Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

Πέμπτη, 6 Αυγούστου 2009, 14:55

 

''Μετά από 18 ημέρες παραμονής σε ειδικό θάλαμο αρνητικής πίεσης του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Ηρακλείου, ο 33χρονος που προσβλήθηκε από τον ιό Η1Ν1 και χαρακτηρίστηκε ως το πρώτο σοβαρό κρούσμα στη χώρα μας αναπνέει πλέον χωρίς τη βοήθεια μηχανημάτων.

 

Όπως εκτιμούν οι γιατροί, η κατάσταση της υγείας του παρουσιάζει σημαντική βελτίωση και τις επόμενες ημέρες αναμένεται να βγει από την εντατική.

 

Την ίδια ώρα, θετικά είναι τα μηνύματα, τόσο για την νεαρή Βρετανίδα όσο και για τον 42χρονο, ο οποίος επίσης νοσηλεύεται στο ΠΕΠΑΓΝΗ. Σύντομα αναμένεται και εκείνοι να αποσωληνωθούν.''

 

ΠΗΓΗ http://www.zougla.gr/

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

σημερα πηγα στην παιδιατρο πανικοβλητη με πυρετο τον μικρο λεω μηπως και εχουμε καμια γριπη των χοιρων μου ειπε να κλεισω την τηλεοραση και οτι πανικοβαλλουν το κοσμο αδικα οταν την ρωτησα εαν το εμβολιο κανει για τοσο μικρο μου λεει οχι αλλΑ ΑΚΟΜΑδεν υπαρχει γνωμη του ιατρικου συλογου ολα ειναι φημες.. ακομα μου δεν ειναι ειναι παραξενο που ακομα δεν ηρθε μια γριπη εχουν βρει και το εμβολιο της...ακομα μου ειπε οτι πολλοι ενηλικες ζηταν να κανουν τον πνευμονιοκοκο για να ειναι καλυμενοικαι δεν ξερει τι να τους πει...παραλληλα ο γαμπρος μας που δουλευει στο παν της λαρισας λεει οτι εχει περισσοτερα κρουσματα καθημερινα απο αυτα που λεν απλα ειναι ιασιμα γρηγορα ακομα ακρη δεν μπορω να βγαλω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου παραξενο που εχουν βρει το εμβολιο της...η γριππη αυτη ειναι συγγενης της γριππης των πτηνων,δηλαδη η εργασία πανω στην κατασκευη του εμβολιου δεν αρχισε πριν απο λιγους μηνες και απο λευκη κολλα....

Αλλα που να τα ξερει αυτα η παιδιατρος σου,ειναι πολυ απασχολημενη με το να διαδιδει θεωριες συνομωσιες....δεν εχει χρονο να μαθει για την γριππη.

Link to comment
Share on other sites

ευχομε να ειναι η παιδιατρος μου αυτη που διαδιδει θεωριες και οχι καποιε βιομηχανιες που για την αυξησει κερδων εκατομυρια κερδη απο τα φαρμακα και εμβολια δεν λογαριαζουν ανθρωπινες ζωες....καθε χρονο και μια καινουργια γριπη και τσουπ το φαρμακακι και το εμβολιακη τελικα ποιος εχει δικιο; και γιατι ακομα ο ιατρικος συλλογος δεν εβγαλε το οκ για εμβολιασμο αφου το θεωρει τοσο σημαντικο και γιατι οι περισσοτεροι γιατροι δεν γνωριζουν τιποτα παραμονο τα μμε;

Link to comment
Share on other sites

Γυρισαμε σήμερα από την Κερκυρα 'οπου πήγαμε για διακοπές την περασμένη Πέμπτη.

Σάββατο απόγευμα η κόρη μου έχει ρίγος και ανεβάζει 40 πυρετό χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα.

Το άλλο πρωί είναι σχεδόν απύρετη και το συζητώ με τη ρεσεψιονιστ "και εμένα το μωρό μου οκτώ μηνών το ίδιο μου λέει αλλά μην ανησυχείς ίωση θα είναι." λέει.

Κάνω πως δεν ανυσηχώ για τις επόμενες δύο μέρες αφού κι ο άντρας μου είναι από αυτούς που κατηγορούν τα ΜΜΕ για τρομοκρατία το ένστικτό μου όμως λέει άλλα. Τρίτη καλούμε παιδίατρο στο ξενοδοχείο που επίσης μόνο που δεν με κοροιδεύει που του λέω για την γρίπη. Τετάρτη η κόρη μου έχει και το πρωί πυρετό και μετά από μεγάλη πίεση δική μου πάμε στο Νοσοκομείο της Κέρκυρας. Ναι μεν αλλά!!! μπορεί να είναι γρίπη αλλά δεν κάνουμε πια τεστ ταυτοποίησης είναι χιλιάδες τα κρούσματα, δεν έχει νόημα. Μια γενική αίματος και χρόνος καθήζησης δείχνουν ότι δεν υπάρχει μικροβιακή εστία παρά μόνο ιογενής λοίμωξη. Αφού η γενική εικόνα του παιδιού είναι καλή δεν χρειάζεται τίποτα άλλο εκτός από αντιπυρετικά. Τετάρτη βράδυ το παιδί δεν μπορούσε να κοιμηθεί από τον βήχα εγώ να κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα. Πέμπτη επιστρέφουμε Θεσσαλονίκη και πάλι μετά από καβγά πείθω τον άντρα μου να την πάει στο Ιπποκράτειο. Εγώ έμεινα σπίτι με τα άλλα τρία παιδιά (το μωρό τώρα χρόνισε). Επίσης δεν κάνουν τέστ ταυτοποίησης αλλά για τον φόβο των Ιουδαίων κάνουν ακτινογραφία. Και εντοπίζουν μιά "πύκνωση" στον ένα πνεύμονα. Πνευμονία. Από το πουθενά;

Και μάλιστα επιμένουν ότι δεν είναι η γρίπη. Πείτε μου από τη στιγμή που τα συμπτώματα είναι χαρακτηριστικά, αφού γνώριζαν ότι στην Κέρκυρα γίνεται χαμός, το γράφαν και σε τεμπελάκια στους διαδρόμους του Νοσοκομείου, γιατί δεν έκαναν ταυτοποίηση ή το πιο απλό γιατί δεν έδωσαν αντιικό. Επρεπε να πάθει το παιδί πνευμονία; Μας έδωσαν αντιβίωση για δέκα ημέρες και μας είπαν εαν δεν πέσει ο πυρετός να πάμε σε κανένα γιατρό. Πείτε μου τι θα κάνατε στη θέση μου;

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι απαραδεκτο!Και εμενα ο μικρος μου ειχε για 6 μερες 40 πυρετο που δεν επεφτε με τιποτα ουτε με depon ουτε με ponstan. Eπαθα πανικο συν του οτι αυτο με το βηχα ηταν απιστευτο αφου εβηχε συνεχεια ολη μερα 60 φορες το λεπτο! Ο παιδιατρος μου ειπε οτι δεν μπορει να αποκλεισει την νοσο των χειρων αλλα οτι παντως υπαρχει μια ιωση που κανει σαρανταρια πυρετο για πολλες μερες. Τελοσπαντνω δεν ξερω αν ειχαμε αυτο παντως δεν μας γυρισε σε πνευμονια ομως καναμε μασκα καθε 6 ωρες πηρε αντιβιωση γιατι εκανε και ωτιτιδα και ο βηχας σταματησε με ενα ομοιοπαθητικο σιροπι KOFLET.Η μεγαλη μου κορη ειχε παρει ομοιοπαθητικα για αλλο λογο και δεν αρρωστησε καθολου ομως γιατι δεν ελεγχουν την κατασταση με καπoio τροπο; Εγω ζοριστηκα πολυ , το παιδι 16 μηνων ελλιωσε,αδυνατισε ειδαμε και παθαμε να συνελθει.:mad::mad::mad:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αθήνα

-email.gif-print.gifΑπόρρητο έγγραφο της βρετανικής κυβέρνησης, το οποίο εστάλη σε διευθυντές νευρολογικών κλινικών της χώρας, αποκαλύπτει την ανησυχία των ειδικών σε σχέση με την επικινδυνότητα του εμβολίου κατά της νέας γρίπης, αφού ενδέχεται να συνδέεται με μία σοβαρή ασθένεια του νευρικού συστήματος.

Σύμφωνα με δημοσίευμα της «Μail on Sunday», το έγγραφο φέρει τη σφραγίδα της Υπηρεσίας Προστασίας Δημόσιας Υγείας, η οποία ζητά από τους νευρολόγους όλης της χώρας να παρακολουθούν μια πιθανή αύξηση των κρουσμάτων της εγκεφαλικής διαταραχής που ονομάζεται σύνδρομο Guillain-Βarre (GΒS), η οποία είναι πιθανόν να προκαλείται από το συγκεκριμένο εμβόλιο.

Σύμφωνα με τους ειδικούς, το σύνδρομο επηρεάζει τα περιφερειακά νεύρα, δηλαδή αυτά που βρίσκονται εκτός του κρανίου και της σπονδυλικής στήλης, προκαλεί παράλυση και δυσκολίες στην αναπνοή και μπορεί να αποβεί μοιραίο.

 

Στο έγγραφο αναφέρεται ότι 25 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους το 1976 στις ΗΠΑ εξαιτίας του συγκεκριμένου εμβολίου, ενώ την ίδια περίοδο καταγράφηκαν 500 περιπτώσεις του συνδρόμου Guillain-Βarre.

Τα παραπάνω είχαν ως αποτέλεσμα την απόσυρση του εμβολίου 10 εβδομάδες μετά την κυκλοφορία του, ενώ η αμερικανική κυβέρνηση αναγκάστηκε να πληρώσει εκατομμύρια δολάρια ως αποζημιώσεις στις οικογένειες που είχαν επηρεαστεί.

Βάσει του σχεδιασμού, η πρώτη φάση εμβολιασμών που αφορά 13 εκατ. ανθρώπους (ηλικίας από 6 μηνών ώς 65 ετών) σε όλο τον κόσμο θα ξεκινήσει τον Οκτώβριο.

Όμως, οι ειδικοί προειδοποιούν ότι δεν έχουν γίνει οι απαραίτητες κλινικές μελέτες και οι επιπτώσεις από τον εμβολιασμό, κυρίως στα παιδιά, είναι άγνωστες.

 

Newsroom ΔΟΛ

 

Επιστήμη - Τεχνολογία: Περισσότερες ειδήσεις

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ η παιδιατρος μου ειπε οτι τα συμπτωματα ειναι πολυ υψηλος πυρετος,πολυ να τρεχει η μυτη και κυριως πονος στα ακρα.μου ειπε οτι ειναι πολλοι που αρωωσταινουν αλλα οχι τον πανικο που πλενε οι τηλεορασεις.ακομα μου ειπε οτι και να βγει εμβολιο δεν θα το κανει αυτη σε παιδια αλλα ουτε και η ιδια γιατι δεν ειναι σιγουρες οι παρενεργειες.την παθε και εμενα αυτη την ιωση με το 40αρι για κανα δυο μερες.υπομονη και θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

Γρίπη των χοίρων και επικίνδυνα εμβόλια -Παγκόσμιο κίνημα ενάντια στους αναγκαστικούς εμβολιασμούς...

 

απο προωθηση!

 

Αγαπητοί φίλοι και συμπολίτες μου,

 

Αξιότιμοι κύριοι και κυρίες, παίρνω την πρωτοβουλία να σας στείλω την ακόλουθη επιστολή, την οποία έστειλα ήδη στον Πανελλήνιο Ιατρικό Σύλλογο, την Ομοιοπαθητική Ένωση και άλλους φορείς με την παράκληση να τη μεταδώσετε προς κάθε φίλο, γνωστό σας ή άλλο φορέα, με στόχο την ορθή ενημέρωση και την πρόληψη μιας ενδεχόμενης τραγικής πανδημίας που σύμφωνα με αναφορές και έρευνες μπορεί να κοστίσει την υγεία ή και τη ζωή ακόμη εκατομμυρίων συνανθρώπων μας.

 

Ονομάζομαι Βίκυ Χρυσού και είμαι Ελληνίδα blogger -διαχειρίστρια της σελίδας TOXOTIS <http://vickytoxotis.blogspot.com/> , αλλά και αρθρογράφος στον ειδικό κυρίως τύπο.

Η αιτία της επιστολής μου αυτής είναι η φερόμενη ως πανδημία "γρίπης των χοίρων" και η πρόθεση των κυβερνήσεων να περάσουν σε μαζικούς αναγκαστικούς εμβολιασμούς.

 

Πέρα από το επικίνδυνο των εμβολιασμών γενικά, τίθεται ένα βασικό ζήτημα περί ασφάλειας των σκευασμάτων που πρόκειται να χορηγηθούν στη συγκεκριμένη περίπτωση τον Οκτώβριο στα σχολεία -όπως δήλωσε και η Ελληνική κυβέρνηση- και τις συνέπειες αυτών στην υγεία εκατομμυρίων ανθρώπων τόσο στη χώρα μας όσο και στο εξωτερικό.

 

Ήδη η αυστριακή δημοσιογράφος Jane Burgermeister <http://birdflu666.wordpress.com/> σε συνεργασία με ειδικούς έχει προχωρήσει σε μηνύσεις και αγωγές εναντίων των εμπλεκομένων (Baxter, Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, άλλες φαρμακευτικές και "χορηγούς" των σκευασμάτων), Το παράδειγμα της ακολούθησαν και άλλοι πολίτες στη Γαλλία, τη Νέα Ζηλανδία και τις ΗΠΑ- μέχρι στιγμής, ενώ ξεκίνησε και ένα Παγκόσμιο κίνημα ενάντια στους αναγκαστικούς εμβολιασμούς -βλέπε λίνκ στο τέλος της επιστολής.

 

Ιδιαίτερα οι πολίτες των ΗΠΑ, κατ' αρχήν-

 

* όπου έχουν γίνει τροποποιήσεις των νομοθεσιών έτσι ώστε να μην μπορεί ο πολίτης να αρνηθεί τον εμβολιασμό του,

* αλλά και να μην μπορεί να ασκήσει το δικαίωμα του για αποζημίωση απέναντι σε κατασκευάστριες εταιρίες και

* απειλείται με αναγκαστικό εγκλεισμό του σε "στρατόπεδα συγκεντρώσεων"...

 

αντιμετωπίζουν πρώτοι τον κίνδυνο πραγματικής πανδημίας και απειλής των συνταγματικών ελευθεριών τους... αλλά και οι υπόλοιπες χώρες ακολουθούμε...

 

Σίγουρα δεν μπορώ μέσα σε λίγες γραμμές να εκθέσω όλη την εικόνα, όμως σας δίνω κάποια βασικά στοιχεία, ώστε να ενημερωθείτε και να ερευνήσετε και οι ίδιοι, ώστε να δούμε στη συνέχεια πως μπορούμε να αποφύγουμε τον κίνδυνο που απειλεί όλους μας με την μορφή εμβολίων...

 

Η δικογραφία όπως σχηματίστηκε και υιοθετείται με μικροαλλαγές από χώρα σε χώρα -στην αγγλική-

 

* BIOTERRORISM EVIDENCE <http://www.box.net/shared/pv190gde1q>

* CRIMINAL CHARGES <http://www.box.net/services/ipaper_by_scribd/102/302389318/677c01/Criminal_Charges___Swine_flu_edits_v2_1_/shared/42cd2ryuc3>

* Injunction Mass Vaccinations.docx <http://www.box.net/shared/exmfsvenrr>

 

Bilderberg, εμβόλια και "γρίπη των χοίρων" <http://vickytoxotis.blogspot.com/2009/07/bilderberg.html>

 

Σύμφωνα με την "ημερησία" η Ελλάδα έχει παραγγείλει

 

* 2.000.000 εμβόλια από την εταιρεία Glaxo. Η παραλαβή τους θα ξεκινήσει από τα μέσα Σεπτεμβρίου και θα ολοκληρωθεί εντός του Δεκεμβρίου.

* 3.000.000 εμβόλια από την εταιρεία Novartis. Η παραλαβή των 2.000.000 δόσεων θα γίνει μέχρι τις 15 Νοεμβρίου και θα ακολουθήσουν στις αρχές Ιανουαρίου ακόμη 1.000.000 δόσεις.

* 3.000.000 εμβόλια από την εταιρεία Sanofi Pasteur. Η παραλαβή θα ξεκινήσει 15 Δεκεμβρίου και θα ολοκληρωθεί αρχές Ιανουαρίου.

 

Το θέμα είναι πως αυτές οι εταιρίες είναι συγκατηγορούμενες σε αγωγές και μηνύσεις που τρέχουν κατά αυτών και κατά της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας (Παγκόσμιο Κίνημα ενάντια στον υποχρεωτικό εμβολιασμό! <http://vickytoxotis.blogspot.com/2009/07/blog-post_04.html> ) σε διάφορες χώρες με την κατηγορία συνωμοσίας για γενοκτονία (Διεθνής "συμμορία" σχεδιάζει μαζική γενοκτονία <http://vickytoxotis.blogspot.com/2009/06/blog-post_24.html> )

 

Το θέμα είναι πως τόσο εμείς όσο και τα παιδιά μας διατρέχουμε τον ίδιο κίνδυνο σε περίπτωση έναρξης του προγράμματος μαζικών εμβολιασμών τον Οκτώβρη στα σχολεία -όπως εξήγγειλε η κυβέρνηση... !

 

Ο κόσμος πρέπει να αρνηθεί τον εμβολιασμό πάση θυσία! -γιατί αυτοί που θα εμβολιάζονται θα διασπείρουν στην πραγματικότητα τον τεχνητό ιό στια κοινότητες τους!

 

Το 1918 η Ελλάδα είχε γλιτώσει το "μαύρο θάνατο" επειδή οι κάτοικοι δεν είχαν εμβολιαστεί -περίπτωση που αποτελεί παράδειγμα σε πολλές χώρες στο εξωτερικό αυτή την περίοδο!

 

Σήμερα όμως κινδυνεύουμε από τα εμβόλια !

 

Στην Νέα Ζηλανδία ήδη κάνουν έρευνες σχετικά με τις εταιρίες παραγωγής των εμβολίων και ΔΕΝ θα παραδώσουν τους κατοίκους της χώρας τους στα νύχια της ΠΟΥ! όπως αναφέρουν άνθρωποι εκεί που αγωνίζονται για το παγκόσμιο κίνημα ενάντια στους αναγκαστικούς εμβολιασμούς!

 

Με την ελπίδα να μετρήσει ΠΡΩΤΑ η ΑΛΗΘΕΙΑ και η ουσιαστική έγνοια για τον άνθρωπο και τον ΈΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΗ και να σταματήσουμε την πρόθεση εμβολιασμών! Για το σκοπό αυτό πρέπει να ακυρωθούν οι άδειες λειτουργίας των παραπάνω εταιριών στη χώρα και να ξεκινήσουν δικαστικοί αγώνες και έρευνες της αστυνομίας και στην ΕΛΛΑΔΑ _Παρακαλώ ενημερώστε όσους συνεργάτες και φίλους σας μπορείτε

 

ΤΩΡΑ και όχι όταν θα κυριαρχεί ΠΑΝΙΚΟΣ... γιατί τότε ΔΕΝ θα ακούει κανείς!

 

 

Ενημερωθείτε και υπογράψτε στο Παγκόσμιο Κίνημα ενάντια στους υποχρεωτικούς εμβολιασμούς

 

 

Η εικόνα καταργήθηκε από τον αποστολέα. Υπογράψτε στο Παγκόσμιο Κίνημα ενάντια στους υποχρεωτικούς εμβολιασμούς <http://www.thepetitionsite.com/1/a-universal-declaration-of-resistance-to-mandatory-vaccinations>

...ειδικά όσους έπονται με πρόσχημα τη "γρίπη των χοίρων" -κλικ στην εικόνα!

******************************

*****************************************************************

 

 

Δείτε επίσης άλλα σχετικά άρθρα ανά θεματική ενότητα:

 

* γρίπη των χοίρων <http://vickytoxotis.blogspot.com/search/label/%CE%B3%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%B7%20%CF%84%CF%89%CE%BD%20%CF%87%CE%BF%CE%AF%CF%81%CF%89%CE%BD>

 

* εμβόλια <http://vickytoxotis.blogspot.com/search/label/%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1>

 

 

Για μια τοποθέτηση σας σχετικά, τη συμμετοχή σας ίσως στις κινητοποιήσεις ή/και την ενημέρωση των πολιτών

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Με εκτίμηση

Βίκυ Χρυσού

 

 

ΥΓ: θερμή παράκληση η παρούσα επιστολή να ανακοινωθεί και σε κάθε άλλο συνεργαζόμενο με εσάς φορέα στο θέμα της υγείας

και της δικαιοσύνης ή της ενημέρωσης των πολιτών.

 

Ευχαριστώ θερμά

ΒΧ

 

 

--

Με εκτίμηση

Πασχάλης Μαστράφης

 

Ίδρυμα Θρακικής Τέχνης κ Παράδοσης

12 Αποστ.-Οδ.Ανδρούτσου 67100 Ξάνθη

tel 25410 29282,26635 fax 25410 62086

e-mail [email protected] http://www.fthrace.gr

Link to comment
Share on other sites

Στα εργαστήρια των μεγάλων φαρμακευτικών εταιρειών οι επιστήμονες εργάζονται ακατάπαυστα για την παραγωγή του εμβολίου της νέας γρίπης. Ωστόσο, χθες, στο φως ήρθε εμπιστευτική σύσταση της βρετανικής κυβέρνησης προς κορυφαίους ιατρούς, με την οποία προειδοποιούνται, πως το πολυαναμενόμενο εμβόλιο πιθανόν να συνδέεται με θανατηφόρο νευρολογική ασθένεια!

Δύο επιστολές της Health Protection Agency της Βρετανίας προς 600 νευρολόγους έφερε στο φως, το κυριακάτικο φύλλο της εφημερίδας «Μέιλ». Σε αυτήν, συστήνεται στους ειδικούς να βρίσκονται σε εγρήγορση για αύξηση κρουσμάτων εγκεφαλικής διαταραχής, που προκαλεί το σύνδρομο Guillain-Barre (GBS) σε άτομα που θα εμβολιαστούν. Το σύνδρομο προσβάλει τα νεύρα, προκαλεί παράλυση, δυσκολία στην αναπνοή και μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να είναι και θανατηφόρο.

Οι επιστολές για πιθανές παρενέργειες του εμβολίου για τη γρίπη Η1Ν1 εστάλησαν στις 27 και 29 Ιουλίου. Σ’ αυτές επισημαίνεται το 1976 από ένα παρόμοιο εμβόλιο κατά της γρίπης των χοίρων προκλήθηκαν περισσότεροι θάνατοι εξαιτίας του εμβολίου, παρά εξαιτίας της ίδιας της γρίπης. Το εμβόλιο εκείνο είχε οχταπλασιάσει την πρόκληση του σπάνιου συνδρόμου και το σκεύασμα είχε αποσυρθεί από την κυκλοφορία δυόμισι μήνες, μετά τη χρήση του. Στο μεταξύ όμως, είχε ήδη δοθεί σε 40 εκατομμύρια Αμερικανούς. Μέσα σε λίγα εικοσιτετράωρα, 25 άτομα είχαν πεθάνει από αναπνευστική ανεπάρκεια, συνεπεία παράλυσης. Από το σύνδρομο είχαν προσβληθεί 1 στους 80.000 εμβολιασθέντες.

Οι σημερινές ανησυχίες εδράζουν στο ότι δεν έχουν γίνει επαρκείς δοκιμές, ειδικά στα παιδιά. Το υπό δοκιμή εμβόλιο είναι μια ελαφρά παραλλαγή του στελέχους του 1976, αλλά η πιθανότητα αυξημένων κρουσμάτων του συνδρόμου παραμένει ανησυχητική.

Στο μεταξύ, διαιρεμένη εμφανίζεται και η Ευρωπαϊκή Ενωση σε ό,τι αφορά το άνοιγμα των σχολείων. Η ειδική επιτροπή ειδικών της Κομισιόν σημειώνει ότι προς ώρας δεν είναι αναγκαία η αναβολή των μαθημάτων. Οι ειδικοί σημειώνουν απευθυνόμενοι στους γονείς, ότι δεν ωφελεί να κλείσουν τα σχολεία, αν ο τόπος μετάδοσης μεταφερθεί σε άλλους κοινωνικούς χώρους. Συστήνουν, λοιπόν, να αποφεύγονται τα παιδικά πάρτι, οι αγώνες ποδοσφαίρου και άλλες κοινωνικές δραστηριότητες για παιδιά.

Η γαλλική κυβέρνηση ανήγγειλε ότι σε περίπτωση εξάπλωσης του ιού, τα σχολεία θα κλείνουν κατά περίπτωση. Τα μαθήματα, όμως, δεν θα σταματούν. Η κρατική ραδιοτηλεόραση και το Ιντερνετ θα αρχίσουν μετάδοση μαθημάτων και η παιδαγωγική διαδικασία θα συνεχιστεί… τηλεπικοινωνιακά.

 

 

Απογευματινή

----------------------------

Ματθαίος Φαλάγγας,αναπληρωτής καθηγητής Παθολογίας-Λοιμωξιολογίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Taft της Βοστώνης και Διευθυντής του Λοιμωξιολογικού τμήματος του νοσοκομείου "Ερρίκος Ντυνάν"(από συνέντευξη στην Espresso,18/8/09)

"..............To ενδεχόμενο να προσβληθεί κάποιος από το σύνδρομο GBS που προκαλεί παράλυση είναι πολύ μικρό αλλά υπαρκτό.Σύμφωνα μάλιστα με τους ειδικούςένας στο 1.000.000 που θα εμβολιαστούν μπορεί να παρουσιάσει αυτή τη σοβαρή νευρολογική διαταραχή.

Η θέση της επιτροπής Φαρμακευτικών Προϊόντων για Ανθρώπινη Χρήση είναι οτι κανένα εμβόλιο δεν πρόκειται να γίνει,εάν δεν εκτιμηθούν τα αποτελέσματα απο τις πρώτες 8.000 κλινικές μελέτες που έχουν ήδη ξεκινήσει,σε παιδιά,ανοσοκατασταλμένους και ηλικιωμένους,τα αποτελέσματα των οποίων αναμένονται τον Σεπτέμβριο."Κανένα εμβόλιο,δέν θα γίνει στον κόσμο,εαν δεν αναλυθούν πολλά δεδομένα και δέν θα υπάρξει κανένας που θα δείξει υπερβολικό ζήλο για να γίνουν εμβολιασμοί.Θα γίνουν πρώτα οι κλινικές μελέτες και μετά τα πράγματα θα πάρεουν την πορεία τους.Αυτή τη στιγμή η πανδημία εξακολουθεί να έχει ήπια χαρακτηριστικά και χαμηλό ποσοστό θνησιμότητας"συνεχίζει και πρόσθεσε:

Το σύνδρομο είναι ένα πολύ μικρό ενδεχόμενο.Υπάρχει μία πολύ μικρή πιθανότητα,μία στο 1.000.000,να νοσήσει.Το 1976,στην επιδημία στο Νιού Τζέρσεϊ,είχαν εμβολιαστεί 5.000.000 άνθρωποι και εμφανίστηκε ένα κρούσμα στο εκατομμύριο τότε.Τώρα όμως,δεν ξέρουμε τίποτα.Αλλά δεν πρόκειται να γίνει,κατά την γνώμη μου,μεγάλο θέμα γιατί όταν θα κυκλοφορήσει το πανδημικό εμβόλιο,θα είναι ασφαλές,καθώς υπάρχει αυτό το κακό προηγούμενο.

Ωστόσο οι επιστήμονες θα έχουν στα χέρια τους τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΣΦΑΛΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ,ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΑΖΙΚΟ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟ ΣΕ 13.000.000 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,που προβλέπεται να γίνει σε όλο τον κόσμο τον Οκτώβριο!Τότε ουσιαστικά οι ειδικοί θα μπορούν να γνωρίζουν ΟΛΕΣ τις ενδεχόμενες παρενέργειες,καθώς θα έχουν ένα αξιόπιστο δείγμα εμβολιασμένων",τόνισε ο κ. Φαλλάγγας..........

Κάτι δεν με πείθει...........Δηλαδή,ουσιαστικά,αυτοί που έχουν "προτεραιότητα" να εμβολιαστούν (Γιατροί,Σώματα Ασφαλείας,Στρατιωτικοί,Δημόσιοι Υπάλληλοι).......είναι στην ουσία πειραματόζωα???????????????????Και οι συγκεκριμένοι εμβολιασμοί θα είναι υποχρεωτικοί ή όχι?Θα μπορεί ένας Αστυνομικός π.χ,να αρνηθεί να κάνει το εμβόλιο?

Απο την άλλη,αν αρνηθεί και νοσήσει και "κολλήσει" κι άλλους?

Δύσκολο Φθινόπωρο..................

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω να ρωτησω κατι αλλο.............

ειμαι υποχρεωμενη να δεχτω τον μαζικο εμβολιασμο που θα γινει στο σχολειο?

και αν δεν δεχτω τι θα γινει ?δεν θα δεχτουν το παιδι μου?

και αν ναι οντως ειναι υποχρεωτικο θα δεχτουν και αυτοι να μου υπογραψουν ενα χαρτη για το αν παθει κατι το παιδι μου θα ειναι υπευθυνοι αυτοι και θα αναλαβουν τις ευθυνες τους?

 

πως κυκλοφορουν στην αγορα ενα εμβολιο που ειναι δοκιμασμενο μονο για 6 μηνες και δεν γνωριζουν τις συνεπειες θα εχει σε βαθος χρονου(μετα απο 1 με 2 χρονια)?

 

τι να πω δεν ξερω.................

ειναι πολλα τα ερωτηματα που μου γεννιουνται καθημερινα.....................

 

παντως ενα ειναι το σιγουρο πως δεν θα κανω τα παιδια μου πειραματοζωα καμιας φαρμακευτικης εταιρειας προκειμενου να πλουτισουν αυτοι....................

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα

-email.gif-print.gifΠροηγούμενο άρθρο: Να ανοίξουν τα σχολεία εισηγείται το Επιστημονικό Συμβούλιο για τη νέα γρίπη (19/8/2009)Πέντε είναι οι κατηγορίες προτεραιότητας των πολιτών που θα εμβολιαστούν κατά της νέας γρίπης, όπως καθορίστηκαν από το Εθνικό Επιστημονικό και Επιχειρησιακό Συμβούλιο για την Πανδημία Γρίπης, βάσει της επικινδυνότητας που διατρέχει να νοσήσει η κάθε ομάδα. Σε συνολικά 1.631 ανήλθαν τα κρούσματα στη χώρα μας.

Σύμφωνα με τα Νέα, οι τελικές αποφάσεις για το πρόγραμμα εμβολιασμού θα ληφθούν από τα συναρμόδια υπουργεία.

Η Επιτροπή εισηγήθηκε η πρώτη ομάδα που πρέπει να εμβολιαστεί είναι το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό, οι έγκυες (όσες βρίσκονται στο 2 ή 3 τρίμηνο της κύησης) και όσους φροντίζουν μωρά ηλικίας κάτω των 6 μηνών. Στη συγκεκριμένη κατηγορία υπολογίζεται ότι περιλαμβάνονται περίπου 300.000 άνθρωποι.

 

Στη δεύτερη ομάδα περιλαμβάνονται όσοι πάσχουν από χρόνια προβλήματα υγείας, ανεξάρτητα από την ηλικία τους, όπως οι ανοσοκατεσταλμένοι ασθενείς, οι διαβητικοί, έχοντες αναπνευστικά και καρδιολογικά προβλήματα, νεφροπαθείς και μεταμοσχευμένοι.

 

Στην τρίτη κατηγορία είναι οι υγιείς ενήλικοι 18-49 ετών, η τέταρτη οι υγιείς ενήλικοι 49-65 ετών και στο τέλος, η πέμπτη κατηγορία, τα άτομα ηλικίας άνω των 65 ετών.

Έφηβοι και παιδιά κάτω των 18 ετών δεν προτείνεται να εμβολιαστούν.

 

Όσον αφορά τους εμβολιασμούς των εργαζομένων σε θέσεις του δημόσιου τομέα, που έχουν καθημερινή και άμεση επαφή με το κοινό ή εργάζονται με πολλά άτομα μαζί σε κλειστούς χώρους, εργάζονται στις ΔΕΚΟ, τα μέσα μαζικής μεταφοράς, τον Στρατό, αναμένονται οι προτάσεις για τον αριθμό των εμβολίων που θα χρειαστούν, σε συνέχεια της συνάντησης που είχε γίνει προ 15νθήμερου μεταξύ των εκπροσώπων της επιτροπής γρίπης με τους γενικούς γραμματείς των υπουργείων.

Από κει και πέρα, θα καθοριστούν και οι προτεραιότητες γι΄ αυτούς, σε συνδυασμό με τις παραλαβές των εμβολίων από την ειδική επιτροπή.

 

Δεν φθάνουν τα εμβόλια

Τα εμβόλια που έχουν παραγγελθεί δεν επαρκούν για να καλύψουν το σύνολο των πολιτών της χώρας. «Έχουμε παραγγείλει 8.000.000 δόσεις που καλύπτουν το 36,5% του πληθυσμού, αφού για τον καθένα χρειάζονται δύο δόσεις. Επίσης, έχουμε κάνει εκδήλωση ενδιαφέροντος για όλο τον πληθυσμό» διευκρινίζει ο πρόεδρος του Εθνικού Κέντρου Επιχειρήσεων Υγείας Πάνος Ευσταθίου.

 

Η διάθεση των εμβολίων έχει αποφασιστεί από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Φαρμάκων (ΕΜΕΑ) ότι θα γίνει στις χώρες της Ευρώπης κατά προτεραιότητα παραγγελίας. Ωστόσο, και μετά τις καθυστερήσεις στην παραγωγή που ανακοίνωσαν οι φαρμακευτικές εταιρείες, το θέμα των προτεραιοτήτων για τις χώρες-μέλη της ΕΕ αναμένεται να τεθεί εκ νέου τον Οκτώβριο, όταν θα συγκληθεί εκτάκτως το Συμβούλιο Υπουργών Υγείας για τον συντονισμό των ενεργειών για την αντιμετώπιση της νέας γρίπης σε πανευρωπαϊκό επίπεδο.

Επιπλέον, μπορεί να παραλάβουμε την πρώτη παρτίδα εμβολίων στις 15 Σεπτεμβρίου, ωστόσο δεν θα προχωρήσουν οι εμβολισμοί έως ότου, τελικά, δοθεί το πράσινο φως από τον ΕΜΕΑ.

 

Newsroom ΔΟΛ

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η πανδημία της Νέας Γρίπης. ΟΧΙ πανικός. ΟΧΙ εφησυχασμός. Ενημέρωση και ανθρώπινη αλληλεγγύη!

 

Δευτέρα, 27 Ιουλίου 2009, 10:17

Ελευθέριος Ανευλαβής

 

Η πανδημία της νέας γρίπης είναι γεγονός, σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας. Ο ιός εξαπλώνεται διηπειρωτικά και παρουσιάζει εμμένουσα μετάδοση από άτομο σε άτομο. Κι αυτό σημαίνει πανδημία. Και αυτό έχει συμβεί.

 

Πανδημία, όμως, ΔΕΝ σημαίνει πως υπάρχει κάποια μεταβολή στην συμπεριφορά του ιού ή στην βαρύτητα της νόσου. Απλώς, ο όρος τονίζει τη διασπορά του ιού σε παγκόσμια κλίμακα.

 

Η γρίπη, ως νόσημα, είναι απρόβλεπτη. Το τι θα συμβεί στο μέλλον και πώς θα συμπεριφερθεί ο νέος ιός Η1Ν1 και η Νέα Γρίπη, που αυτός προκαλεί, δεν το γνωρίζουμε.

 

Και ως εκ τούτου βρισκόμαστε σε μια κατάσταση αβεβαιότητας, που οδηγεί σε πιθανολογήσεις και ενδεχόμενα. Όλοι θα θέλαμε να ξέρουμε, εκ των προτέρων, τι θα συμβεί (είναι ανθρώπινο). Όμως, απλά και ξερά δεν μπορούμε να το ξέρουμε. (Είναι εξ ίσου ανθρώπινο). Και η Κασσάνδρα που προέβλεπε το μέλλον δεν γινόταν πιστευτή.

 

Δεν πρόκειται για μια πανδημία ανάλογη αυτής του 1918. Εν τούτοις, αντιμετωπίζουμε μια κατάσταση, που χρειάζεται προσοχή από τους πολίτες και από την πολιτεία.

 

Ο ιός Η1Ν1 είναι εδώ. Και μάλλον ήρθε για να μείνει για ένα διάστημα.

 

Τα ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ της Νέα Γρίπης είναι παρόμοια από αυτά της Εποχικής Γρίπης. Πυρετός, βήχας, φαρυγγίτιδα, συνάχι, πόνοι στους μύες (μυαλγίες), κρυάδες (φρίκια) κεφαλαλγία, και αδυναμία. Σημαντικός αριθμός αρρώστων παρουσιάζει διάρροια και εμέτους.

 

Μέχρι τώρα, στη συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων, η νόσος εμφανίζεται με ελαφρά μορφή και αυτοϊάται. Εν τούτοις, σε μικρό ποσοστό εμφανίζεται βαριά μορφή της νόσου, που μπορεί να οδηγήσει τον άρρωστο στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας ή και στον θάνατο.

 

Η πλειονότητα των περιπτώσεων νέας γρίπης (57%) αφορά άτομα 5-24 ετών. Κάτω από το μισό αυτών των ατόμων (41%), χρειάζονται νοσοκομειακή νοσηλεία και από αυτά τα περισσότερα είναι παιδιά ηλικίας κάτω των 5 ετών.

Η συντριπτική πλειονότητα (71%) αρρώστων με Νέα Γρίπη, που χρειάζονται νοσοκομειακή νοσηλεία είναι άρρωστοι με χρόνια νοσήματα του αναπνευστικού, ανοσοκατεσταλμένοι, διαβητικοί και έγκυες γυναίκες.

 

Μέχρι σήμερα υπάρχουν σχετικά λίγες περιπτώσεις Νέας Γρίπης σε αρρώστους άνω των 64 ετών, αντίθετα με ότι συμβαίνει στην Εποχική Γρίπη.

 

Αντικειμενική και ψύχραιμη ενημέρωση των πολιτών και εγρήγορση και ετοιμότητα και σχέδιο αντιμετώπισης, για κάθε ενδεχόμενο (από το ευμενέστερο μέχρι το χειρότερο), από την πολιτεία, είναι τα αποτελεσματικότερα όπλα εναντίον του ιού και της Νέας Γρίπης. Αυτό σημαίνει:

 

1. Ετοιμότητα για την αντιμετώπιση αύξησης των κρουσμάτων.

2. Ετοιμότητα για την αντιμετώπιση μεταβολών στην βαρύτητα της νόσου και στα χαρακτηριστικά του ιού.

3. Ετοιμότητα για αντιμετώπιση μεταβολών στις αντιδράσεις τις κοινωνίας.

4. Ενημερωμένο και Συνειδητό πολίτη, ο οποίος προφυλάσσει τον εαυτό του και τους άλλους:

  • Καλύπτει με χαρτομάντιλο μύτη και στόμα όταν φτερνίζεται ή βήχει.
  • Πετάει το χαρτομάντιλο προσεκτικά στα σκουπίδια.
  • Πλένει τα χέρια του μετά. Και τακτικά.
  • Αποφεύγει να αγγίζει μάτια, μύτη και στόμα με τα χέρια.
  • Μένει στο σπίτι του όταν έχει συμπτώματα γρίπης. (Είναι μεταδοτικός μια μέρα πριν και 7 ημέρες μετά την εμφάνιση των συμπτωμάτων).
  • Δεν ταξιδεύει όταν έχει συμπτώματα γρίπης.
  • Δεν πηγαίνει, σαν ηλίθιος, εγωιστής, κολωνακιώτης, σε «πάρτι χοίρων», για να κολλήσει τη νέα γρίπη (στόχος είναι να περιοριστεί η μετάδοσή της όχι να επεκταθεί).
  • Δεν χρησιμοποιεί, χωρίς συμβουλή του γιατρού, αντιϊκά φάρμακα.
  • Για την αντιμετώπιση του πυρετού σε παιδιά και εφήβους ΔΕΝ πρέπει να χορηγείται ασπιρίνη ή φάρμακα που περιέχουν ασπιρίνη.

5. Ενημερωμένο πολίτη, που προσφεύγει, αμέσως, σε ιατρική βοήθεια όταν παρουσιαστούν: Πυρετός, φαρυγγίτιδα και βήχας, και συνυπάρχει επίσης καρδιοαναπνευστικό νόσημα, διαβήτης, ανοσοκαταστολή. Ή πρόκειται για έγκυο γυναίκα με τα ιδία συμπτώματα ή παιδί κάτω των 2 ετών.

6. Ενημερωμένο πολίτη, που καταφεύγει αμέσως στα ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ ΙΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ, εάν το ΠΑΙΔΙ του παρουσιάσει:

  • Γρήγορη ανάσα ή δυσκολία στην ανάσα (ταχύπνοια, δύσπνοια).
  • Μελάνιασμα (κυάνωση) στο δέρμα.
  • Δεν πίνει αρκετά υγρά.
  • Εμφανίζει έντονους και συνεχείς εμέτους.
  • Υπνηλία ή λήθαργο.
  • Έντονο Εκνευρισμό.
  • Σπασμούς.
  • Ελάττωση των δακρύων σε βρέφη.
  • Υποτροπή του πυρετού και χειροτέρευση βήχα, μετά από βελτίωση των συμπτωμάτων της γρίπης.

ΕΑΝ ο ΙΔΙΟΣ παρουσιάσει:

  • Δύσπνοια.
  • Πόνο ή πίεση στο στήθος ή την κοιλιά.
  • Ξαφνική ζάλη.
  • Σύγχυση.
  • Έντονους ή συνεχείς εμέτους.
  • Ελάττωση των ούρων.
  • Επανεμφάνιση του πυρετού και χειροτέρευση του βήχα μετά από αρχική βελτίωση των συμπτωμάτων.

7. Ενημερωμένο και συνειδητοποιημένο πολίτη, που είναι προετοιμασμένος για αύξηση των κρουσμάτων στην κοινότητά του ή το σχολείο του.

8. Διάλογο των αρμοδίων Υπουργών και της εκπαιδευτικής κοινότητας, της Εκκλησιάς, των Νομαρχών, των Δημάρχων και του επιχειρηματικού κόσμου, για τον χειρισμό της καταστάσεως, δεδομένου ότι είναι πιθανό το πρόβλημα να γίνει οξύτερο το φθινόπωρο και τον χειμώνα.

 

Εμβόλιο: Ετοιμάζεται. Μπορεί να είναι αποτελεσματικό ή μερικώς αποτελεσματικό. Ίσως αργήσει η εμπορική διάθεσή του και η χορήγηση του στον πληθυσμό είναι απόφαση που θα ληφθεί εν καιρώ. Οι παρενέργειές του δεν έχουν μελετηθεί πλήρως.

 

Μέχρι σήμερα δεν υπάρχουν οι ενδείξεις πως το στέλεχος του ιού στην κοινότητα έχει αλλάξει σε σχέση με αυτό που χρησιμοποιείται για την παρασκευή του εμβολίου. Αλλά με την γρίπη δεν μπορεί κανείς να εφησυχάζει. Έτσι συνεχίζεται η παρακολούθηση των στελεχών του ιού ώστε να βεβαιωθούμε ότι θα έχουμε το ίδιο στέλεχος του ιού το φθινόπωρο και τον χειμώνα.

 

Θα πρέπει να είναι ενημερωμένος ο έλληνας πολίτης, πως μπορεί να μην έχουμε το εμβόλιο όσο γρήγορα το θέλουμε. Μπορεί να μην έχουμε ένα, όσο θέλουμε, αποτελεσματικό εμβόλιο.

 

Η διαπίστωση της πανδημίας ΔΕΝ θα πρέπει να προξενήσει υστερία, πανικό ή ρωγμές στον κοινωνικό ιστό.

 

Ούτε εφησυχασμό και νεοελληνικό ωχ-αδελφισμό.

 

Πρωτίστως, όμως, εκείνο που πρέπει να έχουμε και δεν πρέπει, καθόλου, να χάσουμε, είναι η ανθρώπινη αλληλεγγύη και η ψυχραιμία μας.

 

-------------άρθρο στο zougla.gr.

 

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά μας το φέρνουν με αυτό το tamiflu. Στην αρχή μας είπαν ότι είναι όλα καλά και θα πρέπει να το πάρουμε. Μετά μας το έριξαν στα παιδιά ότι είναι επικίνδυνο και δεν τους οφελεί. Τώρα μας...

 

 

λένε ότι στους μεγάλους μπορεί να προκαλέσει και εγκεφαλικά. Όλα αυτά σε διάστημα δέκα ημερών. Αυτό ρε παιδιά δεν είναι φάρμακο αλλά ....δυναμίτης!

Τώρα πήραν χαμπάρι τις παρενέργειες; Θα μας ξεφουρνίσουν και άλλα στην πορεία;

http://troktiko.blogspot.com/2009/08/tamiflu_21.html

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί άκουσα ότι τελικά αποφάσισαν οτι το εμβόλιο ΔΕΝ θα γίνεται σε ατομα κάτω των 18 ετών...δηλαδή στροφή απο όσα ακούγονταν ως τώρα περι εμβολιασμού σε σχολεια και παιδικούς!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο πρώτος θάνατος στην Ελλάδα από τη νέα γρίπη

 

Κυριακή, 23 Αυγούστου 2009, 10:58

 

Εξέπνευσε σήμερα το πρωί ο 23χρονος καρδιοπαθής, που είχε προσβληθεί από τον ιό της νέας γρίπης και νοσηλευόταν στο Ωνάσειο Καρδιοχειρουργικό Κέντρο. Ο ασθενής έπασχε από χρόνιο συγγενές πολυσυστηματικό νόσημα, που περιλαμβάνει βαρύτατη πνευμονική υπέρταση σοβαρού βαθμού και καρδιακή ανεπάρκεια, σύμφωνα με προηγούμενη ανακοίνωση του Υπουργείου Υγείας.

 

Ο 23χρονος καρδιοπαθής εισήχθη εκτάκτως στο νοσοκομείο στις 7 Αυγούστου, ύστερα από την επιδείνωση της κατάστασης της υγείας του. Κατά τη διάρκεια της νοσηλείας του υπέστη καρδιακή ανακοπή, τέθηκε σε αναπνευστική μηχανική υποστήριξη και νοσηλεύθηκε στη Μονάδα Εμφραγμάτων του Ωνασείου.

 

zougla.gr

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λέω εγώ τώρα, ο θάνατος του 23χρονου δεν είχε σχέση με τον ιό της νέας γρίπης και το μοιραίο θα έρχονταν στην ήδη επιβαρυμένη κατάσταση του από οποιαδήποτε γρίπη ??

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν DALIA μου...........όπως μπορεί και με την "απλή" γρίπη, που έχει πιο ήπια συμπτώματα, να την γλύτωνε........ποιός ξέρει στα σίγουρα?

 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη DALIA!

Σύμφωνα με ανακοίνωση του Ωνάσειου Καρδιοχειρουργικού Κέντρου, απεβίωσε την Κυριακή 23χρονος άνδρας που έπασχε από χρόνιο συγγενές πολυσυστηματικό νόσημα, αλλά τις τελευταίες ημέρες προσβλήθηκε και τον ιό της νέας γρίπης. Η ανακοίνωση του Ωνασείου αναφέρει: «Στις 23/8/2009 και ώρα 03:30 απεβίωσε στην Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Ωνάσειου Καρδιοχειρουργικού Κέντρου άνδρας 23 ετών λόγω συνδρόμου Coffin - Cohen - βαριάς πρωτοπαθούς πνευμονικής υπέρτασης -βακτηριδιακής σηψαιμίας -λοίμωξης από τον ιό Γρίπης Α(Η1Ν1) - τελικού σταδίου καρδιακής ανεπάρκειας - καρδιακής Ανακοπής.

Ο ασθενής εισήχθη εκτάκτως στις 7/8/2009 λόγω σοβαρής καρδιοπάθειας. Το περιστατικό αυτό δεν καταγράφεται ως θάνατος από τον ιό της γρίπης Α(Η1Ν1) σύμφωνα με τα διεθνή επιστημονικά δεδομένα, καθότι η λοίμωξη προσετέθη τα δυο τελευταία 24άωρα και δεν συνδέεται με το αίτιο του θανάτου».

Πηγή: http://www.kavalanet.gr/enimerosi/news_static/1251055620.php

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λέω εγώ τώρα, ο θάνατος του 23χρονου δεν είχε σχέση με τον ιό της νέας γρίπης και το μοιραίο θα έρχονταν στην ήδη επιβαρυμένη κατάσταση του από οποιαδήποτε γρίπη ??

 

αυτο ακριβως.................

με τοσα προβληματα που ειχε το παλικαρι και μια απλη γριπη να ειχε παλι δυσκολα θα μπορουσε ο επιβαρυμενος οργανισμος του να ανταπεξελθει.

Link to comment
Share on other sites

ΗΠΑ: Τον Οκτώβριο θα είναι έτοιμα τα εμβόλια παρά τις πιέσεις

 

Πέμπτη, 27 Αυγούστου 2009, 01:27

 

To εμβόλιο για τη νέα γρίπη δεν θα χορηγηθεί πριν από τον Οκτώβριο. Αυτή ήταν η ανακοίνωση, δια στόματος του επικεφαλής του Κέντρου για τον Έλεγχο και την Αποτροπή Νόσων των ΗΠΑ.

 

Επιπλέον, τα τεστ για την πανδημία από τον ιό Η1Ν1, που θεωρούνται ατελή, καθιστούν αδύνατη τη συγκέντρωση επακριβών στοιχείων για τα άτομα που έχουν προσβληθεί από τον ιό, δήλωσε ο Δρ. Τόμας Φρίντεν, που θεωρεί τη νέα γρίπη ως ζήτημα προτεραιότητας για το Κέντρο για τον Έλεγχο και την Αποτροπή Νόσων.

 

"Έχουμε κινητοποιήσει περισσότερα από 1.000 άτομα στο Κέντρο για τον Έλεγχο και την Αποτροπή Νόσων, που εργάζονται για τον ιό Η1Ν1", ανέφερε σε συνέντευξή του.

 

Την περασμένη Δευτέρα οι σύμβουλοι του προέδρου, Obama, για επιστημονικά και τεχνολογικά θέματα, δήλωσαν ότι η κυβέρνηση πρέπει να επιταχύνει τις διαδικασίες για την προμήθεια των εμβολίων για την αντιμετώπιση του ιού της νέας γρίπης, ώστε να πραγματοποιηθούν αρκετοί εμβολιασμοί στα μέσα Σεπτεμβρίου.

------------------------------

zougla.gr

 

Link to comment
Share on other sites

Νέα Απειλή από τη Γρίπη H1N1

 

Σάββατο, 29 Αυγούστου 2009, 21:45

 

 

 

 

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ) προειδοποιεί με χθεσινή ανακοίνωση για μια μορφή της νέας γρίπης η οποία προσβάλει τους πνεύμονες όσων ασθενούν προκαλώντας σοβαρή πνευμονική ανεπάρκεια.

 

«Η σωτηρία αυτών των ανθρώπων εξαρτάται από εξειδικευμένη περίθαλψη σε μονάδες εντατικής θεραπείας, που σημαίνει παρατεταμένη και δαπανηρή νοσηλεία», αναφέρει στην ανακοίνωση ο ΠΟΥdsfasigdsadgasgdg23846246.jpg. Μάλιστα εκτιμούν πως αυτή η μορφή –και όχι μετάλλαξη- πλήττει το 15% όσων ασθενούν. Ποσοστό ιδιαίτερα υψηλό με δεδομένο μάλιστα ότι, όπως διαπιστώνει ο ΠΟΥ, η νέα γρίπη έχει υψηλή θνησιμότητα σε νεώτερες ηλικίες σε σχέση με την εποχική γρίπη, χωρίς όμως μέχρι σήμερα οι επιστήμονες να μπορούν να εξηγήσουν γιατί συμβαίνει αυτό.

 

Ραγδαία αύξηση κρουσμάτων αναμένεται στο Β. Ημισφαίριο.

 

Στην ίδια περιοδική αναφορά της εξέλιξης της νόσου οι επιστήμονες του Οργανισμού του ΟΗΕ τονίζουν πως τα κρούσματα παρουσιάζουν μείωση στο Νότιο Ημισφαίριο ενώ οι κάτοικοι του Βορείου ημισφαιρίου θα πρέπει να ετοιμάζονται για σημαντική αύξηση των κρουσμάτων το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα.

 

Όπως διαπιστώθηκε οι πληθυσμιακές μειονότητες και οι αυτόχθονες πληθυσμοί έχουν κατά 4 έως 5 φορές αυξημένο κίνδυνο να νοσήσουν και χωρίς να είναι ακόμη πλήρως κατανοητές οι αιτίες, οι ειδικοί πιθανολογούν πως αυτό οφείλεται στη γενικότερα κατώτερη ποιότητα διαβίωσης, την περιορισμένη δυνατότητα του ανοσοποιητικού συστήματος να αντιδράσει και άλλες αιτίες που σχετίζονται με ασθένειες όπως το άσθμα.

 

Και νέο σοβαρό κρούσμα στην Ελλάδα

Σε Μονάδα Εντατικής Θεραπείας νοσηλεύεται σε κρίσιμη κατάσταση μια 16χρονη κοπέλα, η οποία νόσησε από τον ιό της νέας γρίπης.

jdgjhdshjdgshdg387463764864.jpg

Σύμφωνα με το υπουργείο Υγείας, η ασθενής έχει ιστορικό κακοήθειας και η κατάσταση της υγείας της επιδεινώθηκε, παρουσιάζοντας αναπνευστική ανεπάρκεια.

 

Σε κρίσιμη κατάσταση νοσηλεύεται σε Μονάδα Εντατικής και μια 58χρονη, η οποία νόσησε από τον ιό και επιπλέον πάσχει από σακχαρώδη διαβήτη, χρόνια νεφρική ανεπάρκεια και υποστηρίζεται από αιμοκάθαρση, καθώς και από νόσο Goodpasture-ανοσοκαταστολή.

 

Σημειώνεται ότι και τρεις νεοσύλλεκτοί στο Κέντρο Εκπαίδευσης Ειδικών Δυνάμεων του Στρατού στο Μεγάλο Πεύκο εμφάνισαν ύποπτα συμπτώματα και μεταφέρθηκαν για νοσηλεία στο 401 Στρατιωτικό Νοσοκομείο.

 

Τη Δευτέρα συνεδριάζει η ολομέλεια του Εθνικού Συμβουλίου Πανδημίας Γρίπης, υπό τον υπουργό Υγείας Δημήτρη Αβραμόπουλο.

 

-----------------------------------

zougla.gr

 

Link to comment
Share on other sites

Μου το έστειλαν με e-mail

 

Αγαπητοί φίλοι και συμπολίτες μου,

Αξιότιμοι κύριοι και κυρίες,

παίρνω την πρωτοβουλία να σας στείλω την ακόλουθη επιστολή, την οποία έστειλα ήδη στον Πανελλήνιο Ιατρικό Σύλλογο, την Ομοιοπαθητική Ένωση και άλλους φορείς με την παράκληση να τη μεταδώσετε προς κάθε φίλο, γνωστό σας ή άλλο φορέα, με στόχο την ορθή ενημέρωση και την πρόληψη μιας ενδεχόμενης τραγικής πανδημίας που σύμφωνα με αναφορές και έρευνες μπορεί να κοστίσει την υγεία ή και τη ζωή ακόμη εκατομμυρίων συνανθρώπων μας.

 

 

Ονομάζομαι Βίκυ Χρυσού και είμαι Ελληνίδα blogger -διαχειρίστρια της σελίδας TOXOTIS,

αλλά και αρθρογράφος στον ειδικό κυρίως τύπο. Η αιτία της επιστολής μου αυτής είναι η φερόμενη ως πανδημία "γρίπης των χοίρων" και η πρόθεση των κυβερνήσεων να περάσουν σε μαζικούς αναγκαστικούς εμβολιασμούς.

 

Πέρα από το επικίνδυνο των εμβολιασμών γενικά, τίθεται ένα βασικό ζήτημα περί ασφάλειας των σκευασμάτων που πρόκειται να χορηγηθούν στη συγκεκριμένη περίπτωση τον Οκτώβριο στα σχολεία -όπως δήλωσε και η Ελληνική κυβέρνηση- και τις συνέπειες αυτών στην υγεία εκατομμυρίων ανθρώπων τόσο στη χώρα μας όσο και στο εξωτερικό.

 

Ήδη η αυστριακή δημοσιογράφος Jane Burgermeister σε συνεργασία με ειδικούς έχει προχωρήσει σε μηνύσεις και αγωγές εναντίων των εμπλεκομένων (Baxter, Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, άλλες φαρμακευτικές και "χορηγούς" των σκευασμάτων), Το παράδειγμα της ακολούθησαν και άλλοι πολίτες στη Γαλλία, τη Νέα Ζηλανδία και τις ΗΠΑ- μέχρι στιγμής, ενώ ξεκίνησε και ένα Παγκόσμιο κίνημα ενάντια στους αναγκαστικούς εμβολιασμούς -βλέπε λίνκ στο τέλος της επιστολής...

 

Ιδιαίτερα οι πολίτες των ΗΠΑ, κατ' αρχήν-

 

όπου έχουν γίνει τροποποιήσεις των νομοθεσιών έτσι ώστε να μην μπορεί ο πολίτης να αρνηθεί τον εμβολιασμό του,

αλλά και να μην μπορεί να ασκήσει το δικαίωμα του για αποζημίωση απέναντι σε κατασκευάστριες εταιρίες και

απειλείται με αναγκαστικό εγκλεισμό του σε "στρατόπεδα συγκεντρώσεων"...

αντιμετωπίζουν πρώτοι τον κίνδυνο πραγματικής πανδημίας και απειλής των συνταγματικών ελευθεριών τους... αλλά και οι υπόλοιπες χώρες ακολουθούμε...

 

Σίγουρα δεν μπορώ μέσα σε λίγες γραμμές να εκθέσω όλη την εικόνα, όμως σας δίνω κάποια βασικά στοιχεία, ώστε να ενημερωθείτε και να ερευνήσετε και οι ίδιοι, ώστε να δούμε στη συνέχεια πως μπορούμε να αποφύγουμε τον κίνδυνο που απειλεί όλους μας με την μορφή εμβολίων...

 

Η δικογραφία όπως σχηματίστηκε και υιοθετείται με μικροαλλαγές από χώρα σε χώρα -στην αγγλική-

 

BIOTERRORISM EVIDENCE

CRIMINAL CHARGES

Injunction Mass Vaccinations.docx

 

 

Bilderberg, εμβόλια και "γρίπη των χοίρων"

 

Σύμφωνα με την "ημερησία" η Ελλάδα έχει παραγγείλει

 

2.000.000 εμβόλια από την εταιρεία Glaxo. Η παραλαβή τους θα ξεκινήσει από τα μέσα Σεπτεμβρίου και θα ολοκληρωθεί εντός του Δεκεμβρίου.

3.000.000 εμβόλια από την εταιρεία Novartis. Η παραλαβή των 2.000.000 δόσεων θα γίνει μέχρι τις 15 Νοεμβρίου και θα ακολουθήσουν στις αρχές Ιανουαρίου ακόμη 1.000.000 δόσεις.

3.000.000 εμβόλια από την εταιρεία Sanofi Pasteur. Η παραλαβή θα ξεκινήσει 15 Δεκεμβρίου και θα ολοκληρωθεί αρχές Ιανουαρίου.

Το θέμα είναι πως αυτές οι εταιρίες είναι συγκατηγορούμενες σε αγωγές και μηνύσεις που τρέχουν κατά αυτών και κατά της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας (Παγκόσμιο Κίνημα ενάντια στον υποχρεωτικό εμβολιασμό! ) σε διάφορες χώρες με την κατηγορία συνωμοσίας για γενοκτονία (Διεθνής "συμμορία" σχεδιάζει μαζική γενοκτονία )

 

Το θέμα είναι πως τόσο εμείς όσο και τα παιδιά μας διατρέχουμε τον ίδιο κίνδυνο σε περίπτωση έναρξης του προγράμματος μαζικών εμβολιασμών τον Οκτώβρη στα σχολεία -όπως εξήγγειλε η κυβέρνηση.... !

 

Ο κόσμος πρέπει να αρνηθεί τον εμβολιασμό πάση θυσία! -γιατί αυτοί που θα εμβολιάζονται θα διασπείρουν στην πραγματικότητα τον τεχνητό ιό στια κοινότητες τους!

 

Το 1918 η Ελλάδα είχε γλιτώσει το "μαύρο θάνατο" επειδή οι κάτοικοι δεν είχαν εμβολιαστεί -περίπτωση που αποτελεί παράδειγμα σε πολλές χώρες στο εξωτερικό αυτή την περίοδο! Σήμερα όμως κινδυνεύουμε από τα εμβόλια!

 

Στην Νέα Ζηλανδία ήδη κάνουν έρευνες σχετικά με τις εταιρίες παραγωγής των εμβολίων και ΔΕΝ θα παραδώσουν τους κατοίκους της χώρας τους στα νύχια της ΠΟΥ! όπως αναφέρουν άνθρωποι εκεί που αγωνίζονται για το παγκόσμιο κίνημα ενάντια στους αναγκαστικούς εμβολιασμούς!

 

Με την ελπίδα να μετρήσει ΠΡΩΤΑ η ΑΛΗΘΕΙΑ και η ουσιαστική έγνοια για τον άνθρωπο και τον ΈΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΗ

και να σταματήσουμε την πρόθεση εμβολιασμών! Για το σκοπό αυτό πρέπει να ακυρωθούν οι άδειες λειτουργίας των παραπάνω εταιριών στη χώρα και να ξεκινήσουν δικαστικοί αγώνες και έρευνες της αστυνομίας και στην ΕΛΛΑΔΑ _Παρακαλώ ενημερώστε όσους συνεργάτες και φίλους σας μπορείτε

 

ΤΩΡΑ και όχι όταν θα κυριαρχεί ΠΑΝΙΚΟΣ... γιατί τότε ΔΕΝ θα ακούει κανείς!

 

Ενημερωθείτε και υπογράψτε στο Παγκόσμιο Κίνημα ενάντια στους υποχρεωτικούς εμβολιασμούς

 

 

...ειδικά όσους έπονται με πρόσχημα τη "γρίπη των χοίρων" -κλικ στην εικόνα!

************************************************************************************************

 

 

Δείτε επίσης άλλα σχετικά άρθρα ανά θεματική ενότητα:

 

γρίπη των χοίρων

εμβόλια

 

Για μια τοποθέτηση σας σχετικά, τη συμμετοχή σας ίσως στις κινητοποιήσεις ή/και την ενημέρωση των πολιτών σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Με εκτίμηση

Βίκυ Χρυσού

 

 

ΥΓ: θερμή παράκληση η παρούσα επιστολή να ανακοινωθεί και σε κάθε άλλο συνεργαζόμενο με εσάς φορέα στο θέμα της υγείας και της δικαιοσύνης ή της ενημέρωσης των πολιτών.

 

Ευχαριστώ θερμά

ΒΧ

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω τα στοιχεια που βρηκα για αυτο το ατομο,ειναι προφανες οτι προκειται περι φιγουρας του Ευγένιου Σπαθάρη:

 

Η Βίκυ Χρυσού είναι φωτογράφος-γραφίστας και αυτόκλητη ερευνήτρια. Έζησε για πολλά χρόνια και σπούδασε στη Γερμανία. Μετά από ολιγοετείς σπουδές νομικής και κοινωνικο-παιδαγωγικής, αποφάσισε να στραφεί στο design εντύπου και στην ψηφιακή-καλλιτεχνική επεξεργασία εικόνας. Ασχολείται με τη μελέτη ποικίλων επιστημονικών και μεταφυσικών θεμάτων. Ζει και εργάζεται στη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...