Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ - ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

Κορίτσια, μήπως περάσατε κάποια ίωση πρόσφατα; Μήπως πήρατε φάρμακα; Μήπως φάγατε γαλακτοκομικά; Θεωρείστε ύποπτη οποιαδήποτε συσκευασμένη τροφή, ψωμί από τον φούρνο, αλλαντικά κτλ.

 

v.polina, ίσως περνάτε άλμα ανάπτυξης. Το γάλα δεν κόβεται έτσι εύκολα, εκτός κι αν μειώθηκαν οι θηλασμοί σας.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στη δικη μας περιπτωση τα κακα ειναι κιτρινα και πολλες φορες πρασινα λαχανι,χωρις σπορακια και υδαρη(τα απορροφα ολα η πανα)εδω και παρα πολυ καιρο.Εχω ξεχασει πως ειναι μια φυσιολογικη κενωση...Ιωση δεν περασαμε,τα γαλακτοκομικα και γενικως οτιδηποτε απεξω τα εχω κοψει εδω και πολυ καιρο και τις τελευταιες 15 μερες εχω κοψει ολα τα γαλακτοκομικα(αγελαδινα,κατσικισια,προβεια,και τα ιχνη) και ενα σωρο αλλες τροφες που θεωρουσα υποπτες επειδη ειναι αλλεργιογονες.Δεν ξερω τι κανω λαθος και το μωρο δεν κανει 'φυσιλογικα κακα'.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για κενώσεις εδώ, να ρωτήσω κάτι; Αν υποθέσουμε ότι φροντίσουμε την υπερπαραγωγή αλλά συνεχίζει το μωρό να κάνει πράσινες κενώσεις και μάλιστα με βλέννες, αλλά δεν έχει αλεργία στα γαλακτοκομικά (διαπιστωμένο με εξέταση αίματος), τι άλλο μπορεί να φταίει;;;

 

Και κυρίως ήθελα να ρωτήσω, τι γίνεται αν έχει κάπου αλλεργία και δεν το πάρουμε χαμπάρι;;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται τουλάχιστον ένας μήνας αποχής από τα γαλακτοκομικά, για να εξαφανιστούν οι πρωτεΐνες του αγελαδογάλακτος και από τους δυο. Αν ενδιάμεσα γίνει κάποιο λάθος ή παρασπονδία, φτου κι από την αρχή. Οπότε πρέπει να περιμένεις τις 4 βδομάδες και μετά να αξιολογηθούν τα αποτελέσματα.

 

Γκουφυ, ειδικά σε τόσο μικρές ηλικίες, τα τεστ που βγάζουν αρνητικό δεν είναι αξιόπιστα, μπορεί να είναι ψευδώς αρνητικό. Οπότε βασει συμπτωμάτων κάνεις την ανάλογη αποχή και βλέπεις τι γίνεται.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

επαναφερω τα ερωτηματα...εγω δινω 5 φορες απο το ιδιο στηθος,και ενω αρχισαν να γινονται καφεκιτρινες οι κενωσεις του μπεμπη-και πολυ υδαρεις-χθες εκανε παλι πρασινα κακα...και πριν που ηθελε να φαει,του εδωσα 4η φορα απο το αριστερο,ρουφουσε και εκλαιγε...και οταν του εδωσα απο το δεξι,εφαγε με μανια και κοιμηθηκε!!!!ΜΟΥ ΚΟΒΕΤΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ???τι να κανω με τα πρασινα κακα μας?

αλλεργιολογος θα μας δει τελος του μηνα,ξερω οτι στανταρ εχει και αλλεργιες και η διατροφη μου ειναι εντελως περιορισμενη...αλλα αυτα θα τα γραψω στο αλλο τοπικ!;)

να σημειωσω οτι απο 5-6 κενωσεις την μερα μας μειωθηκαν σε 3,μετα σε 1,χθες εκανε παλι τρεις και σημερα προς το παρον 2...και βρεχει κανονικα 5-6 πανες την μερα.

καθε βοήθεια θα ηταν πολύτιμη.....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...:-(:-(:-(:-(

 

Nα συνεχίσεις αυτό που ήδη κάνεις.

Αν βλέπεις ότι σε ένα γεύμα δεν χορταίνει από το ένα στήθος, αλλάζεις και το βάζεις στο άλλο, όπως έκανες.

 

Οι αλλαγές που βλέπεις δείχνουν ότι η παραγωγή άρχισε να ρυθμίζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα συνεχίσεις αυτό που ήδη κάνεις.

Αν βλέπεις ότι σε ένα γεύμα δεν χορταίνει από το ένα στήθος, αλλάζεις και το βάζεις στο άλλο, όπως έκανες.

 

Οι αλλαγές που βλέπεις δείχνουν ότι η παραγωγή άρχισε να ρυθμίζεται.

 

ουφ!!!!!!!!

σ'ευχαριστω πολυ-πολυ!!!δεν φανταζεσαι ποσο πιο ησυχη νιωθω τωρα!:-D

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται τουλάχιστον ένας μήνας αποχής από τα γαλακτοκομικά, για να εξαφανιστούν οι πρωτεΐνες του αγελαδογάλακτος και από τους δυο. Αν ενδιάμεσα γίνει κάποιο λάθος ή παρασπονδία, φτου κι από την αρχή. Οπότε πρέπει να περιμένεις τις 4 βδομάδες και μετά να αξιολογηθούν τα αποτελέσματα.

 

Γκουφυ, ειδικά σε τόσο μικρές ηλικίες, τα τεστ που βγάζουν αρνητικό δεν είναι αξιόπιστα, μπορεί να είναι ψευδώς αρνητικό. Οπότε βασει συμπτωμάτων κάνεις την ανάλογη αποχή και βλέπεις τι γίνεται.

 

Κι αν δεν βγάλω συμπέρασμα τι φταίει, τι μπορεί να πάθει το μωρό, από πιθανή αλλεργία;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Aν το μωρό εμφανίσει αίμα στις κενώσεις και το έχει για πολύ καιρό, μπορεί να εμφανίσει αναιμία, η οποία έχει σοβαρή επίδραση την ανάπτυξή του.

 

Η συνεχής έκθεση σε αλλεργιογόνα, πολλαπλασιάζει τα συμπτώματα. Δηλαδή αν τώρα υπάρχουν μόνο πράσινες κενώσεις με λίγο αίμα, μετά μπορεί να εμφανιστεί και ατοπική δερματίτιδα και έκζεμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!Ηθελα να ρωτησω το εξης:Πόσο καιρο μπορει να κανει η μαμα block feeding χωρις να μειωθει υπερβολικα η παραγωγη.Ειναι δυνατον απο το ενα στηθος να υπαρχει υπερπαραγωγη και απο το αλλο να ειναι λιγο το γαλα?Και κατι τελευταιο:Εαν το μωρο κανει πεντε φορες κακα την ημερα και τις δυο ειναι πρασινα και τις τρεις μουσταρδι αυτο ειναι μεσα στα πλαισια του φυσιολογικου ή πρπει ολες οι κενωσεις να ειναι μουσταρδι?Ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ορισμένο χρονικό διάστημα για το block feeding. Για κάθε μητέρα είναι εντελώς διαφορετικό.

 

Μπορεί να υπάρχει υπερπαραγωγή μόνο στο ένα στήθος, οπότε το block feeding αρκεί να γίνεται μόνο σε αυτό.

 

Πρέπει όλες οι κενώσεις να είναι μουσταρδί (σίγουρα οι δύο πράσινες είναι καλύτερες από τις πέντε πράσινες κενώσεις...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω Αγλαια!!Πως γινεται το block feeding απο τη μια πλευρα μονο?Δινω συνεχεια απο τη πλευρα που αισθανομαι πιο αδεια? Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα αυτο το θεμα με την υπερπαραγωγη εχει πολλα κρυφα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αγλαια!!Πως γινεται το block feeding απο τη μια πλευρα μονο?Δινω συνεχεια απο τη πλευρα που αισθανομαι πιο αδεια? Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα αυτο το θεμα με την υπερπαραγωγη εχει πολλα κρυφα προβληματα.

 

Δίνεις πχ δύο γεύματα από το στήθος που παράγει λιγότερο και ένα γεύμα από το στήθος που παράγει περισσότερο. Αυτό σημαίνει ότι το πιο παραγωγικό μένει εκτός γευμάτων για περισσότερες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγλαϊα ζητώ και γω τη βοήθεια σου, σου παραθέτω κάποιες πληροφορίες και μετά το πρόβλημα,

Ημ.Γεν.6/2/2010, βάρος 2640, εβδομάδα κύησης 37 με καισαρική. φύγαμε από την κλινική 2540 και στις 1/3/2010 που μας είδε παιδίατρος τα κιλά ήταν 3340. θηλάζω αποκλειστικά τώρα πια, στην κλινική ήπιε ξένο και τις πρώτες μέρες στο σπίτι μέχρι να σιγουρευτώ ότι χορταίνει (3-4 μέρες). Απ' την κλινική θήλαζα και έτρωγε 10 λεπτά το οποίο κάνει μέχρι και σήμερα, τρώει κάθε 2-2,5 συνήθως αλλά τη βάζω όποτε θέλει. Μέχρι πρίν 2-3 μέρες τα κακά μας ήταν μουσταρδί κανονικά, τώρα είναι πράσινα και μάλλον έχω υπερπαραγωγή γιατί το γάλα πετάγεται πολύ όταν τρώει βγάζει τη θηλή κλαίει και τη πιτσιλάει ενώ το άλλο στάζει, δοκίμασα αυτό που προτείνεις να την ταίζω κάθε 3 ώρες από το ίδιο στήθος αλλά δεν βόλεψε γιατί έχει περίεργο ωράριο ( τρώει στις 11πμ και μετά κάθε 2-2,5, το βράδυ μετά το μπάνιο κάνει 3 ώρες να φάει και μετά ξυπνάει γύρω στις 1 και τρώει κάθε 1,5 ώρα, στις 6 -7 το πρωι κοιμάται μέχρι τις 10-11, επίσης μπορεί και κατά τη διάρκεια της μέρας να κοιμηθεί 3 ή 4 ώρες ) και τελικά πρήστηκα αρκετά και χθες έβγαλα με το θήλαστρο μετά που έφαγε (12 το βράδυ) και από τα δυο για να ηρεμήσω (90ml γιατί φοβήθηκα μη δεν έχει μετά για να φάει ). έβγαλα και σήμερα 120ml και από τα δυο(12:30 το μεσημέρι και τώρα 16:18 έχω πρηστεί πάλι). παρατήρησα ότι το γάλα χθες ήταν αραιό ενώ σήμερα όχι τόσο. να σου πω ότι τρώει από το ένα στήθος τη φορά, και όσο και να προσπαθώ να τη βάλω και στο άλλο ή έχει χορτάσει και δεν θέλει ή έχει χορτάσει και αποκοιμήθηκε. τι μπορώ να κάνω να ρυθμίσω την παραγωγή αν τελικά είναι υπερπαραγωγή, επίσης σήμερα πιάνω ένα μπιλάκι στο στήθος πάνω και προς τη μεριά της μασχάλης μάλλον εκεί που είναι ο αδένας. και κάτι ακόμη πριν 3-4 μέρες πονούσαν αφόρητα οι θηλές μου και σαν να ήταν πρησμένο λίγο το δέρμα γύρω από την θηλή μετά υποχώρησε και σήμερα πάλι πόνος πολύ όμως, και γενικά νιώθω τσιμπιές σε όλο το στήθος. Συγγνώμη για το μέγεθος του μνμ αλλά έχω καταμπερδευτεί και έχω και το βιβλίο της Πατσούρου.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρόκειται για τμήμα του αδένα του μαστού που εκτείνεται προς τη μασχάλη. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, θα φύγει από μονο του. Αν σε ενοχλεί, μπορείς να βάλει κρύες κομπρέσσες.

Link to comment
Share on other sites

:confused: Aglaia και κορίτσια, μπορείτε να μου πείτε τι είναι τα "σποράκια" στις κενώσεις?

 

Έχω μια μπέμπα μόλις 7 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά. Είναι πολύ ήσυχη (ξυπνάει κάθε 4 ώρες περίπου), θηλάζει καμιά ώρα - μιάμιση και κοιμάται. Το χρώμα των κενώσεων είναι μουσταρδί και από πάνες αλλάζουμε περίπου 6 αλλά όχι ιδιαίτερα λερωμένες (1-2 μόνο τσίσα). Έπρεπε να'ναι πιο γεμάτες και όλες με κενώσεις?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!:lol:

4aMNp3.pngfA7Ap2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πιεις φασκόμηλο για 3 μέρες. Πίνε 3 φλιτζάνια κάθε μέρα.

 

Αυτό θα κάνει το πρήξιμο να υποχωρήσει? θα βοηθήσει και με το γάλα που βγαίνει με πίεση και κάνει το μωρό να πνίγεται και να εκνευρίζεται? αν όχι τι άλλο μπορώ να κάνω γιατί δυσκολεύεται αρκετά σε πολλά γεύματα και χτυπιέται και κλαίει και χτυπάει και μένα.

 

Επίσης να σε ρωτήσω κάτι ακόμη, υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργία? και να εμφανίστηκε αργότερα? γιατί στην αρχή τα κακά ήταν κανονικά μουσταρδί.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

:confused: Aglaia και κορίτσια, μπορείτε να μου πείτε τι είναι τα "σποράκια" στις κενώσεις?

 

Έχω μια μπέμπα μόλις 7 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά. Είναι πολύ ήσυχη (ξυπνάει κάθε 4 ώρες περίπου), θηλάζει καμιά ώρα - μιάμιση και κοιμάται. Το χρώμα των κενώσεων είναι μουσταρδί και από πάνες αλλάζουμε περίπου 6 αλλά όχι ιδιαίτερα λερωμένες (1-2 μόνο τσίσα). Έπρεπε να'ναι πιο γεμάτες και όλες με κενώσεις?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!:lol:

 

Απ' ότι έχω διαβάσει εδώ και μέχρι να σου απαντήσουν πιο έμπειρες πρέπει να έχει 6-8 με τσίσα και 1-2 με κακά, αλλά με επιφύλαξη. Επίσης 7 ημερών κάθε 4 ώρες είναι πάρα πολύ, τρώει λίγο δηλαδή, πρέπει να κάνει 10-12 γεύματα.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω διαβάσει εδώ και μέχρι να σου απαντήσουν πιο έμπειρες πρέπει να έχει 6-8 με τσίσα και 1-2 με κακά, αλλά με επιφύλαξη. Επίσης 7 ημερών κάθε 4 ώρες είναι πάρα πολύ, τρώει λίγο δηλαδή, πρέπει να κάνει 10-12 γεύματα.

 

 

Ευχαριστώ iro μου για τις συμβουλές σου!

Κάθισα κ διάβασα τι λένε τα κορίτσια σε παρόμοιες περιπτώσεις κ ειδικά η Αγλαία κ είδα πως έχεις δίκιο. Αλλά δοκίμασα να την σηκώνω λίγο νωρίτερα (3 ώρες) κ τρώει μόνο 5 λεπτάκια απ'το 1 στήθος κ μετά... νάνι. Το 2ο ούτε λόγος. Ενώ τουλάχιστον όταν ξυπνάει μόνη της τρώει "ικανοποιητικά". Μπορεί κ να'τυχε βέβαια, ξέρω κι εγώ.

Βάρος εντωμεταξύ (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) παίρνει φυσιολογικά (το τσέκαρε κ η παιδίατρος).

Να την σηκώνω νωρίτερα ή να την αφήνω να πεινάσει? :roll:

4aMNp3.pngfA7Ap2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι πολλές ώρες ύπνου μπορεί να σημαίνουν ότι το μωρό είναι εξαντλημένο και δεν μπορεί να ξυπνήσει από μόνο του, λένε τα κορίτσια εδώ. Προσπάθησε να την ξυπνάς, ακόμα και 5 λεπτά βοηθάνε στο να μην αφυδατωθεί και ίσως συνηθίσει σιγά σιγά. Και μένα είναι αδύνατον να φάει κοιμισμένη ή να την ξυπνήσω και να φάει αλλά ευτυχώς τρώει συχνά από μόνη της.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

θα μπορουσα να ρωτησω παρακαλω εκ μερους μιας φιλης μου με προβλημα υπερπαραγωγης τι γινεται οταν αυτη αποκατασταθει??δηλαδη αυτη τη στιγμη αλλαζει στηθος ανα πεντε ωρες, θηλαζοντας βεβαια οποτε ζητησει το μωρο...τι θα κανει οταν θα σταματησουν τα πρασινα κακα??ανα ποση ωρα θα αλλαζει στηθος?θα ειναι γευμα και στηθος??

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

θα της δειξει το μωρο απο μονο του...να μην τηρει κανενος τυπου ωραριο και προγραμμα,να δινει στο μωρο οποτε το ζητησει,και θα το καταλαβει οταν το μωρο δεν χορτασει απο το ενα στηθος,θα ζητησει παλι,οποτε θα του δωσει απο το αλλο...

θελει καιρο παντως,υπομονη,και να προσπαθει πολυ να "διαβασει" τις αναγκες του μωρου...

αυτα απο μενα που αντιμετωπισα πολυ προσφατα το ιδιο προβλημα,ελπιζω να βοηθησα!

φιλια!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

να κανω μια ερωτηση..αν τα πρασινα κακα οφειλονται σε υπερπαραγωγη ειναι παντα σε μορφη διαρροιας;;;

η μικρη μου ειναι 4,5 μηνων..εδω και 2 μηνες κανει κακα της καθε 5η μερα και ειναι σαν αλοιφη με καποια ελαφρως πιο πηχτα σημεια και τις περισσοτερες φορες πρασινα σχετικα δυσοσμα...ειχα μια ελαφρια υπερπαραγωγη στην αρχη αλλα εκανε συχνες κενωσεις και σε πιο υδαρη μορφη. Τωρα τι μπορει να φταιει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...