Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Kalispera, eimai kainourgia sto forum k tha ithela ligh voitheia sto thema tou thilasmou. gennhsa ena agoraki Stis 23 augustou 2011 stis 38 evdomades fusiologika. To varos toy htan 2610kg otan ton phra sto spiti htan 2400. Simera 12 -10-2011 einai 4 kg . Thilazw apokleistika apo tin prwti mera . Exw Agorasei to swing tis medela me skopo na ftiaksw apothema gia kapoies fores pou tha ithela na leipw. Den ergazomai. To thema pou me apasxolei einai to ekshs : thilazw k apo ta duo sth8h kathe fora giati apo to aristero meta apo 5 -10lepta thilasmou o Mpempis ekneurizetai k vlepw episis pws oi thilastikes kiniseis pou kanei den einai entones k arges opws stin arxi pou trwei k ton akouw na katapinei. Genika exw paratirisei pws to aristero sththos paragei ligotero gala. Epeita ton vazw apo to dexi opou k fainetai pws trwei ikanopoihtika k xortainei. Meta apo kathe thilasmo aisthanomai ta sth8h mou adeia k exw prospathisei na antlisw alla vgazw Polu elaxisto gala. Pws loipon na ftiaxw apothema sto psugeio mou otan o Mpempis mou trwei olo to gala k den periseuei gia na antlisw.episis ithela na refuse an Mporw na auksisw thn paragwgh mou k pws. Na anaferw pws tou dine pupils edw k 10 meres tin wra tou upnou giati ton voithaei na koimhthei.

 

Δες απάντηση εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2175747#post2175747 . Μην ποστάρεις το ίδιο μήνυμα σε περισσότερες ενότητες σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας εχω ενα μωρακι 2 μηνων το οποιο μεχρι τωρα το θηλαζω αποκλειστικα κ ολα μια χαρα.εχω ομως το εξης προβλημα.προκειται να λειψω για δυο μερες.εδω κ μια βδομαδα βγαζω γαλα με το θηλαστρο κ του εχει δωσει ο μπαμπας του με το μπιμπερο 1-2 φορες.στην αρχη γκρινιαζει λιγο αλλα μετα το πινει.οσο για το ξενο δεν το θελει καθολου.το δοκιμασαμε μια φορα και το εφτυνε.για αυτο κ βγαζω τωρα καθε μερα με το θηλστρο για τις μερες που θα λειπω.απλα αγχωνομαι μηπως δεν δεχτει ξανα το στηθος αφου δυο μερες θα πινει μονο απο το μπιμπερο.υπαρχει τετοιος κινδυνος?:?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια..πρώτη φορά γράφω αλλά σας έχω διαβάσει άπειρες φορές και η αλήθεια είναι ότι με βοηθήσατε αρκετά, όμως πάλι θέλω βοήθεια..λοιπόν

 

ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ - 24/01/2012

ΒΑΡΟΣ - 2550

ΜΗΚΟΣ - 48

ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΣ ΚΕΦΑΛΙΟΥ - 31

ΤΟΚΕΤΟΣ -ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ

ΒΑΡΟΣ ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ - 2450

ΒΓΗΚΑΜΕ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΔΗΛΑΔΗ 27/01/2012

28/01/2012 ΒΑΡΟΣ - 2400

23/02/2012 ΒΑΡΟΣ -3220

ΜΗΚΟΣ - 51

ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΣ ΚΕΦΑΛΙΟΥ - 34

 

Από εκεί και μετά οι μετρήσεις είναι δικές μου με ψηφιακή ζυγαριά στο περίπου

 

06/03/2012 - 3900 42 ημερών

 

20/03/2012 - 4300 56 ημερών

 

Τα γεύματα είναι από 9 μέχρι και 11 όλα κρατάνε περίπου 1 ώρα .

Οι πάνες μας είναι περίπου 9 γεμάτες τσίσα και από 2 μέχρι 4 κενώσεις την ημέρα , βέβαια άλλες φορές και 1..

 

Τρώμε κάθε μια με μιάμισι ώρα δεν προλαβαίνει να κατέβει το γάλα ειδικά στην μια ώρα, είναι μαλακό όλη την ημέρα , μήπως είναι νερουλό και δεν χορταίνει μήπως δεν της επαρκή η ποσότητα όπως λέει και η παιδίατρος ?

 

Το βράδυ όταν περάσει κάνα τρίωρο και δεν έχει σηκωθεί γεμίζω αρκετά και πονάω..Το τελευταίο της γεύμα μου το κάνει 21:00 με 22:00 και μετά σηκώνεται κατά τις 2:00 με 3:00 , μήπως πρέπει να την ξυπνάω και τα βράδια ?

 

Έχω αγοράσει και θήλαστρο γιατί τον άλλο μήνα ξεκινάω δουλειά, βέβαια θα λείπω μόνο τέσσερις ώρες το πολύ ,,βγάζω γαλατάκι περίπου 50 γρ. 30 γρ. μια φορά από το ένα μόνο το πρωί , είχα βγάλει 100 γρ. και είχε και άλλο , όμως δεν είχε φάει το βράδυ από εκείνο , της το έδωσα με το μπουκάλι και ήπιε πρώτα τα 50γρ. και μετά από 10 λεπτά και τα άλλα 50 και μετά πάλι ήθελε και από εμένα .

 

Πολλές φορές όταν είναι στο στήθος χτυπιέται και κλαίει και τραβάει με μανία τη θηλή μου και την βγάζει και μετά ξανά την βάζει και κλαίει ..την σηκώνω στην αρχή ουρλιάζει και μετά σταματάει , μόλις την ξαναβάζω στο στήθος ξανά τα ίδια , δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει αυτό?

 

Έχει αρκετά πονάκια , έχω κόψει τα περισσότερα φαγητά και ροφήματα για να μην έχει αέρια..στα πολλά πονάκια δίνω και λίγο μάραθο ..ξέρω ότι βοηθάει γιατί και στην άλλη μου την κόρη που είχε πόνους της έδινα και ηρεμούσε, τώρα είναι τρισιμιση χρονών αυτήν δεν την θήλασα και πολύ της έδινα συμπλήρωμα όπως είχε πεί η παιδίατρος αλλά τότε δεν ΄ηξερα ..

 

Σήμερα πήρα και αυτά τα χάπια μαγιά μπύρας γράφουν 6 την ημέρα ..μπορώ να τα πάρω άφοβα , δεν παθαίνει κάτι το μωρό ?

 

Συγνώμη αν σας κούρασα με τις ερώτησης μου ..δεν έχω στήριξη απο κανέναν μόνο από τον άντρα μου και αυτό μετά από δική μου παρέμβαση...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια..πρώτη φορά γράφω αλλά σας έχω διαβάσει άπειρες φορές και η αλήθεια είναι ότι με βοηθήσατε αρκετά, όμως πάλι θέλω βοήθεια..λοιπόν

 

ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ - 24/01/2012

ΒΑΡΟΣ - 2550

ΜΗΚΟΣ - 48

ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΣ ΚΕΦΑΛΙΟΥ - 31

ΤΟΚΕΤΟΣ -ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ

ΒΑΡΟΣ ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ - 2450

ΒΓΗΚΑΜΕ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΔΗΛΑΔΗ 27/01/2012

28/01/2012 ΒΑΡΟΣ - 2400

23/02/2012 ΒΑΡΟΣ -3220

ΜΗΚΟΣ - 51

ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΣ ΚΕΦΑΛΙΟΥ - 34

 

Από εκεί και μετά οι μετρήσεις είναι δικές μου με ψηφιακή ζυγαριά στο περίπου

 

06/03/2012 - 3900 42 ημερών

 

20/03/2012 - 4300 56 ημερών

 

Τα γεύματα είναι από 9 μέχρι και 11 όλα κρατάνε περίπου 1 ώρα .

Οι πάνες μας είναι περίπου 9 γεμάτες τσίσα και από 2 μέχρι 4 κενώσεις την ημέρα , βέβαια άλλες φορές και 1..

 

Τρώμε κάθε μια με μιάμισι ώρα δεν προλαβαίνει να κατέβει το γάλα ειδικά στην μια ώρα, είναι μαλακό όλη την ημέρα , μήπως είναι νερουλό και δεν χορταίνει μήπως δεν της επαρκή η ποσότητα όπως λέει και η παιδίατρος ?

 

Το βράδυ όταν περάσει κάνα τρίωρο και δεν έχει σηκωθεί γεμίζω αρκετά και πονάω..Το τελευταίο της γεύμα μου το κάνει 21:00 με 22:00 και μετά σηκώνεται κατά τις 2:00 με 3:00 , μήπως πρέπει να την ξυπνάω και τα βράδια ?

 

Έχω αγοράσει και θήλαστρο γιατί τον άλλο μήνα ξεκινάω δουλειά, βέβαια θα λείπω μόνο τέσσερις ώρες το πολύ ,,βγάζω γαλατάκι περίπου 50 γρ. 30 γρ. μια φορά από το ένα μόνο το πρωί , είχα βγάλει 100 γρ. και είχε και άλλο , όμως δεν είχε φάει το βράδυ από εκείνο , της το έδωσα με το μπουκάλι και ήπιε πρώτα τα 50γρ. και μετά από 10 λεπτά και τα άλλα 50 και μετά πάλι ήθελε και από εμένα .

 

Πολλές φορές όταν είναι στο στήθος χτυπιέται και κλαίει και τραβάει με μανία τη θηλή μου και την βγάζει και μετά ξανά την βάζει και κλαίει ..την σηκώνω στην αρχή ουρλιάζει και μετά σταματάει , μόλις την ξαναβάζω στο στήθος ξανά τα ίδια , δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει αυτό?

 

Έχει αρκετά πονάκια , έχω κόψει τα περισσότερα φαγητά και ροφήματα για να μην έχει αέρια..στα πολλά πονάκια δίνω και λίγο μάραθο ..ξέρω ότι βοηθάει γιατί και στην άλλη μου την κόρη που είχε πόνους της έδινα και ηρεμούσε, τώρα είναι τρισιμιση χρονών αυτήν δεν την θήλασα και πολύ της έδινα συμπλήρωμα όπως είχε πεί η παιδίατρος αλλά τότε δεν ΄ηξερα ..

 

Σήμερα πήρα και αυτά τα χάπια μαγιά μπύρας γράφουν 6 την ημέρα ..μπορώ να τα πάρω άφοβα , δεν παθαίνει κάτι το μωρό ?

 

Συγνώμη αν σας κούρασα με τις ερώτησης μου ..δεν έχω στήριξη απο κανέναν μόνο από τον άντρα μου και αυτό μετά από δική μου παρέμβαση...

 

Γιατί θεωρείς ότι δεν έχεις γάλα;;

 

Καταρχάς σταματά τα χάπια! Εκτός του ότι στη δοσολογία που τα παίρνεις δεν θα κάνουν τίποτα, δεν νομίζω ότι τα χρειάζεσαι!

 

Το βάρος είναι πολυ καλο και οι πάνες επίσης! Αυτές οι ενδείξεις σου ότι έχεις γάλα! Ούτε το πόσο γάλα αντλεις, ούτε πόσες ώρες θηλαζει, ούτε η συχνότητα θηλασμου, ούτε οι υποθέσεις της παιδιατρου! Ο,τι μπαίνει, βγαίνει! Απλά! Για να βρέχει 9 πάνες τη στιγμή που θες 5-6 σημαίνει ότι παίρνει πολυ γάλα!

 

Η συμπεριφορά στο στήθος που περιγράφεις είναι πολυ συχνή σε μωρά που θηλαζουν. Έχεις παρατηρήσει ποιες ώρες είναι πιο νευρικό το μωρο ή αν όταν αφήνει το στήθος βγαίνει πηδακας το γάλα; Μήπως κάνει το σώμα σαν τόξο; Γουλιες έχει;

 

Δεν κόβεις προληπτικά τροφές. Μόνο ότι παρατηρεις ότι ενοχλεί το μωρό. Για τους κολικους ίσως έχει βελτίωση αν κάνεις αποχή απο τα γαλακτοκομικά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τα χάπια δεν τα πήρα ακόμα σήμερα θα τα ξεκινούσα, ναι το σωματάκι της το κάνει σαν τόξο και τα πόδια και τα χέρια και δεν μπορώ να την μαζέψω και το γάλα φεύγει όντως και όταν θηλάζει από το ένα βγαίνει γάλα από το άλλο...Μετά σκέφτομαι μήπως είναι νερουλό και δεν χορταίνει? Τι εννοείς γουλιές?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα χάπια δεν τα πήρα ακόμα σήμερα θα τα ξεκινούσα, ναι το σωματάκι της το κάνει σαν τόξο και τα πόδια και τα χέρια και δεν μπορώ να την μαζέψω και το γάλα φεύγει όντως και όταν θηλάζει από το ένα βγαίνει γάλα από το άλλο...Μετά σκέφτομαι μήπως είναι νερουλό και δεν χορταίνει?

 

Αν κλαιει στην αρχη του θηλασμου ειναι γιατι μαλλον έχεις πολυ γάλα και ερχεται ξαφνικα και την πνίγει. Αν κλαίει λίγο αργότερα ειναι γιατι δεν μπορει να πιπιλισει αφου στην παραμικρή κινηση του στόματος έρχεται γάλα που δεν την αφήνει να χαλαρώσει.

Αν πνίγεται απο το πρώτο γάλα μπορείς μόλις καταλάβεις οτι το γάλα κατεβαίνει να αφήσεις λίγο να τρέξει μέχρι να ηρεμήσει η ροη και μετα βάζεις το μωρο στο στηθος.

Μπορείς να την βάλεις να θηλασει με το σώμα σου να έχει μια κλίση προς τα πίσω και να στηρίζεσαι σε μαξιλάρια ή σε όρθια σταση πάνω στο πόδι σου.

Αν δυσανασχετει μπορει να θέλει να ρευτει.

Όταν τρέχει απο το άλλο πατά λίγο τη θηλή προς τα μέσα με τον αγκώνα σου.

Αν δεν έχεις βελτίωση με αυτα θήλαζε γεύμα και στηθος και όχι κι απο τα δυο σε κάθε θηλασμο.

 

Αν έπαιρνε πολυ απο το πρώτο γάλα που ειναι πιο αραιο θα είχε πρασινα κακα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κι από μένα,

 

να σας πω την ιστορία μου για να μου δώσετε τα φώτα σας!!!

Γέννησα πριν 2 εβδομάδες με καισαρική(δυστυχώς)!!Ευτυχώς όλα πήγαν καλά.Η μπουμπού μου γεννήθηκε στις 37+6 με βάρος 3550!!!Μέσα στα 2 πρώτα 24ωρα έχασε 400 γρ. Ο παιδίατρος του μαιευτηρίου(γέννησα στο Έλενα) μου είπε ότι πρέπει οπωσδήποτε να της δώσω συμπλήρωμα προκειμένου να πάρει βάρος και να μην εμφανίσει ίκτερο!!!Σημείωση ότι την έβαλα αμέσως μόλις ξύπνησα απ'την ολική νάρκωση στο στήθος-βέβαια αυτό σημαίνει τουλάχιστον 2-3 ώρες μετά την γέννησή της!!!Έτσι λοιπόν μου είπαν ότι μετά από 2 θηλασμούς να της δίνω συμπλήρωμα 25γρ.Την έβαζα στο στήθος κάθε 2 ώρες.Βέβαια, δεν θήλαζα, μόνο τσακωνόμασταν αλλά το παίδευα.Όταν ήρθαμε σπίτι-που την πήραμε με δική μας ευθύνη γτ ο παιδίατρος ήθελε να μείνουμε άλλη μια μερα για να πάρει βάρος- κάλεσα την δική μας παιδίατρο, η οποία μου είπε ότι πρέπει να της δώσω συμπλήρωμα για να πάρει τα πάνω της!!!Όντως το παιδί ήταν πολύ κατατονικό και νωχελικό.Την πήρα απ'το μαιευτήριο 3060 από 3550!!!Εν ολίγοις, την ντομπάραμε με το ξένο με 60γρ στο γεύμα και από μόνη της το αύξησε στα 100!!Με πάρα πολύ επιμονή-υπομονή και πίστη καταφέραμε να μπει στο στήθος και να το δεχτεί και με βοήθεια επαγγελματικού θηλαστρου κατέβηκε επιτέλους το γάλα!!!Δεν έχω τόσο γάλα ώστε να τρέχει απ'τις θηλές μου αλλά βλέπω ότι όποτε το πιέσω γάλα θα βγει.Η μικρή κάνει συνέχεια κακά και ουρεί(έχω χάσει το μέτρημα γτ την αλλάζω κάποιες φορές πριν το φαγητό και μετά ξανα-κάνει -είμαι πρωτάρα, θα μάθω!!!).Μέχρι στιγμής δεν έχει χορτάσει απ'το στήθος μου και πάντα της δίνω συμπλήρωμα μετά από κάθε θηλασμό(επιδιώκω τουλάχιστον να είναι δικό μου γάλα).

Η ερώτησή μου είναι η εξής: πόση ώρα πρέπει να την αφήνω στο στήθος?Κατ'αρχάς, υπάρχει χρονικός περιορισμός?Γενικά, η μικρή είναι τεμπέλα.Την βλέπω να κάνει θηλαστική κίνηση όσο την έχω στο στήθος.Κάποιες φορές που κοιμάται την ξυπνάω, την βγάζω και την ξανα-βάζω..κάνω ό,τι μπορώ για να την ξυπνήσω.Τί με συμβουλεύετε?

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα,

 

να σας πω την ιστορία μου για να μου δώσετε τα φώτα σας!!!

Γέννησα πριν 2 εβδομάδες με καισαρική(δυστυχώς)!!Ευτυχώς όλα πήγαν καλά.Η μπουμπού μου γεννήθηκε στις 37+6 με βάρος 3550!!!Μέσα στα 2 πρώτα 24ωρα έχασε 400 γρ. Ο παιδίατρος του μαιευτηρίου(γέννησα στο Έλενα) μου είπε ότι πρέπει οπωσδήποτε να της δώσω συμπλήρωμα προκειμένου να πάρει βάρος και να μην εμφανίσει ίκτερο!!!Σημείωση ότι την έβαλα αμέσως μόλις ξύπνησα απ'την ολική νάρκωση στο στήθος-βέβαια αυτό σημαίνει τουλάχιστον 2-3 ώρες μετά την γέννησή της!!!Έτσι λοιπόν μου είπαν ότι μετά από 2 θηλασμούς να της δίνω συμπλήρωμα 25γρ.Την έβαζα στο στήθος κάθε 2 ώρες.Βέβαια, δεν θήλαζα, μόνο τσακωνόμασταν αλλά το παίδευα.Όταν ήρθαμε σπίτι-που την πήραμε με δική μας ευθύνη γτ ο παιδίατρος ήθελε να μείνουμε άλλη μια μερα για να πάρει βάρος- κάλεσα την δική μας παιδίατρο, η οποία μου είπε ότι πρέπει να της δώσω συμπλήρωμα για να πάρει τα πάνω της!!!Όντως το παιδί ήταν πολύ κατατονικό και νωχελικό.Την πήρα απ'το μαιευτήριο 3060 από 3550!!!Εν ολίγοις, την ντομπάραμε με το ξένο με 60γρ στο γεύμα και από μόνη της το αύξησε στα 100!!Με πάρα πολύ επιμονή-υπομονή και πίστη καταφέραμε να μπει στο στήθος και να το δεχτεί και με βοήθεια επαγγελματικού θηλαστρου κατέβηκε επιτέλους το γάλα!!!Δεν έχω τόσο γάλα ώστε να τρέχει απ'τις θηλές μου αλλά βλέπω ότι όποτε το πιέσω γάλα θα βγει.Η μικρή κάνει συνέχεια κακά και ουρεί(έχω χάσει το μέτρημα γτ την αλλάζω κάποιες φορές πριν το φαγητό και μετά ξανα-κάνει -είμαι πρωτάρα, θα μάθω!!!).Μέχρι στιγμής δεν έχει χορτάσει απ'το στήθος μου και πάντα της δίνω συμπλήρωμα μετά από κάθε θηλασμό(επιδιώκω τουλάχιστον να είναι δικό μου γάλα).

Η ερώτησή μου είναι η εξής: πόση ώρα πρέπει να την αφήνω στο στήθος?Κατ'αρχάς, υπάρχει χρονικός περιορισμός?Γενικά, η μικρή είναι τεμπέλα.Την βλέπω να κάνει θηλαστική κίνηση όσο την έχω στο στήθος.Κάποιες φορές που κοιμάται την ξυπνάω, την βγάζω και την ξανα-βάζω..κάνω ό,τι μπορώ για να την ξυπνήσω.Τί με συμβουλεύετε?

 

 

Δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός! Όση ώρα θέλει! Κι όλη μέρα να ειναι στο στηθος ειναι απόλυτα φυσιολογικο για τον πρώτο καιρο!

 

Την ακούς να καταπίνει στο στηθος; Δηλαδη καταλαβαίνεις 3-10 θηλαστικες κινήσεις και μετα μια καταποση;

 

Πόσο συμπλήρωμα δίνεις;

Παίρνει πιπιλα;

Πόσες φορές θηλάζει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός! Όση ώρα θέλει! Κι όλη μέρα να ειναι στο στηθος ειναι απόλυτα φυσιολογικο για τον πρώτο καιρο!

 

Την ακούς να καταπίνει στο στηθος; Δηλαδη καταλαβαίνεις 3-10 θηλαστικες κινήσεις και μετα μια καταποση;

 

Πόσο συμπλήρωμα δίνεις;

Παίρνει πιπιλα;

Πόσες φορές θηλάζει;

 

Άλλες φορες την ακούω να καταπίνει κι άλλες φορές νομίζω ότι το κάνει πιπίλα!!!

Πιπίλα αρνούμαι να της δώσω, αν και με ενθαρρύνει το περιβάλλον μου!!!!έχω διαβασει ότι καταστρέφει τον θηλασμο...όταν την βάζω στο στήθος, παρόλο που καταλαβαίνω ότι κάποιες φορές τρώει, δεν χορταίνει ποτέ!!Οπότε, βγάζω με το θήλαστρο και της δίνω συμπλήρωμα το δικό μου γάλα!!!Επειδή όμως το έμαθε το ξένο και δεν χορταίνει-δεν έχω ακόμα και πολύ γάλα- κάποιες φορές χρειάζεται και της δίνω και ξένο.Το έχω περιορίσει στα 2-3 γεύματα την ημέρα.Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι μου έχει τσακίσει και τις 2 θηλές, παρόλο που της επέμενα να μπαίνει σωστά το στήθος(μαζί με την θηλαία άλω)..βέβαια, μπορεί αυτή να την έφτυνε από κάτω και να μην το καταλάβαινα.Δυστυχώς όταν μάθει στο μπιμπερό αυτά είναι τα αποτελέσματα.Τώρα και επειδή υποφέρω, την βάζω πολύ λίγο στο στήθος, ίσα να μην ξεχνιόμαστε, και της δίνω με το μπιμπερό το γάλα μου που έχω βγάλει με το θήλαστρο!!!Ευελπιστώ σε κάνα-δυο μέρες να επουλωθούν και να την πρεσσάρω περισσότερο, γτ όπως προ-είπα μου το κάνει πιπίλα και τεμπελιάζει!!!

Γενικά την θαλάζω όποτε το ζητήσει, συνήθως κάθε 1-1,5 ώρα αν δεν της έχω δώσει συμπλήρωμα(είτε μητρικό είτε ξενο).Όταν της δίνω συμπλήρωμα την κρατάει 2-3 ώρες.Πραγματικά, θα ήθελα να με συμβουλέψει κάποιος που να γνωρίζει ώστε να μην κάνω κανένα τραγικό λάθος και καταστρέψω τον θηλασμό!!!Είναι τόσο φανταστικό αίσθημα να βλέπεις ένα τοσοδούλι να τρώει από εσένα!!!Ξέρω ότι το θήλαστρο δεν πολυ-ενδείκνυται, αλλά τί να κάνω???

 

 

Σημειωση: τα συμπληρωματα που της δινω ειναι 60γρ+θηλασμος ή 100γρ για να χορτασει!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άλλες φορες την ακούω να καταπίνει κι άλλες φορές νομίζω ότι το κάνει πιπίλα!!!

Πιπίλα αρνούμαι να της δώσω, αν και με ενθαρρύνει το περιβάλλον μου!!!!έχω διαβασει ότι καταστρέφει τον θηλασμο...όταν την βάζω στο στήθος, παρόλο που καταλαβαίνω ότι κάποιες φορές τρώει, δεν χορταίνει ποτέ!!Οπότε, βγάζω με το θήλαστρο και της δίνω συμπλήρωμα το δικό μου γάλα!!!Επειδή όμως το έμαθε το ξένο και δεν χορταίνει-δεν έχω ακόμα και πολύ γάλα- κάποιες φορές χρειάζεται και της δίνω και ξένο.Το έχω περιορίσει στα 2-3 γεύματα την ημέρα.Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι μου έχει τσακίσει και τις 2 θηλές, παρόλο που της επέμενα να μπαίνει σωστά το στήθος(μαζί με την θηλαία άλω)..βέβαια, μπορεί αυτή να την έφτυνε από κάτω και να μην το καταλάβαινα.Δυστυχώς όταν μάθει στο μπιμπερό αυτά είναι τα αποτελέσματα.Τώρα και επειδή υποφέρω, την βάζω πολύ λίγο στο στήθος, ίσα να μην ξεχνιόμαστε, και της δίνω με το μπιμπερό το γάλα μου που έχω βγάλει με το θήλαστρο!!!Ευελπιστώ σε κάνα-δυο μέρες να επουλωθούν και να την πρεσσάρω περισσότερο, γτ όπως προ-είπα μου το κάνει πιπίλα και τεμπελιάζει!!!

Γενικά την θαλάζω όποτε το ζητήσει, συνήθως κάθε 1-1,5 ώρα αν δεν της έχω δώσει συμπλήρωμα(είτε μητρικό είτε ξενο).Όταν της δίνω συμπλήρωμα την κρατάει 2-3 ώρες.Πραγματικά, θα ήθελα να με συμβουλέψει κάποιος που να γνωρίζει ώστε να μην κάνω κανένα τραγικό λάθος και καταστρέψω τον θηλασμό!!!Είναι τόσο φανταστικό αίσθημα να βλέπεις ένα τοσοδούλι να τρώει από εσένα!!!Ξέρω ότι το θήλαστρο δεν πολυ-ενδείκνυται, αλλά τί να κάνω???

 

 

Σημειωση: τα συμπληρωματα που της δινω ειναι 60γρ+θηλασμος ή 100γρ για να χορτασει!!!

 

 

Το θηλαστρο που έχεις ειναι νοσοκομειακο; Δηλαδη έχεις νοικιάσει θηλαστρο ή έχεις αγοράσει;

 

Το συμπληρωμα ειναι σχετικά εύκολο να το κόψεις αλλα πρώτα πρέπει να βεβαιωθεις οτι το μωρο θηλαζει αποτελεσματικά.

 

Το καλύτερο θα ήταν να επικοινωνούσεςμε σύμβουλο θηλασμου ώστε να έρθει να σας δει και να αξιολογήσει απο κοντα τον θηλασμο. Αν σε ενδιαφερει αυτη η κινηση, εγω μπορω να σου στείλω τα στοιχεία μιας πιστοποιημένης συμβούλου που με εχει βοηθήσει κι εμένα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το θηλαστρο που έχεις ειναι νοσοκομειακο; Δηλαδη έχεις νοικιάσει θηλαστρο ή έχεις αγοράσει;

 

Το συμπληρωμα ειναι σχετικά εύκολο να το κόψεις αλλα πρώτα πρέπει να βεβαιωθεις οτι το μωρο θηλαζει αποτελεσματικά.

 

Το καλύτερο θα ήταν να επικοινωνούσεςμε σύμβουλο θηλασμου ώστε να έρθει να σας δει και να αξιολογήσει απο κοντα τον θηλασμο. Αν σε ενδιαφερει αυτη η κινηση, εγω μπορω να σου στείλω τα στοιχεία μιας πιστοποιημένης συμβούλου που με εχει βοηθήσει κι εμένα.

 

Το θήλαστρο που έχω το εχω νοικιάσει από εταιρεια,είναι νοσοκομειακό.Σήμερα μου έδωσε και μια φίλη ένα αυτόματο που είχε αγοράσει της μεντελα.έχεις υποψη σου αν ειναι καλό?Ειδαλλως να κρατησω αυτο που νοικιασα!Όσο για τη συμβουλο θηλασμου που μου λες, θα με ενδιεφερε.Έχεις κάτι υπόψη σου?Μπορείς να μου στείλεις τα στοιχεία και γενικά πληροφορίες για το θέμα γτ δεν έχω υπόψη μου.Έρχεται μία φορά και σου δείχνει ή παραπάνω φορες?Και τί κοστίζει το όλο θέμα?

 

Σ'ευχαριστω πολύ

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Το θήλαστρο που έχω το εχω νοικιάσει από εταιρεια,είναι νοσοκομειακό.Σήμερα μου έδωσε και μια φίλη ένα αυτόματο που είχε αγοράσει της μεντελα.έχεις υποψη σου αν ειναι καλό?Ειδαλλως να κρατησω αυτο που νοικιασα!Όσο για τη συμβουλο θηλασμου που μου λες, θα με ενδιεφερε.Έχεις κάτι υπόψη σου?Μπορείς να μου στείλεις τα στοιχεία και γενικά πληροφορίες για το θέμα γτ δεν έχω υπόψη μου.Έρχεται μία φορά και σου δείχνει ή παραπάνω φορες?Και τί κοστίζει το όλο θέμα?

 

Σ'ευχαριστω πολύ

 

Μεχρι να εγκατασταθεί η γαλουχια πρέπει οι αντλησεις να γίνονται μόνο με νοσοκομειακο θηλαστρο.

Θα σου στείλω πμ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Απο εμένα. Θα ήθελα να σας πω τι εκανα Μηπως και βοηθήσω. Γέννησα 15 δεκέμβρη με καισαρικη Δυστηχως. Το Καλο είναι Ότι μου είχε κατέβει γάλα πριν γεννησω. Έβαλα τις κοπέλες του νοσοκομείου να γράψουν στο καρτελακι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΜΗΤΡΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ. Δεν ξέρω αν ειπιε ξένο γάλα Πάντως την προσπάθεια την εκανα. Όλα Καλα μεχρι που πληγωθηκαν οι θηλες μου. Ο γυναικολογος μου έδωσε μια φοβερή κρέμα να βάζω. Βεβαια οποτε ξυπναγε έλεγα Απο μέσα μου Παναγία μου τι πόνο θα περάσω.... Υπέφερα Αλλα δεν το έβαλα κάτω. Επίσης Έχω να πω Ότι στην αρχή είναι εξουθενωτικο γιατί θέλουν συνέχεια. Πλέον διανύει τον τέταρτο μήνα κ ακόμα θηλαζουμε αποκλειστικά. Τον βάζω σε κάθε γεύμα και Απο ένα στήθος. Και Εγώ τα νιώθω άδεια τα στήθη μου Αλλα κάποιες φορές τρέχει σαν πηδακας το γάλα οποτε κατάλαβα Ότι και άδεια που τα νιώθουμε δεν εχει σημασία. Γάλα Υπάρχει και ρέει. Ελπίζω να βοήθησα λίγο και αν Υπάρχει κάποια απορία που θα μπορουσα να βοηθήσω πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα !!! Τα φώτα σας παρακαλώ οι πιο έμπειρες !!!!η μικρή μου είναι 14 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά χωρίς κανένα θέμα (μια πληγωμένη θηλή μόνο ).Κατά τη διάρκεια του θηλασμού το άλλο στήθος τρέχει.σκέφτομαι να ξεκινήσω να μαζεύω το γάλα με κοχύλια μιας κ είναι αρκετό.η ερώτηση μου είναι η εξής μπορώ να αποθηκεύω το γάλα μιας ημέρας σε σακουλάκια στη συντήρηση και μετά στην κατάψυξη ?είναι σωστό να συμπληρώνω οτι βγάζω στο ίδιο σακουλάκι ? ευχαριστώ κ καλή συνέχεια σε όλες !!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα !!! Τα φώτα σας παρακαλώ οι πιο έμπειρες !!!!η μικρή μου είναι 14 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά χωρίς κανένα θέμα (μια πληγωμένη θηλή μόνο ).Κατά τη διάρκεια του θηλασμού το άλλο στήθος τρέχει.σκέφτομαι να ξεκινήσω να μαζεύω το γάλα με κοχύλια μιας κ είναι αρκετό.η ερώτηση μου είναι η εξής μπορώ να αποθηκεύω το γάλα μιας ημέρας σε σακουλάκια στη συντήρηση και μετά στην κατάψυξη ?είναι σωστό να συμπληρώνω οτι βγάζω στο ίδιο σακουλάκι ? ευχαριστώ κ καλή συνέχεια σε όλες !!!:P

 

για να αναμειξουμε γαλατα διαφορετικων αντλησεων, πρεπει να εχουν την ιδια θερμοκρασια. Θα πρεπει λοιπον το τελευταιο γαλα να μπει και αυτο στο ψυγειο και οταν αποκτησει την ιδια θερμοκρασια με την προηγουμενη αντληση ,τοτε να τα αναμιξουμε και να τα καταψυξουμε. Αυτη ειναι η γενικη οδηγια που αφορα τις αντλησεις. Συγκεκριμενα τωρα στην δικη σας ηλικια και μεχρι το μωρο να σαραντησει καλο ειναι να μην κανεις αντλησεις (αν και ανεφερες τα κοχυλια) για να εδραιωθει η γαλουχια σου σωστα, ωστε να προσαρμοστει στις αναγκες του παιδιου.

το μωρο σου ειναι πολυ μικρο ακομα και το γαλα σταδιακα προσαρμοζεται στην ζητηση και σταματαει να τρεχει, οποτε δεν ξερω για ποσο θα κρατησει αυτο ακομα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!Δεν κάνω αντλήσεις δεν έχω καν θήλαστρο αλλά όσο θηλάζω απο το ένα στήθος τόσο τρέχει και το άλλο.Και σκέφτηκα πως δεν πρέπει το γαλατάκι αυτό να πηγαίνει χαμένο.Αν δεν κάνω λάθος τα κοχύλια απλά τα τοποθετείς στο στήθος και μαζεύεται εκεί το γάλα σωστά ?

ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες, αλλά να εχεις υποψιν σου πως ό,τι ερχεται σε επαφή με το γάλα σου πρεπει να ειναι αποστειρωμενο, αν εχεις σκοπο να το καταψύξεις ή να το δώσεις σε τόσο μικρό μωράκι. Και οπως σου εγραψε και η paros, πρεπει τα γάλατα να εχουν την ίδια θερμοκρασία για να αναμειχθούν.

Μπορείς πάντως να συγκεντρώνεις το γαλα σου στα κοχύλια και να το πινεις εσύ, αν δε σε ξενίζει η ιδέα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται αποστειρωμένο !! Σκέφτομαι μήπως βάλω 1-2 γεύματα στο ψυγείο σε σακουλάκια γιατί θα χρειαστεί την Δευτέρα να λείψω για 2-3 ώρες σε περίπτωση που πεινάσει να έχει κάτι να φάει.Το πιο σωστό είναι σε χωριστά σακουλάκια και να αναμειχθούν όταν είναι να τα δώσουμε στη μικρή ?θα το δοκιμάσω να το πίνω εγώ όσες φορές το έχω δοκιμάσει μου φάνηκε γλυκό.:P

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μανούλες!

θηλάζω κι εγώ αποκλειστικά την 27 ημερών κορούλα μας!

όταν επιστρέψαμε σπίτι από το νοσοκομείο έτρωγε και κοιμόταν!δεν έκανε άλλη δουλειά πραγματικά!:-P

ημουν πολύ χαρούμενη!

σιγά σιγά άρχισε όμως να μην κοιμάται όπως πριν ειδικά τις απογευματινές ώρες!

χτες για παράδειγμα,από τις 3 που έφαγε ξανακοιμήθηκε στις 10.30

όλες αυτές τις ώρες ήταν πολύ ανήσυχη,την έπαιρνε ο ύπνος,την αφήναμε στην καλαθούνα και μετά από λίγο ξυπνούσε και πάλι από την αρχή

όσο την έβαζα στο στήθος ηρεμούσε.καταλάβαινα πως ήθελε να πιπιλίσει,δεν πεινούσε,αλλά γάλα καταπινε αναγκαστικά και προφανώς αυτό τη φούσκωνε περισσότερο με αποτέλεσμα να μην ηρεμεί

και φυσικά ούτε κι εγώ μπορώ να την έχω συνέχεια στο στήθος!

το πληγώνει ειδικά όταν πιπιλίζει

τελικά κοιμήθηκε ξαναξύπνησε στις 2 έφαγε και κοιμήθηκε μετά από δύο ώρες στις 4 και ξαναξύπνησε στις 8

έφαγε και κοιμήθηκε στις 10

ακομη κοιμάται

 

τι λέτε να φταιει για την ανησυχία της;

το γάλα;

το πιπίλισμα;

έχει πονάκια;;

τι να κάνω;;;

δε με πειράζει που δεν κοιμάται,δε με στενοχωρεί!

αλλά ταλαιπωρείται!και αυτό με στενοχωρεί!

 

στα κιλά της είναι μια χαρά!

πήρε 800 γρ σε δύο βδομάδες

και γενικά είναι υγιής!

Link to comment
Share on other sites

το ότι τα νεογέννητα μονο τρωνε, κοιμούνται και κανουν κακα ειναι μυθος! ;)

φυσιολογικό ειναι να κοιμαται πολύ, φυσιολογικό ειναι να κοιμαται λίγο.

δεν ειναι απαραίτητα ταλαιπωρία το ότι δεν κοιμαται, ίσως απλα θελει να επικοινωνεί με το περιβάλλον και να γνωρισει τη μανούλα της. εξάλλου όσο περναει ο καιρός, τοσο λιγότερο θα κοιμαται, να το εχεις υποψιν σου. να την εχεις αγκαλίτσα, να της μιλάς, να της τραγουδάς, να την κανακευεις και θα το απολαμβανει, δωστης ερεθισματα, αυτό θελει. γιατι πρεπει σωνει και καλά να κοιμηθεί αμέσως με το που θα φάει? εσυ κοιμασαι με το ζόρι? σκεψου το ετσι. ;)

 

ρωτα και τον παιδίατρό σας και να δεις που θα σε καθησυχασει.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

το ότι τα νεογέννητα μονο τρωνε, κοιμούνται και κανουν κακα ειναι μυθος! ;)

φυσιολογικό ειναι να κοιμαται πολύ, φυσιολογικό ειναι να κοιμαται λίγο.

δεν ειναι απαραίτητα ταλαιπωρία το ότι δεν κοιμαται, ίσως απλα θελει να επικοινωνεί με το περιβάλλον και να γνωρισει τη μανούλα της. εξάλλου όσο περναει ο καιρός, τοσο λιγότερο θα κοιμαται, να το εχεις υποψιν σου. να την εχεις αγκαλίτσα, να της μιλάς, να της τραγουδάς, να την κανακευεις και θα το απολαμβανει, δωστης ερεθισματα, αυτό θελει. γιατι πρεπει σωνει και καλά να κοιμηθεί αμέσως με το που θα φάει? εσυ κοιμασαι με το ζόρι? σκεψου το ετσι. ;)

 

ρωτα και τον παιδίατρό σας και να δεις που θα σε καθησυχασει.

 

ναι βρε καλή μου,έχεις δίκιο....

η ανησυχία με προβληματίζει...

πώς να την ηρεμήσω,,,

Link to comment
Share on other sites

:P:p:p:p:p:p:p Τελικα η παροιμια..... ρωτώντας πας στην πόλη ...ισχυει ..κοριτσια ρωτηστε τις κοπελες και διαβαστε όσο μπορειτε για τον θυλασμο, και όσο δεν εχετε διαβασει στην ζωη σας..Να ευχαριστησω την ΝΙΝΑ - ΝΑΝΑ για τις συμβουλες της και όλες τις κοπέλες που συμβουλευουν με την προσωπικη τους πειρα σε όλες εμας τις μανουλες που τα χανουμε που και που ..Η δικια μου ιστοριουλα ειναι πιο κατω καταγεγραμενη ..τωρα η μπεμπουλα μου ειναι 2,5 μηνων σχεδον και εκει που δεν ειχα γαλα η ετσι νομιζα τωρα και γαλα εχω , και με το θυλαστρο βγαζω γιατι παραεχω το βραδυ και ποναω και με ενα στηθος σχεδον παρακαλω διοτι το ενα ειναι λιγο προβληματικο και δεν αποδιδει τοσο εχει ενα ιναδενωμα και προφανως εμποδιζει κατι δεν ξερω μπορει και οχι απλα το εχω πιο πολυ για πιπιλισμα ...ολες εχουμε γαλα ,, ειχα το στηθος εξω ολη μερα ,, δεν σταματουσε λεπτο να τρωει μονο τουαλετα πηγαινα , και δεν χορταινε και ξανα και ξανα ειχα εξαντληθει και πονουσαν οι θυλες και να οι κρεμες επανω...το στηθος μου ηταν πολυ μαλακο σαν ζελεδακι και ομως επεμενα και ξανα οσο την εβαζα τοσο κατεβαινε το γαλα εγω δεν το καταλαβαινα ομως ,,διαβαζα βραδια ολοκληρα τις ιστοριες ολων των κοριτσιων για να βρω κοινα στοιχεια και ρωτουσα και ανοιγα και βιβλια ...ΤΩΡΑ ειμαστε χαρουμενοι δεν σταματησαν οι γκρινιες γιατι εχουμε κολικους αλλα τουλαχιστον τα καταφεραμε με το θυλασμο , επιμειναμε πολυ και το σημαντικοτερο πιστεψα σε μενα ,,,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι την ΝΙΝΑ ΝΑΝΑ και ολες τις αλλες κοπελες...
Link to comment
Share on other sites

:P:p:p:p:p:p:p Τελικα η παροιμια..... ρωτώντας πας στην πόλη ...ισχυει ..κοριτσια ρωτηστε τις κοπελες και διαβαστε όσο μπορειτε για τον θυλασμο, και όσο δεν εχετε διαβασει στην ζωη σας..Να ευχαριστησω την ΝΙΝΑ - ΝΑΝΑ για τις συμβουλες της και όλες τις κοπέλες που συμβουλευουν με την προσωπικη τους πειρα σε όλες εμας τις μανουλες που τα χανουμε που και που ..Η δικια μου ιστοριουλα ειναι πιο κατω καταγεγραμενη ..τωρα η μπεμπουλα μου ειναι 2,5 μηνων σχεδον και εκει που δεν ειχα γαλα η ετσι νομιζα τωρα και γαλα εχω , και με το θυλαστρο βγαζω γιατι παραεχω το βραδυ και ποναω και με ενα στηθος σχεδον παρακαλω διοτι το ενα ειναι λιγο προβληματικο και δεν αποδιδει τοσο εχει ενα ιναδενωμα και προφανως εμποδιζει κατι δεν ξερω μπορει και οχι απλα το εχω πιο πολυ για πιπιλισμα ...ολες εχουμε γαλα ,, ειχα το στηθος εξω ολη μερα ,, δεν σταματουσε λεπτο να τρωει μονο τουαλετα πηγαινα , και δεν χορταινε και ξανα και ξανα ειχα εξαντληθει και πονουσαν οι θυλες και να οι κρεμες επανω...το στηθος μου ηταν πολυ μαλακο σαν ζελεδακι και ομως επεμενα και ξανα οσο την εβαζα τοσο κατεβαινε το γαλα εγω δεν το καταλαβαινα ομως ,,διαβαζα βραδια ολοκληρα τις ιστοριες ολων των κοριτσιων για να βρω κοινα στοιχεια και ρωτουσα και ανοιγα και βιβλια ...ΤΩΡΑ ειμαστε χαρουμενοι δεν σταματησαν οι γκρινιες γιατι εχουμε κολικους αλλα τουλαχιστον τα καταφεραμε με το θυλασμο , επιμειναμε πολυ και το σημαντικοτερο πιστεψα σε μενα ,,,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι την ΝΙΝΑ ΝΑΝΑ και ολες τις αλλες κοπελες...

 

Ειρήνη χαίρομαι που τα πατε καλα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας..θέλω και εγώ τα φώτα σας...αν και σκέφτομαι να απευθυνθώ και σε σύμβουλο θηλασμού...

Γέννησα την μπουμπού μας στις 30/03, με ΦΤ και είχε βάρος 4050. Όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο, στις 4/04 λόγω ίκτερου είχε βάρος 3890. Είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, θηλάσαμε στην ανάνηψη αμέσως, αλλά το 1ο βράδυ την κράτησαν στην ΜΕΝΝ και της έδωσαν μπουκάλι. Από τα επόμενα και μετά θηλάζουμε...κόντρα σε όλους και όλα. Και στο μαιευτήριο μου ειπαν οτι ειναι μεγάλο μωρό και μπορεί να θέλει συμπλήρωμα...και ένα βράδυ που δεν σταματούσε με τίποτε της έδωσαν...και η παιδίατρος που ήρθε να την δει στις 06/04 την ζύγισε στα 3770 και μου ειπε να της δίνω συμπλήρωμα στο βραδινο 60 ml. Εγώ όμως δεν θέλω...θεωρώ οτι εφόσον θηλάζει θα βρει την επαρκη ποσότητα. Από την άλλη δεν θέλω να την καταδικάσω και στην πείνα...αλλά η αλήθεια ειναι οτι δεν φαίνεται να πεινάει...

Θηλάζει αρκετή ώρα...τραβάει και πιπιλάει βεβαια όλη αυτή την ώρα...αλλά όταν τελειώνει κοιμάται κανονικά. Το θέμα ειναι οτι η φάση τραβάει τόσο που ...πέφτει πάνω στο επόμενο γεύμα της...και γίνεται λίγο μπάχαλο.

 

Η παιδίατρος μου ειπε κάτι κουλά του τύπου " 10-15 λεπτά στο ένα στήθος και 5-10 στο άλλο σε κάθε γεύμα"..."Γεύματα κάθε 2 ώρες"...και τέτοια. Εγώ όμως ξέρω και βλέπω και με την μικρή οτι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να είναι εφικτο.

 

Ποια ειναι η γνωμη σας; Μήπως δεν την κρατάω σωστά...και αργεί να χορτάσει γι'αυτό τραβάει επι ώρες; Σε κάποια τέτοια φάση αγχώθηκα γιατί εκλαιγε και πίεσα τις θηλές και δεν έβγαζαν γάλα...ενώ βεβαια ειχε περάσει ώρες στο στήθος. Επίσης να πω οτι μια φορά μόνο έτρεξε γάλα για να λερώσει το σουτιέν στο μαιευτήριο...από τότε...δεν βλέπω τίποτε στα επιθέματα. Μήπως ειναι νωρίς; Μηπως όντως δεν έχω γάλα αρκετό; Αλλά τότε δεν θα φωναζε περισσότερο;

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...