Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Ο μεγαλος μου περναει ιωση και τις τελευταιες 3 μερες εχει αρκετο βηχα. Μεχρι εχθες το βραδυ δεν σταματουσε ουτε για 5 λεπτα. Οπως ειναι φυσικο το παιδι ειχε εξαντληθει. Ευτυχως απο σημερα ηρεμησε λιγο και ειναι παραγωγικος ο βηχας οποτε δεν ξελαρυγγιαζεται τουλαχιστον.

Θα ηθελα να μου πειτε πως βοηθατε εσεις τα παιδακια σας να ανακουφιστουν απο τον επιμονο βηχα που συνηθως εμφανιζεται μετα την καταρροη. Προσωπικα, του δινω ζεστα τσαγακια με μελι και λεμονι (χωρις μεγαλη επιτυχια γιατι δεν τρελαινεται κιολας), μελι σκετο, εισπνοες σε υδρατμους, σουπιτσα. Σκεφτομουν να παρω καποιο φυσικο σιροπι (πχ apivita ή korres) μηπως ειναι περισσοτερο (και κυριως γρηγοροτερα) αποτελεσματικο. Αν εχετε και καποια εμπειρια απο αυτα θα με βοηθουσε :wink:

Σε παιδίατρο δεν έχετε πάει; Εμένα πάντα μετά από καταρροή κανει βήχα κ πάντα της γυρνάει σε βρογχίτιδα κ χρειάζεται εισπνοές. Κ τώρα σε τέτοια φάση είμαστε. Δε λέω ότι είναι ίδια περίπτωση αλλά το παιδί μπορεί να χρειάζεται κάποια αγωγή, μην το αφήνεις έτσι. Τα τσάγια κ τα σιρόπια δεν κάνουν κάτι ιδιαιτερο αν έχει ακροαστικα. Αν το αφησεις θα περάσει αλλά αν έχει, τα ακροαστικα αφήνουν κατάλοιπα στους πνεύμονες κ μελλοντικά επηρεάζουν. Περαστικά σας.

Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 είπε:

Σε παιδίατρο δεν έχετε πάει; Εμένα πάντα μετά από καταρροή κανει βήχα κ πάντα της γυρνάει σε βρογχίτιδα κ χρειάζεται εισπνοές. Κ τώρα σε τέτοια φάση είμαστε. Δε λέω ότι είναι ίδια περίπτωση αλλά το παιδί μπορεί να χρειάζεται κάποια αγωγή, μην το αφήνεις έτσι. Τα τσάγια κ τα σιρόπια δεν κάνουν κάτι ιδιαιτερο αν έχει ακροαστικα. Αν το αφησεις θα περάσει αλλά αν έχει, τα ακροαστικα αφήνουν κατάλοιπα στους πνεύμονες κ μελλοντικά επηρεάζουν. Περαστικά σας.

Ευχαριστουμε, επισης :) Σημερα ειναι πολυ καλυτερα. Θεωρω λιγο υπερβολικο να τον πηγαινω στον γιατρο καθε φορα που περναει καποια ιωση, η δικη σας περιπτωση σιγουρα διαφερει. Εξαλλου, ειναι φυσιολογικος ο βηχας μετα απο καταρροη και μετα απο 3-5 μερες περναει. Αν διαρκεσει πολλες μερες φυσικα και θα παμε να τον ακροαστει αλλα προς το παρον δεν το θεωρω αναγκαιο. Να διευκρινισω οτι αυτο που με ενδιαφερει δεν ειναι να διωξω τον βηχα (που ειναι απαραιτητος για την αποχρεμψη), αλλα πως μπορουμε να ανακουφισουμε απο τον επιμονο βηχα, τουλαχιστον για να διευκολυνεται ο υπνος. 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Ευχαριστουμε, επισης :) Σημερα ειναι πολυ καλυτερα. Θεωρω λιγο υπερβολικο να τον πηγαινω στον γιατρο καθε φορα που περναει καποια ιωση, η δικη σας περιπτωση σιγουρα διαφερει. Εξαλλου, ειναι φυσιολογικος ο βηχας μετα απο καταρροη και μετα απο 3-5 μερες περναει. Αν διαρκεσει πολλες μερες φυσικα και θα παμε να τον ακροαστει αλλα προς το παρον δεν το θεωρω αναγκαιο. Να διευκρινισω οτι αυτο που με ενδιαφερει δεν ειναι να διωξω τον βηχα (που ειναι απαραιτητος για την αποχρεμψη), αλλα πως μπορουμε να ανακουφισουμε απο τον επιμονο βηχα, τουλαχιστον για να διευκολυνεται ο υπνος. 

Θα σου προτεινα να παρεις σιροπι prospan.ειναι φυτικο με εκχυλισμα κισσου.Το πινω και εγω οταν ειμαι με πονολαιμο και βηχα.

• Ευχαριστώ! 1

εντριβές , είχα μια αλοιφή από το εξωτερικό απο φαρμακείο, ειδική για μωρά. 

δεν περιείχε ευκάλυπτο. 

το θυμάρι χρησιμοποιείται ολοένα στο εξωτερικό. 

Μία φίλη μου μου σύστησε το προσπάν,  εκχύλισμα κισσου, και προχτες που είχε ολη μερα βήχα που δε σταμάταγε, της το έδωσα 1 φορά, και  βγήκαν όλα τα φλέματα!!!!  νομίζω ήταν ΠΑΡΑ πολύ αποτελεσματικό. 

ΠΑιδίατροι μου έχουν συστήσει σε διαφορετικών ειδών βήχα τα εξής φυτικά  -  greentuss kai  calmovix.    το δεύτερο όμως δεν καταγράφει ακριβή συστατικά και με εκνεύρισε λίγο. Αλλα βοηθούσε. 

σε μικρότερες ηλικίες η εντριβή ήταν ότι καλύτερο.

Και βαλσαμόλαδο λεβάντα  εντριβή στήθος πλάτη ηρεμεί και ξεκουράζει από τη κουραση του βήχα  (έχει ένα τέτοιο λάδι μεγάλη αλυσίδα σουπερμάρκετ  σκλ..... )

Η αλοιφή για εντριβές με βάση βουτυρο shea, που ήταν για μωρά  περιείχε  μυρτιλο νιαούλι,  θυμαρι, ενα είδους  πεύκου/κέδρου ( zirbelkiefer ) , 

• Ευχαριστώ! 1

Just now, belleblue είπε:

εντριβές , είχα μια αλοιφή από το εξωτερικό απο φαρμακείο, ειδική για μωρά. 

δεν περιείχε ευκάλυπτο. 

το θυμάρι χρησιμοποιείται ολοένα στο εξωτερικό. 

Μία φίλη μου μου σύστησε το προσπάν,  εκχύλισμα κισσου, και προχτες που είχε ολη μερα βήχα που δε σταμάταγε, της το έδωσα 1 φορά, και  βγήκαν όλα τα φλέματα!!!!  νομίζω ήταν ΠΑΡΑ πολύ αποτελεσματικό. 

ΠΑιδίατροι μου έχουν συστήσει σε διαφορετικών ειδών βήχα τα εξής φυτικά  -  greentuss kai  calmovix.    το δεύτερο όμως δεν καταγράφει ακριβή συστατικά και με εκνεύρισε λίγο. Αλλα βοηθούσε. 

σε μικρότερες ηλικίες η εντριβή ήταν ότι καλύτερο.

Και βαλσαμόλαδο λεβάντα  εντριβή στήθος πλάτη ηρεμεί και ξεκουράζει από τη κουραση του βήχα  (έχει ένα τέτοιο λάδι μεγάλη αλυσίδα σουπερμάρκετ  σκλ..... )

Η αλοιφή για εντριβές με βάση βουτυρο shea, που ήταν για μωρά  περιείχε  μυρτιλο νιαούλι,  θυμαρι, ενα είδους  πεύκου/κέδρου ( zirbelkiefer ) , 

Περιμενα να γραψει καποιος για εντριβες διοτι δεν εχω ψαξει καθολου με τι μπορουμε να κανουμε στα μικρα παιδια. Το θεμα με τα φλεματα ειναι οτι με το μελι μια χαρα ανεβαινουν στο στομα  αλλα δεν τα φτυνει, τα ξανακαταπινει. Οποτε η μονη ευκαιρια να βγουνε ειναι οταν κανει εμετο (λογω του βηχα). Αλλα θα εχω υποψιν μου το σιροπι που μου προτεινατε!

να προσθέσω ότι αυτά ήταν για τις φάσεις βήχα που δεν αισθανόμουν ότι υπήρχε πρόβλημα αναπνοής εξαιτίας του βήχα. 

Μια φορά είδα ότι δε μπορούσε να αναπνεύσει καλά από το βήχα όπου δεν έκανα τίποτα σε σιρόπια,  πήγα απλά νοσοκομείο. 

Κάθε βήχας είναι διαφορετικός.

ο ευκάλυπτος απαγορεύεται για βήχα, υποτίθεται για κάτω των 3 ετών όπως έχω διαβάσει , εξαιτίας κινδύνου βρογχοσπασμου. 

οπότε όχι ευκάλυπτος για βήχα σε μικρά παιδιά. 

Just now, belleblue είπε:

να προσθέσω ότι αυτά ήταν για τις φάσεις βήχα που δεν αισθανόμουν ότι υπήρχε πρόβλημα αναπνοής εξαιτίας του βήχα. 

Μια φορά είδα ότι δε μπορούσε να αναπνεύσει καλά από το βήχα όπου δεν έκανα τίποτα σε σιρόπια,  πήγα απλά νοσοκομείο. 

Κάθε βήχας είναι διαφορετικός.

Συμφωνω, βλεποντας και κανοντας. Αν εβλεπα κατι σοβαροτερο απο τον συνηθισμενο βηχα που εμφανιζεται την 3η-4η ημερα απο το μπουκωμα, σιγουρα θα ενεργουσα διαφορετικα.

• Μου αρέσει 1

18 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Περιμενα να γραψει καποιος για εντριβες διοτι δεν εχω ψαξει καθολου με τι μπορουμε να κανουμε στα μικρα παιδια. Το θεμα με τα φλεματα ειναι οτι με το μελι μια χαρα ανεβαινουν στο στομα  αλλα δεν τα φτυνει, τα ξανακαταπινει. Οποτε η μονη ευκαιρια να βγουνε ειναι οταν κανει εμετο (λογω του βηχα). Αλλα θα εχω υποψιν μου το σιροπι που μου προτεινατε!

Δε σε πειράζει να τα καταπίνει. Βγαίνουν από τους βρόγχους, αν τα καταπιεί πάνε στο στομάχι, κανένα πρόβλημα.

Το θέμα είναι ότι δεν κερδίζεις κάτι με το να τα βγάλει απλώς, εκτός αν μιλάμε για μικρή ποσότητα, σε πειράζει το ότι συνεχίζουν να παράγονται. Αν ακούς την αναπνοή καθαρή, όλα καλά, βήχει, βγαίνουν, και ας τα καταπίνει. Αν όμως νιώθεις ότι δυσκολεύεται να ανασάνει ή ακούς "γουργούρισμα" ή ήχο "νιαουρίσματος" με την αναπνοή, εκεί χρειάζεσαι γιατρό.

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Σε περιπτώσεις πολύ έντονου βήχα που ειναι σχεδόν σπαστικός, εγώ σχεδόν πάντα ακολουθώ το κοκτέιλ αντισταμινικό το βράδυ για 3-4 μέρες + άφθονος ορός και αν δω ότι ο βήχας είναι πιο "βρογχικός" κάνω και εισπνοές για καμιά εβδομάδα.

Παλιά ήμουν πολύ επιφυλακτική με τα αντισταμινικά, αλλά μετά σε επίσκεψη σε παιδιατρικό νοσοκομείο με συμβούλεψαν ότι μπορώ να χρησιμοποιώ aerius για μέχρι 7 ημέρες χωρίς πρόβλημα.

Αυτά βέβαια όταν ο βήχας οφείλεται σε μύξες, γιατί το ένα μου παιδί έχει τάση στις λαρυγγίτιδες, οπότε εκεί παίζουμε συχνότατα με κορτιζόνη + εισπνοές με οικιακό νεφελοποιητή.

Σε περιπτώσεις απλής ίωσης, όπου υπάρχει απλά ένας ενοχλητικός βήχας λόγω φλεμάτων είναι σχετικά ανακουφιστικό και το grin tuss, το οποίο όμως αν το παιδί πάει για βρογχίτιδα δεν κάνει τίποτα.

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα