Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

meny να προσεχεις γενικα αν τρωει,κ να μετρας πανες.Εμενα ο μικρος επαθε αφυδατωση,ειχε ικτερο κ κανενας δε μου ειπε τι σημαινει...κοιμοταν συναχει στο στηθος αλλα δεν ηξερα οτι αλλο το να πιπιλαει κ αλλο το να τρωει...μη γελασεις..μετα απο καιρο καταλαβα οτι ο μονος τροπος να καταλαβεις ειναι παρακολουθεις τις γουλιες,να τις ακους κ να βλεπεις τις κινησεις του πηγουνιου.Καμια φορα το πρησμενο στηθος κ ποι πονοι στις θηλες σε κανουν να μη καταλαβανεις εαν τρωει κ αν δε ξερεις ουσιαστικα πραγματα για το θηλασμο ευκολα μπορει να κανεις αθελα καποιο λαθος.Παντως εαν εχεις οποιδηποτε απορια η αμφιβολια καλα ειναι να μιλησεις με συμβουλο θηλασμου

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

meny να προσεχεις γενικα αν τρωει,κ να μετρας πανες.Εμενα ο μικρος επαθε αφυδατωση,ειχε ικτερο κ κανενας δε μου ειπε τι σημαινει...κοιμοταν συναχει στο στηθος αλλα δεν ηξερα οτι αλλο το να πιπιλαει κ αλλο το να τρωει...μη γελασεις..μετα απο καιρο καταλαβα οτι ο μονος τροπος να καταλαβεις ειναι παρακολουθεις τις γουλιες,να τις ακους κ να βλεπεις τις κινησεις του πηγουνιου.Καμια φορα το πρησμενο στηθος κ ποι πονοι στις θηλες σε κανουν να μη καταλαβανεις εαν τρωει κ αν δε ξερεις ουσιαστικα πραγματα για το θηλασμο ευκολα μπορει να κανεις αθελα καποιο λαθος.Παντως εαν εχεις οποιδηποτε απορια η αμφιβολια καλα ειναι να μιλησεις με συμβουλο θηλασμου

σε ευχαριστω παρα πολυ λενα μου θα το προσεχω.σε αυτη τη περιπτωση που αφυδατωνεται τι γινετε?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να αφυδατώνεται :?::?:

αφού το μωρό σου θηλάζει καλά και βρέχει 5-6 πάνες είσαι μια χαρά.....

δεν είναι πια το νεογέννητο σε 3 μέρες θα σαραντίσετε και το βάρος σας δείχνει ότι με το γάλα τα πάτε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια SOS εδω και λιγες μερες με πονουσε το δεξι μου στηθος κατω απο τη μασχαλη και ηταν σκληρο δεν εδωσα σημασια βεβαια και χτες ξαφνικα ανεβασα πυρετο και με πονουσε παρα πολυ, καταλαβα οτι μαλλον θα ηταν πετρομα.με πολυ ζεστο νερο και με μασαζ εβγαλα πολυ γαλα και το μαλακωσα(πολυ πονο ομως).πηρα το γυναικολογο μου και μου ειπε αν δεν ειναι κοκκινο να αποφυγουμε την αντιβιωση, να βαλω κρυα κομπρεσα και να παρω ενα ντεπον.ολο το βραδυ εβαζα το μωρο στο στηθος μου για να φαει αλλα δεν ακουγα να κατεβαζει γαλα και γκρινιαζε σε αντιθεση με το αλλο στηθος που ετρωγε συνεχομενα. τι να κανω το στηθος μου το εχω μαλακωσει ποναει βεβαια εκει πανω,αλλα οσες φορες και αν εβαλα τη μικρη δεν την ακουω να κατεβαζει γαλα και τη βαζω απο το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια SOS εδω και λιγες μερες με πονουσε το δεξι μου στηθος κατω απο τη μασχαλι και ηταν σκληρο δεν εδωσα σημασια βεβαια και χτες ξαφνικα ανεβασα πυρετο και με πονουσε παρα πολυ καταλαβα οτι μαλον θα ηταν πετρομα.με πολυ ζεστο νερο και με μασαζ εβγαλα πολυ γαλα και το μαλακωσα(πολυ πονο ομως).πηρα το γυναικολογο μου και μου ειπε αν δεν ειναι κοκκινο να αποφυγουμε την αντιβιωση, να βαλω κρυα κομπρεσα και να παρω ενα ντεπον.ολο το βραδυ εβαζα το μωρο στο στηθος μου για να φαει αλλα δεν ακουγα να κατεβαζει γαλα και γκρινιαζε σε αντιθεση με το αλλο στηθος που ετρωγε συνεχομενα. τι να κανω το στηθος μου το εχω μαλακωσει ποναει βεβαια εκει πανω,αλλα οσες φορες και να εβαλα τη μικρη δεν την ακουω να κατεβαζει γαλα και τη βαζω απο το αλλο.

 

Θα βάζεις το μωρό να θηλάζει έτσι ώστε το πηγούνι να "κοιτάει " το πέτρωμα.

μπορείς να δοκιμάσεις να βάζεις το μωρό ξαπλωμένο στο κρεβάτι και εσύ από πάνω "στα τέσσερα" θα κάνεις απαλές κυκλικές κινήσεις στο σημείο που πονάς και θα σε βοηθήσει και ο νόμος της βαρύτητας για να κατέβει το γάλα.

διάβασε γενικά αυτό το λινκ

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=7:blocked-ducts-a-mastitis&catid=5:information&Itemid=17

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα βάζεις το μωρό να θηλάζει έτσι ώστε το πηγούνι να "κοιτάει " το πέτρωμα.

μπορείς να δοκιμάσεις να βάζεις το μωρό ξαπλωμένο στο κρεβάτι και εσύ από πάνω "στα τέσσερα" θα κάνεις απαλές κυκλικές κινήσεις στο σημείο που πονάς και θα σε βοηθήσει και ο νόμος της βαρύτητας για να κατέβει το γάλα.

διάβασε γενικά αυτό το λινκ

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=7:blocked-ducts-a-mastitis&catid=5:information&Itemid=17

θα επενελθει η θα χρειαστει αντιβιωση?

Link to comment
Share on other sites

θα επενελθει η θα χρειαστει αντιβιωση?

 

πρέπει να αδειάζει το στήθος πολύ καλά. θα επανέλθει για αυτό πρόσεξε το τώρα. αν δεις κοκκινο, ο πυρετός επιμένει για περισσότερο απο 2 24ώρα και πονάς περισσότερο ίσως χρειαστείς αντιβίωση

κάνε όμως την προσπάθεια έτσι και βάζε όσο πιο συχνά μπορείς το μωρό σε αυτό το στήθος εν ανάγκει κάνε και άντληση για να αδειάζει καλά. ζεστό νεράκι απαλό κυκλικό μασάζ στο πονεμένο σημείο και καλό άδειασμα του στήθους.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάζεις το μωρό να θηλάζει έτσι ώστε το πηγούνι να "κοιτάει " το πέτρωμα.

μπορείς να δοκιμάσεις να βάζεις το μωρό ξαπλωμένο στο κρεβάτι και εσύ από πάνω "στα τέσσερα" θα κάνεις απαλές κυκλικές κινήσεις στο σημείο που πονάς και θα σε βοηθήσει και ο νόμος της βαρύτητας για να κατέβει το γάλα.

διάβασε γενικά αυτό το λινκ

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=7:blocked-ducts-a-mastitis&catid=5:information&Itemid=17

σε ευχαριστω πολυ ελπιζω να φυγει σιγα σιγα χωρις αντιβιωση

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ λενα μου θα το προσεχω.σε αυτη τη περιπτωση που αφυδατωνεται τι γινετε?

 

 

πευτει σε λυθαργο κ δε ξυπναει ακομη κ ματα απο 4,5,6 ωρες κ μετα...νοσοκομειο!Να μη φτασεις ποτε κοριτσι μου εκει...εγω δεν ηξερα γιατι κανεις δε μου ειχε πει τιποτα...Να μετρας πανες που βρεχει...6-8 συστηματικα -να βαζεις χαρτι κουζινας στη πανα κ θα βλεπεις οτι το βρεχει,το βγαζεις βαζεις καινουριο κ.ο.κ.Και να προσεχεις,να ακους τις γουλιες που πινει οχι απλα να βλεπεις οτι κουναει το στομα.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Αυτό το διαβάσατε? http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=1&articleID=11315&la=1 Εκνευρίζομαι τρελλά όταν αμφισβητούν τα αυτονόητα! Είναι δυνατόν?

Και εγώ εκνευρίστηκα όταν το διάβασα....Κάνω τόσο αγώνα και τώρα θα μου πουν οτι είναι τσάμπα; Μην πω ότι λένε ότι κάνει και ζημιά............Έλεος.....................θα μας τρελλάνουνε; Μήπως είναι πολλά τα λεφτά......;;;Τι διακυβέβεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αυτό το διαβάσατε? http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=1&articleID=11315&la=1 Εκνευρίζομαι τρελλά όταν αμφισβητούν τα αυτονόητα! Είναι δυνατόν?

 

Κορίτσια, αν θέλετε μην ανοίγετε αυτό το θέμα και εδώ. Συζητιέται ήδη στην ενότητα "Τι άλλο θ' ακούσω" http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23605&page=151

και εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=79557

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα!! Ειμαι και εγω μια νεα μανουλα μιας γλυκιας μπεμπας σχεδον 2 μηνων!!! Θα ήθελα την εμπειρια σας και τη συμβουλη σας! Οταν γεννησα μετα απο 2 μερες πηγαν την μπεμπουλα στην ΜΕΝ γιατι ειχε γαστρικο υγρο στο στομαχακι της και δεν μπορουσε να φαει!! Προλαβα να την βαλω στο στηθος τις πρωτες 2 μερες και μετα οταν πηγε στη ΜΕΝ στο χωρο που μπορουσα να τη σιτησω εγω εβγαζα γαλα με θηλαστρο το πηγαινα στην μοναδα και το επινε!! Φυσικα της εδιναν και συμπληρωμα γιατι το γαλα που εβγαζα δεν ηταν αρκετο!! Οταν γυρισαμε σπιτι ξεκινησα με θηλαστρο να βγαζω γαλα και να την ταιζω!! Ωσπου βαρεθηκα αυτη τη διαδικασια και ξεκινησα τον αποκλειστικο θηλασμο εδω και ενα μηνα περιπου!!!Το προβλημα που αντιμετωπιζω αν θεωρειται προβλημα, το παιδι πλεον δεν παιρνει μπουκαλι ευκολα αλλα με δυσκολια οποτε δεν μπορω να την αφησω στην μαμα μου αν χρειαστει για να την ταισει!! Το 2ο προβλημα ειναι οτι το παιδι καθεται αρκετη ωρα στο στηθος, της αρεσει, αλλα μου πειναει καθε 1,5 με 2 ωρες!! Αρχισαν πεθερες και θειες και γιαγιαδες να λενε οτι το δεν ειναι σωστο να καθεται τοσες ωρες στο στηθος, το παιδι δεν χορταινει και ισως το γαλα μου δεν της ειναι αρκετο και δεν την θρεφει σωστα! Να σημεισωσω οτι γενννηθηκαμε 2770 βγηκαμε 2850 λογω ΜΕΝ και τροφης με ορο και σημερα 2 μηνες παρα μια εβδομαδα τα κιλα της ειναι 4300. Με συμβουλευουν ολοι να δωσω συμπληρωμα! Σημερα που επρεπε να αφησω το μωρο στην πεθερε παρολο που ειχα βγαλει μητρικο γαλα της εδωσε μονο συμπληρωμα.Ωστοσο το μπουκαλι δεν το παιρνει με τιποτα!! ΜΕγαλος πανικος!!!Το παιδι ειναι πολυ "κολλημενο" με το στηθος!! Σιγουρα με κουραζει αλλα με δενει και με το παιδι συγχρονως!! αλλα τοση ωρα στο στηθος βρε κοριτσια και γιατι πειναει καθε 1,5 ωρα!! Να συμπληρωσω οτι κανουμε πανω απο 6 φορες την ημερα τσισακια!!

Σας ζητω συγνωμη για το τοσο μεγαλο μηνυμα αλλα ειμαι πολυ στεναχωρημενε με το πανικο που μου δημιουργουν! θελω το καλυτερο για το παιδι μου και δεν ξερω αν πραττω σωστα!!!

Link to comment
Share on other sites

H συμπεριφορά του μωρού σου είναι φυσιολογική, των γύρω σου όχι. Εξαφάνισε το συμπλήρωμα όταν σου το κρατάνε άλλοι :wink: (πες ότι έδωσες εσύ και τελείωσε το κουτί, να δεις που ξαφνικά θα τους φανεί ότι το μωρό πάχυνε και μεγάλωσε και ομόρφυνε ...)

Έβαλες τις ζυγίσεις σας στο βιβλιάριο;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Amaretto για την απαντηση!!Καλη η σκεψη σου αλλα εχουμε καθημερινη αναφορα στην πεθερα!!Ποσο φαγαμε ποσο κοιμηθηκαμε ποσο χεσαμε!!Ερχεται και καθε μερα και μου ζαλιζει τον ερωτα!! Αφου να φανταστεις οταν θηλαζω καθεται απο πανω μου και κοιταει αν το παιδι τρωει καταπινει αν κοιμαται στο βυζι !! Ελεος!!!!

Οταν λες για τις ζυγισεις στο βιβλιαριο?? Ο γιατρος που την εχει ζυγισει στις 8 Γεναρη ηταν 3600 (γεννηθηκε 2770) και εγω χθες που την ζυγισα ηταν 4350!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω Amaretto για την απαντηση!!Καλη η σκεψη σου αλλα εχουμε καθημερινη αναφορα στην πεθερα!!Ποσο φαγαμε ποσο κοιμηθηκαμε ποσο χεσαμε!!Ερχεται και καθε μερα και μου ζαλιζει τον ερωτα!! Αφου να φανταστεις οταν θηλαζω καθεται απο πανω μου και κοιταει αν το παιδι τρωει καταπινει αν κοιμαται στο βυζι !! Ελεος!!!!

 

Κοφτα αυτα...αλλιως βλεπω τα νευρα σου να γινονται τσαταλια λιαν συντομως.Οταν ερχεται δωσ'της να κρατησει το παιδι...κι εσυ κανε κανε μπανιο,καμια δουλεια...κατι για σενα γενικα που δε μπορεις να κανεις οσο εχεις το μωρο.Αμα σε ρωταει απαντα γενικα κι αοριστα.Δε το καταλαβαινουν οτι για μια νεα μαμα αυτου του ειδους η ανακριση ειναι εκνευριστικη...λες και πρεπει να της τα πεις να εγκρινει.Ειτε θα βαλεις τον αντρα σου να της μιλησει ειτε θα χρειαστει να γινεις κακια για να μπει στη θεση της και να υπακουει οσα της λες αναφορικα με το μωρο.Και κακως της αφηνεις και δικο σου γαλα και συμπληρωμα...ασε μονο δικο σου γαλα.

Εσυ εισαι η μαμα...εσυ αποφασιζεις μαζι με τον αντρα σου.Φροντισε να το καταλαβουν αυτο ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Κοφτα αυτα...αλλιως βλεπω τα νευρα σου να γινονται τσαταλια λιαν συντομως.Οταν ερχεται δωσ'της να κρατησει το παιδι...κι εσυ κανε κανε μπανιο,καμια δουλεια...κατι για σενα γενικα που δε μπορεις να κανεις οσο εχεις το μωρο.Αμα σε ρωταει απαντα γενικα κι αοριστα.Δε το καταλαβαινουν οτι για μια νεα μαμα αυτου του ειδους η ανακριση ειναι εκνευριστικη...λες και πρεπει να της τα πεις να εγκρινει.Ειτε θα βαλεις τον αντρα σου να της μιλησει ειτε θα χρειαστει να γινεις κακια για να μπει στη θεση της και να υπακουει οσα της λες αναφορικα με το μωρο.Και κακως της αφηνεις και δικο σου γαλα και συμπληρωμα...ασε μονο δικο σου γαλα.

Εσυ εισαι η μαμα...εσυ αποφασιζεις μαζι με τον αντρα σου.Φροντισε να το καταλαβουν αυτο ολοι.

 

Ακριβώς!

 

 

Για τις ζυγίσεις στο βιβλιάριο, ψάξε εδώ στο φόρουμ το θέμα "Καμπύλες ανάπτυξης" στην ενότητα του θηλασμού, από εκεί βλέπεις αν η ανάπτυξη του μωρού είναι η αναμενόμενη και δεν λυγίζεις από τις βλακείες που σου πετάει ο καθένας (και οι παιδίατροι).

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

40

Β. Το φύλο του βρέφους

Αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Φ.Τ.

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Οχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

Οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

23/2/11=2880

30/3/11=4350

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

θηλάζω και δεν μπορω να πω με σκρίβεια. 6-8 γευματα κατα μεσο ορο

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Στα 2

 

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

περίπου 40ml

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

80ml-100ml

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

οχι

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

5-6

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

1-3

 

Παρακαλώ βοηθήστε με να θηλάσω αποκλειστικά το μωρό μου.

Θέλω να αυξήσω την παραγωγή γάλακτος μπορω να τα καταφέρω;

Ευχαριστώ

FKg5p3.png LQCpp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το γάλα απο την καταψυξη , το εβαλα στην ψυξη για 24 ωρες.

Αν δεν καταναλωθει μπορει να το πιει την επομενη ημερα?

Δηλαδη το αποψυγμενο γαλα διατηρειται στην ψυξη για 2 24ωρα ή να το πεταξω?

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα απο την καταψυξη , το εβαλα στην ψυξη για 24 ωρες.

Αν δεν καταναλωθει μπορει να το πιει την επομενη ημερα?

Δηλαδη το αποψυγμενο γαλα διατηρειται στην ψυξη για 2 24ωρα ή να το πεταξω?

 

μετά την απόψυξη διατηρείται για 1 24ωρο καλύτερα να το πετάξεις....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ειμαι νεα μανουλα γεννησα στις 21/4 το αγορι μου θελω να επιτυχω αποκλειστικο θηλασμο προς το παρον θηλαζω μονο δεν του εδωσα συμπληρωμα και ελπιζω να μην χρειαστει να του δωσω τι να πω οσο εχω γαλατακι το σιγουρο ειναι οτι δεν του δινω τιποτα αλλο ασε που αποκλειεται να το δεχτει εχει συνηθισει στο δικο μου αλλα αν δεν εχω θα πρεπει να κανει προσπαθεια παντως για μενα ο αποκλειστικος θηλασμος ειναι δωρο απο το θεο.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σας σε 4 μερες κλεινουμε τον 6 μηνα με αποκλειστικο θηλασμο πηγαμε στη παιδιατρο να μας δει και πηραμε μονο 180 γρ. το μηνα ,ως συνηθος επερνε 400 γρ. γιατι τωρα τοσο λιγο? και τωρα θα αρχισουμε στερεες τροφες φρουτα ριζαλευρο με βανιλια μας ειπε,αλλα δε θελω μηωθει και το γαλα μου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ο μπέμπης μου 18 ημερών σήμερα δεν ρεύεται πάντα μετά το θηλασμό και μερικές φορές τον παίρνει ο ύπνος τόσο βαθιά που το να τον βάλω στον ώμο ή στα πόδια για να ρευτεί τον κάνει να τραντάζεται και να "τρομάζει". Θυμάμαι πως είχα διαβάσει πως δεν είναι απαραίτητο να ρευτεί σωστά;

 

Όσο για τη στάση ύπνου μου είπαν στο μαιευτήριο να τον βάζω στο πλάι.. Θυμάμαι πως έβαζα την κόρη μου ανάσκελα και συνεχίζω να βάζω και τον μπέμπη μερικές ώρες όταν είμαι εγώ ξύπνια δηλαδή έτσι. Να το κάνω άφοβα και το βράδυ;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kalispera, eimai kainourgia sto forum k tha ithela ligh voitheia sto thema tou thilasmou. gennhsa ena agoraki Stis 23 augustou 2011 stis 38 evdomades fusiologika. To varos toy htan 2610kg otan ton phra sto spiti htan 2400. Simera 12 -10-2011 einai 4 kg . Thilazw apokleistika apo tin prwti mera . Exw Agorasei to swing tis medela me skopo na ftiaksw apothema gia kapoies fores pou tha ithela na leipw. Den ergazomai. To thema pou me apasxolei einai to ekshs : thilazw k apo ta duo sth8h kathe fora giati apo to aristero meta apo 5 -10lepta thilasmou o Mpempis ekneurizetai k vlepw episis pws oi thilastikes kiniseis pou kanei den einai entones k arges opws stin arxi pou trwei k ton akouw na katapinei. Genika exw paratirisei pws to aristero sththos paragei ligotero gala. Epeita ton vazw apo to dexi opou k fainetai pws trwei ikanopoihtika k xortainei. Meta apo kathe thilasmo aisthanomai ta sth8h mou adeia k exw prospathisei na antlisw alla vgazw Polu elaxisto gala. Pws loipon na ftiaxw apothema sto psugeio mou otan o Mpempis mou trwei olo to gala k den periseuei gia na antlisw.episis ithela na refuse an Mporw na auksisw thn paragwgh mou k pws. Na anaferw pws tou dine pupils edw k 10 meres tin wra tou upnou giati ton voithaei na koimhthei.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...