Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΞΕΡΕΤΕ!!!


voula7

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΚΟΥΣΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑ

 

Ο ΛΕΥΤΕΡΑΚΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΟΣ

 

ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΛΑΙΚΗ

ΣΥΝΑΝΤΙΕΜΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΜΑΚΡΙΝΗ ΣΥΓΓΕΝΗΣ.

 

ΑΧ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΛΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΓΛΥΚΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΛΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΟ?

 

ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΩΡΑ ΠΟΥ ΤΩΝ ΕΙΔΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΙΟΛΙ..........

 

ΤΗΣ ΑΠΟΚΡΙΕΣ ΤΩΝ ΕΙΧΑ ΝΤΥΣΕΙ ΓΑΤΟ.

 

ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΕ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΑΣ .

 

ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΛΕΕΙ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΠΑΙΔΙ.

ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΑ ...........!!!!!!!!!!!!!!

ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΟΛΛΟ ΧΑΜΟΓΕΛΑ ΔΕΝ ΚΛΕΕΙ ΠΟΤΕ?

ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΠΟΤΕ..........!!!!!

ΚΑΙ .............................

ΝΑΙ..................................

ΤΩΝ ΤΣΙΜΠΑ ΜΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΣΤΑ ΜΠΟΥΤΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΚΛΕΕΙ.

 

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΤΣΙΡΙΖΕ ΠΑΠΑΡΟΥΝΑ ΤΟ ΨΥΧΑΚΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΑΜΑ..........

 

ΤΗΣ ΕΧΩΣΑ ΦΟΥΣΚΟ ΣΤΟ ΜΑΓΟΥΛΟ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ...

 

ΗΤΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΣΥΓΝΩΜΗ .....................

 

ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΣΥ ΠΩΣ ΚΛΕΣ ?

ΔΕΝ ΣΕ ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΤΕ..........

 

Κάθε φορά που διαβάζω το πρώτο μέρος παγώνω :cry::cry::cry:, αλλά συνεχίζω μέχρι το τέλος, γιατί πολύ το απολαμβάνω:twisted::twisted::twisted:!!!!

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, κυκλοφορούν πάρα πολύ κακοί άνθρωποι εκεί έξω....και πάρα πολύ άνθρωποι, οι οποίοι δεν είναι κακοί, ίσως, αλλά είναι πολύ σαλταρισμένοι.....άνθρωποι που εκνευρίζονται με το παραμικρό, με πράγματα που οι υπόλοιποι θα τα αφήναμε να περάσουν χωρίς να το κάνουμε θέμα. Όπως π.χ. το να κάνει ένα παιδάκι λίγη φασαρία. Ε, παιδί είναι, δεν είναι έπιπλο, θα βάλει και μια φωνίτσα.

Εγώ δεν έχω παιδιά, ακόμη, αλλά επειδή έχω μεγαλώσει με μικρά ξαδέρφια και μετά όταν τα αδέρφια μου έκαναν τα παιδιά τους, ήμουν αρκετά νέα και τα ανίψια μπαινόβγαιναν στο σπίτι κι ασχολιόμουν αρκετά μαζί τους, είμαι, θα έλεγα, εξοικειωμένη με το θέμα "παιδί και θόρυβος".

Ε, λοιπόν, παίρνω ανάποδες, όχι μόνο με τα περιστατικά που περιγράψατε, αλλά ακόμα και με τις κακίες που λένε ορισμένοι μπροστά σε μικρά παιδιά. Ακούστε σκηνικό: είμαι σε μία καφετέρια με μία φίλη μου και το μωράκι της, το οποίο που και που γκρινιάζει και ψιλοκλαίει (όχι κάτι το τρομερό, όμως). Η φίλη μου φυσικά, ασχολείται όσο μπορεί με το παιδί, όποτε κλαίει του δίνει κουδουνίστρα, πιπίλα, το παίρνει αγκαλιά κλπ κλπ, από την άλλη, επεδίωξε την περισσότερη ώρα να τον έχει καθισμένο στο καρότσι του, για να συνηθίζει τον κόσμο και να συνηθίζει στην ιδέα ότι όταν βγαίνουν έξω, δεν θα μπορεί η μαμά του να τον κρατάει συνέχεια αγκαλιά. Δίπλα μας κάθονται δύο καρακαηδόνες, ξανθό μαλλί, ακριβή τσάντα, μανικιούρ, μαύρο γυαλί κι ύφος μπλαζέ, τύπου, είμαστε πολύ σούπερ κουκλάρες κι έχουμε όλο τον κόσμο στα πόδια μας (σημ:δεν κατακρίνω τις γυναίκες που περιποιούνται τους εαυτούς τους, το μπλαζέ ύφος δεν μπορώ, ούτε σε γυναίκα ούτε και σε άντρα). Κάθε φορά που γκρινιάζει το μωρό, αυτές στραβομουτσουνιάζουν. Κάποια στιγμή, έρχεται ο σερβιτόρος, τις ρωτάει "Θέλετε να σας φέρω κάτι άλλο" και πετάγεται το ένα από τα δύο ξόανα και λέει "τον Ηρώδη"! Πριν προλάβει να αντιδράσει η μάνα του παιδιού, πετάγομαι εγώ σαν την να μην πω και της λέω "ο Ηρώδης, μαντάμ, άργησε καμιά 30αριά χρόνια, έπρεπε εσένα να σε είχε ξεπαστρέψει, κι όχι το μωράκι που το έχεις φάει με τα μάτια και θα μας το ματιάξεις με τη γρουσουζιά σου και την αρνητική σου ενέργεια". Κόκκαλο αυτή! Παραλίγο να πιαστούμε μαλλί με μαλλί, γιατί κι η μάνα του παιδιού τα πήρε και της ζήτησε αυτηνής το λόγο. Τεσπά, μετά από λίγο έφυγαν αυτές και καλά θυμωμένες κι έκαναν και σχόλιο του τύπου ¨κάτσαμε να πιούμε έναν καφέ, σαν άνθρωποι κι ήρθε η άλλη με το παιδί της (η φίλη μου) και μας ενόχλησε". Φυσικά, της χάλασαν της φίλης μου τη διάθεση....κι ερωτώ: πάμε σε μία καφετέρια σε ΠΛΑΤΕΙΑ, καθόμαστε έξω, τρώμε στα αυτιά όοοοολη την κίνηση της λεωφόρου, ακούμε τη μουσική στη διαπασών και το μόνο που μας ενοχλεί είναι ένα παιδικό κλαμματάκι? Δεν είναι κι αυτό δείγμα κακίας? Ή εγώ είμαι περίεργη, τελικά?

Για να μην σας πω και το άλλο.....νοικιάζουμε ένα διαμέρισμα των γονιών μου, εδώ και 12 χρόνια. 3 φορές το νοικιάσαμε σε πολύτεκνες οικογένειες. Αν εξαιρέσουμε την πρώτη οικογένεια, με τους οποίους δεν είχαμε καλή σχέση, με τους υπόλοιπους 2 τα είχαμε πάει περίφημα...ξέρετε τι μας είχαν πει? "σπάνιο πράγμα να βρούμε, εμείς με τα πολλά παιδιά, ένα τόσο καλό σπίτι και να μας το νοικιάσουν, οι περισσότεροι βλέπουν τα παιδιά και δεν μας θέλουν, γιατί φοβούνται ότι θα κάνουν φασαρία!". Έλεος, δηλαδή!

Τεσπά, καλά κάνετε και προστατεύετε τα παιδιά σας, τα παιδιά είναι το μέλλον κι η ελπίδα της κοινωνίας......

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω εκνευριστει!τι ατομα υπαρχουν...καλα αυτο με τις καφετεριες που κοιτουν τα μωρα λες και ειναι οτι χειροτερο μπορει να συμβει πως μου τη δινει,εξαλλη γινομαι!

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτα που διαβαζω βρε κοριτσια?

ελεος!!!!!!!!

 

μεθαυριο θα πρεπει να προσεχω πολυ με το μικρο μας....:rolleyes:

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το αρχικο θεμα δεν θα σχολιασω καν.. αν καποιος ξενος αγγιζε το παιδι μου θα τον ειχα στειλει στο ΚΑΤ για κανα τριμηνο..

Τωρα οσον αφορα τα παιδια των φιλων μας που μας ενοχλουνή ενοχλουν το παιδι μας, δεν νομιζω οτι χρειαζεται να το κανουμε θεμα.. απλα κοβουμε επαφες..

Εγω τον τελευταιο καιρο εχω κοψει με κολλητη μου που καναμε πολυ παρεα γιατι η κορη της οποτε ερχεται σπιτι κανει ζημιες κ γενικα φερνει τον πανικο.

Συναντιομαστε αραια κ που μονο αν με παρει αυτη τηλεφωνο.. οποτε νομιζω οτι αργα η γρηγορα θα το παρει το μυνημα κ θα κοψει εντελως κ αυτη.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κι εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας. Γενικά με τα παιδιά που κάνει παρέα η μικρή μου τα πάει θαυμάσια και αυτά είναι πολύ φιλικά και ήσυχα. και πιστεύω ότι είναι και θέμα οικογένειας αυτό. Είναι, όμως, το μικρό μιας φίλης, που φυσικά δεν φταίει αυτό γιατί ζει άγριες καταστάσεις το καημένο, το οποίο είναι πολύ επιθετικό. Γενικά προσπαθώ να αποφύγω την παρέα της μικρής μαζί του αλλά όχι πάντα. Προ ημερών το έιχε η γιαγιά του κάτω από το σπίτι μας και επειδή το λυπήθηκα μόνο του κατέβηκα και προσφέρθηκα να το πάρω να παίξουν πάνω με τη μικρή. Ο μικρός ήρθε όλο χαρά. Εγώ βέβαια από πάνω γιατί ξέρω ότι είναι επιθετικός και έχει ξεσπάσματα χωρίς αφορμη. Κάποια στιγμή είναι στο διάδρομο γυμναστίκής με τη μικρή μου και ανεβοκατεβαίνουν. Εγώ από πάνω και επισημαίνω ότι να προσέχουν μη χτυπήσουν. Κάποια στιγμή πέφτει η δικιά μου χωρίς να χτυπήσει σηκώνενται συνεχίζει. Τους λέω είδατε? με προσοχή μη χτυπήσετε. Εκείνη τη στιγμή παραπατάει και ο μικρος.΄Το παιδί δεν χτύπησε γιατί το έβλεπα, όμως επειδή έχει φάει πολύ ξύλο στο σπίτι του, τρομοκρατήθηκε τόσο πολύ μήπως το δείρω κι εγώ που άρχισε να κλαίει σπαρακτικά. Πόνεσε η καρδιά μου. Πήγα να το αγκαλιάσω και τραβήχτηκε γιατί νόμισε ότι θα το χαστουκίσω. Μιλάμε ότι έπαθα σοκ. όταν η δικιά μου τον άκουσε να κλαίει πήγε να τον αγκαλιάσει και ο μικρός της όρμηξε και της έκανε νυχιά στο μάτι που εσωτερικά έκανε αιμάτωμα. Μέσα στα μάτια μου αυτό. Θύμωσα πολύ αλλά τον δικαιολόγησα επειδή ήταν σα τρομαγμένο κουνέλι. Μετά από 5 λεπτά κι ενώ τον ηρέμησα λίγο τον καημενούλη, ξαναέρχεται η μικρή μου και πάει να τον ξανααγκαλιάσει.Και τι κάνει?Την αρπάζει από το μάγουλο και της το στρουφίζει. Η μικρή μου σοκαρίστηκε. Πρώτη φορά την άκουσα να κλαίει έτσι. Το μάγουλο βέβαια τούμπανο.Μάζί με το μάτι σαν να είχε πάει σε αγώνα μποξ. Έγινα έξω φρενών.Όμως δεν θα μπορούσα ποτέ να χτυπήσω ένα μικρό παιδί που έχει αυτή τη συμπεριφορά επειδή εισπράττει βία από το σπίτι του. Απλά του είπα ότι δεν επιτρέπεται να χτυπάμε κανένα και τον πήρα και τον πήγα αμέσως στη γιαγιά του, λέγοντας της τι συνέβη. Η απάντηση ήταν ότι είναι πολύ ζωηρός τι να κάνουμε? Εξάλλου στη φύση των αγοριών είναι να είναι επιθετικά. Δεν μίλησα γιατί δεν ήθελα να ανοίξω κουβέντα, και το μόνο που είπα είναι ότι η μικρή πάιζει και με άλλα αγόρια συνομήλικα αλλά ποτέ δεν έχουν δαρθεί μεταξύ τους. Φυσικά από δω και πέρα θα αποφύγω εντελώς το παιδί μου να κάνει παρέα μαζί του.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κι εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας. Γενικά με τα παιδιά που κάνει παρέα η μικρή μου τα πάει θαυμάσια και αυτά είναι πολύ φιλικά και ήσυχα. και πιστεύω ότι είναι και θέμα οικογένειας αυτό. Είναι, όμως, το μικρό μιας φίλης, που φυσικά δεν φταίει αυτό γιατί ζει άγριες καταστάσεις το καημένο, το οποίο είναι πολύ επιθετικό. Γενικά προσπαθώ να αποφύγω την παρέα της μικρής μαζί του αλλά όχι πάντα. Προ ημερών το έιχε η γιαγιά του κάτω από το σπίτι μας και επειδή το λυπήθηκα μόνο του κατέβηκα και προσφέρθηκα να το πάρω να παίξουν πάνω με τη μικρή. Ο μικρός ήρθε όλο χαρά. Εγώ βέβαια από πάνω γιατί ξέρω ότι είναι επιθετικός και έχει ξεσπάσματα χωρίς αφορμη. Κάποια στιγμή είναι στο διάδρομο γυμναστίκής με τη μικρή μου και ανεβοκατεβαίνουν. Εγώ από πάνω και επισημαίνω ότι να προσέχουν μη χτυπήσουν. Κάποια στιγμή πέφτει η δικιά μου χωρίς να χτυπήσει σηκώνενται συνεχίζει. Τους λέω είδατε? με προσοχή μη χτυπήσετε. Εκείνη τη στιγμή παραπατάει και ο μικρος.΄Το παιδί δεν χτύπησε γιατί το έβλεπα, όμως επειδή έχει φάει πολύ ξύλο στο σπίτι του, τρομοκρατήθηκε τόσο πολύ μήπως το δείρω κι εγώ που άρχισε να κλαίει σπαρακτικά. Πόνεσε η καρδιά μου. Πήγα να το αγκαλιάσω και τραβήχτηκε γιατί νόμισε ότι θα το χαστουκίσω. Μιλάμε ότι έπαθα σοκ. όταν η δικιά μου τον άκουσε να κλαίει πήγε να τον αγκαλιάσει και ο μικρός της όρμηξε και της έκανε νυχιά στο μάτι που εσωτερικά έκανε αιμάτωμα. Μέσα στα μάτια μου αυτό. Θύμωσα πολύ αλλά τον δικαιολόγησα επειδή ήταν σα τρομαγμένο κουνέλι. Μετά από 5 λεπτά κι ενώ τον ηρέμησα λίγο τον καημενούλη, ξαναέρχεται η μικρή μου και πάει να τον ξανααγκαλιάσει.Και τι κάνει?Την αρπάζει από το μάγουλο και της το στρουφίζει. Η μικρή μου σοκαρίστηκε. Πρώτη φορά την άκουσα να κλαίει έτσι. Το μάγουλο βέβαια τούμπανο.Μάζί με το μάτι σαν να είχε πάει σε αγώνα μποξ. Έγινα έξω φρενών.Όμως δεν θα μπορούσα ποτέ να χτυπήσω ένα μικρό παιδί που έχει αυτή τη συμπεριφορά επειδή εισπράττει βία από το σπίτι του. Απλά του είπα ότι δεν επιτρέπεται να χτυπάμε κανένα και τον πήρα και τον πήγα αμέσως στη γιαγιά του, λέγοντας της τι συνέβη. Η απάντηση ήταν ότι είναι πολύ ζωηρός τι να κάνουμε? Εξάλλου στη φύση των αγοριών είναι να είναι επιθετικά. Δεν μίλησα γιατί δεν ήθελα να ανοίξω κουβέντα, και το μόνο που είπα είναι ότι η μικρή πάιζει και με άλλα αγόρια συνομήλικα αλλά ποτέ δεν έχουν δαρθεί μεταξύ τους. Φυσικά από δω και πέρα θα αποφύγω εντελώς το παιδί μου να κάνει παρέα μαζί του.

 

 

Αγαπητη μου καλημερα σου,

 

Διαβαζοντας αυτα που εγραψες σοκαριστηκα λιγο. Εισαι σιγουρη οτι το παιδι κακοποιειται μεσα στο ιδιο του το σπιτι? Εισαι σιγουρη οτι οι γονεις του ειναι πολυ οξυθυμοι και τον χτυπανε??

Και αν εισαι σιγουρη για ολα αυτα τοτε γιατι πρεπει να αδιαφορισεις για ενα τοσο σοβαρο θέμα?

 

Μηπως πρεπει κατι να κανεις???

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ πως δεν πρέπει να το αφήσεις το θέμα. Σίγουρα είναι πολύ δύσκολο να μπερδευτείς σε μια οικογένεια, αλλά από την άλλη αυτό το παιδάκι αν όντως ζει δύσκολες καταστάσεις είναι καλό να το αφήσουμε στη μοίρα του;

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη μου καλημερα σου,

 

Διαβαζοντας αυτα που εγραψες σοκαριστηκα λιγο. Εισαι σιγουρη οτι το παιδι κακοποιειται μεσα στο ιδιο του το σπιτι? Εισαι σιγουρη οτι οι γονεις του ειναι πολυ οξυθυμοι και τον χτυπανε??

Και αν εισαι σιγουρη για ολα αυτα τοτε γιατι πρεπει να αδιαφορισεις για ενα τοσο σοβαρο θέμα?

 

Μηπως πρεπει κατι να κανεις???

 

Κορίτσια καλημέρα! Καταρχάς να διευκρινίσω ότι δεν μίλησα για κακοποίηση του τύπου το κατασκοτώνουν στο ξύλο. Ως τώρα μερικές ψιλές και πολλές φωνές. Το θέμα είναι ότι το κάθε παιδί έχει τον ψυχισμό του και αυτό φαίνεται να έχει επηρεαστεί ιδιαίτερα από αυτή τη συμπεριφορά και να φοβάται. Φυσικά δεν είμαι και κάθε μέρα σπίτι τους για να ξέρω τι γίνεται, απλά υποθέτω. Θα τους δω περίπου 1-2 φορές το μήνα. Οι γονείς μου έχουν πιο στενή επαφή. Εννοείται ότι έχω μιλήσει και πολλές φορές. Μάλιστα κάποια φορά ήταν και μια φίλη ψυχολόγος στην παρέα και υπέδειξε στη μαμά ότι το παιδί έχει πρόβλημα ότι δεν το αντιμετωπίζει σωστά και ότι πρέπει να απευθυνθεί σε ειδικό. Η αντίδραση ήταν να αρχίσει να κλαίει να λέει το ξέρω και αμέσως σηκώθηκε να φύγει υποσχόμενη ότι θα το κοιτάξει. Ε, στα λόγια έμεινε. Και όσες φορές είμαι μπροστά και του φωνάζει ή του δίνει καμία επεμβαίνω και τις λέω ότι δεν είναι σωστή αντιμετώπιση αυτή και ότι του κάνει χειρότερο έτσι αλλά μπα. Τελευταία διαπιστώνω ότι με αποφεύγει, ενώ όταν τύχει να βρεθούμε προσπαθεί να προσποιηθεί πολύ την ήρεμη αλλά στο τέλος πάντα ξεσπά σε φωνές.

Όσο για το "κακοποιείται" βαριά κουβέντα. Μη φανταστείτε ότι το βασανίζουν ή το κατασκοτώνουν στο ξύλο. Τουλάχιστον εγω δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Φυσικά κορφή κακοποίησης είναι να του φωνάζουν πολύ και να τρώει πότε μια στο χέρι, μια στον κώλο, μια στο μάγουλο για ηλίθια πράγματα. Π.χ. γιατί άδειασε το κουτί με τα παιχνίδια στο πάτωμα, αντί να πάρει ένα, γιατί έφτυσε το φαί του κάτω, γιατί π.χ. την τελευταία φορά ανέβηκε στο τραπεζάκι του σαλονιού, έφαγε ένα χαστουκάκι και οι γονείς μεταξύ τους άριχσαν να τσακώνονται. Τι είχε γίνει? Ακριβώς το προηγούμενο βράδυ ο μπαμπάς για πλάκα το είχε ανεβάσει πάνω στο τραπέζι για παιχνίδι. Διαμαρτηρήθηκα έντονα και του είπα ότι το παιδί δεν μπορεί να ξεχωρίσει το αστείο από το σοβαρό σ αυτή την ηλικία και κακώς το χτύπησε. Απλά δεν έπρεπε να του επιτρέψει καθόλου να ανέβει. Η απάντηση ήταν ότι δεν παίρνει από λόγια και αν δεν φάει και μερικές δεν θα στρώσει. Ακόμα και η μαμά είναι της άποψης ότι κι εγώ έφαγα ξύλο μικρή δεν έπαθα τίποτα (εκτός από μυριάδες ψυχολογικά κόμπλεξ). Το θέμα είναι ότι τώρα τρώει ψιλές που σίγουρα όσο μεγαλώνει θα γίνονται χοντρές.Όμως πρόκειται για ένα ευαίσθητο παιδί που φαίνεται να το επηρεάζουν πολύ στον ψυχισμό του. Και πέρα από συνεχή συζήτηση, όταν βρισκόμαστε, δεν βρίσκω τι άλλο να κάνω. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι οι γονείς καβγαδίζουν διαρκώς και όλο αυτό ξεσπάει στα παιδιά. Πάντως σκέφτομαι διαρκώς αν θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.....Συνεχίζω λόγω μεγάλου ποστ. Φυσικά βία είναι και οι φωνές και οι ψιλές. Να μην ξεχνάμε όμως ότι όταν μια οικογένεια δεν θέλει να βοηθηθεί ποιος μπορεί να κάνει κάτι? Και φυσικά δεν επεμβαίνει (δυστυχώς) η πρόνοια ας πούμε επειδή ένα παιδί τρώει ένα χαστούκι ή δυο στον κώλο. Χρειάζονται πολλά περισσότερα. Το θέμα είναι τι γίνεται όταν ακόμα κι αυτά τα δυο χαστουκάκια ή δυο στον ποπό επηρεάζουν τόσο αρνητικά ένα παιδί. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Π.χ. εγώ έφαγα ξυλιές 3-4 φορές από τους γοενίς μου και πολλές φωνές από τη μάνα μου. Οι φωνές δεν με άγγιξαν, οι 3-4 όμως ξυλιές ακόμα με πληγώνουν. Η κολλητή μου είχε φάει πολύ ξύλο σχεδόν καθημερινό από τους γονείς της. Δεν την ένοιαξε ποτέ. Θεωρεί ότι δικαίως τις έτρωγε. Η μαμά του παιδιού αυτού κουβαλά χίλια δυο απωθημένα από το ξύλο που έφαγε που όμως δεν τα παραδέχεται. Καθένας μας διαφορετκός. Και πιστεύω ότι το κύριο πρόβλημα σ αυτή την κατάσταση είναι οι άγριοι καβγάδες που έχουν οι γονείς. Τσακώνονται παντού, ακόμα και σε κόσμο με άσχημο τρόπο, οπότε φαντάζομαι τι γίνεται μέσα στο σπίτι τους. Πιστεύω ότι συτό έχει επηρεάσει περισσότερο απ όλα τη συμπεριφορά αυτού του παιδιού. Όταν όμως οι ίδιοι το θεωρούν φυσιολογικό να τσακώνονται έτσι, ακόμα και σε απλά καθημερινά πράγματα και δεν δέχονται κουβέντα, πως μπορεί να επέμβει ένας τρίτος. Σας λέω εγώ απλά μιλάω και λέω τη γνώμη μου και βλέπω ότι έχουν απομακρυνθει.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη μου καλημερα σου,

 

Διαβαζοντας αυτα που εγραψες σοκαριστηκα λιγο. Εισαι σιγουρη οτι το παιδι κακοποιειται μεσα στο ιδιο του το σπιτι? Εισαι σιγουρη οτι οι γονεις του ειναι πολυ οξυθυμοι και τον χτυπανε??

Και αν εισαι σιγουρη για ολα αυτα τοτε γιατι πρεπει να αδιαφορισεις για ενα τοσο σοβαρο θέμα?

 

Μηπως πρεπει κατι να κανεις???

 

Συγνωμη λάθος....

Επεξεργάστηκαν by mamakoula
Διπλή αποστολή.....Συγνώμη.
an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

...΄Το παιδί δεν χτύπησε γιατί το έβλεπα, όμως επειδή έχει φάει πολύ ξύλο στο σπίτι του, τρομοκρατήθηκε τόσο πολύ μήπως το δείρω κι εγώ που άρχισε να κλαίει σπαρακτικά. Πόνεσε η καρδιά μου. Πήγα να το αγκαλιάσω και τραβήχτηκε γιατί νόμισε ότι θα το χαστουκίσω. Μιλάμε ότι έπαθα σοκ. ...

 

Κορίτσια καλημέρα! Καταρχάς να διευκρινίσω ότι δεν μίλησα για κακοποίηση του τύπου το κατασκοτώνουν στο ξύλο. Ως τώρα μερικές ψιλές και πολλές φωνές...

Όσο για το "κακοποιείται" βαριά κουβέντα. Μη φανταστείτε ότι το βασανίζουν ή το κατασκοτώνουν στο ξύλο. Τουλάχιστον εγω δεν έχω δει κάτι τέτοιο...

 

Καλή σου μέρα,

 

καταννοώ γιατί δεν θέλεις να μπλέξεις με τέτοιους ανθρώπους. Είμαι σίγουρη επίσης ότι έχεις, όπως όλοι μας, δικά σου θέματα να σε απασχολούν. Ίσως ακόμα αισθάνεσαι ότι είναι πέρα από τις δυνατότητές σου να βοηθήσεις αυτό το παιδάκι. Επειδή όμως λες ότι σε απασχολεί

 

Πάντως σκέφτομαι διαρκώς αν θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο.

 

τουλάχιστον διάβασε αυτό το θέμα.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21344

 

Ίσως θα μπορούσες να τυπώσεις το αρχικό post της gavrias και να τους το δείξεις. Το έχω κάνει σε ανάλογη περίπτωση, επισημαίνοντας στους γονείς την ύπαρξη νόμου κατά της σωματικής τιμωρίας και ότι μπορεί κάποιος (δεν είπα εγώ) να τους κάνει καταγγελία και να μπλέξουν και μαζεύτηκαν αρκετά μπορώ να πω.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. ναι θα το κάνω και αυτό. Υπό μορφή συζήτησης φυσικά. Α, και να διευκρινίσω κάτι. Εμείς με το σύζυγο από την αρχή συμφωνησαμε ότι για κανένα λόγο δεν θα απλώσουμε χέρι πάνω στο παιδί. Και ως σήμερα το τηρούμε ευλαβικά. Κατά συνέπεια για μας ακόμα και ένα χαστούκι ή μια στον κώλο καθημερινά, πόσο μάλλον πολλές φορές τη μέρα είναι άγριο ξύλο και μάλιστα ανεπίτρεπτο. Φυσικά για κάποιους άλλους είναι μέθοδος διαπαιδαγώγησης, για να μην πω ότι δεν το λογαριαζουν καν για ξύλο μερικές ψιλές. Γι αυτό κι αυτές οι σκληρές εκφράσεις που μπορεί να σας παρέπεμψαν σε κινέζικο βασανιστήριο. Αν και οι φωνές που ακούει το παιδί είναι χειρότερες και από ξύλο και από κινέζικο βασανιστήριο. Κι επίσης δεν είμαι μέσα στο σπίτι τους 24 ωρες τη μέρα. Θεωρω όμως ότι όταν δεν μπορούν να συγκρατηθούν σε κόσμο πόσο μάλλον όταν είναι μόνοι τους. Και ναι προσπαθώ να τους αποφεύγω κι εγώ γιατί θεωρώ ότι είναι κακό παράδειγμα συμπεριφοράς για το παιδί μου. Όταν αρχίζουν τον καβγά ή τις φωνές τη βλέπω ότι σαστίζει.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
ελκαρακ αυτο που εκανε η γειτονισσα σου ηταν λαθος κατ εμε γιατι επρεπε πρωτα να σου μιλησει εσενα μιας κ ησουν εκει.εκτος απο αυτο μας αναφερεις οτι παντα εκανες παρατηρηση στον γιο σου!

εγω της εχω μιλησει κ οχι μονο εγω!το παιδακι ειναι παρα πολυ βιαιο κ χτυπαει ολα τα παιδακια!

την εχω κοψει αλλα ειναι στηνκοινη μου παρεα κ οταν ειμαι καλεσμενη καπου ειναι κ αυτη.της ειπα με ολο το θαρρος οτι το παιδι δεν συμπεριφερεται φυσιολογικα γιατι κανει κινησεις τρελες!

πχ σκοτωσε το κουνελι του!γιατι λεει ειχε νυχια!

μια αλλη φορα ορμηξε πανω μου κ με χουφτωσε στην κυριολεξια!

μιλαει ασχημα πολυ αλλα ειναι καλο παιδι κ τον αγαπω.νομιζω οτι εχει ελλειψη αγαπης!

τι να πω δεν ξερω!κι εγω τον δικαιολογω που ειναι παιδι(5) αλλα δεν ενταχω να μου πειραζει την μικρη μου!

 

Συγνώμη αλλά ένα παιδάκι να σκοτώνει κουνελάκι, δεν είναι και μύγα, αλλά ολόκληρο κουνελάκι, το παιδί έχει μεγάλο πρόβλημα... εγώ πάντως δεν θα το άφηνα έτσι να περάσει... ελεος ρε παιδια.... παιδάκι να σκοτώνει κάτι ζωντανό!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ta παιδακια δεν μπορω να τα κλατηγορησω γιατι απλα ειναι παιδια. οταν βρισκονται σε καποιο ξενο χωρο σπιτι καφετερια κλπ θελουν να εξερευνουν τον κοσμο γυρω τους και μπορει να κανουν και καμια ζημια, απο την αλλη οταν ειναι με αλλα παιδακια ειδικα μεχρι την ηλικια των 5 θα τσακωθουν για τα παιχνιδια, μπορει να εκδηλωσουν και επιθετικη συμπεριφορα. εγω οταν ειμαστε καπου με παιδια και βλεπω οτι η κορη μου πειραζει καποιο παιδακι ή τη χτυπαει καποιο αλλο παω κοντα τους και τα απασχολω με κατι αλλο και λιγει το θεμα εκει.και στο σπιτι επειδη δε θελω να παθουν κανενα ατυχημα ή να μου κανουν ζημιες ουτε τα δικα μου ουτε τα ξενα εχω απομακρυνει πραγματα που σπανε και κλεινω τις πορτες απο τα δωματια που δε θελω να μπουν.

γενικα τα μικρα πρεπει να εχουν παντα την εποπτεια μας αλλ και την κατανοηση μας.

 

προχτες ημασταν σ ενα σπιτι και ηταν μαζεμενα πολλα παιδακια και φυσικα κανανε φασαρια, η μαμα του ενος λοιπον που ηταν 17 μηνων του εριχνε ξυλιες καθε τρεις και λιγο, και μαλιστα χωρις να κανει κατι το παιδακι. και σαν να μην εφτανε αυτο μας εκανε μαθημα σ εμας τις υπολοιπες να τους ριχνουμε καμια για να καθονται σουζα.

 

και στο σπιτι κατι π[εριστατικα απο τη μια τα πεθερικα μου ερχονταν και την επαιρναν σχεδον με το ζορι τη μικρη κατω, απο την αλλη ο αδερφος του αντρα μου οταν η μικρη επαιζε κι εκανε φασαρια κι αυτος ειχε τα δικα του της φωναζε και μαλιστα τηνν απειλουσε οτι θα τη χτυπησει με ανοιχτη παλαμη. κι απορουσα εγω μετα γιατι οταν ερχοταν σπιτι μας η μικρη του ελεγε να φυγει. την αλλη φορα ο πεθερος μου εσπρωξε την πεθερα μου κι αυτη επεσε κατω και απο τοτε η μικρη δε θελει να ξαναμπει μεσα στο σπιτι τους.

Link to comment
Share on other sites

ta παιδακια δεν μπορω να τα κλατηγορησω γιατι απλα ειναι παιδια. οταν βρισκονται σε καποιο ξενο χωρο σπιτι καφετερια κλπ θελουν να εξερευνουν τον κοσμο γυρω τους και μπορει να κανουν και καμια ζημια, απο την αλλη οταν ειναι με αλλα παιδακια ειδικα μεχρι την ηλικια των 5 θα τσακωθουν για τα παιχνιδια, μπορει να εκδηλωσουν και επιθετικη συμπεριφορα. εγω οταν ειμαστε καπου με παιδια και βλεπω οτι η κορη μου πειραζει καποιο παιδακι ή τη χτυπαει καποιο αλλο παω κοντα τους και τα απασχολω με κατι αλλο και λιγει το θεμα εκει.και στο σπιτι επειδη δε θελω να παθουν κανενα ατυχημα ή να μου κανουν ζημιες ουτε τα δικα μου ουτε τα ξενα εχω απομακρυνει πραγματα που σπανε και κλεινω τις πορτες απο τα δωματια που δε θελω να μπουν.

γενικα τα μικρα πρεπει να εχουν παντα την εποπτεια μας αλλ και την κατανοηση μας.

 

προχτες ημασταν σ ενα σπιτι και ηταν μαζεμενα πολλα παιδακια και φυσικα κανανε φασαρια, η μαμα του ενος λοιπον που ηταν 17 μηνων του εριχνε ξυλιες καθε τρεις και λιγο, και μαλιστα χωρις να κανει κατι το παιδακι. και σαν να μην εφτανε αυτο μας εκανε μαθημα σ εμας τις υπολοιπες να τους ριχνουμε καμια για να καθονται σουζα.

 

και στο σπιτι κατι π[εριστατικα απο τη μια τα πεθερικα μου ερχονταν και την επαιρναν σχεδον με το ζορι τη μικρη κατω, απο την αλλη ο αδερφος του αντρα μου οταν η μικρη επαιζε κι εκανε φασαρια κι αυτος ειχε τα δικα του της φωναζε και μαλιστα τηνν απειλουσε οτι θα τη χτυπησει με ανοιχτη παλαμη. κι απορουσα εγω μετα γιατι οταν ερχοταν σπιτι μας η μικρη του ελεγε να φυγει. την αλλη φορα ο πεθερος μου εσπρωξε την πεθερα μου κι αυτη επεσε κατω και απο τοτε η μικρη δε θελει να ξαναμπει μεσα στο σπιτι τους.

Τί να πει κάποιος για ΟΛΑ αυτά που διάβασα ΑΠΟΡΩ!!..το μόνο που μπορούμε να κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ όποιος και να είναι...:eek:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να φανταστώ τέτοιες συμπεριφορές ....με τίποτα όμως...Εμένα η κουμπάρα μου έχει τρία παιδιά και γενικώς επικρατεί πολύ φωνή μέσα στο σπίτι και ξυλιές στον κώλο βέβαια...Είμαι κατά εντελώς της όλης κατάστασης...μια φορά πήγε να βάλει της φωνές στην κόρη μου και αυτή έβαλε τα κλάματα..." Α' Πολύ μαλθακή είναι η κόρη σου"...πήγα να της πω ότι δεν μεγάλωσε με αγριοφωνάρες αλλά κρατήθηκα...Το πιο φοβερό ότι ό "άτακτος" γιος της όταν μας βλέπει είναι όλο χαμόγελα και θέλει να το πάρουμε αγκαλιά...κάτι δείχνει αυτό δεν νομίζετε????

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

απόψε είχα πάει σε μια ταβέρνα,δίπλα μου καθόταν ενα ζευγάρι με το εγγόνη τους 6 ετών,πέρασε ενας πλανόδιος με μπαλόνια και αγόρασαν ενα στο παιδί,αργότερα το παιδί έπαιζε με ενα αλλο παιδάκι απο διπλανό τραπέζι το οποίο μάλλον είχε κάποιο πρόβλημα απ οτι κατάλαβα,σε λίγο πήρε το μπαλόνι να του το χαρίσει,εκείνο γελούσε,μια πολύ όμορφη εικόνα,σηκώθηκε η γιαγιά πήγε στο άλλο παιδάκι του αρπαξε το μπαλόνι,έχωσε μια στο εγγόνη της και άρχισε να γκαείζει,εμεις για σενα το πληρώσαμε οχι να το χαρίσεις.Και αναρωτιέμαι είναι δυνατον οι γονείς να εμπιστεύονται τέτοια ζώα να κρατήσουν το παιδί τους έστω για ενα λεπτό???

Link to comment
Share on other sites

απόψε είχα πάει σε μια ταβέρνα,δίπλα μου καθόταν ενα ζευγάρι με το εγγόνη τους 6 ετών,πέρασε ενας πλανόδιος με μπαλόνια και αγόρασαν ενα στο παιδί,αργότερα το παιδί έπαιζε με ενα αλλο παιδάκι απο διπλανό τραπέζι το οποίο μάλλον είχε κάποιο πρόβλημα απ οτι κατάλαβα,σε λίγο πήρε το μπαλόνι να του το χαρίσει,εκείνο γελούσε,μια πολύ όμορφη εικόνα,σηκώθηκε η γιαγιά πήγε στο άλλο παιδάκι του αρπαξε το μπαλόνι,έχωσε μια στο εγγόνη της και άρχισε να γκαείζει,εμεις για σενα το πληρώσαμε οχι να το χαρίσεις.Και αναρωτιέμαι είναι δυνατον οι γονείς να εμπιστεύονται τέτοια ζώα να κρατήσουν το παιδί τους έστω για ενα λεπτό???

 

πιθανον οι γονεις να ειναι τα ιδια σκατα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι κατά ακόμα και του "θα σε κάνω ντα".

Το θέμα είναι όταν συγγενικά σου πρόσωπα τρίτης ηλικίας λένε θα σε κάνω "ντα" τι πρέπει να απαντήσεις. Να πεις δεν είναι σωστό σιγά μην το καταλάβουν. Να πείς στο μικρό να κάνει ντα στο παππού. Η' να πεις στο μικρό το ακραίο ο παππούς δεν σ αγαπάειαφού σου κάνει ντα μπας και ταρακουνηθεί και βάλει μυαλό στα γεράματα.

Το 1ο δεν πίανει τα άλλα 2 τραβηγμένα με λάθος μηνύματα. Καμιά καλή ατάκα?

 

Να ρωτήσω κάτι άσχετο.... Η τιμωρία (νταντάς απο την τηλεόραση) απο ποιά ηλικία "πιάνει"?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οποτε του λεει η γιαγια μου ή καποιος αλλος οτι θα τον κανει ντα, ή θα τον δειρει πεταγομαι και λεω ηρεμα ''οοοχι γιαγια,δεν κανουμε ποτε ντα. Δεν βαραμε ειναι κακο''.

Και αν του λενε εισαι κακο παιδι παλι λεω παντα οτι οχι,δεν υπαρχουν κακα παιδια, ειναι καλο παιδι αλλα αυτο που εκανε ειναι κακο. Μια δυο τρεις,το εχουν εμπεδωσει!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οποτε του λεει η γιαγια μου ή καποιος αλλος οτι θα τον κανει ντα, ή θα τον δειρει πεταγομαι και λεω ηρεμα ''οοοχι γιαγια,δεν κανουμε ποτε ντα. Δεν βαραμε ειναι κακο''.

Και αν του λενε εισαι κακο παιδι παλι λεω παντα οτι οχι,δεν υπαρχουν κακα παιδια, ειναι καλο παιδι αλλα αυτο που εκανε ειναι κακο. Μια δυο τρεις,το εχουν εμπεδωσει!

Συμφωνω μαζι σου!Ειμαι και εγω κατα του ντα!Ειχα διαβασει καπου οτι οταν του λες ετσι.. το παιδι κατανοει οτι οταν κατι δεν ειναι σωστο η καλο.. τοτε το δερνουμε!Αυτο μπορει να εχει και περιεργα αποτελεσματα στο μελλον.Και επισης αυτο που λες οτι δεν ειναι το παιδι κακο.. αυτο που κανει δεν ειναι σωστο.Ελπιζω να τα εφαρμοσω σωστα στο μελλον και κυριως με προβληματιζει αν θα το κρατησει η μαμα μου.. η οποια σιγουρα θα του λεει τετοια και δεν θα με ακουει εμενα!Θα προσπαθισω μολις τελιωσει η εξαμηνη αδεια.. να παει σε παιδικο!

Εκει φανταζομαι δεν θα μου χαλασουν τον δικο μου τροπο!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...