Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κλειστες φραγμένες βουλωμένες σάλπιγγες?


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας και απο μενα.Μπορει καμια να με βηθησει με την σαλπιγγογραφια?που ειναι καλο να την κανω σε ποιο κεντρο??ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟς ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ?περνεις αδεια για τη δουλεια μετα???:confused: ξερω οτι ποναει ανεκτα..εαν ειναι κλειστες πας μετα οπωσδηποτε σε εξωσωματικη??με σπερματεγχυση γινεται μονο?

 

 

προτιμησε ενα μεγαλο μαιευτηριο και οχι διαγνωστικα τυπου βιοιατρικη για να κανεις την εξεταση...αδεια απο την δουλεια σου δεν χρειαζεται να παρεις,τελειωνεις και πας...ο πονος ειναι υποκειμενικο θεμα,υπαρχει ενοχληση,αλλα δεν υποφερεις κιολας...αν ειναι κλειστες οι σαλπιγγες,βρισκεις το γιατι και αν υπαρχει θεραπεια,προχωρας...διαφορετικα πας κατευθειαν για εξωσωματικη,σπερμετεγχυση με κλειστες σαλπιγγες δεν γινεται...μην προτρεχεις ομως οτι θα εχεις καποιο προβλημα....

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια,

Είμαι νέα στην ομάδα!

πριν 8 χρόνια είχα υποβληθεί σε λαπαροσκοπιση για αφαίρεση κύστης, οι εξετάσεις μου λόγω μετακομίσεις έχουν χαθεί το μόνο που ξέρω είναι ότι τότε είχαν πει πως μάλλον είναι κλειστές οι σάλπιγγες! 

Προσπαθω εδώ και τέσσερις μήνες με τον άντρα μου για παιδάκι αλλά τίποτα.. έχω κάνει όλες τις εξετάσεις ΑΜΥ κ.α και ήταν πολύ καλές,

γνωριζει καμία πως μπορώ να βρω τις εξετάσεις γιατί από άγχος και μόνο από τότε νομίζω ότι δεν θα καταφέρω να κάνω ποτε παιδί, επίσης η επόμενη ερώτηση μου είναι εάν υπάρχει και άλλος τρόπος πέρα από την εξωσωματική για γυναίκες με κλειστές σάλπιγγες, η τρόπος για βα «ανοίξουν»

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε σένα. Δυστυχώς αν οι σάλπιγγες είναι εντελώς κλειστές, η γονιμοποίηση είναι αδύνατον να συμβεί με φυσιολογικό τρόπο.Αν οι σάλπιγγες έχουν συμφύσεις τότε μπορεί να επιτευχθεί εγκυμοσύνη θεωρητικά.Στην περίπτωση που και οι δύο σάλπιγγες σου είναι κλειστές,μόνο με εξωσωματική θα μπορέσεις να μείνεις έγκυος μιας και με αυτή την μέθοδο η γονιμοποίηση γίνεται στο εργαστήριο αντί για τις σάλπιγγες.μάλιστα η εξωσωματική επινοήθηκε ειδικά για γυναίκες με κλειστές σάλπιγγες. Υπάρχει τρόπος να δημιουργηθεί ένα άνοιγμα στις σάλπιγγες,με χειρουργική επέμβαση,αλλά δεν είναι και πολλές οι πιθανοτητες να πετύχει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

O γιατρός σου είχε πει μετά την λαπαροσκόπηση πως ''μάλλον'' οι σάπλιγγες σου είναι κλειστές?

Γιατί με την λαπαροσκόπηση δεν μπορούσε να δει με ακρίβεια αν είναι ή όχι κλειστές?

Ακόμα όμως και αν ήταν ανοιχτές έχουν περάσει 8 χρόνια οπότε λογικά θα πρέπει να κάνεις μία σαλπιγγογραφία για να επιβεβαιώσετε την διαβατότητα.

Απορώ όμως γιατί τόσο άγχος αφού προσπαθείτε μόνο 4 μήνες?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!! Είμαι 31 ετών (έχω γράψει και σε άλλο τοπικ αλλά θα ήθελα να ρωτήσω και. Επί τούτου κάτι) και μέσα σε 2 μήνες είχα μια. Βιοχημικη και μια εξωμητριο κύηση η οποία αντιμετωπιστηκε με μεθοτρεξατη. Μις. Μηδενίσει η χοριακη πρόκειται να κάνω σαλπιγγογραφια. Θα ήθελα να ρωτήσω οσε; κοπέλες έχουν κάνει αυτή την εξέταση 1)γίνεται πλέον από όλους υπέρηχο γραφική σαλπιγγογραφια; 2)αληθευει ότι το υγρό μπορεί να βοηθήσει αν υπάρχουν μικροσυμφυσεις;) και 3)αν είχα και τις 2 κλειστές θα μπορούσα να συλλάβω τόσο αμεσως με την πρώτη προσπάθεια; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους! Είναι η πρώτη φορά που ανοίγω συζήτηση. Βιώνω μια πολύ δύσκολη περίοδο. Έχω μια κορούλα 3,5 ετών. Από τον Μάρτιο ξεκινήσαμε προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι. Μέχρι τον Σεπτέμβριο δεν είχαμε κάποια ευχάριστη εξέλιξη κ άρχισα να ανησυχώ.Σε αυτό το σημείο να αναφέρω ότι έχω δικερη μήτρα κ ότι η σύλληψη του πρώτου μου παιδιού έγινε μετά από σαλπιγγογραφια. Αφού κάναμε κ εγώ κ ο συζυγος τις απαραίτητες εξετάσεις,οι οποίες βγήκαν καλές συζήτησα με τη γιατρό την περίπτωση να ξανακάνω σαλπιγγογραφια.Εφοσον η γιατρός μου ήταν θετική τον Οκτώβριο έκανα σαλπιγγογραφια. Το αποτέλεσμα δεν μπορούσα να το φανταστώ:φραγμένες κ οι 2 σάλπιγγες...η γιατρός μου είπε ότι η μόνη λύση είναι η εξωσωματική.. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο άτομο στο forum που να είχε παρόμοια περίπτωση κ αν εκτός της εξωσωματικής βρήκε κάποια άλλη λυση .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας σε όλους, εχω κανει HSG στον  IASO και βγήκαν κλειστές και οι διο σάλπιγγες. Εχω κανει πρωτη μου δοκιμή με εξωσωματική αυτό το μήνα, δυστυχώς δεν πέτυχε. Ο γιατρός μου με ειχε ενθαρρύνει πολυ για εξωσωματική γιατί δεν εχω/έχουμε άλλο θέμα εκτός το τις σάλπιγγες. Τώρα που δεν πετυχε εξωσωματική, πριν δοκιμάσω ξανά, ψάχνω λίγο αν μπορούν να ανοίξουν οι σάλπιγγες μου. Εχω βρει στο εξωτερικό ειδικά στην Αμερική υπάρχει ένας μέθοδος που λέγετε Selective Salpingography που βάζουν το φάρμακο κατευθείαν στις σάλπιγγες. Ξέρετε πως λεγεται αυτό στα Ελληνικά; Το κάνουν στην Ελλάδα; Δεν είμαι από εδώ :) Μιλαω ελληνικά αρκετά καλά αλλά αυτό δεν το βρίσκω. Ξέρετε κανέναν γιατρό που είναι specialized για άνοιγμα τις σάλπιγγες η σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο; Σας ευχαριστώ πολυ και καλές γιορτές! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...