Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πλυντήριο πιάτων


mamavasia

Recommended Posts

Να πω την αλήθεια ταμπλέτες έχω κι εγω και δεν έχω κάποιο πρόβλημα... Τα μόνα ποτήρια που έχουν ψιλοχαλάσει έιναι κάτι παμπάλαια που τα έιχε ο άντρας μου απ΄ οταν ήταν εργενης κι ευκαιρία ζητάω να τα πετάξω... Κι εγώ 45αρι πλυντηριο έχω... Πάντως ποτήρια για κέθε μέρα παίρνω φτηνιάρικα για να άλλάζονται εύκολα...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά εμείς πάντα χρησιμοποιούμε απορρυπαντικό και λαμπρυντικό Calgonit. Μια φορά πήραμε άλλης μάρκας και τα ποτήρια θάμπωσαν και δε λεν να ξεθαμπώσουν με τίποτε.

 

Εμεις παλι που περνουμε αυτο του lidl λαμπουν. Οσο για την φθορα .... υπαρχουν σερβιτσια που δεν εντεχουν το πλυντηριο. Το ανακαλυψα οταν πηρα μαχαιροπιρουνα . Με ρωτησε : Θα τα βαζετε στο πλυντηριο? Αυτα ειναι πολυ ωραια αλλα για πλυντηριο δεν κανουν, αν θελετε να αντεχουν στο πλυντηριο θα παρετε αυτα.

 

Οσο για απορυπαντικο βαζω σκονη.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Οντως δουλεύει αυτό το κόλπο με το ξύδι? Και πώς το κάνεις? Τα ψεκάζεις από πάνω πριν την πλύση?? Ρωτάω γιατί κι εγώ στο τσακ είμαι να τα πετάξω τα καταραμένα τα θαμπωμένα!!! :evil:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι συνδυαστικο το θεμα.... εχει να κανει με το πλυντηριο (μαρκα, μεγεθος, παλιοτητα) με την μαρκα και το ειδος του απορρυπαντικου αλλα και με την ποιοτητα των πιατων, ποτηριων κλπ...

 

Με την ευκαιρια να ρωτησω κατι ? Τα πιατα κλπ τα βαζετε μεσα με αποφαγια ρε κοριτσια ? Γιατι εγω τα καθαριζω εντελως και καποιοι με λενε υπερβολικη !!! :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς μόλις αγοράσαμε το σπίτι και κάναμε την κουζίνα, πήραμε και ηλεκτρικά καινούργια για να τα εντοιχίσουμε. Αγοράσαμε το μεγάλο πλυντήριο και έχω σωθεί!!!!!!Μ'αρέσει που από το μαγαζί μου ειχαν πει να πάρω το μικρό γιατί δεν θα γεμίζει. Καλά που δεν τους ακουσα. Γεμίζει και παραγεμίζει. Κι ετσι που είναι μεγάλο με βολεύει κι όταν έχω κόσμο. Πλένω μόνο ταψιά και όταν δεν έχει χώρο και καμιά κατσαρόλα. Στο παλιό το σπίτι στην αρχή που παντρευτήκαμε δεν είχαμε τοποθετήσει πλυντήριο πιάτων γιατί δεν χωρούσε στον πάγκο. Μέσα σε ένα μήνα, είχα δεινοπαθήσει. Αφού σκεφτόμουν να τα πετάω για να γλιτώσω το πλύσιμο!Μέσα σε ένα μήνα είπα στον άντρα μου να το βάλουμε πάνω σε ένα ντουλαπάκι που τοποθετήσαμε στο πάτωμα. Και σώθηκα. Τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ την καθημερινότητα μου χωρίς πλυντήριο!!!! Εγώ βάζω σκόνη και γυαλιστικό. Για τις μυρωδιές, παρ'όλο που τα ξεπλένω, έχω τοποθετήσει αυτό το odor stop και είναι καλό. :D. Κάποια στιγμή είχα βάλει και ξύδι γιατί διάβασα που το λέγατε. Όντως είναι καλό.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ αλάτι, ταμπλέτες και λαμπρυντικό Calgonit κι είμαι πολύ ευχαριστημένη. Κι εμένα είχαν θαμπώσει κάποια ποτήρια, αλλά τελικά μάλλον έφταιγε η ποιότητα του γυαλιού, γιατί το έπαθαν μόνο αυτά κι όταν τα έπλυνα στο χέρι με αρκετό τρίψιμο ξεθάμπωσαν.

Όσο για το αλάτι, που είχε ρωτήσει νομίζω η Μαρία, είναι για την αποσκλήρυνση του νερού. Επειδή το νερό έχει άλατα ασβεστίου και μαγγανίου (το πόσο "σκληρό" ή "μαλακό" είναι εξαρτάται από την περιοχή που μένεις), τα σύγχρονα πλυντήρια έχουν κάποιο τρόπο που κάνουν αποσκλήρυνση και με το αλάτι γίνεται αναγέννηση του υλικού που κάνει την αποσκλήρυνση, ώστε να μη μένουν άλατα πάνω στα σκεύη. Νομίζω όμως ότι οι ταμπλέτες 3 σε 1 έχουν και αλάτι (;), δεν είμαι σίγουρη).

Link to comment
Share on other sites

Ελα καλομαθατε και θελετε και πλυντηριο!!! τα χερακια τι τα εχετε για ξυνεστε?λοιπον να σοβαρευτουμς λιγο οταν εμεινε εγκυος η συζηγος μου της πηρα ενα πληντηριο πιατων. στην αρχη δεν το πολυδουλευε και τα εβαζα εγω σιγια σιγα μεχρι που βολευτηκε και το εχει συνηθησει.εμεις βαζουμε απο ολλα ταμπλετες.λαμπριντικο αλατι,πιπερι.ριγανι και ενα διαμαντι που τα γιαλιζει.μεχρι στιγμης δεν εχουμε δει ουτε θωλωμα ουτε γρατζουνιες.

θωμας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...