Recommended Posts

angelina εγω θα σου προτινα να δει το παιδι αλλεργιολογος.Ειναι πολυ 3 μηνες βηχας.Λοιπον παιδια το ιδιο προβλημα ειχε και μια φιλη,αυτης της το γυρνουσε 2-3 φορες σε πνευμονια.Απο γιατρο σε γιατρο τελικα το προβλημα δημιοργηθηκε απο τις πολλες αντιβιωσεις.Πηγαν σε αλλεργιολογο τους εδωσε μια εξεταση να δουν τα αντισωματα και μια 3μηνη θεραπεια και προς το παρον το παιδι παει πολυ καλα.

Εγω θεωρω οτι η αντιβιωση στην περιπτωση σου ειναι ανευ ουσιας :oops: και να λυθει το προβλημα θα λυθει προσωρινα.

προσωπικη αποψη παντα

rQGhp3.png

Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Βασικά δεν είναι 3 μήνες ο βήχας είναι 3 μήνες το μπούκωμα και κάθε τόσο αρχίζει κι ο βήχας. Το otrivin το έχουμε δοκιμάσει και είναι λύση, κι όχι απόλυτη, μόνο για εκείνη τη στιγμή. Επίσης με την αντιβίωση αυτό φοβάμαι κι εγώ, ότι μόλις τη σταματήσει θα έχουμε πάλι τα ίδια (δεδομένου ότι πάει και παιδικό). Το ίδιο σκέφτομαι και για την κορτιζόνη (αυτή κι αν τη φοβάμαι). Θα πάω μάλλον σήμερα σε ΩΡΛ και μετά θα κοιτάξω και για αλλεργιολόγο. Το καϋμένο ξυπνάει μέσα στη μαύρη νύχτα και μου λέει κλαίγοντας "μαμά ζε σέλω άλλο κάνω γκούχου γκούχου σέλω κάνω νάνι" :( (κι εγώ επίσης)

dwr5p3.png6qjVp3.png

Σε συνεχεια του ποστ http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=19610

Πηγαμε στον δικο μας παιδιατρο (ειχα πει να αλλαξω αλλα αν μου τα πει αλλος αμφιβαλω ) και τελικα εχει βροχητιδα. Aerolin + soldesanil για να μην κανει δυσπνοια το βραδυ.

Σημερα ειναι πολυ καλυτερα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Ευχαριστω . Το κακο ειναι οτι Κυριακη ειναι τα γεννεθλια της κολητης του και εχει λυσαξει ο μικρος να παει.

Ξερετε αν η βροχιτιδα ειναι κολητικη? Ειναι ιωση? Κρυωμα? Τι ειναι?

Και μεχρι ποτε κολαει τους υπολοιπους αν ειναι κολητικη?

Εχω μεταφερει τον Βασιλη και κοιμαται παρεα μου και τον μπαμπα τον εχουμε βαλει στου Βασιλη :lol: για να μην κολησει και ο μπεμπης. Αλλα δεν θελω να τραβηξει πολυ γιατι μετα ... θα χουμε γλεντια να ξαναπαει στο κρεβατι του.

Ειναι ηδη απο Δευτερα και απο Τριτη αρχισε Αερολιν (μεχρι Δευτερα) και απο χθες και soldesanil (μεχρι αυριο αυτο).

Επισης με εχει σωσει ενα σιροπι με τον παππου (ολο ξεχναω πως το λενε). Εχει μεσα μαραθο, μελι κλπ. Το ξερετε? Ειναι καλο?

Οσο για ευκαληπτο βρωμαει ολο το σπιτι αλλα κανει τρελλη δουλεια. :D

Τον κανω και ενα ζεστο μπανιο και βαζω 3-4 σταγονες μεσα και με τους υδρατμους γινεται απεχτο.

Τελος υπαρχει μια κρεμουλα (σαν το παλιο βιξ :lol: ) κατι winter balm νομιζω λεγεται και ειναι της Power Health. Την συνιστω (φυτικη ειναι δεν νομιζω να εχει παρενεργειες αλλα ρωτηστε τον γιατρο σας). Την βαζω και εγω

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Ευχαριστω . Το κακο ειναι οτι Κυριακη ειναι τα γεννεθλια της κολητης του και εχει λυσαξει ο μικρος να παει.

Ξερετε αν η βροχιτιδα ειναι κολητικη? Ειναι ιωση? Κρυωμα? Τι ειναι?

Και μεχρι ποτε κολαει τους υπολοιπους αν ειναι κολητικη?

Μπόρει να είναι και τα δύο, δηλ.ίσως ειναι όντως κρύωμα που δεν κολάει,αλλά ίσως να προκλήθηκε από ίωση και το γυρισε σε βρογχίτιδα..Αν το παιδί είναι καλά δεν βρίσκω λόγο να χάσει το πάρτυ..

Επισης με εχει σωσει ενα σιροπι με τον παππου (ολο ξεχναω πως το λενε). Εχει μεσα μαραθο, μελι κλπ. Το ξερετε? Ειναι καλο?

Ναι είναι φυτικό αντιβηχικό του korre...σε μας πάντως ποτέ δεν είχε βοηθήσει :?

Τελος υπαρχει μια κρεμουλα (σαν το παλιο βιξ :lol: ) κατι winter balm νομιζω λεγεται και ειναι της Power Health. Την συνιστω (φυτικη ειναι δεν νομιζω να εχει παρενεργειες αλλα ρωτηστε τον γιατρο σας). Την βαζω και εγω

ναι μία παρόμοια έπερνα και εγώ vapo cream αλλά δεν θυμάμαι εταιρεία όντως ήταν πολύ καλή και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμη και από βρέφη..

δόξα τον καλό Θεούλι παρόλλες τις περιπετειούλες που είχαμε φέτος δεν αρρωστήσαμε ουτε μία φορά, αλλά προβληματίζομαι...μήπως θα ηταν καλυτερα να αρρωστενε για να ενεργοποιηθουν λίγο τα αντισώματα του...? ή λεω βλακιες?

rQGhp3.png

γεια σας κοριτσια!!!

να σας ρωτησω και εγω...

ο μικρος εχει εδω και δυο βδομαδες εντονο βηχα ειδικα το βραδυ!!!

δεν εχει καποιο αλλο συμπτωμα πυρετο η μυξουλες.

ειναι ευδιαθετος,δεν γκρινιαζει κοιμαται κανονικα αλλα πεταγεται απο τον βηχα.

πηγαμε στον γιατρο και μας ειπε πως ειναι ερεθισμενος ο λαιμος του!!!

μας εδωσε ενα σιροπακι spiropent και μια σκονη singulair.

του τα δινω δυο μερες αλλα η μονη διαφορα που βλεπω ειναι τον βηχα να χειροτερευει

χθες το βραδυ μου εκανε και εμετο απο τον εντονο βηχα!!!

παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας γιατι τον βλεπω και στεναχωριεμαι παρα πολυ!!!

πατατουλα τι κανεις?χιχι δεν σε ξεχασα απλα εμπλεξα ελειπα καιρο καλα εισαι?

οχι δεν εχει τιποτα ξερο βηχα

Διαφημίσεις

όλα καλά κοριτσάκι, τώρα από Σεπτέβρη θα τα πούμε....

μόνο έτσι δικαιολογείται το sibgulaire, αλλιώς τι για ερεθισμένο λαιμό να το δώσει ?, με τίποτα...το singulaire βοηθάει στις αλλεργίες....εκτός αν ο βήχας του είναι αλλεργικό, πολύ πιθανό αφού το μωρό κατά τα άλλα είναι καλά

εγώ προσωπικά αφού τον πήγαινα και μου έλεγε ότι δεν έχει ακροαστικά και ότι τα πνευμόνια του είναι καθαρά ή δεν θα έδινα καθόλου αντιβηχικό ή θα έπερνα κανένα φυτικό από το φαρμακείο....

πάντω

rQGhp3.png

χμ τώρα δεν θυμάμαι...ρίξε μια ματιά σε όλο το πόστ του βήχα αναφέρουμε κάποια...

εμένα μη βάζεις, εγώ είμαι περίπτωση....όταν ο παιδίατρος μου έλεγε οτι το μωρό δεν έχει ακροαστικά τον έχω αφήσει και 20 μέρες με βήχα (σημ.το παιδί όμως δεν ενοχλούνταν ), επίσης αν πια ήταν τόσο ανυπόφορος ο βήχας μόνο με μία δόση αντιβηχικό πάντα του περνούσε...

εγώ πάντως απορώ τι σχέση έχει το singulaire με τον ερεθισμένο βήχα??? διάβασε και το φυλλάδιο οδηγιών και θα το καταλάβεις και από μόνη σου αυτό που σου λέω...

rQGhp3.png

καλα εγω δεν εχω ιδεα απο φαρμακα δεν αρρωσταινω σχεδον ποτε...ειναι για ελαφριας μορφησ ασθματος λεει...

με ρωτησε αν ρουθουνιζει και του ειπα ναι! μηπως μας το εδωσε γι αυτο?

έχουμε κι εμείς εδώ και 1 εβδομάδα βήχα, η πρώτη διάγνωση ήταν λαρυγγίτιδα και η αγωγή σταγόνες soldesanil, ο βήχας όμως εξακολουθήσε να υπάρχει, πήραμε το spiropend και τίποτα, οβήχας εκεί

σήμερα η διάγνωση ήταν ελαφριας μορφής βρογχιολύτιδα(ασθματική βρογχίτιδα)και μας έδωσε μάσκες seretide

θα μας βοηθήσουν άραγε ???? πάω να σκάσω

Διαφημίσεις

νικολ και εμενα αυτο τι σιροπι μου ειχε δωσει και δεν ειχα δει διαφορα τωρα με τις μασκες θα πανε ολα καλα θα σταματησει συντομα μην ανησυχεις!!!

Γειά σας,

μήπως ξέρει καμία να μου πει την διαφορά μεταξύ mucosolvan - aerolin?

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Καμία σχέση..το πρώτο ρευστοποιεί τις εκκρίσεις και το αερολίν κάνει βρογχοδιαστολή δηλαδή ανοίγει τις μικρές διακλαδώσεις στους πνεύμονες..

4599150571.png6def44b14c.png

ισως ακουστει χαζο αλλα μαζι με την φαρμακευτικη αγωγη βαλτε σε ζεστο νερακι μελι και λεμονι και καντε ενα υπεροχο ροφημα...

θα εκπλαγειτε με την διαφορα..

Eυχαριστώ dimitraz το είχα διαβάσει στο internet αλλά ακόμη τα έχω χαμένα.

Ο γιος μου έχει βήχα αλλάξαμε πρόσφατα παιδίατρο και ο άντρας μου είχε

την φαεινή ιδέα να τηλεφωνήσει και στον παλιό.

Αποτέλεσμα ο ένας παιδίατρος λεει αερολίν και ο άλλος μουκοσολβάν.:confused:

Τελικά με βλέπω να μην δίνω τίποτα.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

έχουμε κι εμείς εδώ και 1 εβδομάδα βήχα, η πρώτη διάγνωση ήταν λαρυγγίτιδα και η αγωγή σταγόνες soldesanil, ο βήχας όμως εξακολουθήσε να υπάρχει, πήραμε το spiropend και τίποτα, οβήχας εκεί

σήμερα η διάγνωση ήταν ελαφριας μορφής βρογχιολύτιδα(ασθματική βρογχίτιδα)και μας έδωσε μάσκες seretide

θα μας βοηθήσουν άραγε ???? πάω να σκάσω

εμάς ο μικρούλης που είναι 3,5 ετών από μικρός έχει αλλεργική ρινίτιδα και βρογχίτιδα και το μοναδικό που τον πιάνει φάρμακο όταν έχει βήχα είναι το seretide.. δύο εισπνοές το πρωί και δύο το βράδυ κάνουμε..

Eυχαριστώ dimitraz το είχα διαβάσει στο internet αλλά ακόμη τα έχω χαμένα.

Ο γιος μου έχει βήχα αλλάξαμε πρόσφατα παιδίατρο και ο άντρας μου είχε

την φαεινή ιδέα να τηλεφωνήσει και στον παλιό.

Αποτέλεσμα ο ένας παιδίατρος λεει αερολίν και ο άλλος μουκοσολβάν.:confused:

Τελικά με βλέπω να μην δίνω τίποτα.

sam αερολιν σιρόπι ή μάσκα σας έδωσε?

πόσες μέρες βήχεο ο αντρίκος?

έχει άλλα συμπτώματα εκτός βήχα?

πολύ βήχα?

rQGhp3.png

sam αερολιν σιρόπι ή μάσκα σας έδωσε?

πόσες μέρες βήχεο ο αντρίκος?

έχει άλλα συμπτώματα εκτός βήχα?

πολύ βήχα?

Γειά σου όμορφη καιρό έχω να σε δω:-D

μας πρότεινε αερολίν σιρόπι αλλά έχει ξαναπάρει και συνήθως δεν γίνεται τίποτα.

Ο Αντρίκος έχει ένα ελαφρύ μπούκωμα (φυσιολογικό ορό)και βήχα που του

ξεκίνησε πριν 3 μέρες .

Ο μεγαλος μου περναει ιωση και τις τελευταιες 3 μερες εχει αρκετο βηχα. Μεχρι εχθες το βραδυ δεν σταματουσε ουτε για 5 λεπτα. Οπως ειναι φυσικο το παιδι ειχε εξαντληθει. Ευτυχως απο σημερα ηρεμησε λιγο και ειναι παραγωγικος ο βηχας οποτε δεν ξελαρυγγιαζεται τουλαχιστον.

Θα ηθελα να μου πειτε πως βοηθατε εσεις τα παιδακια σας να ανακουφιστουν απο τον επιμονο βηχα που συνηθως εμφανιζεται μετα την καταρροη. Προσωπικα, του δινω ζεστα τσαγακια με μελι και λεμονι (χωρις μεγαλη επιτυχια γιατι δεν τρελαινεται κιολας), μελι σκετο, εισπνοες σε υδρατμους, σουπιτσα. Σκεφτομουν να παρω καποιο φυσικο σιροπι (πχ apivita ή korres) μηπως ειναι περισσοτερο (και κυριως γρηγοροτερα) αποτελεσματικο. Αν εχετε και καποια εμπειρια απο αυτα θα με βοηθουσε :wink:

Just now, Sentir...natureza είπε:

Ο μεγαλος μου περναει ιωση και τις τελευταιες 3 μερες εχει αρκετο βηχα. Μεχρι εχθες το βραδυ δεν σταματουσε ουτε για 5 λεπτα. Οπως ειναι φυσικο το παιδι ειχε εξαντληθει. Ευτυχως απο σημερα ηρεμησε λιγο και ειναι παραγωγικος ο βηχας οποτε δεν ξελαρυγγιαζεται τουλαχιστον.

Θα ηθελα να μου πειτε πως βοηθατε εσεις τα παιδακια σας να ανακουφιστουν απο τον επιμονο βηχα που συνηθως εμφανιζεται μετα την καταρροη. Προσωπικα, του δινω ζεστα τσαγακια με μελι και λεμονι (χωρις μεγαλη επιτυχια γιατι δεν τρελαινεται κιολας), μελι σκετο, εισπνοες σε υδρατμους, σουπιτσα. Σκεφτομουν να παρω καποιο φυσικο σιροπι (πχ apivita ή korres) μηπως ειναι περισσοτερο (και κυριως γρηγοροτερα) αποτελεσματικο. Αν εχετε και καποια εμπειρια απο αυτα θα με βοηθουσε :wink:

Ο παραγωγικός βήχας θέλει γιατρό, πιθανότατα για αντιβίωση αν τα φλέγματα δεν είναι διαυγή, ή αλλιώς για κάποιο απλό βρογχοδιασταλτικό, τύπου aerolin. Ειδικά σε μικρά παιδάκια.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα