Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρουσία του μπαμπά στο δωμάτιο των ωδίνων - στο τοκετό


Recommended Posts

Ναι, το καταλαβα οτι αυτο εννοουσες. Το θεωρω χαζη δικαιολογια γιατι δεν εχουν να κανουν με ανηλικα,ετσι δεν ειναι? Και φυσικα δεν αναφερομαι σε εσας,αλλα υποθετω οτι ο καθενας απο μας ξερει τα ορια του, το πως ενδεχομενως θα αντιδρασει σε δυσκολες καταστασεις ή απαιτητικες οπως ειναι και μια γεννα και θα μπορουσε μονος του να κρινει εαν θα συμμετεχει ή οχι σε εξετασεις, ωδινες και τοκετους. Το θεωρω απαραδεκτο οι γυναικες που γεννουν σε δημοσια νοσοκομεια,ειτε για οικονομικους ειτε για αλλους λογους να βιωνουν ολην αυτην την εμπειρια μονες τους, χωρις τον αντρα τους ή οποιο αλλο ατομο θα ηθελαν π.χ. μαμα, αδελφη, φιλη.

μωρε με ανηλικα δεν εχει να κανει, αλλα δε θα κατσει ο γιατρος να περασει απο ιστορικο και τον αντρα να δει τι αντοχες εχει, ανθρωποι ειμαστε και οταν προκειται να γινουμε γονεις ειναι κατι καινουργιο και γεννιουνται καινουργια συναισθηματα που δεν μπορεις παντα να εχεις προβλεψει. Εχει λογικη αυτο που λες αλλα σε αυτα τα θεματα κυριαρχει πολλες φορες το συναισθημα. Οσο για τα δημοσια ναι ειναι λιγο χαζη τακτικη αυτη. Εμας βεβαια στο δημοσιο της περιοχης μας επιτρεπεται μεχρι και να μπουν δυο ατομα μαζι με την επιτοκο. Ειμαστε στο αλλο ακρο εδω!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μωρε με ανηλικα δεν εχει να κανει, αλλα δε θα κατσει ο γιατρος να περασει απο ιστορικο και τον αντρα να δει τι αντοχες εχει, ανθρωποι ειμαστε και οταν προκειται να γινουμε γονεις ειναι κατι καινουργιο και γεννιουνται καινουργια συναισθηματα που δεν μπορεις παντα να εχεις προβλεψει. Εχει λογικη αυτο που λες αλλα σε αυτα τα θεματα κυριαρχει πολλες φορες το συναισθημα. Οσο για τα δημοσια ναι ειναι λιγο χαζη τακτικη αυτη. Εμας βεβαια στο δημοσιο της περιοχης μας επιτρεπεται μεχρι και να μπουν δυο ατομα μαζι με την επιτοκο. Ειμαστε στο αλλο ακρο εδω!!

 

Πολυ πιο λογικο μου ακουγεται! Εδω στην Αθηνα δυστυχως δεν ισχυει.Μονο στα ιδιωτικα και απο τα δημοσια στο Ελενα.Ενας απο τους βασικους λογους που επιλεξαμε ιδιωτικο ηταν και αυτος.Σου ευχομαι με το καλο να υποδεχτειτε το παιδακι σας οπως το ονειρευεστε!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιο λογικο μου ακουγεται! Εδω στην Αθηνα δυστυχως δεν ισχυει.Μονο στα ιδιωτικα και απο τα δημοσια στο Ελενα.Ενας απο τους βασικους λογους που επιλεξαμε ιδιωτικο ηταν και αυτος.Σου ευχομαι με το καλο να υποδεχτειτε το παιδακι σας οπως το ονειρευεστε!

σε ευχαριστω πολυ!!! κι εσεις με το καλο να σας ερθουν ολα οπως θελετε και να απολαυσετε μαζι τον ερχομο του μωρου σας!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Εγω γεννησα πριν 12 μερες στο Αλεξανδρα και ο αντρας μου μπηκε μεσα στις ωδινες. Επειδη ειχα επεισοδιακο τοκετο δεν ηταν συνεχεια αλλα αν τα πραγματα ηταν πιο ομαλα πιστευω θα ηταν ολη την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ισχύει πως αν είναι μέσα στέκεται πίσω σου και δε βλέπει τη...δράση; Διάβασα πρόσφατα ένα άρθρο για συζύγους που βίωσαν μετατραυματικό στρες μετά την παρουσία τους σε τοκετό, με εφιάλτες και ψυχολογικά προβλήματα για καιρό! Είναι και το ερωτικό θέμα.. θα σε ξαναδεί ποτέ το ίδιο....;:oops:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισχύει πως αν είναι μέσα στέκεται πίσω σου και δε βλέπει τη...δράση; Διάβασα πρόσφατα ένα άρθρο για συζύγους που βίωσαν μετατραυματικό στρες μετά την παρουσία τους σε τοκετό, με εφιάλτες και ψυχολογικά προβλήματα για καιρό! Είναι και το ερωτικό θέμα.. θα σε ξαναδεί ποτέ το ίδιο....;:oops:

 

Aν δεν επιθυμει να δει τη δράση δεν τη βλέπει.Είναι από πίσω κατα τη διαρκεια του τοκετού.Ο δικός μου ήταν δίπλα μου από την αρχή μέχρι το τέλος.είδε ελάχιστα γιατι το ήθελε.δεθήκαμε πολυ περισσότερο μετά απο αυτό το βίωμα ,μη σου πω οτι ερωτευτήκαμε όπως στις αρχες.....:-)

Όσων αφορά το ερωτικό κομμάτι....δεν άλλαξε απολύτως τίποτα.Είναι όλα υποκειμενικά και εξαρτωνται όλα από τον κάθε άνθρωπο.Πάντως τον είχα προετοιμάσει καλά και χωρίς καμία πίεση.Αφου βιάζεται για το δεύτερο για να το ξαναζήσουμε:cool:

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει πως αν είναι μέσα στέκεται πίσω σου και δε βλέπει τη...δράση; Διάβασα πρόσφατα ένα άρθρο για συζύγους που βίωσαν μετατραυματικό στρες μετά την παρουσία τους σε τοκετό, με εφιάλτες και ψυχολογικά προβλήματα για καιρό! Είναι και το ερωτικό θέμα.. θα σε ξαναδεί ποτέ το ίδιο....;:oops:

 

Ρωτησα κ εγώ το γιατρό μου και μου είπε πως μπορεί να είναι ο μπαμπάς μέσα απλά στις εξωθήσεις θα βλέπει εμένα κ όχι τη διαδικασία..( εκτός βέβαια αν το θέλει)

bjump2.png
Link to comment
Share on other sites

Ίσως αυτοί ν' αντέχουν και το θέμα τελικά να είναι (και) δικό μας. Εγώ πχ δεν ένιωθα άνετα να με βλέπει να κάνω εμετό, μη σιχαθεί απ' όλα αυτά, κι ας ήθελε ο καημένος να βοηθήσει..

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν επιθυμει να δει τη δράση δεν τη βλέπει.Είναι από πίσω κατα τη διαρκεια του τοκετού.Ο δικός μου ήταν δίπλα μου από την αρχή μέχρι το τέλος.είδε ελάχιστα γιατι το ήθελε.δεθήκαμε πολυ περισσότερο μετά απο αυτό το βίωμα ,μη σου πω οτι ερωτευτήκαμε όπως στις αρχες.....:-)

Όσων αφορά το ερωτικό κομμάτι....δεν άλλαξε απολύτως τίποτα.Είναι όλα υποκειμενικά και εξαρτωνται όλα από τον κάθε άνθρωπο.Πάντως τον είχα προετοιμάσει καλά και χωρίς καμία πίεση.Αφου βιάζεται για το δεύτερο για να το ξαναζήσουμε:cool:

καλημερα κοριτσια!! ziapan και εμενα ετσι ο αντρας μου.. αλλα εβλεπε για αρκετη ωρα το πεδιο της μαχης και με βοηθησε παρα πολυ για το πως να σπρωξω.. στο τελος ηρθε διπλα μου και με κρατουσε αγκαλια μιας και μπροστα ηταν ο γυναικολος, η παιδιατρος και η μαια, τι να εκανε και εκεινος μπροστα!! μας εδεσε πολυ περισσοτερο και εμας, και φαντασου ειχε πει οτι δε θα εμπαινε μεσα... ξετρελαθηκε.... αμα τον ακουσεις πως περιγραφει στους αλλους τη διαδικασια που ζησαμε ειναι οντως σα να περιγραφει την ωραιοτερη εμπειρια της ζωης του.. και στο σεξ καμια διαφορα με πριν, μη σου πω και καλυτερα!!! βεβαια εννοειται πως ειναι στον ανθρωπο.. Τωρα που περιμενουμε το δευτερο, οταν μαθαμε οτι ειμαι εγκυος αστραψε ολοκληρος και μου ειπε ποσο ανυπομονει παλι για την ημερα του τοκετου...

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Τι καλά... εγώ τον βλέπω φοβισμένο και δεν θέλω να τον πιέσω. Απ' την άλλη ίσως και να μην τον αφήσω να φύγει, ανάλογα με την ψυχολογία μου εκείνη την ώρα!:P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα ο αντρας μου εξαρχης ηθελε να ειναι μεσα την ωρα του τοκετου.στην αρχη ηταν μονο κοντα στο κεφαλι μου και μου επιανε το χερι και μετα προσ το τελος ηταν και κατω και ειδε ολη την διαδικασια οταν βγηκε το κοριτσακι μας.και ηταν και την ωρα που με εραψε ο γιατρος.στο τελος μου ειπε οτι απ ολη την διαδικασια δεν του φανηκε τιποτα ασχημο ή σιχαμερο παρα μονο ο πλακουντας οταν τον ειδε στο λεκανακι που τον ειχε βαλει ο γιατρος χεχεχε.ειναι αποφαση του καθενος πως νιωθει.αν θελει να παρεβρισκεται ή οχι και ισχυει και για τον αντρα και για την γυναικα.εγω το χαρηκα παρα πολυ που ηταν εκει και ακομα περισσοτερο ο ιδιος,αφου καυχιεται σε ολους οτι με βοηθησε και ολη την δουλεια την εκανε αυτος χαχαχα.ηταν μια μοναδικη εμπειρια και την ζησαμε μαζι

Link to comment
Share on other sites

abebablom καμαρωνει και ο δικος σου ως βοηθος ε?? κι εμενα!! και ο δικος μου ελεγε οτι δε θα μπει γιατι λεει δεν εβρισκε το λογο χαχαχα!!

supergirl να μη του πεις τιποτα... πες του οτι απλα εσυ τον θελεις διπλα σου εκεινη τη στιγμη και εκεινος θα πραξει αναλογα. ακομα και αν δε θελει τωρα, την στιγμη που θα ερθει να γεννησεις θα του βγουν αλλα ενστικτα και πολυ πιθανο να μπει τελευταια στιγμη. τα μη προγραμματισμενα ειναι καλυτερα πολλες φορες.. εμενα οταν με πηραν στην αιθουσα τοκετου και περνουσε η ωρα και ο αντρας μου περιμενε απεξω ρωτησε τι γινεται, του ειπαν οτι ειμαι καλα και οτι θελω ωρα ακομα και ζητησε απο μονος του να μπει να μου κανει λιγη παρεα και ειχε σκοπο να βγει μετα.. τελικα πηγαινε και ερχοταν, εβγαινε να ενημερωσει τους υπολοιπους, ξαναερχοταν και τη στιγμη των εξωθησεων αφου ολα κυλουσαν εντελως ηρεμα τελικα εμεινε και ηταν πολυ ενεργος, ειδε τα παντα κ με βοηθησε.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

abebablom καμαρωνει και ο δικος σου ως βοηθος ε?? κι εμενα!! και ο δικος μου ελεγε οτι δε θα μπει γιατι λεει δεν εβρισκε το λογο χαχαχα!!

supergirl να μη του πεις τιποτα... πες του οτι απλα εσυ τον θελεις διπλα σου εκεινη τη στιγμη και εκεινος θα πραξει αναλογα. ακομα και αν δε θελει τωρα, την στιγμη που θα ερθει να γεννησεις θα του βγουν αλλα ενστικτα και πολυ πιθανο να μπει τελευταια στιγμη. τα μη προγραμματισμενα ειναι καλυτερα πολλες φορες.. εμενα οταν με πηραν στην αιθουσα τοκετου και περνουσε η ωρα και ο αντρας μου περιμενε απεξω ρωτησε τι γινεται, του ειπαν οτι ειμαι καλα και οτι θελω ωρα ακομα και ζητησε απο μονος του να μπει να μου κανει λιγη παρεα και ειχε σκοπο να βγει μετα.. τελικα πηγαινε και ερχοταν, εβγαινε να ενημερωσει τους υπολοιπους, ξαναερχοταν και τη στιγμη των εξωθησεων αφου ολα κυλουσαν εντελως ηρεμα τελικα εμεινε και ηταν πολυ ενεργος, ειδε τα παντα κ με βοηθησε.

 

Σωστό κι αυτό, άλλωστε εκείνη την ώρα δεν ξέρω πώς θα είναι η δική μου ψυχολογία, πώς να προβλέψω τη δική του...;:oops:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι αυτό, άλλωστε εκείνη την ώρα δεν ξέρω πώς θα είναι η δική μου ψυχολογία, πώς να προβλέψω τη δική του...;:oops:

ακριβως ;) αν και απο οσες φιλες μου ξερω, οταν οι αντρες τους ελεγαν οτι αποκλειεται να μπουν μεσα, την τελευταια στιγμη μπουκαραν γιατι δεν αντεχαν να περιμενουν!!!!:D:D:D οποτε αστον να το φιλοσοφησει μονος του!!! οταν μπεις στο μηνα σου μπορει να του κανει συζητηση και ο γιατρος. εμενα επειδη ειδε τα παντα ο καλος μου αλλα οχι την αποκατασταση του πεδιου μαχης επειδη ειχε βγει να πει οτι γεννησα, καθοταν ο γιατρος και με εβγαζε φωτογραφιες απο κατω για να του δειξει οτι το λιλι μου ηταν οπως πριν, μη τυχον και φοβοταν στο σεξ μετα!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

ακριβως ;) αν και απο οσες φιλες μου ξερω, οταν οι αντρες τους ελεγαν οτι αποκλειεται να μπουν μεσα, την τελευταια στιγμη μπουκαραν γιατι δεν αντεχαν να περιμενουν!!!!:D:D:D οποτε αστον να το φιλοσοφησει μονος του!!! οταν μπεις στο μηνα σου μπορει να του κανει συζητηση και ο γιατρος. εμενα επειδη ειδε τα παντα ο καλος μου αλλα οχι την αποκατασταση του πεδιου μαχης επειδη ειχε βγει να πει οτι γεννησα, καθοταν ο γιατρος και με εβγαζε φωτογραφιες απο κατω για να του δειξει οτι το λιλι μου ηταν οπως πριν, μη τυχον και φοβοταν στο σεξ μετα!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

σ' εβγαζε φωτογραφίες για να δει ο σύζυγος...; :oops: άλλο και τούτο!

 

lilaki1987 μήπως προέκυψε καμια έκτακτη δυσκολία; αλλιώς γιατί δεν τον άφησε;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

lilaki1987 μήπως προέκυψε καμια έκτακτη δυσκολία; αλλιώς γιατί δεν τον άφησε;

 

μ εβαλαν να υπογραψω πριν γεννησω οτι ο συζυγος θα ειναι μεσα κατα την διαρκεια των ωδινων αλλα οχι κατα τη διαρκεια του τοκετου

Link to comment
Share on other sites

lilaki1987 μήπως προέκυψε καμια έκτακτη δυσκολία; αλλιώς γιατί δεν τον άφησε;

 

μ εβαλαν να υπογραψω πριν γεννησω οτι ο συζυγος θα ειναι μεσα κατα την διαρκεια των ωδινων αλλα οχι κατα τη διαρκεια του τοκετου

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτο... έχει τύχει και σε άλλες; :confused:

 

Ο δικός μου παντως εκεί που έλεγε οτι δε θελει, χτες που είδε σε μια ταινία τον πατέρα να κόβει τον ομφάλιο λώρο ενθουσιάστηκε τόσο πολύ που άλλαξε, λεει, γνώμη.. :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

μ εβαλαν να υπογραψω πριν γεννησω οτι ο συζυγος θα ειναι μεσα κατα την διαρκεια των ωδινων αλλα οχι κατα τη διαρκεια του τοκετου

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτο... έχει τύχει και σε άλλες; :confused:

 

Ο δικός μου παντως εκεί που έλεγε οτι δε θελει, χτες που είδε σε μια ταινία τον πατέρα να κόβει τον ομφάλιο λώρο ενθουσιάστηκε τόσο πολύ που άλλαξε, λεει, γνώμη.. :P

 

ετσι θυμαμαι εκτος αν ημουν πολυ αγχωμενη και δεν θυμαμαι καλα!!! τι να πω..... αν ξερει καμια κοπελα που γεννησε τοσο προσφατα ας μου πει.....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Γεννησα πριν 4 μηνες και οντως σε βαζουν να υπογραψεις ενα χαρτι με διαφορα που λεει και οτι επιτρεπεται ο μπαμπας να ειναι στο δωματιο των ωδινων αλλα οχι στην αιθουσα τοκετου.Απο εκει και περα ειναι στο χερι του γιατρου να τον αφησει η οχι.Εμενα τον αφησε να μπει και ετσι ειμασταν ολοι μαζι...βεβαια ο συζηγος ηταν διπλα μου ακριβως....δεν ηθελα να δει και πολλα μην τυχον και εχουμε καμια λιποθυμια:D;)αλλα παντως ηταν μεσα και τελικα του αρεσε!Ειναι στο χερι του γιατρου λοιπον αν θα δεχτει!Αλλοι αφηνουν και αλλοι οχι!

''When life gets hard and you feel all alone,remember....you mean the world to someone..!And that someone...calls you MOM!!!!!''

Link to comment
Share on other sites

σ' εβγαζε φωτογραφίες για να δει ο σύζυγος...; :oops: άλλο και τούτο!

 

lilaki1987 μήπως προέκυψε καμια έκτακτη δυσκολία; αλλιώς γιατί δεν τον άφησε;

ναι με εβγαζε φωτογραφιες επειδη ο καλος μου ενω ειχε δει οοοοολο το σκηνικο δεν ειδε την επουλωση ομως! και ηθελε να του δειξει την αποκατασταση..

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

ναι με εβγαζε φωτογραφιες επειδη ο καλος μου ενω ειχε δει οοοοολο το σκηνικο δεν ειδε την επουλωση ομως! και ηθελε να του δειξει την αποκατασταση..

 

τι να πω... πρώτη φορά το ακούω!:P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

τι να πω... πρώτη φορά το ακούω!:P

ε ενταξει δεν εχει να κανει με ιατρικη μεθοδο, αλλα με την τρελα του γιατρου οπου ο συγκεκριμενος κουβαλα απειρη πανω του:D:D καλε δε τραβηξε φωτο για να κανει χαβαλε, αλλα επειδη ειπε οτι πολλες γεννανε και ενω εκεινη την ωρα ο αντρας ειναι ψυχραιμος μετα τους πιανει κατι και δε θελουν να κανουν σεξ με τη γυναικα τους επειδη εχουν δει ολο το σκηνικο της γεννας.. και επειδη ο δικος μου ειδε το σκισιμο-κοψιμο-αιματα-μωρο να βγαινει, πλακουντα και γενικα να εχει γινει το λιλι σαν χωνι αλλα δεν ειδε την αποκατασταση μετα, το εβγαλε φωτο ο γιατρος για να του το δειξει ραμμενο και ετοιμο για να προλαβει τυχον αποστροφη του συζυγου!!!:mrgreen::mrgreen:

καλε διαβασα οτι γεννας στο ιασω? ηταν να γεννησω στο ρεα αλλα μαλλον ο γιατρος μου πλεον ξεγεννα μονο στο ιασω. Μου εστειλαν τον τιμοκαταλογο.. εχεις καμια εμπειρια απο εκει? γιατι εγω εχω γνωμες 50-50..

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

ε ενταξει δεν εχει να κανει με ιατρικη μεθοδο, αλλα με την τρελα του γιατρου οπου ο συγκεκριμενος κουβαλα απειρη πανω του:D:D καλε δε τραβηξε φωτο για να κανει χαβαλε, αλλα επειδη ειπε οτι πολλες γεννανε και ενω εκεινη την ωρα ο αντρας ειναι ψυχραιμος μετα τους πιανει κατι και δε θελουν να κανουν σεξ με τη γυναικα τους επειδη εχουν δει ολο το σκηνικο της γεννας.. και επειδη ο δικος μου ειδε το σκισιμο-κοψιμο-αιματα-μωρο να βγαινει, πλακουντα και γενικα να εχει γινει το λιλι σαν χωνι αλλα δεν ειδε την αποκατασταση μετα, το εβγαλε φωτο ο γιατρος για να του το δειξει ραμμενο και ετοιμο για να προλαβει τυχον αποστροφη του συζυγου!!!:mrgreen::mrgreen:

καλε διαβασα οτι γεννας στο ιασω? ηταν να γεννησω στο ρεα αλλα μαλλον ο γιατρος μου πλεον ξεγεννα μονο στο ιασω. Μου εστειλαν τον τιμοκαταλογο.. εχεις καμια εμπειρια απο εκει? γιατι εγω εχω γνωμες 50-50..

 

Ναι ε; με το καλό. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά άνοιξα σχετικό θέμα και έχουν απαντήσει αρκετές κοπέλες. Δες τις απαντήσεις εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=135797 :D

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...