Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η Ελλάδα σβήνει το τσιγάρο…από την 1η Ιουλίου (?)


Afroditi D

Recommended Posts

Απελπισμένοι πρέπει να νιώθουν οι Αυστραλοί καπνιστές αφού πλέον δεν θα μπορούν να απολαμβάνουν το τσιγαράκι τους ούτε μέσα στο ίδιο τους το αυτοκίνητο! Με νομοσχέδιο που κατέθεσε η κυβέρνηση της Βικτόριας -αλλά και σε άλλες πολιτείες της Αυστραλίας- το κάπνισμα θα απαγορεύεται και στα αυτοκίνητα, αν σ' αυτά επιβαίνουν άτομα κάτω των 18 ετών. Το συγκεκριμένο νομοσχέδιο αναμένεται να υπερψηφιστεί αν και προβλέπει αυστηρές ποινές στους παραβάτες.

 

Στην κυβέρνηση έχει υποβληθεί πρόταση να απαγορευτεί το κάπνισμα και στα σπίτια αν υπάρχουν ανήλικα παιδιά.

 

Αυτό προσπαθούν να το "περάσουν" και στον Καναδά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγνώμη για την κουλή ερώτηση αλλά στο μπαλκόνι μου μπορώ να καπνίζω; Για το αυτοκίνητο τι λένε;

 

Για το αυτοκίνητο λένε αυτό :

 

το κάπνισμα θα απαγορεύεται και στα αυτοκίνητα, αν σ' αυτά επιβαίνουν άτομα κάτω των 18 ετών

 

δεν είμαι πλέον καπνίστρια, αλλά εξοργίζομαι με την υποκρισία τους...

Link to comment
Share on other sites

Για το αυτοκίνητο λένε αυτό :

 

το κάπνισμα θα απαγορεύεται και στα αυτοκίνητα, αν σ' αυτά επιβαίνουν άτομα κάτω των 18 ετών

 

δεν είμαι πλέον καπνίστρια, αλλά εξοργίζομαι με την υποκρισία τους...

 

Επειδή νομίζω ότι η stiliani ρωτάει για την Ελλάδα, εδώ δεν προβλέπει καμία απαγόρευση για μπαλκόνι ή αυτοκίνητο ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

.......παράλειψη....αυτά τα υπέροχα δεν ήρθαν ακόμη ως εδώ...αλλά με τη φόρα που πήρε ο Αβραμόπουλος...την είδε και λίγο σούπερ υπουργός...που είχε κάνει το πιο καινοτόμο βήμα στο χώρο της υγείας....όλα να τα περιμένεις...:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol::lol::lol: εγώ συμφωνώ σε όλα με την elenik

επίσης στο κομμωτήριο που πάω η κοπέλα θα το κάνει καπνιστών...

στο σπίτι μου δεν καπνίζω και στο αυτοκίνητο δεν καπνίζω, άρα είμαι οκ...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να πω κι εγώ τη γνώμη μου. Κάπνιζα από 18 χρονών μέχρι πέρσι (στα 33 μου) που έμαθα ότι είμαι έγκυος και από τότε δεν έχω ξανανάψει και ούτε σκοπεύω, αν και μου έχει λείψει σε στιγμές δύσκολες. Ο άντρας μου είναι φανατικός καπνιστής αλλά ποτέ δεν καπνίζει μέσα στο σπίτι, στο αυτοκίνητο και στη δουλειά του μόνο στο καπνιστήριο (αν και είναι μόνος του στο γραφείο).

Η άποψή μου είναι ότι το μέτρο είναι υπερβολικό σε ότι αφορά νυχτερινά μαγαζιά, μπαράκια κλπ. Εκεί δεν συχνάζουν ανήλικοι και αν δεν έχουν καλό εξαερισμό για μας τους μη καπνίζοντες, μπορούμε να επιλέξουμε να μην ξαναπατήσουμε το πόδι μας.

Εκεί όμως που είναι απαραίτητο και επιβεβλημένο είναι στα εστιατόρια και στους χώρους που υπάρχουν καφετέριες με παιδότοπους. Δεν μπορώ λοιπόν να πάρω κι εγώ το παιδάκι μου και να πάμε να φάμε τον χειμώνα κάπου, χωρίς να φοβάμαι ότι θα μου ζητήσει μετά 1 πακέτο άφιλτρα για το δρόμο;:?

Και δυστυχώς πρέπει να βγει νόμος γι'αυτό στην Ελλάδα του 2009, που πολλοί (αν όχι οι περισσότεροι) γονείς δεν σέβονται τα παιδιά τους. Καπνίζουν δίπλα στα μωρά τους, τα βάζουν μπροστά σε μια τηλεόραση για να μην τους ενοχλούν, και -ακόμη και σήμερα με τόση ενημέρωση- τα χρησιμοποιούν για αερόσακους στο μπροστινό κάθισμα!

 

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε η πρωτη χωρα στην ευρωπη με το μεγαλυτερο ποσοστο γυναικων που καπνιζουν.......

 

Μπραβο μας....................................

 

 

 

 

 

μακαρι να εφαρμοστουν κανονικα τα μετρα χωρις πορτες κουφωματα και παραθυρακια και αφου δεν μπορουμε απο μονοι μας να πουμε οχι στο τσιγαρο ο νομος ελπιζω να μας το επιβαλει..........................

 

Μια καπνιστρια που δηλωσε οτι απο τεταρτη μαχαιρι το τσιγαρο...........................

 

Γιατι τελικα ειναι η μεγαλυτερη βλακεια που εχω κανει στην ζωη μου να αρχισω το καπνισμα..............................Ας κανω και μια εξυπναδα (πριν να ειναι αργα)............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.......παράλειψη....αυτά τα υπέροχα δεν ήρθαν ακόμη ως εδώ...αλλά με τη φόρα που πήρε ο Αβραμόπουλος...την είδε και λίγο σούπερ υπουργός...που είχε κάνει το πιο καινοτόμο βήμα στο χώρο της υγείας....όλα να τα περιμένεις...:wink:

 

Καμια αναβαθμιση του ΕΣΥ δεν μπορει να κανει?:evil::evil:

Που ασθενεις και κατσαριδες τρωνε παρεα πρωινο και ωσπου να κλεισει καποιος ραντεβου για εξεταση εχει πεθανει?:evil::evil::evil:

Εχω μια ελαφρα αισθηση οτι μας δουλευουν

smoking-marijuana-007.gif

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

 

Και δυστυχώς πρέπει να βγει νόμος γι'αυτό στην Ελλάδα του 2009, που πολλοί (αν όχι οι περισσότεροι) γονείς δεν σέβονται τα παιδιά τους. Καπνίζουν δίπλα στα μωρά τους, τα βάζουν μπροστά σε μια τηλεόραση για να μην τους ενοχλούν, και -ακόμη και σήμερα με τόση ενημέρωση- τα χρησιμοποιούν για αερόσακους στο μπροστινό κάθισμα!

 

Και ναι..... κυριες και κυριοι αυτο ειναι καπνιστης.

1. Η τηλεοραση δεν απαγορευεται δια αυτου του νομου

2. Ο καθε γονιος βαζει το παιδι του οπου το θεωρει ασφαλη :twisted::twisted: (δεν εχω πισω ζωνη οπως εχω ξαναπει και βαζω το παιδι στο μπροστινο καθισμα τερμα πισω με ζωνη και καθισματακι. Εκει ειναι ασφαλης εκει τον βαζω - πισω κανει τραμπαλα και ατο πρωτο φρεναρισμα ...... Σημερα λοιπον μια κυρατσα μου τα χωσε και γι αυτο και το ξεσπασμα. Μια ....... με ενα αυτοκινητο 3 μετρα που παρκαρε πανω στην ραμπα τα χωσε σε μενα :twisted::twisted: επειδη δεν φροντιζα την ασφαλεια του παιδιου κλπ. Ας σταματησει εδω αυτο πια γιατι αγριευω. Μην λοξοκοιτατε και μην σχολιαζετε και κρινετε οποιον βλεπετε με μπροστα το παιδι ).

 

Χαζομαμα με ολο τον σεβασμο πληρωνεις τα σπασμενα :oops::oops::lol:

 

Στο θεμα καπνιστης. Δεν προστατευεις το ανηλικο οταν το σπιτι του ειναι τεκες. Δεν προστατευεις το ανηλικο στα μπουζουκια. Προστατευεις τους παντες απαγορευοντας την πωληση αν σου βασταει. Σιγα μην το κανουν οταν ο φορος του τσιγαρου ειναι το 75% της τιμης του.

 

Το αν αποφασιζει καποιος να το κοψει μπραβο του. Το να απαγορευει σε μενα για να μην παθαινει στερητικο ....:twisted::twisted: να απολαυσω το τσιγαρακι μου εκει που δεν εχει παιδια, σκυλια κλπ με εξαγριωνει. Τον μη καπνιστη τον καταλαβαινω και μπορουν να τον προστατευσουν βαζοντας δια νομου καλυτερο εξαερισμο και οχι μπακατελες. Επισης μπορουν να αφησουν ελευθερα τα μαγαζια να αποφασισουν αν ειναι καπνιστων ή μη.

 

Και στην τελικη η Ελλαδα ειναι (ηταν) μια χωρα που ειχε κρασακι, τσιγαρακι και γλεντι. Παειιιιιιιιιιιιι! Κοπανατε μυγες ηληθιοι στα νυχτερινα . Εγω παω στο 70 τμ της γειτονιας μου να ευχαριστηθω καφεδακι (αν και εκει επρεπε να απαγορευτει και οχι στα μεγαλα γιατι ολα τα πιτσιρικια στην συνοικιακη καφετερια 5χ5 πανε )

 

Θεωρουσα, θεωρω και θα θεωρω τον νομο ενα εισπρακτικο μετρο. Τελος.

 

ΥΓ. Πλησιαζει η μερα και παθαινω ηδη στερηση :oops::oops: Οποτε φανταστειτε τι εχετε να διαβασετε οταν εφαρμοστει :oops:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε η πρωτη χωρα στην ευρωπη με το μεγαλυτερο ποσοστο γυναικων που καπνιζουν.......

 

Μπραβο μας....................................

 

...

 

Και παρολα αυτα ζουμε περισσοτερο και δεν εχουμε υπερκαταναλωση ηρεμιστικων (αντιθετα με αλλες χωρες) :wink:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ναι..... κυριες και κυριοι αυτο ειναι καπνιστης.

1. Η τηλεοραση δεν απαγορευεται δια αυτου του νομου

2. Ο καθε γονιος βαζει το παιδι του οπου το θεωρει ασφαλη :twisted::twisted: (δεν εχω πισω ζωνη οπως εχω ξαναπει και βαζω το παιδι στο μπροστινο καθισμα τερμα πισω με ζωνη και καθισματακι. Εκει ειναι ασφαλης εκει τον βαζω - πισω κανει τραμπαλα και ατο πρωτο φρεναρισμα ...... Σημερα λοιπον μια κυρατσα μου τα χωσε και γι αυτο και το ξεσπασμα. Μια ....... με ενα αυτοκινητο 3 μετρα που παρκαρε πανω στην ραμπα τα χωσε σε μενα :twisted::twisted: επειδη δεν φροντιζα την ασφαλεια του παιδιου κλπ. Ας σταματησει εδω αυτο πια γιατι αγριευω. Μην λοξοκοιτατε και μην σχολιαζετε και κρινετε οποιον βλεπετε με μπροστα το παιδι ).

 

Χαζομαμα με ολο τον σεβασμο πληρωνεις τα σπασμενα :oops::oops::lol:

 

Στο θεμα καπνιστης. Δεν προστατευεις το ανηλικο οταν το σπιτι του ειναι τεκες. Δεν προστατευεις το ανηλικο στα μπουζουκια. Προστατευεις τους παντες απαγορευοντας την πωληση αν σου βασταει. Σιγα μην το κανουν οταν ο φορος του τσιγαρου ειναι το 75% της τιμης του.

 

Το αν αποφασιζει καποιος να το κοψει μπραβο του. Το να απαγορευει σε μενα για να μην παθαινει στερητικο ....:twisted::twisted: να απολαυσω το τσιγαρακι μου εκει που δεν εχει παιδια, σκυλια κλπ με εξαγριωνει. Τον μη καπνιστη τον καταλαβαινω και μπορουν να τον προστατευσουν βαζοντας δια νομου καλυτερο εξαερισμο και οχι μπακατελες. Επισης μπορουν να αφησουν ελευθερα τα μαγαζια να αποφασισουν αν ειναι καπνιστων ή μη.

 

Και στην τελικη η Ελλαδα ειναι (ηταν) μια χωρα που ειχε κρασακι, τσιγαρακι και γλεντι. Παειιιιιιιιιιιιι! Κοπανατε μυγες ηληθιοι στα νυχτερινα . Εγω παω στο 70 τμ της γειτονιας μου να ευχαριστηθω καφεδακι (αν και εκει επρεπε να απαγορευτει και οχι στα μεγαλα γιατι ολα τα πιτσιρικια στην συνοικιακη καφετερια 5χ5 πανε )

 

Θεωρουσα, θεωρω και θα θεωρω τον νομο ενα εισπρακτικο μετρο. Τελος.

 

ΥΓ. Πλησιαζει η μερα και παθαινω ηδη στερηση :oops::oops: Οποτε φανταστειτε τι εχετε να διαβασετε οταν εφαρμοστει :oops:

 

 

Elenik σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγώ πρώην καπνίστρια με άντρα νυν καπνιστή, όπως έγραψα και οι υπερβολές μερικών αντικαπνιστών μου τη δίνουν στα νεύρα:mad:. Μέχρι που έχουν πει στον άντρα μου ότι το παιδί μας θα πάθει τις 7 πληγές του Φαραώ :rolleyes: επειδή καπνίζει ο ίδιος (έξω απ' το σπίτι πάντα)!

Αν διάβασες και όλο το μήνυμά μου θα είδες ότι αναφέρω μπαράκια, νυχτερινά κέντρα κλπ πρέπει να εξαιρεθούν. Δεν μπορώ να φανταστώ να πίνω το ποτάκι μου και να βγαίνω έξω για να καπνίσω (όπως το πάθαμε το 2008 στη Γαλλία).

Η μομφή μου είναι για τα εστιατόρια και καφέ σε παιδότοπους. Ειδικά για το δεύτερο υπάρχει ήδη απαγόρευση αλλά έχω βρεθεί σε 2 διαφορετικούς και οι γονείς κάπνιζαν ασταμάτητα!

 

Επίσης, το παιδί στο μπροστινό κάθισμα σε καθισματάκι δεμένο με τη ζώνη, δεν θεωρείται "αερόσακος". Μάλιστα προβλέπεται στα παιδικά καθισματάκια και υπάρχουν σχετικές οδηγίες για τα αυτοκίνητα με αερόσακους (πραγματικούς :lol:). Δεν έχεις ν'απολογηθείς σε καμία κυράτσα όπως λες, που μες την ασχετοσύνη της λέει την μπούρδα της για να κάνει την έξυπνη! Προφανώς δεν ήξερε που παν τα τέσσερα!

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο μου τσιγάρο...

 

 

 

Κάπνισμα τέλος από την Τετάρτη 1η Ιουλίου σε όλους τους κλειστούς δημόσιους χώρους

1028372_b.jpg

 

«Μαγική εικόνα» .... από αύριο για πολλά καταστήματα

Αθήνα

Τέλος στο κάπνισμα σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίας, τις ιδιωτικές υπηρεσίες, αλλά και σε καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος μπαίνει από αύριο, 1η Ιουλίου.

Με αφορμή την έναρξη της απαγόρευσης, ο υπουργός Υγείας Δ.Αβραμόπουλος καλεί τους πολίτες να σεβαστούν το νόμο και να τον εφαρμόσουν απαρέγκλιτα.

Πάντως, καταστηματάρχες και δήμοι δηλώνουν ανέτοιμοι για την εφαρμογή των νέων μέτρων, υποστηρίζοντας ότι τα ειδικά σήματα, που διαχωρίζουν τα καταστήματα σε καπνιζόντων και μη, άρχισαν να διανέμονται μόλις πριν από δύο ημέρες, ενώ η υπουργική απόφαση εκκρεμούσε έως την τελευταία στιγμή, με αποτέλεσμα να μην γνωρίζουν επισήμως τι αλλαγές πρέπει να κάνουν στους χώρους.

Διαβάστε αναλυτικά τι προβλέπει ο σχετικός νόμος για τους χώρους εστίασης, αλλά και τις αλλαγές «υπέρ» των καπνιστών που ανακοίνωσε, στο παρά πέντε της εφαρμογής της απαγόρευσης, το υπουργείο Υγείας.

1028375_s.jpgΕιδικότερα, βάσει του νόμου:

* Καταστήματα μέχρι 70 τ.μ. θα πρέπει να λειτουργούν είτε ως χώροι καπνιζόντων είτε ώς χώροι μη καπνιζόντων. Ωστόσο, δίνεται η δυνατότητα μετατροπής του καταστήματος από καπνιζόντων σε μη καπνιζόντων -ή το αντίστροφο- και μετά την 1η Ιουλίου.

* Σε καταστήματα από 70 τ.μ. ώς 300 τ.μ. προβλέπεται η δημιουργία χώρων καπνιζόντων έως το 30% του εμβαδού του καταστήματος, πλήρως διαχωρισμένοι, με ειδικά φίλτρα εξαερισμού και χωριστή είσοδο.

* Σε καταστήματα πάνω από 300 τ.μ. με ζωντανή μουσική προβλέπεται η δημιουργία χώρων καπνιζόντων έως το 40% του καταστήματος, με διαχωριστικό ύψους 2 μέτρων.

* Όλα τα καταστήματα που θέλουν να διαθέσουν χώρο καπνιζόντων θα πρέπει να προμηθευτούν το δωρεάν ειδικό σήμα και άδεια από το Δήμο. Εφόσον δεν το πράξουν, αυτομάτως θα θεωρούνται καταστήματα μη καπνιζόντων.

* Στους χώρους καπνιζόντων θα απαγορεύεται η είσοδος σε παιδιά και νέους ηλικίας έως και 18 ετών, ακόμα και εάν συνοδεύονται από τους γονείς τους.

* Ο νόμος δεν αφορά τους εξωτερικούς χώρους των καταστημάτων, ακόμα και εάν υπάρχουν στέγαστρα.

* Από την 1η Σεπτεμβρίου απαγορεύεται η υπαίθρια διαφήμιση προϊόντων καπνού καθώς και η διαφήμιση στις κινηματογραφικές αίθουσες.

* Στο νόμο δεν εμπίπτουν τα καζίνο. Η εξαίρεση αυτή αφορά μόνον τις αίθουσες όπου παίζουν οι θαμώνες και όχι τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος που βρίσκονται εντός των καζίνων και για τα οποία ισχύουν τα ίδια μέτρα με τα υπόλοιπα καταστήματα.

Αλλαγές στο παρά πέντε

Λίγες ημέρες πριν την εφαρμογή του νόμου, το υπουργείο Υγείας άλλαξε τη ρύθμιση για τις ιδιωτικές επιχειρήσεις, επιτρέποντας τη λειτουργία καπνιστηρίων σε εταιρείες που απασχολούν προσωπικό άνω των 50 ατόμων. Για τη λειτουργία των καπνιστηρίων θα πρέπει, ωστόσο, να υπάρχει συμφωνία εργαζομένων και ιδιοκτησίας.

Τα καπνιστήρια αυτά δεν θα βρίσκονται κοντά στους χώρους εργασίας αλλά ούτε σε εξωτερικούς ή επιπρόσθετους χώρους και θα πρέπει να λειτουργούν με εξελιγμένα συστήματα εξαερισμού και κλιματισμού.

Επίσης, το γυάλινο διαχωριστικό που προβλέπεται για καταστήματα άνω των 300 τ.μ. ενώ αρχικά θα έπρεπε να φτάνει μέχρι την οροφή του καταστήματος, τελικά «έπεσε» στα 2 μέτρα.

Το υπουργείο άναψε, επίσης, το πράσινο φως ώστε να επιτρέπεται το κάπνισμα σε πλοία και τρένα, όπου αρχικώς ο νόμος όριζε πλήρη απαγόρευση.

 

Έτσι, καταστήματα που λειτουργούν στα μέσα αυτά θα έχουν πλέον τη δυνατότητα να επιλέξουν εάν θα γίνουν καπνιζόντων εφόσον είναι μικρότερα των 70 τ.μ. ή τα μεγαλύτερου εμβαδού να δημιουργήσουν χωριστούς χώρους.

Τα πρόστιμα

Στα καταστήματα εστίασης, δεν θα επιβάλλονται κυρώσεις εφόσον δεν υπεδείχθη η παράβαση από πελάτη, επισκέπτη ή εργαζόμενο στο κατάστημα ή εφ' όσον υπεδείχθη ότι ο υπεύθυνος λειτουργίας του καταστήματος μερίμνησε για την αντιμετώπισή της, απομακρύνοντας τον παραβάτη ή λαμβάνοντας τ' αναγκαία για τον σκοπό αυτό μέτρα με παράλληλη ενημέρωση των αρχών.

Προβλέπονται πάντως τα παρακάτω πρόστιμα:

Στα καταστήματα:

1η παράβαση: ώς 1.000 ευρώ

2η παράβαση: ώς 2.000 ευρώ

3η παράβαση: έως τρεις μήνες απαγόρευσης πώλησης προϊόντων καπνού ή αλκοόλ, 2.000 ευρώ ώς 20.000 ευρώ εάν δεν πωλούν προϊόντα καπνού ή αλκοόλ.

4η παράβαση και άνω: προσωρινή ή οριστική ανάκληση της άδειας λειτουργίας του καταστήματος

Στους καταναλωτές:

Από 50 ευρώ ώς 500 ευρώ.

Τέλος, οι πολίτες θα μπορούν να καταγγέλλουν πιθανές παραβάσεις του νόμου στον ειδικό τετραψήφιο αριθμό «1142».

 

 

πηγή: Newsroom ΔΟΛ

 

 

 

 

αυτά και μερικές αφιερώσεις .... καλή δύναμη σε όλους μας!!!!

:lol:

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=mziGXQmr3qU&feature=PlayList&p=82E18D2EEB34DC77&playnext=1&playnext_from=PL&index=28

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=iIoLnzVkPtI

 

http://www.youtube.com/watch?v=PcMNGuFDBuE

 

 

 

 

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

αχ ωραία που θα περάσουμε τον χειμώνα, θα πηγαίνουμε παντού με τα παιδάκια μας!!!

ο πελάτης που θα κάνει καταγγελία θα παίρνει κάνα φραγκάκι?

για να ξέρω...

:)

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

χμ....η Ελλαδα σβηνει το τσιγαρο,εε???? εγω μπορω??? οχι!!!! θα καπνιζω στο σπιτι στο μπαλκονι μου.Ειναι μια λυση και αυτη!!! αλλα θα πρεπει να μαθω να φτιαχνω καλο φρεντο,για να το ευχαριστηθω(οπως στην καφετερια)....

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Τρίτη, 30 Ιούνιος 2009

 

Στην Θεσσαλονίκη 327 από τα 330 καταστήματα ζητούν να χαρακτηριστούν ως χώροι καπνιστών!

 

 

thessaloniki.jpg

assets_LARGE_t_420_716921_type11495.jpg

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

 

Η Θεσσαλονίκη αναδεικνύεται σε πόλη των θεριακλήδων. Από τα 330 καταστήματα με εμβαδό μέχρι 70 τ.μ, οι ιδιοκτήτες μόλις τριών (3) δήλωσαν ότι θα μετατρέψουν τα καταστήματά τους σε χώρους μη καπνιστών, ενώ οι 327 (!) δήλωσαν ότι θέλουν τα καταστήματά τους να χαρακτηριστούν ως χώροι καπνιστών! Ουσιαστικά δηλαδή... σε αυτή την κατηγορία των καταστημάτων υγιεινομικού ενδιαφέροντος (μπαρ, καφετέριες, κλπ) που είναι και τα περισσότερα στη Θεσσαλονίκη, περίπου το 100% δεν συμμετέχει στα αντικαπνιστικά μέτρα του υπουργείου Υγείας, θέτοντας έτσι σε αμφισβήτηση το μέτρο της απαγόρευσης καπνίσματος σε στεγασμένους δημόσιους χώρους πριν αυτό ξεκινήσει…(http://www.newsblog.gr)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα κ με το καλο να ισχυσει το μετρο!!!! Για τα μπουζουκια κ τα νυχτερινα κεντρα δε με ενδιαφερει ιδιαιτερα τι θα ισχυει, αλλα παιδοτοποι/καφε/εστιατορια κ αλλα παρομοια τετοια μαγαζια κ δημοσιοι χωροι πιστευω οτι θα επρεπε να ειναι ολοκληρωτικα μη καπνιζοντες κ να μην υπαρχουν διαφορα τετοιου ειδους παραθυρακια που στο τελος θα γινουτ μπαλκονοπορτες. Εδω παμε στο αεροδρομιο κ για να πιουμε καφε καθομαστε στα παγκακια γιατι τα καφε/εστιατορια ειναι τεκεδες.. Ενταξει με τα δικαιωματα των καπνιστων, αλλα κ με τα δικαιωματα των μη-καπνιστων να πιουν ενα καφε επιτελους σε καθαρο περιβαλλον κ με τα δικαιωματα των παιδιων να μπορουν να πηγαινουν κ το χειμωνα με τους γονεις τους για καφε κ φαγητο οπου θελουν τι θα γινει? Κ μη ξεχναμε οτι η πλειοψηφια του ελληνικου λαου ειναι μη καπνιστες...

Link to comment
Share on other sites

αχ ωραία που θα περάσουμε τον χειμώνα, θα πηγαίνουμε παντού με τα παιδάκια μας!!!

ο πελάτης που θα κάνει καταγγελία θα παίρνει κάνα φραγκάκι?

για να ξέρω...

:)

 

Oυυυυ πολλά....πολλοί μη καπνιστές εξέφρασαν τη συγκεκριμένη απορία...

:roll::roll:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

δλδ μπορούν να γίνουν μόνο για καπνίζοντες?

κι εμείς που θα πηγαίνουμε?

 

δεν το βλέπω το μέτρο να ισχύσει, κάτι λέγανε στην tv το πρωί για τζαμαρία να βάλουν και να χωρίσουν το χώρο.

 

ε είπα μπας και βγάλουμε κα τίποτα DALIA. :)

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Το υπουργείο άναψε, επίσης, το πράσινο φως ώστε να επιτρέπεται το κάπνισμα σε πλοία και τρένα, όπου αρχικώς ο νόμος όριζε πλήρη απαγόρευση.

 

 

Εκει κι αν επρεπε να απαγορευτει. :evil::evil::evil::evil:

Εκει πως θα προστατευσω τα παιδια μου? Θα τα παω με γαιδουρι ή καϊκι?

Ε ρε σεις εγω το ειπα μας δουλευουν.

Στο καραβι περισι ο ενας διαδρομος καπνιστων ό διπλα μη :evil::evil::evil::evil: βρωμουσε ο τοπος.

 

Τα μεσα μεταφορας, τα εστιατορεα με κηπο παιδοτοπο κλπ και οι παιδοτοποι ειναι τα μερη που πρεπει να απαγορευτει και συμφωνω ακομα και εγω. Εννοειτε να υπαρχουν εστιατορεια καπνιστων (πχ κανενα ταβερνακι Σαββατοβραδο που θα παμε να χαλαρωσουμε και οι γονεις μονοι μας) αασχετως τετραγωνικων. Ουτως οι αλλως οι γονεις ξερουμε ποια ειναι οικογενειακα εστιατορεια και ποια οχι και εκεινοι ξερουν ποιοι πελατες "βασταν" το μαγαζι. Οποτε τα οικογενειακα θα το εκαναν μη καπνιστων:wink:

Στην δουλεια (εκτος και αν ειναι στην εισοδο ή εχει παιδια πχ ψιλικατζιδικο) και στο μπαρακι ..... διαφωνω καθετως. Οσοι δουλευουμε σε μικρη επιχειρηση στο πηγαδι ....αμε. Δλδ το μηχανουργειο ειναι χωρος για παιδια ?

 

Τα χουν κανει κουλουβαχατα. Απαγορευσαν τα παντα και τωρα ξεαπαγορευουν αυτα που δεν πρεπει .:evil:

 

Γιατι τους ειναι τοσο δυσκολο να βαλουν κατω εναν μη καπνιστη, εναν γονιο μη καπνιστη , εναν γονιο καπνιστη και ενα φουγαρο σαν κι εμενα και να βρουν μια χρυση τομη.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αν διάβασες και όλο το μήνυμά μου θα είδες ότι αναφέρω μπαράκια, νυχτερινά κέντρα κλπ πρέπει να εξαιρεθούν. Δεν μπορώ να φανταστώ να πίνω το ποτάκι μου και να βγαίνω έξω για να καπνίσω (όπως το πάθαμε το 2008 στη Γαλλία).

Η μομφή μου είναι για τα εστιατόρια και καφέ σε παιδότοπους. Ειδικά για το δεύτερο υπάρχει ήδη απαγόρευση αλλά έχω βρεθεί σε 2 διαφορετικούς και οι γονείς κάπνιζαν ασταμάτητα!

 

Σε σενα απευθυνοταν το 1ο κοματι του ποστ μονο :wink:

Επίσης, το παιδί στο μπροστινό κάθισμα σε καθισματάκι δεμένο με τη ζώνη, δεν θεωρείται "αερόσακος". Μάλιστα προβλέπεται στα παιδικά καθισματάκια και υπάρχουν σχετικές οδηγίες για τα αυτοκίνητα με αερόσακους (πραγματικούς :lol:). Δεν έχεις ν'απολογηθείς σε καμία κυράτσα όπως λες, που μες την ασχετοσύνη της λέει την μπούρδα της για να κάνει την έξυπνη! Προφανώς δεν ήξερε που παν τα τέσσερα!

 

Δεν μου στελνεις το λινκ να το κολησω διπλα στο παιδικο σηματακι :lol::cool:

Μιλαμε ειναι τρομερο. Με κοιτανε μερικοι λες και το εχω στην καροτσα του ντατσουν. Αεροσακο δεν εχω και γενικα απο κανονισμους δεν εχω διαβασει μιας και δεν μπορω να τους πραγματοποιησω :oops:. Απλα κοιταω που ειναι σταθερος και που ειναι οσο το δυνατον περισσοτερο ασφαλης.

Τωρα που ειναι 2 πρεπει να κανω κατι παντως.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...