Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρουσία του μπαμπά στο δωμάτιο των ωδίνων - στο τοκετό


Recommended Posts

ursa major καταθέτω τις προσωπικές μου απόψεις εδω οι οποίες ίσως να είναι λίγο σκληρές για μερικούς αλλά δεν παύουν να είναι προσωπικές.

Δεν εννοώ ότι πρέπει να είναι θαραλλέοι να βλέπουν μια καισαρική ή τα ράμματα αλλά νομίζω ότι πρέπει να είναι αρκετά θαραλλέοι στο να κάθονται δίπλα σου ή πίσω σου και να σου κρατάνε το χέρι, εφόσον και η γυναίκα το θέλει, και έτσι να συμμετάσχουν και οι δυο σε αυτό το θαύμα της ζωής. Μαζί το ζευγάρι κάνει το παιδί και νομίζω ότι είναι πάρα πολύ όμορφο να είναι και οι δύο παρόντες. Το ίδιο μου έχουν πει και μερικοί φίλοι που κατάφεραν να είναι στις γέννες των γυναικών τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εντάξει....όταν το βάζανε εκεί ήταν καλα;;;; εεεεεε;;;;; που θέλετε να λέγεστε και μπαμπάδες :)

Φαντάζομαι αστειευεσαι, γιατί η πατρότητα δε μετριέται απ'το άν άντεξε να δει να ράβουν το περίνεο, ή μήπως μετριέται έτσι ;

Ξαναλέω, δεν υπάρχει περίπτωση να επιτρέψουν στο μπαμπά να βρίσκεται μπροστά σε τέτοιου είδους θέαμα!!! Εδώ υπογράφουν χαρτί για την παραμονή τους στην ωδινών, θα τους άφηναν να παραστούν στο ράψιμο;;;

Όποιος μπαμπάς αντέξει και μπει στο χειρουργείο είναι πάντα πίσω από τη μαμά και δε μπορεί να δει τίποτα! 8)

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

ΩΣ ΜΑΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ..ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΙΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΩΝ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ!!!!!!!!!!!! Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ

Link to comment
Share on other sites

ΩΣ ΜΑΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ..ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΙΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΩΝ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ!!!!!!!!!!!! Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ

 

μια χαρα τα είπες... απο εκεί και πέρα είναι στην κρίση του πατέρα εαν θέλει.εγω αυτό δεν το ήξερα στην πρώτη εγκυμοσύνη και δεν τον ήθελα μέσα. τώρα που ξέρω τί παίζει..(εδω εγω δεν είδα το παραμικρο θα έβλεπε αυτός? )του λέω οτι μπορεί να ΄΄ερθει άφοβα για σύμπαράσταση αλλα και πάλι άν δεν θέλει γιατι φοβάται του είπα να μπεί όταν ακούσει το κλάμα όπως έκανε και την προηγούμενη φορά και να μέινει δίπλα μου για να περάσουμε τις πρωτες στιγμές με το μωρό μαζί οταν γεννηθει πράγμα που το κάνει μεταχαράς. Προσωπικά σε εμένα δεν μου χρησιμεύει σε τίποτα να είναι δίπλα μου την ώρα που σπρώχνω, δεν μπορει να βοηθήσει ούτως η άλλως ...Ετσι νιωθω εγώ....

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν ήθελα να μπεί ο άντρας μου στην αίθουσα. Νόμιζα οτι θα σιχαθεί ή θα πέσει ξερός. Επέμενε όμως τόσο που συμφώνησα & πρέπει να πώ οτι δεν το μετάνοιωσα καθόλου! Ήταν μαζί μου & τις 14 ώρες που μου πήρε για να γεννήσω & μου έδινε κουράγιο! Δεν θα ξεχάσω ποτέ πως όταν βγήκε ο μικρούλης μας ξέσπασε σε λυγμούς απο τη συγκίνηση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα και πρόβλημα με τη διαστολή, που δεν έλεγε να έρθει (από τις 6 το πρωί ως τις 2 το μεσημέρι ήταν στο 2, αλλά μέτά ως τις 3 έγινε τελεία!!!) και ήμουν πολύ απογήτευμένη, αλλά αυτός με στήριζε και με παρότρυνε να κάνω υπομονή πριν αποφασίσω καισαρική, και είχε δίκιο. Μπήκε μαζί μου και στο χειρουργείο, κι έχει να το λέει για την υπέροχη εμπειρία.

 

Σούζυ :D

άφησαν και στο χειρουργείο στην καισαρική τον άνδρα σου μέσα; Στο ΙΑΣΩ; Αν είναι έτσι.... ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΠΙΣΩ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!

:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα καισαρική, φυσιολογικά γέννησα!!!!

Στην καισαρική όντως δεν επιτρέπονται σύζυγοι, οπότε ξέχνα τα τα λεφτά σου :lol::lol::lol:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα οπου ξαναδιάβασα το ποστ μου έχεις δίκιο να μπερδεύεσαι... Ήμουν στο τσακ να αποφασίσω καισαρική, αλλά τελικά ο μπέμπης αποφάσισε να κάνει την έκπληξη :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο αντρας μου ητανε απο την πρωτη στιγμη μαζι μου και μου κρατουσε το χερι σε ολη τη διαρκεια της γεννας.Πηγα στη κλινικη 12 το βραδυ γιατι θα μου κανανε προκλιση λογο οτι ειχα γηρανση του πλακουντα και γεννησα στις 13.15 το μεσημερι,εφευγε κατα διαστηματα που επρεπε να με δουνε η μαια ή ο γιατρος.Την ωρα του θαυματος ηταν πισω απο το κεφαλι μου και παρακολουθουσε,οταν βγηκε ο μπουρμπουληθρας μας και του τον δωσανε αγκαλια δε μπορουσε να συγκρατησει τα δακρυα του.Οταν δε περιμεναμε να με πανε στο δωματιο κλαιγαμε και οι δυο σαν μικρα παιδια. :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας απαντήσει και σε άλλο θέμα ξαναναφέρω ότι λείπουν οι ανδρικές γνώμες και αυτή θέλω να καταθέσω και για το συγκεκριμένο . ΗΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙ !!!!! το ήθελα , το συζήτησα με τη γυναίκα μου (διότι υπάρχουν και γυναίκες που νιώθουν άβολα εκείνη την ώρα και δεν θέλουν κανένα δικό τους γύρω τους ) , με το γιατρό μας (διότι δεν είναι όλοι θετικοί σ' αυτή την διαδικασία) , με τον εαυτό μου (γιατί φαντάζομαι οτι υπάρχουν αρκετοί άντρες που δεν είναι αρνητικοί στην ιδέα αλλά στην εφαρμογή δεν τα καταφέρνουν , οπότε καλλίτερα να απέχουν παρά να φορτώνουν με περισσότερο άγχος και ανησυχία τη γυναίκα του και με περισσότερη δουλειά το νοσηλευτικό προσωπικό ) και το ΒΙΩΣΑ!!!! Η δική μου παρουσία συνέβαλε ουσιαστικά ώστε να παίρνει θάρρος και κουράγιο η γυναίκα μου (απο ότι μου είπε μετά) και παγίωσε την αντίληψη ότι η ζωη μας είναι κοινή και μοιραζόμαστε αυτά που μας συμβαίνουν . Όσο ήμουν παρών ποτέ δεν είχα την περιέργεια να δώ τι συμβαίνει εκέι "κάτω" και μόνο όταν όλοι οι υπόλοιποι αναφώνησαν "να το κεφαλάκι του , φαίνεται " τόλμησα μία μάτια αλλά γρήγορα επικεντρώθηκα πάλι το στόχο μου που δεν ήταν άλλος απο το πρόσωπο και κυρίως τα μάτια της γυναίκας μου , μέσα απο τα οποία βίωνα όλο τον πόνο , την ένταση , την αγώνια και τέλος την ανακούφιση της γέννας. Δεν θυμάμαι ποιοί ήταν ακριβώς μέσα στο θάλαμο , πότε έρχονταν και πότε έφευγαν , πότε ξεκίνησε ο γιατρός τις τελευταίες κινήσεις του αλλά δεν θα ξεχάσω ποτέ το πρώτο κλάμα της κόρης μου , το βούρκωμα που ένιωσα και το κύμα ανακούφισης και αγάπης για την γυναίκα μου που μου χάρησε αυτό το δώρο . Η εμπειρία είναι μοναδική μόνο γι' αυτούς που είναι αποφασισμένοι (έχουν τα κότσια) , τυχεροί (διότι πολλοί απροβλεπτοι παράγοντες μπορεί να τους το στερήσουν) και θέλουν να τη ζήσουν . ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ !!!!!

Για την ιστορία , να αναφέρω ότι ο τοκετός θεωρήθηκε εύκολος , γρήγορος ( 2 με 2,5 ώρες ) , η μικρή μας ήταν "μικρή"(2.750 Kgr) και γενικά δεν υπήρξε καμία δυσκολία .Ελπίζω και στο 2ο μας , που έρχεται σε λιγους μήνες , να προσφέρω να ίδια , αν όχι και περισσότερα στη γυναίκα μου .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο λοιπόν σε σας τους άντρες που κάνετε τη διαφορά. Ανήκετε σε μια νέα βελτιωμένη έκδοση αντρών :)

Κι εμένα ο δικός μου έχει ψηθεί να μπει, ελπίζω και οι συνθήκες να το επιτρέψουν

Link to comment
Share on other sites

Αν και ήμουν και εγώ παρών και δεν το μετάνιωσα , δώστε μεγάλη προσοχή στην προδιάθεση που δείχνει ο άνρας σας . Μην τον πιέζετε (άμεσα ή έμμεσα) , θα πρότεινα μάλιστα να τον αποθαρρύνεται που και που , γιατί αυτό θα να το αναγκάσει να "δουλέψει" μέσα του την θέληση του , να είναι παρών και την πεποίθηση του , ότι η απόφαση είναι 100% δική του και δεν του έχει επιβληθεί . Έτσι σε κάθε περίπτωση (κυρίως αρνητικής εξέλιξης) να μη δημιουργήσει αρνητικό κλίμα αφού θα θεωρεί ότι η απόφαση ήταν εξ ολοκλήρου δική του . Επίσης δεν μπορώ να μην θεωρήσω ως ακραία (με την δική μου αισθητική πάντα) την αντιμετωπιση της γέννας , ως αξιοθέατο , ως ταξίδι αναψυχής όπου τραβάμε φωτογραφίες και vιdeo σε κάθε πιθανή πόζα δείχνοντας ενδιαφέρον για το ντεκόρ και όχι για τον πρωταγωνιστή που είναι η γυναίκα μας .Στο κάτω κάτω έαν συνενοηθείς με το μαιευτήριο πιστέυω ότι υπάρχει η δυνατότητα για λήψη της όλης διαδικασίας αφού για λόγος ασφάλειας πολλές επεμβάσεις βιντεοσκοπούνται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ΜΠΟΡΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΩΝ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ!!!!!!!!!!!! Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ

 

αυτό ξερω και εγώ γιατί το εχω συζητήσει ΄με τη γιατρό μου για το αν θα μπορεί ο αντρας μου να είναι μέσα και μου είπε, κοίτα στις ωδήνες δεν είναι τίποτα, μπορεί και μαλιστα θα σου κάνει και καλό να νιώθεις εσύ την παρουσία του ( αν βοηθάει) δίπλα σου... τωρα στον τοκετό, θα δώ την κατασταση αν την αντέχει και θα σου πώ... αλλά είναι πάνω απο το κεφάλι σου και όχι απο μπροστα...( εεε μην αφήσουν εμενα και να πιάνουν τον συζυγούλη που θα λυποθυμάει......)

 

οσο για το αλλο θέμα, μόλις δεί το μωρό και στο βάλουν λίγο στο στήθος, μετά αυτός την κάνει θέλει δεν θέλει, γιατί τον διώχνουν... δεν είναι μπροστά στο ράψιμο, καθώς μου είπε η γιατρός ότι μια φορά της συνεβει να είναι μέσα σε αυτή τη στιγμή και εκτός του ότι τα'παιξε ο μιστερ, σοκαρίστικε τόσο πολύ που ή κοπέλα της είπε μετα απο καιρό ότι σεξ ούτε στο ποιό τρελό της όνειρο.......επαθε ο ανθρωπος.......

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τώρα που θα παω στο Αρεταίειο τα βλέπω σκούρα τα πράγματα πάντως θα τον ψήσω το γιατρό πάρα πολυ...ούτως ή άλλως καθηγητής ειναι άμα θέλει να τον βάλει μέσα ποιος θα του πει όχι....χώρια που παίζει να ειναι πολυς λαος μέσα αμα κάτσω σε πρωινή τάξη :oops:

Θα του πω doctor θα με δει ο ξένος και όχι ο άντρας μου απαπαπαππααπα.

Καλά απο πίσω μου θα ειναι εννοείται!!!

Αμα πεις στο γιατρό σου ότι ειναι πολυ σημαντικό να ειναι μέσα και ο σύζυγος αλλιώς ίσως ειναι καλύτερα να πας σε κάποιο άλλο μαιευτήριο θα σου πω εγω αν σ'αφήνει ή όχι ....ειναι πολλά τα λεφτά Άρη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Άκυρο θα πάμε ΕΛΕΝΑ τελικά αλλα η γιατρός μου συνέστησε να μην ειναι ο άντρας μου μέσα. Της έτυχε ένας γνωστός που έκανε να πλησιάσει τη γυναίκα του ένα χρόνο μετά! Της είπαμε θα δούμε, ας μπει στις ωδίνες και βλέποντας και κάνοντας. Μπορεί να βάλει τη μαμα μου μιας και εργάζεται σε χειρουργείο αλλα να με δει η μαμα μου να σφαδάζω πάλι δεν ξέρω....

 

Με πανικόβαλε πάντως μου λέει άλλες γυναίκες κατουράνε, κάνουν κακά τους, εμετό, ουρλιάζουν...θες να σε δει ο άντρας σου έτσι;; :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο θα πάμε ΕΛΕΝΑ τελικά αλλα η γιατρός μου συνέστησε να μην ειναι ο άντρας μου μέσα. Της έτυχε ένας γνωστός που έκανε να πλησιάσει τη γυναίκα του ένα χρόνο μετά! Της είπαμε θα δούμε, ας μπει στις ωδίνες και βλέποντας και κάνοντας. Μπορεί να βάλει τη μαμα μου μιας και εργάζεται σε χειρουργείο αλλα να με δει η μαμα μου να σφαδάζω πάλι δεν ξέρω....

 

Με πανικόβαλε πάντως μου λέει άλλες γυναίκες κατουράνε, κάνουν κακά τους, εμετό, ουρλιάζουν...θες να σε δει ο άντρας σου έτσι;; :shock::shock:

 

Λοιπόν και γω στο Έλενα γέννησα και ο σύντροφός μου μπήκε μέσα την ώρα της γέννας και πραγματικά με βοήθησε η παρουσία του όσο δεν φαντάζεσαι. Δεν έκανε τίποτα απλά μου κράταγε το χέρι και αυτό αρκούσε. Δεν ούρλιαζα... αλλά πόναγα πάρα πολύ. Όπως λέει κι ο ίδιος ζορίστηκε πάρα πολύ γιατί δεν μπορούσε να με βοηθήσει αλλά και για τους δύο ήταν πολύ καλό το ότι είμασταν μαζι... και δεν το αλλάζει με τίποτα το ότι ήταν εκεί.

Κατά τη γνώμη μου είναι καθαρά προσωπικό θέμα του καθενός. Υπάρχουν γυναίκες που προτιμάνε καισαρική για να μην πονέσουν ή γιατί θεωρούν πολύ απαίσια τη διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού. Εγώ πάλι θεωρώ τον φυσιολογικό τοκετό κάτι πραγματικά υπέροχο που θέλω να το μοιραστώ με τον σύντροφό μου εφόσον και εκείνος το θέλει. Άρα άσε τι λέει ο καθένας και σκέψου τι θες εσύ και ο άντρας σου. Στα μαθήματα ανώδινου που γίνονται στο Έλενα θα σας κατατοπίσουν καλύτερα.

Και κάτι τελευταίο γιατί νομίζω ότι το χω ρίξει στην πολυλογία... Αν θα κάνεις εμετό ή αν θα κατουρηθείς πίστεψέ με δεν θα το παρατηρήσει κανείς. Άσε που ο άντρας σου θα είναι πάνω απ'το κεφάλι σου άρα δεν θα βλέπει όλες τις λεπτομέρειες γιατί πιθανότατα να τον μαζεύανε! Και αυτό που θα θυμάται μετά θα είναι μόνο η πρώτη εμφάνιση του μπεμπονάκου και εσύ.

Ελπίζω να μην κούρασα... φιλικά

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο Μητέρα, ο γιατρός επέμενε ο άντρας μου να μπει στον τοκετό αλλά δεν άντεχε ούτε στην ιδέα! ήρθε όμως στο δωμάτιο των ωδινών!

Στην αρχή όλα ήταν καλά αφού ναι μεν μου είχαν σπάσει τα νερά, αλλά δεν είχα καθόλου πόνους! όταν άρχισαν οι πόνοι ΟΚ το άντεχε (με είχε δει να ζορίζομαι και όταν είχα περίοδο :lol::lol::lol: ) μετά όμως τα πράγματα αγρίεψαν και έδειχνε να μην αντέχει... βούρκωσε, μου έσφιγγε το χέρι, μου έλεγε είμαι εδώ... αλλά τί να το κάνεις που ήταν έτοιμος να καταρεύσει!

Δεν άντεχα να τον βλέπω έτσι! προσπαθούσα να κρατιέμαι να μη δεί πως νοιώθω... αλλά αυτό δεν κρατιέται ρε παιδιά! του ζήτησα να βγεί και να περιμένει να του πάνε το μωρό! ήμουν κι εγώ ποιό άνετη έτσι! και τελικά... καλύτερα που έφυγε γιατί είχα δύσκολο τοκετό! (φυσιολογικός, χωρίς επισκληρίδιο... με άκουσαν τα ΒΠ!!) αν είχε μπει μέσα... θα τον μαζεύανε από το πάτωμα! είμαι σίγουρη!!! :lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο Διαβαλκανικό (έχω ανοίξει και θέμα με γνώμες προς αυτό).Ο αντρούλης επέμενε να βρίσκεται μαζί μου από την αρχή δεν ήξερα όμως αν ήθελα κάποιον μαζί μου!Με τους μήνες όμως το δέχτηκα με επιφύλαξη αλλά δεν το μετάνοιωσα.Βασικά χάρηκα γιατί με επιβράβευσε μετά απο 11 ώρες πόνου , και με αποκάλεσε οτι είμουν ήρωας!Τελικά ήθελα να το ζήσει να δεί τι περνάμε , είναι διαφορετικά να σε δει μετά και να τον πείς γέννησα και διαφορετικά να λέμε μαζί σε άλλους την εμπειρία της γέννας και να μιλάει πιο πολύ ο Φίλιππας αφού αυτός θυμάται πιο πολλά από εμένα.Έχουμε και φωτογραφίες του μωρού μας 3 δευτερολέπτων μετά γέννας πριν ακόμα το σκουπίσουν ,ένα μελανό μωρο!Το μόνο που έχασε ήταν το σπάσιμο των νερών και αυτό γιατί βγήκε έξω στο πούλμαν που είχε κατασκηνώσει απο το πρωί με το σόι μας για να τους κάνει πλάκα ότι γεννησαμε :D:D !!!Τώρα είμαι στον όγδοο μήνα και μου τονίζει οτι δεν θα με αφήσει δευτερόλεπτο..!!!!!!!!!!

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Και μένα ο άντρας μου ήταν παρόν στη γέννηση του πρώτου μας γιού.

¨Ηταν λέει η πιο συγκλονιστική εμπειρία της ζωής του,κατάλαβε τι περασα για να φέρω στον κόσμο το παιδί μας και μ΄αγάπησε περισσότερο από πριν.

Να φανταστήτε οτι την ώρα που έσπρωχνα τον έβλεπα να σπρώχνει κι αυτός,και μόλις φάνηκε το κεφαλάκι του μωρού τον φώναξε ο γιατρός και είδε την όλη διαδικασία.

Kλάμα να δείτε που έριξε!

Από τότε το συστήνει σε όλους τους μελλοντικούς μπαμπάδες.

Αλλά και για μένα ήταν πολύ σημαντικό και με βοήθησε πολύ με το να έχω το χέρι του να το σφίγγω τις ώρες του πόνου.

Όσο για την ερωτική μας ζωή δεν επηρρεάστηκε καθόλου,το αντίθετο η εμπειρία αυτή μας έφερε ακόμα πιο κοντά.

Στο δεύτερο παιδί έκανα καισαρική ήταν όμως δίπλα μου και μάλιστα αυτός οδήγησε το φορίο μέχρι το χειρουργείο γιατί λέει όι τραυματιοφορείς αργούσαν,και τους το βούτηξε απ΄τα χέρια.(ήταν δύσκολη γέννα )

Και μετά ήταν απ΄έξω και με περίμενε να βγω ενώ όλοι οι άλλοι έτρεχαν να δούνε το μωρό.

 

Είναι η πιο καταπληκτική εμπειρία για το ζευγάρι να είναι μαζί όταν έρχεται το παιδί τους στον κόσμο!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο αντρουλης μου ηταν μαζι μου στο Ιασω..δεν μετανιωσε καθολου που μπηκε..οταν τον ρωτανε το παιζει θαρραλεος αλλα αν δειτε βλεμμα που ειχε κατα την διαρκεια του τοκετου και την χλωμαδα που μου ειπαν οι εξω οτι ειχε... :lol:

Βασικα εμενα ο αντρας μου επηρρεαστηκε πολυ... οντως δεθηκαμε πιο πολυ σαν ζευγαρι η μαλλον σαν αδερφακια :oops: Ερωτα εχουμε κανει μια φορα απο τοτε που γεννησα :? ελπιζω να περασει συντομα :cry:

Link to comment
Share on other sites

εγω γενναω σε περιπου 1 μηνα στο Διαβαλκανικο Θεσσαλονικης. Ο γιατρός μου απο την αρχη ρωτούσε τον αντρα μου αν θα ειναι μεσα την ωρα του τοκετου γιατι βλέπει οτι ψιλοφοβάμαι.

Ο αντρας μου βεβαια το σκεφτεται γιατι μάλλον αυτος φοβαται περισσότερο απο εμενα!! Γι'αυτό λέω να μην τον πιέσω..

Εχω ακούσει όμως οτι σε κάποια μαιευτηρια, σε περιπτωση που δεν μπει ο συζυγος μεσα, οι μαιες δεν αφήνουν άλλον συγγενή.

Καλά εγω θα τα παιξω αν ειμαι μονη μου... :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΩΣ ΜΑΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ..ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΙΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΩΝ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ!!!!!!!!!!!! Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ

εγω μαλλον θα γεννησω στο αλεξανδρα. σιγουρα μπορει ο αντρας μου να ειναι μαζι μου και στις ωδινες και στον φυσιολογικο τοκετο? στην καισαρικη με αναισθησια δεν εχει νοημα. τι γινεται στην καισαρικη με επισκληριδιο? αυτο το ζηταμε απο τη διευθυνση του νοσοκομειου? τι γινεται αν μας το αρνηθουν? ειμαι τοσο φοβισμενη, χαρις στον αντρα μου τα βγαζω περα στην εγκυμοσυνη, αν δεν ειναι μεσα δε θα αντεξω

Link to comment
Share on other sites

πινκυ και εγω στο αλεξανδρασ θα γεννησω και ο γιατροσ μου μου ειπε οτι δεν μπορει να μπει κανεισ μεσα ουτε την ωρα τησ γεννασ ουτε στουσ πονουσ.εχει παρθει λεει αποφαση συμβουλιου :( επειδη ειναι ενασ διαδρομοσ οπου περιμενουν στη σειρα ολεσ οσεσ γεννανε λεει.δεν υπαρχουν δωματιακια για να εισαι μονη σου εσυ και ο αντρασ σου.οποτε φαντασου απο ολεσ τισ γυναικεσ που θα ειναι εκει μεσα να εχουν και ενα ατομο μαζι :?

.png40145a8546f30db01.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...