Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θα αγοραζατε μεταχειρισμενα ειδη μπεμπε;


Recommended Posts

Μεταχειρισμένα;Γιατί όχι;Κι εγώ σαν παιδί είχα μια ξαδέρφη ένα χρόνο μεγαλύτερη και με προμήθευε ρουχαλάκια;).Δεν με χάλαγε ούτε με χαλάει:-).Δυ στηχώς το forumάργησα να το ανακαλύψω αλλιώς πολλά πράγματα του μικρού θα τα είχα πάρει από εδώ:rolleyes:.Δεν πειράζει:rolleyes:.Πήρα κάθισμα φαγητού για τον μπουμπούκο μου και θα πάρω δεύτερο καρότσι:-D.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν βλεπω πουθενα κακο να παρεις οτιδηποτε μεταχειρισμενο

πριν γεννησεις και τους πρωτους μηνες τα θελεις ολα τελεια κ καινουργια

μετα σου περναει κ κοιτας πως θα βολευτεις.απλα με τον καιρο συνηδυτοποιεις ποσο λιγο χρονο χρεισιμοποιουνται ολα αυτα τα ειδη μπεμπε.εχω παρει διαφορα απο γνωστους κ συγγενης (καλαθουνα,ριλαξ κτλ) και δεν το εχω μετανοιωσει καθολου

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τα πάντα τα πήραμε μεταχειρισμένα και δεν το μετανιώνω καθόλου!!Δεν υπάρχει τίποτα κακό σε αυτό!Και στο δεύτερο παιδί αν κάνουμε,θα κάνω το ίδιο!Κρίμα είναι να παίρνεις 30 ευρώ φορμάκι και να το φοράει 2-3 φορές μόνο!Και αν δεν σου περισσεύει κιόλας,τα μεταχειρισμένα σε σώζουν!!:D

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς το ίδιο σκέφτομαι με την annoula1987! Πήρα πολλά πραγματάκια του μωρού μου από το forum (κούνια, κάθισμα αυτοκινήτου κ.α) ελάχιστα πήρα καινούργια κυρίως ρουχαλάκια και την μπανιερίτσα του! Να τα προτιμάτε τα κορίτσια του forum γιατι σε μεγάλο ποσοστό αυτά που πουλάνε είναι σε πολύ έως αρίστη κατάσταση!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Και μια γνώμη από άντρα αν τη δέχεστε,

 

Στο επώνυμο και συνήθως ακριβό βάλτε ένα συν καθώς μια μεγάλη εταιρία στο χώρο δεν θα ρίσκαρε τη φήμη της και τις πωλήσεις της, βάζοντας φτινά και υποδεέστερα υλικά στην κατασκευή ειδικά σε προϊόντα για μωρά παιδιά!

Στο ανώνυμο όμως και συνήθως φτηνό βάλτε δέκα μείων καθώς τα υλικά θα μπορούσαν να είναι βλαβερά προς το παιδί.

Επομένως αν αντέχει η τσέπη σου παίρνεις καινούριο και επώνυμο, αν όχι η λύση του μεταχειρισμένου αλλά επώνυμου είναι προτιμότερη από το φτηνό και καινούριο!

Και ναι καλό είναι να είναι από άνθρωπο που γνωρίζεις!

Αν τα μεταχειρισμένα τα περιποιηθείς όταν τα πάρεις, τα πλύνεις, τα καθαρίσεις, τα αποστειρώσεις, θα είναι σαν καινούρια, αρκεί να μην είναι αγνώστου προελεύσεως ή και κατασκευαστή!

Ο Νεότερος 2 μηνών!! Ο Μεσαίος 2 χρονών!! Ο Πρωτότοκος 3 χρονών!!

ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΕΙΣ-ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΜΠΑΜΠΑΣ!

Αλλά θέλω και μια κόρη!!!

image.php?type=sigpic&userid=43205&dateline=1428960816

Link to comment
Share on other sites

Επομένως αν αντέχει η τσέπη σου παίρνεις καινούριο και επώνυμο, αν όχι η λύση του μεταχειρισμένου αλλά επώνυμου είναι προτιμότερη από το φτηνό και καινούριο!

Και ναι καλό είναι να είναι από άνθρωπο που γνωρίζεις!

Αν τα μεταχειρισμένα τα περιποιηθείς όταν τα πάρεις, τα πλύνεις, τα καθαρίσεις, τα αποστειρώσεις, θα είναι σαν καινούρια, αρκεί να μην είναι αγνώστου προελεύσεως ή και κατασκευαστή!

συμφωνώ απόλυτα!

Μάλιστα χθες συζητούσαμε ακριβώς αυτό με τον άντρα μου!

Του μούνταρα λίγο στην αρχή (ακούς εκεί μεταχειρισμένη κούνια το παιδί μας σκέφτηκα!)

αλλά είναι η κούνια που θα έχει για 3 μήνες μόνο δίπλα στο κρεβάτι μας. Ετσι τα σκέφτηκα πιο λογικά και κατέληξα ότι καλύτερη η επώνυμη κούνια του ανηψιού του παρά κουνια φτηνή που θα κινδυνεύει το παιδί! Εστω και για 3 μήνες!

 

Δεν θα αγόραζα μεταχειρισμένα είδη μπεμπέ, θα δεχόμουν να πάρω από συγγενή όμως πολύ κοντινό.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Χθες μόλις διάβασα ένα άρθρο στο περιοδικό "Κ" της Καθημερινής με τίτλο "Μια Ελληνίδα γεννά στο Βερολίνο". Πέραν των παροχών που απόλαυσε η κοπέλα που γέννησε εκεί μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η άποψη των γερμανών ακριβώς στο θέμα αυτής της συζήτησης και παραθέτω.

"...Μας επισκέφτηκε η κοινωνική λειτουργός του δήμου, για να μας εξηγήσει τα δικαιώματά μας, να μασ δώσει συμβουλές και μια λίστα με βρεφικά καταστήματα "second hand", γιατί εδώ όλοι διακατέχονται από το πάθος της εξοικονόμησης και αγοράζουν πράγματα από δεύτερο χέρι."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω την κουνια που εχω στο υπνοδωματιο μας την εχω αγορασει απο κοπελα τ φορουμ

στο δικο του δωματιο εχω αλλη κανουργια κ πιο καλη

 

ρουχα εχω παρει παρα πολλα απο εδω μεσα κ σχεδον ολα ειναι σαν καινούργια

Link to comment
Share on other sites

Δεν το σνομπαρω,ουτε το αποκλειω,αλλα εγω προσωπικα και προς το παρον δεν χρησιμοποιησα ουτε χρησιμοποιω κατι μεταχειρισμενο,ιδιως απο αγνωστους.

Μονο απο φιλες 'η συγγενικα προσωπα θα επαιρνα κατι.οπως επεισης δεν δανειζομαι κιολας,γιατι δεν ξερω εαν τελικα θα μπορεσω να το επιστρεψω οπως το πηρα.Καλυτερα να παρω κατι που να εχω την ευθυνη εξ ολοκληρου χωρις να με νοιαζει εαν παθει κατι.

Ειναι ομως πολυ καλο γιατι ετσι εξυπηρετουνται και μανουλες που εχουν αναγκη και μπορουν να γλιτωσουν πολλα πραγματα και εξοδα...

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παιρνω και χρησιμοποιω ηδη μεταχειρισμενα απο την ετεραδερφη της μικρης τα οποια ειναι σε αριστη κατασταση. Αν ειχα και αλλες φιλες με μεγαλυτερα παιδια θα επερνα οτι μου εδιναν. Και δινω τα δικα μας σε αλλες φιλες με μικροτερα μεγεθη. Οποτε ναι ειμαι υπερ του μεταχειρισμενου. Απλα προτιμω να το κανω στον κυκλο μου που ξερω τα ατομα που μας τα δινουν.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μεγαλώνουμε το παιδάκι μας με 9 στα 10 πράγματα μεταχειρισμένα και δεν νιώθω άσχημα για αυτό!Κι εγώ χαρίζω πραγματάκια ή ανταλάσσω αυτά που δεν χρειάζομαι πια με άλλα που χρειάζομαι.Αν είναι όμως να αγοράσω,το σκέφτομαι πρώτα γιατί αν δεν έχουν μεγάλη διαφορά στη τιμή,ίσως θα προτιμούσα να αγοράσω εξαρτάται και από το αντικείμενο...π.χ. έπιπλα αγοράσαμε μεταχειρισμένα αλλά καθισματάκι αυτοκινήτου το σκέφτομαι γιατί να δώσω 50 ευρώ για μεταχειρισμένο και να μην πάρω καινούριο με 80 ευρώ??:rolleyes:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω δίδυμα κοριτσάκια. To 90% των ρούχων τους είναι μεταχειρισμένα από 2 δίδυμα κοριτσάκια 1 χρόνο μεγαλύτερα από τα δικά μου. Τα ρούχα είναι πανέμορφα, σε άριστη κατάσταση και τα αγοράζω 1-3 ευρώ το κομμάτι.

 

Τα παπούτσια τους είναι πάντα καινούρια και προσέχω πολύ την ποιότητά τους.

 

Προτιμώ να αγοράσω μεταχειρισμένα καλής ποιότητας παρά χαμηλή ποιότητα και να μου κάνουν κομπάκια κλπ πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα τα έχω ήδη απο τις αδερφές,τον αδερφό και την κουμπάρα μου..θα χρειαστεί να αγοράσω μάλλον πολύ λίγα κι αυτά προς το τέλος που θα έχω πλήρως τακτοποιήσει το δωμάτιο του παιδιού..αν δηλαδή τα έπαιρνα απο "ξένους" με αγοραπωλησία θα είχε διαφορά;καμία,λέω εγω..

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ δεν θα αγόραζα με τίποτα. Όσα έχω μεταχειρισμένα είναι, από τα τρία παιδιά της αδερφής μου και το παιδί συνυφάδας μου, αλλά ξέρω τις μαμάδες τους ότι είναι καθαρές και έχουν τα παιδάκια τους υγιή. Αν κάποιος μου έδινε ένα φορμάκι στο άσχετο και μου έλεγε αγορασε το είναι μεταχειρισμένο, δεν θα το έκανα. Θέλω να ξέρω ποιός μου το δίνει και ποιό παιδάκι το φορούσε πιό πριν...

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο τα πήραμε ΟΛΑ καινούργια και επώνυμα!

Στα δίδυμα (αγόρι-κορίτσι) δεν μας έπαιρνε οικονομικά να κάνουμε τις σπατάλες που κάναμε στο πρώτο,γιατί γεννήθηκαν 17 μήνες μετά,η οικονομική κρίση μας είχε ήδη αγγίξει και πλέον είχα καταλάβει ότι κάπου είναι πεταμένα λεφτά.Δηλαδή στη μεγάλη είχα πλακώσει να αγοράζω παπούτσια.Ένα ζευγάρι πολύ γνωστής μάρκας που είχαμε για ''καλό'',το είχα βρει σε προσφορά 75? (δεν μπορεί να κουβάλαγα τόση αφέλεια :shock:).Το φορέσαμε μία και μοναδική φορά σε ένα παιδικό πάρτυ.Το λουστρίνι γδάρθηκε στη μύτη του παπουτσιού κι έγινε χάλια.Εκεί έπαθα ένα τεράστιο σοκ και είπα ότι δεν πρόκειται να ξαναδώσω τόσα λεφτά για παπούτσι που δεν είναι καθημερινής χρήσης,εκτός κι αν είμαστε καλεσμένοι στον επόμενο βασιλικό γάμο :lol:

Για να επιστρέψω στο θέμα...Η μικρούλα φοράει τα ρούχα της αδερφής της και ο μπέμπης τα ρούχα του ανηψιού μου.Δεν τους έχω πάρει παρά ελάχιστα κομμάτια.Το ωραίο είναι ότι ο κουνιάδος μου έχει δίδυμα (αγόρι-κορίτσι) και 2 μήνες μεγαλύτερα από τα δικά μου και μας δίνουν ουσιαστικά καινούργια ρούχα.

Οπότε δεν τίθεται θέμα αν φοράμε μεταχειρισμένα,αλλά αν φοράμε μόνο μεταχειρισμένα :-)

Για το καροτσάκι τους και τα καθίσματα του αυτοκινήτου δώσαμε μία μικρή περιουσία.Όπως και για παπουτσάκια,όταν αρχίσουν να περπατάνε,θα επιλέξω μία καλή αθλητική μάρκα,όπως κάνω και στη μεγάλη μου κόρη.Προτιμώ να δώσω χρήματα για δύο γερά ζευγάρια αθλητικών παπουτσιών κι ένα ζεστό μπουφάν,για ένα καλό σωσίβιο το καλοκαίρι,για βαμβακερά εσώρουχα και φανελάκια...παρά για φουστανάκια και παντελονάκια.Στα υπόλοιπα ρουχαλάκια ειδικά μέχρι να σταθεροποιηθεί το μέγεθος τους προτιμώ τα μεταχειρισμένα.Όπως θα αρχίσω κι εγώ σε λίγο καιρό να χαρίζω ή να πουλάω σε πολύ χαμηλές τιμές όσα δεν χρειαζόμαστε ;)

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως στην πρωτη μου κορη δεν ειχαμε και αλλο κοριτσι στην οικογεννεια τα πηρα ολα καινουρια.τωρα η δευτερη που ερχεται θα φορεσει τα παντα απο την αδερφη της και εχει ο θεος.για την ωρα δεν της εχω ψωνισει απολυτως τιποτα.καινουρια θα παρω μονο τα ρουχα που θα την παρω απο το μαιευτηριο.

τωρα καθισματακια τα παμε εκπεριτροπης με την ξαδερφη που εχει και ακεινη 2 παιδια αλλα 1 χρονο πιο μεγαλα απο τα δικα μου.εκεινη πηρε το πρωτο που ειναι για βρεφη,εγω το δευτερο μεχρι 18 κιλα.το χρησημοποιησε ο μικρος της,μετα εγω στην κορη μου,μετα εκεινη ξανα στον δευτερο και τωρα ξανα εγω στην δευτερη.καροτσια η δικια μου χαλασε 3 οποτε θα ειναι και το μονο που θα αγορασω και δεν με χαλαει καθολου το μεταχειρησμενο σε καλη κατασταση.μπιμπερα,αποστηρωτες,κουνια,καλαθουνα,καθισμα φαγητου και τετοια τα εχω ολα απο την πρωτη

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στον πρώτο τα πήρα όλα καινούργια, γιατί δεν χρειάστηκε να σκεφτώ ότι θα πάρω μεταχειρισμένα και γιατί κανείς δικός μου δεν είχε αγοράκι.(να αγοράσω από άγνωστο είμαι κατά έτσι κι αλλιλως) Μόνο 2-3 αλλαξιές μου έδωσε μια φίλη-συνάδερφος και τα πήρα αλλά την ξέρω και ήταν και ολοκαίνουρια. Στον δέυτερο έχω και χρησιμοποιεί όλα του πρώτου. Βέβαια, έχουμε ένα θέμα με τους μήνες, με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει να φορέσει αρκετες από τις αλλαξιές του πρώτου αλλά τουλάχιστον έχει τόσα όσα του φτάνουν. Το μόνο που του παίρνω είναι μπιμπερό καινούρια και πιπίλες. Από ρούχα έχει καινούρια αλλά ουσιαστικά είναι όλα δώρα. Κατάλαβα πάντως όπως και οι περισσότερη στο θέμα ότι αγοράζουμε αγοράζουμε χαλάμε ένα σωσό χρήματα ενώ ουσιαστικά ούτε τα μισά δεν χρειαζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Ιούλιο έρχεται το πρώτο μας παιδάκι, κοριτσάκι.

Από ρούχα ψώνισα μόνο δύο φορμάκια για όταν βγει από το μαιευτήριο, όλα τα άλλα τα πήρα από την αδερφή μου, την κουμπάρα της και την ξαδέρφη του άντρα μου φρεσκοπλυμένα και σιδερωμένα. Επίσης σεντόνια, αποστειρωτή, μπανάκι, πάνες αγκαλιάς, κουβερτίτσες, κούνια, παρκοκρέβατο, καρεκλάκι φαγητού.

Τα μόνα που αγόρασα ήταν το καρότσι, το καθισματάκι αυτοκινήτου και την καλαθούνα. Ακολουθούν τα μπιμπερό, πιπίλες και αργότερα παπούτσια και ότι άλλο χρειαστώ.

Μου έχουν δώσει ρούχα μέχρι 4 χρονών!!! Δε με ενδιαφέρει καθόλου να φορέσει τα ολοκαίνουρια...ούτως ή άλλως για λίγο καιρό είναι όλα οπότε αφού υπήρχαν και είναι σε άριστη κατάσταση το εκμεταλλεύτηκα.

Φυσικά αν δω οτιδήποτε να μου αρέσει από ρουχαλάκι θα το αγοράσω για το μωρό μου. :D

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι σε καλή κατάσταση, ασφαλώς και ΝΑΙ. Θα τα έπλενα πρώτα βέβαια, καλά- καλά (όπως κάνω και με τα καινούρια) και θα του τα φορούσα. Έχω ήδη δεχθεί κάποια κομμάτια τέτοια από συνάδελφο που έχει ένα αγοράκι λίγο πιο μεγάλο. Εάν βέβαια χρειάζεται κάτι ο μικρός, ασφαλως να του το πάρω και στη βάφτισή του θα ήθελα να βάλει καινούρια, γενικά όμως είμαι κατά της σπατάλης, ειδικά στους χαλεπούς αυτούς καιρούς.Έτσι κι αλλιώς, πόσες φορές ακόμα θα τα φορέσει; Αν σταθεροποιηθεί στην ανάπτυξή του, κι είμαστε καλά οικονομικά, βλέπουμε....

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Εγώ για τον μικρό μου σαν πρώτος που είναι θέλω τα περισσότερα καινούργια, επειδή όμως πηγένουμε αρετά συχνά στην μαμά μου εκεί θα είναι όλα τα μεταχειρισμένα από τον ξαδερφό μου που είναι 7 χρωνών. Το δύσκολο βέβαια είναι να πείσω την πεθερά μου ότι δεν μπορώ να χρεισιμοποιήσω τα μωρουδιακά του άντρα μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...