amaretto

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΜΗΤΡΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ

Recommended Posts

8 ώρες πρίν, belleblue είπε:

οι ποσότητές σου ειναι όπως ήταν και οι δικές μου, εγώ ποτέ δεν έβγαλα 60μλ από το ένα. τα 20μλ ναι τόσα΄ηταν.

γιατί νιωθεις ασχημα να της δίνεις με μπιμπερο δικό σου γάλα....δεν το κατάλαβα γιατί! ισα ίσα ότι καλύτερο είναι. κ μένα αυτή την οδηγία μου είχαν δωσει που ειναι το πρόβλημα!! 

εγώ έκανα επαναγαλακτισμό - όχι επειδή δεν έβγαζα πολύ αντλημένο αλλά επειδή η αύξηση βάρους ήταν πιο κάτω από την κατώτερη αποδεκτή! 

σου συσνιστώ εάν έχεις αυτή την ανησυχία να κλείσεις ραντεβού με σύμβουλο θηλασμού για να σε καθοδηγήσει. ! μην καθυστερείς ούτε ένα λεπτό γιατί σε καταστρέφει το να συνεχίσεις έτσι με αυτή την αμφιβολία.. 

Επίσης, 

επειδή η τελευταία φράση μεταφράζεται σε "νιώθω ανεπαρκής"  θα σου πω αυτό που θα ήθελα να είχα κάποιον να μου το πεί όταν ήμουν στην δική σου φάση. 

πάρε - τώρα - βοήθεια - για  - τον εαυτό σου - ψυχολογική,  για ΣΕΝΑ. ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ.  γιατι,... το μωρό σου χρειάζεται ΕΣΕΝΑ, με το ΕΓΩ σου σε καλό επίπεδο. 

Εάν το εγώ σου είναι τόσο χαμηλά από ολη αυτή την δυσκολία (και μένα ήταν στα τάρταρα)  ΧΑΝΕΙ το μωρό σου. 

Χάνει κάτι που δικαιούται, και αυτό είναι μια σχέση με την μητέρα του, η οποία να μην είναι στα πατώματα επειδή νιώθει ότι δεν τα καταφέρνει. 

Θέλει τη μαμά του ΚΑΛΑ ! 

Δηλαδή από την πολύ ανησυχία, και το συναίσθημα ανεπάρκειας, γινόμαστε απούσες για το μωρό. 

Εκεί, θα ήθελα να μου χε δώσει ένας ένα "χαστούκι" όχι στην κυριολεξία, αλλά καταλαβαίνεις πως το εννοώ ? 

Αν αισθάνεσαι όχι τόσο χαρούμενη όχι καλά, πάρε βοήθεια, δεν χρειάζεται να πας να γινεις αυτοκτονικη ή να αμελησεις το μωρό σου για να φτάσεις εκεί. 

Μην κρύβεις την απελπισία σου, και στις φίλες σου γιατί δεν δείχνεις αυτή την απελπισία? για αυτό δεν είναι οι φίλες? αν αισθάνεσαι ότι δε μπορείς εκεί να δείξεις αυτό το πράγμα τότε οπωσδήποτε χρειάζεσαι κάποιον τρίτο για βοήθεια, για να βγείς από το λάκκο! 

όλα γίνονται! αλλά πρέπει να αναγνωρίσεις ότι είσαι σε φάση όχι καλή και οτι θέλεις να βγείς! 

Φυσικά το αναγνωρίζω ότι δεν είμαι καλά και αυτό επηρεάζει και την λειτουργικότητα μου σαν μαμά αλλά και τα συναισθήματα απέναντι στο παιδί

Όταν όμως υπάρχει ένα πρόβλημα όση βοήθεια και να ζητήσω για να φτιάξω την ψυχολογία μου το πρόβλημα- πεινασμένο νευρικό παιδί- παραμένει εκει ....

Σύμβουλος θηλασμού δεν υπάρχει κοντά αλλά έτσι και αλλιώς με πιάνει το πείσμα πως τόσες γενιές κατάφεραν να θηλάσουν με επιτυχία και εγώ με τόση πληροφορία να μην τα καταφέρω

Όσες από εσάς είχαν παιδιά που δεν κοιμόντουσαν δεν μπήκατε ποτέ στον πειρασμό να σκεφτείτε ότι το γάλα σας δεν είναι αρκετό για να τα χορτάσει?

Νομίζω πως αυτή την αμφιβολία δεν θα την ξεπεράσω ποτέ

Και κάτι πρακτικό καλό άδειασμα στήθους σημαίνει τι ακριβώς? Μετά τον θηλασμό να μην βγαίνει καθόλου γάλα? Αυτό μου συμβαίνει σπάνια

Επίσης η θηλαία αλως νομίζω ότι δεν μπαίνει ολόκληρη μέσα στο στόμα της δηλαδή οι πόροι γύρω γύρω είναι σχεδόν  από έξω  οσες φορές και να την βγάλω και να την ξαναβάλω γίνεται το ίδιο

Είναι νομίζω ανατομικό το θέμα όποτε για αυτό δεν διορθώνεται..

Διαφημίσεις

Κοίτα θα σου πω την αλήθεια. Παντού, θα βρείς κάποιον που να ξέρει απο θηλασμό.  Πρεπει καποιος να σε δεί. Θες γιαγιά? θες συμβουλο θηλασμού μεσω skype? σίγουρα θα βρείς κάποιον. Αν δεν το δεις έτσι δεν έχει νόημα. 

ο θηλασμός είναι τέχνη, και παλιότερα θήλαζαν επειδη η τεχνη πηγαινε απο γενια σε γενια και οι θειες και γιαγιαδες την μαθαιναν. 

το οτι παλια δεν ειχαν συμβουλους δε σημαίνει ότι θηλαζαν κατά τύχη. ακριβως το αντίθετο, είχαν σε ένα σπίτι 5 συμβουλους να ρωτήσουν και να τους συμβουλέψουν. Τη θεία τη γιαγιά τη προγιαγιά και την πεθερά και την γειτόνισσα! 

Πάρε τηλέφωνο στην γραμμή της αλκυόνης, και πες καθε λεπτομέρεια για να σε βοηθήσουν!!

https://parents.org.gr/2018/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/

δες εδώ 

γαλακταγωγές τροφές για να βελτιώσεις παραγωγή 

https://parents.org.gr/2016/02/03/sos-neoi-goneis/

το άδειασμα του στηθους δεν ειναι οταν σταματαει να βγαινει το γάλα οταν το πιεζεις, αλλά

το αδειασμα του στήθους είναι το να εξαντλήσει το παιδί με τους θηλασμούς από τις διαφορες πλευρές, να αδειάσει τις αποθηκούλες των γαλακταγωγών αδένων. 

αυτό δεν μπορείς να το καταλάβεις με το χέρι σου. 

γίνεται μόνο με το να βάλεις το μωρό στο ίδιο στήθος σε διάφορες στάσεις. μασχάλη, baseball,  ξαπλωτά. 

όταν αδειάσει καλά το στήθος τότε ξαναγεμίζει. 

είναι σαν να πινεις ένα ποτήρι μόνο τα 3/4 του,  και το ξαναγεμίζεις κ πινεις πάλι τα 3/4 του. 

εν τέλει δεν εχεις πιεί ποτέ όλο το 4/4  - . 

Το στήθος είναι ενεργό εργοστάσιο γάλακτος, εάν το μωρό σου πινει μόνο τα 3/4 κάθε φορά, θα ξαναπαραγει πάλι μόνο 3/4 αντί 4/4 γιατί σου λέει, αφού περισεύει το 1/4  δεν χρειάζεται πάλι να ξαναπαράξω 4/4, θα παράξω μόνο άλλα 3/4.

έτσι καθε μερα αν δεν αδειαζει το στηθος..... κατάλαβες. 

για αυτο κανουμε τις αντλήσεις για να πουμε στο στηθος να αυξήσει ποσότητα.  μόλις πάει να παράξει το πρώτο 1/4 το βγάζουμε και έτσι δινουμε το μηνυμα,  "πάραξε κιάλλο". 

είδα μετά ότι το ένα από τα δύο λινκ, το δεύτερο, έχει και φωτογραφία πως φαίνεται η θηλαία άλω. 

το μωρό σου δεν θα είχε πάρει τοσο βαρος εαν δεν θήλαζε σωστά τοσο καιρό, νομίζω.

βάλε όμως εδώ και τις ζυγίσεις που έχεις κάνει, για καλό και για κακό. όλες! 

πρίν από 33 λεπτά , belleblue είπε:

είδα μετά ότι το ένα από τα δύο λινκ, το δεύτερο, έχει και φωτογραφία πως φαίνεται η θηλαία άλω. 

το μωρό σου δεν θα είχε πάρει τοσο βαρος εαν δεν θήλαζε σωστά τοσο καιρό, νομίζω.

βάλε όμως εδώ και τις ζυγίσεις που έχεις κάνει, για καλό και για κακό. όλες! 

Λοιπόν

Γέννηση 16/11 3350

20/11 3150

23/11 3100

30/12 4250

16/1 4700

Ξαναπάμε στην παιδίατρο η οποία παρεμπιπτόντως είναι πολύ υποστηρικτική στον θηλασμό σε 2 βδομάδες που πιστεύω ότι θα είναι και η κρίσιμη μέτρηση για το αν θα συνεχίσω να προσπαθώ αποκλειστικο θηλασμό

Θα μπορούσα δηλαδή μετα από κάθε θηλασμό να βγάζω ότι έχει μείνει με το θηλάστρο (έχω το swing της medela) ακόμα και αν αυτό είναι ελάχιστα ml?

Εναλασσω την κλασσική στάση και την ξαπλωτη στους θηλασμους (η baseball δεν με βολεύει καθολου) και έχω βρει και μια δικιά μου ( έχω το πόδι το αντίστοιχο με το στήθος που τρώει γονατισμενο και την ακουμπάω πανω) που νομίζω είναι αποτελεσματική. Ελπίζω αυτό να αδειάζει το στήθος επαρκώς

Και ποια είναι η καταλληλοτερη στιγμή να την κοιμησω κατευθείαν μετά το φαγητό η αφού έχουμε παίξει λιγάκι και αυτή αρχίζει και παραπονιέται?( Και εγώ θεωρώ ότι πειναει)

Στην Αλκυόνη πήρα πριν στείλω εδώ και δεν με βοήθησαν καθόλου!

Δηλαδή συμβουλες τύπου "πιες κάνα τσάι θηλασμού" και σχόλια τύπου "δεν μπορεί 2 μήνες τώρα θα έχεις καταλάβει ποτε πειναει"

Από τις φωτογραφίες νομίζω ότι το πιάνει σωστά αλλά δεν είμαι και σίγουρη

Σε περίπτωση που δεν το πιάνεις σωστά τι μπορείς να κάνεις?

968665552929383 φορές ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

On 31/1/2019 at 11:48 ΜΜ, petriel είπε:

Φυσικά το αναγνωρίζω ότι δεν είμαι καλά και αυτό επηρεάζει και την λειτουργικότητα μου σαν μαμά αλλά και τα συναισθήματα απέναντι στο παιδί

Όταν όμως υπάρχει ένα πρόβλημα όση βοήθεια και να ζητήσω για να φτιάξω την ψυχολογία μου το πρόβλημα- πεινασμένο νευρικό παιδί- παραμένει εκει ....

Σύμβουλος θηλασμού δεν υπάρχει κοντά αλλά έτσι και αλλιώς με πιάνει το πείσμα πως τόσες γενιές κατάφεραν να θηλάσουν με επιτυχία και εγώ με τόση πληροφορία να μην τα καταφέρω

Όσες από εσάς είχαν παιδιά που δεν κοιμόντουσαν δεν μπήκατε ποτέ στον πειρασμό να σκεφτείτε ότι το γάλα σας δεν είναι αρκετό για να τα χορτάσει?

Νομίζω πως αυτή την αμφιβολία δεν θα την ξεπεράσω ποτέ

Και κάτι πρακτικό καλό άδειασμα στήθους σημαίνει τι ακριβώς? Μετά τον θηλασμό να μην βγαίνει καθόλου γάλα? Αυτό μου συμβαίνει σπάνια

Επίσης η θηλαία αλως νομίζω ότι δεν μπαίνει ολόκληρη μέσα στο στόμα της δηλαδή οι πόροι γύρω γύρω είναι σχεδόν  από έξω  οσες φορές και να την βγάλω και να την ξαναβάλω γίνεται το ίδιο

Είναι νομίζω ανατομικό το θέμα όποτε για αυτό δεν διορθώνεται..

Ενα μωρό που δεν θηλάζει σωστά, δεν αναπτύσσεται σωστά. Τόσο απλά.

Αν το βάρος και το ύψος είναι καλα, όλα τα άλλα είναι απλά βλακείες, για να το πω ξεκάθαρα. Είτε τα σκεφτείς μόνη στον πανικό σου, είτε στα πει η γειτόνισσα, είτε και ο παιδίατρος. 

Τα μωρά δεν είναι ρομπότ: κλαίνε, είναι ανήσυχα, έχουν πονάκια, περνάνε διάφορες φάσεις. Το αν το μωρό κάποιας άλλης κοιμόταν περισσότερο ή λιγότερο, ουδεμία σχέση έχει με το δικό σου. Αν το μωρό αναπτύσσεται, δεν έχεις κάτι να θεραπεύσεις, απλά σκας τζάμπα.

• Μου αρέσει 1

Κορίτσια μια γρήγορη ερώτηση

Η μικρή είναι 4 μηνών και θηλαζουμε αποκλειστικά από την αρχή

αυτόν τον μήνα πήρε μόνο 400γρ

Η γιατρός μας είναι πολύ καθησυχαστικη (ούτε λόγος για ξένο γάλα) θα κάνουμε μια έξτρα ζύγιση στον μισό μήνα και αν δεν έχει βάλει και τότε αρκετά θα ξεκινήσουμε στέρεες αν και δεν ενδείκνυται

Γενικά η μικρή ζητάει λιγότερο και εγώ θεωρούσα ότι τρώει πιο αποτελεσματικά και να πω την αλήθεια με βόλεψε γιατί για πολύ καιρό την είχα συνέχεια πάνω μου

Τι μου προτείνετε να αυξήσω τους θηλασμους (τώρα κανει σίγουρα 7-8) ακόμα και αν δεν ζητάει η να της δίνω με μπιμπερο το βράδυ 100-150 ml (από το δικό μου φυσικά) η κάποια άλλη ιδέα?

Και λέω βράδυ γιατί κοιμάται πια αρκετά (11 με 6) και χάνει ένα γεύμα σίγουρα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

2 ώρες πρίν, petriel είπε:

Κορίτσια μια γρήγορη ερώτηση

Η μικρή είναι 4 μηνών και θηλαζουμε αποκλειστικά από την αρχή

αυτόν τον μήνα πήρε μόνο 400γρ

Η γιατρός μας είναι πολύ καθησυχαστικη (ούτε λόγος για ξένο γάλα) θα κάνουμε μια έξτρα ζύγιση στον μισό μήνα και αν δεν έχει βάλει και τότε αρκετά θα ξεκινήσουμε στέρεες αν και δεν ενδείκνυται

Γενικά η μικρή ζητάει λιγότερο και εγώ θεωρούσα ότι τρώει πιο αποτελεσματικά και να πω την αλήθεια με βόλεψε γιατί για πολύ καιρό την είχα συνέχεια πάνω μου

Τι μου προτείνετε να αυξήσω τους θηλασμους (τώρα κανει σίγουρα 7-8) ακόμα και αν δεν ζητάει η να της δίνω με μπιμπερο το βράδυ 100-150 ml (από το δικό μου φυσικά) η κάποια άλλη ιδέα?

Και λέω βράδυ γιατί κοιμάται πια αρκετά (11 με 6) και χάνει ένα γεύμα σίγουρα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Το βαρος που πηρε ειναι μια χαρα για τον μηνα που ειστε. Δ νομιζω οτι χρειαζεται ουτε αλλη ζυγιση, ουτε συμπληρωμα, ουτε στερεες

Δ επεσε καμπυλη; κ αν κ τους προηγουμενους μηνες η προσληψη βαρους ηταν καλη, συνεχιζετε ετσι

Αν βρεχει πανες, το μονο που θα εκανα θα ηταν να προσθεσω θηλασμο για να κανει τουλ 8. Παιρνει πιπιλα; 

• Μου αρέσει 2

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Just now, vicky86 είπε:

Όχι δεν έπεσε καμπύλη είναι στην ίδια

Τους προηγούμενους μήνες έπαιρνε 800 γρ

Την άλλη ζύγιση εγώ την πρότεινα η παιδίατρος δεν φαίνεται να ανησυχεί ιδιαίτερα απλά μου είπε ότι σε αυτόν τον μήνα παίρνουν 500-600

Πάνες βρέχει τουλάχιστον 6 με τσισα και 1 με κακά

Θα προσπαθήσω για ένα θηλασμό ακόμα αν και δεν την βλεπω να συνεργάζεται όποτε προσπάθησα

Η αλήθεια είναι πως τελευταία πιπίλα της δίνουμε αρκετά γιατί έχει γκρίνια από πρησμένα ούλα....

Απλά θεωρούσα ότι δεν χάνει γεύματα για αυτό την έδινα με σχετική ευκολια

Επιμένετε δηλαδή όχι στο μπιμπερο ούτε καν για προσωρινά?

15 ώρες πρίν, petriel είπε:

Όχι δεν έπεσε καμπύλη είναι στην ίδια

Τους προηγούμενους μήνες έπαιρνε 800 γρ

Την άλλη ζύγιση εγώ την πρότεινα η παιδίατρος δεν φαίνεται να ανησυχεί ιδιαίτερα απλά μου είπε ότι σε αυτόν τον μήνα παίρνουν 500-600

Πάνες βρέχει τουλάχιστον 6 με τσισα και 1 με κακά

Θα προσπαθήσω για ένα θηλασμό ακόμα αν και δεν την βλεπω να συνεργάζεται όποτε προσπάθησα

Η αλήθεια είναι πως τελευταία πιπίλα της δίνουμε αρκετά γιατί έχει γκρίνια από πρησμένα ούλα....

Απλά θεωρούσα ότι δεν χάνει γεύματα για αυτό την έδινα με σχετική ευκολια

Επιμένετε δηλαδή όχι στο μπιμπερο ούτε καν για προσωρινά?

Εγω δ μπορω να επιμενω σε κτ. Εσυ θα αποφασισεις κτ τετοιο. Οτι δ υπαρχει λογος μπορω να πω

Δ ειναι απαραιτητο να επαιρνε 500-600γρ,μια χαρα ειναι τα 400

Θα περιοριζα την πιπιλα, κ θα θηλαζα παραπανω. Επειδη σε αυτην την ηλικια αποσπαται ευκολα το ενδιαφερον τους, οταν μπορουσα θηλαζα τον μικρο σε αλλο δωματιο απο την μεγαλη, εξω παντα εριχνα μια πανα πανω να μην κοιταζει γυρω γυρω, κ ισως ενα μακρυ κολιε να της αρεσει να παιζει

• Μου αρέσει 4

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα