Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γνωριζεται καποιον καλο Ενδοκρινολόγο Θεσσαλονίκη ή Δυτική Μακεδονία?


MAXH

Recommended Posts

Καλημέρα...

Χρειάζομαι την βοήθεια απο όποια κοπέλα ή όποιον κύριο, γνωριζει κάποιον καλο ενδροκρινολο στην περιοχή της Θεσσαλονικης ή της Δυτικής Μακεδονίας...

Εχω υπερθυροειδισμό τον οποίο τον ελεγχω,ευτυχως ,με θεραπευτική αγωγή αλλα τωρα στην εγκυμοσυνη , δεν θελω την ενδοκρινολογο που εχω να με παρακολουθησει άλλο γιατι με αγχώνει πάρα πολύ και μου δημιουργει προβλήματα, καθως και δεν συνεργαζεται με τον γυναικολογο μου. Απευθυνθηκα στον Χαρσουλη στην Θεσσαλονικη αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενη απο την συμπεριφορα του και στον Παπαδοπουλο στην Πτολεμαιδα.. Αυριο εχω και ραντεβου με τον γυναικολογο μου, ο οποιος προσπαθει και αυτος να βρει εναν πολυ καλο ενδροκρινολογο γιατι ειναι απαραίτητος στην εγκυμοσυνη...

Επίσης αν δεν μπορεσω να βρω καποιον καλο γιατρο εδω, ειμαι ανοιχτη και σε προτάσεις για γιατρο και στην Αθηνα ή οπου υπάρχει κάποιος που θα μπορει να με βοηθησει....

Ελπίζω να με βοηθησετε γιατι πρέπει άμεσα να με παρακολουθησει κάποιος...

Ευχαριστώ......

a84026bdda.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο Γιώβος ειναι ο καλύτερος ενδοκρινολόγος στη Θεσσαλονίκη ειναι καθηγητής όμως εχει και εξω ιατρειο.αν θέλεις τη διευθυνση μπορώ να στη δώσω.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφοριες κοριστια...

σήμερα που εχω ραντεβου και με τον γυναικολογο μου ελπιζω να βρω μια άκρη...

Πόσο ύπουλη ασθένεια ειναι ο άτιμος ο θυροειδης?

a84026bdda.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, ο Δελαρουδης ειναι πολύ καλός, πηγαίνει η πεθερά μου σε αυτόν γιατί έχει αντίστοιχο προβλημα με τον θυροειδή και απο οτι μου λεει ειναι πολύ καλός. Γενικά οι στρατιωτικοί γιατροί ειναι οι καλύτεροι. Εγώ απο δερματολόγο σταρτιωτικο που έχω πείρα κάνουν καλή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Πανίδης Δημήτρης.Καθηγητής του ΑΠΘ

 

Αντιγράφω ... Μεγάλη εμπειρία και ερευνητικό έργο, νομίζω μάλιστα ότι υπήρξε και πρόεδρος των ενδοκρινολόγων Ελλάδας. Την εποχή που με παρακολουθούσε ήταν διευθυντής κλινικής στο Ιπποκράτειο, δεν ξέρω αν είναι ακόμα. Αυτό ειναι μεγάλο πλεονέκτημα (η πρόσβαση στο νοσοκομείο) για εξετάσεις κλπ και ότι άλλο χρειαστείς :wink:...

Το ιατρείο του είναι στην αρχή της Μητροπόλεως.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Και εγω τα τελευταια 3 χρονια με παρακολουθει ο Δελαρουδης, στρατιωτικος γιατρος, για μενα ο καλυτερος απο αποψη ενημερωσης, γνωσης και συμπεριφορας, πολυ αμεσος και παντα καθυσηχαστικος!!Δεν τον αλλαζω, γιατι ηταν ο μοναδικος που μου εβαλε σε μια σειρα τις ορμονες και μου βρηκε οτι ειχα θυροειδη.Τωρα με την εγκυμοσυνη με παρακολουθω καθε τρεις μηνες, και ολα πανε μια χαρα. Στην πρωτη εγκυμοσυνη που με παρακολουθουσε αλλος γιατρος δεν βρηκε τον θυροειδη...και ειχα μικροπροβληματα μετα την γεννα. Ευτυχως τωρα ειμαι πολλη ηρεμη και τον συντινω ανεπιφυλακτα σε αλλους. Τον επισκεπτονται η αδερφη μου και η μητερα μου και πλεον και η κουνιαδα μου. Μια επισκεψη θα σε πεισει.

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ!!ΦΙΛΑΚΙΑ

69Dzp3.png

06pBp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Θα μπορούσε να με πει και εμενα καποιος μια καλή ενδοκρινολόγο στην Θεσσαλονίκη. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με έντονη τριχοφυΐα στο σώμα μου και θα ήθελα να πάω σε έναν ειδικό γιατρό για na με δει.

Θα προτιμούσα ο γιατρός να είναι γυναικα για να αισθάνομαι πιο άνετα, αλλα και άντρας να είναι δεν υπάρχει και μεγάλο πρόβλημα.

 

 

Eυχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Violet, καλημερα

 

Ο δικος μου ενδοκρινολογος ειναι στην θεσσαλονικη ειναι στρατιωτικος γιατρος , πολυ καλος, και εχει ιατρειο στην μητροπολεως. φιλακια.

69Dzp3.png

06pBp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια σας κοριτσια...

 

εχω κάνει ολική αφαίρεση του θυρεοειδή και ξέρω αρκετά πράγματα σχετικά με το θέμα..γέννησα πριν από 4 μήνες, σε όλη την διαρκεια της εγκυμοσύνης με παρακολουθούσε ο Γουλής στην Θεσσαλονίκη ο οπόιος είναι εξειδικευμένος ενδοκρινολόγος σε θέματα αναπαραγωγής...είναι πολύ σοαβρό το θέμα θυροειδης-εγκυμοσύνη... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια!!

 

θα θελα να σας ρωτησω αν γνωριζετε κάτι για την ενδοκρινολογο Αδαμιδου Φωτεινη Ηρώ; Επίσης ο Δελαρουδης που εχει ανεφερθεί πιο πάνω γνωρίζετε αν ειναι ακριβός;;

 

Σας ευχαριστω πολυ:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εγώ είχα για δύο χρόνια τον Δελαρούδη λόγω υποθυρεοειδισμού.Έμεινα έγκυος με τη δεύτερη σπερματέγχυση.Μου είχε πει να του τηλεφωνήσω αμέσως μόλις μάθω οτι είμαι έγκυος.Έτσι κι έκανα.Μου είπε λοιπόν,σε δύο μήνες θα έρθεις να σε δω για να κάνουμε εξέταση tsh κ.τ.λ.Εγώ απόρησα στην αρχή,γιατί όλοι οι ενδοκρινολόγοι λένε με το που θα μείνεις έγκυος πας απευθείας για εξέταση tsh.Ωστόσο το δέχτηκα,γιατί αυτός είναι ο γιατρός και όχι εγώ.Μετα απο τον δεύτερο υπέρηχο στις 8 εβδομάδες και αφού είδαμε και την καρδιά του μωρού να χτυπάει,ο γιατρός που μου έκανε την σπερματέγχυση με ρώτησε αν έχω εξετάσει tsh,από τη μέρα που πήρα τη θετική χοριακή.Όταν του είπα όχι,απόρησε και μου είπε:εγώ θέλω να κάνεις.Βγήκε το αποτέλεσμα και ήταν 3,43(πριν την εγκυμοσύνη ήταν 2).Ο γυναικολόγος μου είπε να επικοινωνήσω ξανά με τον Δελαρούδη και να του το πω,μήπως και χρειαστεί να αλλάξει η δόση του χαπιού(λένε οτι όταν προσπαθείς για παιδί και όταν είσαι έγκυος η ιδανική tsh είναι γύρω στο 2).Τον πήρα,του είπα το αποτέλεσμα και ελαφρώς πειραγμενος μου είπε οτι κακώς ανησύχησε ο γυναικολόγος μου κι εγώ και μου επανέλαβε οτι θα με δει σε δυο μήνες(δηλ.στην 13 εβδομάδα)Δεν ξέρω αν έφταιξε η tsh ή οχι ,εγώ πάντως σε μία βδομάδα είχα χάσει το παιδί.Πριν από ένα μήνα έμεινε έγκυος μια φίλη που πηγαίνει στον ίδιο και της είπε εξέταση γύρω στην 12η εβδομάδα.Δεν ξέρω το σκεπτικό,παντως εγω το παραθέτω για προβληματισμό.Σημειωτέον οτι η καινούρια μου ενδοκρινολόγος μου επεσήμανε οτι θα κάνω tsh πριν την επόμενη σπερματέγχυση και αμέσως μετά από ένα ενδεχόμενο θετικό αποτέλεσμα.Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Εγώ είχα για δύο χρόνια τον Δελαρούδη λόγω υποθυρεοειδισμού.Έμεινα έγκυος με τη δεύτερη σπερματέγχυση.Μου είχε πει να του τηλεφωνήσω αμέσως μόλις μάθω οτι είμαι έγκυος.Έτσι κι έκανα.Μου είπε λοιπόν,σε δύο μήνες θα έρθεις να σε δω για να κάνουμε εξέταση tsh κ.τ.λ.Εγώ απόρησα στην αρχή,γιατί όλοι οι ενδοκρινολόγοι λένε με το που θα μείνεις έγκυος πας απευθείας για εξέταση tsh.Ωστόσο το δέχτηκα,γιατί αυτός είναι ο γιατρός και όχι εγώ.Μετα απο τον δεύτερο υπέρηχο στις 8 εβδομάδες και αφού είδαμε και την καρδιά του μωρού να χτυπάει,ο γιατρός που μου έκανε την σπερματέγχυση με ρώτησε αν έχω εξετάσει tsh,από τη μέρα που πήρα τη θετική χοριακή.Όταν του είπα όχι,απόρησε και μου είπε:εγώ θέλω να κάνεις.Βγήκε το αποτέλεσμα και ήταν 3,43(πριν την εγκυμοσύνη ήταν 2).Ο γυναικολόγος μου είπε να επικοινωνήσω ξανά με τον Δελαρούδη και να του το πω,μήπως και χρειαστεί να αλλάξει η δόση του χαπιού(λένε οτι όταν προσπαθείς για παιδί και όταν είσαι έγκυος η ιδανική tsh είναι γύρω στο 2).Τον πήρα,του είπα το αποτέλεσμα και ελαφρώς πειραγμενος μου είπε οτι κακώς ανησύχησε ο γυναικολόγος μου κι εγώ και μου επανέλαβε οτι θα με δει σε δυο μήνες(δηλ.στην 13 εβδομάδα)Δεν ξέρω αν έφταιξε η tsh ή οχι ,εγώ πάντως σε μία βδομάδα είχα χάσει το παιδί.Πριν από ένα μήνα έμεινε έγκυος μια φίλη που πηγαίνει στον ίδιο και της είπε εξέταση γύρω στην 12η εβδομάδα.Δεν ξέρω το σκεπτικό,παντως εγω το παραθέτω για προβληματισμό.Σημειωτέον οτι η καινούρια μου ενδοκρινολόγος μου επεσήμανε οτι θα κάνω tsh πριν την επόμενη σπερματέγχυση και αμέσως μετά από ένα ενδεχόμενο θετικό αποτέλεσμα.Αυτά!

 

Πόσο σε καταλαβαίνω με το ''ελαφρώς πειραγμενος ''!

Εγώ σε αναζήτηση του καλύτερου ενδοκρινολόγου πήγα και στον Δελαρούδη μια φορά και ακριβώς επειδή έμεινα ευχαριστημένη λόγου του οτι ήταν γλυκομίλητος αλλα και πολύ οικονομικός (μόνο 30 ευρώ η επίσκεψη) είπα πως θα ξαναπάω.Την δευτερη φορά που ήταν να πάω-είχα μόλις μάθει οτι είμαι εγκυος-τον πηρα τηλ και μου είπε να πάω την 12 εβδομάδα.Αν και νόμιζα θα μου πει έλα αμέσως (λόγω εγκυμοσύνης) φυσικά και το δέχτηκα γιατι όπως προείπες ούτε και εγώ είμαι γιατρός.Πήρα να κλείσω ραντεβού τονίζοντας φυικά πως είμαι έγκυος και η γραμματέας μου πρότεινε 3 ραντεβού στα οποία όμως με ενημέρωσε πως σίγουρα θα υπάρχει αναμονή π.χ. θα κλείσουμε το ραντεβού στισ 10 το βράδυ αλλα θα μπείτε λίγο μετά τις 11!!Το 3 ραντεβού τελοςπάντων με την λιγότερη αναμονή το δέχτηκα.Ενδιάμεσα όμως 1 εβδομάδα πριν το ραντεβού και με την δόση μου στη ρύθμιση προ εγκυμοσύνης (μιας και μου είπε να πάω μετά την 12 εβδομάδα όπως ξανάπα) δεν ένιωσα καθόλου μια μέρα (ένιωθα ατονία και βραδυκαρδία) και τον πήρα τηλέφωνο το απόγευμα αλλα το είχε κλειστό.Τον πήρα τηλέφωνο το επόμενο πρωί και του είπα αν γίνεται να αλλάζαμε το ραντεβού γιατι δεν μπορώ να περιμένω στην αναμονή επειδή έχω ζαλάδες ,εμετούς κτλ και μου απάντησε ''και εγώ τι θες να κάνω?''Με τα πολλά με έβαλε μια μέρα πριν και πρώτο ραντεβού για να μην έχει αναμονή.

όταν πήγα μπήκα σχεδόν αμέσως και όταν άρχισα να του εξιστορώ πως νοιώθω και έφτασα στο σημείο οπου τον είχα πάρει τηλ αλλα το είχε κλειστό μου είπε ''να ξέρεις οτι οι ενδοκρινολόγοι δεν εφημερευουν'' και όλο το ραντεβού κύλισε με τον ίδιο ''πειραγμένο'' όπως προανέφερες και εσύ και εμένα να προσπαθώ να κάνω ερωτήσεις και να εκνευρίζεται παραπάνω που τον διακόπτω και τολμάω να μιλήσω.:?

Οπότε ακόμα είμαι σε αναζήτηση ενδοκρινολόγου στην Θεσσαλονίκη στο κέντρο....

[sIGPIC][/sIGPIC]

A whole new world!!ti 1 week leei??7 minwn koritsara exw!!

Link to comment
Share on other sites

φαιδων χαρσουλης

 

οταν ασχολιοταν με τον θυρεοειδη, ο κοσμος ακομα δεν ηξερε τι ειναι αυτο το πραγμα.... τεραστια εμπειρια

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...
γεια σας κοριτσια...

 

εχω κάνει ολική αφαίρεση του θυρεοειδή και ξέρω αρκετά πράγματα σχετικά με το θέμα..γέννησα πριν από 4 μήνες, σε όλη την διαρκεια της εγκυμοσύνης με παρακολουθούσε ο Γουλής στην Θεσσαλονίκη ο οπόιος είναι εξειδικευμένος ενδοκρινολόγος σε θέματα αναπαραγωγής...είναι πολύ σοαβρό το θέμα θυροειδης-εγκυμοσύνη...αν θέλετε στοιχεία του στειλτε μου πμ

 

 

Πήγα στον Γουλή 2 χρόνια πριν μείνω έγκυος, με ήδη ρυθμισμένο θυροειδή. Δεν χρειάστηκε να μου κάνει κάποια αλλαγή, με παρακολουθούσε προληπτικά. Η αμοιβή του μου φάνηκε αρκετά υψηλή και δεν μου έγραφε ποτέ παραπεμπτικά για εξετάσεις, έπρεπε να βρω άλλον γιατρό να μου τα γράψει. Παρ' όλα αυτά, μου άρεσε ο ήρεμος χαρακτήρας του, η προσοχή που μου έδειχνε και το ότι δεν είχε ύφος όπως άλλοι γιατροί. Γενικά, δεν είναι υπέρ των πολλών και περιττών ίσως εξετάσεων, για κάτι όζους που είχα με ψηλαφούσε και στα 2,5 χρόνια που πήγαινα δεν μου ζήτησε να κάνω υπέρηχο.

 

Όταν έμεινα έγκυος έκανα το λάθος να παίρνω στον 4ο-5ο μήνα το σίδηρο σχεδόν την ίδια ώρα με το Τ4 75mg. Διάβασα τυχαία ότι θέλει 4 ώρες διαφορά και φοβήθηκα ότι δεν έκανα καλή απορρόφηση της θυροξίνης. Φυσικά λόγω εκγυμοσύνης πανικοβλήθηκα και πήρα τηλέφωνο, απάντησε η γραμματέας του και ζήτησα να τον ρωτήσει αν υπάρχει κίνδυνος για το έμβρυο και τι εξετάσεις έπρεπε να κάνω άμεσα.

Ήταν τέλη Ιουλίου, είχε φύγει διακοπές και η γραμματέας του με κάλεσε περίπου 20 Αυγούστου για να μου πει να κάνω εξετάσεις και να μου κλείσει ραντεβού!!!

 

Μου φαίνεται εξαιρετικός επιστήμονας αλλά δυστυχώς αυτό το περιστατικό με έκανε να αλλάξω γιατρό. Θεωρώ ότι όταν παρακολουθείς εγκύους ή σοβαρά περιστατικά δεν μπορείς να εξαφανίζεσαι 1 μήνα από ιατρείο και τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ο κ. Γουλής είναι εξαίρετος επιστήμονας και επειδή ενοχλήθηκα από αυτά που διάβασα αποφάσισα να απαντήσω. Με παρακολουθεί εδώ και 5 χρόνια από τότε που είχαμε πρόβλημα υπογονιμότητας με τον άνδρα μου και χάρη στη βοήθεια του και του γυναικολόγου μου, έμεινα έγκυος.Έπειτα με παρακολούθησε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, όπου παρουσίασα διαβήτη κύησης και μου στάθηκε πραγματικά. Τώρα με παρακολουθεί κατά τη διάρκεια της δεύτερης εγκυμοσύνης μου. Σάυτόν οφείλω την οικογένεια μου και την ευτυχία μου. Τον συστείνω ανεπιφύλακτα. Τώρα, σε σχέση με αυτά που γράφει το sunshine girl.Πρώτον, παλιότερα όσοι γιατροί δεν ήταν συμβεβλημένοι δεν είχαν δικαίωμα να γράφουν εξετάσεις, όμως από τέλος Φεβρουαρίου όλοι γράφουν ηλεκτρονικά. Έχω εξετάσεις με ημερομηνία 23/2/12. Μάλιστα, μου έχουν στείλει με κούριερ και εξετάσεις και συντγ. για ινσουλίνη 2 φορές από τότε . Επισκέφτηκα το ιατρείο 31 Ιουλίου και μίλησα στο τηλ. για τις μετρήσεις μου 2 Αυγούστου. Άρα πώς λές ότι απουσίαζε και ήταν ¨χαμένος¨για ένα μήνα? Και η γραμματέας του δεν ήξερε να σου πεί τι εξετάσεις χρειαζόταν? Δύσκολα το πιστεύω. ¨Άλλωστε δεν έκανες εξετάσεις αρχές δεύτερου τριμήνου? Όλες οι έγκυες κάνουν για θυρεοειδή τουλάχιστον 2 φορές στη διάρκεια της εγκυμοσ. αν όχι περισσότερο.Τέλως πάντων πολλές ευχές για τη γέννα σου και όλα να πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

Γουλής Δημήτρης. Είναι επίκουρος καθ. ενδοκρινολογίας Αναπαραγωγής με ερευνητικό έργο στα μεταβολικά νοσήματα εγκυμοσύνης. Με παρακολουθεί 5 χρόνια (και την αδερφή μου και φίλες μου) και πραγματικά του οφείλω πολλά και για τις γνώσεις και την ανθρωπιά του. Ανήκει στη νέα γενιά. Το ιατρείο του είναι στη Μητροπόλεως και βρίσκεται και στο Παπαγεωργίου. Αν το πρόβλημα σου είναι πολυκυστικές, διαταραχές περιόδου κτλ ή για εγκύους είναι το πιο κατάλληλο άτομο. Εύχομαι να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

πηγα προσφατα στον ενδοκρινολογο Πολυζούλη Γεώργιο στη Θεσσαλονίκη (αγιας Σοφιας 24). Μου έγγραψε τις εξετάσεις και μου έκανε και υπέρυχο. Δε χρειαστηκε να παω για τα αποτελεσματα (κ να πληρωσω ξανα ραντεβου) μου ειπε να τον ενημερωσω τηλεφωνηκα. Πολύ ευγενικός ανθρωπος. Μου ελυσε ο,τι απορια ειχα και με καθησυχασε. Τον συστήνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...