Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, belleblue είπε:

οι ποσότητές σου ειναι όπως ήταν και οι δικές μου, εγώ ποτέ δεν έβγαλα 60μλ από το ένα. τα 20μλ ναι τόσα΄ηταν.

γιατί νιωθεις ασχημα να της δίνεις με μπιμπερο δικό σου γάλα....δεν το κατάλαβα γιατί! ισα ίσα ότι καλύτερο είναι. κ μένα αυτή την οδηγία μου είχαν δωσει που ειναι το πρόβλημα!! 

 

εγώ έκανα επαναγαλακτισμό - όχι επειδή δεν έβγαζα πολύ αντλημένο αλλά επειδή η αύξηση βάρους ήταν πιο κάτω από την κατώτερη αποδεκτή! 

 

σου συσνιστώ εάν έχεις αυτή την ανησυχία να κλείσεις ραντεβού με σύμβουλο θηλασμού για να σε καθοδηγήσει. ! μην καθυστερείς ούτε ένα λεπτό γιατί σε καταστρέφει το να συνεχίσεις έτσι με αυτή την αμφιβολία.. 

Επίσης, 

επειδή η τελευταία φράση μεταφράζεται σε "νιώθω ανεπαρκής"  θα σου πω αυτό που θα ήθελα να είχα κάποιον να μου το πεί όταν ήμουν στην δική σου φάση. 

 

πάρε - τώρα - βοήθεια - για  - τον εαυτό σου - ψυχολογική,  για ΣΕΝΑ. ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ.  γιατι,... το μωρό σου χρειάζεται ΕΣΕΝΑ, με το ΕΓΩ σου σε καλό επίπεδο. 

Εάν το εγώ σου είναι τόσο χαμηλά από ολη αυτή την δυσκολία (και μένα ήταν στα τάρταρα)  ΧΑΝΕΙ το μωρό σου. 

Χάνει κάτι που δικαιούται, και αυτό είναι μια σχέση με την μητέρα του, η οποία να μην είναι στα πατώματα επειδή νιώθει ότι δεν τα καταφέρνει. 

Θέλει τη μαμά του ΚΑΛΑ ! 

Δηλαδή από την πολύ ανησυχία, και το συναίσθημα ανεπάρκειας, γινόμαστε απούσες για το μωρό. 

Εκεί, θα ήθελα να μου χε δώσει ένας ένα "χαστούκι" όχι στην κυριολεξία, αλλά καταλαβαίνεις πως το εννοώ ? 

Αν αισθάνεσαι όχι τόσο χαρούμενη όχι καλά, πάρε βοήθεια, δεν χρειάζεται να πας να γινεις αυτοκτονικη ή να αμελησεις το μωρό σου για να φτάσεις εκεί. 

Μην κρύβεις την απελπισία σου, και στις φίλες σου γιατί δεν δείχνεις αυτή την απελπισία? για αυτό δεν είναι οι φίλες? αν αισθάνεσαι ότι δε μπορείς εκεί να δείξεις αυτό το πράγμα τότε οπωσδήποτε χρειάζεσαι κάποιον τρίτο για βοήθεια, για να βγείς από το λάκκο! 

όλα γίνονται! αλλά πρέπει να αναγνωρίσεις ότι είσαι σε φάση όχι καλή και οτι θέλεις να βγείς! 

 

Φυσικά το αναγνωρίζω ότι δεν είμαι καλά και αυτό επηρεάζει και την λειτουργικότητα μου σαν μαμά αλλά και τα συναισθήματα απέναντι στο παιδί

Όταν όμως υπάρχει ένα πρόβλημα όση βοήθεια και να ζητήσω για να φτιάξω την ψυχολογία μου το πρόβλημα- πεινασμένο νευρικό παιδί- παραμένει εκει ....

Σύμβουλος θηλασμού δεν υπάρχει κοντά αλλά έτσι και αλλιώς με πιάνει το πείσμα πως τόσες γενιές κατάφεραν να θηλάσουν με επιτυχία και εγώ με τόση πληροφορία να μην τα καταφέρω

Όσες από εσάς είχαν παιδιά που δεν κοιμόντουσαν δεν μπήκατε ποτέ στον πειρασμό να σκεφτείτε ότι το γάλα σας δεν είναι αρκετό για να τα χορτάσει?

Νομίζω πως αυτή την αμφιβολία δεν θα την ξεπεράσω ποτέ

Και κάτι πρακτικό καλό άδειασμα στήθους σημαίνει τι ακριβώς? Μετά τον θηλασμό να μην βγαίνει καθόλου γάλα? Αυτό μου συμβαίνει σπάνια

Επίσης η θηλαία αλως νομίζω ότι δεν μπαίνει ολόκληρη μέσα στο στόμα της δηλαδή οι πόροι γύρω γύρω είναι σχεδόν  από έξω  οσες φορές και να την βγάλω και να την ξαναβάλω γίνεται το ίδιο

Είναι νομίζω ανατομικό το θέμα όποτε για αυτό δεν διορθώνεται..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοίτα θα σου πω την αλήθεια. Παντού, θα βρείς κάποιον που να ξέρει απο θηλασμό.  Πρεπει καποιος να σε δεί. Θες γιαγιά? θες συμβουλο θηλασμού μεσω skype? σίγουρα θα βρείς κάποιον. Αν δεν το δεις έτσι δεν έχει νόημα. 

ο θηλασμός είναι τέχνη, και παλιότερα θήλαζαν επειδη η τεχνη πηγαινε απο γενια σε γενια και οι θειες και γιαγιαδες την μαθαιναν. 

το οτι παλια δεν ειχαν συμβουλους δε σημαίνει ότι θηλαζαν κατά τύχη. ακριβως το αντίθετο, είχαν σε ένα σπίτι 5 συμβουλους να ρωτήσουν και να τους συμβουλέψουν. Τη θεία τη γιαγιά τη προγιαγιά και την πεθερά και την γειτόνισσα! 

 Πάρε τηλέφωνο στην γραμμή της αλκυόνης, και πες καθε λεπτομέρεια για να σε βοηθήσουν!!

https://parents.org.gr/2018/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/

δες εδώ 

γαλακταγωγές τροφές για να βελτιώσεις παραγωγή 

https://parents.org.gr/2016/02/03/sos-neoi-goneis/

 

το άδειασμα του στηθους δεν ειναι οταν σταματαει να βγαινει το γάλα οταν το πιεζεις, αλλά

το αδειασμα του στήθους είναι το να εξαντλήσει το παιδί με τους θηλασμούς από τις διαφορες πλευρές, να αδειάσει τις αποθηκούλες των γαλακταγωγών αδένων. 

αυτό δεν μπορείς να το καταλάβεις με το χέρι σου. 

γίνεται μόνο με το να βάλεις το μωρό στο ίδιο στήθος σε διάφορες στάσεις. μασχάλη, baseball,  ξαπλωτά. 

όταν αδειάσει καλά το στήθος τότε ξαναγεμίζει. 

είναι σαν να πινεις ένα ποτήρι μόνο τα 3/4 του,  και το ξαναγεμίζεις κ πινεις πάλι τα 3/4 του. 

εν τέλει δεν εχεις πιεί ποτέ όλο το 4/4  - . 

Το στήθος είναι ενεργό εργοστάσιο γάλακτος, εάν το μωρό σου πινει μόνο τα 3/4 κάθε φορά, θα ξαναπαραγει πάλι μόνο 3/4 αντί 4/4 γιατί σου λέει, αφού περισεύει το 1/4  δεν χρειάζεται πάλι να ξαναπαράξω 4/4, θα παράξω μόνο άλλα 3/4.

έτσι καθε μερα αν δεν αδειαζει το στηθος..... κατάλαβες. 

για αυτο κανουμε τις αντλήσεις για να πουμε στο στηθος να αυξήσει ποσότητα.  μόλις πάει να παράξει το πρώτο 1/4 το βγάζουμε και έτσι δινουμε το μηνυμα,  "πάραξε κιάλλο". 

 

Link to comment
Share on other sites

είδα μετά ότι το ένα από τα δύο λινκ, το δεύτερο, έχει και φωτογραφία πως φαίνεται η θηλαία άλω. 

το μωρό σου δεν θα είχε πάρει τοσο βαρος εαν δεν θήλαζε σωστά τοσο καιρό, νομίζω.

βάλε όμως εδώ και τις ζυγίσεις που έχεις κάνει, για καλό και για κακό. όλες! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , belleblue είπε:

είδα μετά ότι το ένα από τα δύο λινκ, το δεύτερο, έχει και φωτογραφία πως φαίνεται η θηλαία άλω. 

το μωρό σου δεν θα είχε πάρει τοσο βαρος εαν δεν θήλαζε σωστά τοσο καιρό, νομίζω.

βάλε όμως εδώ και τις ζυγίσεις που έχεις κάνει, για καλό και για κακό. όλες! 

Λοιπόν

Γέννηση 16/11 3350

20/11 3150

23/11 3100

30/12 4250

16/1 4700

Ξαναπάμε στην παιδίατρο η οποία παρεμπιπτόντως είναι πολύ υποστηρικτική στον θηλασμό σε 2 βδομάδες που πιστεύω ότι θα είναι και η κρίσιμη μέτρηση για το αν θα συνεχίσω να προσπαθώ αποκλειστικο θηλασμό

Θα μπορούσα δηλαδή μετα από κάθε θηλασμό να βγάζω ότι έχει μείνει με το θηλάστρο (έχω το swing της medela) ακόμα και αν αυτό είναι ελάχιστα ml?

Εναλασσω την κλασσική στάση και την ξαπλωτη στους θηλασμους (η baseball δεν με βολεύει καθολου) και έχω βρει και μια δικιά μου ( έχω το πόδι το αντίστοιχο με το στήθος που τρώει γονατισμενο και την ακουμπάω πανω) που νομίζω είναι αποτελεσματική. Ελπίζω αυτό να αδειάζει το στήθος επαρκώς

Και ποια είναι η καταλληλοτερη στιγμή να την κοιμησω κατευθείαν μετά το φαγητό η αφού έχουμε παίξει λιγάκι και αυτή αρχίζει και παραπονιέται?( Και εγώ θεωρώ ότι πειναει)

Στην Αλκυόνη πήρα πριν στείλω εδώ και δεν με βοήθησαν καθόλου!

Δηλαδή συμβουλες τύπου "πιες κάνα τσάι θηλασμού" και σχόλια τύπου "δεν μπορεί 2 μήνες τώρα θα έχεις καταλάβει ποτε πειναει"

Από τις φωτογραφίες νομίζω ότι το πιάνει σωστά αλλά δεν είμαι και σίγουρη

Σε περίπτωση που δεν το πιάνεις σωστά τι μπορείς να κάνεις?

968665552929383 φορές ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

 

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2019 at 11:48 ΜΜ, petriel είπε:

Φυσικά το αναγνωρίζω ότι δεν είμαι καλά και αυτό επηρεάζει και την λειτουργικότητα μου σαν μαμά αλλά και τα συναισθήματα απέναντι στο παιδί

Όταν όμως υπάρχει ένα πρόβλημα όση βοήθεια και να ζητήσω για να φτιάξω την ψυχολογία μου το πρόβλημα- πεινασμένο νευρικό παιδί- παραμένει εκει ....

Σύμβουλος θηλασμού δεν υπάρχει κοντά αλλά έτσι και αλλιώς με πιάνει το πείσμα πως τόσες γενιές κατάφεραν να θηλάσουν με επιτυχία και εγώ με τόση πληροφορία να μην τα καταφέρω

Όσες από εσάς είχαν παιδιά που δεν κοιμόντουσαν δεν μπήκατε ποτέ στον πειρασμό να σκεφτείτε ότι το γάλα σας δεν είναι αρκετό για να τα χορτάσει?

Νομίζω πως αυτή την αμφιβολία δεν θα την ξεπεράσω ποτέ

Και κάτι πρακτικό καλό άδειασμα στήθους σημαίνει τι ακριβώς? Μετά τον θηλασμό να μην βγαίνει καθόλου γάλα? Αυτό μου συμβαίνει σπάνια

Επίσης η θηλαία αλως νομίζω ότι δεν μπαίνει ολόκληρη μέσα στο στόμα της δηλαδή οι πόροι γύρω γύρω είναι σχεδόν  από έξω  οσες φορές και να την βγάλω και να την ξαναβάλω γίνεται το ίδιο

Είναι νομίζω ανατομικό το θέμα όποτε για αυτό δεν διορθώνεται..

 

 

Ενα μωρό που δεν θηλάζει σωστά, δεν αναπτύσσεται σωστά. Τόσο απλά.

Αν το βάρος και το ύψος είναι καλα, όλα τα άλλα είναι απλά βλακείες, για να το πω ξεκάθαρα. Είτε τα σκεφτείς μόνη στον πανικό σου, είτε στα πει η γειτόνισσα, είτε και ο παιδίατρος. 

Τα μωρά δεν είναι ρομπότ: κλαίνε, είναι ανήσυχα, έχουν πονάκια, περνάνε διάφορες φάσεις. Το αν το μωρό κάποιας άλλης κοιμόταν περισσότερο ή λιγότερο, ουδεμία σχέση έχει με το δικό σου. Αν το μωρό αναπτύσσεται, δεν έχεις κάτι να θεραπεύσεις, απλά σκας τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια μια γρήγορη ερώτηση

Η μικρή είναι 4 μηνών και θηλαζουμε αποκλειστικά από την αρχή

αυτόν τον μήνα πήρε μόνο 400γρ

Η γιατρός μας είναι πολύ καθησυχαστικη (ούτε λόγος για ξένο γάλα) θα κάνουμε μια έξτρα ζύγιση στον μισό μήνα και αν δεν έχει βάλει και τότε αρκετά θα ξεκινήσουμε στέρεες αν και δεν ενδείκνυται

Γενικά η μικρή ζητάει λιγότερο και εγώ θεωρούσα ότι τρώει πιο αποτελεσματικά και να πω την αλήθεια με βόλεψε γιατί για πολύ καιρό την είχα συνέχεια πάνω μου

Τι μου προτείνετε να αυξήσω τους θηλασμους (τώρα κανει σίγουρα 7-8) ακόμα και αν δεν ζητάει η να της δίνω με μπιμπερο το βράδυ 100-150 ml (από το δικό μου φυσικά) η κάποια άλλη ιδέα?

Και λέω βράδυ γιατί κοιμάται πια αρκετά (11 με 6) και χάνει ένα γεύμα σίγουρα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, petriel είπε:

Κορίτσια μια γρήγορη ερώτηση

Η μικρή είναι 4 μηνών και θηλαζουμε αποκλειστικά από την αρχή

αυτόν τον μήνα πήρε μόνο 400γρ

Η γιατρός μας είναι πολύ καθησυχαστικη (ούτε λόγος για ξένο γάλα) θα κάνουμε μια έξτρα ζύγιση στον μισό μήνα και αν δεν έχει βάλει και τότε αρκετά θα ξεκινήσουμε στέρεες αν και δεν ενδείκνυται

Γενικά η μικρή ζητάει λιγότερο και εγώ θεωρούσα ότι τρώει πιο αποτελεσματικά και να πω την αλήθεια με βόλεψε γιατί για πολύ καιρό την είχα συνέχεια πάνω μου

Τι μου προτείνετε να αυξήσω τους θηλασμους (τώρα κανει σίγουρα 7-8) ακόμα και αν δεν ζητάει η να της δίνω με μπιμπερο το βράδυ 100-150 ml (από το δικό μου φυσικά) η κάποια άλλη ιδέα?

Και λέω βράδυ γιατί κοιμάται πια αρκετά (11 με 6) και χάνει ένα γεύμα σίγουρα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Το βαρος που πηρε ειναι μια χαρα για τον μηνα που ειστε. Δ νομιζω οτι χρειαζεται ουτε αλλη ζυγιση, ουτε συμπληρωμα, ουτε στερεες

Δ επεσε καμπυλη; κ αν κ τους προηγουμενους μηνες η προσληψη βαρους ηταν καλη, συνεχιζετε ετσι

Αν βρεχει πανες, το μονο που θα εκανα θα ηταν να προσθεσω θηλασμο για να κανει τουλ 8. Παιρνει πιπιλα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

 

Όχι δεν έπεσε καμπύλη είναι στην ίδια

Τους προηγούμενους μήνες έπαιρνε 800 γρ

Την άλλη ζύγιση εγώ την πρότεινα η παιδίατρος δεν φαίνεται να ανησυχεί ιδιαίτερα απλά μου είπε ότι σε αυτόν τον μήνα παίρνουν 500-600

Πάνες βρέχει τουλάχιστον 6 με τσισα και 1 με κακά

Θα προσπαθήσω για ένα θηλασμό ακόμα αν και δεν την βλεπω να συνεργάζεται όποτε προσπάθησα

Η αλήθεια είναι πως τελευταία πιπίλα της δίνουμε αρκετά γιατί έχει γκρίνια από πρησμένα ούλα....

Απλά θεωρούσα ότι δεν χάνει γεύματα για αυτό την έδινα με σχετική ευκολια

Επιμένετε δηλαδή όχι στο μπιμπερο ούτε καν για προσωρινά?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, petriel είπε:

Όχι δεν έπεσε καμπύλη είναι στην ίδια

Τους προηγούμενους μήνες έπαιρνε 800 γρ

Την άλλη ζύγιση εγώ την πρότεινα η παιδίατρος δεν φαίνεται να ανησυχεί ιδιαίτερα απλά μου είπε ότι σε αυτόν τον μήνα παίρνουν 500-600

Πάνες βρέχει τουλάχιστον 6 με τσισα και 1 με κακά

Θα προσπαθήσω για ένα θηλασμό ακόμα αν και δεν την βλεπω να συνεργάζεται όποτε προσπάθησα

Η αλήθεια είναι πως τελευταία πιπίλα της δίνουμε αρκετά γιατί έχει γκρίνια από πρησμένα ούλα....

Απλά θεωρούσα ότι δεν χάνει γεύματα για αυτό την έδινα με σχετική ευκολια

Επιμένετε δηλαδή όχι στο μπιμπερο ούτε καν για προσωρινά?

 

 

 

 

Εγω δ μπορω να επιμενω σε κτ. Εσυ θα αποφασισεις κτ τετοιο. Οτι δ υπαρχει λογος μπορω να πω

Δ ειναι απαραιτητο να επαιρνε 500-600γρ,μια χαρα ειναι τα 400

Θα περιοριζα την πιπιλα, κ θα θηλαζα παραπανω. Επειδη σε αυτην την ηλικια αποσπαται ευκολα το ενδιαφερον τους, οταν μπορουσα θηλαζα τον μικρο σε αλλο δωματιο απο την μεγαλη, εξω παντα εριχνα μια πανα πανω να μην κοιταζει γυρω γυρω, κ ισως ενα μακρυ κολιε να της αρεσει να παιζει

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας !!! Η κόρη μου είναι 2,5μηνων και την τελευταία βδομάδα πιπιλαει συνέχεια το χέρι της συνέχεια με μανία ... ενώ μπορεί μόλις να την έχω ταΐσει .(την θηλάζω ) Έχω διαβάσει για τα πρώτα δοντάκια ότι αργούν ακόμα .. ξέρετε σε τι μπορεί να οφείλεται αυτο;;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 18/9/2019 at 4:18 ΜΜ, Yolie είπε:

Καλησπέρα σας !!! Η κόρη μου είναι 2,5μηνων και την τελευταία βδομάδα πιπιλαει συνέχεια το χέρι της συνέχεια με μανία ... ενώ μπορεί μόλις να την έχω ταΐσει .(την θηλάζω ) Έχω διαβάσει για τα πρώτα δοντάκια ότι αργούν ακόμα .. ξέρετε σε τι μπορεί να οφείλεται αυτο;;; 

 

 

Καλησπέρα yolie! Να σου ζήσει η μπεμπουλα σου! Και μενα ο μικρούλης μου 2μιση μηνών είναι! 

Χωρίς να είμαι ειδική απλά και μόνο με τα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα (χρυσάφι αυτό το φορουμ) εμαθα πως όλα τα μωράκια γεννιούνται με το αντανακλαστικό πιπιλισματος το οποίο είναι κάτι που τα ηρεμεί.. και μενα ο δικός μου έχει κάτι μέρες που βάζει την μπουνιτσα στο στόμα και την ρουφάει παρόλο που είναι χορτάτος! Για πιπίλα ούτε λόγος! Όσες φορές έχω επιχειρήσει να του δώσω την φτύνει όποτε κ εγώ δεν επιμένω! Αν έχω κάπου λάθος ας με διορθώσουν οι πιο έμπειρες μανούλες! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ένα μπέμπη 2 μηνων και μιας εβδομάδας. Γεννηθηκε 3440γρ και 54 υψος και τωρα είναι 5270γρ και 63 ύψος. Μέχρι τώρα το θηλαζα καθε τρεις ώρες και για 10 λεπτά από το κάθε στήθος. Το βραδυ ειχε αρχισει να κοιμαται μεχρι και 8 ωρες σερι αλλα τις τελευταίες μέρες φωνάζει για φαγητο(Από ότι καταλαβαίνω) καθε 2 ώρες και μπορεί να μείνει μέχρι και 25 λεπτά στο καθε στήθος. Τι συμβαίνει? Μειώθηκε το γάλα μου? Δε νιώθω πια το στήθος μου γεμάτο. Το βράδυ μου ξεκίνησε να ξυπνάει κάθε 3 με 4 ώρες. Τι φταίει? Έχω τρελαθεί! Είναι δυνατόν αντι να βελτιωνομαστε στο χρόνο του φαγητού και στις φορές εμεις να κάνουμε βήματα προς τα πίσω? Κάνω κάτι λάθος? Μήπως ο μικρός με χρησιμοποιεί για πιπιλα? Εδω να πω οτι παίρνει πιπιλα. Οι δικοί μου λένε ότι μάλλον δεν τον φτάνει το γάλα μου γι'αυτό πειναει και να του δώσω συμπλήρωμα. Μάλιστα με προτρέπουν να βγάζω με το θήλαστρο το γάλα μου για να δούμε πόσο έχω και πόσο πειναει το μωρο. Τι να κάνω?( Αν συνεχίσουμε με το ρυθμό τον τωρινό δηλ καθε 2 ώρες φαΐ ποτε θα μπορέσω να βγάλω με το θήλαστρο για να έχω και γαλα να του δώσω ώστε να μπορέσω να βγω και από το σπίτι για μια βόλτα ή για καμία δουλειά?) Παρακαλώ τα φώτα σας! 

Just now, aktida είπε:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μπέμπη 2 μηνων και 1 εβδομάδας. Γεννήθηκε 3450γρ και 54 εκ και τώρα είναι 5270γρ και 63 εκ. Μέχρι πριν μια εβδομάδα τον θηλαζα καθε 3 ώρες και από τα δύο στηθη,10 λεπτά από το καθένα. Τώρα φωνάζει για φαγητο (απο οτι καταλαβαινω)καθε 2 ώρες και καθεται μεχρι και 20 λεπτα σε καθε στηθος. Τι συμβαινει? Μειωθηκε το γαλα μου? Οι γυρω μου λενε οτι μαλλον μειωθηκε και με προτρεπουν να βγαλω με το θηλαστρο γαλα για να δω πόσο παραγω και ποσο πίνει το μωρο. Επίσης μου λενε να βγαζω το γαλα και να τον ταΐζω με μπιμπερο ωστε αν χρειαζεται να του δινω συμπληρωμα.Τι να κάνω? Εντωμεταξύ με το να τον ταΐζω καθε 2 ώρες δε προλαβαίνω να βγάλω γαλα ( απο οτι ξέρω μπορώ να βγάζω γαλα καθε 3 ωρες και αν υπολογίσουμε και ότι θέλει και κάνα 20λεπτο με 30λεπτο για να βγάλω το γάλα με τους τωρινούς ρυθμούς δε προλαβαίνω )και όταν πρέπει να βγω για δουλειές έχω πρόβλημα με αποτέλεσμα να μένω κλεισμένη στο σπίτι. Ο μικρός κοιμόταν κάποιες φορές μέχρι και 8 ωρες σερί το βράδυ ενώ τώρα ξυπνάει κάθε 3 με 4 ώρες. Τι συμβαίνει? Έχω τρελαθεί!

Link to comment
Share on other sites

Το στήθος είναι εργοστάσιο,  όσο θηλαζεις τόσο παράγεις γάλα.  Αυτα τα μειώθηκε το γαλα ετσι ξαφνικά που σου λένε,  τα λένε άτομα που είναι ασχετοι με θηλασμό. Επίσης το γάλα που θα βγάλεις με θηλαστρο δεν είναι ενδεικτικό της παραγωγής σου. Τα  μωρά που θηλαζουν δεν τρώνε με πρόγραμμα,  μπορεί να σας βγήκε ως τώρα αλλά κατά κανόνα θηλάζουν κατά απαίτηση,  δηλαδή οπότε θέλουν. Και η σίτηση γίνεται ένα στήθος σε κάθε γεύμα για όσο θέλει κι αν δειχνει να πειναει τότε προσφέρεις και το αλλο.

Τα μωρά περνούν άλματα ανάπτυξης με αποτέλεσμα ανά περιόδους μπορεί να θηλαζουν περισσότερο ή/και να κοιμούνται λιγότερο. Αν θέλεις να συνεχισεις να θηλαζεις αποκλειστικά ακολούθα τις ανάγκες του και μη σκέφτεσαι το συμπλήρωμα,  όσο το θηλαζεις οπότε θέλει δεν έχει τέτοια ανάγκη. 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, aktida είπε:

Έχω ένα μπέμπη 2 μηνων και 1 εβδομάδας. Γεννήθηκε 3450γρ και 54 εκ και τώρα είναι 5270γρ και 63 εκ. Μέχρι πριν μια εβδομάδα τον θηλαζα καθε 3 ώρες και από τα δύο στηθη,10 λεπτά από το καθένα. Τώρα φωνάζει για φαγητο (απο οτι καταλαβαινω)καθε 2 ώρες και καθεται μεχρι και 20 λεπτα σε καθε στηθος. Τι συμβαινει? Μειωθηκε το γαλα μου? Οι γυρω μου λενε οτι μαλλον μειωθηκε και με προτρεπουν να βγαλω με το θηλαστρο γαλα για να δω πόσο παραγω και ποσο πίνει το μωρο. Επίσης μου λενε να βγαζω το γαλα και να τον ταΐζω με μπιμπερο ωστε αν χρειαζεται να του δινω συμπληρωμα.Τι να κάνω? Εντωμεταξύ με το να τον ταΐζω καθε 2 ώρες δε προλαβαίνω να βγάλω γαλα ( απο οτι ξέρω μπορώ να βγάζω γαλα καθε 3 ωρες και αν υπολογίσουμε και ότι θέλει και κάνα 20λεπτο με 30λεπτο για να βγάλω το γάλα με τους τωρινούς ρυθμούς δε προλαβαίνω )και όταν πρέπει να βγω για δουλειές έχω πρόβλημα με αποτέλεσμα να μένω κλεισμένη στο σπίτι. Ο μικρός κοιμόταν κάποιες φορές μέχρι και 8 ωρες σερί το βράδυ ενώ τώρα ξυπνάει κάθε 3 με 4 ώρες. Τι συμβαίνει? Έχω τρελαθεί!

Θα συμφωνησω με @marakiz. Ασε το θηλαστρο και θηλαζε οσο θελει. Το 20 λεπτο στο στηθος θα πρεπει να ειναι το λιγοτερο μεχρι 3 μηνων, οπου και μπορει να τελειωνει το γευμα του σε 5 λεπτα. Το "10 λεπτα σε καθε στηθος" ειναι οι λανθασμενες συμβουλες που δινονται απο ασχετους και τα εχουμε χιλιοακουσει. Αν θελεις να θηλασεις αποκλειστικα, κλεισε τα αυτια σου στους "καλοθελητες" που σου λενε οτι δεν εχεις γαλα, θηλαζε το μωρο οσο θελει απο το ενα στηθος, κι αν δεις οτι μετα απο 10 λεπτα σου ξαναζηταει βαλτο στο αλλο. Aν τρωει καθε 2-3 ωρες δινε το ενα και στο επομενο γευμα- μετα απο 2-3 ωρες (ή νωριτερα αν θελει το μωρο) δωσε το αλλο στηθος. 

Οπως ειπωθηκε, περνανε φασεις που θηλαζουν περισσοτερο (αυτο κραταει λιγες μερες ή εβδομαδες), λεγονται "αλματα αναπτυξης" και συνηθως αυξανεται η αναγκη για θερμιδες, αγκαλιτσα, επιβεβαιωση απο τη μανουλα και η λυση ειναι μια: θηλαζεις περισσοτερο κατ'απαιτηση του μωρου. 
Επισης, ησουνα τυχερη που μεχρι τωρα κοιμοταν 8ωρο σερι, ειναι σπανιο φαινομενο αυτο για τοσο μικρο μωρο. Ειναι πολυ φυσιολογικο να ξυπνανε πολλες φορες το βραδυ, για γαλα, για αναζητηση της μαμας, απο ενοχλησεις δοντιων κλπ. Οι συνηθειες υπνου αλλαζουν ανα καιρους, μην νομιζεις οτι δεν εχεις γαλα και μην πιστευεις οτι το μωρο σου κανει κατι περιεργο αν ξυπναει ανα μια ωρα (μπορει και λιγοτερο στα ζορια). Θα σου προτεινα να διαβασεις τα αρθρα στη σελιδα pediatros-thes.gr για να καταλαβεις πως λειτουργει ο θηλασμος, τι θεωρειται φυσιολογικο και τι οχι για να μην πεφτεις στις παγιδες της παραπληροφορησης.

Η μονη ενδειξη για να δεις αν εχεις γαλα ειναι να βαζει βαρος το μωρο, τιποτα αλλο απο εδω και περα. Ακομη και τα κακα που θεωρουνταν ενας δεικτης στα νεογεννητα, απο εδω κι επειτα (απο 2 μηνων και μετα δηλαδη) μπορει να αραιωσουν πολυ, μεχρι και μια φορα την εβδομαδα! Επιπλεον, σιγα-σιγα πλησιαζεις στο τελος της εδραιωσης του θηλασμου και το στηθος μπορει να μην ειναι τοσο πρησμενο. Μην αγχωθεις οτι μειωθηκε το γαλα σου, απλα παραγεται οσο ακριβως χρειαζεται το μωρο. Kαλη συνεχεια!

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας! Εχω ομως καποιες ακομα αποριες.Σύμφωνα με εσένα Sentir...natureza κοντεύω στο τέλος της εδραίωσης του θηλασμού. Επομένως δε χρειάζεται να προσφέρω και τα δύο στηθη υποχρεωτικά ώστε να αυξηθεί η παραγωγή καθώς δεν έχει εδραιωθεί πλήρως? Και στα άλματα ανάπτυξης πάλι ένα στήθος τη φορά για όσο θέλει ή και τα δυο για να αυξηθει η παραγωγη? Διαβασα τα αρθρα που μου προτεινες αλλα σε αυτό δε μπόρεσα να καταλάβω τι ειναι το καλύτερο.  Και τι γίνεται αν πρέπει να λείψω? Τι θα κανω με το φαγητο του? Επισης δε καταλαβαινω πως γινεται μεσα στη μερα να θέλει φαγητο καθε 2 ώρες ενω πηγαίνοντας βόλτα να περνούν μέχρι και 4 ώρες χωρίς φαγητό? 

Επεξεργάστηκαν by aktida
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια τι καλα που ειστε κ εσεισ κ ξεστραβωνομαστε...

Γεννησα πριν 1μηνα..κ παρολου που θηλαζα την μεγαλη μου κορη επι 16 μηνεσ νιωθω μεγαλη ανασφαλεια στο αν το κανω σωστα..τωρα η μεγαλη ειναι 2 χρ.

Το βρεφακι μου που ειναι 31 ημερων σχεδον απο την 7η μερα που την πηρα στο σπιτι κοιμαται αρκετα..στο μαιευτηριο ειχε νοσηλευτει στη μενν για φωτοθεραπεια για 32ωρεσ..εκει επειδη εβγαζα με θηλαστρο κ ηταν μεγαλη η ποσοτητα μου παν πωσ μπορω να ταιζω ανα 3ωρο κ 4ωρο..

Τα βραδια απο την 1η μερα κιολασ μιυ χει κοξμηθει κ 5ωρο..το συζητησα κ με τον παιδιατρο μασ κ μου πε να ταιζω στισ 4μιση ωρεσ για να αποφυγουμε υπογλυκαιμια..

Αλλου διαβαζω πωα δεν ξυπναμε εφοσον ανακτησαν βαροσ  γεννησ+200 γρ..τι ισχυει τελικα? 

Παιδιατρο θα ξαναχω την τριτη οποτε θα το ξανασθζητησω..

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

Αχ βρε κοριτσια τι καλα που ειστε κ εσεισ κ ξεστραβωνομαστε...

Γεννησα πριν 1μηνα..κ παρολου που θηλαζα την μεγαλη μου κορη επι 16 μηνεσ νιωθω μεγαλη ανασφαλεια στο αν το κανω σωστα..τωρα η μεγαλη ειναι 2 χρ.

Το βρεφακι μου που ειναι 31 ημερων σχεδον απο την 7η μερα που την πηρα στο σπιτι κοιμαται αρκετα..στο μαιευτηριο ειχε νοσηλευτει στη μενν για φωτοθεραπεια για 32ωρεσ..εκει επειδη εβγαζα με θηλαστρο κ ηταν μεγαλη η ποσοτητα μου παν πωσ μπορω να ταιζω ανα 3ωρο κ 4ωρο..

Τα βραδια απο την 1η μερα κιολασ μιυ χει κοξμηθει κ 5ωρο..το συζητησα κ με τον παιδιατρο μασ κ μου πε να ταιζω στισ 4μιση ωρεσ για να αποφυγουμε υπογλυκαιμια..

Αλλου διαβαζω πωα δεν ξυπναμε εφοσον ανακτησαν βαροσ  γεννησ+200 γρ..τι ισχυει τελικα? 

Παιδιατρο θα ξαναχω την τριτη οποτε θα το ξανασθζητησω..

 

Ίδια μέρα γεννήσαμε? 31/10 εγώ! :)
Κάναμε κι εμείς θεραπεία για ίκτερο για μία μέρα. Εγώ ζήτησα να μου το φέρνουν να θηλάζω και τον έφερναν ανά δίωρο, το πολύ τρίωρο.

 

Ισχύει όντως πως εφόσον ανακτήσει βάρος γέννησης συν 200γρ δεν το ξυπνάς. Φυσικά κοιτάς αν τρέφεται σωστά, κάτι που φαίνεται από τις  βρεγμένες πάνες 6-8 καθημερινά κι από την αύξηση του βάρους 400γρ-2,5κ/μήνα για το πρώτο δίμηνο ζωής. Αυτά εν τάχει από το βιβλίο θηλασμού της Πατσούρου, παιδίατρο και πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

Ίδια μέρα γεννήσαμε? 31/10 εγώ! :)
Κάναμε κι εμείς θεραπεία για ίκτερο για μία μέρα. Εγώ ζήτησα να μου το φέρνουν να θηλάζω και τον έφερναν ανά δίωρο, το πολύ τρίωρο.

 

Ισχύει όντως πως εφόσον ανακτήσει βάρος γέννησης συν 200γρ δεν το ξυπνάς. Φυσικά κοιτάς αν τρέφεται σωστά, κάτι που φαίνεται από τις  βρεγμένες πάνες 6-8 καθημερινά κι από την αύξηση του βάρους 400γρ-2,5κ/μήνα για το πρώτο δίμηνο ζωής. Αυτά εν τάχει από το βιβλίο θηλασμού της Πατσούρου, παιδίατρο και πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού.

29/10εμεισ..2 μερεσ διαφορα..

Κ εγω ειχα ζητησει να το φερνουν συχνα..αλλα δεν γινοταν..κ ημασταν κ σε ιδιωτικο..τεσπα..το δικπ μου προβλημα ηταν πωσ ημουν απο καισαδικη κ δεν αντεχα κ πιο συχνα..αλλα ευτυχωσ ειχα κ εχω φουλ γαλα..η μικρη παντωσ αδειαζει το στηθοσ με μεγαλη ευκολια κατωω απο 10λεπτο..

 

Επαθα πλακα με τα 2.5 κιλα

.η μεγαλη μου επαιρνε μεχρι 1.200 αν θυμαμαι καλα ν μου φαινοταν κ πολυ

..

Ευχαριστω για την απαντηση...να σου ζησει το αντρακι σου...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , tzenaki1982 είπε:

29/10εμεισ..2 μερεσ διαφορα..

Κ εγω ειχα ζητησει να το φερνουν συχνα..αλλα δεν γινοταν..κ ημασταν κ σε ιδιωτικο..τεσπα..το δικπ μου προβλημα ηταν πωσ ημουν απο καισαδικη κ δεν αντεχα κ πιο συχνα..αλλα ευτυχωσ ειχα κ εχω φουλ γαλα..η μικρη παντωσ αδειαζει το στηθοσ με μεγαλη ευκολια κατωω απο 10λεπτο..

 

Επαθα πλακα με τα 2.5 κιλα

.η μεγαλη μου επαιρνε μεχρι 1.200 αν θυμαμαι καλα ν μου φαινοταν κ πολυ

..

Ευχαριστω για την απαντηση...να σου ζησει το αντρακι σου...

 

Καλέ.. 29/10 γέννησα και εγώ! Από τη νυστα μου ότι να ναι γράφω! ! 

 

Καισαρική κι εγώ και σε ιδιωτικό. Any way! 

 

2500 είναι το μέγιστο όπως και 400 το λιγότερο, δεν είναι το συνηθισμενο, απλά είναι εντός ορίων.  Δεν ξέρω κανένα μωρό να έχει πάρει τόσο!

 

Ο δικός μου πήρε 1200, κάπου τόσο είχε πάρει κι ο μεγάλος μου, μπορεί και λίγο παραπάνω.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, δυστυχώς λόγω ανεπιτυχους απονεύρωσης πρέπει να κάνω ακρορριζεκτομη. Το μωράκι μου είναι 3μιση μηνών και θηλάζω αποκλειστικά. Γνωρίζετε αν πρέπει να διακόψω έστω και για λίγες ώρες μετά την επέμβαση;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα!!! Είμαι νέο μέλος κ πρόσφατα μανούλα για πρώτη φορά. Έχω αγχωθει με την πρόσληψη βάρους του γιου μου...κ με το γεγονός ότι η γιατρός μας που ήταν παρόν κ στη γέννα κ μας έχει δει 2 φορές μέχρι τώρα μας σπρώχνει διαρκώς προς τη χρήση ξένου γάλακτος. Σας παραθέτω τα στοιχεία μας λοιπόν: 

Γέννηση 7/4 με καισαρική κ επισκληριδιο 3,860κ .είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό...την τρίτη μέρα πληγώθηκαν οι θηλές μου με αίματα κ έβαλα ψευδοθηλες τις οποίες χρησιμοποιώ μέχρι τώρα. Ενώ πονούσα φρικτά συνέχιζα να θηλάζω αλλα με αγχωσαν ότι χάνει βάρος κ ότι έπρεπε να παίρνει συμπλήρωμα. Πηρε συνολικά για 2 μέρες μέχρι να βγούμε 80 ml...βγήκαμε 3,620κ. στις 11/4 χωρίς να κάνουμε ικτερο καθόλου.

Για τις επόμενες 6 μέρες κάναμε μεικτό θηλασμό 8 γεύματα...πάντα θηλαζα πρώτα για μια ώρα, μισή σε κάθε στηθος, κ συμπλήρωμα 30-60ml...η γιατρός που είχαμε και στο νοσοκομειο ήρθε την 10η μέρα σπίτι για την πρώτη εξέταση και ζυγιστηκαμε 3,740κ. Από την επόμενη μέρα εδώ κ 27 μέρες θηλάζω αποκλειστικά καθώς ο μικρός δεν έπαιρνε το συμπλήρωμα από μόνος του. χθές 13/5, στις 36 μέρες του μικρού, ξανάρθε η γιατρός και ζυγιστηκαμε 4,000κ....μας είπε ότι όλα είναι εξαιρετικά εκτός του βάρους κ να του δίνω συμπλήρωμα από 120ml 3 φορές τη μέρα για μια βδομαδα κ να τον ξαναζυγισουμε.

Εχθές με χίλια ζόρια πήρε 60ml και έβγαλε με γουλιες σίγουρα τα 10....δεν θέλει με τίποτα συμπλήρωμα....εγώ θέλω να συνεχίσω τον αποκλειστικό για αυτό κ θα απευθυνθω σε φιλικό προς τον θηλασμό γιατρό κ έτσι έκλεισα ραντεβού για Δευτέρα. Μέχρι τότε όμως κοντεύω να σκάσω....μπορείτε να μου πείτε:  είναι τόση μικρή η πρόσληψη βάρους που απαιτείται συμπλήρωμα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας ...

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kiriaki11 είπε:

Καλησπέρα!!! Είμαι νέο μέλος κ πρόσφατα μανούλα για πρώτη φορά. Έχω αγχωθει με την πρόσληψη βάρους του γιου μου...κ με το γεγονός ότι η γιατρός μας που ήταν παρόν κ στη γέννα κ μας έχει δει 2 φορές μέχρι τώρα μας σπρώχνει διαρκώς προς τη χρήση ξένου γάλακτος. Σας παραθέτω τα στοιχεία μας λοιπόν: 

Γέννηση 7/4 με καισαρική κ επισκληριδιο 3,860κ .είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό...την τρίτη μέρα πληγώθηκαν οι θηλές μου με αίματα κ έβαλα ψευδοθηλες τις οποίες χρησιμοποιώ μέχρι τώρα. Ενώ πονούσα φρικτά συνέχιζα να θηλάζω αλλα με αγχωσαν ότι χάνει βάρος κ ότι έπρεπε να παίρνει συμπλήρωμα. Πηρε συνολικά για 2 μέρες μέχρι να βγούμε 80 ml...βγήκαμε 3,620κ. στις 11/4 χωρίς να κάνουμε ικτερο καθόλου.

Για τις επόμενες 6 μέρες κάναμε μεικτό θηλασμό 8 γεύματα...πάντα θηλαζα πρώτα για μια ώρα, μισή σε κάθε στηθος, κ συμπλήρωμα 30-60ml...η γιατρός που είχαμε και στο νοσοκομειο ήρθε την 10η μέρα σπίτι για την πρώτη εξέταση και ζυγιστηκαμε 3,740κ. Από την επόμενη μέρα εδώ κ 27 μέρες θηλάζω αποκλειστικά καθώς ο μικρός δεν έπαιρνε το συμπλήρωμα από μόνος του. χθές 13/5, στις 36 μέρες του μικρού, ξανάρθε η γιατρός και ζυγιστηκαμε 4,000κ....μας είπε ότι όλα είναι εξαιρετικά εκτός του βάρους κ να του δίνω συμπλήρωμα από 120ml 3 φορές τη μέρα για μια βδομαδα κ να τον ξαναζυγισουμε.

Εχθές με χίλια ζόρια πήρε 60ml και έβγαλε με γουλιες σίγουρα τα 10....δεν θέλει με τίποτα συμπλήρωμα....εγώ θέλω να συνεχίσω τον αποκλειστικό για αυτό κ θα απευθυνθω σε φιλικό προς τον θηλασμό γιατρό κ έτσι έκλεισα ραντεβού για Δευτέρα. Μέχρι τότε όμως κοντεύω να σκάσω....μπορείτε να μου πείτε:  είναι τόση μικρή η πρόσληψη βάρους που απαιτείται συμπλήρωμα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας ...

 

Κορίτσι να σου ζήσει γερό και δυνατό να είναι. Θα σου πω και εγώ βάση δικιάς μου εμπειρίας γιατί μου είναι πρόσφατα. Ούτε εμένα ο γιος μου πήρε με την πρώτη αρκετό βάρος αλλά αυτά που γράφεις εσυ είναι αρκετά καλά για εμένα. Δηλαδή το μωρό δεν μένει στάσιμο. Δηλαδή Ας με διορθώσουν τα κορίτσια αν κάνω λάθος αλλά από όσο έχω ακούσει αν μένει στάσιμο το βάρος η αν χάνει το μωρό τότε πάμε σε συμπλήρωμα. Και αυτό το τσεκάρουμε για ένα χρονικό διάστημα να δούμε μήπως πάρει μπρος. Και εγώ είχα θέμα κ αγχωνόμουν στην αρχή που δεν έπαιρνε πολύ και τρελενομουν αλλά η παιδίατρος ποτε δεν μου σύστησε ξένο γάλα. Αντιθέτως με παρηγορούσε και με βοήθησε παρά πολύ στο να πετύχω με τον θηλασμό. Την πρώτη μέρα που είχε έρθει σπίτι μου με είχε βάλει να θηλάσω το μωρό με είχε βοηθήσει πολύ. Μου είπε τι να κάνω για τις πληγωμένες θηλές και τιΣ στάσεις θηλασμού ανάμεσα σε οποίες θέλω να επιλέξω εγώ αυτή που επιθυμώ και με βολεύει περισσότερο. Μου έδωσε προσπέκτους με τα οφέλη του θηλασμού. Εξήγησε τα πάντα. Όποτε εγώ θα σου πω παρά πολύ καλά θα κανείς να πας σε παιδίατρο που θα είναι υπέρ του θηλασμού. Δεν είναι όλοι και δεν θα το παλέψουν όλοι το ίδιο. Από την στιγμή που τα έχεις καταφέρει μέχρι εδώ είναι αμαρτία. Και ειδικά επειδή βλέπω ποσό το θες και το επιθυμείς να το πετύχεις. Δεν ξέρω σε τι σημείο έχεις πληγωμένες θηλές αλλά είχα κ εγώ. Μου είχε συστήσει η παιδίατρος μια κρέμα που έβαζα και να μην φοράω σουτιέν όσο μπορούσα. Κυκλοφορούσα και κοιμόμουν το πρώτο διάστημα στο σπίτι με μια πετσέτα αγγελία χωρίς μπλούζα χωρίς σουτιέν χωρίς τίποτα για να αναπνέει το στήθος. Ήταν ένα διάστημα μετά όλα περάσανε σιγά σιγά. Το μωρό με έμαθε .. εγώ τον έμαθα και όλα καλά. Δεν έβαλα ποτε θηλές δεν έχω ακούσει και για αυτές τα καλύτερα. Εμένα η παιδίατρος τα απέρριψε. Μου σύστησε να πάρω κοχύλια όμως για τις θηλές από τα ποια το στήθος μπορούσε να αναπνεει (για εμένα δεν ήταν κ τόσο βολικά) αλλά εν ανάγκη για να μην φοράω επιθέματα το έκανα όσο είχα το θέμα. Βρες έναν παιδίατρο που να ταιριάζετε και να μπορείτε να συνεργαστειτε. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να βοήθησα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικός δεν είμαι, αλλά αν το μωρό είναι υγιές και τελειόμηνο και αρνείται το συμπλήρωμα, δεν νομίζω ότι θα του το έδινα με το ζόρι.

 

Πόσες πάνες βρέχει την ημέρα; Απ' ό,τι θυμάμαι πρέπει να είναι περίπου 6-8. 

 

Πολύ καλά έκανες κι έκλεισες ραντεβού και με δεύτερο παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Δεν ξέρω σε τι σημείο έχεις πληγωμένες θηλές αλλά είχα κ εγώ. Μου είχε συστήσει η παιδίατρος μια κρέμα που έβαζα και να μην φοράω σουτιέν όσο μπορούσα. Κυκλοφορούσα και κοιμόμουν το πρώτο διάστημα στο σπίτι με μια πετσέτα αγγελία χωρίς μπλούζα χωρίς σουτιέν χωρίς τίποτα για να αναπνέει το στήθος. Ήταν ένα διάστημα μετά όλα περάσανε σιγά σιγά. Το μωρό με έμαθε .. εγώ τον έμαθα και όλα καλά. Δεν έβαλα ποτε θηλές δεν έχω ακούσει και για αυτές τα καλύτερα. 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου! Οι πληγές πέρασαν εδώ κ λίγες μέρες.. κάνοντας όλα τα παραπάνω...αλλά ο μικρός δεν μπορούσε να πιάσει χωρίς ψευδοθηλη...1 μήνα εχει μάθει μ αυτές...προσπάθησα αρκετές φορές χωρίς να επιμένω γιατί έχει αρχίσει κ να χτυπιέται να τραβάει το στήθος τη θηλή να δαγκώνει κ γενικά είναι πολύ ανήσυχος ... φοβάμαι να μην ξαναπληγωθουν κ άντε πάλι απ' την αρχή ο πόνος...ίσως δεν έχουμε σωστή προσκόλληση αλλά όλο αυτόν τον καιρό απ' όπου ζήτησα βοήθεια δεν ήρθε κανείς... στο δε νοσοκομείο οι νοσοκόμες κ μαίες επέμεναν ότι είναι σωστά στο στήθος ενώ εγώ το βλεπα ότι είναι λάθος το στοματακι του για να μην πω για το φρικτό πόνο.... φίλες μου λένε όλη την ώρα μην σκας δώσε ξένο κτλ...ελπίζω ο καινούριος γιατρός να μας βοηθήσει.... ευχαριστω κ πάλι όμως...

 

Αν μπορούσε από το φόρουμ να απαντήσει κ κάποια σύμβουλος θηλασμού για το θέμα του βαρους πολύ θα μας βοηθούσε... ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...