποράκια. Τις τελευταίες 2-3 μέρες τα κακάκια του είναι κιτρινοπράσινα, ταυτόχρονα το μωρό ψιλοζορίζεται, έχει και λίγα αέρια, τεντόνεται, κοκκινίζει, είναι γενικά λίγο νευρικό. Πίνει στο στήθος, και μετά βγάζει το στήθος, το αναζητάει πάλι, με κλειστά τα μάτια όλα αυτά, και πιάνει λιγότερο στήθος στο στόμα και μου ψιλοδαγκώνει την ρώγα για να την πάρει ο ύπνος, σε ενοχλητικό σημείο! Με το που ξεκολλάει από το στήθος και πάω να την βάλω για ύπνο ξυπνάει και φτου απ'την αρχή! Πολλές φορές μου πνίγεται στο στήθος! Έχω διαβάσει για υπερπαραγωγή, αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό το θέμα, γιατί το στήθος μου αυτές τις 2-3 τελευταίες μέρες είναι εντελώς μαλακό,ξεπρησμένο, και τις περισσότερες φορές που το πιέζω με το ζόρι βγάζει 2-3 σταγόνες γάλα!!! Τι συμβαίνει, μπορεί κάποια ποιο έμπειρη μανούλα να με βοηθήσει?

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος ΔΕΝ ειναι παμφάγο...

 

523604_346849438748559_1368671291_n.jpg

 

... αλλά ακόμη κι αν το παραβλέψουμε αυτό, εγώ δεν μίλησα για υπερβιταμίνωση Α, ούτε για κρέας γενικά, αλλά συγκεκριμένα για την επικινδυνότητα των εντοσθίων.

 

Δε λέω οτι μια φορά θα το σκοτώσει, όμως κι ένα τσιγάρο δεν σε σκοτώνει άμεσα, αλλά δεν θα το έδινες σε ένα 5χρονο.

 

Να σας υπενθυμίσω οτι η κατανάλωση εντοσθίων ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ από το νόμο, άλλο που οι Έλληνες κάνουν την πάπια.

 

Μιλάς για την BSE και τις αποφάσεις της ευρωπαϊκής ενωσης για απαγόρευση. Ναί οκ...

Εννοείται ότι εντόσθια και κρέας από άρρωστα ζώα δε θέλει κανένας.

 

http://tolweb.org/treehouses/?treehouse_id=4446

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

 

Θα ήθελα και εγώ να ζητήσω την βοήθεια σας! Έχω ένα κοριτσάκι 16 ημερών. Γέννησα με καισαρική, στις 39 +6 ημέρες, με ολική αναισθησία. Οι μετρήσεις μας έχουν ως εξής: 16/03 3120

20/03 3010

23/03 3100

30/03 3540

Δεν έχει πάρει καθόλου συμπήρωμα, κάνουμε και εγώ δεν ξέρω πόσα γεύματα την ημέρα (πολλά εννοώ),δεν χρησιμοποιώ καθόλου θήλαστρο. Το παιδί εμφάνισε ίκτερο 8,5 - 10,5. Δεν νοσηλεύτηκε. Βρέχει σίγουρα παραπάνω από 6 πάνες την ημέρα, στις περισσότερες μαζί με κακά. Τα κακά τις πρώτες μέρες ήταν (και είναι ακόμα δηλαδή) πολύ νερουλά, κίτρινα, με σποράκια. Τις τελευταίες 2-3 μέρες τα κακάκια του είναι κιτρινοπράσινα, ταυτόχρονα το μωρό ψιλοζορίζεται, έχει και λίγα αέρια, τεντόνεται, κοκκινίζει, είναι γενικά λίγο νευρικό. Πίνει στο στήθος, και μετά βγάζει το στήθος, το αναζητάει πάλι, με κλειστά τα μάτια όλα αυτά, και πιάνει λιγότερο στήθος στο στόμα και μου ψιλοδαγκώνει την ρώγα για να την πάρει ο ύπνος, σε ενοχλητικό σημείο! Με το που ξεκολλάει από το στήθος και πάω να την βάλω για ύπνο ξυπνάει και φτου απ'την αρχή! Πολλές φορές μου πνίγεται στο στήθος! Έχω διαβάσει για υπερπαραγωγή, αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό το θέμα, γιατί το στήθος μου αυτές τις 2-3 τελευταίες μέρες είναι εντελώς μαλακό,ξεπρησμένο, και τις περισσότερες φορές που το πιέζω με το ζόρι βγάζει 2-3 σταγόνες γάλα!!! Τι συμβαίνει, μπορεί κάποια ποιο έμπειρη μανούλα να με βοηθήσει?

 

Να σου ζήσει το ζουζούνι!

Μπράβο σας! Έχετε κάνει πολύ καλή αρχή. Στόχος των περισσότερων παιδιάτρων για τους 2 πρώτους μήνες τουλάχιστον είναι κατά μέσο όρο τα 18-20γρ την ημέρα. Το παιδί βέβαια που θηλάζει ακολουθεί την όρεξή του, άλλες μέρες μπορεί να φάει λιγότερο και άλλες περισσότερο. Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Τα κακάκια που εχουν σποράκια είναι μια χαρά, όσο για τις αποχρώσεις σημασία έχει να μην είναι συνέχεια πράσινα (δείγμα υπερπαραγωγής)

Νερουλά θα παραμείνουν μέχρι και την είσοδο των στερεών.

Και η δικιά μου η λαίμαργη όλο στο στήθος ήθελε να είναι για μαμ και ύπνο και πνιγόταν απο τη λαιμαργία της... κι αυτό φυσιολογικό. Αν τρώτε συχνά το στήθος δε θα είναι πρησμένο. Θα το αισθανθείς πρησμένο οταν αρχίσει να κοιμάται πιο πολλές ώρες το βράδυ (μετά τις 40 μέρες) ή αν αργήσει να φάει για τον οποιονδήποτε λόγο.

Το ότι με το ζόρι βγαζεις σταγόνες δε λέει τίποτα, τα σαγόνια του μωρου είναι πιο αποτελεσματικά και από το χέρι σου και από το καλύτερο θηλαστρο της αγοράς.

Μη ξεχνάς ότι μετά τις πρώτες ρουφηξιες (που το μωρό δίνει το έναυσμα στο στήθος να ξεκινήσει φουλ παραγωγή) τρώει μια χαρά!

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το ζουζούνι!

Μπράβο σας! Έχετε κάνει πολύ καλή αρχή. Στόχος των περισσότερων παιδιάτρων για τους 2 πρώτους μήνες τουλάχιστον είναι κατά μέσο όρο τα 18-20γρ την ημέρα. Το παιδί βέβαια που θηλάζει ακολουθεί την όρεξή του, άλλες μέρες μπορεί να φάει λιγότερο και άλλες περισσότερο. Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Τα κακάκια που εχουν σποράκια είναι μια χαρά, όσο για τις αποχρώσεις σημασία έχει να μην είναι συνέχεια πράσινα (δείγμα υπερπαραγωγής)

Νερουλά θα παραμείνουν μέχρι και την είσοδο των στερεών.

Και η δικιά μου η λαίμαργη όλο στο στήθος ήθελε να είναι για μαμ και ύπνο και πνιγόταν απο τη λαιμαργία της... κι αυτό φυσιολογικό. Αν τρώτε συχνά το στήθος δε θα είναι πρησμένο. Θα το αισθανθείς πρησμένο οταν αρχίσει να κοιμάται πιο πολλές ώρες το βράδυ (μετά τις 40 μέρες) ή αν αργήσει να φάει για τον οποιονδήποτε λόγο.

Το ότι με το ζόρι βγαζεις σταγόνες δε λέει τίποτα, τα σαγόνια του μωρου είναι πιο αποτελεσματικά και από το χέρι σου και από το καλύτερο θηλαστρο της αγοράς.

Μη ξεχνάς ότι μετά τις πρώτες ρουφηξιες (που το μωρό δίνει το έναυσμα στο στήθος να ξεκινήσει φουλ παραγωγή) τρώει μια χαρά!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Απλά επειδή μέχρι πριν 2 μέρες το στήθος μου και πρηζόταν (και ας μην είχε περάσει πολύ ώρα), και έσταζε γάλα και ξαφνικά είναι εντελώς ξεπρησμένο και με το ζόρι βγαζω λίγες σταγόνες γάλα, έλεγα μήπως συμβαίνει κάτι στο γάλα μου. Ταυτόχρονα άρχισε και το παιδί να έχει και αυτά τα συμπτώματα, που μου μοιάζουν και με κολικούς να σου πω...δεν ξέρω!θα πρέπει να περιμένω μέχρι την άλλη εβδομάδα για να δω αν είναι κανονική η πρόσληψη του βάρους του για να βεβαιωθώ!!!

Οποιαδήποτε άλλη γνώμη δεκτή...!Ευχαριστώ!

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Απλά επειδή μέχρι πριν 2 μέρες το στήθος μου και πρηζόταν (και ας μην είχε περάσει πολύ ώρα), και έσταζε γάλα και ξαφνικά είναι εντελώς ξεπρησμένο και με το ζόρι βγαζω λίγες σταγόνες γάλα, έλεγα μήπως συμβαίνει κάτι στο γάλα μου. Ταυτόχρονα άρχισε και το παιδί να έχει και αυτά τα συμπτώματα, που μου μοιάζουν και με κολικούς να σου πω...δεν ξέρω!θα πρέπει να περιμένω μέχρι την άλλη εβδομάδα για να δω αν είναι κανονική η πρόσληψη του βάρους του για να βεβαιωθώ!!!

Οποιαδήποτε άλλη γνώμη δεκτή...!Ευχαριστώ!

Ειναι και η ηλικα που ξεκινουν οι κολικοι αλλωστε.

Ποσες αλλαγες στηθους κανεις σε καθε γευμα;Ποση ωρα διαρκει το ενα γευμα;οταν αφηνει το στηθος τραβαει και την ρωγα μαζι;

Δεν ξερω αν μπορουμε να μιλησουμε για υπερπαραγωγη σε θηλασμο μολις 2 εβδομαδων??? Αν ομως εχεις εντονη ροη και δεν αδειαζει το στηθος μπορει αυτο να την εμποδιζει να πιπιλησει και γι αυτο εκνευριζεται :confused:. Επισης ετσι μπορουν να εξηγηθουν και τα πρασινα κακα.

Εμενα η κορη μου ηταν ανησυχη στο στηθος επειδη ειχε αλλεργια στα γαλακτοκομικα,γενικα τα γαλακτοκομικα φουσκωνουν τα μωρακια.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι και η ηλικα που ξεκινουν οι κολικοι αλλωστε.

Ποσες αλλαγες στηθους κανεις σε καθε γευμα;Ποση ωρα διαρκει το ενα γευμα;οταν αφηνει το στηθος τραβαει και την ρωγα μαζι;

Δεν ξερω αν μπορουμε να μιλησουμε για υπερπαραγωγη σε θηλασμο μολις 2 εβδομαδων??? Αν ομως εχεις εντονη ροη και δεν αδειαζει το στηθος μπορει αυτο να την εμποδιζει να πιπιλησει και γι αυτο εκνευριζεται :confused:. Επισης ετσι μπορουν να εξηγηθουν και τα πρασινα κακα.

Εμενα η κορη μου ηταν ανησυχη στο στηθος επειδη ειχε αλλεργια στα γαλακτοκομικα,γενικα τα γαλακτοκομικα φουσκωνουν τα μωρακια.

 

 

Κολικοί πρέπει να είναι, γιατί κοκκινίζει ολόκληρη, αφήνει και αέρια...!

Τώρα όσον αφορά τον κάθε θηλασμό, δεν ξέρω αν κάνω το σωστό, προσπαθώ να δίνει ένα στήθος κάθε φορά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν την δω πολύ νευρική δεν δίνω και από το άλλο.Ο κάθε θηλασμός μπορεί να κρατήσει από 10 λεπτά, που αφήνει το στήθος μόνη της και δείχνει να χορταίνει μέχρι και 40 λεπτά..!Και η αλήθεια είναι ότι όντως όταν αφήνει το στήθος τραβάει συνήθως και την ρώγα μαζί. Τις τελευταίες μέρες ενώ δεν το έκανε πριν μου φαίνεται ότι με ψιλοδαγκώνει κιόλας!

Τα κακά της ξαναέγιναν από εχθές κίτρινα!Ϊσως γιατί όταν πεινάει πολύ γρήγορα από τον τελευταίο θηλασμό, της δίνω το στήθος που της είχα δώσει και την τελευταία φορά. Δεν ξέρω αν κάνω καλά!

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

Κολικοί πρέπει να είναι, γιατί κοκκινίζει ολόκληρη, αφήνει και αέρια...!

Τώρα όσον αφορά τον κάθε θηλασμό, δεν ξέρω αν κάνω το σωστό, προσπαθώ να δίνει ένα στήθος κάθε φορά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν την δω πολύ νευρική δεν δίνω και από το άλλο.Ο κάθε θηλασμός μπορεί να κρατήσει από 10 λεπτά, που αφήνει το στήθος μόνη της και δείχνει να χορταίνει μέχρι και 40 λεπτά..!Και η αλήθεια είναι ότι όντως όταν αφήνει το στήθος τραβάει συνήθως και την ρώγα μαζί. Τις τελευταίες μέρες ενώ δεν το έκανε πριν μου φαίνεται ότι με ψιλοδαγκώνει κιόλας!

Τα κακά της ξαναέγιναν από εχθές κίτρινα!Ϊσως γιατί όταν πεινάει πολύ γρήγορα από τον τελευταίο θηλασμό, της δίνω το στήθος που της είχα δώσει και την τελευταία φορά. Δεν ξέρω αν κάνω καλά!

Κανε περισσοτερες εναλλαγες στηθους, η κινηση που τραβαει και τη ρωγα πολλες φορες σημαινει οτι εχει τελειωσει το γαλα απο εκεινο το μαστο και το μωρο δεν εχει χορτασει.Μη βιαζεσαι να καθιερωσεις το ενα στηθος ανα γευμα, μεχρι να σαραντησεις οποτε και εδραιωνεται συνηθως ο θηλασμος, καλο ειναι να προσφερεις και τα δυο στηθη.

 

ΥΓ αν κανω λαθος ας με διορθωσουν και τα κοριτσια.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Τα πρασινα κακα μπορει να ηταν απο διαφορους λογους : κατι που την πειραξε, ενα κρυωματακι, υπερπαραγωγη, αλλεργια.Συνηθως ακολουθουμε τον κανονα των 3 ημερων, περιμενουμε 3 ημερες για να δουμε αν κατι ειναι περαστικο η οχι.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Κανε περισσοτερες εναλλαγες στηθους, η κινηση που τραβαει και τη ρωγα πολλες φορες σημαινει οτι εχει τελειωσει το γαλα απο εκεινο το μαστο και το μωρο δεν εχει χορτασει.Μη βιαζεσαι να καθιερωσεις το ενα στηθος ανα γευμα, μεχρι να σαραντησεις οποτε και εδραιωνεται συνηθως ο θηλασμος, καλο ειναι να προσφερεις και τα δυο στηθη.

 

ΥΓ αν κανω λαθος ας με διορθωσουν και τα κοριτσια.

 

Δεν κάνεις. Καλο ειναι να μη γίνονται τόσο δραστικές κινήσεις μείωσης παραγωγής απότομα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!σημερα το πρωι που ξυπνησε ο μπεμπης να τον θηλασω διαπιστωσα με τρομο πως το αριστερο μ στηθος ειχε πετρωσει!!κ λεω με τρομο διοτι ειχα παθει μαστιτιδα στο συγκεκριμενο στηθος στον πρωτο μ γιο..τον εβαλα κ θηλασε 2 φορες απο εκει κ παρεμεινε πετρωμεν σε ενα σημειο κ φυσικα ποναε αρκετα.ημουν ετοιμη να βαλω θηλαστρο αλλα διαπιστωσα πως ενω μαλακωσε ο πονος παραμενει..για ποιο λογο??υπαρχει περιπτωση να το γυρισει σε μαστιτιδα??να βαλω θηλαστρο οπως κ να εχει???δεν εχει αλλαξει τιποτα στο πως τρωει κ στο ποσο συχνα.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!σημερα το πρωι που ξυπνησε ο μπεμπης να τον θηλασω διαπιστωσα με τρομο πως το αριστερο μ στηθος ειχε πετρωσει!!κ λεω με τρομο διοτι ειχα παθει μαστιτιδα στο συγκεκριμενο στηθος στον πρωτο μ γιο..τον εβαλα κ θηλασε 2 φορες απο εκει κ παρεμεινε πετρωμεν σε ενα σημειο κ φυσικα ποναε αρκετα.ημουν ετοιμη να βαλω θηλαστρο αλλα διαπιστωσα πως ενω μαλακωσε ο πονος παραμενει..για ποιο λογο??υπαρχει περιπτωση να το γυρισει σε μαστιτιδα??να βαλω θηλαστρο οπως κ να εχει???δεν εχει αλλαξει τιποτα στο πως τρωει κ στο ποσο συχνα.

 

Πριν βάλεις το θήλαστρο κάνε καυτές κομπρέσσες και δυνατές μαλλάξεις για να το αδειάσεις τελείως. Αφού γίνει αυτό και πονάς ακόμα μίλα με σύμβουλο θηλασμού.

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ελπιζω να γραφω στο σωστο θεμα και να παρω καποια απαντηση...

λοιπον εχω ενα μωρακι 3 μηνων και επεμενα απο την αρχη για αποκλειστικο θηλασμο το οποιο και πετυχα. δεν του εδωσα ποτε συμπληρωμα ουτε τσαι ουτε τπτ αλλα επειδη ειμαι εκπαιδευτικος μετα τις 20 μερες ξεκινησα τα μαθηματα μου κανονικα , το καλο ειναι οτι οι μαθητες μου πλεον ερχονατ σπιτι και ετσι τον θηλαζα λιγο πριν το μαθημα και πειναγε ξανα μετα το μαθημα και ολα μια χαρα λιγες φορες εβγαλα και με το θηλαστρο αλλα δεν βγαζω πολυ το πολυ 60-90 μλ γιατι ο μικρος καθε 2- 3 ωρες τρωει απο εμενα , μονο τα βραδυα μπορω να βγαλω παραπανω που κοιμαται μερικες φορες σερι απο τις 9-3 την νυχτα και ετσι εγω κατα τις 12 που και που βγαζω για να εχω για το μαθημα

αλλα για να μην τα πολυλογω να μπω στο θεμα μου: τις τελευταιες 10 μερες ο μικρος με το που ξυπνα θελει να φαει και αν εγω εχω μαθημα χαλαει το κοσμο κλαιει τοσο πολυ μεχρι να σκασει δεν μπορει πλεον ουτε ο πατερας του να τον ηρεμησει μολις τον πιασω εγω αμεσως ηρεμει και ψιλοκλαψουριζει με παραπονο

αυτη την εβδομαδα ετυχε να παω εγω 2 φορες για μαθημα και μεχρι να ερθω σπιτι ο μικρος ειχε πλανταξει οποτε σκεφτηκα να παρω κιντερτε να του δινει τουλαχιστον να του ξεγελασει τη διψα μεχρι να ερθω σπιτι

αλλα το συζητησα με καποιες αλλες μαμαδες και μου ειπαν οτι το κιντερτε εχει καταργηθει να το δινουν και να βγαζω με το θηλαστρο αλλα δεν προλαβαινω παντα να βγαλω με το θηλαστρο κι αν βγαλω μπορει να μην βγαλω αρκετη ποσοτητα (οπως ειπα πριν μερικες φορες βγαζω και μονο 60 μλ)

επισης αν βγαλω το μεσημερι και μετα το βραδυ μπορω να το συμπληρωσω στο σακουλακι του μεσημεριου το γαλα το βραδυνο για να ειναι πιο πολλα τα μλ ? ποσες μερες μπορω να το φυλλαω στη συντηρηση?

αν το φυλλαξω στη συντηρηση μια μερα και μετα αν τελικα δεν το χρειαστω μπορω να το βαλω καταψυξη?

 

χιλια συγνωμη για το τεραστιο μηνυμα αλλα εχω πελαγωσει λιγο (ουτε κομμωτηριο δεν μπορω να παω)

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το γαλα απο διαφορετικες αντλησεις θα το βαζεις στο ψυγειο και μπορεις να τα ενωνεις οταν ερθουν στην ιδια θερμοκρασια.

Στη συντηρηση διατηρειται 3 ημερες, στην καταψυξη 3 μηνες.

Για λεπτομερειες δες εδω:

Διατήρηση μητρικού γάλακτος

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24675&highlight=%E4%E9%E1%F4%E7%F1%E7%F3%E7&page=11

 

Κομμωτηριο μετα το εξαμηνο...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Ο μικρός μου είναι 4 μηνών και μεχρι τωρα θηλαζω αποκλειστικά και έχω πάντα πολυ γάλα. Ξαφνικά, απο την Πέμπτη, χωρίς να έχει αλλάξει κατι στη διατροφη μου (απλα εριξα σουμάκι σε μια σαλατα 2-3 φορες και μετα διαβασα οτι το σουμάκι μειωνει τη ροη) ή να έχω πάρει κάποιο φάρμακο το γάλα μου μειώθηκε υπερβολικα. Ο μικρός το πρώτο βραδυ ξυπνουσε ανά μιάμιση ώρα (ενω συνήθως ξυπνάει ανά τρεις). Τωρα τρώει παλι ανά τρεις ωρες αλλα το στήθος μου είναι εντελώς μαλακό, τον βλέπω να πιπίλαει χωρις ομως να καταπίνει πολλες γουλίτσες και όταν κάνω άντληση βγάζω ΕΛΆΧΙΣΤΟ γάλα. Εκει δηλαδη που αμέσως μετα το θηλασμο έβγαζα 120ml τωρα βγάζω 20ml! Και εκει που στις δυο ωρες μετα το θηλασμο έβγαζα γύρω στα 150-180 τωρα βγάζω το πολυ 60ml.

Το στο καλο είναι αυτο??? έκανα και τεστ εγκυμοσύνης καλού-κακού (αρνητικό) απο περιμένω και κατι εξετάσεις για το θυρεοειδη μου. Παίρνω πολυ milk thistle, κάνω συνέχεια ρόφημα με fenugreek και μαραθόσπορο και κάνω αντλησεις μετα απο καθε θηλασμο για να διεγειρεται το στήθος. Παρόλα αυτα δεν έχω δει διαφορα απο την Παρασκευή που τα άρχισα ολα αυτα. Ουφφφφφφφ

Εχετε καμία ιδέα? πρόταση? παρηγοριά?:-(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Ο μικρός μου είναι 4 μηνών και μεχρι τωρα θηλαζω αποκλειστικά και έχω πάντα πολυ γάλα. Ξαφνικά, απο την Πέμπτη, χωρίς να έχει αλλάξει κατι στη διατροφη μου (απλα εριξα σουμάκι σε μια σαλατα 2-3 φορες και μετα διαβασα οτι το σουμάκι μειωνει τη ροη) ή να έχω πάρει κάποιο φάρμακο το γάλα μου μειώθηκε υπερβολικα. Ο μικρός το πρώτο βραδυ ξυπνουσε ανά μιάμιση ώρα (ενω συνήθως ξυπνάει ανά τρεις). Τωρα τρώει παλι ανά τρεις ωρες αλλα το στήθος μου είναι εντελώς μαλακό, τον βλέπω να πιπίλαει χωρις ομως να καταπίνει πολλες γουλίτσες και όταν κάνω άντληση βγάζω ΕΛΆΧΙΣΤΟ γάλα. Εκει δηλαδη που αμέσως μετα το θηλασμο έβγαζα 120ml τωρα βγάζω 20ml! Και εκει που στις δυο ωρες μετα το θηλασμο έβγαζα γύρω στα 150-180 τωρα βγάζω το πολυ 60ml.

Το στο καλο είναι αυτο??? έκανα και τεστ εγκυμοσύνης καλού-κακού (αρνητικό) απο περιμένω και κατι εξετάσεις για το θυρεοειδη μου. Παίρνω πολυ milk thistle, κάνω συνέχεια ρόφημα με fenugreek και μαραθόσπορο και κάνω αντλησεις μετα απο καθε θηλασμο για να διεγειρεται το στήθος. Παρόλα αυτα δεν έχω δει διαφορα απο την Παρασκευή που τα άρχισα ολα αυτα. Ουφφφφφφφ

Εχετε καμία ιδέα? πρόταση? παρηγοριά?:-(

 

Πόσες φορές θηλαζει το 24ωρο;

Πόσες πάνες βρέχει;

Απο βάρος πως πάτε;

 

Έχεις αδιαθετησει καθόλου μετα τον τοκετό;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...