bilys

6ΜΗΝΟ ΟΑΕΔ, ΑΠΟΛΥΣΗ , ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ?

Recommended Posts

Διαφημίσεις

εγω ειμαι απρομοια περιπτωση με εσενα... κι εγω δεν εχω που να αφησω το παιδι αρα δε θα επιστρεψω στη δουλεια. υπαρχει μια αδεια που λεγεται αδεια γονικης προστασιας ή καπως ετσι κια εινια 3,5 μηνες, αν δεν εχει αλλαξει κατι... ψαξτο λιγο κι ανεινια παρε αυτη την αδεια μεχρι τον ιουνιο για να περασει κι ο χρονος που να μπορουν να σε απολυσου. ή αν μπορεις ζητα να σου κολλησουν ενσημα για 2, 3 μηνες. θα χρειαστουν κι αυτα ειδικα αν ερθει και δευτερο μωρο...

για ποια αδεια εχεις απορια;;;;

δηλαδη μετα απο ολα αυτα θα μπορω να παρω και το επιδομα του οαεδ ανεργιασ? εχουν δικαιωμα να μου αδνηθουν αυτην την αδεια γονικης προστασιας?φανταζομαι ειναι ανευ αποδοχων..και τα ενσυμα???...εφοσων δεν θα εργαζομαι..φανταζομαι δεν τους συμφερει να μου τα βαζουν..θα πρεπει να τους δωσω χρηματα?

MZw9p3.png

δυστυχως την γονικη αδεια δεν μπορω να την παρω...μιας και λεει πως πρεπει να εχω συμπληρωσει 1 χρονο στον ιδιο εργοδοτη...και οσο ημουν εγκυοσ...την εταιρια την αγορασε αλλη εταιρια..

δεν με πειραζει να τους ζητησω απλωσ να ειμαι ανευ αποδοχων..

μεχρι να μπορεσουν να με απολυσουν αλλα..να μπορω μετα να παρω το επιδομα ανεργιασ..

MZw9p3.png

μου εχυν πει πως μπορουν να σε απολυσουν εικονικα πριν κλεισει χρονος απο τη γεννηση του παιδιου, φυσικα αν εσυ δε κανεις καμια καταγγελια η κατι τετοιο... αν σε παιρνει ζητα να σου βαλουν ενσημα για 2 3 μηνες μεχρι να κλεισι χρονος και πληρωσε τους τα και μετα μπες ταμειο ανεργιας. φυσικα αν δεχτουν αυτοι κατι τετοιο και φυσικα αν μπορεις να τα πληρωσεις εσυ....

καλησπερα μολις εκανα εγγραφη στο φορουμ.Εχω μια κορουλα εννια μηνων.Διαβασα προσεχτικα οσα γραφεται για την αλλαγη των ενσημων απο συνταξιμα σε κανονικα.Στο ΙΚΑ που ρωτησα μου ειπαν οτι ο κωδικος των ενσημων στη μητροτητα ειναι μονο συνταξιμα.Τι να κανω αλλο?Εχετε να με συμβουλεψετε κατι?:confused::confused::confused:

Παντως πολυ "εξυπνη" αυτη που εβγαλε τον νομο!!!Δηλαδη αν δεν εχεις μαμα ή πεθερα να σου κρατησουν το μωρο καταληγεις στην πεινα!!!!!Γιατι στην ουσια αν παρεις babysitter θα δουλευεις γι'αυτην.Τουλαχιστον εδω στην επαρχια ετσι ειναι......:-(

Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια,

γυρισα εχθες στην δουλεια μετα απο 11 μηνες(2 μηνες πριν 2 μετα 1 μηνα η αδεια μου απο το 2009,τους 6 μηνες συν την αδεια του 2010, οτι μπορουσα δηλαδη...) με υποδεχθηκαν πολυ χαλια και γεματοι υποννοουμενα και καχυποψια, μεχρι που μου δηλωσαν αυτολεξης πως θα φαω γ...σι (ετσι μιλαει η προισταμενη μου) κ δεν θα περνανε τα εχω να παω στο μωρο, πρεπει να γυρισω στο μωρο. δουλευα πριν 9ωρο οποτε τωρα δουλευω 8ωρο.εκμεταλευση...τον απριλη το μωρο μου κλεινει χρονο. εχω την εντυπωση πως θα μου κανουν σπασιμο νευρων κ αν δεν φυγω θα με διωξουν. εννοειται πως δεν παραιτουμε. απο τον προηγουμενο χρονο (2009) εχω 2 μηνες δουλειας μονο. περιπου 50 ενσημα (η αδεια του 2009 πιανεται σαν ενσημα??? αν ναι αλλα 25) απο το 2008 ειμαι πληρης με 300. το 2010 μεχρι τον απριλη θα χω 75 περιπου αλλα οι 2 τελευταιοι μηνες δεν πιανοντε αρα μονο 25. δικαιουμε ταμειο??? σημειωση εχω ξαναβγει στο ταμειο απο αρχες εως τελη του 2006. πηραμε δανειο ετοιμαζουμε γαμο-βαφτιση και μονο στη σκεψη πως θα μεινω απο δουλεια αλλα και χωρις ταμειο θελω να ''φουνταρω''.διαβασα τα παραπανω αλλα ψιλομπερδευτηκα. αν γνωριζει καποια μανουλα την παρακαλω να με βοηθησει.:)ευχαριστω

M6bap3.png

cik1p3.png

Κοριτσια αυτο που λεγατε στην αρχη για τα ενσημα οτι μετρανε για το ταμειο,τελικα ειναι αληθεια.Απλα στον ΟΑΕΔ δεν στο λενε ανοιχτα,δεν ξερω για ποιο λογο!!!!!!!:mad:Οποια ενδιαφερεται ας ρωτησει καλυτερα στο καταστημα του ΟΑΕΔ που εκανε τα χαρτια της για το εξαμηνο!:D

καλημέρα κορίτσια,

γυρισα εχθες στην δουλεια μετα απο 11 μηνες(2 μηνες πριν 2 μετα 1 μηνα η αδεια μου απο το 2009,τους 6 μηνες συν την αδεια του 2010, οτι μπορουσα δηλαδη...) με υποδεχθηκαν πολυ χαλια και γεματοι υποννοουμενα και καχυποψια, μεχρι που μου δηλωσαν αυτολεξης πως θα φαω γ...σι (ετσι μιλαει η προισταμενη μου) κ δεν θα περνανε τα εχω να παω στο μωρο, πρεπει να γυρισω στο μωρο. δουλευα πριν 9ωρο οποτε τωρα δουλευω 8ωρο.εκμεταλευση...τον απριλη το μωρο μου κλεινει χρονο. εχω την εντυπωση πως θα μου κανουν σπασιμο νευρων κ αν δεν φυγω θα με διωξουν. εννοειται πως δεν παραιτουμε. απο τον προηγουμενο χρονο (2009) εχω 2 μηνες δουλειας μονο. περιπου 50 ενσημα (η αδεια του 2009 πιανεται σαν ενσημα??? αν ναι αλλα 25) απο το 2008 ειμαι πληρης με 300. το 2010 μεχρι τον απριλη θα χω 75 περιπου αλλα οι 2 τελευταιοι μηνες δεν πιανοντε αρα μονο 25. δικαιουμε ταμειο??? σημειωση εχω ξαναβγει στο ταμειο απο αρχες εως τελη του 2006. πηραμε δανειο ετοιμαζουμε γαμο-βαφτιση και μονο στη σκεψη πως θα μεινω απο δουλεια αλλα και χωρις ταμειο θελω να ''φουνταρω''.διαβασα τα παραπανω αλλα ψιλομπερδευτηκα. αν γνωριζει καποια μανουλα την παρακαλω να με βοηθησει.:)ευχαριστω

Κι εγώ στο κλαμπ λοιπόν των απολυμένων μετά το χρόνο. Λοιπόν αγαπητή φίλη αυτά που ξέρω είναι ότι απαγορεύεται να σε απολύσουν πριν να κλείσεις χρόνο από την ημερομηνία τοκετού. Είναι δύσκολα τα πράγματα γενικώςγιατί κανείς δεν ευνοεί τη μητρότητα και το μειωμένο ωράριο πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Εγώ το 2009 γύρισα στη δουλειά τέλος Οκτωβρίου και με απόλυσαν 22 Ιανουαρίου οπότε τα ένσημα των τελευταίων 2 μηνών που λέει δεν πιάνονται. Αν δεις πιο πάνω η Ραφαέλ εξηγεί πόσα ένσημα πρέπει να έχεις τα τελευταία 2 χρόνια. Εγώ έκανα τα χαρτιά μου στον οαεδ και περιμένω την εγκριση στις 3 Μαρτίου. Μην τους κάνεις τη χάρη και φύγεις αν θέλουν ας σε απολύσουν να πάρεις και αποζημίωση. Κανονικά έχεις δικαίωμα να έχεις και μειωμένο ωράριο επί του οκταώρου παρακαλώ, τους απαράδεκτους! Πήγιανε στην επιθεώρηση εργασίας και δες τι δικαιούσαι και πως μπορείς να τους καταγγείλεις αν χρειαστεί να προβείς σε τέτοια ενέργεια επειδή δεν σου δίνουν το μειωμένο για να έχεις ένα χαρτί στα χέρια σου. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα και στον οαεδ για να είσαι σίγουρη. Πάντως τα ένσημα του εξαμήνου μητρότητας και μένα μου είπαν ότι είναι συντάξιμα.

Κοριτσια εγω δυανυω το εξαμηνο το οποιο τελειωνει Απριλη απο τον Οαεδ μου ειπαν οτι ταμειο σε περιπτωση απολυσης θα δικαιουμε κι επειδη ειμαι στον ιδιο εργοδοτη απο το 2004 ειναι σιγουρο. Αυτο που δεν ξερω ειναι για ποσους μηνες το δικαιουμε διοτι ειχα επ΄απειλουμενη κι ολο το 2009 εχω μονο τα ενσημα της αδειας μου

Επισης και απο τον Οαεδ αλλα και απο την επιθεωρηση μου ειπαν οτι δικαιουμε εγω και καθε μητερα μετα την ληξη του 6μηνου μειωμενο ωραριο ανα ημερα αλλα και σαν αδεια ολοκληρη ειναι 105 ημερολογιακες

Δεν εχει παρει καμια σας μειωμενο μετα το περας του 6μηνου? Το πηρε καμια σαν αδεια μαζεμενη ισχυει αυτο που μου ειπαν?

eNortjK1UrIwMTA3VrIGXDASvgKi67.png

καλησπερα elpida2.Για ποσους μηνες ταμειο θα παρεις δεν ξερω,αλλα επειδη και μενα τωρα τελειωσε το εξαμηνο μου και ειχα κι εγω επ'απειλουμενη,μου ειπαν απ'τον ΟΑΕΔ οτι οι μηνες που ειχα επ'απειλουμενη πηγαινουν πισω και προσμετρουντε οι μερες που ειχα κανονικα ενσημα.Οσο για το μειωμενο μπορεις να το παρεις ως αδεια ειναι 3,5 μηνες μετα απο συννενοηση με το αφεντικο σου.Απο οτι ξερω αν θελει στο δινει ετσι,νομιζω οτι εσυ δεν μπορεις να το απαιτησεις.Ελπιζω να μην εκανα καποιο λαθος σ'αυτα που σου ειπα και να σε βοηθησα!:-)

Διαφημίσεις

Ελπίδα, δυστηχώς νομίζω ότι δεν θα μπορεσεις να παρεις ολοκληρο χρόνο επιδομα ανεργείας. Σου αναφέρω 2 περιπτώσεις για να καταλάβεις. Φίλη που δούλευε σε εταιρία από το 2004 αλλά σταμάτησε πολύ νωρίτερα από το κανονονικό λόγω προβλημάτων, απολύθηκε όταν χρόνισε το παιδί και πήρε μόνο 4 μήνες επίδομα. Από την άλλη εγώ, που δούλευα απο το 2004 στην εταιρία αλλά σταμάτησα βάση της ημερομηνίας του ΙΚΑ και μετά απολύθηκα όταν χρόνισε το παιδί, παίρνω ολόκληρο χρόνο επιδομα ανεργείας ΟΑΕΔ. Πάντως δεν είναι φοβερό από το 6μηνο που το αποκαλούν "Προστασία Μητρώτητας" να είναι ουσιαστικά σχεδόν σίγουρη απόλυση!!! Πάντως ψάξε το και πάρε μαζί σου στον ΟΑΕΩ και το βιβλιάριο ασθενείας σου του ΙΚΑ και επεμεινε να μετρήσουν τις ημερες αδειας σου όσο ήσουν έγκυος. Μπορεί να γλυτωσεις κάτι. Καλή τύχη

Το μειωμένο ωράριο έχει ως εξής. Δικαιούμαστε για 30 μήνες μειωμένο ωράριο. Από κει και πέρα είναι σε συνεννόηση με τον εργοδότη πως σε εξυπηρετεί να το πάρεις. Γράφω όλες τις περιπτώσεις:

1) Μία ώρα λιγότερη σε καθημερινή βάση για 30 μήνες ή

2) Δύο ώρες λιγότερες σε καθημερινή βάση για 12 μήνες (όπου είτε πας 2 ώρες αργότερα, είτε φεύγεις 2 ώρες νωρίτερα είτε πας 1 ώρα αργότερα και φεύγεις 1 ώρα νωρίτερα) και μία ώρα για το επόμενο εξάμηνο ή

3) Μπορείτε να πάρετε μαζεμένο το ωράριο ως άδεια 3 1/2 μηνών όπου πληρώνεστε κανονικά από τον εργοδότη και μετά επιστρέφετε στην εργασία σας με κανονικό ωράριο.

Δείτε τι σας εξυπηρετεί και συζητήστε το με τον εργοδότη.

Το μειωμένο ωράριο είναι υποχρεωτικό να σας το δώσει, τη μορφή έχει δικαίωμα να την επιλέξει ο ίδιος. Συνήθως γίνεται η 2η περίπτωση. Επίσης, να πω ότι αν έχετε πάρει το εξάμηνο του οαεδ οι 6 μήνες αφαιρούνται από τους 30 σύνολο. Αρα κάντε και τους αντίστοιχους υπολογισμούς.

αφροδίτη μπορείς να τους πείς να σου κάνουν εικονική απόλυση και μετά βγαίνεις σε ταμείο...την ετήσια άδεια θα την πάρεις μαζεμένη και θα σου μένει ένα τρίμηνο και καλά να δουλέψεις.αυτούς τους συμφέρει να σου βάζουν τα ένσημα για τους τρεις μήνες και να τους μείνει μετά η αοζημιωση (εσυ θα υπογραψεις ότι την πήρες) και μετά οαεδ...και είναι για ένα χρόνο. κάτι άκουσα απο τον παπανδρέου ότι θα το κάνει 2 χρόνια μάλλον προεκλογικά θα ήταν

ΡΑΦΑΕΛ,ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ...ΤΕΛΟΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ,Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΩ ΕΝΑ ΕΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ;ΓΕΝΝΗΣΑ 24-07-2009 ΑΡΑ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΠΛΗΡΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.

ΡΑΦΑΕΛ,ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ...ΤΕΛΟΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ,Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΩ ΕΝΑ ΕΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ;ΓΕΝΝΗΣΑ 24-07-2009 ΑΡΑ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΠΛΗΡΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.

Ναι σιγουρα μπορει. Τσεκαρε μονο τα ένσημα σου στο ΙΚΑ για να βεβαιωθεις πως παιρνεις επιδομα για 12μηνο και οχι λιγότερο. Γιατι και εγω απολυθηκα στο χρονο επάνω με 10 χρονια συνεχομενης εργασιας στον ιδιο εργοδοτη αλλά επειδη πήρα το 6μηνο δικαιουμαι οαεδ μονο για 8μηνες. Οποτε για ενα δυο μηνες μπορει να χρειαστει να ''κατσεις'' επιλεον ισως...

Α και υπάρχει μια εγκυκλιος η οποια λένε πως μετραει ενσημα πριν το 6μηνο αν εισαι οριακα αλλά δεν το ξερουν σε ολα τα οαεδ :confused: και επίσης αν βγει αποφαση για λιγοτερο χρονο επιδοτησης εχεις μονο 14 μερες για να κανεις ενσταση και να ζητήσεις 12μηνο μετά εχε γεια καλο μου επιδομα δεν κανουν τιποτα...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Ναι σιγουρα μπορει. Τσεκαρε μονο τα ένσημα σου στο ΙΚΑ για να βεβαιωθεις πως παιρνεις επιδομα για 12μηνο και οχι λιγότερο. Γιατι και εγω απολυθηκα στο χρονο επάνω με 10 χρονια συνεχομενης εργασιας στον ιδιο εργοδοτη αλλά επειδη πήρα το 6μηνο δικαιουμαι οαεδ μονο για 8μηνες. Οποτε για ενα δυο μηνες μπορει να χρειαστει να ''κατσεις'' επιλεον ισως...

Α και υπάρχει μια εγκυκλιος η οποια λένε πως μετραει ενσημα πριν το 6μηνο αν εισαι οριακα αλλά δεν το ξερουν σε ολα τα οαεδ :confused: και επίσης αν βγει αποφαση για λιγοτερο χρονο επιδοτησης εχεις μονο 14 μερες για να κανεις ενσταση και να ζητήσεις 12μηνο μετά εχε γεια καλο μου επιδομα δεν κανουν τιποτα...

Ξερει καμια ποσα ενσημα απαιτουνται για να παρεις ταμειο για 12μηνες μετα επαπειλουμενη και εξαμηνο ? Εχει σημασια εαν εχεις ξαναπαρει γιατι εγω εχω ξαναπαρει στο παρελθον (ειχα την ατυχια μολις ανακοινωσα τον γαμο μου στην πρωην δουλεια μου μεσα σε 1 βδομαδα με εδιωξαν ταχα για μειωση προσωπικου)

Αυτο το μετρανε ενσημα πισω τι ειναι?

Πηγα βρε κοριτσια στον Οαεδ και μου ειπαν οταν χρειαστει τοτε θα κανουν συμβουλιο και θα μου πουν για ποσους μηνες δικαιουμε

Δηλαδη αν θελω να ξερω απο πιο μπροστα για να παρακαλεσω τον εργοδοτη μου για ενα δυο μηνες να μου κολησει αυτα που μου λειπουν πως μπορω να μαθω? Να παρω σβαρνα τα παραρτηματα του Οαεδ? Και ειναι και δυσκολοι καιροι για να το αφησω στην τυχη του και 13-4 μου τελειωνει και το εξαμηνο και 22-6 δυο μερες μετα την βαπτιση με το καλο μου τελειωνει και ο χρονος και απο εκει και περα θα δειξει

eNortjK1UrIwMTA3VrIGXDASvgKi67.png

Ξερει καμια ποσα ενσημα απαιτουνται για να παρεις ταμειο για 12μηνες μετα επαπειλουμενη και εξαμηνο ? Εχει σημασια εαν εχεις ξαναπαρει γιατι εγω εχω ξαναπαρει στο παρελθον (ειχα την ατυχια μολις ανακοινωσα τον γαμο μου στην πρωην δουλεια μου μεσα σε 1 βδομαδα με εδιωξαν ταχα για μειωση προσωπικου)

Αυτο το μετρανε ενσημα πισω τι ειναι?

Πηγα βρε κοριτσια στον Οαεδ και μου ειπαν οταν χρειαστει τοτε θα κανουν συμβουλιο και θα μου πουν για ποσους μηνες δικαιουμε

Δηλαδη αν θελω να ξερω απο πιο μπροστα για να παρακαλεσω τον εργοδοτη μου για ενα δυο μηνες να μου κολησει αυτα που μου λειπουν πως μπορω να μαθω? Να παρω σβαρνα τα παραρτηματα του Οαεδ? Και ειναι και δυσκολοι καιροι για να το αφησω στην τυχη του και 13-4 μου τελειωνει και το εξαμηνο και 22-6 δυο μερες μετα την βαπτιση με το καλο μου τελειωνει και ο χρονος και απο εκει και περα θα δειξει

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

Μισθωτοί των οποίων καταγγέλθηκε από τον εργοδότη ή έληξε η σύμβαση εργασίας και που έχουν ασφαλισθεί στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ μπορούν με ορισμένες προϋποθέσεις να εισπράξουν από τον ΟΑΕΔ επίδομα ανεργίας.

ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ

Οι νόμοι και οι αποφάσεις που καλύπτουν την παροχή είναι οι εξής:

• Ν.Δ. 2961/1954 (άρθρο 11)

• Ν. 1545/85

• Ν. 1836/89 (άρθρο 15)

• Ν. 1892/1990 (άρθρο 37)

• Ν. 3552/4.4.07 (άρθρο 5)

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ

Η αίτηση υποβάλλεται εντός 60 ημερών από την ημερομηνία απόλυσης.

Η επιδότηση ανεργίας αρχίζει από την ημέρα της εγγραφής στην Τοπική Υπηρεσία.

Αιτήσεις που υποβάλλονται κατά το πρώτο 7ημερο μετά την καταγγελία επιδοτούνται από την 7η ημέρα.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

• Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα (ή και εποχιακά π.χ. μουσικοί, ηθοποιοί κ.α ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο.

Για ορισμένες κατηγορίες (π.χ. αλιεργάτες ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο.

Διάρκεια επιδότησης:

Η διάρκεια της επιδότησης εξαρτάται από το πόσες ημέρες εργασίας έχει πραγματοποιήσει ο ασφαλισμένος στα προαναφερόμενα κρίσιμα χρονικά διαστήματα (14μηνο. 12μηνο ή διετία).

ΠΙΝΑΚΑΣ

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΕΠΑΓ/ΤΑ

ΑΛΙΕΡΓΑΤΕΣ

14ΜΗΝΟ 12ΜΗΝΟ 14ΜΗΝΟ

Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας

125-1491 100-149 100-149 5μηνες

150-1792 150-179 150-1792 6 μήνες

180-2193 180-219 180-2193 8 μήνες

220-249 220-249 220-249 10 μήνες

250 και άνω 250 και άνω 250 και άνω 12 μήνες

210 και συμπλήρωση 210 και άνω 210 και συμπλήρωση 12 μήνες

του 49ου έτους ηλικίας του 49ου έτους ηλικίας

• Ή 200 στη διετία

• Ή 250 στη διετία

• Ή 300 στη διετία

Το επίδομα καταβάλλεται μια φορά το μήνα για 25 ημέρες.

Από 01.09.2008 μέχρι 30.04.2009 το μηνιαίο επίδομα ανεργίας ανέρχεται στα 430,75 ευρώ.

Για κάθε μέλος της οικογένειας το επίδομα προσαυξάνεται κατά 10%.

Παρέχεται η δυνατότητα στους μισθωτούς, της μεταφοράς του δικαιώματος ανεργίας, στα Κράτη – Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης για αναζήτηση εργασίας, με βάση στον Κανονισμό 1408/71/ΕΟΚ (Έντυπο Ε303 για μεταφορά επιδότησης) με την προϋπόθεση ότι:

• Έχουν εγγραφεί πριν από την αναχώρησή τους στην αρμόδια Υπηρεσία Απασχόλησης για αναζήτηση εργασίας και έχουν παραμείνει στη διάθεση των Υπηρεσιών αυτών τουλάχιστον 4 εβδομάδες μετά την έναρξη της ανεργίας τους.

• Έχουν εγγραφεί εντός 7 ημερών στις αρμόδιες Υπηρεσίες του Κράτους – Μέλους όπου μεταβαίνουν. Το δικαίωμα μεταφοράς διατηρείται για 3 μήνες , κατά ανώτατο όριο.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

1. Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.

2. Βιβλιάριο ενσήμων του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας.

3. Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη.

4. Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.

5. Αστυνομική Ταυτότητα του ασφαλισμένου.

6. Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας.

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Λοιπόν μετά από εντατική έρευνα και ψάξιμο βρήκα τα εξής και είναι σίγουρο:οι 6 μήνες υπολογίζονται κανονικά για το ταμείο ανεργίας! Άλλαξε όπως είπε και η κοπέλα στις προηγούμενες σελίδες και υπολογίζονται κανονικά.Βρήκα και αυτή την εγκύκλιο:

http://www.power-tax.gr/upload/saloni/pinakas_azax/asfalistika/EG_20_2009.pdf

Μίλησα τηλεφωνικώς και με τον ΟΑΕΔ της περιοχής μου και μου το επιβεβαίωσαν! Οπότε, όσες βρείτε την ιδια τύχη με εμάς... μην αφήσετε να σας λένε μ@#@#ιες στον ΟΑΕΔ, δώστε τους την εγκύκλιο και αυτοί θα σας δώσουν το ταμείο ανεργίας!Τόσο απλά!

Καλημέρα

Προσπαθώ να δώ στην εγκύκλιο πού ακριβώς γράφει αυτό που συζητάμε και μόνο αναφορά στον κλάδο της σύνταξης βλέπω...

Μπορεί κανένα κοριτσάκι να μου πει που είναι, γιατι από την αυπνία η φλάντζα έχει καει εντελώς!!

Ευχαριστώ

Μαίρη

an1cEQ40g411210NjFsenwwMDA1NjY5ZGF8aSBuZXJhaWRvdWxhIG1hcyBlaW5haQ.gif

γεια σας!διαβασα όλες τι παραπάνω σελίδες αλλά συμπέρασμα δεν έβγαλα!

τελικά τα έσνυμα του 6μηνου μετριούνται στο σύνολο σε περίπτωση απόλυσης μετά την λήξη του χρόνου προτστασίας?????

ήδη εγώ το έλαβα το μύνημα απόλυσης, τα παλιά μου ένσυμα μου τα στέλνουν ταχυδρομικός (παλιά φωνάζαν τον αντρα μου να τα παραλάβει) σαν να σου λένε δεν θελουμε επαφή μαζί σου!!!!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

γεια σας!διαβασα όλες τι παραπάνω σελίδες αλλά συμπέρασμα δεν έβγαλα!

τελικά τα έσνυμα του 6μηνου μετριούνται στο σύνολο σε περίπτωση απόλυσης μετά την λήξη του χρόνου προτστασίας?????

ήδη εγώ το έλαβα το μύνημα απόλυσης, τα παλιά μου ένσυμα μου τα στέλνουν τα ταχυδρομικός (παλιά φωνάζαν τον αντρα μου να τα παραλάβει) σαν να σου λένε δεν θελουμε επαφή μαζί σου!!!!

Nαι μετρανε κανονικα!

Καλησπερα κι απο μενα....

Εργαζομαι στον ΟΑΕΔ { τωρα εχω αδεια λογω εγκυμοσυνης...}

Να ξερετε οτι:

1.ο ΟΑΕΔ οταν σας δινει το 6μηνο ειναι ο εργοδοτης σας και σας κολλαει κανονικα ενσημα ... και τα καρτελακια ενσημων πανς σ'αυτον ..απο εκει θα τα παραλαμβανετε...

2. Οταν υπαρχει απολυση μετα απο 6μηνο ... παμε και μετραμε για το ταμειο ανεργειας ενσημα πριν την κυοφορια , εφοσον υπαρχουν ενσημα ....

3. Αν καποια εχει ξαναπαρει στο παρελθον ξανα ταμειο ανεργιας για να μπορεσει να μπει στο ταμειο θελει τουλαχιστον 125 ενσημα για να μπορεσει να παρει εστω 5 μηνες ταμειο .

Τωρα δεν ξερω τι αλλες αποριες εχετε για να μπορεσω να σας τις λυσω....

κι λογω της απουσιας μου απο την υπηρεσια μου δεν ενημερωνομαι για τυχον αλλαγες αλλα μπορω να βοηθησω τηλεφωνοντας σε συναδελφους μου:D.

Αν και απο τον νομο δεν επιτρεπεται σε εργοδοτη απο την γεννα και για εναν χρονο να σας απολυσει .... ειναι παρανομο.....

αυτα...ο,τι αποριες απλα ενα π.μ και θα σας απαντησω το συντομοτερο δυνατον ....

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα