Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Βερονικηκεχα είπε:

Γειά σας, η μικρούλα μου απλά δεν περνει όσο βάρος πρέπει με βάση φυσικά τα λεγόμενα του γιατρού. Και μου είπε να συμπληρώσω με ξένο γάλα. Να δίνω στην μικρή μετά τον θηλασμό μπας και δεν της φτάνει και για αυτό δεν περνει αρκετό βάρος. 

Για 2 μήνες 600γρ είναι όντως λίγο. Πόσες φορές την ημέρα θηλάζεις? Συμφωνώ σε όλα με την Βίκυ. Ξένο όλο αυτό το διάστημα έδινες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

ποσο γεννηθηκε;ζυγιση στον 3ο μηνα δ εχεις;

σαν βαρος ειναι καλο,αλλα 600γρ για 2μ ειναι σχετικα λιγο

αν ειχε παρει 200γρ παραπανω θα ηταν καλυτερα

αν ο γιατρος ηθελε 1κ ειναι υπερβολη

στζητα ξανα με τον συμβουλο

δ ξερω τι σου εχει πει.πινε υγρα,τρωγε καλα,ξεκουρασου οσο μπορεις

δινεις πιπιλα;τρωει συχνα το μωρο;κ την νυχτα;καθεται αρκετα στο στηθος;

υπαρχουν γαλακτογωγες τροφες.η συμπληρωματα για αυξηση παραγωγης.τσαι θηλασμου,μαγια μπυρας,κλπ

γενικα βοηθαει να κανεις μαλαξεις οσο πινει κ να αλλαζεις στασεις θηλασμου,αδειαζει καλυτερα το στηθος.δινεις κ απο τα δυο καθε φορα;

ποσες πανες βρεχει την μερα;

εχετε ελεγξει κτ αλλο;ουρολοιμωξη;χαλινο,αλλεργιες;

Όταν γεννήθηκε ζύγιζε 2950γρ, στον τρίτο μήνα δεν την ζυγισα. Θα μιλήσω ξανά με τον σύμβουλο φυσικά, έχω ραντεβού μαζί του σε λίγες μέρες. Η μικρή μου τρώει κάθε 4 ώρες περίπου εκτός από το βράδυ. Μπορεί να περάσουν και 5ωρες, δεν αφήνω να περάσουν περισσότερες ώρες. Όσο για τις πανες, είναι περίπου 8-10πανες την ημέρα. Προσπαθω να τις δώσω και ξένο αλλά δεν το θέλει καθόλου, άλλαξα και γάλα αλλά ούτε αυτό. Θα δω για αλλεργίες και τέτοια δεν το σκέφτηκα να πω την αλήθεια. Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Για 2 μήνες 600γρ είναι όντως λίγο. Πόσες φορές την ημέρα θηλάζεις? Συμφωνώ σε όλα με την Βίκυ. Ξένο όλο αυτό το διάστημα έδινες?

Κάθε 4 ώρες την θηλάζω μόνο το βράδυ κοιμάται λίγο παραπάνω, τις δίνω μετά από 5 ώρες. Ξένο δεν είχε πάρει καθόλου τώρα ξεκίνησα σχεδόν να της δίνω ξένο λόγο βάρους. Αλλά και αυτό μέρα τον θηλασμό. Αλλά μέχρι τώρα δεν κατάφερα να της δώσω καθόλου δεν το θέλει με τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Ανά 4 ώρες σε μωρό 4 μηνών; Ειναι λογικό να έχεις μειωμένη παραγωγή! Είναι μεγάλο διάστημα, ο συνολικός αριθμός των θηλασμων δεν επαρκεί για να καλύψει τις ανάγκες της μικρής σου. Εδώ εγώ δεν αντέχω χωρίς να πιω νερό ή να φάω κάτι ένα 4ωρο,ποσο μάλλον ένα μωρό σε φάση ανάπτυξης που πίνει το εύπεπτο μητρικό γάλα! Χρειαζόμαστε τουλάχιστον 8-12 θηλασμους το 24 ωρο για μια επαρκή παραγωγή. Αν πίνει και ακόμη πιο αραιά από το 4ωρο τη νύχτα τότε τα γεύματα της δεν ξεπερνάνε τα 6 ημερησίως! Είναι αναμενόμενη η χαμηλή πρόσληψη βαρους. Πρέπει να θηλάζεις συχνότερα, ανά 2ωρο τουλαχιστον για να αυξηθεί η παραγωγή σου, τουλάχιστον 20 λεπτό στο στήθος και ιδανικά θα της δίνεις και τα δύο σε κάθε γεύμα για να παίρνει σήμα το σώμα σου ότι υπάρχει μεγάλη ζήτηση ώστε να να παράξει περισσότερο γαλα. Και μέχρι να τρώει ικανοποιητικες ποσότητες στερεων αργότερα, τουλάχιστον ανά 3ωρο. Ο σύμβουλος θηλασμου τι σου έχει πει; Απορω πως σε άφησε να κάνεις λιγότερους από 8 θηλασμός τη μερα:confused: Η διατροφή χρειάζεται απλά να είναι υγιεινη, δεν χρειάζεται να κάνεις αποχές ούτε να προσέχεις κάτι συγκεκριμένο εφόσον δεν υπάρχει παθολογικο θέμα στη μικρή (πχ αλλεργία). Εγώ θα συζητούσα ξανά με σύμβουλο θηλασμού και με τον παιδίατρο οπωσδηποτε, ώστε να του κάνω σαφές ότι θέλω να θηλασω. Αν αρχίσεις το συμπλήρωμα σε λίγο καιρό δεν θα έχεις καθόλου γάλα,εκτος κι αν γινει πολύ προσεκτικά αν είναι τόσο αναγκαίο. Συζητα για κάποιο χρονικό περιθώριο ώστε να αυξήσεις την παραγωγή σου. Αν ο παιδιατρος είναι γνωστής θηλασμού (που απ'οτι φαίνεται δεν είναι) τότε θα δείξει σεβασμό και θα σου δώσει συμβουλές για να αυξήσεις την παραγωγή σου και όχι πως να την μειώσεις κι άλλο, δίνοντας ξένο γάλα. Είναι θέμα προσφοράς-ζήτησης. Όσο λιγότερα γεύματα κάνει στο στήθος, τόσο δεν δίνει τα απαραίτητα σήματα ώστε να παραχθει γάλα. Δυστυχώς, έχουμε ακούσει πολλάκις να προτείνεται από αγνοια ξένο γάλα λόγω χαμηλής πρόσληψης βάρους αλλά λίγες φορές θα υποστηριχθει η γυναίκα με λύσεις ώστε να αυξήσει την παραγωγή,κατι το οποίο είναι το ζητούμενο και θα λύσει το πρόβλημα βάρους. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Ανά 4 ώρες σε μωρό 4 μηνών; Ειναι λογικό να έχεις μειωμένη παραγωγή! Είναι μεγάλο διάστημα, ο συνολικός αριθμός των θηλασμων δεν επαρκεί για να καλύψει τις ανάγκες της μικρής σου. Εδώ εγώ δεν αντέχω χωρίς να πιω νερό ή να φάω κάτι ένα 4ωρο,ποσο μάλλον ένα μωρό σε φάση ανάπτυξης που πίνει το εύπεπτο μητρικό γάλα! Χρειαζόμαστε τουλάχιστον 8-12 θηλασμους το 24 ωρο για μια επαρκή παραγωγή. Αν πίνει και ακόμη πιο αραιά από το 4ωρο τη νύχτα τότε τα γεύματα της δεν ξεπερνάνε τα 6 ημερησίως! Είναι αναμενόμενη η χαμηλή πρόσληψη βαρους. Πρέπει να θηλάζεις συχνότερα, ανά 2ωρο τουλαχιστον για να αυξηθεί η παραγωγή σου, τουλάχιστον 20 λεπτό στο στήθος και ιδανικά θα της δίνεις και τα δύο σε κάθε γεύμα για να παίρνει σήμα το σώμα σου ότι υπάρχει μεγάλη ζήτηση ώστε να να παράξει περισσότερο γαλα. Και μέχρι να τρώει ικανοποιητικες ποσότητες στερεων αργότερα, τουλάχιστον ανά 3ωρο. Ο σύμβουλος θηλασμου τι σου έχει πει; Απορω πως σε άφησε να κάνεις λιγότερους από 8 θηλασμός τη μερα:confused: Η διατροφή χρειάζεται απλά να είναι υγιεινη, δεν χρειάζεται να κάνεις αποχές ούτε να προσέχεις κάτι συγκεκριμένο εφόσον δεν υπάρχει παθολογικο θέμα στη μικρή (πχ αλλεργία). Εγώ θα συζητούσα ξανά με σύμβουλο θηλασμού και με τον παιδίατρο οπωσδηποτε, ώστε να του κάνω σαφές ότι θέλω να θηλασω. Αν αρχίσεις το συμπλήρωμα σε λίγο καιρό δεν θα έχεις καθόλου γάλα,εκτος κι αν γινει πολύ προσεκτικά αν είναι τόσο αναγκαίο. Συζητα για κάποιο χρονικό περιθώριο ώστε να αυξήσεις την παραγωγή σου. Αν ο παιδιατρος είναι γνωστής θηλασμού (που απ'οτι φαίνεται δεν είναι) τότε θα δείξει σεβασμό και θα σου δώσει συμβουλές για να αυξήσεις την παραγωγή σου και όχι πως να την μειώσεις κι άλλο, δίνοντας ξένο γάλα. Είναι θέμα προσφοράς-ζήτησης. Όσο λιγότερα γεύματα κάνει στο στήθος, τόσο δεν δίνει τα απαραίτητα σήματα ώστε να παραχθει γάλα. Δυστυχώς, έχουμε ακούσει πολλάκις να προτείνεται από αγνοια ξένο γάλα λόγω χαμηλής πρόσληψης βάρους αλλά λίγες φορές θα υποστηριχθει η γυναίκα με λύσεις ώστε να αυξήσει την παραγωγή,κατι το οποίο είναι το ζητούμενο και θα λύσει το πρόβλημα βάρους. 

Σε ευχαριστώ πολύ θα αρχίσω άμεσα να την θηλάζω ανά 3 ώρες. Όλοι μου έλεγαν για ξένο γάλα και ότι το παιδί από μόνο του θα μου ζητάει ποτέ θέλει να φάει για αυτό τη τάιζα περίπου ανά 4 ώρες. Θα προσπαθήσω χωρίς συμπλήρωμα έτσι και αλλιώς δεν το θέλει. Μέχρι στιγμής πρόβλημα παραγωγής δεν βλέπω να έχω απλά ήταν θέμα βάρους. Και πάλι ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2021 at 2:57 ΠΜ, Βερονικηκεχα είπε:

Κάθε 4 ώρες την θηλάζω μόνο το βράδυ κοιμάται λίγο παραπάνω, τις δίνω μετά από 5 ώρες. Ξένο δεν είχε πάρει καθόλου τώρα ξεκίνησα σχεδόν να της δίνω ξένο λόγο βάρους. Αλλά και αυτό μέρα τον θηλασμό. Αλλά μέχρι τώρα δεν κατάφερα να της δώσω καθόλου δεν το θέλει με τίποτα. 

Κορίτσι μου όμορφο μάλλον είχες ακούσει λάθος συμβουλές. Συμφωνώ με την @Sentir...natureza. Στα μωράκια που θηλάζουν χρειάζονται περισσότεροι θηλασμοι κ πιο συχνά γιατί δεν πίνουν την ίδια ποσότητα γάλακτος από τα μωράκια που πίνουν με μπουκάλι. Πολύ πιθανόν πλέον να έχεις κ μειωμένη παραγωγή. Εκτός το ότι πρέπει να θηλάζεις πολύ συχνά για να αυξηθεί ξέρω ότι βοηθάει κ η μαγιά μπύρας. Ο παιδίατρος θα έπρεπε πρώτα από αυτό να αρχίσει, να δει πόσο συχνά θηλάζεις, δίνοντας ξένο θα σταματήσει κ το γάλα σου. Εκτός κ αν το θες κ εσύ η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2021 at 2:57 ΠΜ, Βερονικηκεχα είπε:

Κάθε 4 ώρες την θηλάζω μόνο το βράδυ κοιμάται λίγο παραπάνω, τις δίνω μετά από 5 ώρες. Ξένο δεν είχε πάρει καθόλου τώρα ξεκίνησα σχεδόν να της δίνω ξένο λόγο βάρους. Αλλά και αυτό μέρα τον θηλασμό. Αλλά μέχρι τώρα δεν κατάφερα να της δώσω καθόλου δεν το θέλει με τίποτα. 

 

Δεν γίνεται να θηλάσει έτσι κοπέλα μου το μωρό, δεν του φτάνει όντως και κόβεται και το γάλα σου.

Το μωρό πρέπει να θηλάζει κατά βούληση, όσο θέλει και όποτε θέλει από τη γέννηση. Αν δεν βάζει αρκετό βάρος, τότε βάζεις σαν στόχο το θηλασμό κάθε 2 ώρες, 3-4 το πολύ για το πολύ 1-2 διαστήματα τη νύχτα, και επιμένεις να θηλάσει καλά σε κάθε στήθος σε κάθε θηλασμό.

Σίγουρα υπάρχουν μωράκια που μπορεί να θηλάζουν λιγότερο, και αν τα ίδια δε ζητάνε και μεγαλώνουν καλά, είναι εντάξει. Αλλά εφόσον έχει πρόβλημα με το βάρος, ξεκινάς από τη συχνότητα των θηλασμών. Θα βάλεις σα στόχο 10-12 καλούς θηλασμούς. Αν το μωράκι δεν ζητά, ξεκίνησε πολλές αγκαλιές μέσα στη μέρα και όποτε το βλέπεις ανήσυχο για οποιοδήποτε λόγο, το βάζεις στο στήθος. Αν το βλέπεις να αφήνει το στήθος γρήγορα, πρόσφερε το άλλο, κάνε μαλάξεις και γενικά επέμεινε.

6 θηλασμοί τη μέρα και ξένο είναι πρόγραμμα αποθηλασμού. Εκτός αν ο παιδίατρος έχει υποθέσει ότι θηλάζεις τόσο λίγο γιατί δε σου αρέσει και προσπαθεί να σε βοηθήσει να το κόψεις;

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2021 at 2:57 ΠΜ, Βερονικηκεχα είπε:

Κάθε 4 ώρες την θηλάζω μόνο το βράδυ κοιμάται λίγο παραπάνω, τις δίνω μετά από 5 ώρες. Ξένο δεν είχε πάρει καθόλου τώρα ξεκίνησα σχεδόν να της δίνω ξένο λόγο βάρους. Αλλά και αυτό μέρα τον θηλασμό. Αλλά μέχρι τώρα δεν κατάφερα να της δώσω καθόλου δεν το θέλει με τίποτα. 

Νομίζω πως το μωρό θα έπρεπε να θηλάζει πιο συχνά,Δεν εχω θηλάσει για να έχω προσωπική εμπειρία αλλά βλέπω τη φίλη μου που θηλάζει (5 μηνών το μωρό της ) πως δεν έχει ωράριο μπορεί να θηλάζει στη μια ώρα στο μισάωρο στης 2 ώρες ανάλογα,εγώ που έδινε φόρμουλα θυμάμαι πως το μωρο έτρωγε ανα 2,5-3 ώρες μέχρι 7 μηνών,το τετραωρο μου φαίνεται πολύ και για θηλασμό όπου το γάλα είναι πιο εύπεπτο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Mamaloulou είπε:

Νομίζω πως το μωρό θα έπρεπε να θηλάζει πιο συχνά,Δεν εχω θηλάσει για να έχω προσωπική εμπειρία αλλά βλέπω τη φίλη μου που θηλάζει (5 μηνών το μωρό της ) πως δεν έχει ωράριο μπορεί να θηλάζει στη μια ώρα στο μισάωρο στης 2 ώρες ανάλογα,εγώ που έδινε φόρμουλα θυμάμαι πως το μωρο έτρωγε ανα 2,5-3 ώρες μέχρι 7 μηνών,το τετραωρο μου φαίνεται πολύ και για θηλασμό όπου το γάλα είναι πιο εύπεπτο.

Ακριβώς συμφωνώ και εγώ με όσα είπαν τα κορίτσια! Βάζε το μωράκι στο στήθος συχνά ακόμα και αν δεν στο ζητάει το ίδιο. Ο δεύτερος γιος μου αν δεν τον βάλω εγώ στο στήθος μπορεί να κάτσει και 5 ώρες χωρίς να ζητήσει. Εγώ τον βάζω ανά 2 ώρες το πολύ. Και πάμε πολύ καλύτερα τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Χαιρετώ και πάλι! Ίσως επαναλαμβάνομαι αλλά είναι που δε βρήκα ακόμη τον τρόπο. Είμαστε σχεδόν 9.5 μηνών. Συνεχίζουμε τον θηλασμό αλλά το θέμα είναι ότι το στήθος το έχουμε και για πιπίλα. Δεν πιάνει με τίποτα πιπίλα, έχω αγοράσει άπειρες ακόμη και πρόσφατα. Το πρόβλημα είναι κυρίως όταν νυστάζει. Επειδή δουλεύω από σπίτι είμαστε μαζί σχεδόν όλη μέρα. Στο μεταξύ όσο για τις στερεές τροφές μια τις τρώμε και μια όχι. Θεωρώ ότι σ αυτό παίζει ρόλο και αυτό το θεματακι γιατί πολλές φορές θηλάζει για να κοιμηθεί και έτσι χάνει το γεύμα και μετά δεν το τρώει. Δε με ενοχλεί ο θηλασμος αλλά αυτή η προσκόληση την ώρα του ύπνου γιατί ξυπνάει και όταν κοιμάται και τη μέρα και τη νύχτα θέλοντας να πιπιλήσει. Στην ουσία ελάχιστα ξεκουράζομαι και πλέον μου βγαίνει σε νεύρα! Έχει καμία συμβουλή;;;

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2021 at 2:54 ΠΜ, Βερονικηκεχα είπε:

Όταν γεννήθηκε ζύγιζε 2950γρ, στον τρίτο μήνα δεν την ζυγισα. Θα μιλήσω ξανά με τον σύμβουλο φυσικά, έχω ραντεβού μαζί του σε λίγες μέρες. Η μικρή μου τρώει κάθε 4 ώρες περίπου εκτός από το βράδυ. Μπορεί να περάσουν και 5ωρες, δεν αφήνω να περάσουν περισσότερες ώρες. Όσο για τις πανες, είναι περίπου 8-10πανες την ημέρα. Προσπαθω να τις δώσω και ξένο αλλά δεν το θέλει καθόλου, άλλαξα και γάλα αλλά ούτε αυτό. Θα δω για αλλεργίες και τέτοια δεν το σκέφτηκα να πω την αλήθεια. Ευχαριστώ πολύ 

Ανα 4 ώρες ;; Και 5 ;;; Είναι πολύ μικρό το μωράκι σου για να το ταΐζεις τόσο αραιά .. η σύμβουλος δεν σου έχει πει να ταΐζεις πιο συχνά ; Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να αυξήσεις κατά πολύ τους θηλασμούς μέσα στην μέρα και θα δεις πως και η παραγωγή σου σε γάλα θα αυξηθεί. Όσο περισσότερο θηλάζει το μωράκι σου τόσο περισσότερο γάλα θα παράγεις εσυ. Ο θηλασμός λειτουργεί με τις αρχεσ Της ζήτησης και της  προσφοράς. Εμένα ο μικρός τώρα που είναι 7 μηνών και το πολύ στις 2 μισή ώρες θα φάει ... 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και σε μωρό που πίνει μόνο ξένο γάλα το 4ωρο είναι μεγάλη απόσταση στα γεύματα!Σε τόση μικρή ηλικία εγώ ταιζα τον μικρό ανά 3 ώρα!και το βράδυ μπορεί να ξέφευγα γιατί κοιμόταν!Θεωρω οι θηλασμοί που κανεις είναι λίγοι και από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα πρέπει να προσφέρεις στο μωρο στήθος συνεχει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χαιρετώ και πάλι! Ίσως επαναλαμβάνομαι αλλά είναι που δε βρήκα ακόμη τον τρόπο. Είμαστε σχεδόν 9.5 μηνών. Συνεχίζουμε τον θηλασμό αλλά το θέμα είναι ότι το στήθος το έχουμε και για πιπίλα. Δεν πιάνει με τίποτα πιπίλα, έχω αγοράσει άπειρες ακόμη και πρόσφατα. Το πρόβλημα είναι κυρίως όταν νυστάζει. Επειδή δουλεύω από σπίτι είμαστε μαζί σχεδόν όλη μέρα. Στο μεταξύ όσο για τις στερεές τροφές μια τις τρώμε και μια όχι. Θεωρώ ότι σ αυτό παίζει ρόλο και αυτό το θεματακι γιατί πολλές φορές θηλάζει για να κοιμηθεί και έτσι χάνει το γεύμα και μετά δεν το τρώει. Δε με ενοχλεί ο θηλασμος αλλά αυτή η προσκόληση την ώρα του ύπνου γιατί ξυπνάει και όταν κοιμάται και τη μέρα και τη νύχτα θέλοντας να πιπιλήσει. Στην ουσία ελάχιστα ξεκουράζομαι και πλέον μου βγαίνει σε νεύρα! Έχει καμία συμβουλή;;;

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Χαιρετώ και πάλι! Ίσως επαναλαμβάνομαι αλλά είναι που δε βρήκα ακόμη τον τρόπο. Είμαστε σχεδόν 9.5 μηνών. Συνεχίζουμε τον θηλασμό αλλά το θέμα είναι ότι το στήθος το έχουμε και για πιπίλα. Δεν πιάνει με τίποτα πιπίλα, έχω αγοράσει άπειρες ακόμη και πρόσφατα. Το πρόβλημα είναι κυρίως όταν νυστάζει. Επειδή δουλεύω από σπίτι είμαστε μαζί σχεδόν όλη μέρα. Στο μεταξύ όσο για τις στερεές τροφές μια τις τρώμε και μια όχι. Θεωρώ ότι σ αυτό παίζει ρόλο και αυτό το θεματακι γιατί πολλές φορές θηλάζει για να κοιμηθεί και έτσι χάνει το γεύμα και μετά δεν το τρώει. Δε με ενοχλεί ο θηλασμος αλλά αυτή η προσκόληση την ώρα του ύπνου γιατί ξυπνάει και όταν κοιμάται και τη μέρα και τη νύχτα θέλοντας να πιπιλήσει. Στην ουσία ελάχιστα ξεκουράζομαι και πλέον μου βγαίνει σε νεύρα! Έχει καμία συμβουλή;;;

Νομίζω πως τα περισσότερα μωρά που θηλάζουν έχουν σύνδεσει ύπνο κ θηλασμό κ είναι δύσκολο να αποσυνδεθουν χωρίς έντονες αντιδράσεις σε αυτή την ηλικία. Είναι μια πολύ δύσκολη φάση, οι περισσότερες από μας το έχουμε ζήσει, το καταλαβαίνουμε. Δυστυχώς δεν έχω κάτι να πω με βάση την εμπειρία μου στο ζήτημα γιατί κι εγώ δεν είχα βρει κάποια λύση τότε. Ελπίζω κάποια μαμά που θα το δει να σε βοηθήσει περισσότερο. Ένιωσα απλώς την ανάγκη να σου στείλω "αγωνιστικούς χαιρετισμούς"!

 

Για τις στερεές θα βρεις ωραίες ιδέες σε σχετικό θέμα, να μην βγω εκτός τοπικ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 14/6/2021 at 8:49 ΠΜ, GeoA είπε:

Χαιρετώ και πάλι! Ίσως επαναλαμβάνομαι αλλά είναι που δε βρήκα ακόμη τον τρόπο. Είμαστε σχεδόν 9.5 μηνών. Συνεχίζουμε τον θηλασμό αλλά το θέμα είναι ότι το στήθος το έχουμε και για πιπίλα. Δεν πιάνει με τίποτα πιπίλα, έχω αγοράσει άπειρες ακόμη και πρόσφατα. Το πρόβλημα είναι κυρίως όταν νυστάζει. Επειδή δουλεύω από σπίτι είμαστε μαζί σχεδόν όλη μέρα. Στο μεταξύ όσο για τις στερεές τροφές μια τις τρώμε και μια όχι. Θεωρώ ότι σ αυτό παίζει ρόλο και αυτό το θεματακι γιατί πολλές φορές θηλάζει για να κοιμηθεί και έτσι χάνει το γεύμα και μετά δεν το τρώει. Δε με ενοχλεί ο θηλασμος αλλά αυτή η προσκόληση την ώρα του ύπνου γιατί ξυπνάει και όταν κοιμάται και τη μέρα και τη νύχτα θέλοντας να πιπιλήσει. Στην ουσία ελάχιστα ξεκουράζομαι και πλέον μου βγαίνει σε νεύρα! Έχει καμία συμβουλή;;;

 

Δεν υπαρχει ευκολος η μαγικος τροπος χωρις γκρινια και αυπνια και κλαμα για να μειωσετε το πιπιλισμα μεσα στην νυχτα...και επιπλεον δεν σημαινει οτι το πιπιλισμα του στηθους μπορει να αντικατασταθει με την πιπιλα...

 

Επειδη στο δευτερο παιδι και μετα απο 3 χρονια συνεχομενο θηλασμο και ταντεμ, μου βγηκε κουραση και νευρα, σαν συμβουλη θα σου ελεγα σιγα σιγα να σταματησεις τους βραδυνους εφοσον σου δημιουργουν οπως ειπες κουραση και νευρα...Η αληθεια ειναι οτι καλυτερα να θηλαζεις λιγοτερο και να ειναι ευχαριστο παρα να βγαινει αρνητικη ενεργεια σε κατι ομορφο οπως ο θηλασμος...

 

Αυτο εκανα και εγω οταν ειδα τις αντοχες μου να εξαντλουνται και τα νευρα μου να μεγαλωνουν...Δοκιμασα και εγω την πιπιλα την οποια και δεν δεχτηκε ευτυχως λεω τωρα, ποτε...Μιλουσα στο παιδι (13 μηνων τοτε) το παρηγορουσα και σιγα σιγα εμαθε να κοιμαται στην αγκαλια και με χαδια..Δεν εγινε απο την μια μερα στην αλλη...εκλαψε, μειναμε ξυπνιοι τα πρωτα βραδυα, δεν ηταν κατι ανωδυνο ουτε ομως και κατι τοσο "επωδυνο" για το μωρο. Καθε αλλαγη ειναι μια αλλαγη και προσπαθουμε σαν γονεις να προχωρησουμε οσο λιγοτερο "βιαια" και ηρεμα και ηπια με σταθεροτητα και χωρις πισωγυρισματα, για να βρουμε μια ισορροπια, γιαιτ οταν η μαμα ειναι καλα ειναι και τα παιδια καλυτερα ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...