Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Μπραβο κοριτσουδι μου, πολυ χαιρομαι για σενα. Κι εγω μολις εκλεισα το τριμηνο ετσι ημουν και απολαυσα την εγκυμοσυνη μου, τοσο που να θελω οπωσδήποτε αλλη μια, εγω που ελεγα ΕΝΑ παιδί.

Το μικρουλακι μου ειναι πολυ καλα, ειναι σε φαση που αλλαζει πολυ τωρα, αρχιζει να καθεται, σημερα θα φαει κρεμα πρωτη φορα, ειναι πιο επικοινωνιακή γενικως και ευτυχως εξακολουθει να ειναι ησυχουλα. Τη λατρευω.

Αντε να δεις τι ωραια ειναι με μωρο (εγω πιστευω οτι θα εχεις κοριτσακι) και θα τα μαθουμε μαζι σκι.

Φιλακια

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

MPOUMPOU ΣΕ ΘΑΥΜΑΖΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΨΥΧΡΑΙΜΗ.ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΥΣΤΕΡΙΚΗ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ. ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΩ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

smoutsάκι ναι ναι, μαζί για σκι!!! Πιστευω οτι το μπεμπεκι μας με τετοιους τρελαμενους με το σκι γονεις σιγουρα θα ακολουθησει!!!

 

Ρενατα μου, είναι ο χαρακτήρας μου ετσι.. Γενικως δεν τα παω καλα με το αγχος...

Αυτο το μωρακι το περιμενω πως και πως και το ονειρευομουν πολυ πολυ καιρο, μα με το να αγχωθω δεν προσφερω κατι ουτε μπορω να αποτρεψω καταστασεις!

Οποτε χαμογελω, ηρεμω και σκεφτομαι θετικά!!! Δοκιμασε το και θα με θυμηθεις!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η μπουμπούκα μας πέρα από όοοοοολες τις άλλες χάρες που έχει είναι και σοφή! Να την ακούτε!!!

Έτσι μωρό μου χωρίς άγχος και όλα θα πάνε σούπερ!!!

 

(σόρυ για την σφήνα, συνεχίστε.....)

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η μπουμπούκα μας πέρα από όοοοοολες τις άλλες χάρες που έχει είναι και σοφή! Να την ακούτε!!!

Έτσι μωρό μου χωρίς άγχος και όλα θα πάνε σούπερ!!!

 

(σόρυ για την σφήνα, συνεχίστε.....)

 

Κοριτσάκι μουυυυυυυ:D:D:D

 

Τι κάνεις?? ΝΑ μου φιλήσεις τα κουκλάκια σου!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΙΑΝΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ ΒΛΕΠΩ ΠΑΛΙ ΑΠΟΨΕ.

MPOUMPOU MOY ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΛΑΧΤΑΡΑΩ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΤΡΕΜΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΜΕΙΩΣΩ. ΑΛΗΘΕΙΑ !!!

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι νυχτερινός τύπος ουτως η αλλως... Το πρωι υποφερω να ξυπναω νωρίς!

Ρενατα μου καταλαβαινω πως οταν εχεις περασει πολλα αγχωνεσαι με το παραμικρο μεχρι να γεννηθει το μωρακι, ομως αν σκεφτεσαι θετικα νομιζω ολα καλα πανε στο τελος, συν του γεγονοτος οτι κανεις και το μωρακι σου στην κοιλια ευτυχισμενο και χαλαρό!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΙ ΑΔΙΚΟ.

ΚΙ ΕΓΩ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΣ ΤΥΠΟΣ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΞΥΠΑΝΩ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΩΣ ΤΙΣ 11.00. Ο ΥΠΝΟΣ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ. ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΟΥ..........

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και που να φτάσεις στην 36η βδομάδα που είμαι εγώ. Ο μικρός το βράδυ δε στέκεται πουθενά. Γυρίζω αριστερά μου χτυπάει με το ποδαράκι. Γυρίζω δεξιά μου χτυπάει με το άλλο ποδαράκι, λες και με κοροιδέυει. Αφού μερικές φορές μονολογώ "που θες να πάω, πές μου". Μπρούμυτα δεν υπάρχει περίπτωση. Ανάσκελα με πονάει η μέση και δε βολέυομαι΄όπως και το κόκκαλο στους γλουτούς. Ειδικά τις 2 τελευταίες βδομάδες υποφέρω στον ύπνο μέχρι που σηκώνομαι και περπατάω λίγο μέσα στο σαλόνι για να ξεπιαστώ λιγάκι και μετά ξαναπέφτω. Στριφογυρίζω συνέχεια με αποτέλεσμα να μένω ξάγρυπνη μέχρι αργά και όταν με παίρνει επιτέλους ο ύπνος ροχαλίζω τόσο δυνατά και ακατάπαυστα που ξυπνάω τον άντρα μου. Με χαιδέυει λιγάκι στο χέρι, ξυπνάω και μετά πάλι τα ίδια. Και φυσικά λόγω του ακατάστατου ύπνου δεν μπορώ να σηκωθώ πριν τις 11 το πρωί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

smouts ΑΣ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΑΣ ΜΕΝΩ ΞΑΓΡΥΠΝΗ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΓΙΑΤΙ ΥΠΟΦΕΡΩ ΠΟΛΥ. ΚΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ELIANA ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΜΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ ΚΙ ΑΥΤΟ. ΤΟΣΑ ΕΧΩ ΤΡΑΒΗΞΕΙ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΛΟΓΙΚΑ.

AMALIA ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ. ΕΙΣΑΙ ΣΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρενατα μου, οταν με το καλο γεννηθεί, θα λες απο το ξενυχτι, χριστε μου ετσι θα ειναι η ζωη μου απο δω και στο εξής? ευτυχως κραταει λιγο, αλλα τοτε θα σου φαινεται πολυ.

Ειναι λογικα κοριτσια ολα αυτα, οι αυπνιες λογω ορμονων, οι αυπνιες λογω κοιλιας. Αλλα αυτα τα "καλα" τα εχει η εγκυμοσυνη. Και ειναι τοσο ωραια...

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην έχω ακόμα γεννήσει, αλλά πιστεύω ότι όσο και να ταλαιπωρηθείς, όσο και να ξενυχτήσεις όταν βλέπεις αυτό το μικρό πλάσμα να σου χαμογελάει και να σου σφίγγει το χέρι είναι η μεγαλύτερη ανταμοιβή. Ξεχνάς τα πάντα. Μπορεί να παραπονιόμαστε αλλά σαν τη μητρότητα δεν υπάρχει άλλο τόσο έντονο συναίσθημα....

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ELIANA. ΚΙ ΕΣΥ SMOUTS KAΛΑ ΤΑ ΛΕΣ. ΤΟ ΞΕΡΩ ΠΩΣ Η ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΧΑΝΩ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αξιζει λεει? Και με το παραπανω, απλα τον πρωτο καιρο, το μωρο μονιμως κοιμαται, χέζεται και κλαεί. Και δεν αντιδραει καθολου σε σενα. Συν την κουραση απο τα ξενυχτια, ειναι καπως... Ενα γλυκο καπως ομως.

Εγω αυτο που λεω, ειναι οτι ειναι κριμα, τις πρωτες μερες της ζωης του παιδιού σου, να μην καταφέρνεις να τις χαίρεσαι απο την ταλαιπωρια. Γιατί λιγο οι ορμονες που πεφτουν αποτομα, λιγο η κουραση, λιγο το αγχος, εισαι σε αλλο πλανητη τοτε.

Οσο για τωρα, που η δική μου ειναι 5,5 και αρχιζει και επικοινωνει πολυ περισσότερο (αλλα και απο πιο λιγο πιο πριν), παιδια ειναι ΤΕΛΕΙΑ. Δεν εχω να σας πω κατι αλλο. Ειναι το ωραιοτερο πραγμα που μου συμβαινει.

Και υποψιν, δεν ειμαι καθολου αρνητικος ανθρωπος. Κι εγω ετσι αντιδρουσα οπως εσείς τωρα σε αυτα που ακουγα να μου λενε. Απλα, νομιζω οτι καθε μανουλα to be, δεν ειναι κακο να ειναι προετοιμασμενη (εγω δεν ημουν) για τις δυσκολιες που θα αντιμετωπισει τον πρωτο καιρό (μιλαμε περιπου για τις πρωτες 40 μερες γιατί μετα αρχιζει και στρωνει το μωρο).

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ εγώ είμαι προετοιμασμένη και με το παραπάνω για τρελή κούραση και ξενύχτια. Η μόνη ασχολία στην αρχή θα είναι το μωρό. Το συζητήσαμε και με τον άντρα μου και τα χωρίσαμε λιγάκι τα πράγματα. Εκείνος θα μαγειρεύει όταν μπορεί, θα βάζει κανένα πλυντήριο, άπλωμα και αποστείρωση για να μπορώ να ασχολούμαι με το μωρό να ξεκουράζομαι και να κοιμάμαι λιγάκι, όταν κοιμάται κι εκείνο, αφού δεν έχουμε άλλη βοήθεια. Θα έρχεται και η κυρία που κάνει γενική σπίτι κάθε 15 ημέρες και φαντάζομαι ότι θα τα καταφέρουμε. Αλλωστε από δυσκολίες άλλο τίποτα μέχρι τώρα, ειδικά τα τελευταία 2,5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Και θα καταφερετε μια χαρα,να εισαι σιγουρη. Αν τα βρισκεις με τον αντρα σου, και ειναι διατεθειμενος να σε βοηθησει, θα τα πατε πολυ καλυτερα απο το να εχετε τις γιαγιαδες μεσα στα ποδια σας. Κι εμεις ετσι καναμε. Μονοι μας και με μια γυναικα που απλα σε μας ερχοταν καθε εβδομαδα για δουλειες. Και τα πηγαμε πολυ καλα νομιζω.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Με τον άντρα μου τα βρίσκουμε μια χαρά όταν δεν μπλέκονται άλλοι στα σχέδιά μας. Ειδικά τώρα στην εγκυμοσύνη δεν περίμενα τόσο μεγάλη ανταπόκριση.

Παππούδες - γιαγιάδες δε θέλουμε ούτε κι εμείς στο σπίτι, να σου λένε κάνε έτσι, τάισε το παιδί, γιατί κλαίει το παιδί, να μπερδεύονται στα πόδια μας και να μας αποπροσανατολίζουν εντελώς.

Και δεν θα μπορούσα σε καμμιά περίπτωση να έχω την πεθερά μου στο σπίτι όλη μέρα για αρκετές μέρες. Ασε που ποτέ δεν έχει προτείνει να προσφέρει βοήθεια στο οτιδήποτε, ούτε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ούτε φυσικά τώρα.

Καλύτερα οι τρεις μας σπίτι. Μια χαρά θα τα καταφέρουμε. Οι μητέρες μας δηλαδή πως μας μεγάλωσαν με τόσες δυσκολίες και χωρίς φυσικά τα μέσα που υπάρχουν σήμερα. Πριν 34 χρόνια η μητέρα μου είχε μόνο πάνινες πάνες και δεν είχε ούτε πλυντήριο να τις πλύνει, όλα στα χέρια. Κι εμείς που έχουμε τα πάντα....παραπονιόμαστε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε. Ξερεις τι μας ειπε η Παιδίατρος οταν ηρθε στο σπιτι την επομενη μερα που γυρισαμε σπιτι? Συγχαρητήρια. Και ξερεις γιατί? Γιατί ήμασταν απο τα ελαχιστα ζευγαρια που δεν ειχαμε τις γιαγιαδες μεσα στα ποδια μας!

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία βρε κοριτσάκια... Οι συσπασεις της μητρας πως είναι? Πως τις καταλαβαινεις??

Ετσι για να εχω μια ιδεα...

Το μπεμπεκι πλεον το νιωθω καθε μερα και για να ειμαι και ακριβης καθε βραδυ που παω να κοιμηθω και χαλαρωνω αρχιζει τις κλωτσιτσες! :D:D

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία βρε κοριτσάκια... Οι συσπασεις της μητρας πως είναι? Πως τις καταλαβαινεις??

Ετσι για να εχω μια ιδεα...

Το μπεμπεκι πλεον το νιωθω καθε μερα και για να ειμαι και ακριβης καθε βραδυ που παω να κοιμηθω και χαλαρωνω αρχιζει τις κλωτσιτσες! :D:D

μπουμπου μου τι κανεις????εδω πρωην μαρκελλομαμα!!!πως παει το νινακι?

λοιπον οι συσπασεις ειναι σαν γλυκα πονακια περιοδου και μπορει να εχεις καθολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης...οσο για τις συσπασεις τις γεννας να εισαι σιγουρη πως θα τις καταλάβεις!!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι συσπάσεις είναι πόνοι περιόδου που σε πιάνουν κάποιες φορές σαν να ειναι πριν αδιαθετήσεις. Κρατάνε μερικά δευτερόλεπτα ή λεπτά.

Οι συσπάσεις προκαλούν και πέτρωμα στην κοιλιά και γίνονται πολύ έντονες όταν είσαι σε φάση γέννας.

Link to comment
Share on other sites

μπουμπου μου τι κανεις????εδω πρωην μαρκελλομαμα!!!πως παει το νινακι?

λοιπον οι συσπασεις ειναι σαν γλυκα πονακια περιοδου και μπορει να εχεις καθολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης...οσο για τις συσπασεις τις γεννας να εισαι σιγουρη πως θα τις καταλάβεις!!!!

 

Γεια σου κοριτσακι μου, είμαστε μια χαρα οπως ειδες αρχισαμε τις κλωτσιες σιγα σιγα!

Εσενα το μπεμπεκι?? Η Μαρκελιτσα??

Ωστε ετσι ειναι οι συσπασεις ε?? Ειπα να ρωτησω για να παρω μια ιδεα...Αρα ουδεμια σχεση εχουν με τις κλωτσιτσες!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι και τα δυο τα μωρακια μου!!!

δεν εχουν καμια σχεση οντως οι συσπασεις με τις κλωτσιτσες!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...