Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τη συμβουλή σας...


pitsinaki

Recommended Posts

Κοιταξε πως εχει το πραγμα .....

 

Τα αντισώματα δημιουργουνται για να αντιμετωπίσουν τον εισβολέα αντιγονο ( ασθένεια) . Εαν εσυ εχεις ήδη περάσει καποιες ασθένιες (πχ γαστρεντερίτιδα) τοτε ο οργανισμος σου εχει ήδη αντισώματα τα οποια μεσω του γαλακτος περνάνε στο μωρο . Την επομενη φορα που θα περάσεις την ιδια ασθενεια το συστημα εχει τη δυνατότητα να θυμαται το προηγουμενο μικροβιο ετσι παράγει πολλα αντισώματα πιο γρηγορα οποτε σιγα σιγα αποκτας ανοσία .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ααα....! thinking-015.gif

 

Βασικά η μεγαλοφυής αντίληψη που είχα περί του θέματος ήταν ότι έρχεται η αρρώστια, ο οργανισμός μου φτιάχνει αντισώματα πχ 1000 -λέμε τώρα. Αν δεν ήταν ο θηλασμός θα τα είχα κ τα 1000. Τώρα δίνω έναν αριθμό στο μωρό. Κ πίστευα λοιπόν ότι δίνω ας πούμε τα 900 αμέσως - αμέσως στο μωρό κ εγώ μένω με τα 100 γι' αυτό δε γίνομαι καλά κ εκείνη είναι πιο καλά!

 

χεχε! μπούφος or what?! stupid.gif

Link to comment
Share on other sites

Βρε πιτσινάκι ακόμα σέρνεσαι;;;

Τίποτα...καμιά βελτίωση;;; Ο υγραντήρας βοηθάει, είχα κι εγώ έναν στο σπίτι και τον έβαζα πακέτο με το αερόθερμο. Στο σιγανό...

Διάβασα (στο βιβλίο "Ο παιδίατρος στο σπίτι σας" ) ότι βοηθάει σε πολλές περιπτώσεις προβλημάτων του αναπνευστικού. Στη μόνη περίπτωση που αντεδείκνυται είναι η περίπτωση που το παιδί έχει άσθμα ή έχει προδιάθεση για άσθμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε πιτσινάκι ακόμα σέρνεσαι;;;

Τίποτα...καμιά βελτίωση;;; Ο υγραντήρας βοηθάει, είχα κι εγώ έναν στο σπίτι και τον έβαζα πακέτο με το αερόθερμο. Στο σιγανό...

Διάβασα (στο βιβλίο "Ο παιδίατρος στο σπίτι σας" ) ότι βοηθάει σε πολλές περιπτώσεις προβλημάτων του αναπνευστικού. Στη μόνη περίπτωση που αντεδείκνυται είναι η περίπτωση που το παιδί έχει άσθμα ή έχει προδιάθεση για άσθμα!

 

Κατερίνα ένα σύντομο ανέκδοτο: βελτίωση hahaha-024.gif

 

Όχι γμτ, δυστυχώς, πέραν της πλάκας, χθες με ξαναείδε γιατρός γιατί το πρωί είχα ανεβάσει πυρετό για κανά 2ωρο. Λέει όχι αντιβίωση, θα το παλέψει ο οργανισμός.

Πού θα πάει;;; Θα περάσει. Δε μπορεί!

 

Ο υγραντήρας βοήθησε εμένα κ το μωρό, (του άντρα μου δεν ήταν κ η καλύτερή του αλλά το ξεπέρασε).

 

Το μωράκι είναι με μύξες ακόμα, ωστόσο το βράδυ κοιμήθηκε αρκετές ωρίτσες. Της βάζω ορούς... τα γνωστά! :cool: 8-)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ βρε κορίτσια για τη συμπαράσταση κ τις συμβουλές!

 

Πήρα έναν αναρροφητήρα που είναι σα μπαλονάκι με ένα ρύγχος στην άκρη, ζουπάς το μπαλονάκι, το εφαρμόζεις στο ρουθουνάκι κ σιγά σιγά αφήνεις, αλλά μάπα -ή εγώ δεν κάνω κάτι καλά...

 

Δε βγαίνει σταγόνα κ το μωρό γίνεται έξω φρενών...

 

ortisalin

Με τις εισπνοές ευκάλυπτέλαιο κάτι έγινε... Με βοηθάει κ εμένα... ...

Αν ριξεις και στο μπανιο την ωρα που το κανεις μπανιο θα εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα.

Γεμιζεις μπανιερα ή νιπτηρα με καυτο νερο (οχι στην μπανιεριτσα του μωρου εννοειται) ριχνεις 3-4 σταγονες ευκαληπτελαιο και ο ατμος κανει τις αναθυμιασεις που πρεπει ...:wink:

 

Οσο για τις στερεες τροφες και εμεις ξεκινησαμε 5 μηνων + 1 μερα φρουτα :-D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε πιτσινάκι ακόμα σέρνεσαι;;;

Τίποτα...καμιά βελτίωση;;; Ο υγραντήρας βοηθάει, είχα κι εγώ έναν στο σπίτι και τον έβαζα πακέτο με το αερόθερμο. Στο σιγανό...

Διάβασα (στο βιβλίο "Ο παιδίατρος στο σπίτι σας" ) ότι βοηθάει σε πολλές περιπτώσεις προβλημάτων του αναπνευστικού. Στη μόνη περίπτωση που αντεδείκνυται είναι η περίπτωση που το παιδί έχει άσθμα ή έχει προδιάθεση για άσθμα!

 

 

Εμας ο παιδιατρος ειπε οχι στον υγραντηρα. Πετσετουλα με ευκαληπτο στο καλοριφερ ή αν ειναι καλοκαιρι ενα μπρικακι καυτο νερο με 2-3 σταγονες (η και φυλλα ευκαληπτου βρασμενα) σε καποιο ασφαλη σημειο κατα την διαρκεια του υπνου.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δοκίμασα με ένα μικρό κατσαρολάκι αυτές τις μέρες, το οποίο έβαζα στο δωμάτιο το βράδυ με λίγο ευκαλυπτέλαιο αλλά μετά από 1 ώρα το πολύ ήταν σαν να μην το είχα βάλει... :(

 

Σε άλλη φάση πριν από αρκετό καιρό που διαπιστώσαμε ότι το σπίτι έχει μονίμως πολύ ξηρή ατμόσφαιρα, δοκιμάσαμε πετσέτες στο καλοριφέρ κ πάλι τζιφος!

 

Για να είμαι ειλικρινής δε ρώτησα τη γιατρό για τον υγραντήρα, τον πήρα γιατί κ εγώ είχα περάσει όλη την παιδική μου ηλικία αγκαλιά με έναν ο οποίος με ανακούφιζε φοβερά όταν αρρώσταινα κ μου έβαζαν μέσα φύλλα ευκαλύπτου θυμάμαι...

 

 

Πάντως μου άρεσε πολύ η ιδέα με το ευκαλυπτέλαιο στο νιπτήρα, θα το κάνω σήμερα κιόλας, το μπάνιο είναι μικρό κ μαζεύει γρήγορα ατμούς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...