Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τη συμβουλή σας...


pitsinaki

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

 

Μεταφέρω αυτό που έγραψα ως απάντηση σε ήδη ανοιγμένο θέμα, επειδή δεν ξέρω αν θα το δει κανείς για να μου απαντήσει εκεί που βρίσκεται...

Να λοιπόν τι έχω γράψει:

 

Γράφω εδώ γιατί δεν έχω το κουράγιο να ψάξω σε όλα αυτά τα θέματα για να βρω ακριβώς αυτό που θέλω, γι' αυτό ζητάω εκ των προτέρων συγνώμη αν επαναλαμβάνεται κάτι...

 

Πριν από λίγες μέρες μου ξεκίνησε ένας πονόλαιμος, λίγο συνάχι, σαν κρύωμα, χθες μου είχε φύγει.

Ωστόσο το βραδυ άρχισε να έχει τα ίδια ο άντρας μου κ μέσα στη νύχτα το μωρό ήταν εντελώς μπουκωμένο, δεν άφηνε το στήθος λεπτό κ έκλαιγε επειδή δεν μπορούσε να αναπνεύσει από τις μύξες...

 

Έβαζα ορούς αλλά άνοιγε για λίγο...

 

Εκτός αυτού τώρα επέστρεψαν κ σε μένα τα συμπτώματα στο διπλάσιο.

 

Η παιδίατρος μας σύστησε αρχικά εισπνοές με ευκαλυπτέλαιο κ σταγόνες, λέει όμως ότι μάλλον είναι ίωση αφού κόλλησαν όλοι (εγώ φταίω ρε γμτ) κ αναμένουμε να δούμε την εξέλιξη...

 

Τώρα οι απορίες μου...

1. Λόγω του ότι έχω αναιμία νιώθω κ φοβερή εξάντληση, τι τροφές θα μπορούσαν να τονώσουν τον οργανισμό μου;

2. Λέτε να πάρω κ ένα από αυτά που ρουφάνε τις μύξες για το μωρό; (δε θυμάμαι πως τα λένε εξευγενισμένα... αναρροφητήρες ρινικών εκκρίσεων ας πούμε;; )

3. Με τη φρουτόκρεμα που ξεκινήσαμε εδώ κ λίγες μέρες να μην επιμείνω αν δω πως δε θέλει;

4. Γιατί να νιώθω τόσο απαίσια;;; Γιατί να στενοχωριέμαι τόσο; (αυτό ήταν offtopic, αλλά... γιατί;;; )

 

Όποιος έχει κάποια συμβουλή ή παρόμοια εμπειρία θα ήθελα να την ακούσω... (διαβάσω)

Ευχαριστώ

 

(Υ.Γ. Pleeeease μη μου κλειδώσετε - μεταφέρετε το θέμα αν έχει ξαναγραφτεί κάπου... Χρειάζομαι απαντήσεις για τη δική μου συγκεκριμένη περίπτωση καθ' ότι δε μπορώ να ψάξω παντού για να συγκεντρώσω τις πληροφορίες που χρειαζομαι.

 

Ευχαριστώ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα πιτσινακι κ περαστικα σας κοριτσι μου.

να κανεις οτι σου ειπε η παιδιατρος.να αγορασεις την συσκευη ρινηκης αποφραξης θα σε βοηθησει πολυ.εχει στα φαρμακεια κ κανει γυρω στα 10ε.

εσυ να τρως σουπες κ μοσχαρακι για την αναιμια σου για να τονωθεις .πιστευω κ φυσικος χυμος θα ειναι οτι πρεπει.

επισης να σταματησεις λιγο την φρουτοκρεμα γιατι προκαλει εμετο απο οτι ξερω.

 

να μη στενοχωριεσαι ,σας ετυχε.να συν να θηλαζεις ωστε να περνει αντισωματα απο σενα κ θα δεις ολα περαστικα θα ειναι!!!

 

καλη ξεκουραση κ καλο κουραγιο...

 

 

(ελπιζω να βοηθησα λιγακι)

Link to comment
Share on other sites

Pitsinaki, και από εδώ καλημέρα!!

Για την αναιμία θέλεις σίδηρο : μοσχαράκι, αυγουλάκια και πράσινα λαχανικά. Αν είναι πολύ πεσμένος...εεε, πάρε και κανένα συμπλήρωμα σιδήρου για μερικές μέρες, δεν χάλασε ο κόσμος!!!

Όσον αφορά στην γνωστή "τρόμπα" για την μυτούλα, εμάς ο παιδίατρος μας είχε πει ότι πάει πακέτο με τον φυσ. ορό. Όχι το ένα χωρίς το άλλο, για τα μέγιστα αποτελέσματα. Ρίχναμε λοιπόν τις σταγονίτσες μας στη μύτη, περιμέναμε μισό με ένα λεπτό και αρχίζαμε την τρόμπα. Η δικιά μας είναι (εννοείται) με μπαταρίες αλλά παίζει και μουσική, οπότε τη δέχεται πιο εύκολα ο μικρός. Το κλάμμα...κλάμμα, αλλά ηρεμεί πιο εύκολα, με την μουσική μετά το πρώτο σοκ!! Την πήραμε περίπου 20 ευρώ. Έχουμε και μια χειροκίνητη μέσα σε ένα σετ μπάνιου του μικρού, αλλά δεν έκανε τίποτα...

Τέλος, για τη διάθεση και τις τύψεις : Οι τύψεις είναι μέρος του πακέτου που λέγεται "Μητρότητα" και θα ζήσεις μ' αυτό. Απλώς όσο μπορείς να σκεφτεσαι και λίγο λογικά...βοηθάει (δεν μπορεί να φταίμε για ΟΤΙ συμβαίνει στο παιδί μας εμείς.....σκέψου λίγο!! Εγώ προς το παρόν αυτό πιστεύω και το λέω και για μένα...)

Η διάθεσή σου, θα φτιάξει όταν ανέβει και ο σίδηρός σου.

Φάε λίγο παραπάνω (όχι σαβουροφαγητά όμως) και τσίμπα και κανένα γλυκάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Μεταφέρω αυτό που έγραψα ως απάντηση σε ήδη ανοιγμένο θέμα, επειδή δεν ξέρω αν θα το δει κανείς για να μου απαντήσει εκεί που βρίσκεται...

Να λοιπόν τι έχω γράψει:

 

Γράφω εδώ γιατί δεν έχω το κουράγιο να ψάξω σε όλα αυτά τα θέματα για να βρω ακριβώς αυτό που θέλω, γι' αυτό ζητάω εκ των προτέρων συγνώμη αν επαναλαμβάνεται κάτι...

 

Πριν από λίγες μέρες μου ξεκίνησε ένας πονόλαιμος, λίγο συνάχι, σαν κρύωμα, χθες μου είχε φύγει.

Ωστόσο το βραδυ άρχισε να έχει τα ίδια ο άντρας μου κ μέσα στη νύχτα το μωρό ήταν εντελώς μπουκωμένο, δεν άφηνε το στήθος λεπτό κ έκλαιγε επειδή δεν μπορούσε να αναπνεύσει από τις μύξες...

 

Έβαζα ορούς αλλά άνοιγε για λίγο...

 

Εκτός αυτού τώρα επέστρεψαν κ σε μένα τα συμπτώματα στο διπλάσιο.

 

Η παιδίατρος μας σύστησε αρχικά εισπνοές με ευκαλυπτέλαιο κ σταγόνες, λέει όμως ότι μάλλον είναι ίωση αφού κόλλησαν όλοι (εγώ φταίω ρε γμτ) κ αναμένουμε να δούμε την εξέλιξη...

 

Τώρα οι απορίες μου...

1. Λόγω του ότι έχω αναιμία νιώθω κ φοβερή εξάντληση, τι τροφές θα μπορούσαν να τονώσουν τον οργανισμό μου;

2. Λέτε να πάρω κ ένα από αυτά που ρουφάνε τις μύξες για το μωρό; (δε θυμάμαι πως τα λένε εξευγενισμένα... αναρροφητήρες ρινικών εκκρίσεων ας πούμε;; )

3. Με τη φρουτόκρεμα που ξεκινήσαμε εδώ κ λίγες μέρες να μην επιμείνω αν δω πως δε θέλει;

4. Γιατί να νιώθω τόσο απαίσια;;; Γιατί να στενοχωριέμαι τόσο; (αυτό ήταν offtopic, αλλά... γιατί;;; )

 

Όποιος έχει κάποια συμβουλή ή παρόμοια εμπειρία θα ήθελα να την ακούσω... (διαβάσω)

Ευχαριστώ

 

(Υ.Γ. Pleeeease μη μου κλειδώσετε - μεταφέρετε το θέμα αν έχει ξαναγραφτεί κάπου... Χρειάζομαι απαντήσεις για τη δική μου συγκεκριμένη περίπτωση καθ' ότι δε μπορώ να ψάξω παντού για να συγκεντρώσω τις πληροφορίες που χρειαζομαι.

 

Ευχαριστώ)

 

καλημερα

δεν είναι τίποτα μην φοβάσαι...πάρε το otrisalin από το φαρμακείο είναι το λάστιχο με τα ανταλακτικα που έχει πάρε και μια επιπλέον συσκευασια ανταλακτικα να τα έχεις....

επίσης βάζε φυσιολογικό ορό αρκετα συχνα να σπάσει το φλεμα και να φύγει και στα κακάκια του...δεν θα δεις κάτι απλά θα το αποβάλει και απο εκει...όταν λεω αρκετα συχνα εννοω στην 1,5 ώρα 2-3 αμπουλες...ας κλαίει για καλό του είναι....και αυτο γιατί η μυτούλα του είναι εραιθισμένη...επίσης ο ευκάλυπτος ειναι καλος ανοιγει το διαφραγμα και αναπνέει καλυτερα....επίσης πάρε τηλ την παιδίατρο και ρώτα αν κάνει να βάζεις το βράδυ υγραντηρα...το πουλάνε και στον κωτσόβολο...

μην αισθάνεσαι άσχημα το μωράκι σου είναι παρθένος οργανισμός και μπορεί να κολλάει και απο τον αέρα φέτος υπάρχουν πάρα πολλές ιωσεις....

α....εισποές μάλλον σου είπε αερολιν να πάρεις έ?

να του κάνεις....είναι καλές για το αναπνευστικό του και επίσης δεν αφήνει να το γυρίσει σε βροχίτιδα....

καλό είναι να κάνεις ότι σου πει η γιατρός σου μην αφήσεις μαμάδες θείες φίλες και τέτοια να έχουν άποψη....ούτε κομπρεσες ουτε ματζούνια....οτι λέει η γιατρος...

όσο για τα φρούτα θέλει υπομονη....ξεκινα με μηλο μπανανα αχλαδι για αρχη και μετά το πορτοκάλι γιατι είναι όξινο... βάζοντας απο 1/4 απο το καθένα...μην περιμένεις να τα φάει αμέσως....είναι λογικό...έχει συνιθίσει στο γάλα....μάθε του με υπομονή να δεχτεί πρωτα το κουτάλι πιέζοντας ελαφρα τη γλωσσίτσα έτσι ώστε να μην μπερδευτει και μάθει να βάζει την τροφή κάτω απο την γλώσσα...

εγώ αρχικά επειδή ρουφούσε το κουτάλι έβαζα την πιπίλα στα φρούτα την πρωτη μέρα το ετρωγε της άρεσε σαν γεύση και ξεκίνησα σιγα σιγα μετα με το κουτάλι....στην μύτη αρχικά....επίσης καλη συσκευη για να αλέθεις τροφες είναι όχι το moulty γιατι δεν τα κάνει αλοιφή αλλά τα μπλεντερακια τα μικρά του 1lt.

Θέλει υπομονή......και μην το βάζεις κάτω....σκέψου ότι το πλασματάκι αυτό χρειάζεται εσένα να του δείξεις πως να μάθει πολλά νέα πράγματα.

καλή τυχη

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ βρε κορίτσια για τη συμπαράσταση κ τις συμβουλές!

 

Πήρα έναν αναρροφητήρα που είναι σα μπαλονάκι με ένα ρύγχος στην άκρη, ζουπάς το μπαλονάκι, το εφαρμόζεις στο ρουθουνάκι κ σιγά σιγά αφήνεις, αλλά μάπα -ή εγώ δεν κάνω κάτι καλά...

 

Δε βγαίνει σταγόνα κ το μωρό γίνεται έξω φρενών...

 

Με τις εισπνοές ευκάλυπτέλαιο κάτι έγινε... Με βοηθάει κ εμένα...

Σταγόνες στη μυτούλα 3 φορές τη μέρα μόνο θα βάζω.

 

Αχ...

Απλά τη βλέπω τη γλυκούλα μου... τόσο μικρούλα και ευάλωτη... και λυπάμαι... καταλαβαίνετε...

 

Είναι κ η πρώτη φορά που αρρωσταίνει αν εξαιρέσουμε έναν εμετό που με είχε τρομάξει πριν κανά μήνα περίπου...

 

Με τα φρούτα είμαστε στη φάση αχλάδι-μπανάνα κ σήμερα θα έβαζα το μήλο. Προς το παρόν όμως θηλάζει συνέχεια από χθες το βράδυ οπότε θα δω πότε θα δώσω την κρέμα....

 

Παντώς είναι γελαστή η τζουτζούκα μου μωρέ...

 

 

Αλήθεια ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Αλλά κυρίως που ακούτε (διαβάζετε) τον πόνο μου...

 

Πού διάβαζα που έγραφε μία κοπέλα "τα 100 πρώτα χρόνια είναι δύσκολα"; Ε, με λίγη συμπαράσταση είναι καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικά σας!

 

Το μπαλονάκι που πήρες για αναρροφητήρα είναι εντελώς άχρηστο. Το μόνο που κάνει καλή δουλειά είναι το otrisalin.

 

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Γιατί έχετε μπει τόσο νωρίς στις στερεές;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που κάνει καλή δουλειά είναι το otrisalin.

 

Συμφωνώ. Με αυτό μπορείς και ελέγχεις την αναρρόφηση, άλλες φορές πιο σιγά άλλες πιο δυνατά.

Υπομονή και θα περάσει!

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σας!

 

Το μπαλονάκι που πήρες για αναρροφητήρα είναι εντελώς άχρηστο. Το μόνο που κάνει καλή δουλειά είναι το otrisalin.

 

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Γιατί έχετε μπει τόσο νωρίς στις στερεές;

 

Θα το δοκιμάσω κ αυτό, δυστυχώς τώρα θα πρέπει να περιμένω το απόγευμα γιατί άλλο φαρμακείο δεν έχει κοντά...

 

Στερέες η γιατρός μας είπε, προς το παρόν δεν έχουμε αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Απ' οσο διαβάζω άλλοι γιατροί λένε 5ο άλλοι 6ο κ οι απόψεις διίστανται... Αν μπεις στις μανούλες Νοεμβρίου που λέμε περί κρεμών κτλ θα δεις ότι άλλες έχουν ήδη ξεκινήσει κ άλλες περιμένουν.

Αν έβλεπα ότι το μωρό δε δέχεται, δε θα ακολουθούσα τη συμβουλή της...

 

 

Τώρα πάντως έβαλα ορό πάλι, ξαναθήλασε κ κοιμάται... Κάπως άκουσα να ανοίγει η αναπνοή της, έβαλα κ το κατσαρολάκι με τον ευκάλυπτο που βγάζει ατμούς στο δωμάτιο...

 

Πόσο θα ήθελα αύριο να είναι καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ βρε κορίτσια για τη συμπαράσταση κ τις συμβουλές!

 

Πήρα έναν αναρροφητήρα που είναι σα μπαλονάκι με ένα ρύγχος στην άκρη, ζουπάς το μπαλονάκι, το εφαρμόζεις στο ρουθουνάκι κ σιγά σιγά αφήνεις, αλλά μάπα -ή εγώ δεν κάνω κάτι καλά...

 

Δε βγαίνει σταγόνα κ το μωρό γίνεται έξω φρενών...

 

Με τις εισπνοές ευκάλυπτέλαιο κάτι έγινε... Με βοηθάει κ εμένα...

Σταγόνες στη μυτούλα 3 φορές τη μέρα μόνο θα βάζω.

 

Αχ...

Απλά τη βλέπω τη γλυκούλα μου... τόσο μικρούλα και ευάλωτη... και λυπάμαι... καταλαβαίνετε...

 

Είναι κ η πρώτη φορά που αρρωσταίνει αν εξαιρέσουμε έναν εμετό που με είχε τρομάξει πριν κανά μήνα περίπου...

 

Με τα φρούτα είμαστε στη φάση αχλάδι-μπανάνα κ σήμερα θα έβαζα το μήλο. Προς το παρόν όμως θηλάζει συνέχεια από χθες το βράδυ οπότε θα δω πότε θα δώσω την κρέμα....

 

Παντώς είναι γελαστή η τζουτζούκα μου μωρέ...

 

 

Αλήθεια ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Αλλά κυρίως που ακούτε (διαβάζετε) τον πόνο μου...

 

Πού διάβαζα που έγραφε μία κοπέλα "τα 100 πρώτα χρόνια είναι δύσκολα"; Ε, με λίγη συμπαράσταση είναι καλύτερα...

 

καταλαβαινουμε όλες....έμενα μου αρρωστησε 1τη φορα όταν ήταν 4,5 μηνων έπαθε βροχιτιδα και μετα οττιτιδα και απο τοτε όλες τις ιωσεις τις περναμε.....και εγω στην αρχη την λυπόμουν έκλαιγα και ευτυχως το συζητησα με τον αντρα μου που με ειδε να κλαιω και μου έδωσε θάρρος πως εμειες πρεπει να είμαστε πιο δυνατοι και ψυχραιμοι για να φυγει η αρρώστια..

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

ortisalin είναι το καλύτερο τα άλλα που είχα πάρει δεν έκαναν τίποτα, εμείς συναχωθήκαμε 2-3 φορές για 3 μέρες κράτησε η ταλαιπωρία και μετά όλα οκ. Να επιμένεις με τον ορό όπως είπαν και οι κοπέλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε θέλω να σας τη σπάσω, αλλά έχω ακούσει αρνητικά σχόλια για τον μυξοαπορροφητήρα. Και το αποκορύφωμα, όταν παρόλα αυτά πήγα στο φαρμακείο να τον πάρω, ο φαρμακοποιός μου δήλωσε ορθά-κοφτά "εγώ αυτό το πράγμα δεν το πουλάω εδώ μέσα!"

 

Λένε ότι δημιουργεί πίεση στα αυτάκια του μωρού και άρα δεν είναι τόσο αθώο όσο νομίζουμε. Σας λέω ό,τι άκουσα. Προτείνω να το ψάξετε λίγο παραπάνω.

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Pitsinaki περαστικά σας!

Και περαστικά μας δηλαδή γιατί απο χθες τέζα κι εμείς...Το σετάκι μπέμπης- μαμά! Ο μικρός έχει και βηχαλάκι ήπιο, και το μόνο που κάνουμε είναι ορος και ortisalin (είναι καλύτερο απ' τη φούσκα).

Ευτυχώς η μύτη του δεν έχει φράξει εντελώς μέχρι στιγμής...Έχει μεν μυξούλες, αλλά ρευστές ακόμη και μετά απο ώρες χωρίς ορό, και ευτυχώς μπορεί να αναπνεύσει!

Φρουτόκρεμα εγω χθες δεν του έδωσα και σήμερα λίγη μόνο...δεν τον πίεσα γιατί δεν ήθελε...Αλλά σκασίλα μου, αφού θηλάζει το μωρό για τη γεύση την έχουμε, οχι για να χορτάσει!

Αυτά και πολλά φιλάκια για περαστικούλια!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σας τη σπάσω, αλλά έχω ακούσει αρνητικά σχόλια για τον μυξοαπορροφητήρα. Και το αποκορύφωμα, όταν παρόλα αυτά πήγα στο φαρμακείο να τον πάρω, ο φαρμακοποιός μου δήλωσε ορθά-κοφτά "εγώ αυτό το πράγμα δεν το πουλάω εδώ μέσα!"

 

Λένε ότι δημιουργεί πίεση στα αυτάκια του μωρού και άρα δεν είναι τόσο αθώο όσο νομίζουμε. Σας λέω ό,τι άκουσα. Προτείνω να το ψάξετε λίγο παραπάνω.

 

τότε γιατι τα συστήνουν οι παιδίατροι....? οκ και το depon δεν είναι και τόσο αθώο αλλά το δινουμε στα παιδια μας....το depon πεστου γιατι το πουλάς δεν ξέρεις ότι η υπερβολική χρήση κάνει κακό στα νεφρά? το λάστιχο αυτο πως δημιουργει πίεσει στα αυτιά αφου ρουφάς δεν φυσάς προς τα μέσα?

ή άλλες συσκευες και άλλα...κάποια στιγμή που ρωτησα κάτι άσχετο την παιδίατρο μου μου εξήγησε πως τα συνέδρια που κάνουν και άλλα τέτοια τους δίνουν μια ενημέρωση για κάποια πράγματα σύμφωνα με έρευνες που κάνουν....

επίσης αυτο το χρησιμοποιείς όταν το μωρό έχει μπουκώσει τόσο και το αναπνευστικο του είναι χάλια...

εμένα η κόρη μου έτσι έπαθε βροχιολίτιδα δεν χρησιμοποιούσα το otrisalin πάλευα μονο με τους ορους...μπουκωνε έκλαιγε το βράδυ ροχάλιζε 4 μηνων μωρο ώσπου επιδηνόθηκε και έκανε βροχιτιδα....

μόλις πηρα αυτο έστρωσε το παιδάκι και απλα συνεχίσαμε την θεραπεία της αντιβίωσης

δηλαδη θέλει να μασ πει ο μπάρμπας πως ήταν καλύτερα που το παιδι μου πήρε 4 1/2 μηνων AMOXIL 250mg πλάκα μας κάνει?

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ, ακόμη, προσωπική εμπειρία δεν έχω από μωρά μιας και ο μπέμπης είναι καθ' οδόν (36η εβδ) αλλά άκουσα στη γειτονιά μου ότι μια μητέρα προσπάθησε να ανακουφίσει το μικρό της, σημειωτέον είναι το δευτερο παιδί της, με μια συσκευή απόφραξης και παρ΄ολίγο να "αφήσει το μωράκι της ξερό", αφού επέμενε τόσο πολύ που- όπως είπε και η φαρμακοποιός που κλήθηκε να συμβουλέψει την αν λόγω μαμα- 'τράβηξε' όλα τα υγρά από το κεφαλάκι του μωρού! Είναι δυνατόν άραγε; Έχω μείνει με την απορία....

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σας τη σπάσω, αλλά έχω ακούσει αρνητικά σχόλια για τον μυξοαπορροφητήρα. Και το αποκορύφωμα, όταν παρόλα αυτά πήγα στο φαρμακείο να τον πάρω, ο φαρμακοποιός μου δήλωσε ορθά-κοφτά "εγώ αυτό το πράγμα δεν το πουλάω εδώ μέσα!"

 

Λένε ότι δημιουργεί πίεση στα αυτάκια του μωρού και άρα δεν είναι τόσο αθώο όσο νομίζουμε. Σας λέω ό,τι άκουσα. Προτείνω να το ψάξετε λίγο παραπάνω.

 

Και πως ανακουφίζεις το παιδί???? :shock: Δοκίμασα κι εγώ μόνο με ορό και θηλασμό... αλλά δεν έγινε ΤΙΠΟΤΑ!!! Οπότε, χρησιμοποίησα τη συσκευή... με τους κανόνες που μου υπαγόρευσε η κοινή λογική...;)

 

Κορίτσια εγώ, ακόμη, προσωπική εμπειρία δεν έχω από μωρά μιας και ο μπέμπης είναι καθ' οδόν (36η εβδ) αλλά άκουσα στη γειτονιά μου ότι μια μητέρα προσπάθησε να ανακουφίσει το μικρό της, σημειωτέον είναι το δευτερο παιδί της, με μια συσκευή απόφραξης και παρ΄ολίγο να "αφήσει το μωράκι της ξερό", αφού επέμενε τόσο πολύ που- όπως είπε και η φαρμακοποιός που κλήθηκε να συμβουλέψει την αν λόγω μαμα- 'τράβηξε' όλα τα υγρά από το κεφαλάκι του μωρού! Είναι δυνατόν άραγε; Έχω μείνει με την απορία....

 

Καλά... εδώ μιλάμε για περίπτωση!!! Αυτή η κυρία μάλλον δεν χρησιμοποίησε την κοινή λογική... :P:p

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ, ακόμη, προσωπική εμπειρία δεν έχω από μωρά μιας και ο μπέμπης είναι καθ' οδόν (36η εβδ) αλλά άκουσα στη γειτονιά μου ότι μια μητέρα προσπάθησε να ανακουφίσει το μικρό της, σημειωτέον είναι το δευτερο παιδί της, με μια συσκευή απόφραξης και παρ΄ολίγο να "αφήσει το μωράκι της ξερό", αφού επέμενε τόσο πολύ που- όπως είπε και η φαρμακοποιός που κλήθηκε να συμβουλέψει την αν λόγω μαμα- 'τράβηξε' όλα τα υγρά από το κεφαλάκι του μωρού! Είναι δυνατόν άραγε; Έχω μείνει με την απορία....

 

 

dazed.gifdazed.gifdazed.gif

 

Σκηνή από το Saw μου θυμίζει... Μαμά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Pitsinaki περαστικά σας!

Και περαστικά μας δηλαδή γιατί απο χθες τέζα κι εμείς...Το σετάκι μπέμπης- μαμά! Ο μικρός έχει και βηχαλάκι ήπιο, και το μόνο που κάνουμε είναι ορος και ortisalin (είναι καλύτερο απ' τη φούσκα).

Ευτυχώς η μύτη του δεν έχει φράξει εντελώς μέχρι στιγμής...Έχει μεν μυξούλες, αλλά ρευστές ακόμη και μετά απο ώρες χωρίς ορό, και ευτυχώς μπορεί να αναπνεύσει!

Φρουτόκρεμα εγω χθες δεν του έδωσα και σήμερα λίγη μόνο...δεν τον πίεσα γιατί δεν ήθελε...Αλλά σκασίλα μου, αφού θηλάζει το μωρό για τη γεύση την έχουμε, οχι για να χορτάσει!

Αυτά και πολλά φιλάκια για περαστικούλια!

 

Περαστικά μας κ από δω!!!

 

Φρουτόκρεμα έφαγε όσο και τις άλλες μέρες... Κυριλέ φαινόταν μόνο που της την έσπαγε το συνάχι γιατί έκανε πολύ χρου χρου καθώς ανέπνεε.

Αλλά έτσι όπως τα λες, ούτε εγώ αγχώνομαι, όσο φάει έφαγε, δεν επιμένω καθόλου...

 

Καλό κουράγιο, μακάρι να περάσουν όλα γρήγορα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βάζω ορούς, βάζω κ ευκάλυπτους, για να δούμε ρε κορίτσια θα δούμε καμία βελτίωση;;;

 

Πάντως με τον ορό κάτι γίνεται...

 

Όσο για το μυξοαπορροφητήρι κ την επικινδυνότητά του, αν είναι σαν αυτό που πήρα μάλλον είναι πιο πιθανό να ρουφήξει όλο το μωρό και να αφήσει έξω τις μύξες του...

Μάλλον θα το χρησιμοποιώ για μπουγελόφατσα.

 

Πάντως δε μου το είπε η παιδίατρος να το πάρω, εγώ το σκέφτηκα γιατί όλο το βράδυ που την άκουγα ευχόμουν να είχα ένα τέτοιο να την ανακουφίσω.

 

 

Υ.Γ. το κακό με τον ορό είναι ότι δεν το κάνω πάντα καλά κ καταπίνει κιόλας ένα μέρος του...

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σας τη σπάσω, αλλά έχω ακούσει αρνητικά σχόλια για τον μυξοαπορροφητήρα. Και το αποκορύφωμα, όταν παρόλα αυτά πήγα στο φαρμακείο να τον πάρω, ο φαρμακοποιός μου δήλωσε ορθά-κοφτά "εγώ αυτό το πράγμα δεν το πουλάω εδώ μέσα!"

 

Λένε ότι δημιουργεί πίεση στα αυτάκια του μωρού και άρα δεν είναι τόσο αθώο όσο νομίζουμε. Σας λέω ό,τι άκουσα. Προτείνω να το ψάξετε λίγο παραπάνω.

 

 

Είναι πράγματι επικίνδυνο γιατί έχουν σημειωθεί αρκετά περιστατικά όπου τα μωρά έχουν υποστεί ρήξη τυμπάνου. Πότε συμβαίνει αυτό; Όταν η μαμά ρουφάει δυνατά - χρειάζεται προσοχή: μαλακά και όχι με δύναμη.

 

Όσο για τη φίλη που της είπαν οτι "ρούφηξε τα υγρά του κεφαλιού": άσχετοι και τρομολάγνοι υπάρχουν παντού - σαν τις ιώσεις. Τους αποφεύγουμε απλώς ;)

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

ελα pitsinaki τα λέμε και απο εδώ!

περαστικά!

τα ίδια είχαμε κι εμεις πριν απο λίγες μέρες, δεν έκανα κατι διαφορετικό απο αυτά που σου ειπε η παιδίατρος. Οtrisalin και θηλασμό ακατάπαυστα, αυτό που πήρες με τη φούσκα πολύ βλακέια, το έχω πάρει κι εγω και δεν κατάφερα τιποτε, τώρα το εχω δώσει στο ανηψάκι μου για να παίζει :P

Όσο για αυτό με τα υγρά του εγκεφάλου δεν το σχολιάζω καν... σαν αστικός μύθος μου κάνει:P

Περαστικά και υπομονή, πιστεύω οτι τα μωρά ειναι πιο ανθεκτικά απο οτι νομίζουμε!

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites

το λάστιχο αυτο πως δημιουργει πίεσει στα αυτιά αφου ρουφάς δεν φυσάς προς τα μέσα?

 

Δεν δημιουργεί πίεση, αλλά υποπίεση. Η διαφορά πίεσης στην έξω και στη μέσα μεριά του τυμπάνου μπορεί να προκαλέσει ρίξη στο τύμπανο.

 

Δεν έχει σημασία που είναι μεγάλη ή μικρή η πίεση, σημασία έχει το μέγεθος της διαφοράς στην έξω και στη μέσα πλευρά του τυμπάνου. Αν αυτή η διαφορά υπερβεί ένα όριο το τύμπανο σπάει. Πριν υπερβεί το όριο το τύμπανο πονάει και πονάει πολύ.

 

Η χρήση τέτοιων συσκευών πρέπει να γίνεται με πολλή προσοχή και καλύτερα κατόπιν καθοδήγησης του γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

 

Σας ευχαριστώ κ πάλι για τις συμβουλές κ τη συμπαράσταση!

Είμαστε κάπως καλύτερα, χθες πήγαμε κ στη γιατρό να την δει κ είπε ότι δεν ακούει τπτ στους πνεύμονες οπότε συνεχίζουμε έτσι.

Πυρετό δεν έκανε καθόλου...

 

Η μύτη άνοιξε κάπως κ χθες το βραδυ επιτέλους κοιμηθήκαμε!

 

Εμείς είμαστε τα μαύρα μας τα χάλια ακόμα, προσπαθώ να πάρω λίγο τα πάνω μου γιατί ο οργανισμός μου παλεύει, παίρνω κ τα σίδηρα πίνω κ τα χυμά μου, αλλά η ζαλάδα ζαλάδα... Θέλω να ελπίζω ότι θα γίνουμε σύντομα καλά.

 

Επίσης θηλάζουμε διαρκώς... Όπως όταν ήταν νεογέννητο ένα πράγμα... Κ το βράδυ κοιμάμαι με το στήθος έξω κ κάθε λίγο κ λιγάκι τρώει μέσα στον ύπνο της...

24 hour service!!!χεχε!!

Link to comment
Share on other sites

Ξαναέφερα εδώ τη σερνόμενη ύπαρξή μου για να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου με μερικές ακόμα πληροφορίες, μιας κ η κατάστασή μας τελικά όχι μόνο δεν καλυτέρεψε αλλά χειροτέρεψε...

 

Τα νέα είναι ότι ο άντρας μου διαγνώστηκε με βρογχίτιδα, ξεκίνησε αντιβίωση, εγώ με απλή ίωση που όμως από εχθές έχει αποκτήσει συμπτώματα βρογχίτιδας (φαντάζεστε ποιά είναι, να μη γίνω περιγραφική...:roll: ). Εφόσον όταν με εξέτασε δεν είχα ακόμη αποκτήσει τα παραπάνω συμπτώματα, μου έδωσε μόνο κάτι παστίλιες. Το μωρό επίσης έχει αρχίσει να βήχει αρκετά, χωρίς ακόμα χρου χρου στην αναπνοή κ πυρετό...

 

 

Αναρωτιέμαι...

Είναι μάταιο να ελπίζω ότι υπάρχει πιθανότητα το μωρό να περάσει πιο ελαφριά μια τέτοια ίωση; Είναι μάταιο να ελπίζω ότι ίσως να μη χρειαστεί φάρμακα κ να υποχωρήσει από μόνο του;; (εννοείται οτι αν δω ότι χειροτερεύει ή ανεβάζει πυρετό θα πάω αμέσως στη γιατρό, αλλά η ελπίδα... να υπάρξει;;; )

 

 

Επίσης, τα αντισώματα που φτιάχνω εγώ ως οργανισμός (αν φτιάχνω γιατί... πού είναι;;;;;;Μήπως χάλασα;;; ) πάνε πρώτα στο μωρό κ μετά σε μένα;; (sorry αν ακούγεται χαζή η ερώτηση...)

 

 

 

Τρίτη κ τελευταία απορία...

Το βράδυ ξύπνησα κ πάλι από μια αίσθηση τσεκουριάς στο αναπνευστικό μου καθώς ευχόμουν να ήταν λίγο πιο υγρή η ατμόσφαιρα ώστε να μπορούσα να ανασάνω... Μετά απο λίγες εισπνοές με ατμούς κ ευκάλυπτο έστρωσε. Τι γνώμη έχετε για τους υγραντήρες;;

Φοβάμαι μήπως η υγρή ατμόσφαιρα που δημιουργούν είναι πρόσφορο έδαφος για τα μικρόβια;;; (κοιμόμαστε κ οι 3 στο δωμάτιο απο χθες μιας κ σύμφωνα με ότι είπε ο γιατρός ο άντρας μου δεν είναι πλέον μεταδοτικός μετά το 4ο χάπι της αντιβίωσης που πήρε κ ξανάρθε στο κρεβάτι -άρα εγώ κόλλησα πιο πριν)

 

 

 

Α! κ φυσικά αυτό που μου είπε ο γιατρός... μετά τον 8ο-9ο μήνα να μη θηλάσω λέει γιατί θα πάθω οστεοπώρωση κ αν θέλω να κάνω κι άλλο παιδί θα αδυνατίσουν κ άλλο τα κόκαλά μου. (μάλλον αυτό είναι για το "τι άλλο θα ακούσω" να υποθέσω;;;;)

 

 

Αυτά...

Sorry κορίτσια που σας έχω πρήξει... αλλά μου 'χουν γίνει τα νεύρα κρόσια κ είναι πρώτη φορά που έρχομαι αντιμέτωπη με τέτοια φάση...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πολυ μεγαλη πιθανότητα το μωρο να το περάσει "ξωφαλτσα" ή τουλάχιστον πολυ πιο ελαφρια απο οτι εσεις !

 

Τι ερωτηση ειναι αυτη? Σπαζοκεφαλιά .... Τα αντισώματα τα εχεις στο σωμα σου ...τι εννοεις να πανε πρωτα σε σενα ? Που εισαι εσυ ? χαχσαχααχαχααχα

 

Εχουμε καλη εντυπωση για τους υγραντηρες οταν χρειάζονται . Μπορεις ομως πριν κοιμηθητε να αφησεις μια κατσαρόλα με βραστο νερο ή να βρασεις με ενα γκαζακι λιγο νερο με ευκάλυπτο . Θα κανει πολυ καλη δουλεια !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Τι ερωτηση ειναι αυτη? Σπαζοκεφαλιά .... Τα αντισώματα τα εχεις στο σωμα σου ...τι εννοεις να πανε πρωτα σε σενα ? Που εισαι εσυ ? χαχσαχααχαχααχα

 

Εχουμε καλη εντυπωση για τους υγραντηρες οταν χρειάζονται . Μπορεις ομως πριν κοιμηθητε να αφησεις μια κατσαρόλα με βραστο νερο ή να βρασεις με ενα γκαζακι λιγο νερο με ευκάλυπτο . Θα κανει πολυ καλη δουλεια !

 

Απλά να... είναι πού ας πούμε ότι... (καλά είμαι και ξανθιά αλλά...) φανταζόμουν ότι ο οργανισμός μου δημιουργεί αντισώματα κ τα περνάει στο μωρό...

Και έλεγα μήπως πάνε πρώτα στο μωρό κ για μένα μένει ό,τι περίσσεψε βρε αδερφέ, γι' αυτό εγώ είμαι χειρότερα -κάτι το οποίο ευχόμουν να συνέβαινε όντως κ όχι στη φαντασία μου δηλαδή!:rolleyes:

 

Όχι ε;; sorry-20.GIF

 

 

Όσο για υγραντήρα τελικά το απόγευμα πήραμε έναν, τον χρησιμοποιήσαμε χθες πρώτη νύχτα κ είδα βελτίωση, κοιμηθήκαμε καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...