Recommended Posts

10 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Θα πω την άποψη μου περί αγωγής, ως μη ειδικός, εμπειρικά.

Ο ιατρός συστήνει αγωγή βάσει διαφόρων παραμέτρων.

- Συμπτώματα, κλινική εικόνα ασθενούς. Εν προκειμένω τι έχει προσβληθεί; Το ανώτερο/κατώτερο αναπνευστικό; Ποιο όργανο (πχ μύτη, αμυγδαλές, λαιμός, τραχεία, βρόγχοι, κλπ); Σε τι βαθμό; Με τι εικόνα (πχ βλένες, ερυθρότητα, ξηρότητα, πύον, σπασμός-παροξυσμός βήχα/βρογχόσπασμος, κλπ).

- Τυχόν εργαστηριακά αποτελέσματα (πχ επίχρισμα ρινός/λαιμού, αίματος, αντιβιόγραμμα, ακτινογραφία, κλπ).

- Ιστορικό ασθενούς. Εξέλιξη σε ανάλογες περιπτώσεις (πχ ύφεση συμπτωμάτων, όξυνση, νοσηλεία/μη νοσηλεία στο παρελθόν, κλπ). Συνοδά νοσήματα, κλπ.

- Εμπειρία ιατρού σχετικά με το φαρμακευτικό σχήμα που "δουλεύει" σε κάθε περίπτωση και σε κάθε ασθενή.

Αυτά μερικά που θεωρώ ότι ο σωστός ιατρός λαμβάνει υπόψη του πριν δόσει αγωγή. Η οποία αγωγή στοχεύει σε διαφορετικό όργανο αναλόγως συμπτωμάτων. 

Για εμένα πάντα να ρωτάμε τον ιατρό εκ των προτέρων, ποια η δράση του φαρμάκου-για ποιον λόγο το χορηγεί. Ας διαβάζουμε και το χαρτάκι του φαρμάκου κι ότι απορία έχουμε να την λύνουμε με τον ιατρό. Και γενικά για τους παραπάνω λόγους, δεν προβληματιζόμαστε και πολύ γιατί το τάδε συνομίλικο παιδί με ίωση παίρνει το x σχήμα κι όχι το δικό μου. Μπορούμε να ρωτάμε βέβαια και να λύνουμε την απορία μας απευθείας με τον ιατρό.

Δεν μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό γιατί άλλοι συνάδελφοι του δεν δίνουν ποτέ εισπνεομενα ή άλλη αγωγή. Δεν μπορείς να δείξεις δυσπιστία. Στο κάτω κάτω θα σου πει αν δεν σ αρέσει, βρες άλλον. Θεωρητικά έχω καταλάβει πού αποσκοπεί το θεραπευτικό σχήμα κ έχω καταλάβει κ τις διαβαθμίσεις. Ξέρω ότι αν της απευθυνθείς τηλεφωνικά θα προτείνει 3-4 μέρες κάποιες δόσεις αέριους και αερολιν ή κ φλιξοτιντ που το λέει ότι είναι για ανακούφιση κ να συνέλθει το παιδί από την ταλαιπωρία κυρίως τξς δυσκολίας στον ύπνο ή το φαγητό. Αν σ αυτές τις μέρες δεν συνέλθει ούτως ή άλλως το βλέπει κ αναλόγως η δοσολογία αλλάζει. Εξάλλου επειδή μιλάω με άλλους γονείς κατακαβαινω κ την εκάστοτε εξατομίκευση. Απλώς απορώ γις τη γενικότερη φιλοσοφία. Που άλλοι γιατροί τα εισπνεομενα τα θεωρούν υπερβολή (Παπαβεντσης πχ) άλλοι καταστροφή (Kemper) άλλοι τα έχουν ως αυτονόητο. 

Διαφημίσεις

Εγώ πάντως όταν το βλέπω να ζορίζει το πράγμα, πάντα ρωτά τον ιατρό. Μήπως να πάρει το τάδε; Μήπως το δείνα; κλπ; Τι προτείνεις για να ανακουφιστεί το παιδί; Και πάντα μου απαντάει. Και ευθέως έχω ρωτήσει σε άλλες περιστάσεις. "Ακούω για την τάδε αγωγή. Καταλαβαίνω δεν την προτείνεις συχνά." Και εκεί μου απαντά τι και πως. Γιατί να είναι πρόβλημα αυτό να το συζητήσεις με τον ιατρό;!

Το ότι ο κάθε ιατρός προτείνει δικό του σχήμα και με απόκλιση μεγάλη κάποιες φορές από τον συνάδελφο, είναι άξιο προβληματισμού όντως. Αλλά όχι απορίας άξιον. Πλέον επειδή παίρνω και 2 και 3 ιατρικές γνώμες κάποιες φορές και 10... (όχι για τα παιδιά μόνο, γενικά μιλάω) και επειδή ευθέως λέω "Από συνάδελφο σας άκουσα αυτό/πρότεινε αυτό. Ποια η άποψη σας;" Πάντα μου απαντούν κι αντιλαμβάνομαι νομίζω το σκεπτικό του καθενός... κι έπειτα αναλόγως κρίνει ο καθένας τι να ακολουθήσει. Πολλές φορές στην αγωγή εμπεριέχεται κι ένα ποσοστό πειραματισμού. Δοκιμή-αποτέλεσμα. Το λέω γιατί το βίωσα προσωπικά πρόσφατα. Και αλήθεια όσο κι αν υπάρχουν στιγμές που λες: " Γιατρέ! Δώσε μου ΤΟ φάρμακο να το πάρω και την επόμενη στιγμή να εξαφανιστούν τα συμπτώματα γιατι δεν αντέχω άλλο!" Εεε συνηθέστερα, δεν υπάρχει τέτοιο φάρμακο (δεν μιλώ για επείγουσες καταστάσεις ζωής-θανάτου). Θέλει υπομονή. Να λάβεις κάποιες δόσεις πριν αρχίσει να ανταποκρίνεται ο οργανισμός κι αν και ίσως χρειαστεί τροποποίηση κλπ κλπ.

Καλημέρα!

• Μου αρέσει 1

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Δεν μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό γιατί άλλοι συνάδελφοι του δεν δίνουν ποτέ εισπνεομενα ή άλλη αγωγή. Δεν μπορείς να δείξεις δυσπιστία. Στο κάτω κάτω θα σου πει αν δεν σ αρέσει, βρες άλλον. Θεωρητικά έχω καταλάβει πού αποσκοπεί το θεραπευτικό σχήμα κ έχω καταλάβει κ τις διαβαθμίσεις. Ξέρω ότι αν της απευθυνθείς τηλεφωνικά θα προτείνει 3-4 μέρες κάποιες δόσεις αέριους και αερολιν ή κ φλιξοτιντ που το λέει ότι είναι για ανακούφιση κ να συνέλθει το παιδί από την ταλαιπωρία κυρίως τξς δυσκολίας στον ύπνο ή το φαγητό. Αν σ αυτές τις μέρες δεν συνέλθει ούτως ή άλλως το βλέπει κ αναλόγως η δοσολογία αλλάζει. Εξάλλου επειδή μιλάω με άλλους γονείς κατακαβαινω κ την εκάστοτε εξατομίκευση. Απλώς απορώ γις τη γενικότερη φιλοσοφία. Που άλλοι γιατροί τα εισπνεομενα τα θεωρούν υπερβολή (Παπαβεντσης πχ) άλλοι καταστροφή (Kemper) άλλοι τα έχουν ως αυτονόητο. 

Καλημέρα! Γιατί δείχνει δυσπιστία; Δεν είσαι γιατρός, οπότε ρωτάς για να μάθεις. Αν παρεξηγηθεί θα έλεγα ότι όντως θα πρέπει να αλλάξεις γιατρό, γιατί εκείνη έχει το θέμα. 

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς: η δική μας γιατρός ακολουθεί τη γραμμή ότι αν ο πυρετός κρατάει πάνω από 3 μέρες, να τον πάμε για εξέταση. Αυτά φυσικά σε ήπια συμπτώματα - αν έχει ακατέβατα 39αρια με πολύ βήχα και κακουχία θα τον πάω νωρίτερα. Γενικά την απασχολεί η γενικότερη εικόνα, και κυρίως αν έχει διάθεση ανάμεσα στους πυρετούς. Μου εχει πει χαρακτηριστικά ότι "για τα παιδιά ανησυχούμε αν όταν πέσει ο πυρετός είναι σαν μαρούλια". Φάρμακα δίνει πολύ συντηρητικά. Μόνο σε λοιμώξεις. 

Για το σχολείο, η καλύτερη στρατηγική που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι να τον κρατάμε σπίτι μέχρι να γίνει τελείως καλά - and then some. Δηλαδή τώρα ήταν απύρετος από την Τρίτη και πήγε σήμερα. Είναι εξαιρετικά δύσκολο γιατί δουλεύουμε κι οι δύο, αλλά τουλάχιστον σημαίνει ότι δεν θα ξανααρρωστήσει μέσα σε 5 μέρες, οπότε μακροπρόθεσμα και εμάς συμφέρει και δεν ταλαιπωρείται το παιδί.

• Μου αρέσει 1

7 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Το ότι ο κάθε ιατρός προτείνει δικό του σχήμα και με απόκλιση μεγάλη κάποιες φορές από τον συνάδελφο, είναι άξιο προβληματισμού όντως. Αλλά όχι απορίας άξιον.

Δεν είπα ότι προτείνει δικό της σχήμα. Το κλασικό εισπνοές+αντισταμινικο που παίρνουν πολλά παιδιά πολλών διαφορετικών γιατρών. Απλώς κι εδώ στο φορουμ έχω διαβάσει για παιδιά που δεν πήραν ποτέ κ στην προσωπική ζωή γνωριζω μόνο μια περίπτωση που το παιδί δεν παίρνει γενικα φάρμακα στις ιώσεις συν τους παιδιάτρους-φίρμες του διαδικτύου. Επομένως δεν έχω κάποιο evidence για να την κατηγορήσω ότι δινειπολλα φάρμακα από τη στιγμή που γενικα κάνει ο,τι οι περισσότεροι σε ρεαλιστικές συνθήκες (δλδ παιδιά που πάνε σχολείο με εργαζόμενους γονείς άρα αρρωσταίνουν συχνά και μάλλον δεν αναρρώνουν πλήρως). Απλώς αναρωτιέμαι έστω κ για αυτές τις λίγες περιπτώσεις που οι γιατροί έχουν άλλη τακτική. Δεν χρειαχεται και ιατρικό συμβούλιο για την αντιμετώπιση μιας ίωσης. Δεν μιλώ για κάτι σοβαρο, δεν μας έχει τύχει κιόλας κάτι.

7 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Για το σχολείο, η καλύτερη στρατηγική που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι να τον κρατάμε σπίτι μέχρι να γίνει τελείως καλά - and then some. Δηλαδή τώρα ήταν απύρετος από την Τρίτη και πήγε σήμερα. Είναι εξαιρετικά δύσκολο γιατί δουλεύουμε κι οι δύο, αλλά τουλάχιστον σημαίνει ότι δεν θα ξανααρρωστήσει μέσα σε 5 μέρες, οπότε μακροπρόθεσμα και εμάς συμφέρει και δεν ταλαιπωρείται το παιδί.

Αυτό το έχω καταλάβει γιατί τις φορές που είχε πυρετό κ κρατήσαμε γιαχτα τυπικα το δυο 24ωρα απυρετος πριν επιστρέψει, μετά όντως άργησε να αρρωστήσει. Ενώ με τα ελαφριά μπουκώματα χωρίς πυρετό που εμενε σπίτι μια μέρα ή έπεφταν σ/κ ή τέλος πάντων δεν έλειπε από το σχολείο για καιρό, μετά ερχόταν γρήγορα κι άλλο. Τώρα όμως είναι δύσκολο να μην πηγαίνει σχολείο για μερεσ μόνο με μύξες. 

Παντως εγω το παθδι άρρωστο άρρωστο που να μην είναι καλά κ να θέλει να ξαπλώνει κλπ, μια φορά το έχω δει. Άντε κ κάτι φορές που τη μέρα που έμεινε σπίτι να κοιμήθηκε παραπάνω. Ούτε ανορεξία ούτε κακή διάθεση και ποτέ δεν ζήτησε να μην πάει σχολείο. Αλλά αν έχει βήχα που κρατάει μέρες πάντα ψάχνω μια αφορμή να πάω στη γιατρό μήπως έχει ακροαστικα. Γενικα στις περιόδους των ιώσεων δεν νιώθω ήρεμη αν δεν τον βλέπει ακόμα κ αν είναι μόνο για μύξες. Θέλω να βλέπει αν έχει καθαρα αυτιά,  πώς είναι οι πνεύμονες, αν κινδυνεύει από ιγμοριτιδα. Έτσι κάπου καταφέρνω και χώνομαι για ραντεβού. 

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν είπα ότι προτείνει δικό της σχήμα. Το κλασικό εισπνοές+αντισταμινικο που παίρνουν πολλά παιδιά πολλών διαφορετικών γιατρών. Απλώς κι εδώ στο φορουμ έχω διαβάσει για παιδιά που δεν πήραν ποτέ κ στην προσωπική ζωή γνωριζω μόνο μια περίπτωση που το παιδί δεν παίρνει γενικα φάρμακα στις ιώσεις συν τους παιδιάτρους-φίρμες του διαδικτύου.

Η δική μας παιδίατρος, το δικό της σχήμα για τα δικά μας τα παιδιά, όπως είπα και στο αρχικό post μου, δεν περιλαμβάνει εισπνοές-αντισταμινικό. Δεν έχουν πάρει ποτέ έως τώρα. Ok, κι εγώ στα θετικά το καταλογίζω αυτό, ως προς τον οργανισμό των παιδιών μου. Φαίνεται να ανταπεξέρχονται στις ιώσεις αναπνευστικού χωρίς ανάγκη πιο δραστικού σχήματος. 

Αυτή η πληροφορία όμως δεν έχει κάμια βαρύνουσα σημασία για εσένα ή άλλο γονιό, ούτε καν για εμάς σε τόσο μεγάλο βαθμό. Καθώς είναι πιθανό στο μέλλον σε ίωση να χρειαστεί να δώσει. Κάθε οργανισμός διαφορετικός αλλά και το πως θα αντιδράσει κάθε φορά δε σημαίνει θα είναι πάντα ίδιο.

Και τέλοσπάντων επιμένω πως αν υπάρχει αμφιβολία κάποια στιγμή, σε κάποια ίωση, για την ανάγκη ή μη κάποιου φαρμάκου, ή θέλουμε πληροφορίες για τη δράση του, τι πιο απλό από το να το συζητήσουμε με τον ιατρό. Και αν κρίνουμε παίρνουμε και 2η γνώμη.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , samsympan είπε:

Η δική μας παιδίατρος, το δικό της σχήμα για τα δικά μας τα παιδιά, όπως είπα και στο αρχικό post μου, δεν περιλαμβάνει εισπνοές-αντισταμινικό. Δεν έχουν πάρει ποτέ έως τώρα. Ok, κι εγώ στα θετικά το καταλογίζω αυτό, ως προς τον οργανισμό των παιδιών μου. Φαίνεται να ανταπεξέρχονται στις ιώσεις αναπνευστικού χωρίς ανάγκη πιο δραστικού σχήματος. 

Αυτή η πληροφορία όμως δεν έχει κάμια βαρύνουσα σημασία για εσένα ή άλλο γονιό, ούτε καν για εμάς σε τόσο μεγάλο βαθμό. Καθώς είναι πιθανό στο μέλλον σε ίωση να χρειαστεί να δώσει. Κάθε οργανισμός διαφορετικός αλλά και το πως θα αντιδράσει κάθε φορά δε σημαίνει θα είναι πάντα ίδιο.

Και τέλοσπάντων επιμένω πως αν υπάρχει αμφιβολία κάποια στιγμή, σε κάποια ίωση, για την ανάγκη ή μη κάποιου φαρμάκου, ή θέλουμε πληροφορίες για τη δράση του, τι πιο απλό από το να το συζητήσουμε με τον ιατρό.

Μα δεν απορώ γιατί τα δίνει. Μου έχει εξηγήσει ποια είναι η δράση τους, σε τι διευκολύνουν και τι θέλει να προλάβει. Απλώς έχω απορία γιατί δεν τα δίνουν όλοι οι γιατροί. 

πρίν από 42 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα δεν απορώ γιατί τα δίνει. Μου έχει εξηγήσει ποια είναι η δράση τους, σε τι διευκολύνουν και τι θέλει να προλάβει. Απλώς έχω απορία γιατί δεν τα δίνουν όλοι οι γιατροί. 

Τα δίνουν όλοι οι γιατροί απλα κάποιοι περιμένουν λιγο περισσότερο.  Κ κάποιοι τα δίνουν αμέσως ανάλογα κ την όρεξη τους. Εμενα φέτος πρώτη χρονιά μου έδωσε αντισταμινικο προφανώς το ηξερε κ τις άλλες χρονιές απλα ίσως φέτος ήταν άλλη η φάση με το παιδί.  

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

γτ δ το χρειαστηκαν αυτα τα παιδια εως τωρα

πρίν από 28 λεπτά , vicky86 είπε:

γτ δ το χρειαστηκαν αυτα τα παιδια εως τωρα

Ε ναι γιατί απ όλα τα παιδιά του κόσμου, βγχα και μύξες μόνο το δικό μου παθαίνει. ιατρικό παράδοξο είμαστε. 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Ε ναι γιατί απ όλα τα παιδιά του κόσμου, βγχα και μύξες μόνο το δικό μου παθαίνει. ιατρικό παράδοξο είμαστε. 

δ καταλαβες αυτο που εγραψα

το οτι τα παιδια μου εως τωρα δ εχουν παρει αντισταμινικο κ εισπνοες εως τωρα,δ σημαινει οτι δ μπορει να τυχει καποια στιγμη σε επομενη ιωση

μου εχει πει ομως για αντισταμινικο το βραδυ,αν θεωρησω οτι δ μπορουν να κοιμηθουν

αν θεωρεις οτι θα το ξεπερνουσε ο δικος σου χωρις αυτα κ δ συμφωνεις με την γιατρο,παιρνεις κ αλλη γνωμη

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Το παράδοξο είναι που πάλι διυλιζεται ο κονωπας.Εγω παντως ακολουθώ το σχήμα των παιδιατρων για τον εαυτό μου..

Γιατί εδώ συμβαίνει το εξής παράδοξο.

Αντί να αρρωστήσει η κόρη μου μετά το σούπερ παρτυ που κάναμε κ ήρθε κόσμος κ ντουνιάς, αρρώστηα εγω:D

Αλλά χαλάλι...

• Μου αρέσει 1
    • Χαχαχα 2

Και για εμένα ισχύει αυτό. Εφέτος οι ιώσεις που έφεραν τα παιδιά από το σχολείο με τσάκισαν στην κυριολεξία. Τα παιδιά μας της περνούν και αναρρώνουν σε λογικά πλαίσια. Εγώ το ένα κινητό ερείπιο.

Καλημέρα!

9 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

δ καταλαβες αυτο που εγραψα

το οτι τα παιδια μου εως τωρα δ εχουν παρει αντισταμινικο κ εισπνοες εως τωρα,δ σημαινει οτι δ μπορει να τυχει καποια στιγμη σε επομενη ιωση

μου εχει πει ομως για αντισταμινικο το βραδυ,αν θεωρησω οτι δ μπορουν να κοιμηθουν

αν θεωρεις οτι θα το ξεπερνουσε ο δικος σου χωρις αυτα κ δ συμφωνεις με την γιατρο,παιρνεις κ αλλη γνωμη

Αυτό ακριβώς. 

Ιδανικά μίλα με τη γιατρό, πες της ότι βλέπεις ότι άλλοι δεν δίνουν τόσο συχνά εισπνοές και ρώτησε να καταλάβεις το σκεπτικό της. Αν τα δίνει ως στανταρ πρακτική προληπτικά σε όλους αλλά εσύ νιώθεις άβολα με την υπερχορήγηση, μπορείτε να βρείτε ένα σχήμα όπου το παιδί θα τα παίρνει μόνο όταν είναι απαραίτητο. Ρώτα για να καταλάβεις όμως. Ισχύει όντως αυτό ή μήπως πραγματικά τα χρειάζεται το δικό σου παιδί; Το βαφτιστήρι του άντρα μου ας πούμε κάνει σχεδόν αμέσως ακροαστικά, οπότε ο παιδίατρος του δίνει πάντα. 

Η παιδίατρος όπως και κάθε γιατρός πρέπει να είναι συζητήσιμη. Εμπιστεύομαι απόλυτα τη δική μας σε ιατρικά θέματα, αλλά εξηγεί τα πάντα. Γι' αυτό και όταν δίνει φάρμακα την ακούμε χωρίς αμφισβήτηση. 

9 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Το παράδοξο είναι που πάλι διυλιζεται ο κονωπας.Εγω παντως ακολουθώ το σχήμα των παιδιατρων για τον εαυτό μου..

Γιατί εδώ συμβαίνει το εξής παράδοξο.

Αντί να αρρωστήσει η κόρη μου μετά το σούπερ παρτυ που κάναμε κ ήρθε κόσμος κ ντουνιάς, αρρώστηα εγω:D

Αλλά χαλάλι...

Να τη χαίρεσαι! Πού το κάνατε φέτος; Ποιο ήταν το theme; Ακόμα θυμάμαι τον σιχαμερό μονόκερο. :D

• Μου αρέσει 3

Δεν το βρίσκω τώρα αλλά για πες μήπως ξέρεις κατι αλλο με έχει τσακίσει ο ξέροντας.προφανως προκαλείται απ ότι κατεβαίνει από τη μύτη.ξερετε κανένα σιρόπι που να μην ενρινει τον βήχα ομως?

πρίν από 28 λεπτά , Ilaeira είπε:

Αυτό ακριβώς. 

Ιδανικά μίλα με τη γιατρό, πες της ότι βλέπεις ότι άλλοι δεν δίνουν τόσο συχνά εισπνοές και ρώτησε να καταλάβεις το σκεπτικό της. Αν τα δίνει ως στανταρ πρακτική προληπτικά σε όλους αλλά εσύ νιώθεις άβολα με την υπερχορήγηση, μπορείτε να βρείτε ένα σχήμα όπου το παιδί θα τα παίρνει μόνο όταν είναι απαραίτητο. Ρώτα για να καταλάβεις όμως. Ισχύει όντως αυτό ή μήπως πραγματικά τα χρειάζεται το δικό σου παιδί; Το βαφτιστήρι του άντρα μου ας πούμε κάνει σχεδόν αμέσως ακροαστικά, οπότε ο παιδίατρος του δίνει πάντα. 

Η παιδίατρος όπως και κάθε γιατρός πρέπει να είναι συζητήσιμη. Εμπιστεύομαι απόλυτα τη δική μας σε ιατρικά θέματα, αλλά εξηγεί τα πάντα. Γι' αυτό και όταν δίνει φάρμακα την ακούμε χωρίς αμφισβήτηση. 

Να τη χαίρεσαι! Πού το κάνατε φέτος; Ποιο ήταν το theme; Ακόμα θυμάμαι τον σιχαμερό μονόκερο. :D

Φέτος θέμα frozen.Εκει που το κάναμε κ περυσι.Κ τις δύο φορές διασκέδασαν πολύ τα παιδιά.Ειχα φέρει κ μια φοβερή κοπέλα για face painting.Εβαψε κ τις μαμάδες.εεγα τέχνης.ψαξτε το κ θα δείτε.

Moutzoures λέγονται.πηγαι ουν σε εκδηλώσεις ρου Νιάρχου κ σε διαφορα events

• Μου αρέσει 2

37 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Δεν το βρίσκω τώρα αλλά για πες μήπως ξέρεις κατι αλλο με έχει τσακίσει ο ξέροντας.προφανως προκαλείται απ ότι κατεβαίνει από τη μύτη.ξερετε κανένα σιρόπι που να μην ενρινει τον βήχα ομως?

Φέτος θέμα frozen.Εκει που το κάναμε κ περυσι.Κ τις δύο φορές διασκέδασαν πολύ τα παιδιά.Ειχα φέρει κ μια φοβερή κοπέλα για face painting.Εβαψε κ τις μαμάδες.εεγα τέχνης.ψαξτε το κ θα δείτε.

Moutzoures λέγονται.πηγαι ουν σε εκδηλώσεις ρου Νιάρχου κ σε διαφορα events

Να την χαίρεστε!!! και του χρόνου!!!

Πάμε στο θέμα παιδικό πάρτυ να μας τα πεις αναλυτικά??

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

1 hour ago, Ilaeira είπε:

Αυτό ακριβώς. 

Συμφωνώ απόλυτα. Εμάς πάντως @Έσπεροςστα περισσότερα παιδιά του κύκλου μας, οι παιδίατροι συνταγογραφούν εύκολα εισπνεόμενα, αντιβιώσεις, αντισταμινικά, βρογχολυτικά. Η κόρη μου είναι η εξαίρεση που το μόνο που έχει πάρει μια φορά στη ζωή της (εκτός από αντιπυρετικό) είναι ένα σιρόπι για να σπάει ο βήχας πιο εύκολα (νομίζω μουκοθιόλ, κάτι τέτοιο). Αλλά είναι λογικό γιατί ούτε εύκολα αρρωσταίνει, και όταν τσιμπάει καμία ίωση κάνει λίγο πύρετο (μια μέρα μόνο συνήθως, σπανιότερα 2-3), μύξα οκ θα της κρατήσει μια εβδομάδα και λίγο παραπάνω αλλά γενικά συνέρχεται εύκολα και δε "γυρνάει" σε χειρότερα (πχ ωτίτιδες, φαρυγγίτιδες, βρογχίτιδες κλπ). Οπότε δεν υπάρχει λόγος να μας δώσει κάτι η γιατρός αφού ξέρει το παιδί. Αντίστοιχα, τα κοντινά μας παιδάκια πολύ φίλων, από μικρά χρειαζόταν έγκαιρη αντιμετώπιση γιατί αλλιώς γυρνούσαν εύκολα σε σοβαρότερες καταστάσεις.

Φυσικά υπάρχουν και οι γιατροί που ίσως σκέφτονται καλύτερα να δώσω κάτι νωρίς και αντίστοιχα γονείς που νιώθουν ότι αν δεν τους γράψει φάρμακα ο γιατρός ίσως δεν τους πρόσεξε πολύ.

Η λύση είναι μία. Συζήτηση με τον γιατρό και εφόσον μας καλύπτει η αντιμετώπισή του, δεν μπαίνουμε σε αμφιβολίες. Αν όχι, αλλάζουμε γιατρό.

• Μου αρέσει 3

3 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Και για εμένα ισχύει αυτό. Εφέτος οι ιώσεις που έφεραν τα παιδιά από το σχολείο με τσάκισαν στην κυριολεξία. Τα παιδιά μας της περνούν και αναρρώνουν σε λογικά πλαίσια. Εγώ το ένα κινητό ερείπιο.

Καλημέρα!

εγω εχω ετσι τον αντρα μου.παντα οπως οι περισσοτεροι,κανει 37 κ πεθαινει

αλλα απο περυσι βλεπω παρα πολυ πεσμενο το ανοσοποιητικο του.περυσι πηρε κ αρκετα αντιφλεγμονωδη,κτ με το οποιο εγω διαφωνουσα,αλλα τι παραπανω να κανω

φετος ειχε μυξα ο γιος μου το πρωτο σ/κ που ανοιξαν τα σχολεια,κ απο τοτε κ για δυο μηνες ο αντρας μου μονιμα ειχε κτ,καταρροη,βηχα,πονοκεφαλο,δεκατα,πονολαιμο

αλλα τι να κανω που κ αυτα που κανω εστω για ανακουφιση στα παιδια δ τα ακολουθει;

βεβαια εμας πλεον ειναι κ γνωστο κτ το οποιο ισως το δικαιολογει,κ πρεπει να φροντισει να το καλυτερευσει(ειναι κ θεμα εντερου-διατροφης κλπ)

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα