Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κλειστες φραγμένες βουλωμένες σάλπιγγες?


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια, μου εχουν πει οτι μια απο τις εξετασεις που κανεις οταν δεν μπορεις να συλλαβεις ειναι η υστεροσαλπηγγογραφια για να δουν αν ειναι κλειστες οι σαλπηγγες. τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? ξερει καποια να μου πει? διορθωνεται? και πως? με χειρουργειο? φοβαμαι να την κανω. δεν με νοιαζει ο πονος οσο τα αποτελεσματα! :(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


despinaki καλησπέρα! Σε περίπτωση κλειστών σαλπίγγων μπορείς να κάνεις λαπαροσκόπηση για να τις αφαιρέσουν ή να κάνουν διάνοιξη. Τουλάχιστον αυτό γνωρίζω από προσωπική μου εμπειρία.

Από την υστεροσαλπιγγογραφία που έκανα βρήκαμε ότι έχω υδροσάλπιγγες. Παρόλα αυτά έχω κάνει 2 αποτυχημένες εξωσωματικές και τώρα πια ετοιμάζομαι να κάνω λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση να ξεμπερδεύω με τις σάλπιγγες και να προχωρήσω στην επόμενη εξωσωματική. Εσυ δεν έχεις κάνει ακόμα φαντάζομαι σαλπιγγογραφία... Πόσο καιρό προσπαθήται? Μην φοβάσαι για τίποτα κοριτσάκι μου. Να έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, μου εχουν πει οτι μια απο τις εξετασεις που κανεις οταν δεν μπορεις να συλλαβεις ειναι η υστεροσαλπηγγογραφια για να δουν αν ειναι κλειστες οι σαλπηγγες. τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? ξερει καποια να μου πει? διορθωνεται? και πως? με χειρουργειο? φοβαμαι να την κανω. δεν με νοιαζει ο πονος οσο τα αποτελεσματα! :(:(:(:(:(

 

 

εγώ έκανα σαλπιγγογραφία παλιά και έδειξε ότι η μία σάλπιγγά μου είναι κλειστή, ο γιατρός μου είπε οκ έχεις τη μία...και για κοίτα το τικεράκι μου...μην αγχώνεσαι προκαταβολικά!!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

VALIA81,

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ?? ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΓΙΑ, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΑΠΕΤΥΧΑΝ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΥΔΡΟΣΑΛΠΙΓΓΕΣ. ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ?

Link to comment
Share on other sites

VALIA81,

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ?? ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΓΙΑ, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΑΠΕΤΥΧΑΝ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΥΔΡΟΣΑΛΠΙΓΓΕΣ. ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ?

 

Κοπέλα μου, το ίδιο είναι η σαλπιγγογραφία με την υστεροσαλπιγγογραφία. Οταν την έκανες δεν σου είπαν για υδροσάλπιγγες; Φαίνεται αν υπάρχουν υδροσάλπιγγες.

Από εκεί και πέρα αν έχεις υδροσάλπιγγες όπως και εγώ το υγρό τους είναι "τοξικό" για τα έμβρυα που εμφυτεύουν και δημιουργεί άσχημο περιβάλλον στη μήτρα στα έμβρυα και γι΄αυτό δεν πετυχαίνεται και εγκυμοσύνη. Βέβαια υπάρχουν αρκετές γυναίκες που με υδροσάλπιγγες έχουν μείνει έγκυες. Εγώ μετά από γνώμες αρκετών γιατρών και μετά από δυο αποτυχίες αποφάσισα να αφαιρέσω τις σάλπιγγες λαπαροσκοπικά και μετά να προχωρήσω στην 3η εξωσωματική...

Μην απελπίζεσαι πάντως... Πλέον όλα διορθώνονται...

Οτι άλλο χρειαστείς μην διστάσεις να με ρωτησεις. Αν γνωρίζω θα χαρώ να σε βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΙΠΟΤΑ!! ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΕΔΕΙΞΕ ΜΟΝΟ ΟΤΙ Η ΔΕΞΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ ΜΕΣΑ, ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΗΤΑΝΕ ΠΑΝΤΑ ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΟΣ, ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (ΑΠΟ ΣΠΕΡΜΑ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΜΒΡΥΩΝ ... ΚΤΛ) ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ.(ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ)

ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΑΦΑΙΡΕΣΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ, ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ,(ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΓΕΛΟΙΟ.. ΑΠΛΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΛΙΓΟ) ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΣΟΥ, Η ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ?

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ?

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΙΠΟΤΑ!! ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΕΔΕΙΞΕ ΜΟΝΟ ΟΤΙ Η ΔΕΞΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ ΜΕΣΑ, ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΗΤΑΝΕ ΠΑΝΤΑ ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΟΣ, ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (ΑΠΟ ΣΠΕΡΜΑ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΜΒΡΥΩΝ ... ΚΤΛ) ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ.(ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ)

ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΑΦΑΙΡΕΣΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ, ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ,(ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΓΕΛΟΙΟ.. ΑΠΛΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΛΙΓΟ) ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΣΟΥ, Η ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ?

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ?

 

Veroulla82 μου, δεν εχω κάνει ακόμα την αφαίρεση. Τώρα μέσα στο Μάιο θα την κάνω... αν πάνε όλα καλά γιατί περιμένω απάντηση από την ιδιωτική ασφάλεια που έχω αν θα τα καλύψουν ή όχι... Είναι πολλά τα λεφτά...Οι ερωτήσεις που κάνεις με απασχολούν και εμένα, αλλά ρώτησα το γιατρό και μου είπε ότι μετά την αφαίρεση δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Οι σάλπιγγες βοηθάνε μόνο στην φυσιολογική σύλληψη. Εκεί γίνεται η γονιμοποίηση. Στην πρώτη λαπαροσκόπηση που έκανες δεν είδαν ότι έχει πρόβλημα και η άλλη σάλπιγγα; Ξέρω ότι και με μια σάλπιγγα μπορείς να μείνεις έγκυος...

Στην πρώτη λαπαροσκόπηση που έκανες πόναγες μετά; Που την έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Veroulla82 μου, δεν εχω κάνει ακόμα την αφαίρεση. Τώρα μέσα στο Μάιο θα την κάνω... αν πάνε όλα καλά γιατί περιμένω απάντηση από την ιδιωτική ασφάλεια που έχω αν θα τα καλύψουν ή όχι... Είναι πολλά τα λεφτά...Οι ερωτήσεις που κάνεις με απασχολούν και εμένα, αλλά ρώτησα το γιατρό και μου είπε ότι μετά την αφαίρεση δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Οι σάλπιγγες βοηθάνε μόνο στην φυσιολογική σύλληψη. Εκεί γίνεται η γονιμοποίηση. Στην πρώτη λαπαροσκόπηση που έκανες δεν είδαν ότι έχει πρόβλημα και η άλλη σάλπιγγα; Ξέρω ότι και με μια σάλπιγγα μπορείς να μείνεις έγκυος...

Στην πρώτη λαπαροσκόπηση που έκανες πόναγες μετά; Που την έκανες;

VALIA81,

ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ,ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ (ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ) Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ. ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.ΕΚΑΝΕ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ, ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ.

ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ, ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ ΠΩΣ Η ΔΕΞΙΑ ΕΧΕΙ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕ, ΑΦΗΣΕ 5(ΕΚΑΤΟΣΤΑ)ΜΕΣΑ.(ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΗ Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ)

VALIA81 MOU, ΘΑ ΠΟΝΑΣ ΓΙΑ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ... ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ!!!! ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ, ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

VALIA81,

ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ,ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ (ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ) Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ. ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.ΕΚΑΝΕ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ, ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ.

ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ, ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ ΠΩΣ Η ΔΕΞΙΑ ΕΧΕΙ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕ, ΑΦΗΣΕ 5(ΕΚΑΤΟΣΤΑ)ΜΕΣΑ.(ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΗ Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ)

VALIA81 MOU, ΘΑ ΠΟΝΑΣ ΓΙΑ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ... ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ!!!! ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ, ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ?

 

Κορτιτσάκι μου γλυκό γιατί δεν έρχεσαι στην Αθήνα να πας σε γιατρούς εδώ να σε δουν;

Εμενα τώρα μου είπαν 2900 σε 3κλινο δωμάτιο στο ΛΗΤΩ. Δεν είναι απο όσο ξέρω φτηνή επέμβαση αλλά αμα είναι για καλό αξίζει τον κόπο.

Ελα εδώ να πάρεις γνώμες!!! Και μην ανυσηχείς... Ολα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ VALIA MOU!! ΤΟ ΣΚΕΥΤΗΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΡΘΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ, ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΩ ΤΟΝ κ.ΘΑΝΟ ΠΑΡΑΣΧΟ. ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΜΙΛΗΣΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΤΑ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ VALIA MOU!! ΤΟ ΣΚΕΥΤΗΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΡΘΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ, ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΩ ΤΟΝ κ.ΘΑΝΟ ΠΑΡΑΣΧΟ. ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΜΙΛΗΣΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΤΑ?

 

Τον έχω ακουστά! Το κέντρο του είναι από τα καλύτερα που υπάρχουν. Μια φίλη μου που ταλαιπωρήθηκε αρκετά με 3 παλλίνδρομες κυήσεις πήγε στο κέντρο του Παράσχου, έχοντας γιατρό τον κ. Γάτο (συνεργάτη του Παράσχου) και είναι κατενθουσιασμένη!!! Εχει ήδη ένα παιδάκι και τώρα περιμένει και το δεύτερο.

Γνώμη μου θα ήταν να έρθεις και να πας στο κέντρο αυτό, όπως και να το ψάξεις και να πας και αλλού. (π.χ. ΓΕΝΝΗΜΑ, ΕΜΒΡΥΟΓΕΝΕΣΙΣ, ΓΕΝΝΕΣΙΣ, ΕΥΓΟΝΙΑ). Ψάξτο καλά πριν αποφασίσεις και μην φοβάσαι!!! Ολα θα πάνε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!!!!

 

ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ (ΑΠ'ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ) ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ. ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΚΩΔΩΝΙΚΕΣ ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2. ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΩ ΤΟ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΟ ΜΩΡΑΚΙ. ΕΙΜΑΙ 39 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΝΕΨΕΙ. ΖΗΤΑΩ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ.

  1. ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ , ΛΥΣΗ ΤΩΝ ΣΥΜΦΥΣΕΩΝ, ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΕΙΣ Ή ΚΑΤ' ΕΥΘΕΙΑΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ;
  2. ΕΑΝ ΔΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΩ ΤΙΣ ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ;

ΕΧΩ ΗΔΗ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ (ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ) ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΥΤΗ.

ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ "ΑΚΟΥΣΩ" ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.;)

Link to comment
Share on other sites

...καλημερα σου,και καλωσηρθες!..

..........ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ!!!!! ...ναι,απο αυτα που περασα,σουγαρουλα μου....

............

.εγω θα σου ελεγα να μην προχωρησεις σε καμια κινηση εξωσωματικης,αν δεν καθαριζεις το "σπιτακι"των εμβρυων!!...

.............σιγουρα η αποφαση ειναι δικη σου,και πρεπει να την παρεις γρηγορα,γιατι δεν εχεις πολλα περιθωρια.......(και εγω ειμαι 40 τωρα,και μετανιωσα που δεν εχω παει νωριτερα να κανω την υστεροσκοπηση,και εκανα 2 εξωσωματικες,ετσι,χανοντας τον χρονο μου,και τα λεφτα μου,σε ασχετους γιατρους,που δεν βρηκαν ποτέ, την αιτια της αποτυχιας.....).....

.........μια αποφαση ειναι,μην σε τρομαξει αυτο.....επεμβασουλα ειναι....και για σενα ειναι ακομα καλυτερα,θα κανεις ναρκωση,και δεν θα καταλαβεις τιποτα! μια χαρα θα εισαι μετα!!!!!!

 

..........παρε μονη σου την πρωτοβουλια και κανε την επεμβαση αυτη.Αν κανεις και λαπαροσκοπηση,ακομα καλυτερα! θα ξερεις τουλαχιστον,οτι εισαι καλα μετα!οτι το περιβαλλον που υποδεχεται τα εμβρυακια σου ειναι καθαρο,και φυσικα..θα εισαι πιο αισιοδοξη...θα εχεις καλυτερη ψυχολογια...ολα αυτα μαζι,θα σε βοηθησουν να γινεις μανουλα!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ,λοιπον!!!!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε το ιδιο ακριβως προβλημα.

οι συμφυσεις παντα μπορουν να λυθουν,ομως παρα πολυ γρηγορα ξανα εμφανιζονται.

οι περικωδωνικες συμφυσεις ομως(που εχω και εγω)μπορει να εχουν επηρεασει την κινητικοτητα.οι κωδωνες ειναι σαν δαχτυλα που με τις κινησεις τους "ρουφαν" το ωαριο και το ωθουν προς την σαλπιγγα στο εσωτερικο της.εκει παει και το σπερματοζωαριο αν ειναι ανοιχτες οι σαλπιγγες και γινεται η συλληψη.

αν ομως οι κωδωνες εχουν χασει τελειως την λειτουργεια τους οπως εγινε και σε μενα ειναι χαμενη υποθεση η επεμβαση.

πρεπει να ξερεις απο τι εγιναν οι συμφυσεις(σε μενα ας πουμε εγιναν απο πολλα και μεγαλα χειρουργεια στην κοιλιακη χωρα)αν ειναι οργανικες ισως να ειναι και πιο μαλακες και να λυνονται ευκολα.

θα σου προτεινα πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση να πας και σε αλλους γιατρους να παρεις την γνωμη τους.

καλη επιτυχια.

 

γεια σου μισελακι μου τι κανεις???

 

 

 

 

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ. ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΕΤΕ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΣΑΣ.

ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. ΟΠΟΤΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ. ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΕΓΩ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΙΟ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΟΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ!!(ΑΥΤΟ ΦΥΣΙΚΑ ΕΠΕΤΑΙ ΤΟΥ ΑΡΧΙΚΟΥ ΘΥΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΠΕΡΑΝΤΗΣ ΘΛΙΨΗΣ) ΣΑΣ ΦΙΛΩ

:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν ο γιατρός δεν παίρνει θέση και σου λέει εξωσωματική η κάτι άλλο συνήθως το κάτι άλλο είναι η λύση και σε βάζει στην διαδικασία της επιλογής μήπως και επιλέξεις εξωσωματική και αν μετά του πεις τι μεγάλος μπιπ είναι να σου πει ότι ήταν επιλογή σου λες και αν ήξερες από μόνη σου και είχες τις ιατρικές γνώσεις θα τον ρώταγες. Εγώ προσωπικά όχι μόνο εξωσωματική δεν θα έκανα με την πρώτη αλλά σίγουρα θα άλλαζα και γιατρό. Πόσες μανούλες έχουν κάνει παιδάκι μέσω της εξωσωματικής [ευτυχώς]και πόσες έχουν κάνει εξωσωματική με σκοπό να τα πάρει ο γιατρός .ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

vickypap,κοπελαρα μου ,τι κανεις???εισαι καλα???χαθηκαμε,βρε ψυχη !!!! εγω τι να κανω,το παλευω και δεν φτανω με τιποτα στο επιθυμητο αποτελεσμα!!!!!

...

........2 εξωσωματικες εκανα απο τοτε,που τα λεγαμε πιο συχνα,χοριακη μηδεν,και....προχωραμε!

.............εμεινα και μια φορα φυσιολογικα,ενδιαμεσα,αλλα αδιαθετησα μεσα σε λιγες μερες! ....η χαρα δεν προλαβε να κρατησει ,ουτε μια μερα!!!!

.

....εκανα και μια τελευταια επεμβαση...υστεροσκοπηθηκα προχθες,και ολα πηγαν καλα!!!!...

...

.........εσυ τι κανεις? η κορουλα σου,καλα? μεγαλωνει?..ωραια!!! χαιρομαι που σε βρηκα παλι,στο φορουμ!

..................

....θα λεψω για λιγες μερες,δεν θα εχω ιντερνετ εκει που θα ειμαι,αλλα ελπιζω να επιστρεψω πιο δυνατη και πιο αισιοδοξη απο ποτέ!!!!!φιλακια πολλα!!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και παλι.

Την περασμενη εβδομαδα επισκεφθηκαμε κεντρο εξωσωματικης γονιμοποιησης ( ενα απο τα 2 καλυτερα της Αθήνας) και απογοητευτηκαμε. Ηταν τοσο "επιχειρηματικο" το κλιμα που σοκαριστηκαμε. Ετσι ειναι όλα;;;;;;;;; Νιώσαμε ότι και να βήχαμε έπρεπε να πληρώσουμε!!

Απροσωπο!! Θα ήθελα να διαβάσω τις δικες σας εμπειριες. Δε θελουμε να αρχίσουμε να τρεχουμε σε διαφορα κέντρα γιατι θα τρελαθούμε.

Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμαθα προσφατα για εαν δικο μου ανθρωπο οτι εχει συμφησεις στις σαλπιγγες!!Σας λεω συντομα το ιστορικο.

Ειναι 31 ετων και προσπαθουν για παιδακι περιπου 10 μηνες.

Εκανε θεραπεια με κλομιφεν,γιατι οι εξετασεις προγεστερονης ηταν στον πατο!!Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ο γιατρος της, της εδωσε την θεραπεια πριν κανει σαλπιγγογραφια....:confused:

Τελος παντων....αφου τελειωσε με τα κλομιφεν εκανε την σαλπιγγογραφια,οπου βρηκαν τις συμφησεις!

Της ειπε τωρα ο γιατρος να κανουν αλλο ενα 4μηνο θεραπεια με κλομιφεν και εαν και παλι δεν γινει κατι ο μονος τροπος ειναι λαμπαροσκοπηση ή εξωσωματικη!!!!!!:?

Θα ηθελα να ακουσω καποιες γνωμες και τις εμπειριες σας σε παρομοια κατασταση!!!

Μηπως πρεπει να γινει κατι αλλο πρωτα και οχι απευθειας εξωσωματικη ή λαμπαροσκοπηση????????????

Link to comment
Share on other sites

γειά σου Κάτια!!!! στη δική μου σαλπιγγογραφία βρέθηκε η μία σάλπιγγα τελείως κλειστή και η άλλη κατάφερε να ανοίξει με ιδιαίτερη πίεση και πολύ μα πολύ πόνο... τέλος πάντων όμως στο θέμα μας τώρα...έψαξα και βρήκα ένα καλό γιατρό υποβοηθούμενης αναπαραγωγής και κάναμε μαζί λαπαροσκόπηση προκειμένου να δούμε για συμφήσεις αλλά και για να δούμε τι γίνεται εκ των έσω...τελικά και οι δύο σάλπιγγες μου ήταν ορθάνοιχτες!!! και μάλιστα ποτέ δεν ήταν κλειστές!!!! αυτό που θέλω να πω είναι πως ακόμα και συμφήσεις να υπάρχουν μπορούν να διορθωθούν (αρκεί φυσικά να μην έχουν κάνει ήδη πολύ μεγάλη ζημιά) αλλά και καμιά φορά τα φαινόμενα (πχ σαλπιγγογραφία) απατούν!!!! πες στη φίλη σου να κάνει την λαπαροσκόπηση πρωτού προχωρήσει στην διαδικασία της εξωσωματικής είναι τελείως ανώδυνη και αξίζει τον κόπο προκειμένου να είναι σίγουρη!!!!

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.Μπορεις να μου πεις και ποσο κοστισε περιπου η λαμπαροσκοπηση!!

Ξεχασα να αναφερω οτι οι σαλπιγγες φανηκαν ανοιχτες!!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.Μπορεις να μου πεις και ποσο κοστισε περιπου η λαμπαροσκοπηση!!

Ξεχασα να αναφερω οτι οι σαλπιγγες φανηκαν ανοιχτες!!

 

εάν φάνηκαν ανοιχτές πως λένε για συμφήσεις; δεν μπορώ να το καταλάβω....

η λαπαροσκόπηση κόστισε στο Ιατρικό Διαβαλκανικό Θεσσαλονίκης το 2009 1400€ η "ενοικίαση" των λαπαροσκοπηκών εργαλείων που χρησιμοποιήθηκαν, κόστος το οποίο κάλυψε το ΙΚΑ, 800€ κόστισε ο γιατρός, 400€ ο αναισθησιολόγος και ο βοηθός του, καθώς και 897€ το δωμάτιο στο νοσοκομείο ποσό το οποίο ήταν η διαφορά 4κλινου (που καλύπτει εξ'ολοκλήρου το ΙΚΑ αλλά δεν διαθέτει το Διαβαλκανικό!!!) με 3κλινου δωματίου (που διαθέτει το Διαβαλκανικό αλλά δεν καλύπτει το ΙΚΑ!!!). το κόστος φυσικά αυτό παίζει από νοσοκομείο σε νοσοκομείο και από γιατρό σε γιατρό!

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...