Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

και εγω εκπαιδευτικος ειμαι κ σκεφτομαι πολυ να προμηθευτω μασκουλες....

Απο Σεπτεμβρη σκεφτομαστε για σπερματεγχυση και εχω κ την κορη μου που θα παει 1η δημοτικου οποτε........

Τωρα πως θα αποφυγουμε παιδοτοπους,γενεθλια,μπαλετα κ γυμναστηρια.....δεν ξερω....

ααααα.....να αγορασετε -αν δεν το εχετε κανει ηδη - Detol.....κρεμοσαπουνο για τα χερια....spray για το wc.....spray για κουζινα.....το τελευταιο συγκεκριμενα γραφει κ για τον ιο ΑΗ1Ν1...

Μην με πειτε υπερβολικη.....απλα προλαμβανω οτι μπορω και οσο μπορω.... :)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

ακουσα οτι σεπτεμβρη οκτωβρη τα σχολεια θα παραμεινουν κλειστα διοτι το 53% του πληθυσμου θα νοσησει και επιπλεον δεν υπαρχει αποθεμα εμβολιων εως τον οκτωβρη σκεφτομαι και εγω να μην στειλω τον γιο μου παιδικο για αυτους τους μηνες και βλεποντας και κανοντας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ μίλησα χθες με την φαρμακοποιό μας... τη ρώτησα αν έχει κάποια άλλη ενημέρωση και μου είπε πως τα τραγικοποιούν οι δημοσιογράφοι, πως αναμένουν όπως πάντα τα κοινά εμβόλια γρίπης και αυτά θα κάνουν τα παιδιά! Οι μεγάλοι δεν κυνδινευουμε τόσο είπε...

 

τι να πω... ο καθενας λέει τα δικά του!

 

για τις διακοπες μας πάντως πήρα το klinex 4 σε 1 (που λέει πως είναι χωρίς χλώριο και μπορείς να κάνεις μέχρι και το τραπεζάκι φαγητού του μωρού) το dettol το φοβήθηκα... βλακεία μου λέτε; πάντως θα κάνω όλο το δωμάτιο καλού κακού! :confused:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πανικός βρε παιδια....γιατι έτσι; Και κράτει με τα απολλυμαντικά γιατι μονο κακό θα μας κάνουν. Απο την πολυ καθαριότητα θα παμε στο τέλος!

Eri μου γιατι δεν περιμένεις λιγάκι να δεις τι θα γινει πριν μεινεις έγκυος...εφοσον το προγραμματιζεις το θέμα. Οι έγκυες ειναι ομαδα υψηλου κινδύνου και θα το φάνε το εμβόλιο το πειραματικό...εγω δεν θα το ρίσκαρα πάντως;.

Link to comment
Share on other sites

βρε yogini τωρα που εχουμε την πανδημια στην πορτα μας δεν θα απολυμανθουμε;;;;δεν ειπαμε να τρελαθουμε, αλλα αν δεν προφυλαχθουμε τωρα ποτε θα το κανουμε;;;....κ ολοι νομιζουμε οτι *σε μενα δεν θα συμβει*....αλλα....

Εγω ειμαι της αποψης : φυλαγε τα ρουχα σου να ΄χεις τα μισα....

Οσο για την εγκυμοσυνη ειμαι κ εγω σε διλημμα....τι θα κανεις Eri ;;;;

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

δεν είπα να μην προφυλαχτούμε αλλα να μην το παρακάνουμε όλο απολυμάνσεις και κακό. Με τις αλόγιστες χρήσεις απολυμαντικών κτλ κάνουμε απλά τα μικρόβια πιο ανθεκτικά και εμάς πιο ευάλωτους. Τα παιδιά που τα εχουν στην αποστείρωση ειναι τα αλλεργικά και τα πιο φιλάσθενα συνήθως. Πρέπει να ερχόμαστε σε επαφή με ολα και να τα αντιμετωπίζει το σώμα μας ωστε να αναπτυχθεί το ανοσοποιητικό μας σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι έγγυος και γεννάω το Νοέμβρη αλλά και εγώ πιστεύω ότι η τηλεόραση είναι λόγο υπερβολική. Με καλή διατροφή, καλό πλύσιμο χεριών θα το αντιμετωπίσουμε όπως κάθε κοινή γρίπη. Εγώ ιώσεις έχω ψιλοκολλήσει αλλά γρίπη δεν θυμάμαι ποτέ, τώρα θα το πάθω? Το μικρό μου είναι 3 χρονών, θα προσπαθώ να μην το φέρνω σε επαφή με πολύ κόσμο. Πέρισυ δε μου αρρώστησε καμία φορά, όχι γιατί το είχα κλεισμένο αλλά γιατί προφανώς δεν κολλάει εύκολα και αυτός. Το μωρό θα το έχω στην αποστείρωση μέχρι να σαραντίσει τουλάχιστον οπότε μιλάμε για μετά το δεκέμβρη. Πάντως ειλικρινά πιστεύω ότι η καλή διατροφή είναι πολύ σημαντική. Για τα παιδάκια που αρωσταίνουν συχνά ίσως να πάιρνατε κανένα συμπλήρωμα με συννενόηση του παιδιάτρου. Ο Θεός να φυλάει τα παιδάκια μας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aleca εσυ μπορεις να βασιστείς και στο θηλασμό πολύ και να θωρακίσεις το μωράκι που έρχεται απ' οσα περισσότερα γίνεται. Εγω ακόμα θηλάζω και εννοείται οτι θα συνεχίσω μέχρι να περάσει κι αυτή η τεχνιτή μπόρα :(

Link to comment
Share on other sites

ηρεμια!!!!γυρισα χτες απο σ/κ σε νησι (μακρια απο τηλεορασεις κλπ) και τρομαξα με τις ειδησεις .

ειναι μια γριπη οπως ολες,η μονη διαφορα ειναι οτι επειδη ειναι νεος ιος και δεν υπαρχει ανοσια,εχει γρηγορη μεταδοση. Μια γριπη σαν ολες ειναι!!!!

Μια συμβουλη,βλεπετε ΜΟΝΟ ειδησεις του STAR!!εγω αυτο θα κανω απο δω και περα,οσο ενημερωθηκαμε για τον ιο ενημερωθηκαμε (οκ θα πλενουμε τα χερια ,θα αποφευγουμε τον συνοστισμο ,θα αεριζουμε το σπιτι ,θα τρωμε καλα,θα γυμναζομαστε και οσοι καπνιζουν εχουν ενα ακομη κινητρο να το κοψουν) ,απο δω και περα ο,τι λεγεται ειναι για να γεμιζει τα δελτια ειδησεων και τις εφημεριδες και για να τριβουν τα χερια οι φαρμακοβιομηχανοι.

Σ εναν χρονο απο τωρα θα θυμομαστε τον "πανικο"και θα γελαμε.

Link to comment
Share on other sites

Κατʼ οίκον περιορισμό επιβάλλουν ουσιαστικά οι ειδικοί σε εγκύους και γονείς με παιδιά κάτω των πέντε ετών προκειμένου να τους προστατεύσουν από τη γρίπη Α. Οι αρμόδιες αρχές της Βρετανίας συστήνουν σε αυτές τις δύο κατηγορίες πολιτών αλλά και στους γονείς των μικρών παιδιών να αποφεύγουν μέρη με πολυκοσμία, αλλά και τα...

μη απαραίτητα ταξίδια, ώστε να περιορίσουν τις πιθανότητες μόλυνσής τους από τον ιό της νέας γρίπης. Αντίθετα, δεν συμφωνούν με τις συστάσεις κάποιων οργανώσεων που καλούν τις γυναίκες να αποφύγουν αυτήν την περίοδο μια εγκυμοσύνη.

 

Σύμφωνα με τους ειδικούς, οι έγκυοι έχουν αυξημένο κίνδυνο εμφάνισης επιπλοκών, αν μολυνθούν από τη νέα γρίπη. Και δεν είναι μόνον η πνευμονία, που έτσι κι αλλιώς αφορά όλον τον πληθυσμό, αλλά και προβλήματα δύσπνοιας και αφυδάτωσης. Αυτό που τις κάνει πιο ευάλωτες είναι ότι το ανοσοποιητικό τους σύστημα βρίσκεται περίπου εν υπνώσει, καθώς μόνον έτσι μπορούν να ολοκληρώσουν την εγκυμοσύνη τους. Διαφορετικά το έμβρυο, που θεωρείται ξένο σώμα από τον οργανισμό, θα αποβαλλόταν. Στις συστάσεις προς τις εγκύους περιλαμβάνεται επίσης η οδηγία για συχνό πλύσιμο των χεριών με σαπούνι και νερό, ενώ συστήνεται στους γιατρούς να χορηγούν σε όσες μολυνθούν το Relenza που είναι εισπνεόμενο, αντί του Tamiflu που χορηγείται από το στόμα. Στις βαριές περιπτώσεις όμως συστήνεται απευθείας η χορήγηση του δεύτερου.

 

Το γεγονός ότι ο νέος ιός προτιμά τις νεαρές ηλικίες έπαιξε βασικό ρόλο στην απόφαση των ειδικών να συστήνουν προσοχή για τα μικρά παιδιά. Γιʼ αυτό και οι γονείς καλούνται να ακολουθήσουν την κοινή λογική προστατεύοντάς τα, ώστε να μειωθούν οι πιθανότητες μόλυνσής τους.

 

Στο μεταξύ, κι ενώ αναμένεται το εμβόλιο για τη γρίπη, Βρετανοί ερευνητές κατάφεραν να παρασκευάσουν ένα εμβόλιο που θα καλύπτει σχεδόν όλες της μορφές γρίπης. Οι δοκιμές του σε εθελοντές αναμένεται να ξεκινήσουν σύντομα στο νοσοκομείο του Σαουθάμπτον.

πηγή Espresso

http://troktiko.blogspot.com/2009/07/blog-post_6613.html

Link to comment
Share on other sites

Θέμα: πανδημία κέρδους

Κάθε χρόνο παγκοσμίως πεθαίνουν δύο εκατομμύρια άνθρωποι από μαλάρια, κάτι το οποίο θα μπορούσε να αποφευχθεί με μια κουνουπιέρα.

Οι δημοσιογράφοι δεν λένε τίποτα γιʼαυτό.

 

Κάθε χρόνο παγκοσμίως πεθαίνουν δύο εκατομμύρια παιδιά από διάρροια, κάτι το οποίο θα μπορούσε να αποφευχθεί με ένα σιρόπι των 25 σέντς.

 

Και οι δημοσιογράφοι δεν λένε τίποτα γιʼ αυτό.

 

Ιλαρά, πνευμονία, ασθένειες θεραπεύσιμες με φτηνά εμβόλια είναι υπεύθυνες για το θάνατο δεκάδων εκατομμυρίων ανθρώπων παγκοσμίως κάθε χρόνο.

Και οι δημοσιογραφοι δεν λένε τίποτα.

 

Είναι κάποια χρόνια που εμφανίστηκε η γνωστή πια γρίππη των πουλερικών.

 

Παγκοσμίως οι δημοσιογράφοι μας πλημμύρισαν με πληροφορίες, πανικό, σήματα κινδύνου.

 

Επιδημία, η πιο επικίνδυνη απʼ όλες, μια πανδημία!!!

Μιλάγανε μόνο για την τρομακτική αυτή ασθένεια των πουλερικών.

Και βέβαια, η γρίππη των πουλερικών προκάλεσε το θάνατο μόλις 250 ατόμων παγκοσμίως. 250 θάνατοι σε 10 χρόνια, δηλαδή αναλογικά 25 θάνατοι το χρόνο.

 

Η κοινή γρίππη σκοτώνει μισό εκατομμύριο ανθρώπων το χρόνο παγκοσμίως.

 

 

 

Μισό εκατομμύριο έναντι 25.

 

 

 

Για ένα λεπτό. Τότε γιατί τόση φασαρία με τη γρίππη των πουλερικών;

 

Γιατί πίσω από αυτά τα κοτόπουλα υπήρχε ένας «κοκκορας», ένας κόκκορας με μεγάλο λειρί.

 

Η διεθνής φαρμακευτική Roche με το πασίγνωστο Tamiflú της πούλησε εκατομμύρια δόσεων στις Ασιατικές χώρες.

 

 

Ακόμα και αν το Tamiflú έχει αμφίβολη αποτελεσματικότητα, η Βρετανική Κυβέρνηση αγόρασε 14 εκατομμύρια δόσεις για την πρόληψη του πληθυσμού της.

 

 

Με την γρίππη των πτηνών, η Roche και η Relenza, οι δύο μεγάλες φαρμακευτικές εταιρείες που προμηθεύουν την αγορά με αντιγριππικά, κέρδισαν χιλιάδες εκατομμύρια δολλάρια.

 

 

Πρώτα με τα πουλερικά και τώρα με τα χοιρινά.

 

Ναι, τώρα ξεκίνησε η ψύχωση της γρίππης των χοίρων. Και όλοι οι δημοσιογράφοι του κόσμου μιλάνε μόνο γιʼαυτό.

 

Πια δεν λένε τίποτα για την οικονομική κρίση ούτε τους βασανισμένους στο Guantánamo.

 

 

Μόνο για τη γρίππη των χοίρων.

 

 

Και διερωτώμαι: αν πίσω από τα πτηνά υπήρχε ένας «κόκκορας», πίσω από τα γουρουνάκια να μην υπάρχει ένα «μεγάλο γουρούνι»;

 

 

Ας δούμε τι λέει ένας υπεύθυνος των εργαστηρίων της Roche.

ROCHE: Εμάς μας απασχολεί πολύ αυτή η πανδημία, τόσος πόνος, γιʼ αυτό δίνουμε στην αγορά το θαυματουργό Tamiflú.

 

 

- Και πόσο πωλείται το «θαυματουργό» Tamiflú;

 

- Λοιπόν, είναι 50 δολλάρια το κουτί.

 

- 50 δολλάρια το κουτί με τις κάψουλες;

 

- Πρέπει να καταλάβετε κυρία ότι τα θαύματα πληρώνονται ακριβά.

 

- Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αυτές οι εταιρείες βγάζουν μεγαλα κέρδη από τον δικό μας πόνο.

 

Η εταιρεία Gilead Sciences της Β. Αμερικής έχει την πατέντα του Tamiflú.

Ο κύριος μέτοχος αυτής της εταιρείας δεν είναι τίποτα περισσότερο από μία προσωπικότητα της αριστερής πολιτικής, τον Donald Rumsfeld, γραμματέα αμύνης του George Bush, υπεύθυνο για τον πόλεμο κατά του Ιράκ.

 

Οι μέτοχοι των φαρμακευτικών Roche και Relenza τριβουν τα χέρια τους, είναι ευτυχείς με τις πωλήσεις τους, που για άλλη μια φορά φέρουν εκατομμύρια, του αμφίβολου Tamiflú. Η πραγματική πανδημία είναι η απληστία, τα τεράστια κέρδη αυτών των ιδιοτελών της υγείας.

 

Δεν αρνούμαστε τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης που λαμβάνει η κάθε χώρα.

 

Αλλά αν η γρίππη των χοιρινών είναι μια φοβερή πανδημία απʼ ό,τι λένε τα μέσα ενημέρωσης, εάν τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας τον απασχολεί τόσο πολύ αυτή η ασθένεια, γιατί δεν τη δηλώνει ως παγκόσμιο πρόβλημα της δημόσιας υγείας και να δώσει εντολή να παρασκευασθούν γενικά φάρμακα για την αντιμετώπισή της; Να απορρίψει τις πατέντες της Roche και της Relenza και να κάνει διανομή δωρεάν γενικών φαρμακών σε όλες τις χώρες και ειδικά στις πιο φτωχές. Αυτή θα ήταν η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

 

για τις διακοπες μας πάντως πήρα το klinex 4 σε 1 (που λέει πως είναι χωρίς χλώριο και μπορείς να κάνεις μέχρι και το τραπεζάκι φαγητού του μωρού) το dettol το φοβήθηκα... βλακεία μου λέτε; πάντως θα κάνω όλο το δωμάτιο καλού κακού! :confused:

 

βγήκαν 3 νέα dettol. Το ενα απο αυτα κάνει και για το καρεκλάκι φαγητού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια για αυτή τη γρίπη δε κάνουν τα μαντηλάκια dettol & klinex, κάνουν αυτά που έχουν μέσα οινόπνευμα, κυκλοφορούν αρκετά τέτοια. Και γενικώς διαλυματα με οινόπνευμα.

Link to comment
Share on other sites

Nα πω την αλήθεια, κι εγώ είμαι της άποψης ότι όλη αυτή η διόγκωση της κατάστασης κάτι πονηρό κρύβει από πίσω. Τα συμφέροντα των φαρμακοβιομηχανιών είναι τεράστια για να αφήσουν να περάσει έτσι στο ντούκου μια "πανδειμία"...

Δεν πρόκειται ούτε να κλειδωθώ στο σπίτι, ούτε να μην ξαναβγάλω τα παιδιά έξω μη τυχόν και κολλήσουν. Εντάξει, δε θα τα πάω σε κλειστούς παιδότοπους, θα αποφύγω τα πάρτυ και θα προσπαθήσω γενικά να αποφύγω αεροδρόμια και αεροπλάνα, αλλά όχι άλλες υπερβολές.

Δεν γίνεται να τα έχω σε ένα πλήρως αποστειρωμένο περιβάλλον και δεν θέλω γιατί πρέπει οι οργανισμοί τους να αναπτύξουν αντισώματα.

Δηλαδή το Σεπτέμβρη που θα πρέπει να τα πάω στο παιδικό, τί θα κάνω;

 

Είναι τόσο λίγοι οι θάνατοι από αυτή την ίωση που πραγματικά γελάω. Εννοείται ότι με το παραμικρό σύμπτωμα θα τα πάω στο γιατρό και έτσι θα αντιμετωπιστεί έγκαιρα το κάθε τί. Όπως ακριβώς θα αντιδρούσα πάντα.

Και αν ο γιατρός μου θεωρήσει απαραίτητο να τους κάνω το εμβόλιο, θα το κάνω. Αλλά αν δε μου πει τίποτα, δε θα επιμείνω...

 

Κάθε μέρα βγαίνουν διάφοροι επιστήμονες στα κανάλια και σχολιάζουν γελώντας τις αποφάσεις περί μαζικών εμβολιασμών, απαγόρευση κυκλοφορίας και χιλίων άλλων υπερβολών. Γιατί δεν δίνουν έμφαση σ'αυτούς, αλλά παρουσιάζουν βροντοφωνάζοντας "απόρρητες εκθέσεις" που "τυχαία" διέρρευσαν στον τύπο και οι οποίες μιλάνε για τα χειρότερα;;;

Έλεος πια...

Μαζί σου VASSO96, STAR CHANNEL και ξερό ψωμί!!!:D

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι τα καναλια πηραν τις απορρητες εκθεσεις (που οντως υπαρχουν,οπως υπαρχουν και για ενα σωρο αλλα θεματα πχ στρατιωτικα,εθνικα κλπ)και τις παρουσιασαν λες και ειναι το πρωτο πραγμα που θα εφαρμοσει η κυβερνηση με το που θα μπει η 1η Σεπτεμβριου.

ε ,φανταζεστε λοιπον να βγει πρωτο θεμα στις ειδησεις οτι ΕΑΝ εισβαλουν οι Τουρκοι (λεμε τωρα....αλλα ναι, υπαρχουν τετοιες απορρητες εκθεσεις) θα βγουν τα τανκς,θα ανοιξουν τα γηπεδα για τραυματιες,θα απαγορευτει η κυκλοφορια μετα τις 7 ?

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου γνώρισε εναν πολυ υψηλόβαθμο του ΕΚΑΒ ο οποίος συνεργάζεται άμεσα με τον Αβραμόπουλο και μέσα στα "ομορφα" που του είπε για τις μίζες όταν τον ρώτησε ο άντρας μου για τη γρίππη του ειπε χαρακτηριστικά και συγνώμη για την έκφραση "παπαριές" :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου γνώρισε εναν πολυ υψηλόβαθμο του ΕΚΑΒ ο οποίος συνεργάζεται άμεσα με τον Αβραμόπουλο και μέσα στα "ομορφα" που του είπε για τις μίζες όταν τον ρώτησε ο άντρας μου για τη γρίππη του ειπε χαρακτηριστικά και συγνώμη για την έκφραση "παπαριές" :) :) :)

 

Τι σημαίνει αυτό; Ότι δεν υπάρχουν μίζες ή ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τη γρίπη;

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου γνώρισε εναν πολυ υψηλόβαθμο του ΕΚΑΒ ο οποίος συνεργάζεται άμεσα με τον Αβραμόπουλο και μέσα στα "ομορφα" που του είπε για τις μίζες όταν τον ρώτησε ο άντρας μου για τη γρίππη του ειπε χαρακτηριστικά και συγνώμη για την έκφραση "παπαριές" :) :) :)

 

συγνώμι αλλά δεν του είπε κάτι καινούριο...

για τις "άλλες εταιρίες" δεν του είπε τίποτα ??

εκεί είναι τα καλά...;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ψυχραιμία! Συμφωνώ άπόλυτα με τη xazomama και το yogini. ΔΕν λέω σώνει και καλά να πάω γυρεύοντας, αλλά δεν γίνεται να ζούμε σε γυάλες.

 

ΔΕν θυμάμαι σε ποιο thread διάβαζα για τις Λονδρέζες συμφορουμίτισσες, την Abbie και τη Souloumpamia που ζουν την κατάσταση καθημερινά και από κοντά, ψύχραιμα και χωρίς πανικό (παρεμπιπτόντως, κοπέλες, περαστικά!).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...