Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ - ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

Staxiofiorina η υπερπαραγωγή μου φαίνεται λίγο δύσκολη ξαφνικά μετά από επαναγαλακτισμό, για αλεργία δεν αποκλείεται αν και θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να εναλλάσσεις το στήθος λιγότερο, μου φαίνεται πιο πιθανό να πίνει το μωρό το πρώτο “light” γάλα οπότε δες λίγο να επιμένεις στο ένα στήθος μέχρι να το αφήσει και μετά να προσφέρεις το άλλο (χωρίς να κοιτάς το ρολόι)...επίσης αν έχει και μυξούλες μπορεί να είναι ίωση. Για να είσαι διπλά σίγουρη κόψε τα γαλακτοκομικά για ένα μήνα να δεις πως πάτε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kριστίνα δεν κάναμε πράσινες κενώσεις μια φορά χτες μια απαλή απόχρωση πρασινωπή σε μρικά σημεία..επειδή παίρνω χάπια μαγιάς 6 μέρες ρωτάω για την υπερπαραγωγή.αυτό φια το στήθος το κάνω,μυξούλες απούσες

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους!

Ο μικρούλης μου είναι 5 μηνών & περίπου 9κ. Γεννήθηκε 4,200κ. & θηλάζει αποκλειστικά, όπως έκανε και ο αδερφούλης του(είναι 21 μηνών). Η ανάπτυξή του χαρακτηρίζεται "άριστη" από την παιδίατρο, αλλά με ανησυχεί το γεγονός ότι σπάνια θα κάνει πορτοκαλί κακάκια. Η παιδίατρος λέει ότι ανησυχούμε μόνο όταν δούμε αίμα, αλλά οι συζητήσεις σας με έβαλαν σε ανησυχίες. Ο μικρός μου κάνει 4 με 5 φορές την ημέρα πράσινα κακάκια και ακόμα (ενώ περίπου 2,5 με 3 μηνών είχε σταματήσει) κάνει κακά του το βράδυ. Πώς σας φαίνονται όλα αυτά? Υπάρχει λόγος ανησυχίας? Μπορώ να κάνω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει! Δες και εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39656

 

Κάνω παράθεση τα λεγόμενα της Αγλαΐας

Υπάρχει πιθανότητα η μητέρα να έχει υπερπαραγωγή λόγω συχνών θηλασμών και το παιδί να πίνει μόνο το πρώτο γάλα που είναι με λιγότερες πρωτεΐνες και λιγότερα λιπαρά. Υπερκατανάλωση τέτοιου γάλακτος μπορεί να προκαλέσει διάρροιες πράσινου χρωματος και όχι καλή αύξηση του βάρους. Αυτό είναι το πιο πιθανό σενάριο, αν δεν υπάρχει κάτι παθολογικό. Να του δίνεις το ίδιο στήθος για 3 συνεχόμενες ώρες και μετά να αλλάζεις στήθος για το επόμενο τρίωρο.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Palladin, έψαχνα στο Forum αλλά δεν είχα δει τη συγκεκριμένη ενότητα. Η περίπτωση, αν εξαιρέσουμε την ουρολοίμωξη και το ότι τον μπέμπη μας δεν τον λένε Οδυσσέα, είναι ακριβώς η ίδια με την δικιά μας. Θα δοκιμάσω να τον θηλάζω από το ίδιο στήθος και ελπίζω να σταματήσουν τα πράσινα. Μάλλον έτσι θα σταματήσουν και οι νυχτερινές κενώσεις, που (αν έχω καταλάβει καλά) είναι σημείο διάρροιας, σωστά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

me bohthisate poly sto thema thilasmou koritsia!!!edw kai mia bdomada den dinw katholou symplhrwma kai h mikrh pairnei baros...endeiktika anaferw:

27.10: 2650gr

3.11.: 2950 gr.(me peripou 80 ml symplhrwma ana 2 meres)

7.11.: 3120 gr (xwris symplhrwma kai zygisma treis meres nwritera gia na doume an epairne baros mono me to diko mou gala)

parathrhsame bebaia oti apo tote pou dinw mono to diko mou gala ta kaka ths einai pio prasina!!!den pairnei dhladh to liparo gala, alla kyriws ydatanthrakes???kai an nai,tote giati pairnei baros mia xara?mhmpws barainei pinontas "mh poiotiko" gala??? giati kai meis oi megaloi an fame 2 sokolates th mera h zygaria thn epomenh tha deixei parapanw...de shmainei omws oti diatrefomaste swsta!

na anhsyxw?

filia

Link to comment
Share on other sites

a....kai kati akoma mhn to ksexasw!!!!polles fores dysanasxetei otan paw na th balw sto stithos an kai thelei na faei, kanei "spasmodikes kinhseis" mexri na piasei th thlh, alla otan thn pianei hremei kai arxizei to roufhgma:) kata th diarkeia tou roufhgmatos tentwnetai polles fores san na niwthei abola...h stash pou exei einai h swsth...synexizei omws kai trwei

exete kamia idea?

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου είναι 29 ημερών και θηλ΄ζει αποκλειστικά.

Στις 8/11 έκανε λίγη διάρροια. Απο τότε μου ξεκίνησε και κάποιες κενώσεις με πράσινα κακά μέσα στα κίτρινα. Ποτέ δεν κάνει μόνο πράσινα.

 

Καθημερινά κάνει πολλές κενώσεις πάνω απο 6, και τσίσα ακόμα περισσότερο.

Σας γράφω αναλυτικά για τις πράσινες κενώσεις ( μέσα στις κίτρινες):

8/11 1 φορα

9/11 3 φορες

10/11 καμια

11/11 2 φορες

12/11 1 φορα

13/11 καμια

14/11 1 φορα

σήμερα 2 φορες

 

Οι κενώσεις είναι συνήθως εκρηκτικές. Εχει και λίγα αέρια. το χρώμα στις αρχες που γεννήθηκε ήταν μουσταρδι με κόκκους, τώρα όμως δεν βλέπω πια τους κόκκους!!!Δεν θυμάμαι ποτε σταμάτησαν να υπάρχουν.

 

Βαρος παιρνει καλο: Γεννηθηκε 3350 στις 18/10 και σημερα ειναι 4290. κοντευει το κιλο δλδ σε 29 μερες.

Εφαρμοσα για 2 μερες το συστημα δινω το ενα στηθος για 3 ωρες, αλλα μαλλον δεν επιασε. Βασικα καθεται στο ενα στηθος για 5 λεπτα οπου τρωει πολυ, και μετα σαν να βαριεται ή ρουφαει αδιαφορα κοιτωντας και γυρω για αλλα 5 λεπτα. τις τελευταιες 3 μερες οταν ξεκιναω θηλασμο, νιωθω μετα απο λιγο το στηθος να με ψιλοτσιμπαει, και αμεσως μ,ετα κατεβαινει γαλα, γιατιο τον βλεπω που ρουφαει γρηγορα.

 

Τί νομιζετε οτι συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω υπερπαραγωγή. Θήλαζε μόνο από το ένα στήθος σε κάθε γεύμα. Αν τα κακά δεν γίνουν κίτρινα, τότε προσπάθησε για ένα τρίωρο να κάνεις όλα τα γεύματα από τον ίδιο μαστό και στο επόμενο τρίωρο από τον αλλο. Το χρονικό διάστημα το αυξάνεις μέχρι να δεις τα κακά κίτρινα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αγλαια!!!

Το θέμα είναι οτι αυτό κάνω εδω και 2 μέρες. θα συνεχισω βεβαια.

 

Αυτό που με προβληματίζει, είναι οτι το μωρό συχνα τρώει για το 5αλεπτο, και μετά περισσότερο πιπιλάει το στήθος. Πώς θα πάρει και το λιπαρό έτσι?

 

Μετά το αφήνει και φαίνεται σαν να εχει χορτάσει. Τί να κάνω για αυτό? να τον πιεσω να συνεχισει δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα νέα μας σήμερα:

Εχει κάνει 5 φορες κακά του, όλες μουσταρδι χωρίς κόκκους, είναι κολλώδη όπως πάντα, αλλά έχουν και λίιιγο πράσινο με΄σα.Τα κάνει ακόμα εκρηκτικά.

 

Τρώει περισσότερη ώρα απο ότι τις τελευταίες μέρες, δλδ τον αφήνω στο στήθος και κάθεται και 20 λεπτά. Ανα 3 ώρες αλλάζω στήθος.

 

Σήμερα το μεσημέρι που πείναγε αρκετή ώρα και τον είχα στην αναμονή γιατί μαγείρευα, μόλις πηρε το στήθος αρχισε να τρωει πολύ λαίμαργα και κάποια στιγμη αρχισε να βγάζει όλο το γάλα. Μιλάμε για μεγάλη ποσότητα! στο πάτωμα δημιουργήθηκε μια λιμνη!!!

Μετά ήθελε πάλι φαί και του δωσα το ίδιο στήθος και στο τέλος πάλι έβγαλε γουλια πιο πηχτη αυτή τη φορα.

 

Οπ'οτε τώρα τι κάνω, αφού τα λίγα πράσινα παραμένουν? Σήμερα και χτες ακούω την κοιλιτσα του να γουργουρίζει, όπως οταν εμείς έχουμε πχ κάποιο κρύωμα και διάρροια.

Μήπως τελικά είναι κάποια ίωση? Η κάποια δυσανεξία σε γαλακτοκομικά που τρώω?

Link to comment
Share on other sites

Οι βλέννες παραπέμπουν τόσο σε ίωση όσο και σε αλλεργία στα γαλακτοκομικά.

Μείωσε τα γαλακτοκομικά σε 2 μερίδες συνολικά τη μέρα και βλέπουμε πώς θα πάει το μωρό, αν συνεχίσει να έχει βλέννες ίσως θα χρειαστεί να κάνεις αποχή.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά βλέννες δεν έχει, άντε να είδα μια ελάχιστη ποσότητα μια φορά.

 

Τις τελευταίες 2 μέρες κανει αυτες τις εκρηκτικες κενωσεις, αλλα τα πρασινα εχουν μειωθει στο ελαχιστο.

 

εχω μειωσει τα γαλακτοκομικα οπως μου ειπες. δεν πινω γαλα, δεν τρωω βουτυρο. σοκολατα απαγορευεται?

 

το μωρο παιρνει βαρος φυσιολογικα. δεν φαινεται να εχει κατι που το ενοχλει.

 

το οτι δεν εχει πια τα σποράκια στα κακα του είναι κακό?

 

τ'ι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Aν κάνεις αποχή από το γάλα της αγελάδος, τότε μπορείς να τρως τις σοκολάτες που δεν είναι γάλακτος. Αυτές μπορεί να περιέχουν ίχνη γάλακτος. Για παιδιά με σοβαρή αλλεργία πρέπει να αποφεύγονται και τα ίχνη. Για τα περισσότερα μωρά, τα ίχνη δεν πειράζουν.

 

Ας περάσει μια εβδομάδα και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι μου είναι 6μηνών . Πριν 15 περίπου μέρες έπαθα καντιντίαση την οποία αντιμετωπίζω με διατροφή.

Όταν πριν μια βδομάδα πήγα στο γιατρό δεν είχε πάρει από την τελευταί μέτρηση (15 μ΄έρες πριν) καθόλου βάρος. Δοκίμασα με το θήλαστρο και είδα ότι έβγαζα ελάχιστο γάλα. Άρχισα να κάνω ανλήσεις ανάμεσα στα γεύματα και σε λίγες μέρες αυξήθηκε η παραγωγη.

Όμως το τελευταίοδιάστημα(δε θυμάμαι ακριβώς πόσο καιρο) τα κακά είναι πράσινα και σα βλένα. Τι πρόβλημα υπάρχει; Υπερπαραγωγή δεν έχω ούτε τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν πριν μια βδομάδα πήγα στο γιατρό δεν είχε πάρει από την τελευταί μέτρηση (15 μ΄έρες πριν) καθόλου βάρος.

Δεν είναι υποχρεωτικό να παίρνει το μωρό βάρος κάθε εβδομάδα, κάθε δεκαπενθήμερο ή κάθε μήνα. Μπορεί για έναν ολόκληρο μήνα να μην πάρει καθόλου βάρος. Αυτό είναι πολύ σύνηθες ειδικά για τα μωρά που έχουν πάρει αρκετό βάρος στην αρχή.

 

Δοκίμασα με το θήλαστρο και είδα ότι έβγαζα ελάχιστο γάλα. Άρχισα να κάνω ανλήσεις ανάμεσα στα γεύματα και σε λίγες μέρες αυξήθηκε η παραγωγη.

Δεν νομίζω ότι ήταν απαραίτητη αυτή η διαδικασία. Αν το μωρό χρειάζονταν περισσότερο γάλα, ήξερε πώς να το πάρει.

 

Όμως το τελευταίοδιάστημα(δε θυμάμαι ακριβώς πόσο καιρο) τα κακά είναι πράσινα και σα βλένα. Τι πρόβλημα υπάρχει; Υπερπαραγωγή δεν έχω ούτε τώρα.

Τα πράσινα κακά με βλένες είναι ή ίωση ή αλλεργία στο αγελαδινό γάλα.

 

Το μωρό έχει κάποια ίωση αυτό το διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 55 ΗΜΕΡΩΝ, ΔΕΝ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΤΩΡΑ, ΠΙΝΕΙ ΞΕΝΟ! ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 3-4 ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΥΣΗΧΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΕΝΝΩΣΕΙΣ! ΓΙΑΤΙ? ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ?

fmpG.jpgaurPp2.png?UGOrssO8
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχει κάποια φανερή ίωση. Όμως κάνει και πολλά αέρια. Μπορεί δηλαδη να έχει κρυώσει η κοιλίτσα του; Αυτό το θεωρούμε ίωση;

Η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες μέρες τρώω πολύ γιαούρτι και πίνω ξινόγαλο και κεφίρ, αλλάκαι πριν έπινα πολύ γάλα (ένα λίτρο τη μέρα) και τα κακά ήταν μουσταρδί.

Πάντως ο μικρός είναι γενικά ευδιάθετος , εκτός όταν τον πιάνουν πονάκια την ώρα συνήθως που τρώει ή πριν κάνει αέρια.

Εγώ δε νιώθω μεγάλη ανησυχία επειδή είναι χαρούμενος, αλλά είναι η τρίτη φορά που έμεινε στάσιμος και η γιατρός αγχώνεται. Είναι αλήθεια ότι τους δύο πρώτους μήνες ανέβηκε δύο καμπύλες ανάπτυξης και στο ύψος και στο βάρος. Μετα το ύψος παρέμεινε σταθερά ψηλό, ενώ το βάρος κατέβηκε στην αρχική μεσαία καμπύλη. Κάποια φάση έχασε και βάρος ,αλλα ήταν άρρωστο και δεν έτρωγε. Του κάναμε και εξετάσεις για ουρολοίμωξη ,αρνητικές.

Τώρα η γιατρός λέει ότι είναι απαραίτητο να αρχίσουμε κρέμα ρυζάλευρο. Λέει ότι έχει σίδηρο βιταμίνες και είναι υποαλλεργική. Στα άλλα μου παιδιά δεν έδωσα όχι γιατί ήξερα (πριν 12 χρόνια) κάτι αλλά ή πρώτη μου κόρη ,αν και πολύ καλόφαγη , δε δεχόταν με τίποτε να ανοίξει το στόμα της σε οποιαδήποτε τέτοια κρέμα. Σκεφτηκα τότε ότι η κρέμα είναι ρύζι και γάλα ή σιτάλευρο και γάλα και το απόγευμα έβραζα λίγο μακαρονάκι ή ρυζάκι και μετά το θήλαζα. Και αυτό το μωρό μου αντιδρά στην κρέμα με σφραγισμένο στόμα Του έδωσα 3 φορές την περασμένη εβδομάδα.Η γιατρός μου είπε να ξαναδοκιμάσω μετά από λίγες μέρες. (Κλείσαμε χθες τους 6 μήνες). Και η μπανάνα του ξύνισε χθες αλλά ξαναάνοιξε το στοματάκι για μια δεύτερη κουταλίτσα. Υπάρχει κίνδυνος αλλεργίας; ΄Δεν είμαστε αρκετα μεγάλοι για να αρχίσουμε φρουτάκια; Δε μου πολυαρέσουν όλα αυτά τα χημικά που γράφουν πάνω η κρέμες.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι αυτή η παιδίατρος επιμένει ότι οι κρέμες είναι σημαντικές ενώ στην άλλη πόλη δεν το θεωρούσε σημαντικό.

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι αυτή η παιδίατρος επιμένει ότι οι κρέμες είναι σημαντικές ενώ στην άλλη πόλη δεν το θεωρούσε σημαντικό.

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

 

Oι κρέμες είναι σημαντικές μόνο για την τσέπη του...:?

Μέχρι τώρα δεν έχω διαβάσει καμία επιστημονική δημοσίευση που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Αυτα που σου λέει δεν έχουν καμία σχέση με την ιατρική.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχει κάποια φανερή ίωση. Όμως κάνει και πολλά αέρια. Μπορεί δηλαδη να έχει κρυώσει η κοιλίτσα του; Αυτό το θεωρούμε ίωση;

η ίωση μπορεί να έχει λίγα και ήπια συμπτώματα οπότε δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά

 

 

Εγώ δε νιώθω μεγάλη ανησυχία επειδή είναι χαρούμενος, αλλά είναι η τρίτη φορά που έμεινε στάσιμος και η γιατρός αγχώνεται.

έχεις γράψει κάπου αναλυτικά τις ζυγίσεις του μωρού; αν όχι γράψε τες εδώ.

 

 

Τώρα η γιατρός λέει ότι είναι απαραίτητο να αρχίσουμε κρέμα ρυζάλευρο. Λέει ότι έχει σίδηρο βιταμίνες και είναι υποαλλεργική.

Αυτό που σου λέει είναι ιατρική άποψη; Δηλαδή το έχει διαβάσει κάπου δημοσιευμένο σε ιατρικό περιοδικό;

Σε δουλεύει...:?

 

Και αυτό το μωρό μου αντιδρά στην κρέμα με σφραγισμένο στόμα Του έδωσα 3 φορές την περασμένη εβδομάδα.Η γιατρός μου είπε να ξαναδοκιμάσω μετά από λίγες μέρες. (Κλείσαμε χθες τους 6 μήνες).

Δεν αντέχει να μην σε έχει από κάπου πελάτισα των εταιρειών. :roll:

Από τη στιγμή που δεν διστάζει να εξευτελιστεί για τα δώρα των εταιρειών και να αρνηθεί την αξιοπιστία της επιστήμης, δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να την εμπιστεύεσαι.

 

 

Υπάρχει κίνδυνος αλλεργίας;

Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά

 

΄Δεν είμαστε αρκετα μεγάλοι για να αρχίσουμε φρουτάκια;

Όχι. Μερικά μωρά είναι αργότερα έτοιμα, μετά τον 8ο.

 

Δε μου πολυαρέσουν όλα αυτά τα χημικά που γράφουν πάνω η κρέμες.

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

Αυτές είναι οι επίσημες οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιάτρων. Για κρέμες δεν γράφει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Σημειώνω τις μετρήσεις του μήνα και τις ενδιάμεσες.

25/5 3580

25/6 4750 ξένο γάλα και αρχή δικού μου

27/7 5670 μόνο αντλημένο γάλα σε μπουκάλι και λίγο θηλασμός

2/9 6050 μόνο θηλασμός

5/10 6350 μ.θ.

22/10 6380 μ.θ.

5/11 6800 μ.θ.

19/11 6800 μ.θ.

 

Δεν εμπιστεύομαι απόλυτα κανένα γιατρό, αλλά δε νομίζω να βρω κάποιον εδώ που μένουμε που να μου προτείνει κάτι διαφορετικό. Η αλήθεια είναι ότι τα αγγλικά μου είναι κάπως φτωχά και θα αργήσω να καταλάβω επακριβώς το κείμενο για το θηλασμό, αλλά θα το προσπαθήσω.

 

Αφού μου λέτε ότι υπάρχει κίνδυνος για αλλεργία τι πρέπει να κάνω. Πότε πρέπει να αρχίσω τροφές και ποιες;

Αν έχετε κάπου γραμμένες τις οδηγείες απογαλακτισμού πείτε μου γιατί αν κατάλαβα είμαι τυχερή που δε μου πάθαν τίποτε τα άλλα μου μωρά.

 

(Σε οδηγείες απογαλακτισμού κάποιας μαργαρίνης έγραφε πόσο σημαντικό είναι για το μωρό των 8 μηνών να παίρνει σωστά λιπαρά και πρότεινε μαργαρίνη :shock: και σπορέλαια , ούτε καν ελαιόλαδο. Αυτό στην αναμονη της παιδιάτρου. Τι άλλο θα ακούσουν τα αυτιά μας!)

Ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώνετε .

Link to comment
Share on other sites

Σημειώνω τις μετρήσεις του μήνα και τις ενδιάμεσες.

25/5 3580

25/6 4750 ξένο γάλα και αρχή δικού μου

27/7 5670 μόνο αντλημένο γάλα σε μπουκάλι και λίγο θηλασμός

2/9 6050 μόνο θηλασμός

5/10 6350 μ.θ.

22/10 6380 μ.θ.

5/11 6800 μ.θ.

19/11 6800 μ.θ.

Το μπέρδεμα το δημιουργούν οι περιττές ζυγίσεις. Το μωρό σου από τις 11/10 μέχρι τις 19/11 έχει βάλει 420 γρ. που είναι πάνω από το αναμενόμενο.

 

Η στασιμότητα δεν υφίσταται! Το ότι το τελευταίο δεκαπενθήμερο δεν έβαλε βάρος δεν θεωρείται σταστιμότητα.

(αν και διακρίνω μια στασιμότητα στη σκέψη του γιατρού...).

 

Αν ο γιατρός αγχώνεται με αυτήν τη στασιμότητα, μπορεί να επισκευθεί κάποιον πιο αξιόπιστο συνάδελφο να του εξηγήσει το πώς βάζουν βάρος τα μωρά. Αν ο γιατρός πιστεύει ότι βάζουν κάθε εβδομάδα τον αναμενόμενο μέσο όρο, τότε είναι επικίνδυνος. Αν δεν μπορεί να κατανοήσεις τις καμπύλες ανάπτυξης και την έννοια του μέσου όρου, πώς μπορείς να τον εμπιστευτείς για πιο πολύπλοκα θέματα;

 

 

Δεν εμπιστεύομαι απόλυτα κανένα γιατρό, αλλά δε νομίζω να βρω κάποιον εδώ που μένουμε που να μου προτείνει κάτι διαφορετικό. Η αλήθεια είναι ότι τα αγγλικά μου είναι κάπως φτωχά και θα αργήσω να καταλάβω επακριβώς το κείμενο για το θηλασμό, αλλά θα το προσπαθήσω.

Στο αγγλικό κείμενο δεν γράφει πουθενά για κρέμες. Είναι παράλογο να χρειαζόμαστε τροφές από κουτί για να μεγαλώσουμε και δεν έχει δημοσιευτεί πουθενά τέτοια ανοησία.

 

 

Αφού μου λέτε ότι υπάρχει κίνδυνος για αλλεργία τι πρέπει να κάνω. Πότε πρέπει να αρχίσω τροφές και ποιες;

Γενικά τα παιδιά δεν δέχονται εύκολα τροφές στις οποίες έχουν πιθανότητα να εμφανίσουν αλλεργία. Ο βασικότερος κανόνας λοιπόν είναι να μην τα πιέζουμε να φάνε.

 

Τους προσφέρουμε διάφορα κατάλληλα για την ηλικία τους και τα αφήνουμε να διαλέξουν.

 

Δεν ανησυχούμε αν το παιδί ενδιαφερθεί ένα ή δύο μήνες μετά για κάποια τρόφιμα.

 

Προσπαθούμε όσο είναι δυνατό να τους δίνουμε φρούτα και λαχανικά βιολογικής καλλιέργειας και κρέας από ζώα του τρέφονται με προϊόντα βιολογικής καλλιέργειας. Πολλές φορές η αλλεργία δεν είναι στην ίδια την τροφή αλλά στις ξένες ουσίες που περιέχει η τροφή.

 

(Σε οδηγείες απογαλακτισμού κάποιας μαργαρίνης έγραφε πόσο σημαντικό είναι για το μωρό των 8 μηνών να παίρνει σωστά λιπαρά και πρότεινε μαργαρίνη :shock: και σπορέλαια , ούτε καν ελαιόλαδο. Αυτό στην αναμονη της παιδιάτρου. Τι άλλο θα ακούσουν τα αυτιά μας!)

Ευτυχώς δηλαδή που βγήκαν και οι μαργαρίνες και αρχίσαμε να τρώμε σωστά λιπαρά! :roll::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγχωθεί με αυτά που γράφεις Αγλαια μου. Βέβαια εσύ καλα τα γράφεις αλλά στην πράξη δεν είναι πάντα τόσο εύκολα. Εχω ενα μωράκι 7μηνών συνεχίζω και το θηλάζω χάρη σε ολες εσας. Εχω αρχίσει να του βάζω στην διατροφή του φρουτόκρεμα απ 5,5 μηνών καθώς και ρυζάλευρο. Τώρα έχουμε αρχίσει την μπισκοτόκρεμα και και 2 μέρες τώρα το γιαουρτάκι. Συπλήρωμα δεν πινει πάντα πινει οποτε θέλει το πρωι που λείπω. Το θέμα είναι οτι επειδη συνεχίζει να μου ξυπνάει το βράδυ τουλάχιστον 2 φορές εως 3 δοκίμσα χθες κατα τισ 11 το βράδυ να του δώσω ξενο γαλα . Απο το 150 ειπιε τα 100 ηλπιζα οτι δεν θα σηκωθει κατα τις 3 οπως κανει συνηθως γιατι νομιζα οτι δεν χορταινει με το δικο μου. ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΤΕΛΙΚΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΣΥΝΟΛΟ. Οποτε μια απο τα ιδια........ εχω αγχωθεί ....... δεν ξερω πια με το γαλα μου τι γίνεται μιας και απο τον 6ο μήνα μονίμως βγάζει πρασινα κακα. Είναι απο την στερεα τροφή ή απο το γάλα μου? Ξερω οτι δεν εισαι υπερ της στερεας τροφης απο τόση νωρίς αλλα αν συντρεχουν λόγοι οπως να μην πίνει με ευκολια το ξενο γαλα οπως και να μουν είναι δυσκολο να τον θηλάζω τοσο συχνά καθως δεν γεμίζει το στήθος τοσο γρήγορα πια , αναγκάστηκα και του εισήγαγα τις τροφές τόσο νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι επειδη συνεχίζει να μου ξυπνάει το βράδυ τουλάχιστον 2 φορές εως 3 δοκίμσα χθες κατα τισ 11 το βράδυ να του δώσω ξενο γαλα . Απο το 150 ειπιε τα 100 ηλπιζα οτι δεν θα σηκωθει κατα τις 3 οπως κανει συνηθως γιατι νομιζα οτι δεν χορταινει με το δικο μου. ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΤΕΛΙΚΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΣΥΝΟΛΟ. Οποτε μια απο τα ιδια

Aν το μωρό δεν σηκώνεται το βράδυ πώς θα διατηρηθεί η γαλουχία;

Το πιθανότερο είναι ότι αφού λείπεις και το πρωί χρειάζεται και τους βραδυνούς θηλασμούς για να διατηρηθεί η γαλουχία, δεν γίνεται διαφορετικά.

 

δεν ξερω πια με το γαλα μου τι γίνεται μιας και απο τον 6ο μήνα μονίμως βγάζει πρασινα κακα.

αν δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα (αίμα στα κακά), το ότι είναι πράσινα δεν ενοχλεί.

 

Είναι απο την στερεα τροφή ή απο το γάλα μου?

Πριν πώς ήταν;

 

Ξερω οτι δεν εισαι υπερ της στερεας τροφης απο τόση νωρίς αλλα αν συντρεχουν λόγοι οπως να μην πίνει με ευκολια το ξενο γαλα

Είναι πολύ καλή λύση οι στερεές τροφές όταν λείπεις. Τις ώρες που λείπεις θα παίρνει όλα τα γεύματα των στερεών.;)

 

 

οπως και να μουν είναι δυσκολο να τον θηλάζω τοσο συχνά καθως δεν γεμίζει το στήθος τοσο γρήγορα πια

Όταν περιμένεις να γεμίσει το στήθος, τότε το γάλα λιγοστεύει.

Ποτέ δεν περιμένουμε να γεμίσει το στήθος για να θηλάσουμε. Θηλάζουμε όταν ζητάει το μωρό, όσο συχνά και να είναι αυτό.

 

 

,

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...