Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Εκρηκτικες κενωσεις εχει κανει ενα διαστημα,αλλα τα υπολοιπα χαρακτηριστικά οχι!Ποτε πρασινες...Κατα τη διαρκεια της ημερας γευματιζει απο το ενα στηθος μονο,το βραδυ λιγο πριν κοιμηθει μπορει κ απο τα δυο!Δοκιμασα τον πλαγιαστο θηλασμο κ οντως πηγε καλυτερα!!!Σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια, θα ήθελα τη βοήθεια σας , όσες μπορείτε και ξέρετε. Γέννησα πριν 20 μερες και δυστυχώς το γάλα μου όλο και μειώνεται. Πέρασα μια ταλαιπωρία ( μια επιπλοκή μετά τον τοκετό) να φανταστείτε έχω ράμματα ακόμα και πονάω. Θεωρώ ότι λόγω πόνου μειώθηκε και το γάλα . Βγάζω με θηλαστρο νοσοκομείακο ανά 3 ώρες γύρω στα 30 ml. Το μωρό το βαζω στο στήθος αλλα νευριάζει γιατί αργεί πολύ να βγάλει γάλα και δεν φτάνει με τίποτα. Πως μπορώ να επαναφέρω το γάλα μου; Θέλω πολύ να τη θηλάσω....να τη νιώθω πάνω μου...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gkmpl είπε:

Καλημέρα κορίτσια, θα ήθελα τη βοήθεια σας , όσες μπορείτε και ξέρετε. Γέννησα πριν 20 μερες και δυστυχώς το γάλα μου όλο και μειώνεται. Πέρασα μια ταλαιπωρία ( μια επιπλοκή μετά τον τοκετό) να φανταστείτε έχω ράμματα ακόμα και πονάω. Θεωρώ ότι λόγω πόνου μειώθηκε και το γάλα . Βγάζω με θηλαστρο νοσοκομείακο ανά 3 ώρες γύρω στα 30 ml. Το μωρό το βαζω στο στήθος αλλα νευριάζει γιατί αργεί πολύ να βγάλει γάλα και δεν φτάνει με τίποτα. Πως μπορώ να επαναφέρω το γάλα μου; Θέλω πολύ να τη θηλάσω....να τη νιώθω πάνω μου...

εχεις την δυνατοτητα να μιλησεος με συμβουλο θηλασμου,ιδανικα παιδιατρο;

μπορει να χρειαζεσαι καποιο συμπληρωμα για αυξηση παραγωγης,καποιο τσαι θηλασμου,μαγια μπυρας η δομπεριδονη

προς το παρον προσπαθησε με πολλα υγρα,γαλακτογωγες τροφες,να τρεφεσαι καλα.κ να ξεκουραζεσαι οσο πιο πολυ μπορεις

να βαζεις το μωρο οσο πιο πολυ γινεται στο στηθος για ερεθισμα,οχι πιπιλα.επαφη δερμα με δερμα.καντε μαζι ντουζ,κοιμηθειτε μαζι

οσο θηλαζεις να αλλαζεις διαφορες στασεις κ να κανεις μαλαξεις στο στηθος να κατεβαινει πιο γρηγορα το γαλα

με μπιμπερο ταιζεις το μωρο;μπορεις να δοκιμασεις τα σωληνακια sns της medela.γτ ναι μεν θα δινεις το αντλημενο κ ισως κ ξενο,αλλα θα δινει κ σημα στο στηθος πιπιλωντας την θηλη

να σου ζησει το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, gkmpl είπε:

Καλημέρα κορίτσια, θα ήθελα τη βοήθεια σας , όσες μπορείτε και ξέρετε. Γέννησα πριν 20 μερες και δυστυχώς το γάλα μου όλο και μειώνεται. Πέρασα μια ταλαιπωρία ( μια επιπλοκή μετά τον τοκετό) να φανταστείτε έχω ράμματα ακόμα και πονάω. Θεωρώ ότι λόγω πόνου μειώθηκε και το γάλα . Βγάζω με θηλαστρο νοσοκομείακο ανά 3 ώρες γύρω στα 30 ml. Το μωρό το βαζω στο στήθος αλλα νευριάζει γιατί αργεί πολύ να βγάλει γάλα και δεν φτάνει με τίποτα. Πως μπορώ να επαναφέρω το γάλα μου; Θέλω πολύ να τη θηλάσω....να τη νιώθω πάνω μου...

Γιατί δεν θυμάμαι καθόλου, έχεις άλλο παιδάκι? Κ αν ναι το θηλασες?? Αν όχι ίσως δεν ξέρεις ότι καλό είναι να κάνεις μασάζ το στήθος. Προσπάθησε καθώς βγάζεις με το θηλαστρο να κάνεις κ μασάζ συγχρόνως κ να το πιέζεις από την αρχή του στήθους μέχρι κ την θηλή. Νιώθεις να έχει γάλα το στήθος ή είναι μαλακό τελείως. Όντως ίσως χρειάζεσαι κάποια μαγιά ή κάτι τέτοιο.. κάθε πόσο βγάζεις?? Ανά 3 ώρες ακόμα κ το βράδυ?? Αν όχι να σηκώνεσαι κ να βγάζεις ένα 20λεπτο από το κάθε στήθος, σύνολο 40 λεπτά! Κ βγάζεις ανά 3 ώρες απ' τη στιγμή που ξεκινάς έτσι?? Στην ουσία αν βγάλεις τα 40 λεπτά πρέπει να βγάζεις με το θηλαστρο ανά 2 ώρες κ 20 λεπτά. Κ όπως είπε κ η Βίκυ ίσως πρέπει να χρησιμοποιήσεις το sns για να μάθει κ το μωρό να θηλάζει γιατί αλλιώς θα το χάσεις το παιχνίδι. Κ ας επισκεφτείς μια σύμβουλο για να σ δώσει κ άλλες λύσεις.. Να σου ζήσει το μωράκι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρέπει να ακολουθήσεις το πρωτόκολλο αντλησεων, θα το βρεις στο φόρουμ αλλά δεν ξέρω που, αν μπορεί κάποια κοπέλα να μας πει, κ να βάζεις το μωρό συνέχεια στο στήθος. Εφόσον γκρινιάζει θα το βάζεις αφού έχει φάει για να μην πεινάει κ έχει εκνευρισμό. Θα πρέπει συνέχεια να το βάζεις γιατί ακόμη κ με το πιπιλισμα ενεργοποιεί το αντανακλαστικό του γάλακτος. Του δίνεις κ σκόνη να φανταστώ;

Link to comment
Share on other sites

Κάθε 3 ώρες βγάζω με το θηλαστρο ακόμη και το βράδυ. Οι θηλές μου αυτή τη στιγμή είναι ματωμένες. Η παιδίατρος μου είπε να πάρω νοσοκομειακό θηλαστρο για να αυξηθεί  η παραγωγη  στο γάλα και να φτιάξουν οι θηλές μου. Η ποσότητα είναι που με απασχολεί όμως... Θα δοκιμάσω αυτά που μου είπατε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , gkmpl είπε:

Κάθε 3 ώρες βγάζω με το θηλαστρο ακόμη και το βράδυ. Οι θηλές μου αυτή τη στιγμή είναι ματωμένες. Η παιδίατρος μου είπε να πάρω νοσοκομειακό θηλαστρο για να αυξηθεί  η παραγωγη  στο γάλα και να φτιάξουν οι θηλές μου. Η ποσότητα είναι που με απασχολεί όμως... Θα δοκιμάσω αυτά που μου είπατε. 

Δοκιμασε τα, τρωγε γαλακταγωγες τροφες και οτι προτεινε η @vicky86 βοηθαει. Το ιδανικοτερο ειναι να απευθυνθεις σε συμβουλο θηλασμου. Ψαξε να βρεις ποιοι υπαρχουν στην περιοχη σου απο την σελιδα της lllgreece.org 

 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

εχεις την δυνατοτητα να μιλησεος με συμβουλο θηλασμου,ιδανικα παιδιατρο;

μπορει να χρειαζεσαι καποιο συμπληρωμα για αυξηση παραγωγης,καποιο τσαι θηλασμου,μαγια μπυρας η δομπεριδονη

προς το παρον προσπαθησε με πολλα υγρα,γαλακτογωγες τροφες,να τρεφεσαι καλα.κ να ξεκουραζεσαι οσο πιο πολυ μπορεις

να βαζεις το μωρο οσο πιο πολυ γινεται στο στηθος για ερεθισμα,οχι πιπιλα.επαφη δερμα με δερμα.καντε μαζι ντουζ,κοιμηθειτε μαζι

οσο θηλαζεις να αλλαζεις διαφορες στασεις κ να κανεις μαλαξεις στο στηθος να κατεβαινει πιο γρηγορα το γαλα

με μπιμπερο ταιζεις το μωρο;μπορεις να δοκιμασεις τα σωληνακια sns της medela.γτ ναι μεν θα δινεις το αντλημενο κ ισως κ ξενο,αλλα θα δινει κ σημα στο στηθος πιπιλωντας την θηλη

να σου ζησει το μωρακι σου!

Γειά σας κορίτσια μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε τι είναι το sns και τι κάνει; γιατί είδα στο ίντερνετ αλλά δεν καταλαβα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, gkmpl είπε:

Κάθε 3 ώρες βγάζω με το θηλαστρο ακόμη και το βράδυ. Οι θηλές μου αυτή τη στιγμή είναι ματωμένες. Η παιδίατρος μου είπε να πάρω νοσοκομειακό θηλαστρο για να αυξηθεί  η παραγωγη  στο γάλα και να φτιάξουν οι θηλές μου. Η ποσότητα είναι που με απασχολεί όμως... Θα δοκιμάσω αυτά που μου είπατε. 

Εχε υπόψη σου ότι αν η χοάνη του θηλαστρου είναι μικρότερη από αυτή που πρέπει για το στήθος σου θα σου πληγώνει τις θηλές συνέχεια. Εγώ έτσι την είχα πατήσει κ έκανα πληγές. Αν μπορείς να επικοινωνησεις με παοδιατρο/συμβούλο θηλασμου είναι το καλύτερο για να σε κατατοπίσει. Εννοείται με νοσοκομειακό τώρα που είναι αρχή ακόμη, το άλλο άστο για μετά. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Alexia arap είπε:

Γειά σας κορίτσια μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε τι είναι το sns και τι κάνει; γιατί είδα στο ίντερνετ αλλά δεν καταλαβα

Στερεωνεις το μπουκαλακι με το συμπληρωμα (φορμουλα ή μητρικο) αναμεσα στα δυο στηθη και δυο σωληνακια καταληγουν στις δυο θηλες. Το μωρο πιπιλαει το στηθος αλλα πινει γαλα απο το σωληνακι. Ετσι, δεν εκνευριζεται αν δεν εχει πολυ γαλατο στηθος για να παρατησει. Επιπλεον, δινει ερεθισμα στο στηθος μεσω του πιπιλισματος για αυξηση παραγωγης. Ειναι αρκετα αποτελεσματικος τροπος σιτισης οταν χρειαζεται επαναγαλακτισμος, αν το μωρο ειναι αδυναμο, δειχνει αρνηση θηλασμου κα, γιατι ανταμειβεται η προσπαθεια του με γαλα αν εχει μαθει στην ευκολη ροη του μπιμπερο και σταδιακα δεν ειναι αρνητικο με τη μικροτερη ροη του στηθους, γιατι απλα εχει μαθει (ή δεν εχει ξεχασει) πως να θηλαζει.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Στερεωνεις το μπουκαλακι με το συμπληρωμα (φορμουλα ή μητρικο) αναμεσα στα δυο στηθη και δυο σωληνακια καταληγουν στις δυο θηλες. Το μωρο πιπιλαει το στηθος αλλα πινει γαλα απο το σωληνακι. Ετσι, δεν εκνευριζεται αν δεν εχει πολυ γαλατο στηθος για να παρατησει. Επιπλεον, δινει ερεθισμα στο στηθος μεσω του πιπιλισματος για αυξηση παραγωγης. Ειναι αρκετα αποτελεσματικος τροπος σιτισης οταν χρειαζεται επαναγαλακτισμος, αν το μωρο ειναι αδυναμο, δειχνει αρνηση θηλασμου κα, γιατι ανταμειβεται η προσπαθεια του με γαλα αν εχει μαθει στην ευκολη ροη του μπιμπερο και σταδιακα δεν ειναι αρνητικο με τη μικροτερη ροη του στηθους, γιατι απλα εχει μαθει (ή δεν εχει ξεχασει) πως να θηλαζει.

Ευχαριστώ πολύ τώρα κατάλαβα δεν το είχα ξανά ακούσει γιαυτό ρώτησα πρέπει να είναι καλό θα το δω μήπως το πάρω. 

Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2018 at 8:34 ΠΜ, gkmpl είπε:

Καλημέρα κορίτσια, θα ήθελα τη βοήθεια σας , όσες μπορείτε και ξέρετε. Γέννησα πριν 20 μερες και δυστυχώς το γάλα μου όλο και μειώνεται. Πέρασα μια ταλαιπωρία ( μια επιπλοκή μετά τον τοκετό) να φανταστείτε έχω ράμματα ακόμα και πονάω. Θεωρώ ότι λόγω πόνου μειώθηκε και το γάλα . Βγάζω με θηλαστρο νοσοκομείακο ανά 3 ώρες γύρω στα 30 ml. Το μωρό το βαζω στο στήθος αλλα νευριάζει γιατί αργεί πολύ να βγάλει γάλα και δεν φτάνει με τίποτα. Πως μπορώ να επαναφέρω το γάλα μου; Θέλω πολύ να τη θηλάσω....να τη νιώθω πάνω μου...

 

Στη φάση που είστε, βάζε το μωρό στο στήθος συνέχεια. Πρέπει να θηλάζει ανά 2 ώρες τη μέρα, μπορεί και συχνότερα αν θέλει, και τη νύχτα να έχεις ξυπνητήρι, αν δεν έχει θηλάσει στο τρίωρο, να το ξυπνάς εσύ. Δεν περιμένεις καν να κλάψει, αν μπορεί να τρώει και κάθε ώρα, το θηλάζεις. Αν χρειαστείς συμπλήρωμα, θηλάζεις, και από τα δύο στήθη, επιμένεις τουλάχιστον ένα δεκάλεπτο στο καθένα, μετά δίνεις λίγο συμπλήρωμα, κάτι σαν 10-15 ml και ξαναβάζεις το παιδί στο στήθος. Αν το παιδί πιάνει, έστω και αν μετά δυσανασχετεί, το θήλαστρο μην το χρησιμοποιείς καθόλου, απλά τα κάνει χειρότερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια τελικά έδωσα ένα  μπουκάλι ξένο την μερα. Είμαι πολύ στεναχωρεμενη. Φοβηθηκα μήπως έχω πάθει εμμονή με τον θηλασμο και κάνω κακό στο κοριτσάκι μου. 

Την εβδομάδα που πέρασε χρειάστηκε να λείψω για δύο ώρες.  Ήταν ο άντρας μου σπίτι και θα της έδινε το ξένο.  Κορίτσια πλανταξε το καημένο,  το μπιμπερό δεν το ηθελε με τίποτα ενώ παλιότερα έπινε αν είχα από θήλαστρο.  Με το που μπήκα στο σπίτι και την πήρα αγκαλιά και την έβαλα στο στήθος ηρεμησε. Έχω σκασει. 

Και τώρα κάναμε μεγάλη προσπάθεια να δεχθεί το μπιμπερό. 

Μήπως έκανα μαλακια και έδωσα ξένο?  Αχ έχω μπερδευτεί τόσο πολύ.  Αλλά έχω πονέσει πολύ για να καταφέρω να θηλασω....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , katsif είπε:

Κορίτσια τελικά έδωσα ένα  μπουκάλι ξένο την μερα. Είμαι πολύ στεναχωρεμενη. Φοβηθηκα μήπως έχω πάθει εμμονή με τον θηλασμο και κάνω κακό στο κοριτσάκι μου. 

Την εβδομάδα που πέρασε χρειάστηκε να λείψω για δύο ώρες.  Ήταν ο άντρας μου σπίτι και θα της έδινε το ξένο.  Κορίτσια πλανταξε το καημένο,  το μπιμπερό δεν το ηθελε με τίποτα ενώ παλιότερα έπινε αν είχα από θήλαστρο.  Με το που μπήκα στο σπίτι και την πήρα αγκαλιά και την έβαλα στο στήθος ηρεμησε. Έχω σκασει. 

Και τώρα κάναμε μεγάλη προσπάθεια να δεχθεί το μπιμπερό. 

Μήπως έκανα μαλακια και έδωσα ξένο?  Αχ έχω μπερδευτεί τόσο πολύ.  Αλλά έχω πονέσει πολύ για να καταφέρω να θηλασω....

Καλησπερα!Δεν ξερω τι εχεις αναρτησει παλιοτερα,αλλα εχω να σου πω οτι ετσι ακριβως ημουν πριν 20 μερες...Εχω 1 μπεμπη 2,5 μηνων κ ξεκινησα απο αγνοια κ έλλειψη (γυναικειας)υποστηριξης με μεικτη διατροφη.Την τελευταια φορά λοιπον που εδωσα ξενο εκανε τα ιδια με τη δική σου...Κ εκει καταλαβα 2 πράγματα που με πεισμωσαν κ μπορει να σε βοηθησουν:1)το μωρο μου ειχε συνηθισει στο γαλα ΜΟΥ κ δε ξεγελιοταν με υποκαταστατα και 2)ηταν κατι παραπανω απο ταισμα ο θηλασμός...ήταν παρηγορια,ανακουφιση,επαφη με τη μανουλα!20 μερες μετα το πηγα αποκλειστικα κ συνεχιζω!Οποτε ξεχνα τα περι εμμονης (λογια τριτων μυριζομαι)κ αν το θες πραγματικα αποδεξου οτι το στηθος,ο χρονος κ ο υπνος σου της ανηκουν!!!Ελπιζω να σε βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, katsif είπε:

Κορίτσια τελικά έδωσα ένα  μπουκάλι ξένο την μερα. Είμαι πολύ στεναχωρεμενη. Φοβηθηκα μήπως έχω πάθει εμμονή με τον θηλασμο και κάνω κακό στο κοριτσάκι μου. 

Την εβδομάδα που πέρασε χρειάστηκε να λείψω για δύο ώρες.  Ήταν ο άντρας μου σπίτι και θα της έδινε το ξένο.  Κορίτσια πλανταξε το καημένο,  το μπιμπερό δεν το ηθελε με τίποτα ενώ παλιότερα έπινε αν είχα από θήλαστρο.  Με το που μπήκα στο σπίτι και την πήρα αγκαλιά και την έβαλα στο στήθος ηρεμησε. Έχω σκασει. 

Και τώρα κάναμε μεγάλη προσπάθεια να δεχθεί το μπιμπερό. 

Μήπως έκανα μαλακια και έδωσα ξένο?  Αχ έχω μπερδευτεί τόσο πολύ.  Αλλά έχω πονέσει πολύ για να καταφέρω να θηλασω....

Έχασε βάρος? Γιατι ξεκινησατε συμπλήρωμα? Θυμησε μου πόσο είναι το μωρό σου και το βάρος του. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, katsif είπε:

Κορίτσια τελικά έδωσα ένα  μπουκάλι ξένο την μερα. Είμαι πολύ στεναχωρεμενη. Φοβηθηκα μήπως έχω πάθει εμμονή με τον θηλασμο και κάνω κακό στο κοριτσάκι μου. 

Την εβδομάδα που πέρασε χρειάστηκε να λείψω για δύο ώρες.  Ήταν ο άντρας μου σπίτι και θα της έδινε το ξένο.  Κορίτσια πλανταξε το καημένο,  το μπιμπερό δεν το ηθελε με τίποτα ενώ παλιότερα έπινε αν είχα από θήλαστρο.  Με το που μπήκα στο σπίτι και την πήρα αγκαλιά και την έβαλα στο στήθος ηρεμησε. Έχω σκασει. 

Και τώρα κάναμε μεγάλη προσπάθεια να δεχθεί το μπιμπερό. 

Μήπως έκανα μαλακια και έδωσα ξένο?  Αχ έχω μπερδευτεί τόσο πολύ.  Αλλά έχω πονέσει πολύ για να καταφέρω να θηλασω....

Για ποιο λόγο έδωσες ξένο; Αν θες να διατηρήσεις το θηλασμό, τι σε εμποδίζει απλά να μην ξαναδώσεις και κάθεσαι και σκας;

Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2018 at 12:37 ΜΜ, gkmpl είπε:

Κάθε 3 ώρες βγάζω με το θηλαστρο ακόμη και το βράδυ. Οι θηλές μου αυτή τη στιγμή είναι ματωμένες. Η παιδίατρος μου είπε να πάρω νοσοκομειακό θηλαστρο για να αυξηθεί  η παραγωγη  στο γάλα και να φτιάξουν οι θηλές μου. Η ποσότητα είναι που με απασχολεί όμως... Θα δοκιμάσω αυτά που μου είπατε. 

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Είχα να μπω πολύ καιρό Κ χάρηκα πολύ με τα νέα σου! Και γω τόση ποσότητα είχα στην αρχή , είχα βγάλει μια φορά με το θηλαστρο Για να δω ποσό γάλα έχω και είχα πανικοβληθεί!( τώρα έχουμε φτάσει 12 μηνών και συνεχίζουμε)  Όσο θηλαζεις ομως Τόσο περισσότερο θα έχεις.

 Να πίνεις πολλά υγρά , επίσης υπάρχει ένα τσάι της weleda (στα φαρμακεία και στα βιολογικά) που είναι για τον θηλασμό ! Καλή συνέχεια και όσο μπορείς να είσαι ήρεμη!

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2018 at 11:51 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Για ποιο λόγο έδωσες ξένο; Αν θες να διατηρήσεις το θηλασμό, τι σε εμποδίζει απλά να μην ξαναδώσεις και κάθεσαι και σκας;

Γιατί μου είπε ότι δεν παίρνει βαρος ρε φίλη και φοβηθηκα. Είναι μικρόσωμο το μωράκι. ..

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, katsif είπε:

Γιατί μου είπε ότι δεν παίρνει βαρος ρε φίλη και φοβηθηκα. Είναι μικρόσωμο το μωράκι. ..

 

Πόσες φορές τη μέρα θηλάζει; Πόσο βάρος παίρνει; Τι πρότεινε ο/η παιδίατρος πριν να προτείνει το μπουκάλι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα!Χτες εκλεισα 3 μηνες θηλασμου με τον μπεμπακο μου,εχοντας ξεκινησει με μεικτη διατροφη αλλα καταληξει σε αποκλειστικο θηλασμο τον τελευταιο μηνα!Μπορω να πω οτι απο αγνοια κ ελλειψη συμπαραστασης ξεκινησα με μεικτη διατροφη,αλλα θεωρω οτι βρηκα τα κουμπια κ των 2 μας...Απο αναπτυξη κ πανες παμε πολυ καλα!Το θεμα μου είναι οτι τις τελευταιες 3 μέρες ο μπεμπακος κοιμαται παραπανω το βραδυ μ αποτελεσμα να μαζευεται το γαλα κ να πρηζεται το στηθος...Οταν ξυπναει βεβαια το αδειαζει,αλλα παρατηρω οτι τ απογευματα δυσανασχετει οταν θηλαζει κ ζηταει κ απο τα 2 στηθη,ενω μεχρι προτινος του αρκούσε το ενα...Τι σημαινει αυτο;Εγινε κατι με την παραγωγη μου επειδη δεν τρωει καθε 2 ωρες το βραδυ;Δυστυχως δεν αντεχω να σηκωθω οταν κοιμαται το 5ωρο κ να βγαλω με το θηλαστρο,γιατί πραγματικα εχω αναγκη τον υπνο...Μ εχει πιασει η ανασφαλεια του πρωτου καιρου,αν κ δε θα καταφυγω ξανα σε συμπληρωμα,με τιποτα!Να σημειωσω πως την επομενη εβδομαδα μαλλον μπαινουμε σε φαση αλματος,εκείνο της 15ης εβδομαδας,αλλα έχουμε 5 μερες ακομα.Γραφω πιο πολυ για ψυχολογικη υποστηριξη κ σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου που τα κατάφερες!  Μη φοβάσαι το στήθος είναι εργοστάσιο και προσαρμόζεται στη ζήτηση. 

 

Μήπως δίνεις πιπίλα το βράδυ ?  Αν ναι ενδέχεται να ξεγελιέται και να χάνει γεύματα.  Δεν χρειάζεται να χάνει γεύματα κι ας έχει μια χαρά ανάπτυξη.   Αν δεν δίνεις πιπίλα κοιμήσου άφοβα  και κάνε και το σταυρό σου, ΤΡΕΙΣ-ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ-ΠΕΝΤΕ ολόκληρες ώρες είναι αυτές τι λες τώρα! ! 

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...