Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ - ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω-λευκά κακά κλπ- αλλά τα πράσινα κακά σε μωρό που θηλάζει αποκλειστικά δεν είναι ίωση...

είναι πολύ συνηθισμένο, και μπορεί να είναι πολλοί οι λόγοι... Κάπου στο φόρουμ γράφει και για υπερπαραγωγή γάλατος, αλλά κι εμένα η παιδίατρος μου είχε πει να μην ανησυχώ... Η δικιά μου είχε πολύ συχνά πράσινα κακά, και ήταν υγειέστατη... :D

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

 

Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω-λευκά κακά κλπ- αλλά τα πράσινα κακά σε μωρό που θηλάζει αποκλειστικά δεν είναι ίωση...

είναι πολύ συνηθισμένο, και μπορεί να είναι πολλοί οι λόγοι... Κάπου στο φόρουμ γράφει και για υπερπαραγωγή γάλατος, αλλά κι εμένα η παιδίατρος μου είχε πει να μην ανησυχώ... Η δικιά μου είχε πολύ συχνά πράσινα κακά, και ήταν υγειέστατη... :D

 

Τα πράσινα κακά γενικά μπορεί να δείχνουν ίωση, υπερπαραγωγή ή αλλεργία σε κάτι που τρώει η μαμά. Ακόμη και αν οφείλεται σε υπερπαραγωγή, καλό είναι να αντιμετωπίζεται, γιατί μακροπρόθεσμα μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.

 

 

Έχω διαβάσει ότι μπορεί να εμφανιστούν άσπρα κακά μετά από ίωση.

 

Η συγκεκριμένη μαμά έχει υπόψην της το θέμα της υπερπαραγωγής. Εφόσον η μαμά δεν το συσχέτισε, δεν είχα λόγο να το αναφέρω. Επίσης, είχε αναφέρει ότι ήταν αδιάθετη.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Μου φαινεται οτι αδικα ανησυχησα, τα λευκα κακα ηταν μοναδικη περιπτωση και παπαλα! Επιστρεψαμε λοιπον στα μουσταρδι με κοκους, ολα καλα δηλ. Ευχαριστω ολες σας για το ενδιαφερον!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα!! Διαβάζοντας σε διάφορα σημεία του forum για την υπερπαραγωγή (που μέχρι τώρα δεν είχα ιδέα τί ήταν) προβληματίστηκα μήπως συμβαίνει και σε εμένα.

Το μωρό μου γεννήθηκε στις 2/11 και ζύγιζε 2880gr και στις 20/12 ζύγιζε 4960gr. Κάνει 10-12 γεύματα ημερησίως διάρκειας 10-20min και συνήθως από το ένα στήθος και στο επόμενο γεύμα από το άλλο. Έχει κενώσεις μετά από κάθε γεύμα ,πράσινες έως κιτρινωπές, υδαρείς και συχνά... "εκρηκτικές" !!

Μήπως έχω υπερπαραγωγή ή λάθος έχω καταλάβει τον όρο;

Mπορεί γι' αυτό να θέλει να τρώει τόσο συχνά (κάθε 1-2 ώρες);

 

 

 

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρα!! Διαβάζοντας σε διάφορα σημεία του forum για την υπερπαραγωγή (που μέχρι τώρα δεν είχα ιδέα τί ήταν) προβληματίστηκα μήπως συμβαίνει και σε εμένα.

Το μωρό μου γεννήθηκε στις 2/11 και ζύγιζε 2880gr και στις 20/12 ζύγιζε 4960gr. Κάνει 10-12 γεύματα ημερησίως διάρκειας 10-20min και συνήθως από το ένα στήθος και στο επόμενο γεύμα από το άλλο. Έχει κενώσεις μετά από κάθε γεύμα ,πράσινες έως κιτρινωπές, υδαρείς και συχνά... "εκρηκτικές" !!

Μήπως έχω υπερπαραγωγή ή λάθος έχω καταλάβει τον όρο;

Mπορεί γι' αυτό να θέλει να τρώει τόσο συχνά (κάθε 1-2 ώρες);

 

 

Τα συμπτωματα που γράφεις ταιριάζουν. Δοκίμασε να βάζεις το μωρό στο ίδιο στήθος για τρεις ώρες, για 1-2 μέρες και πες μας αν κάνει διαφορά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπτωματα που γράφεις ταιριάζουν. Δοκίμασε να βάζεις το μωρό στο ίδιο στήθος για τρεις ώρες, για 1-2 μέρες και πες μας αν κάνει διαφορά.

Ευχαριστώ amaretto!! :):)

Ήδη ξεκίνησα να εφαρμόζω αυτή την τακτική και θα σε ενημερώσω. Υπάρχει περίπτωση με τον τρόπο αυτό να μειωθεί και η συχνότητα των γευμάτων ή δεν έχει σχέση;

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπτωματα που γράφεις ταιριάζουν. Δοκίμασε να βάζεις το μωρό στο ίδιο στήθος για τρεις ώρες, για 1-2 μέρες και πες μας αν κάνει διαφορά.

Ευχαριστώ amaretto!! :):)

Ήδη ξεκίνησα να εφαρμόζω αυτή την τακτική και θα σε ενημερώσω. Υπάρχει περίπτωση με τον τρόπο αυτό να μειωθεί και η συχνότητα των γευμάτων ή δεν έχει σχέση;

 

Μπορεί και να μειωθεί, μπορεί και όχι :D

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Aπό χθες μέχρι σήμερα που δίνω το ίδιο στήθος στο μώρο για 3-4 ώρες δεν έχω δει διαφορά στις κενώσεις. Συνεχίζει να έχει πράσινες κενώσεις μετά από κάθε γεύμα.Θα εφαρμόσω το ίδιο σύστημα και το επόμενο 24ωρο και βλέπουμε... :(

 

.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας, κορίτσια! Το μωράκι μου είναι 2 εβδομάδων και λερώνει αρκετές πάνες την ημέρα. Το πρόβλημα είναι ότι, ενώ θηλάζουμε αποκλειστικά, φαίνεται να ζορίζεται, μέχρι να ενεργηθεί, δηλαδή, ψιλοσκούζει για κάποια ώρα ή κλαίει και μετά απελευθερώνει με τρομακτικό θόρυβο τα κακά του. Έπειτα, ηρεμεί. Μου κάνει εντύπωση αυτό, γιατί νόμιζα πως τα μωρά, που θηλάζουν, δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα με τις κενώσεις τους. Είναι φυσιολογικό αυτό μας συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας, κορίτσια! Το μωράκι μου είναι 2 εβδομάδων και λερώνει αρκετές πάνες την ημέρα. Το πρόβλημα είναι ότι, ενώ θηλάζουμε αποκλειστικά, φαίνεται να ζορίζεται, μέχρι να ενεργηθεί, δηλαδή, ψιλοσκούζει για κάποια ώρα ή κλαίει και μετά απελευθερώνει με τρομακτικό θόρυβο τα κακά του. Έπειτα, ηρεμεί. Μου κάνει εντύπωση αυτό, γιατί νόμιζα πως τα μωρά, που θηλάζουν, δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα με τις κενώσεις τους. Είναι φυσιολογικό αυτό μας συμβαίνει;

 

Γράψε μας τι χρώμα είναι τα κακά του και δες μήπως αν κόψεις τα γαλακτοκομικά για 2-3 εβδομάδες αλλάξει η κατάσταση

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν τα κακά είναι εντελώς κρεμώδη μουσταρδί, χωρίς κόκκους δηλαδη, είναι κακό;

Επίσης, έχει συμβεί να έχει μουσταρδί κακάκια με λίγους πράσινους κόκκους! Μπορεί αυτό να σημαίνει οτι περνάει καμιά ιωσούλα εκείνες τις ημέρες;

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Το μςράκι μου είναι 47 ημερών και το θηλάζω αποκλειστικά.Κι ενλω από την αρχή τα κακάκια του ήταν πρασινωπά πάντα από προχτές το βράδυ άλλαξαν χρώμα και είναι λαχανί και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ σε ποσότητα. Δηλ κάθε φορά που ενεργείται γεμίζει ως πάνω και μπροστά και πίσω και είναι παρα πολυ νερουλά. Ούτε πριν ήταν πηχτά αλλά τώρα ειναι σαν το νερό. Εν τω μεταξύ όταν θηλάζει χτυπιέται πάνω στο στήθος και αργεί πάρα πολυ για αυτό το λόγο να φάει, κοκκινίζει και μετά από λίγο έχειδυνατά αέρια σα βόμβα και ενεργείται τελικά καθώς τρώει. Πονάει προφανώς και δε μπορεί να πολυφάει. Μήπως εχει αρρωστήσει? Τι άλλο μπορεί να είναι?Πάντως πυρετό δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και σε μένα το ίδιο κάνει η μπέμπα. πριν να κάνει τα κακά της ζορίζεται, λίγο κλαίει, τα κάνει και ησυχάζει. Όλα αυτά μέσα σε λίγα λεπτά.

'Τη θηλάζω και τα κακάκια της είναι κίτρινα αλλά μερικές φορές κιτρινοπράσινα. Φυσιολογικά δεν είναι;

Τα γαλακτοκομικά τι σχέση έχουν; Γιατί κάθε μέρα πίνω αρκετό γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι πράσινα για αρκετές μέρες δεν δίνουμαι καν σημασία. Περνάνε ιωσούλες, χειμώνας είναι. Η Κλαίρη βλέπει μόνο πράσινα για πολλές μέρες και το μωρό της τα κάνει εκρηκτικά, αυτό είναι υπερπαραγωγή.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα κακά του έχουν το φυσιολογικό χρώμα: κίτρινα με σπόρους. Έχουν σχέση τα γαλακτομικά με τη δυσκολία στις κενώσεις του μωρού;

 

σκέφτηκα μήπως έχει πολλά αέρια και γι' αυτό ο θόρυβος και ίσως να πονάει. Τα γαλακτοκομικά ευθύνονται για τα αέρια. Κατά τα άλλα, φυσιολογικά είναι τα κακά σας. Για να δούμε τι θα πουν και οι άλλες κοπέλες

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν τα κακά είναι εντελώς κρεμώδη μουσταρδί, χωρίς κόκκους δηλαδη, είναι κακό;

Επίσης, έχει συμβεί να έχει μουσταρδί κακάκια με λίγους πράσινους κόκκους! Μπορεί αυτό να σημαίνει οτι περνάει καμιά ιωσούλα εκείνες τις ημέρες;

 

Οι κόκκοι νομίζω δείχνουν ότι παίρνει και το λιπαρό γάλα, είναι δηλ. το λίπος που τους σχηματίζει. Διορθώστε με αν κάνω λάθος!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακριβώς τι είναι η υπερπαραγωγη αλλά πριν μερικές μέρες έτρωγε κανπνικά κάθε 3 ώρες περιπου (απο την ώρα που ξεκινούσε μετράω) από το ένα στήθος και στο επομενο γεύμα από το άλλο στήθος και απο χτες που λεχει αυτό το πρόβλημα τρώει από το ε΄να και επειδή χτυπιέται νομίζω πως δεν εχω γάλα και το βάζω από το άλλο που τρέχει πιο πολύ και τρώει πιο άνετα και μετά από λιγο χτυπιέται ή κοιμάται ξεθεωμένος. Άλλαξε πολύ απο χτες σας λέω. Και κάθε φορά που είναι να θηλάζει τώρα μου φαίνοντια ψιλοάδεια τα στήθη. Δηλ δεν είναι όπως άλλες φορές γεμάτα. Μήπωςεπειδή του δίνω και από τα 2 δεν προλαβαινουν να γεμισουν?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να μην είναι πια πρησμένα αφού η παραγωγή σου προσαρμόζεται στις ανάγκες και τη ζήτηση του μωρού. Δεν θα πρήζονται πια όπως στις αρχές. Αν συνεχίσουν τα πράσινα κι άλλες μέρες γράψ' το εδώ να σου πούμε τι να κάνεις.

Υπερπαραγωγή είναι να παράγει το στήθος πολύ γάλα. Το μωρό πίνει πολύ απ' το πρώτο γάλα (το αραιό) και δεν προλαβαίνει να φτάσει στο πιο λιπαρό γάλα που κατεβαίνει πιο μετά. Το αραιό αυτό γάλα λειτουργεί σαν καθαρκτικό στο εντεράκι του μωρού. Το ερεθίζει και κάνει πράσινα κακά. Ελπίζω να το περιέγραψα σωστά.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα κακά του έχουν το φυσιολογικό χρώμα: κίτρινα με σπόρους. Έχουν σχέση τα γαλακτομικά με τη δυσκολία στις κενώσεις του μωρού;

 

Τις περισσότερες φορές έχουν σχέση τα γαλακτοκομικά. Σταμάτησε το γάλα της αγελάδος και κάθε τι που το περιέχει. Η βελτίωση αργεί, θα περιμένεις 2-4 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

και σε μένα το ίδιο κάνει η μπέμπα. πριν να κάνει τα κακά της ζορίζεται, λίγο κλαίει, τα κάνει και ησυχάζει. Όλα αυτά μέσα σε λίγα λεπτά.

'Τη θηλάζω και τα κακάκια της είναι κίτρινα αλλά μερικές φορές κιτρινοπράσινα. Φυσιολογικά δεν είναι;

Τα γαλακτοκομικά τι σχέση έχουν; Γιατί κάθε μέρα πίνω αρκετό γάλα.

Αχ, κι άλλο μωράκι που παιδεύεται...

 

Σήμερα είναι μέρα διακοπής γαλακτοκομικών... :roll:

Κι εσύ λοιπόν κομμένο το αγελαδινό και όλα τα προϊόντα του.

 

Τα γαλακτοκομικά είναι ο πρώτο ένοχος για τις ενοχλήσεις του πεπτικού και όχι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...