Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ - ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

καλησπερα,

θα ηθελα να κανω κι εγω μια ερωτηση προς οποιον γνωριζει. τις τελευταιες μερες η μικρη μου (4 μηνων) εχει πρασινες κενωσεις, πραγμα που μπορει να σημαινει υπερπαραγωγη συμφωνα με τα οσα εχω διαβασει στο φορουμ. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν η υπερπαραγωγη γαλατος δημιουργει προβληματα δεδομενου οτι το παιδι παιρνει το φυσιολογικο βαρος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα,

θα ηθελα να κανω κι εγω μια ερωτηση προς οποιον γνωριζει. τις τελευταιες μερες η μικρη μου (4 μηνων) εχει πρασινες κενωσεις, πραγμα που μπορει να σημαινει υπερπαραγωγη συμφωνα με τα οσα εχω διαβασει στο φορουμ. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν η υπερπαραγωγη γαλατος δημιουργει προβληματα δεδομενου οτι το παιδι παιρνει το φυσιολογικο βαρος

 

 

Οι πράσινες κενώσεις μπορεί να σημαίνουν και κάποια ίωση. Περίμενε λίγες μέρες και το ξαναβλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Είχα ξαναστείλει μήνυμα για τις κενώσεις αλλά το άφησα γιατί μετά από 2 μέρες πέρασαν από μόνες τους. Βλέπω όμως τώρα ότι συνεχίζονται, και μάλιστα δεν είναι όλες οι κενώσεις πράσινες αλλά μόνο οι απογευματινές. Εδώ και 2 μέρες λοιπον, ενώ το πρωι οι κενώσεις της είναι μουσταρδί οι απογευματινές είναι πρασινωπές. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Μπορεί να είναι υπερπαραγωγή ή κάτι άλλο? Τι μπορώ να κάνω?

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Είχα ξαναστείλει μήνυμα για τις κενώσεις αλλά το άφησα γιατί μετά από 2 μέρες πέρασαν από μόνες τους. Βλέπω όμως τώρα ότι συνεχίζονται, και μάλιστα δεν είναι όλες οι κενώσεις πράσινες αλλά μόνο οι απογευματινές. Εδώ και 2 μέρες λοιπον, ενώ το πρωι οι κενώσεις της είναι μουσταρδί οι απογευματινές είναι πρασινωπές. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Μπορεί να είναι υπερπαραγωγή ή κάτι άλλο? Τι μπορώ να κάνω?

 

Υπάρχουν κάποια γεύματα που απέχουν πολλές ώρες μεταξύ τους ή που αργεί κάποιο από τα δυο στήθη να θηλάσει;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει κόψει το βραδυνό (θηλάζει στις 12-12.30 και μετά ξυπνάει στις 6 ή στις 7) και το πρωι γενικώς είναι πιο ήσυχη και κοιμάται 3ωρα. Το απόγευμα είναι πιο συχνά στο στήθος... Όσο για τα δύο στήθη φροντίζω πάντα να υπάρχει μία ισορροπία - όσο μπορώ να καταλάβω!!!

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με μερικά νέα στοιχεία...

Σήμερα ήταν πράσινα από το πρωι... Επίσης είχε πολλά αέρια και έχει αρκετή γκρίνια όταν τρώει. Πως μπορώ να είμαι σίγουρη ότι είναι υπερπαραγωγή ώστε να επέμβω? Φοβάμαι μήπως αρχίζοντας να της δίνω γεύμα και στήθος υπονομεύσω άδικα την παραγωγή μου!!! :? Σε πόσες μέρες μπορεί να ρυθμιστεί η παραγωγή αν ξεκινήσω στήθος/3ωρο?

Help!!!

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγες μέρες μήπως υπάρχει κάποια ίωση.

Για την υπερπαραγωγή: Μπορείς να δοκιμάσεις να προσφέρεις από το ίδιο στήθος για συγκεκριμένο διάστημα, πχ 3 ώρες, και να ανοίξεις το διάστημα, αν τα συμπτώματα επιμένουν. Η παραγωγή σου δεν υπονομεύεται αρκεί να προσφέρεις συχνά. Δηλαδή δεν θα ταΐσεις μια φορά στις 3 ώρες, θα προσφέρεις το ίδιο στήθος αρκετές φορές, ώστε να βεβαιωθείς ότι το μωρό παίρνει αρκετό λιπαρό γάλα.

Αν υποπτεύεσαι αλλεργία, πιο συχνά ενοχοποιούνται τα γαλακτοκομικά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν υποπτεύεσαι αλλεργία, πιο συχνά ενοχοποιούνται τα γαλακτοκομικά.

 

Δεν υποπτεύομαι τίποτα γιατί

Α) αισθάνομαι το στήθος μου να αδειάζει μετά από κάθε θηλασμό που σημαίνει (υποθέτω ότι παίρνει το λιπαρό γάλα)

Β) Αν ήταν αλλεργία δε θα ήταν όλες οι κενώσεις πράσινες? Εμένα μου έκανε διαλείμματα μουσταρδί μέσα στην ημέρα για λίγες μέρες...

Τι να πιστέψω???

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 38ε + 5μ

Β. Το φύλο του βρέφους: αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ): ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.: επισκληριδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.6,9 στο νοσοκομειο(5/7)και 12 στις 15/7

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

2/7 2980

7/7 2850

15/7 3160

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 8-10

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει :σε ολα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 5-6

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 7-8

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

σε γενικες γραμμες ειναι πολυ ησυχος. τον βαζω συνεχεια στο στηθος με το που καταλαβω οτι πειναει, δεν τον αφηνω να κλαψει.μεχρι τωρα θηλαζω απο το ενα στηθος σε καθε γευμα.

 

εδω κ 2 μερες τα κακα του ειναι πρασινα. ξεκινησα το block feeding απο χθες το πρωι (στηθος ανα 3 ωρες).χθες το απογευμα εκανε 2 φορες μουσταρδι κακα αλλα αποτοτε κ μεχρι τωρα ειναι ξανα πρασινα. πρεπει να ειναι απολυτα ακριβης στο 3ωρο???

σημερα το πρωι εφαγε στις 9 απο το ενα και πεινασε ξανα στισ 11. τον εβαλα απο το ιδιο και ενω εφαγε για λιγο αρχισε να χτυπιεται πανω στο στηθος. τον εβγαλα τον ξαναεβαλα αλλα παλι τα ιδια. το επανελαβα 2-3 φορες αλλα χωρις αποτελεσμα και τοτε του εδωσα το αλλλο στηθος, οπου εφαγε κανονικα και κοιμηθηκε.να σημειωσω οτι δεν ειχε περασει το 3 ακριβως. εκανα καλα???ενιωθα οτι πεινουσε και απο το πρωτο στηθος δεν ρουφουσε σα να ηταν αδειο.

 

τι να κανω???

wn7Rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα! εχω ένα μπέμπη 2 μηνών τον οποιο θηλαζω αποκλειστικα. Ενω μέχρι τώρα οι κενωσεις του ηταν κανονικες (χρωματος μουσταρδι) και ελάχιστες φορές πρασινοκιτρινες,χθες και σήμερα το πρωί εχει πρασινες κενωσεις με κόκους μέσα βέβαια και ελάχιστο κίτρινο.

Τον θηλάζω από την αρχή στήθος και γεύμα και κάποιες φορές,όταν αδειάσει το στήθος, πίνει 4-5 λεπτά και από το άλλο.

 

Προχθες κάναμε το πρώτο εμβόλιο,μπορεί να έχει σχέση?Έκανε δέκατα 37,26 (είναι δέκατα?) για κάποιες ώρες,χθες το πρωι μέχρι το απόγευμα.Πότε πρέπει να ανησυχήσω?

 

 

 

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39+5

Β. Το φύλο του βρέφους Α

Γ. Τον τρόπο τοκετού: ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Δεν χρησιμοποιηθηκε

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΟΧΙ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

22.07 3460

25.07 3400

31.07 3850

30.08 5300

22.09 6700

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

6

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

 

ΟΛΑ

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

ΟΧΙ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

ΟΧΙ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

Εχω χρησιμοποιησει μετά το σαραντισμό 7-8 φορες το MEDELA SWING

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

περιπου 8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

 

6-7

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Είναι μια χαρά, καλόκεφος,τρώει την ημέρα ανά τρίωρο και το βράδυ ανά 4-ωρο 5-ωρο.

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Προχθες κάναμε το πρώτο εμβόλιο,μπορεί να έχει σχέση?Έκανε δέκατα 37,26 (είναι δέκατα?) για κάποιες ώρες,χθες το πρωι μέχρι το απόγευμα.Πότε πρέπει να ανησυχήσω?

 

Έχει προφανή σχέση.

Περαστικά σας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!:-PΟπότε λογικά πότε περίπου θα επανέλθει στην προηγούμενη κατασταση για να μην ανησυχώ?:roll:

 

Ελπίζω σε λίγες μέρες.

 

Γενικά, για τα μωρά που θηλάζουν καλό είναι να μη γίνεται ο εμβολιασμός τόσο νωρίς αν δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος. Τα εμβόλια μπορούν να καθυστερήσουν λίγους μήνες, όταν το ανοσοποιητικό θα είναι λίγο πιο ώριμο και θα μπορεί να ανταπεξέλθει καλύτερα στην ταλαιωρία. Άλλωστε σε μεγαλύτερη ηλικία τα εμβόλια είναι πιο αποτελεσματικά.

 

Είναι κρίμα να υποβάλλεται το μωρό σε τέτοια ταλαιπωρία τόσο νωρίς στη ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω σε λίγες μέρες.

 

Γενικά, για τα μωρά που θηλάζουν καλό είναι να μη γίνεται ο εμβολιασμός τόσο νωρίς αν δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος. Τα εμβόλια μπορούν να καθυστερήσουν λίγους μήνες, όταν το ανοσοποιητικό θα είναι λίγο πιο ώριμο και θα μπορεί να ανταπεξέλθει καλύτερα στην ταλαιωρία. Άλλωστε σε μεγαλύτερη ηλικία τα εμβόλια είναι πιο αποτελεσματικά.

 

Είναι κρίμα να υποβάλλεται το μωρό σε τέτοια ταλαιπωρία τόσο νωρίς στη ζωή του.

μεγαλη κουβεντα αυτη ! και πραγματικα ανρωτιεμαι κατα ποσο κανουμε καλο στα μωρα μας με το να τα εμβολιαζουμε σε τοσο μικρες ηλικιες ...αλλα που η ενημερωση ,η γνωση ωστε να μας οχυρωσουν με αυτοπεπιθηση για να παρουμε τοσο σοβαρες αποφασεις για τα παιδια μας?πραγματικα καθε φορα που παω στη πάιδιατρο αναρωτιεμαι(μεσα μου)

...αν εχεις υλικο για να μας βοηθησει η καποια εγκυρη πηγη θα σε παρακαλουσα να μας το στειλεις ειτε σε πμ αν δεν θες δημοσια ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μεγαλη κουβεντα αυτη ! και πραγματικα ανρωτιεμαι κατα ποσο κανουμε καλο στα μωρα μας με το να τα εμβολιαζουμε σε τοσο μικρες ηλικιες ...αλλα που η ενημερωση ,η γνωση ωστε να μας οχυρωσουν με αυτοπεπιθηση για να παρουμε τοσο σοβαρες αποφασεις για τα παιδια μας?πραγματικα καθε φορα που παω στη πάιδιατρο αναρωτιεμαι(μεσα μου)

...αν εχεις υλικο για να μας βοηθησει η καποια εγκυρη πηγη θα σε παρακαλουσα να μας το στειλεις ειτε σε πμ αν δεν θες δημοσια ..

 

Ξεκίνα από εδώ, είναι συμμαζεμένο:

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/02/09/6-principles-you-should-know-before-making-an-informed-swine-flu-vaccine-decision.aspx

 

υπάρχει και ένα τόπικ για τα εμβόλια εδώ μέσα αλλά θα χαθείς στις πολλές συζητήσεις, νομίζω ότι και εκεί υπάρχου μερικά links

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα από εδώ, είναι συμμαζεμένο:

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/02/09/6-principles-you-should-know-before-making-an-informed-swine-flu-vaccine-decision.aspx

 

υπάρχει και ένα τόπικ για τα εμβόλια εδώ μέσα αλλά θα χαθείς στις πολλές συζητήσεις, νομίζω ότι και εκεί υπάρχου μερικά links

δεν μαφηνει να το διαβασω θελει το e-meil μου ....

παρολα αυτα δεν ειναι και τα γγλικα μου σε πολυ καλη κατασταση....:oops:

εχουμε κανενα ελληνικο lihk?:oops:

ευχαριστω παντως για την ανταποκριση

Link to comment
Share on other sites

οι πράσινες κενώσεις εκτός από υπερπαραγωγή, τι άλλο μπορεί να σημαίνουν?. ο δικός μου (γεννημένος 15/6/10) είδα σήμερα πράσινα κακά 2 φορές. τη 2η μάλιστα ήταν πιο βλεννώδη. την προηγούμενη εβδομάδα πέρασε μια ίωση αλλά τα κακά του ήταν κανονκά. από τη δευτέρα άρχισε να επανέρχεται στα κανονικά του αλλά ζητάει πιο συχνά φαγητό και επίσης δείχνει να θέλει το στήθος μου για να κοιμηθεί. τι μπορεί να φταίει?

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

οι πράσινες κενώσεις εκτός από υπερπαραγωγή, τι άλλο μπορεί να σημαίνουν?. ο δικός μου (γεννημένος 15/6/10) είδα σήμερα πράσινα κακά 2 φορές. τη 2η μάλιστα ήταν πιο βλεννώδη. την προηγούμενη εβδομάδα πέρασε μια ίωση αλλά τα κακά του ήταν κανονκά.

 

 

οι πράσινες κενώσεις μπορεί να σημαίνουν ίωση ή αλλεργία

 

από τη δευτέρα άρχισε να επανέρχεται στα κανονικά του αλλά ζητάει πιο συχνά φαγητό και επίσης δείχνει να θέλει το στήθος μου για να κοιμηθεί. τι μπορεί να φταίει?

 

το ότι έχεις ένα φυσιολογικό μωρό

Link to comment
Share on other sites

Αφού ζητάει στήθος (και πολύ καλά κάνει) σημαίνει ότι θα γίνει γρήγορα καλά ό,τι κι αν έχει!!! Εκμεταλευτείτε το γεγονός ότι το μωρό σας θέλει να θηλάσει.

Το μόνο που μπορέι να κάνει ο θηλασμός είναι να το ενυδατώσει και να το βοηθήσει να αναρρωσει από οποιαδήποτε ίωση μπορεί να περνάει.

 

Και φυσικά η Αγλαία λέει ότι έχετε ένα φυσιολογικό μωρό γιατί τα μωρά ενστικτοδώς ξέρουν τι τους κάνει καλό και φυσικά το δικό σας ζητάει να θηλάσει.

 

Από τον τρόπο που γράφετε, αναρωτιέμαι αν και πόσο θηλάζετε το μωρό σας. Συγχωρέστε με αν δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει αλλά δεν σας ξέρω και στο μήνυμά σας δεν μας δίνετε λεπτομέρειες.

 

Ο θηλασμός πρέπει να γίνεται κατά βούληση του μωρού και είναι μια φυσική διαδικασία που πρέπει αν μη τι άλλο να διαρκέσει τουλάχιστον τους πρώτους 6 μήνες της ζωής του.

 

Το φυσιολογικό για ένα μωρό είναι να θηλάζει.

Να κοιμάται στο στήθος ευτυχισμένο και χορτασμένο.

 

Αυτά από εμένα, καλή τύχη και εύχομαι το καλύτερο και στους δυό σας, να σας ζήσει.

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

τον θηλάζω αποκλειστικά από την ημέρα που γεννήθηκε όποτε εκείνος ζητήσει και για όση ώρα θέλει. όταν λέω ότι ζητάει πιο συχνά το στήθος μου για να κοιμηθεί εννοώ ότι το βάζω στο στήθος, τρώει 2 λεπτά με δυνατά ρουφήγματα (ακούγονται γκλουπ) και επειτα κοιμάται ενώ συνεχίζει το πιπίλισμα. αν κάνω κίνηση να το βγάλω από το στόμα του ξυπνάει και ψάχνει το στήθος μου πάλι. αυτό από μόνο του δεν το θεωρώ πρόβλημα. με ανησυχει μήπως δεν τρώει αρκετά γιατί πρόκειτε για ένα παιδι που σύμφωνα με την παιδίατρο δεν παιρνει καλό βάρος (γεννήθηκε 3365 και είναι 5330) και έχει ΓΟΠ (εγώ έχω κόψει τα γαλακτοκομικά). τελος πάντων, από δευτέρα επιστρέφουμε Αθήνα και θα δω άλλη παιδίατρο που είναι και σύμβουλος θηλασμού. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

τον θηλάζω αποκλειστικά από την ημέρα που γεννήθηκε όποτε εκείνος ζητήσει και για όση ώρα θέλει. όταν λέω ότι ζητάει πιο συχνά το στήθος μου για να κοιμηθεί εννοώ ότι το βάζω στο στήθος, τρώει 2 λεπτά με δυνατά ρουφήγματα (ακούγονται γκλουπ) και επειτα κοιμάται ενώ συνεχίζει το πιπίλισμα. αν κάνω κίνηση να το βγάλω από το στόμα του ξυπνάει και ψάχνει το στήθος μου πάλι. αυτό από μόνο του δεν το θεωρώ πρόβλημα. με ανησυχει μήπως δεν τρώει αρκετά γιατί πρόκειτε για ένα παιδι που σύμφωνα με την παιδίατρο δεν παιρνει καλό βάρος (γεννήθηκε 3365 και είναι 5330) και έχει ΓΟΠ (εγώ έχω κόψει τα γαλακτοκομικά). τελος πάντων, από δευτέρα επιστρέφουμε Αθήνα και θα δω άλλη παιδίατρο που είναι και σύμβουλος θηλασμού. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

Σε πόσο διάστημα πήρε αυτό το βάρος;

 

Βρήκα το παλαιότερο ποστ που έβαλες

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

γέννηση 15/6/10 3365 ύψος 53 εκ.

20/6/10 3145

22/6/10 3260 ύψος 56 εκ

6/7/10 4000

29/7/10 4420 ύψος 59 εκ

5/8/10 4640

23/8/10 4950

ύψος 61 εκ

Το μωρό πήρε σε 64 ημέρες 1805 γραμμάρια, δηλαδή κατά μέσο όρο 28,5 γραμμάρια ενώ ο αναμενόμενος μέσος όρος είναι 25 γραμμάρια.

 

Από ότι διάβασα, η παιδίατρος δεν θεώρησε καλό αυτό το βάρος. Σύμφωνα με την παιδιατρική που έχει διαβάσει είναι πολύ καλό συνολικά.

 

Ακόμη και τις τελευταίες 23 ημέρες των ζυγίσεων (29/7 - 23/8 πήρε κατά μέσο όρο 23 γρ. το 24ωρο που είναι πολύ καλό για ένα μωρό που τις προηγούμενες μέρες 39 ημέρες έπαιρνε περισσότερα από 32 γρ. το 24ωρο.

 

Αυτά τα γνωρίζει η παιδίατρος.

 

Μένει να γράψεις και την ημερομηνία της τελευταίας ζύγισης.

Link to comment
Share on other sites

Αν το μωρό έχει ΓΟΠ, τότε θα πρέπει να αναζητηθεί λύση στο πρόβλημα και φυσικά το συμπλήρωμα δεν είναι λύση για το συγκεκριμένο μωρό γιατί είναι εντελώς προφανές ότι η μαμά του μπορεί να παράγει πάνω από ένα λίτρο γάλα το 24ωρο.

 

Έχω την εντύπωση ότι η παιδίατρο δεν σας τα λέει καλά...

Link to comment
Share on other sites

3/9/10 5130 και

21/9/10 5330 με 65 εκ ύψος. εκείνη την ημέρα όμως το μωρό ξημέρωσε με 38,2 πυρετό λόγω ίωσης απ΄ότι μου είπε. κάναμε καλλιέργεια ούρων που βγήκε στείρα και εξετάσεις αίματος που επιβεβαίωσαν την ίωση. στις 24/9 και ενώ ήταν 2 ημέρες απύρετος, έβγαλε απίστευτο κλάμα όλο το πρωί, δεν μπορούσε να ηρεμήσει για να κοιμηθεί και σταμάτησε να τρώει (έκανε ένα γεύμα στις 6:30 το πρωί και το επόμενο στις 13:45). έχασε δηλαδή 2 και κάτι γεύματα... από την επόμενη πήγαμε λίγο καλύτερα μέχρι τη δευτέρα που σταμάτησε να χάνει γεύματα. χτες όμως είδα αυτό στα κακά του (πράσινα και βλεννώδη) και ανησύχησα. να σας πω ότι τις ημέρες που δεν έτρωγε κανονικά εγώ έβγαζα το γάλα με θήλαστρο (medela swing) γαι να μη μειωθεί η παραγωγή. έβγαζα περίπου 80 ml τη φορά (καλά δεν είναι;)

το δικό μου άγχος ήταν μήπως με την επιμονή μου να μη του δώσω ξένο του κάνω κακό. απ' ότι διαβάζω εδώ (και βάση λογικής) ένα παιδί με ΓΟΠ θα δεχτεί καλύτερα το δικο μου γάλα και επίσης αν εγώ έχω κόψει τα γαλακτοκομικά από αγελάδα, πως θα βοηθήσει το αγελαδινό γάλα το παιδί μου? δυστυχώς η αυτοπεποίθησή μου ότι κάνω το καλύτερο γαι το μωρό μου κλονίστηκε ελαφρώς...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

15/6/10 3365 ύψος 53 εκ.

20/6/10 3145

22/6/10 3260 ύψος 56 εκ

6/7/10 4000

29/7/10 4420 ύψος 59 εκ

5/8/10 4640

23/8/10 4950

3/9/10 5130 και

21/9/10 5330 με 65 εκ ύψος.

 

Τον τελευταίο μήνα το παιδί έβαλε λιγότερο από το αναμενόμενο βάρος, όμως οριακά είναι στο ελάχιστο φυσιολογικό.

 

Συνολικά το παιδί είναι στο μέσο όρο, οπότε δεν εμπνέει καμία ανησυχία.

 

 

το δικό μου άγχος ήταν μήπως με την επιμονή μου να μη του δώσω ξένο του κάνω κακό. απ' ότι διαβάζω εδώ (και βάση λογικής) ένα παιδί με ΓΟΠ θα δεχτεί καλύτερα το δικο μου γάλα και επίσης αν εγώ έχω κόψει τα γαλακτοκομικά από αγελάδα, πως θα βοηθήσει το αγελαδινό γάλα το παιδί μου? δυστυχώς η αυτοπεποίθησή μου ότι κάνω το καλύτερο γαι το μωρό μου κλονίστηκε ελαφρώς...

 

Πώς θα βοηθήσει το αγελαδινό γάλα το παιδί σου;

 

Αν έχει ΓΟΠ θα το "βοηθήσει" να πονάει περισσότερο, να τρώει λιγότερο και να βάζει λιγότερο βάρος.

 

Ο γιατρός που το προτείνει, προφανώς δεν έχει κανένα πρόβλημα με αυτή την εξέλιξη, γι αυτό και το προτείνει τόσο εύκολα και απλά.

 

Εσύ όμως που έχεις το παιδί όλη μέρα και το βλέπεις να παιδεύεται, τι κάνεις; Νιώθεις ενοχή για την επιλογή του γιατρού; Νιώθεις ενοχή που τον άκουσες; ή επωμίζεσαι την ενοχή μόνο όταν του δίνεις το δικό σου γάλα;

 

Γιατί επιλέγεις αυτή την τελευταία ενοχή μόνο;

 

Επανέρχομαι στο προηγούμενο ερώτημά σου:

 

ζητάει πιο συχνά φαγητό και επίσης δείχνει να θέλει το στήθος μου για να κοιμηθεί. τι μπορεί να φταίει?

 

Μπορεί απλώς να θέλει να αυξήσει την παραγωγή και την ποσότητα που παίρνει συνολικά το 24ωρο.

 

Αν παρουσιάσε κάμψη για ένα διάστημα, όπως αυτό του προηγούμενου μήνα, το φυσιολογικό και το αναμενόμενο είναι να αυξήσει τα γεύματα για να βελτιώσει το ρυθμό ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...