Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Εδω και μερικες ημερες νοιωθω κατι τσιμπηματακια εντονα στα χαμηλα....ειναι στιγμιαια και δεν ποναω καθολου........απλα νοιωθω σα να μου χτυπαει απο μεσα η μαιμουδιτσα μας......Ειναι εφικτο να αρχισε απο τωρα να μας κανει αισθητη την παρουσια της?Ειμαστε 14η εβδομαδα....

 

Kαι γω τον κατάλαβα νωρίς και τον πρώτο και τον δεύτερο,αλλά μου είπε ο γιατρός ότι αποκλείεται...εγώ όμως είμαι σίγουρη ότι ήταν 'χτυπηματάκια'. Τα ένιωθα σαν γαργαλητό, σαν πετάρισμα...κάπως έτσι. Βέβαια τώρα έχουμε και μεις τούμπες!!! Πολύ ζωηρός μας έχει προκύψει ο δεύτερος!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και γω νομίζω ότι κάτι κατάλαβα χθες βράδυ.. :D Σαν στιγμιαία χτυπήματα στην ουρ. κύστη.Στην αρχή έτρεξα τουαλέττα, νόμισα ότι θα μου φύγουν.. :oops: Δεν βγήκε τιποτα όμως.Μετά χαμπάριασα!!!! :shock: Ανυπομονώ όμως να νιώσω κάτι πιο...ξεκάθαρο!! Και έχω αργήσει μαλλον, σύμφωνα μ' αυτά που διαβάζω :(

Θέλω και γω κλοτσιές!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σε όλες...

Μόλις μπήκα στην 18η εβδομάδα κύησης και όλοι με ρωτάνε αν νιώθω το μωρό μου..Δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω νιώσει κάτι...και αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό.Η γιατρός μου μου είχε πει ότι μάλλον θα το νιωσω μετα την 17η.Πείτε μου την γνώμη σας γιατί εχω αρχίαει να ανησυχω...

Link to comment
Share on other sites

το ενιωσα μολις μπηκα στην 19 εβδομαδα

μην φανταστεις πολυ ενιωσα λες κ κατι πεταγε μεσα μου σαν φτερουγισμα :!: πιες λιγο γαλατακι το βραδακι χαλαρωσε στον καναπε τελειως κ ειμαι σιγουρι οτι θα νιωσεις το ιδιο :D

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ κάπου εκεί 18η με αρχές 19ης.δεν καταλάβαινα αν ήταν το μωρό ή κάτι άλλο,ήταν όπως λέει και η κουκλίτσα σαν φτερούγισμα.τις πρώτες φορές το ένιωθα κάθε πρωί μόλις ξυπνούσα.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σε όλες...

Μόλις μπήκα στην 18η εβδομάδα κύησης και όλοι με ρωτάνε αν νιώθω το μωρό μου..Πείτε μου την γνώμη σας γιατί εχω αρχίαει να ανησυχω...

 

Γλυκιά μου Summerday.....

Πιο πολύ να σε ανησυχεί το "χώσιμο" των άλλων .... όσον αφορά το ερωτημα "το άκουσες το μωρό?????" "Α!!!! όχι ακόμα...", "Εγώ όταν ήμουν έγκυος...." μπλα μπλα μπλα.....

Μην ανησυχείς για τίποτα , με το χρόνο θα το ακούσεις και αυτό!

Συνήθως το 1ο παιδί το ακούμε στον 5ο μήνα.

Φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του οτι οι πρωτότοκες δεν αντιλαμβάνονται νωρίς τις κινήσεις απ'οτι διάβασα,οι κινήσεις στην αρχή είναι τόσο απαλές που αναρωτιέσαι αν είναι το μωρό ή απλώς το στομάχι/εντεράκι σου. :D

Χαλάρωσε κι αυτή η μαγική στιγμή θα έρθει!!Μαγική!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάτι ακόμα

ως πρωτάρα μπορεί να το έχεις ακούσει και να μην κατάλαβες ότι πρόκειται για το μωρό σου :lol:

εγώ πάντως αυτό έπαθα... συνειδητοποίησα κάποια στιγμή ότι αυτό που ακούω ναι είναι το μωρό μου αλλά ότι αυτό το πράγμα το νιώθω περιστασιακά εδώ και δυο βδομάδες μια στα τόσα :lol:

 

:wink: το μόνο που δε χρειάζεται να ανησυχείς είναι αυτό.... θα το ακουσεις σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον ενιωσα στη 17η βδομαδα.

Ενιωσα οπως οταν σκαει μια φουσκαλα.

Πολυ αμυδρο. Οντως το πρωτο μωρο μπορει

να το νιωθεις συνεχεια αλλα να μην ξερεις οτι ειναι αυτο.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω την ακουσα στο τελος του τεταρτου μηνα της εγκυμοσυνης μου.τον εννατο μηνα επισης δεν την ακουγα σχεδον καθολου...ο γιατρος ελεγε πως ειναι φυσιολογικο..

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενοιωσα ενα δυνατο χτυπηματακι απο το νινι μου γυρω στην 17η εβδομαδα και μετα απαλα,ισα που τα καταλαβαινω!!!!

Ελπιζω απο εδω και περα να τον ακουω συχνοτερα!!! :D

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μικρή μου Νίνα έκανε αισθητή την παρουσία της περίπου στην 15η-16η εβδομάδα ήταν και είναι πολύ κολοτούμπα η μικρούλα μου!!!Στην αρχή πάντως την ένιωθα σαν να τρέμουν πεταλουδίτσες στην κοιλιά μετά άρχισαν οι μεγάλες κλωτσιές!!Τώρα η κοιλιά μου κάνει κύματα όταν αλλάζει θέση..Αντε να γεννηθεί να την βλέπω κιόλας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

summerday μην ανησυχείς καθόλου...εγώ τον μπέμπη μου για πρώτη φορά των ένιωσα περίπου στην 20η εβδομάδα!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειμαι 17η εβδομαδα κι ακομα δεν εχω νιωσει τιποτα. Ισως ειναι και τοσο απαλα τα αγγιγματακια που δεν ξερουμε αν ειναι το μωρο. Παντως δεν ανησυχω, σκεψου σε λιγο καιρο που θα σε ταραζει στις κλωτσιες!! χιχιχ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα με ρωτούσαν συνέχεια αν το έχω ακούσει από την 17η εβδομάδα και να σου πω την αλήθεια με άγχωναν που δεν το είχα ακούσει. Νόμιζα πως κάτι δεν πήγαινε καλά. Έψαχνα να βρω το φτερούγισμα αλλά τίποτα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα κάποια χτυπηματάκια σαν μικρές κλωτσίτσες να νομίζω οτι είναι κάτι άλλο και όχι ο πιτσιρίκος μου που δήλωνε την παρουσία του. Τελικά μετά από μια επίσκεψη στο γυναικολόγο μου τον είδα να με κλωτσάει και το ένιωσα ταυτόχρονα οπότε κατάλαβα πως άδικα έψαχνα για φτερουγίσματα και πως τόσο καιρό άδικα αγχωνόμουν αφού από την 19-20 εβδομάδα τον είχα ακούσει τον μπέμπη μου.

Οπότε χαλάρωσε, μην τους αφήνεις να σε αγχώνουν. Θά έρθει η ώρα που θα το καταλάβεις και εσύ το μωράκι σου και πίστεψέ με είναι μια στιγμή μαγική! Όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γύρω στην 20 εβδομάδα βεβαιώθηκα ότι είναι το μωρό και όχι κάτι άλλο μέχρι τότε ήμουν να σκάσω γιατί δεν το άκουγα.

 

Για να καταλάβω δε η άσχετη ότι αυτό που χτυπούσε ρυθμικά χαμηλά στην κοιλιά μου ήταν ο λόξιγκας του μωρού και όχι συσπάσεις...... έπρεπε να περάσουν ακόμα 3-4 εβδομάδες………….. :lol::lol:

 

Χαλάρωσε και άστους να λένε................. :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν ανησυχω, σκεψου σε λιγο καιρο που θα σε ταραζει στις κλωτσιες!! χιχιχ

 

Ακριβώς!

Και όχι μόνο κλωτσιές,αλλά και μπουνιές και στριφογυρίσματα και τούμπες...

Οι δικές μου τελευταία δεν ξέρω γιατί αλλά έχουν ξεσαλώσει.Πού να είχανε και περισσότερο χώρο :P

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στην αρχή της 19ης εβδομάδας έφαγα την πρώτη κλωτσιά και ήταν πραγματικά τρομερή στιγμή. :) Το γουργούρισμα βέβαια το άκουγα που και που από την 16η εβδομάδα, αλλά δεν είχα καταλάβει ότι είναι το μωρό μέχρι που μου περιέγραψε η μητέρα μου πως είναι και άρχισα να το προσέχω. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Και γω είμαι από αυτές που άργησαν αρκετά να νιώσουν το μωράκι τους.. Στην 21 εβδομάδα ένιωσα κάτι σαν πίεση στην ουρ. κύστη και μάλιστα στην αρχή ούτε που κατάλαβα ότι ήταν η μπουμπού μου :oops: ..Κανονική κλοτσιά ένιωσα μετά από 10 σχεδόν μέρες και μόνο όταν ξαπλώνω ή κάθομαι πολύ ήσυχη. Πάντως η δικιά μου χτυπάει συνήθως στην αριστερή κάτω πλευρά!!

Link to comment
Share on other sites

Την 17η εβδομάδα ένιωθα τις κινήσεις αλλά όχι φτερούγισμα πομου περιέργαφαν ότι θα νιώσω, πιο πολύ σαν στριφογύρισμα ήταν (και ευτυχώς γιατί εκείνες τις ημέρες είχα αίμα και θα τρελαινόμουν αν δεν ένιωθα και τις κινήσεις). Κλωτσιά έφαγα την 19η εβδομάδα και από τότε με έχει ταράξει. Σε κάθε γυναίκα και κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετικός ο χρόνος και εξαρτάται από τη θέση, από το πόσα κιλά πήρε, μην αγχώνεσαι. 8)

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ψιλονιώθω αλλά δεν νομίζω ότι είναι το μωράκι μου...ίσως και να κάνω λάθος βέβαια.Σήμερα μπαίνω στον 5ο μήνα μου και ευελπιστώ να το ακούσω σύντομα γιατί έχω αγχωθεί λίγο...Μάλιστα σκεφτόμουν να πάρω τη γυναικολόγο μου και να της ζητήσω να πάω να το δούμε στον υπέρηχο νωρίτερα από ότι το έχουμε καθορίσει.

Ευχαριστώ πάντως όλες σας...όταν θα έχω νέα του θα σας ενημερώσω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση...

Το μωρό το ακούτε κάθε μέρα; Εγώ ενώ εδώ και κάποιες ημέρες είχα αρχίσει να το νιώθω, από το Σάββατο και μέχρι και τώρα, δεν το έχω καταλάβει καθόλου. Συμβαίνει κάτι τέτοιο; Ανησυχώ πάρα πολύ...Είμαι στην 19η εβδομάδα και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό.

Τώρα μόλις έκλεισα ραντεβού με την γυναικολόγο μου να πάω το απόγευμα να δω τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Εγω φίλη Candy μπήκα σήμερα στην 19η εβδομάδα και πρέπει να ομολογήσω ότι αυτό που νιώθω κάποιες φορές σαν μικρά χτυπηματάκια χαμηλα - και ουδεμία σχέση έχουν με φτερουγίσματα όπως ανέφεραν άλλες φίλες μέλλουσες μαμάδες - και που ελπίζω να είναι το παιδί μου και οχι τα έντερα μου, δεν το νιώθω κάθε μέρα.Κάπου άλλωστε διάβασα ότι η γυναίκα στο πρώτο της παιδί συνήθως αντιλαμβάνεται το μωρό της μετά την 20η εβδομάδα.Σε αυτό το άρθρο εννοείται πιστεύω ότι το μωρό αρχίζει να γινεται αντιληπτό πιο έντονα και καθημερινά μετά την 20η εβδομάδα.Πάντως σίγουρα το καλυτερο ειναι να πας να το τσεκάρεις με τον γυναικολόγο σου.Και εγώ έχω μεγάλο άγχος με το μωρό μου άλλα κάνω υπομονή μέχρι την μεγάλη Τρίτη που έχω ραντεβού με την γυναικολόγο μου.Ενημέρωσε μας όταν θα έχεις νεότερα.Πάντως πιστεύω ότι δεν υπάρχει λογος ανησυχίας.Όλα θα είναι μια χαρα....

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια σημερα νομιζω οτι το ενιωσα πραγματικα, λαμβανω σε διαστηματα κατι χτυπηματακια πολυ ελαφρα και φυσικα σκαω στα γελια μολις το παθαινω δε ξερω γιατι :D:D

 

ειμαι 18 εβδ. και 4 ημερων αυτη τη στιγμη.. η ζουζουνα μου θελει μαλλον να με κανει να ασχολιεμαι μαζι της συνεχεια. :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...