Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ - ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

Αυτό που περιγράφεις μάλλον παραπέμπει σε αλλεργία αλλά πες μας κι άλλες λεπτομέρειες για την τωρινή σας κατάσταση.

Πόσα γεύματα κάνετε; Πόσο κρατάει ο θηλασμός σε κάθε στήθος; Το μωρό σου κοιμάται πολλές ώρες συνεχόμενα; Απάντησε και στις ερωτήσεις εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεννηθηκε 12/12 στην 39η εβδομαδα, φυσιολογικα με επισκλειριδιο.Δεν εμφανισε ικτερο.

 

το βαρος της

 

12/12/09 3100

16/12/09 2890

22/12/09 3000

3/1/2010 3250

12/2/2010 3895

19/02/10 4040

12/03/10 4540

12/4/10 5115

 

θηλαζει αποκλειστικα 7-9 φορες πλεον,παλιοτερα θηλαζε 10-11 φορες

περιπου 6 πανες τη μερα πλεον

 

απο κακα ξεκινησε με 2-3 φορες την μερα μουσταρδι, μετα τις 40 μερες αρχισαν οι υδαρεις με πρασινους κοκκους μια φορα τη μερα (ειχε και βλεννες καποια περιοδο και δεν επαιρνε βαρος, μαλλον κολλησε ιωση απο τον μπαμπα της), στους 2,5 μηνες αραιωσαν λιγο οι κενωσεις και σταματησα για 20 μερες τα γαλακτοκομικα, αρχισα παραλληλα να δινω το ιδιο στηθος καθε 3 ωρες.Για μια περιοδο τα κακα ηταν οκ παρολο που ειχα σταματησει την αποχη. Σιγα σιγα αραιωσε ακομα περισσοτερο τις κενωσεις και κανει πλεον καθε 5η μερα πρασινες χωρις κοκκους σαν αλοιφη και δυσοσμες. Αν καμια φορα κανει κακακια πριν την 5η μερα ειναι πιο φυσιολογικα σε χρωμα (πρασινιζουν λιγο) και δεν μυριζουν!

Γαλα δεν πινω αλλα τρωω κανονικα τροφες που περιεχουν ιχνη. Αιμα δεν εχω δει ποτε μεχρι τωρα.

Να σημειωσω οτι τις εχω δωσει 3 φορες συμπληρωμα (οταν ειχε θεμα με το βαρος) και ειχε πολλα αερια , εκνευρισμο. Εκεινη την περιοδο ειχε και εξανθηματα στο προσωπο σαν ατοπικη.

Στις αρχες μαρτιου φωναξα συμβουλο θηλασμου ,το συμπερασμα μας ηταν οτι δεν θηλαζε τοσο ενεργα και επρεπε να κανω την τεχνικη του compression. Μετα σαν να δυναμωσε απο μονη της και τον τελευταιο μηνα η προσληψη βαρους της ηταν μια χαρα.

Επισης εγω παιρνω καθημερινα συμπληρωμα ασβεστιου γιατι εχω ελλειψη και αραια και που καποιες βιταμινες pregnacare ειδικα για εγκυμοσυνη και θηλασμο.

Σε ευχαριστω πολυ για την αμμεση απαντηση και ελπιζω να μην τα εγραψα πολυ μπερδεμενα και να βγαλεις καποιο συμπερασμα!

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να γραψω για τον τροπο που θηλαζει...

αρχικα τα πρωινα ηταν συνεχεια στο στηθος αλλα απο οτι καταλαβα τον περισσοτερο χρονο απλα πιπιλουσε. Τωρα θηλαζει 10-20 λεπτα, συνηθως καθε 2-3 ωρες. Τις τελευταιες 2 εβδομαδες εχει εντονη ενοχληση απο τα δοντακια της και της εχει κοπει λιγο η ορεξη... εχει τυχει να θηλασει και μονο 5 λεπτα αρχετες φορες.

 

Να προσθεσω οτι κοιμαται ενα συνεχομενο 4ωρο το βραδυ 3-4 διωρα και 2-3 υπνακους απο μιση μεχρι μια ωρα

Link to comment
Share on other sites

Κρατάς ακόμη το ένα στήθος ανά 3 ώρες;

Οι 20 μέρες αποχής είναι λίγες. Χρειάζονται 2 βδομάδες, για να καθαρίσει το δικό σου σύστημα από τις πρωτεΐνες του γάλακτος και άλλες 2 για το μωρό. Στη θέση σου θα έκανα αποχή για 4 εβδομάδες και αναλόγως με την εξέλιξη θα προχωρούσα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

οχι πλεον δεν το κραταω, δινω ενα στηθος ανα θηλασμο

λες να υπαρχει ακομα θεμα υπερπαραγωγης παρολο που δεν ειναι νερουλα τα κακακια;;;

ξεκιναω απο σημερα αποχη ξανα...

αν τελικα ειναι απο αλλεργια και το αφησω ετσι μπορει να παθει κατι;; το ρωταω αυτο γιατι δεν εχει ιδιαιτερα εμφανη συμπτωματα και αν δεν διαβαζα το φορουμ δεν θα το ειχα καν συνδεσει με αλλεργια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια ο μικρος μου εδω και λιγες μερες μου κανει αρκετες φορες πρασσινα κακα και καποιες φορες πρασινοκιτρινα παντα θηλαζα ενα γευμα απο καθε στηθος κι αλλαζα στηθος καθε τρεις ωρες εχω αυξησει τις ωρες και δινω δυο γευματα απο ενα στηθος δηλαδη αλλαζω στηθος καθε εξι ωρες αλλα παλι δεν βλεπω διαφορα τωρα θηλαζω απο το ιδιο στηθος απο τις 4 τα χαραματα δηλαδη σχεδον 10 ωρες απο το ιδιο στηθος και παλι πριν εκανε κακα και ηταν πρασσινα τι να κανω;ποσο να αυξησω τις ωρες;

το αλλο μου στηθος ειχε πριστει και αντλησα 80μλ εκανα χαζομαρα;

πειτε μου σας παρακαλω εχω προβληματιστει παρα πολυ :cry:

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ο μικρος μου εδω και λιγες μερες μου κανει αρκετες φορες πρασσινα κακα και καποιες φορες πρασινοκιτρινα παντα θηλαζα ενα γευμα απο καθε στηθος κι αλλαζα στηθος καθε τρεις ωρες εχω αυξησει τις ωρες και δινω δυο γευματα απο ενα στηθος δηλαδη αλλαζω στηθος καθε εξι ωρες αλλα παλι δεν βλεπω διαφορα τωρα θηλαζω απο το ιδιο στηθος απο τις 4 τα χαραματα δηλαδη σχεδον 10 ωρες απο το ιδιο στηθος και παλι πριν εκανε κακα και ηταν πρασσινα τι να κανω;ποσο να αυξησω τις ωρες;

το αλλο μου στηθος ειχε πριστει και αντλησα 80μλ εκανα χαζομαρα;

πειτε μου σας παρακαλω εχω προβληματιστει παρα πολυ :cry:

 

Εγώ όσο καιρό θήλαζα τη μικρή, πάντα πρασινωπά κακά έκανε. Το είχα πει στην παιδίατρο και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Έπαιρνε βάρος πολύ ικανοποιητικά και εννοείται ότι το χρώμα άλλαξε, μόλις αρχίσαμε το ξένο γάλα και τα φαγητά.

Να ακολουθήσεις το πρόγραμμα με το στήθος, πότε το ένα πότε το άλλο. Μην αφήνεις να μαζεύεται γάλα στο ένα. Το επόμενο στάδιο είναι να κοπεί.

Link to comment
Share on other sites

titi μου αο αυτα που διαβασα ειδα οτι ετσι πρεπει να κανω δεν ελεγε πουθενα οτι θα μου κοπει το γαλα τωρα ανυσηχω παραπανω :cry:

αγλαια αν δεις το μηνυμα πες μου σε παρακαλω!

μπορει να ειναι και ενδειξη αλλεργιας;

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

titi μου αο αυτα που διαβασα ειδα οτι ετσι πρεπει να κανω δεν ελεγε πουθενα οτι θα μου κοπει το γαλα τωρα ανυσηχω παραπανω :cry:

αγλαια αν δεις το μηνυμα πες μου σε παρακαλω!

μπορει να ειναι και ενδειξη αλλεργιας;

 

Αφού το έβγαλες με θήλαστρο δεν κόβεται... Είναι σαν να θηλάζεις και από εκεί.

Απλά σου λέω ότι όταν το στήθος συμφορίζεται με γάλα, και δεν αντλείται, το επόμενο βήμα είναι να πάρει ο εγκέφαλος την εντολής "ΣΤΟΠ, δεν θέλουμε άλλο γάλα" και να σταματήσει. Δεν γίνεται και από τη μια στιγμή στην άλλη, μην τρομάζεις.

Απλά εγώ το έπαθα αυτό μια φορά. Δεν ήθελε η μικρή να θηλάσει, το στήθος μου είχε γεμίσει, δεν είχα θήλαστρο, πονούσα τρομερά και έπειτα παρατήρησα ότι είχε μειωθεί αρκετά η ποσότητα την επόμενη φορά. Ρώτησα και τη γιατρό και το επιβεβαίωσε.

Αυτό που μου είπε εμένα να κάνω είναι να την ταίζω 10 λεπτά από κάθε στήθος σε κάθε γεύμα, ώστε να υπαρχει ισορροπία στην παραγωγή. Σχεδόν ποτέ δεν άφηνα το ένα στήθος εντελώς γεμάτο. Μπορεί απλά να θήλαζε από το ένα λίγο λιγότερη ώρα.

Αλλεργία πάντως δεν είναι τα πράσινα κακά. Πίστεψέ με. Η κουμπάρα μου που έχει μωρό με αλλεργία είχε πολύ πιο άσχημα συμπτώματα (όπως αίμα στα κακά).

Μην το σκέφτεσαι άλλο, δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Πρέπει να στρώσει και η χλωρίδα του εντέρου, άλλωστε μόλις 1 μηνός είναι...

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς ο παιδίατρος μας έλεγε ότι δεν μας πειράζουν τα πράσινα κακά αλλά για μωράκι που θηλάζει αποκλειστικά δεν είναι έτσι... Μπορεί να είναι είτε υπερπαραγωγή, είτε κάποια ίωση αν είναι για μερικές μέρες μόνο και ναι είναι και ένδειξη για αλλεργία ειδικά αν συνοδευόνται από βλέννες. Τα δικά μας κακά ξεκινήσαν να πρασινίζουν κάπου στο 2ο μήνα και σπάνια αλλάζαν χρώμα, ώσπου τελικά ήρθε και το αίμα γιατί τελικά είχαμε αλλεργίες...

 

βατραχάκι μήπως υπάρχει περίπτωση να περνάει καμιά ιωσούλα το μικρούλη σου! Αν δεν δεις βελτίωση πάντως με τις 10 ώρες που θηλάζεις από το ένα στήθος μείωσε πάλι τις ώρες γιατί πράγματι υπάρχει περίπτωση να μειωθεί το γάλα σου (αυτό προσπαθείς να κάνεις άλλωστε σε περίπτωση που έχεις υπερπαραγωγή αλλά επειδή αυτό το διάστημα είναι μεγάλο καλύτερα να το κάνεις αφού συμβουλευτείς πρώτα κάποια σύμβουλο θηλασμού)

Καλή συνέχεια και εύχομαι να δούνε το μύνημα σου και κάποιες πιο έμπειρες μανούλες και να σου απαντήσουν:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμάς ο παιδίατρος μας έλεγε ότι δεν μας πειράζουν τα πράσινα κακά αλλά για μωράκι που θηλάζει αποκλειστικά δεν είναι έτσι... Μπορεί να είναι είτε υπερπαραγωγή, είτε κάποια ίωση αν είναι για μερικές μέρες μόνο και ναι είναι και ένδειξη για αλλεργία ειδικά αν συνοδευόνται από βλέννες. Τα δικά μας κακά ξεκινήσαν να πρασινίζουν κάπου στο 2ο μήνα και σπάνια αλλάζαν χρώμα, ώσπου τελικά ήρθε και το αίμα γιατί τελικά είχαμε αλλεργίες...

 

βατραχάκι μήπως υπάρχει περίπτωση να περνάει καμιά ιωσούλα το μικρούλη σου! Αν δεν δεις βελτίωση πάντως με τις 10 ώρες που θηλάζεις από το ένα στήθος μείωσε πάλι τις ώρες γιατί πράγματι υπάρχει περίπτωση να μειωθεί το γάλα σου (αυτό προσπαθείς να κάνεις άλλωστε σε περίπτωση που έχεις υπερπαραγωγή αλλά επειδή αυτό το διάστημα είναι μεγάλο καλύτερα να το κάνεις αφού συμβουλευτείς πρώτα κάποια σύμβουλο θηλασμού)

Καλή συνέχεια και εύχομαι να δούνε το μύνημα σου και κάποιες πιο έμπειρες μανούλες και να σου απαντήσουν:-)

 

Κορίτσια συγνωμη, αλλά μάλλον δεν ξέρω. Τι κάνει δηλαδή η υπερπαραγωγή και πρασινίζουν τα κακά?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγνωμη, αλλά μάλλον δεν ξέρω. Τι κάνει δηλαδή η υπερπαραγωγή και πρασινίζουν τα κακά?

Όταν δεν ξέρουμε ας είμαστε πιο προσεχτικοί με τις συμβουλές μας όταν πρόκειται για τόσο σοβαρά θέματα.

Στην αρχη του το γάλα έχει πιο χαμηλά λιπαρά και πολλή λακτόζη. Αυτό είναι καλό γιατί το βρέφος ξεδιψάει. Στη συνέχεια, μετά από λίγα λεπτά το γάλα γίνεται πιο πλούσιο σε λιπαρα για να χορταίνει και να παίρνει βάρος το μωρό. Όταν έχουμε υπερπαραγωγή το μωρό παίρνει μόνο από το πρώτο γάλα που έχει λίγα λιπαρά και πολύ λακτόζη. Τα λίγα λιπαρά έχουν ως συνέπεια να μένει πίσω στο βάρος και η πολύ λακτόζη ερεθίζει το έντερό του και γίνονται πράσινα τα κακά. Τα κακά των μωρό που θηλάζουν πρέπει να είναι μουσταρδί, υδαρή και με κόκκους.

 

vatraxaki, επειδή δεν γνωρίζω καλά το θέμα της υπερπαραγωγής και των αλλεργιών για να σου απαντήσω, μέχρι να δει το μήνυμα σου κάποια πιο έμπειρη μανούλα, απάντησε αυτές τις ερωτήσεις, γιατί μπορεί να βοηθήσουν

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Link to comment
Share on other sites

Να ακολουθήσεις το πρόγραμμα με το στήθος, πότε το ένα πότε το άλλο. Μην αφήνεις να μαζεύεται γάλα στο ένα. Το επόμενο στάδιο είναι να κοπεί.

 

Δεν κόβεται το γάλα τόσο εύκολα σε μια μητέρα που θηλάζει αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

zaxarini μου δεν νομιζω να ειναι ιωση γιατι εχθες τον ειδε και η γιατρος και τον βρηκε μια χαρα.

αχ ελπιζω να μην ειναι αλλεργια!

Αν δεν έχει ίωση τότε μπορεί να είναι ένδειξη αλλεργίας στα γαλακτοκομικά. Για να το διαπιστώσεις θα πρέπει να κάνεις αποχή για τουλάχιστον 4 εβδομάδες από όλα τα γαλακτοκομικα. Στη συνέχεια θα δοκιμάσεις πρώτα αυτά από κατσικίσιο γάλα και αν δεν υπάρχει πρόβλημα θα προχωρήσεις και στο πρόβειο. Μετά βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

39w+2

Β. Το φύλο του βρέφους

αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

ΟΧΙ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

ΟΧΙ

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

8/4/10 3450

11/4/10 3400

29/4/10 4150

20/5/10 4850

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

ΠΕΡΙΠΟΥ 10 -12

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

ΣΕ ΟΛΑ

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

ΜΙΝΙ ΕΛΕΚΤΡΙΚ

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 8

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

6-7

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 4-5 ΜΕΡΕΣ ΟΙ ΚΕΚΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΣΙΝΕΣ ΜΕ ΚΙΤΡΙΝΑ ΣΠΟΡΑΚΙΑ

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει ίωση τότε μπορεί να είναι ένδειξη αλλεργίας στα γαλακτοκομικά. Για να το διαπιστώσεις θα πρέπει να κάνεις αποχή για τουλάχιστον 4 εβδομάδες από όλα τα γαλακτοκομικα. Στη συνέχεια θα δοκιμάσεις πρώτα αυτά από κατσικίσιο γάλα και αν δεν υπάρχει πρόβλημα θα προχωρήσεις και στο πρόβειο. Μετά βλέπουμε.

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΓΛΑΙΑ ΜΟΥ!

δηλαδη λες οτι μαλλον δεν ειναι υπερπαραγωγη;

να ρωτησω και κατι αν ειναι οντως αλλεργια ενω κανει πρασσινα κακα θα περνει κανονικα βαρος;

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω πάλι εγώ:D μέχρι να το δει η Αγλαΐα και να σου πω ότι είναι συχνό φαινόμενο στα παιδιά με αλλεργίες να έχουν μειωμένη πρόσληψη βάρους αλλά δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Στη δικιά μας περίπτωση πχ η μικρή έπαιρνε και παίρνει βάρος με το παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Βατραχάκι, πριν ανησυχήσεις, θα έλεγα να περιμένεις λίγες μέρες. Μπορεί να υπάρχει κάποια σιωπηλή ίωση και να φύγει όπως είρθε. Το διάστημα με τις πράσινες κενώσεις είναι μικρό, περίμενε άλλες τόσες μέρες και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

σας ευχαριστω που εισαστε παντα κοντα μου και με συμβουλευεται χαρη σ'εσας εφτασα να θηλαζω αποκλειστηκα τον μικρο 2 μηνες κι ευχομαι να συνεχισουμε για πολυ ακομη!

τα κακα μας τελικα στρωσανε αλλα τις τελευαιες μερες ειναι πολυ νερουλα χωρις καθολου σπορακια τι ειναι παλι αυτο;

διαρροια;

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μπορείς να πιεις φασκόμηλο για 3 μέρες. Πίνε 3 φλιτζάνια κάθε μέρα.

Καλησπέρα!Απο αυτα που διαβαζω και σε μενα εφταιγαν τα χαπια μαγιας για τις -πρασινες κενώσεις.εδω κ 3 μερες κανω οτι εχεις γραψει στις αλλες και αρχισαν να ψιλοκιτρινιζουν και σημερα ειχαν κ σπορακια.Αν πιω το φασκομηλο υπαρχει περιπτωση να μειωθει πολύ το γάλα ή θα επανελθει στα φυσιολογικά? Θα το καταλάβω απο τα κακα ή να ελεγχω το στηθος?Να συμπληρώσω οτι τρωει ακαταπαυστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κυρία Αγλαία γεια σας,

σας παρακαλώ βοηθήστε με, γέννησα με καισαρική πρώορα την τρίτη 13/07/10 χωρίς καμία προειδοποίηση 2 αγόρια δίδυμα 25 εβδομάδων, σε πολύ πολύ πολύ δύσκολη κατάσταση. ξαφνικά άνοιξε ο τράχιλος χωρις πόνους συσπάσεις και βγηκαν τα μωρα απο τη μητρα. δεν ημουνα καθολου προετοιμασμενη για γεννα, δεν ειχα ιδεα για θεματα θηλασμου, θεωρησα οτι ειναι πολυ νωρις να ενημερωθω.

στο νοσοκομειο ρωτησα, τωρα θα εχω γάλα? εγω θεωρησα οτι το γάλα όποτε ερθει είναι αχρηστο αφου τα μωρα ειναι μικροσκοπικα διασωληνωμενα και αν καταφερουν να ζουν θα χρειαστουν γαλα απο τον οκτωβριο!! ειμαι ηλιθια το ξερω. ο γιατρος μου εδωσε 2 χαπια Dostinex μισο την πεμπτη πρωι μισο πεμπτη βραδυ και το δευτερο παλι τη παρασκευη μισο πρωι μισο βραδυ και ετσι δε μου ηρθε καθολου γαλα μεχρι τωρα. ξαφνικα μας λενε απο τη μοναδα οτι το ενα του δωσαμε γαλα σημερα και το μητρικο θα τα βοηθησει πολυ, τρελαθηκα και τωρα δε ξερω τι να κανω? ρωτησα το γιατρο μου ειπε δε επαναφερεται και δε γινοταν ετσι και αλλιως γιατι εχω μονίμως πυρετο μέχρι τωρα. όντως έχω πυρετο που τις πρωτες μερες ηταν 40 και τωρα ειναι 38, καναμε ολες τις εξετασεις δεν εχω τιποτα. μου λενε μηπως το αγχος μηπως η στενοχωρια δε ξερω. παιρνω αντιβιωση και με τα αντιπυρετικα πεφτει και ξανανεβαινει λιγες ωρες μετα τη δραση τους.

Θέλω να επαναφερω το γαλα με οποιαδηποτε μορφη εστω και πολυ λιγο μπας και τα βοηθησω λιγο, ετσι και αλλιως τα μωρα χρειαζονται λιγες σταγονες την ημερα ετσι οπως ειναι. τι να κανω? πως να το κανω? και μεχρι ποτε μπορω να το προλαβω, μη χασω πολυτιμο χρονο?

εγω βγηκα σημερα απο το μαιευτηριο αλλα θα παω 2 φορες την ημερα να τα βλεπω. μπορει να κατσω σπιτι αλλη μια εβδομαδα και μετα θα παω στη δουλεια (τι να παρω αδεια γεννας τωρα) αμα τα καταφερουν τα μωρα και ζησουν τοτε θα τη παρω την αδεια όταν θα τα εχω μαζι μου σπιτι.

σας παρακαλώ απαντηστε με μολις δειτε το μηνυμα δε ξερω τι αλλο να κανω κανεις δε μου δινει σαφη απαντηση.

ζω στην Αθηνα και αν ειναι να σας στειλω το τηλ. μου να επικοινωνησουμε η να μου δωστε ενα τηλ να σας παρω. προσπαθησα να στειλω προσωπικο μηνυμα δε τα κατάφερα.

σας υπερευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα

 

μετα απο 17 μερες αποκλειστικου θηλασμου παρατηρησα οτι το στηθος μου δε πρηζεται παρα πολυ. δε το νιωθω πολυ βαρυ.βεβαια καθε φορα που πλησιαζει η ωρα του φαγητου νιωθω τσιμπηματα στις θηλες. του δινω ενα στηθος ανα γευμα και μετα του προσφερω και το αλλο, αλλα σπανια το πιανει καθως αποκοιμιεται.

ο μπεμπης δε διαμαρτυρεται στα γευματα. στο τελος του γευματος και ενω το στηθος μου ειναι πολυ μαλακο βγαζει ακομη γαλα

το βαρος γεννησησ(2/7) ηταν 2980 κ στις 15/7 ηταν 3160. κανουμε περιπου 8-10 γευματα τη μερα

 

υπαρχει περιπτωση να μειωμεται το γαλα μου??

wn7Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ παλι.Εχω 10 μέρες ΄περιπου που παλευω το θέμα με την υπερπαραγωγη.Την κραταω όσο πιο πολλές ώρες ώρες γίνεται σε κάθε στήθος και μετα την αλλάζω στο 2ωρο με 3ωρο είχα δει βελτίωση αλλα όχι τελείως κίτρινα όπως ήταν αρχικά,έχει τώρα τρεις μέρες που θέλει να την αλλάζω στήθος πιο συχνά, πολλές φορές και στο μισάωρο με αποτέλεσμα ξανα πράσινες κενώσεις. Πως να την κρατήσω στο ίδιο στήθος που κλαίει και πλαντάζει?Πόσο παίρνει να ρυθμιστεί η υπερπαραγωγή?Μήπως τελικά να πιω φασκόμηλο? Η μικρή μου γεννήθηκε 2/6 2980 βγήκαμε απο την κλινική 6/6 2920 και τελευταία μέτρηση 15/7 4080.Καλό είναι το βάρος της? Επειδή την ζυγίζω στο σπίτι την τελευταια εβδομάδα είχε πάρει πολύ λίγο βάρος, φταίει η υπεραπαραγωγή?Πότε να ανησυχήσω?

Αγλαϊα HELP!!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...