Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φανουροπιτα


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

Υπαρχει κανενα καλο κοριτσακι να μου γραψει μια συνταγη για φανουροπιτα;:D

Ξερω τα βασικα,μονος αριθμος υλικων και πανω απο 9,αλλα οποτε δοκιμασα δεν φουσκωσε,σε αντιθεση με αλλες που εχω δει...........:cry:

Μηπως φταιει το λαδι και δεν φουσκωνει;

Mηπως υπαρχει καποιο μυστικο κατα την εκτελεση που δεν ξερω;:|..........

(αν ηδη υπαρχει καπου συνταγη,παρακαλω παραπεμψτε με :-))

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μπουκιτσα μου κι εγω την εχω χασει την συνταγη μου :/ επειδη ειπες για το λαδι να σου πω οτι ειναι η μονη συνταγη που κανω χωρις ελαιολαδο βαζω ή σησαμελαιο ή αραβοσιτελεο.. και γινοταν πολυ ωραια και φουσκωτη οσο μπορει να ειναι μια φανουροπιττα βεβαια

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τhenaki μου ευχαριστω........Αν απαντησει κανεις,θα εχεις κι εσυ ξανα συνταγη :D:wink:

Καμια;:roll:

Tιποτα;:roll:

Ελατε βρε κοριτσια,την εχω ταξει,πρεπει να την κανω........:(

 

Link to comment
Share on other sites

κι εγω πηγα στην μαμα μου σημερα να την ρωτησω μηπως την ειχα εκει την συνταγη αλλα τιποτα.. την ειχε φερει στο σπιτι μου λεει μου ειπε και το κορυφαιο "τι σε νοιαζει αφου οτι ηθελες εβαζες" απλα αλλαζα λιγακι τις ποσοστητες ;)

 

περιμενουμε ταρα!

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΦΑΝΟΥΡΟΠΙΤΑ

 

νηστισιμο με λαδι

 

 

 

 

 

χρειαζονται 9 υλικα

 

1 κουπα ελαιολαδο

1 κουπα ζαχαρη

1 κουπα νερο

1 κουπα σταφιδες (βαλτε τις σε λιγο νερο να μουλιασουν)

1 κουπα χυμο πορτοκαλι

2 κουταλακια κανελλα

2 κουταλακια γαρυφαλλο

500 γραμ.αλευρι

1 κουταλια μεγαλη μπεικιν/μισο φακελακι

 

 

 

 

Χωρις μιξερ ανακατευουμε πρωτα το λαδι και τη ζαχαρη,μετα προσθετουμε ενα ενα τα υπολοιπα υλικα. Βαζουμε λιγο λαδι σε ταψακι 28-32 εκ. και...στο φουρνο σε αερα στους 160 για μια ωρα. Ετοιμο :cool:

 

 

το γλυκο ειναι βαρυ απο το ελαιολαδο και δεν φουσκωνει ιδιαιτερα,ειναι ομως πεντανοστιμο.

 

για οσες θελουν,υπαρχει κι εξτρα υλικο για διαβασμα για τις 27 αυγουστου

http://firiki.pblogs.gr/tags/fanoyropita-gr.html

αυτο σας κανει κοριτσια?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Της τηλεφώνησα και μου΄πε πως έχει διάφορες παραλλαγές. Της είπα να βάλει σελιδοδείκτες σ΄αυτές που έχει δοκιμάσει, και ποια θεωρεί καλύτερη. Θα μου στείλει το τετράδιο με τον άντρα μου απόψε, οπότε αύριο θα το μελετήσω και θα γράψω.

Καλή ευκαιρία να τη φτιάξω κι εγώ την Παρασκευή, και να την πάω το Σάββατο στην εκκλησία.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

την βρηκα τη συνταγη στι καφε ο λε.πανω πανω στην τελευταια σελιδα!

 

μια χαρα ειναι η δικια μου ειχε φαριναπ αντι για απλο αλευρι και κατι αλλο αντι για μπεικιν το οποιο βεβαια δεν θυμαμαι:rolleyes: παντως ειναι πολυ καλη!! ευχαριστουμε πολυυυυ!!

 

ταρα περιμενουμε τα αποτελεσματα της μελετης σου κι οποια ακουστει καλυτερη την φτιαχνουμε :wink:

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλε τι γινεται?εξαφανιστηκε το καφε ο λετ και το ψαχνα και ξαφνικα βρεθηκε μεσα σε σας το γραπτο μου.καποιος κανει μαγικα εδω μεσα.τι γινεται?και η μαμα μου φαριν απ βαζει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ κοριτσια :-D

 

Εlachl την εχεις δοκιμασει αυτην την συνταγη;:roll:

 

ΤARA οτι βρεις ευπροσδεκτο :wink:,ειδικα αν ειναι δοκιμασμενο απο την μανουλα!:-D:wink:

 

Ευχαριστω και παλι.............

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Σας γράφω πρώτα τη δοκιμασμένη και προτιμητέα συνταγή από τη μανούλα μου, κι εγώ αυτή θα φτιάξω.

1 φλυτζάνι λάδι (μισό μισό ηλιέλαιο με ελαιόλαδο)

2 φλυτζάνια ζάχαρη

1 φλυτζάνι χυμό πορτοκαλιού

1 φλυτζάνι νερό

1 πακέτο σταφίδες

1 κουταλάκι κοφτό γαρύφαλλο

2 κουταλάκια κανέλλα

1 baking powder

αλεύρι όσο πάρει

3 κουταλιές σούπας κονιάκ

Αν έχετε αλεύρι που φουσκώνει μόνο του, δεν βάζετε baking powder.

Ανακατεύετε όλα τα υλικά μαζί, αλεύρι ρίχνετε τόσο ώστε η ζύμη να είναι σχετικά ρευστή, για να μη βγει πολύ σφιχτή η πίτα.

Οδηγίες ψησίματος δεν θυμάται!

2η συνταγή

5 φλυτζάνια φαρίνα

2 φλυτζάνια ζάχαρη

Μισό φλυτζάνι σταφίδες

Μισό φλυτζάνι νερό

1 φλυτζάνι λάδι

1 κουταλιά κανέλλα

Γαρύφαλλο σκόνη

Ξύσμα και χυμό 2 πορτοκαλιών

3 κουταλιές της σούπας κονιάκ

3η συνταγή

4.5 φλυτζάνια αλεύρι

1 φλυτζάνι νερό

2 φλυτζάνια ζάχαρη

1 φλυτζάνι σπορέλαιο

1 φλυτζάνι καρύδια χοντροκομμένα

1 φλυτζάνι χυμό πορτοκάλι

1 φλυτζάνι σταφίδες

3 κουταλιές κονιάκ

1 κουταλάκι σόδα κοφτό (το λιώνουμε στην πορτοκαλάδα)

3 κουταλάκια baking powder

Ξύσμα πορτοκαλιού

Λίγη κανέλλα

Χτυπάμε λάδι νερό και ζάχαρη στο μίξερ και μετά προσθέτουμε και τα υπόλοιπα υλικά. Το βάζουμε σε λαδωμένο ταψάκι και το ψήνουμε 1,5 ώρα στους 200 βαθμούς στην αρχή και στους 150 βαθμούς μετά.

Καλή μας επιτυχία και βοήθειά μας!

΄Αντε να δούμε τι θα μου βγει κι εμένα, πρώτη φορά θα τη φτιάξω!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.δεν θα το πιστεψετε.χτες το βραδυ που γυρισα και ηταν η μαμα μου με το μωρο και ενω περιμενε να περασει να την παρει ο αδερφος μου που σχολουσε στις 23:00 μου λεει:εχεις τα υλικα να φτιαξουμε φανουροπιτα?και την φτιαξαμε χτες το βραδυ αλλα επειδη δεν εχω εικονα αγ.φανουριου την πηρε και θα μου στειλει σημερα!μου κολλησε πανω στο ψυγειο τη συνταγη αλλα απο τη βιασυνη μου την ξεχασα και θα σας την γραψω το απογευμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και καλό μήνα κορίτσια!

Η φανουρόπιτά μου βγήκε πολύ καλή!΄Εβαλα λιγότερη ζάχαρη, 1,5 φλυτζάνι μαύρη ζάχαρη, και την επόμενη φορά θα βάλω μόνο 1, γιατί γλυκίζει πολύ και από τις σταφίδες. Σταφίδες χρησιμοποίησα μαύρες, μισό φλυτζάνι με 3/4 περίπου.

Την έψησα για 1 ώρα, στην αρχή στους 200, και μετά στους 150 βαθμούς.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα κορίτσια!

 

Η φανουρόπιτά μου βγήκε πολύ καλή!΄Εβαλα λιγότερη ζάχαρη, 1,5 φλυτζάνι μαύρη ζάχαρη, και την επόμενη φορά θα βάλω μόνο 1, γιατί γλυκίζει πολύ και από τις σταφίδες. Σταφίδες χρησιμοποίησα μαύρες, μισό φλυτζάνι με 3/4 περίπου.

 

Την έψησα για 1 ώρα, στην αρχή στους 200, και μετά στους 150 βαθμούς.

 

Eγω δεν την εκανα δυστυχως :oops: :oops: :oops:,θα την φτιαξω ομως την αλλη εβδομαδα...

TARA κραταω και τις υποδειξεις σου :wink::-D και για μια ακομη φορα

 

Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω !..............

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημερα!!Αυριο ειναι του Αγιου Φανουριου και σκεφτομαι σημερα το απογευμα που θα σχολασω απο τη δουλιτσα να φτιαξω την πιτα Του.Αν θελετε σας την παραθετω παρακατω για οποια κοπελα θελησει να την φτιαξει..:-)

 

-1 φαρινα (που φουσκωνει μονη της)

-1 ποτηρι νερου λαδι

-1 ποτηρι νερο

-1 ποτηρι χυμο πορτοκαλι

-2 κ.γ κανελλα

-2 κ.γ γαρυφαλλο τριμμενο

-1 κ.γ σοδα (μαγειρικης)

-1 χουφτα σταφιδες

-1 ποτηρι ζαχαρη

*ζαχαρη αχνη για το πασπαλισμα*

 

Καθε φορα που θα προσθετετε ενα υλικο θα λετε την φραση «Θεός σχωρέσ' τη μάνα του Aγίου Φανουριου».

 

Σε μια μεγαλη λεκανη βαζω τον χυμο πορτοκαλιου και τη μαγειρικη σοδα.Προσθετω ολα τα υγρα υλικα με τη ζαχαρη και τα χτυπαω με συρμα εως οτου διαλυθει η ζαχαρη.

Επειτα βαζω στο αλευρι την κανελλα και τα γαρυφαλλα και τα ανακατευω καλα.Αφου ενωθουν καλα,προσθετω το προηγουμενο μιγμα και ανακατευω στην χαμηλη ταχυτητα του μιξερ.

Εγω το μιγμα το βαζω σε ενα ορθογωνιο ταψακι μιας χρησεως απο το σουπερ-μαρκετ(γιατι το δινω μετα στη γειτονια) αφου πρωτα το αλειψω με λαδακι.Το βαζω σε προθερμασμενο φουρνο στους 200 C .Moλις παρει χρωμα και φουσκωσει κατεβαζω στους 150 για 1 ωριτα και ενα 15λεπτο περιπου.Και θα βαλετε μαχαιρακι στη ζυμη(οπως σε κεικ) για να δειτε αν ειναι ετοιμο.

Αφου το βγαλετε πασπαλιζετε με αχνη ζαχαρη..

 

Βοηθεια μας κοριτσακια μου..Μεγαλη η χαρη Του.Ευχομαι να φανερωσει ο,τι επιθυμει η καθε μια μας!Βοηθα με Αγιε μου και εμενα και φανερωσε μου ενα μωρακι που τοσο πολυ επιθυμω στην κοιλια μου συντομα!!!!!!!!!!:cry::cry::cry::cry:

 

Και για οσες επιθυμουν να διαβασουν την ιστορια...

http://firiki.pblogs.gr/tags/fanoyropita-gr.html

Τα μωράκια είναι εκεί ψηλά και διαλέγουν σε ποιά κοιλίτσα θα μπούν....!!!!!!!!!!!!!!!!:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!Αυριο ειναι του Αγιου Φανουριου και σκεφτομαι σημερα το απογευμα που θα σχολασω απο τη δουλιτσα να φτιαξω την πιτα Του.Αν θελετε σας την παραθετω παρακατω για οποια κοπελα θελησει να την φτιαξει..:-)

 

-1 φαρινα (που φουσκωνει μονη της)

-1 ποτηρι νερου λαδι

-1 ποτηρι νερο

-1 ποτηρι χυμο πορτοκαλι

-2 κ.γ κανελλα

-2 κ.γ γαρυφαλλο τριμμενο

-1 κ.γ σοδα (μαγειρικης)

-1 χουφτα σταφιδες

-1 ποτηρι ζαχαρη

*ζαχαρη αχνη για το πασπαλισμα*

 

Καθε φορα που θα προσθετετε ενα υλικο θα λετε την φραση «Θεός σχωρέσ' τη μάνα του Aγίου Φανουριου».

 

Σε μια μεγαλη λεκανη βαζω τον χυμο πορτοκαλιου και τη μαγειρικη σοδα.Προσθετω ολα τα υγρα υλικα με τη ζαχαρη και τα χτυπαω με συρμα εως οτου διαλυθει η ζαχαρη.

Επειτα βαζω στο αλευρι την κανελλα και τα γαρυφαλλα και τα ανακατευω καλα.Αφου ενωθουν καλα,προσθετω το προηγουμενο μιγμα και ανακατευω στην χαμηλη ταχυτητα του μιξερ.

Εγω το μιγμα το βαζω σε ενα ορθογωνιο ταψακι μιας χρησεως απο το σουπερ-μαρκετ(γιατι το δινω μετα στη γειτονια) αφου πρωτα το αλειψω με λαδακι.Το βαζω σε προθερμασμενο φουρνο στους 200 C .Moλις παρει χρωμα και φουσκωσει κατεβαζω στους 150 για 1 ωριτα και ενα 15λεπτο περιπου.Και θα βαλετε μαχαιρακι στη ζυμη(οπως σε κεικ) για να δειτε αν ειναι ετοιμο.

Αφου το βγαλετε πασπαλιζετε με αχνη ζαχαρη..

 

Βοηθεια μας κοριτσακια μου..Μεγαλη η χαρη Του.Ευχομαι να φανερωσει ο,τι επιθυμει η καθε μια μας!Βοηθα με Αγιε μου και εμενα και φανερωσε μου ενα μωρακι που τοσο πολυ επιθυμω στην κοιλια μου συντομα!!!!!!!!!!:cry::cry::cry::cry:

 

Και για οσες επιθυμουν να διαβασουν την ιστορια...

http://firiki.pblogs.gr/tags/fanoyropita-gr.html

χαχαχαχαχα δεν γελαω με σενα εννοητε με μενα γελαω γιατι ανοιξα το φορουμ 3 φορες και το ξανα εκλεισα γιατι ειδα για την συνταγη και νομιζα πως μπηκα σε λαθος φορουμ και δεν ειχα καταλαβει τι λαθος εκανα χαχαχαχα

Μου βαλες ειδεα τωρα για τη φανουροπιτα... πρεπει ρε συ ολα αυτα τα υληκα? δεν συμβιβαζεται με κατι πιο απλο δηλαδης? Δεν κοροιδευω απλα ειμαι ΑΣΧΕΤΗ:confused:

Link to comment
Share on other sites

καλα που μασ το ειπεσ δεν το εβαλε το μυαλο μου οτι ειναι του αγιου φανουριου,θα κανω και εγω μια φανουροπιτα.πρεπει να τα βαλεισ ολα τα υλικα γιατι αν δε κανω λαθοσ η 9 η 11 πρεπει να βαλεισ...βοηθεια σασ σε ολεσ αν κανετε φανουροπιτα

Link to comment
Share on other sites

Αντε βρε χασου...Που γελας με τα ποστ μου!!!!!

 

Γλυκουλα μου πρεπει να υπαρχουν 9 υλικα...Αλλοι την κανουν με 7 δεν ξερω...

 

Ποσο πιο απλα υλικα ρε Λεναρα?!?!?!?!Ειναι υλικα που νομιζω πως ολες πανω κατω τα εχουμε στο σπιτι..

 

Καν'την αν θελεις..Ειναι και η χαρη Του μωρε αυριο...Καλο θα κανει...Να μας φανερωσει κανενα γλυκουλικο στρουμπουλουτσικο και υγιεστατο μωρακι μεσα μας.....!!!!!!!!!!!!!!!

Τα μωράκια είναι εκεί ψηλά και διαλέγουν σε ποιά κοιλίτσα θα μπούν....!!!!!!!!!!!!!!!!:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη Χαρη Του ΑΓ.ΦΑΝΟΥΡΙΟΥ και εγω εχω φτιαξει 2 ή 3 φορες πιτα εχουμε και μια εκκλησια πιο κατω απο το σπιτι μου.

να σας πω την αληθεια εγω τον πιστευω πολυ σαν Αγιο.

 

για τα υλικα που εγραψε μια κοπελα οντως πρεπει να ειναι 7 ή 9.

αλλα μια γνωστη μου φτιαχνει κεικ μετραει τα υλικα και απλα προσθετει καρυδια,σταφιδες κατι τελος παντων ωστε να φτασει τα 7 υλικα.;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...